Πιστεύετε στο Θεό;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 360)
  • Ναι

    Ψήφοι: 186 51.7%
  • Οχι

    Ψήφοι: 174 48.3%

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Με τέτοιο θεό που έχετε να τη χαίρεστε τη συντροφιά του... Εγώ προσωπικά αν υπάρχει παράδεισος ή κόλαση, προτιμώ να είμαι στην κόλαση και διαόλια με σφυριά να μου βαράνε τα @ρχίδι@ μέχρι την αιωνιότητα παρά να είμαι κοντά στο μεγαλύτερο σαδιστικό κάθαρμα στην ιστορία όλου του κόσμου, τον θεό σου...

https://www.esoterica.gr/articles/mystery/helltemp/helltemp.htm

Η θερμοκρασία της Κόλασης:

Η "Αποκάλυψη 21:8" αναφέρει : "Αλλά ο δειλός και ο άπιστος … θα έχουν το μερίδιό τους στη λίμνη που καίει με φωτιά και θειάφι." Το θειάφι είναι το θείο. Για να λιώσει το θείο, η θερμοκρασία του πρέπει να είναι 444.6 °C ή 832 °F, ή χαμηλότερη.

Έτσι ο Παράδεισος είναι τουλάχιστον 80 °C ή 145 °F θερμότερος απ' την Κόλαση. Αν υποθέσουμε, ότι τα λαμπρά σώματα που θα έχουν οι κάτοικοι του Παράδεισου, είναι τόσο ευαίσθητα στη θερμότητα όσο και τα γήινά μας σώματα, τότε θα υπέφεραν πολύ. Ο Παράδεισος θα γίνονταν χειρότερος απ' την Κόλαση. Αφού αυτό δεν γίνεται να συμβεί, λόγω θεολογικών θεωρήσεων, ο Παράδεισος θα πρέπει να έχει κάποιες πολύ αποτελεσματικές μεθόδους κλιματισμού για να ελέγξει την υπερβολική εισερχόμενη ακτινοβολία!!!

:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
@ Kostas Tsig
Γνωρίζω ότι έγινε ο 1ος και ο 2ος παγκόσμιος πόλεμος για 2 λόγους:
1) Η λογική μου μου το επιτρέπει
2) Υπάρχει ένα πλήθος ανθρώπων (μεσα σε αυτούς και οι παππούδες μου) που το επικυρώνουν

Για τους υπόλοιπους: Η θρησκεία απαιτεί θυσίες και έλλειψη λογικής συνείδησης. Δεν μπορείς να περιμένεις από έναν Θεό που προασπίζει την ειρήνη, την φιλία και την αδερφότητα να επιτρέπει να γίνονται καθημερινά πόλεμοι και σφαγές. Αν το περιμένεις και λες ότι όλα αυτά είναι δοκιμασίες του Θεού τότε ο Θεός δεν είναι ούτε ειρηνόφιλος, ούτε φιλέσπλαχνος καθώς το ένα αναιρεί το άλλο, δεν ξέρω αμα με πιάνετε

Ο Θεος δινει την ελευθερια στους ανθρωπους να πραξει οπως θελουν...και αναλογα με τις πραξεις τους θεωρειται οτι ειναι κοντα στο Του η οχι....Επομενως, υπευθυνοι για καθε δεινο ειναι μονο οι ανθρωποι και κανενας αλλος...ειναι ευπροσδεκτοι ομως να μετανοησουν και να ελθουν κοντα Του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Υπαρχει πληθος μαρτυριων και για τις πραξεις του...τωρα το αν καποιος πιστευει σε αυτες η οχι ειναι δικη του υποθεση...:)
Το γεγονός δηλαδή αυτές οι ''μαρτυρίες'' περί θαυματουργικών πράξεων να έχουν επινοηθεί από κληρικούς όλους αυτούς τους αιώνες προπαγάνδας, δε παίζει έτσι?:hmm:
Υ.Γ. Δεν αμφισβητώ την ιστορικότητα του Ιησού, υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να υπήρξε ένας τέτοιος διδάσκαλος στην ιουδαία αλλά έλεος με τα θαύματα, δε λέω η προπαγάνδα από γενιά σε γενιά λειτουργεί απλά φίνα και ως ένα σημείο τα καταπίνουμε όλα αμάσητα αλλά σκεφτείτε λίγο λογικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
εγραψα ακριβως στο google Έξοδος 22:19 και μου εβγαλε-Οστις συνευρεθη με κτηνος, θελει εξαπαντος θανατωθη!...αυτο το θελει δηλωνει μαλλον οτι ο ιδιος με την μαλακια που κανει θελει να πεθανει πνευματικα και σωματικα..δηλαδη να παει στην κολαση!!

