Πιστεύετε στο Θεό;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 360)
  • Ναι

    Ψήφοι: 186 51.7%
  • Οχι

    Ψήφοι: 174 48.3%

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Συμφωνώ. :D

____

Ενα πολυ ωραιο quote του Gandhi :
"I like your Christ, I do not like your Christians. Your Christians are so unlike your Christ."
Ο Γκαντι ηξερε τι ελεγε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Απορία ψάλτου βηξ. Το παρόν θέμα αφορά συγκεκριμένη θρησκεία ή είναι γενικό; Το μόνο που βλέπω, ζηλωτές να βρίζονται εκατερωθεν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Άνθρωποι σαν κι εσένα μας καταστρέφουν σταδιακά.
Κάτσε εσύ στον καναπέ σου και περίμενε.
Όταν θα ψοφήσεις σαν το σκυλί στ' αμπέλι γιατί δε θα έχεις να φας, έλα να μας πεις.
Να δούμε τότε ο Θεός σου τι θα κάνει.

Κι επειδή έχω πρόσφατο ένα μνημόσυνο από φίλο μου -δύο χρόνια μεγαλύτερο- που πέθανε πέρυσι, μην αρχίσω τώρα με τον δίκαιο ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ θεό σου, που αγαπά κλπ, γιατί είμαι φορτωμένος. Άντε.
Εθελοτυφλείς εσύ. Είσαι ένα ακόμη θύμα. Κι όχι μόνο εσύ, δυστυχώς.-

Kαιρός να συνειδητοποιήσουμε όλοι μας πόσο πίσω έχει πάει τον άνθρωπο η θρησκεία ως έννοια.
Φανταστείτε πόσο θα μπορούσε π.χ. να είχε εξελιχθεί η ιατρική τώρα. Οι ίδιοι οι κ*λοπαπάδες έβριζαν την επιστήμη, κατηγορούσαν για σατανικά δημιουργήματα και μαλακίες τούμπανα, όταν οι ίδιοι οι άνθρωποι έπασχαν από επιληψία και η βρωμοεκκλησία τους έβγαζε δαιμονισμένους. Ας μη συνεχίσω.
Δε θα συνεχίσω αφενός την κουβέντα με άνθρωπο που παρόλο που διαφωνεί με τα πιστεύω μου,δείχνει επιπροσθέτως ασέβεια προς το άτομό μου..διαφωνώ κι εγώ ξέρεις στο έπακρον με όσα λες,αλλά δεν κάθομαι να τα βρίσω,άλλο το ότι προσπαθω να τα αναιρεσω,αυτο το κανουμε ολοι..όταν όμως σε μια συζήτηση μπαίνουν και προσβολές,τότε παύει να είναι συζήτηση..
Αφετέρου,εσύ είσαι αυτός που κλείνει μάτια και αυτιά στους πάντες και στα πάντα,εκτός από αυτά που πιστεύεις εσύ..και άντε,το κάνεις,διότι κι εγώ έτσι κάνω..δεν κάθομαι να απαντήσω όμως με τον τρόπο που απαντάς εσύ.Φυσικά όπως μου μιλάς,ανάλογα απαντάω,το σίγουρο είναι πως δεν ξεκίνησα την κουβέντα με κακές διαθέσεις όπως εσύ.
Εν κατακλείδι,κάνουμε κύκλους.Κάτσε εσύ να πιστεύεις στις ''προοδευτικές'' μεθόδους σου,κι αν βγεις μόνο από αυτές κερδισμένος και στο μέλλον,έλα να μας το πεις.Κι αν κλείνω την κουβέντα,είναι για να μην πέσω στο δικό σου επίπεδο κι αρχίσω την εκτόξευση ακατάσχετων προσβολών προς το πρόσωπό σου,όχι γιατί δεν έχω τι να πω.Άλλωστε δεν είμαι εγώ αυτή που θα πει την τελευταία λέξη.

Au revoir!

Υ.Γ. δε φταίει ο Θεός αν οι άνθρωποι κάποιες φορές τα θαλασσώνουν..μάθε να τα διαχωρίζεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.

Έχεις προκαλέσει ήδη με όσα λες.