Έχω την Βίβλο της Ελληνικής Βιβλικής Εταιρίας, κι αυτό που μου είπες εσύ είναι το 22:18. Anyway, γκούγκλαρε Έξοδος 22:20, θα δεις αυτό.

Δε νομίζεις ότι σαν Χριστιανός θα έπρεπε να την είχες ήδη διαβάσει την Παλαιά Διαθήκη, κι όχι να ψάχνεις τώρα στο googe?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Το γεγονός δηλαδή αυτές οι ''μαρτυρίες'' περί θαυματουργικών πράξεων να έχουν επινοηθεί από κληρικούς όλους αυτούς τους αιώνες προπαγάνδας, δε παίζει έτσι?:hmm:
Υ.Γ. Δεν αμφισβητώ την ιστορικότητα του Ιησού, υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να υπήρξε ένας τέτοιος διδάσκαλος στην ιουδαία αλλά έλεος με τα θαύματα, δε λέω η προπαγάνδα από γενιά σε γενιά λειτουργεί απλά φίνα και ως ένα σημείο τα καταπίνουμε όλα αμάσητα αλλά σκεφτείτε λίγο λογικά...

Μα στην πιστη δεν υπαρχει λογικη.....απλα πιστευεις.....προφανως και το ενδεχομενο αυτο παιζει για καποιους αλλα για μενα δεν ειναι ετσι τα πραγματα...οποιος πιστευει πως προκειται περι προπαγανδας ειναι δεκτο και σεβαστο παρολο που με βρισκει αντιθετη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μα στην πιστη δεν υπαρχει λογικη.....απλα πιστευεις.....προφανως και το ενδεχομενο αυτο παιζει για καποιους αλλα για μενα δεν ειναι ετσι τα πραγματα...οποιος πιστευει πως προκειται περι προπαγανδας ειναι δεκτο και σεβαστο παρολο που με βρισκει αντιθετη..

Γιατι να πιστεψεις σε κατι που δεν εχει λογικη?Ποιος ο σκοπος του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Tsig

Νεοφερμένος

Ο Kostas Tsig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
@ Kostas Tsig
Γνωρίζω ότι έγινε ο 1ος και ο 2ος παγκόσμιος πόλεμος για 2 λόγους:
1) Η λογική μου μου το επιτρέπει
2) Υπάρχει ένα πλήθος ανθρώπων (μεσα σε αυτούς και οι παππούδες μου) που το επικυρώνουν

Για τους υπόλοιπους: Η θρησκεία απαιτεί θυσίες και έλλειψη λογικής συνείδησης. Δεν μπορείς να περιμένεις από έναν Θεό που προασπίζει την ειρήνη, την φιλία και την αδερφότητα να επιτρέπει να γίνονται καθημερινά πόλεμοι και σφαγές. Αν το περιμένεις και λες ότι όλα αυτά είναι δοκιμασίες του Θεού τότε ο Θεός δεν είναι ούτε ειρηνόφιλος, ούτε φιλέσπλαχνος καθώς το ένα αναιρεί το άλλο, δεν ξέρω αμα με πιάνετε
επειδη ο ανθρωπος δεν βαζει μυαλο και κανει οτι κουταμαρα του ερχεται φταιει ο Θεος??αν ο ανθρωπος ζουσε συμφωνα με το θελημα του τα πραγματα θα ηταν τελειως διαφορετικα...αλλα ο ανθρωπος δεν θελησε να πιστεψει γιατι ηθελε ενα Θεο στα μετρα του.....δεν ειχε βλεπεις πλουτη ο Χριστος και υλικα αγαθα να προσφερει οπως τον περιμεναν....και αυτο με κανει πιο πολυ να πιστευω οτι ειναι η Αληθεια...γιατι να εφηυρουν μια θρησκεια οπως νομιζετε που δεν υπηρχε περιπτωση να την δεχτει κανεις??ολοι καταπολεμουν την Ορθοδοξια.....το βλεπω σημερα ειναι φανερο πως αυτο γινεται..τοσοι μαρτυρουν χριστιανοι εκει στη Συρια και στην Τυνησια... https://trikalagr.blogspot.gr/2012/06/blog-post_9657.html γιατι την πολεμουν ομως???μηπως γιατι θελουν να την εξαφανισουν επειδη δεν τους συμφερει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ο Θεος δινει την ελευθερια στους ανθρωπους να πραξει οπως θελουν...και αναλογα με τις πραξεις τους θεωρειται οτι ειναι κοντα στο Του η οχι....Επομενως, υπευθυνοι για καθε δεινο ειναι μονο οι ανθρωποι και κανενας αλλος...ειναι ευπροσδεκτοι ομως να μετανοησουν και να ελθουν κοντα Του...

Άρα ο Θεός είναι φιλέσπλαχνος μόνο με τους οπαδούς του, άρα δεν προάγει την γενική Αγάπη.. Με συγχωρείς αλλά τα μηνύματα μεταξύ τους δεν βγάζουν νόημα.
Τώρα θυμήθηκα και ένα ρητό:
"If you could reason with Religion, there would be no Religion"
μετάφραση:
" Αν μπορούσες να βγάλεις άκρη με την Θρησκεία, δεν θα υπήρχε Θρησκέια";)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Γιατι να πιστεψεις σε κατι που δεν εχει λογικη?Ποιος ο σκοπος του?

Δεν μπορω να εξηγησω με λογια τον λογο που πιστευω...και δεν θα το ηθελα....για αυτο ακριβως θεωρω τη θρησκεια κατι ιερο...κατι μαγικο...γιατι χωρις να υπαρχει λογικη και καμια επιστημονικη αποδειξη εγω νιωθω σαν να με αγκαλιαζει καποιο ανωτερο ον σε καθε δυσκολη στιγμη...γιατι αναβοντας ενα κερι στην εκκλησια και φιλωντας μια εκεινα αισθανομαι τις ελπιδες μου να αναζωπυρωνονται.....τοσα πολλα γιατι.....δεν θελω να σκεφτω ποτε με λογικη τη πιστη μου...δεν θα ειχε καποιο νοημα κατ' εμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Tsig

Νεοφερμένος

Ο Kostas Tsig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Έχω την Βίβλο της Ελληνικής Βιβλικής Εταιρίας, κι αυτό που μου είπες εσύ είναι το 22:18. Anyway, γκούγκλαρε Έξοδος 22:20, θα δεις αυτό.

Δε νομίζεις ότι σαν Χριστιανός θα έπρεπε να την είχες ήδη διαβάσει την Παλαιά Διαθήκη, κι όχι να ψάχνεις τώρα στο googe?
Λαθος μου..σφαλμα μου μεγαλο...ολοι οι ανθρωποι κανουν σφαλματα..γιτι εσυ εχεις διαβασει ολο τα θεωρηματα και της αποδειξεις και ολα τα επιστημονικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
επειδη ο ανθρωπος δεν βαζει μυαλο και κανει οτι κουταμαρα του ερχεται φταιει ο Θεος??αν ο ανθρωπος ζουσε συμφωνα με το θελημα του τα πραγματα θα ηταν τελειως διαφορετικα...αλλα ο ανθρωπος δεν θελησε να πιστεψει γιατι ηθελε ενα Θεο στα μετρα του.....δεν ειχε βλεπεις πλουτη ο Χριστος και υλικα αγαθα να προσφερει οπως τον περιμεναν....και αυτο με κανει πιο πολυ να πιστευω οτι ειναι η Αληθεια...γιατι να εφηυρουν μια θρησκεια οπως νομιζετε που δεν υπηρχε περιπτωση να την δεχτει κανεις??ολοι καταπολεμουν την Ορθοδοξια.....το βλεπω σημερα ειναι φανερο πως αυτο γινεται..τοσοι μαρτυρουν χριστιανοι εκει στη Συρια και στην Τυνησια... https://trikalagr.blogspot.gr/2012/06/blog-post_9657.html γιατι την πολεμουν ομως???μηπως γιατι θελουν να την εξαφανισουν επειδη δεν τους συμφερει??