Το παράδειγμα που έθεσα σχετικά με την αμφισβήτηση και φίμωση της ιατρικής στο βωμό της θρησκείας και της καθήλωσης του Ανθρώπου ήταν κατατοπιστικότατο για ΟΛΑ όσα λέμε τόση ώρα, τόσες σελίδες κλπ.

Μπορείς να κρατήσεις την άποψή σου, αρκεί να μην κάνεις κακό με αυτό τον τρόπο στους συνανθρώπους σου.

Ave!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μπορείς να κρατήσεις την άποψή σου, αρκεί να μην κάνεις κακό με αυτό τον τρόπο στους συνανθρώπους σου.

Jesus Camp
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Έχεις προκαλέσει ήδη με όσα λες.

Το παράδειγμα που έθεσα σχετικά με την αμφισβήτηση και φίμωση της ιατρικής στο βωμό της θρησκείας και της καθήλωσης του Ανθρώπου ήταν κατατοπιστικότατο για ΟΛΑ όσα λέμε τόση ώρα, τόσες σελίδες κλπ.

Μπορείς να κρατήσεις την άποψή σου, αρκεί να μην κάνεις κακό με αυτό τον τρόπο στους συνανθρώπους σου.

Ave!
έχω κάποιες ενστάσεις εδώ,τις τελευταίες..
1)πώς κάνω κακό δηλαδή;λέγοντας αυτά που πιστεύω;:P
2)με την ίδια λογική,γιατί να μη θεωρήσω πως κι εσύ κάνεις κακό με τις απόψεις σου;
3)το θρεντ ρωτάει αν πιστεύουμε και,κατ'επέκτασην,να αναπτύξουμε την άποψή μας..έτσι έκανα κι εγώ..τίποτε παράνομο,τίποτε κακόβουλο..ο όλος σκοπός είναι να αναπτυχθεί ορθη κουβεντα,συνυφασμενη με σεβασμο και λογικη συμπεριφορα..οχι βασει φασιστικων τασεων του τυπου ''εξω οι χριστιανοι,εδω μιλουν μονο οι αθεοι''..συγγνωμη,αλλα πρεπει να ακουγονται ολες οι πλευρες..αυτο ειναι δημοκρατια..
και σ'εμενα μπορει να προξενουν κακο οι αποψεις σου,τις διαβαζω ομως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
έχω κάποιες ενστάσεις εδώ,τις τελευταίες..
1)πώς κάνω κακό δηλαδή;λέγοντας αυτά που πιστεύω;:P
2)με την ίδια λογική,γιατί να μη θεωρήσω πως κι εσύ κάνεις κακό με τις απόψεις σου;
3)το θρεντ ρωτάει αν πιστεύουμε και,κατ'επέκτασην,να αναπτύξουμε την άποψή μας..έτσι έκανα κι εγώ..τίποτε παράνομο,τίποτε κακόβουλο..ο όλος σκοπός είναι να αναπτυχθεί ορθη κουβεντα,συνυφασμενη με σεβασμο και λογικη συμπεριφορα..οχι βασει φασιστικων τασεων του τυπου ''εξω οι χριστιανοι,εδω μιλουν μονο οι αθεοι''..συγγνωμη,αλλα πρεπει να ακουγονται ολες οι πλευρες..αυτο ειναι δημοκρατια..
και σ'εμενα μπορει να προξενουν κακο οι αποψεις σου,τις διαβαζω ομως..

1) Κάνεις κακό λέγοντας: «Θα δείξει (ήτοι, θα διαπιστώσετε όσα σας λέω σε κάααποια χρόνια)», όταν προβάλλεις την αδράνεια ως τρόπο ζωής, όταν περιμένεις το Μεσσία να σου λύσει τα προβλήματα, όταν οδηγείς τον άλλο στην καθήλωση και προβάλλεις τη δική σου αλήθεια ως μοναδική, όταν αμφισβητείς την επιστήμη, και πολλά άλλα. Όλα αυτά με έκαναν να απαντήσω έτσι.
2) Εγώ τουλάχιστον αμφισβητώ τις δικές σου ψεύτικες αναπόδεικτες και φασιστικές απόψεις. Και είναι φασιστικές, γιατί μου αφαιρούν τη δύναμη που έχω ως άνθρωπος. Δεν προσηλυτίζω.
3) Κανείς δεν είπε: «έξω οι χριστιανοί, εδώ οι άθεοι».
Δημοκρατία δεν είναι να αφαιρείς, όμως, τη δύναμη του άλλου.