Βλέπεις πουθενά να εξαφανίζετε η ορθοδοξία? Εγώ πάλι βλέπω τους μεγάλους ιερείς με κουρσάρες και μεταξωτά παλτά να παριστάνουν την φωνή του Θεού ενώ άνθρωποι πεινάνε..
Μια θρησκεία δεν την χτυπάς με πόλεμο, την χτυπάς με προπαγάνδα (μέσω των ΜΜΕ)
Αν ο άνθρωπος ζούσε με το θέλημα του Θεού τώρα ίσως να μην υπήρχε ανθρώπινη φυλή, σκέψου λίγο και θα καταλάβεις τι εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Ο Θεος δινει την ελευθερια στους ανθρωπους να πραξει οπως θελουν...και αναλογα με τις πραξεις τους θεωρειται οτι ειναι κοντα στο Του η οχι....Επομενως, υπευθυνοι για καθε δεινο ειναι μονο οι ανθρωποι και κανενας αλλος...ειναι ευπροσδεκτοι ομως να μετανοησουν και να ελθουν κοντα Του...
Ακόμα και αν είναι έτσι είμαστε δηλαδή ελεύθεροι(που δεν είμαστε, αλλά λέμε), ο θεός της θρησκείας σου δεν χαρακτηρίζεται ως ελεήμων, πανάγαθος και φιλάνθρωπος? Που είναι λοιπόν για να προστατέψει τους αθώους του, αυτούς που βρίσκονται στο κέντρο της ανθρώπινης μανίας και δεν έχουν τα μέσα να ξεφύγουν. Εννοώ δε θα έπρεπε να επέμβει θαυματουργικά ως ελεήμων και φιλάνθρωπος, γιατί μη τολμήσεις και μου πεις πως δεν επεμβαίνει, ολόκληρη η χριστιανική διδασκαλία και παράδοση είναι γεμάτη από θεϊκές παρεμβάσεις και θαύματα(όπως επίσης και η εβραϊκή παράδοση ως προϊστορία της χριστιανικής, να θυμηθούμε δηλαδή τον Μωυσή και τις ιστορίες του ή πιο πρόσφατα γέροντες παίσιοι και θαυματουργικές εικόνες παναγίες της τηνου κλπ).
Και ο θεός δηλαδή είναι τόσο ανεύθυνος για το δημιούργημά του, δηλαδή ο δημιουργός δεν έχει καμία ευθύνη για το δημιούργημά του? Are you fucking serious?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Δεν μπορω να εξηγησω με λογια τον λογο που πιστευω...και δεν θα το ηθελα....για αυτο ακριβως θεωρω τη θρησκεια κατι ιερο...κατι μαγικο...γιατι χωρις να υπαρχει λογικη και καμια επιστημονικη αποδειξη εγω νιωθω σαν να με αγκαλιαζει καποιο ανωτερο ον σε καθε δυσκολη στιγμη...γιατι αναβοντας ενα κερι στην εκκλησια και φιλωντας μια εκεινα αισθανομαι τις ελπιδες μου να αναζωπυρωνονται.....τοσα πολλα γιατι.....δεν θελω να σκεφτω ποτε με λογικη τη πιστη μου...δεν θα ειχε καποιο νοημα κατ' εμε...

Εγω παντως μονο οταν φιλαω το κοριτσι μου οι ελπιδες μου αναζωπυρωνονται...καλα βεβαια οχι μονο οι ελπιδες...:redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Δεν μπορω να εξηγησω με λογια τον λογο που πιστευω...και δεν θα το ηθελα....για αυτο ακριβως θεωρω τη θρησκεια κατι ιερο...κατι μαγικο...γιατι χωρις να υπαρχει λογικη και καμια επιστημονικη αποδειξη εγω νιωθω σαν να με αγκαλιαζει καποιο ανωτερο ον σε καθε δυσκολη στιγμη...γιατι αναβοντας ενα κερι στην εκκλησια και φιλωντας μια εκεινα αισθανομαι τις ελπιδες μου να αναζωπυρωνονται.....τοσα πολλα γιατι.....δεν θελω να σκεφτω ποτε με λογικη τη πιστη μου...δεν θα ειχε καποιο νοημα κατ' εμε...

Ακριβώς αυτό που είπα πιο πάνω " Αν μπορούσες να κατανοήσεις την Θρησκεία, δεν θα υπήρχε Θρησκεία"
Νιώθεις την ανάγκη για προστασία την ώρα που όλα γύρω σου καταρρέουν, ο εγκέφαλος προκειμένω να μην τρελαθεί δημιουργεί καταστάσεις, υπάρχει ολόκληρη μελέτη πάνω σε αυτό, είναι όπως όταν είσαι μόνος στο σκοτάδι και νομίζεις ότι κάποιος είναι δίπλα σου ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι κανείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Άρα ο Θεός είναι φιλέσπλαχνος μόνο με τους οπαδούς του, άρα δεν προάγει την γενική Αγάπη.. Με συγχωρείς αλλά τα μηνύματα μεταξύ τους δεν βγάζουν νόημα.
Τώρα θυμήθηκα και ένα ρητό:
"If you could reason with Religion, there would be no Religion"
μετάφραση:
" Αν μπορούσες να βγάλεις άκρη με την Θρησκεία, δεν θα υπήρχε Θρησκέια";)

Ο Θεος ειναι φιλευσπλαχνος με ολους...γι αυτο τους δεχεται και ολους κοντα του....δολοφονους,εγκληματιες,κλεφτες και μη...ολους!
Δεν ειναι φιλευσπλαχνος μονο με τους οπαδους του..και τα βαθια θρησκευομενα ατομα αλλωστε αρρωσταινουν,πεθαινουν,δυστυχουν..
Καθε αρρωστια και κακο προερχεται απο τον ανθρωπο χωρις ο Θεος να φερει ευθυνη...απλα τον δημιουργησε και του χαρισε απολυτη ελευθερια κινησεων....για να μεινει κοντα Του η να φυγει...τωρα γενικα η ανθρωποτητα εχει φυγει απο Αυτον...ας βρει το νοημα και θα διορθωθουν ολα..
Και πραγματι, το ρητο ισχυει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Tsig

Νεοφερμένος

Ο Kostas Tsig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Άρα ο Θεός είναι φιλέσπλαχνος μόνο με τους οπαδούς του, άρα δεν προάγει την γενική Αγάπη.. Με συγχωρείς αλλά τα μηνύματα μεταξύ τους δεν βγάζουν νόημα.
Τώρα θυμήθηκα και ένα ρητό:
"If you could reason with Religion, there would be no Religion"
μετάφραση:
" Αν μπορούσες να βγάλεις άκρη με την Θρησκεία, δεν θα υπήρχε Θρησκέια";)
Ναι ουυ μονο με τους οπαδους του ειναι φιλευσπλαγχνος για αυτο ετρωγε και διδασκε σε πορνες και αμαρτωλους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Tsig

Νεοφερμένος

Ο Kostas Tsig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Ακόμα και αν είναι έτσι είμαστε δηλαδή ελεύθεροι(που δεν είμαστε, αλλά λέμε), ο θεός της θρησκείας σου δεν χαρακτηρίζεται ως ελεήμων, πανάγαθος και φιλάνθρωπος? Που είναι λοιπόν για να προστατέψει τους αθώους του, αυτούς που βρίσκονται στο κέντρο της ανθρώπινης μανίας και δεν έχουν τα μέσα να ξεφύγουν. Εννοώ δε θα έπρεπε να επέμβει θαυματουργικά ως ελεήμων και φιλάνθρωπος, γιατί μη τολμήσεις και μου πεις πως δεν επεμβαίνει, ολόκληρη η χριστιανική διδασκαλία και παράδοση είναι γεμάτη από θεϊκές παρεμβάσεις και θαύματα(όπως επίσης και η εβραϊκή παράδοση ως προϊστορία της χριστιανικής, να θυμηθούμε δηλαδή τον Μωυσή και τις ιστορίες του ή πιο πρόσφατα γέροντες παίσιοι και θαυματουργικές εικόνες παναγίες της τηνου κλπ).
Και ο θεός δηλαδή είναι τόσο ανεύθυνος για το δημιούργημά του, δηλαδή ο δημιουργός δεν έχει καμία ευθύνη για το δημιούργημά του? Are you fucking serious?
προσευχησου να επεμβει.....οι μοναχοι στο Αγιον Ορος κανουν τοσες μετανοιες και προσευχες για να φτασουν να δουν τον Χριστο..μην τα θελεις ολα τοσο ετοιμα...πρεπει να προσευχηθεις για ολοκληρο τον κοσμο..να σωθουν και να τους προστατευσει ο Θεος......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Δεν μπορω να εξηγησω με λογια τον λογο που πιστευω...και δεν θα το ηθελα....για αυτο ακριβως θεωρω τη θρησκεια κατι ιερο...κατι μαγικο...γιατι χωρις να υπαρχει λογικη και καμια επιστημονικη αποδειξη εγω νιωθω σαν να με αγκαλιαζει καποιο ανωτερο ον σε καθε δυσκολη στιγμη...γιατι αναβοντας ενα κερι στην εκκλησια και φιλωντας μια εκεινα αισθανομαι τις ελπιδες μου να αναζωπυρωνονται.....τοσα πολλα γιατι.....δεν θελω να σκεφτω ποτε με λογικη τη πιστη μου...δεν θα ειχε καποιο νοημα κατ' εμε...
Ανθρώπινες ψευδαισθήσεις, πότε μην υποτιμάς τη δύναμη και επιρροή που έχουν στον άνθρωπο. Πραγματικά ως ένα σημείο μπορώ να πω πως σας ζηλεύω, πρέπει να 'ναι τόσο ωραία να είστε τόσο σίγουροι για κάτι τόσο παράλογο. Τι να πω ignorance is bliss...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ρε παιδιά τότε εξηγήστε μου αυτό, πως γίνεται να ΜΗΝ πάει κανείς με το μέρος του Θεού εφόσον όλοι θα πάνε με το μέρος του? άλλο ένα θέμα που δεν βγάζει νόημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Ακόμα και αν είναι έτσι είμαστε δηλαδή ελεύθεροι(που δεν είμαστε, αλλά λέμε), ο θεός της θρησκείας σου δεν χαρακτηρίζεται ως ελεήμων, πανάγαθος και φιλάνθρωπος? Που είναι λοιπόν για να προστατέψει τους αθώους του, αυτούς που βρίσκονται στο κέντρο της ανθρώπινης μανίας και δεν έχουν τα μέσα να ξεφύγουν. Εννοώ δε θα έπρεπε να επέμβει θαυματουργικά ως ελεήμων και φιλάνθρωπος, γιατί μη τολμήσεις και μου πεις πως δεν επεμβαίνει, ολόκληρη η χριστιανική διδασκαλία και παράδοση είναι γεμάτη από θεϊκές παρεμβάσεις και θαύματα(όπως επίσης και η εβραϊκή παράδοση ως προϊστορία της χριστιανικής, να θυμηθούμε δηλαδή τον Μωυσή και τις ιστορίες του ή πιο πρόσφατα γέροντες παίσιοι και θαυματουργικές εικόνες παναγίες της τηνου κλπ).
Και ο θεός δηλαδή είναι τόσο ανεύθυνος για το δημιούργημά του, δηλαδή ο δημιουργός δεν έχει καμία ευθύνη για το δημιούργημά του? Are you fucking serious?

Δεν νομιζω πως ο Θεος μας αντιμετωπιζει εναν εναν...καθε ατομο ξεχωριστο...γι Αυτον πιστευω πως ειμαστε ενα ολον...η ανθρωποτητα...αρα και τα αθωα πλασματα που δεν βλαπτουν κανεναν αλλα βλαπτονται τα παθαινουν ολα αυτα εξαιτιας των αλλων ανθρωπων....αν το συνολο των ανθρωπων ηταν σωστο δεν θα υπηρχε κακο προφανως...
Εχει ευθυνη.....και συμφωνα με τη Διαθηκη θα κατεβει ξανα στη Γη ο Ιησους για να αναλαβει αυτην την ευθυνη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top