Αν δε θέλεις να βρεθεί κι άλλος μλκς σαν κι εμένα που θα ενοχληθεί με όσα λες, τότε να φροντίζεις να μην αυτοπροβάλλεσαι ως γνώστρια της αλήθειας, ειδήμων και δε συμμαζεύεται. Λες την άποψή σου και τέλος.
Ας μην αναφερθούμε στα σχόλια με τον Κασιδιάρη και όλες τις άλλες μαλακίες, τις οποίες επικροτείς «συμφωνώντας».

Αυτά. Καλή δύναμη.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
1) Κάνεις κακό λέγοντας: «Θα δείξει (ήτοι, θα διαπιστώσετε όσα σας λέω σε κάααποια χρόνια)», όταν προβάλλεις την αδράνεια ως τρόπο ζωής, όταν περιμένεις το Μεσσία να σου λύσει τα προβλήματα, όταν οδηγείς τον άλλο στην καθήλωση και προβάλλεις τη δική σου αλήθεια ως μοναδική, όταν αμφισβητείς την επιστήμη, και πολλά άλλα. Όλα αυτά με έκαναν να απαντήσω έτσι.
2) Εγώ τουλάχιστον αμφισβητώ τις δικές σου ψεύτικες αναπόδεικτες και φασιστικές απόψεις. Και είναι φασιστικές, γιατί μου αφαιρούν τη δύναμη που έχω ως άνθρωπος. Δεν προσηλυτίζω.
3) Κανείς δεν είπε: «έξω οι χριστιανοί, εδώ οι άθεοι».
Δημοκρατία δεν είναι να αφαιρείς, όμως, τη δύναμη του άλλου.

Αν δε θέλεις να βρεθεί κι άλλος μλκς σαν κι εμένα που θα ενοχληθεί με όσα λες, τότε να φροντίζεις να μην αυτοπροβάλλεσαι ως γνώστρια της αλήθειας, ειδήμων και δε συμμαζεύεται. Λες την άποψή σου και τέλος.
Ας μην αναφερθούμε στα σχόλια με τον Κασιδιάρη και όλες τις άλλες μαλακίες, τις οποίες επικροτείς «συμφωνώντας».

Αυτά. Καλή δύναμη.;)
Για να μιλήσω ξεκάθαρα...δεν επέβαλα τίποτα,κι όπως προανέφερα,πιστεύω στο Θεό,στην ανώτερη δύναμή Του,άρα αναιρείται η άποψή σου ότι προβάλλομαι ως φωστήρας και πάνσοφη..αν αυτά πιστεύω,τι;να πω το αντίθετο;όχι,κι εγώ διέκρινα φασισμό στα δικά σου λόγια,όπως κι εσύ λες ότι διέκρινες αντίστοιχα στα δικά μου (ενώ απλά είπα τις απόψεις μου,δεν είπα ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ,ΤΕΛΟΣ)..δηλαδή για'μένα ναι,έτσι είναι και τέλος..εσύ έρχεσαι και με παρουσιάζεις λες και σας έβαλα κανένα πιστόλι στον κρόταφο και σας απείλησα ξέρω'γω..μα κι εσύ δεν αυτοπροβλήθηκες ως γνώστης της αλήθειας;όλοι δεν προβάλλουμε αυτά που πιστεύουμε;
συγγνώμη,αλλά πολλές φορές αλλιώς θέτει κάτι ένας άνθρωπος,κι αλλιώς το εκλαμβάνουν οι άλλοι..
στα σχόλια με τον Κασιδιάρη με είδες να παίρνω μέρος;;;;τεκμηρίωσέ το κιόλας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Για να μιλήσω ξεκάθαρα...δεν επέβαλα τίποτα,κι όπως προανέφερα,πιστεύω στο Θεό,στην ανώτερη δύναμή Του,άρα αναιρείται η άποψή σου ότι προβάλλομαι ως φωστήρας και πάνσοφη..αν αυτά πιστεύω,τι;να πω το αντίθετο;όχι,κι εγώ διέκρινα φασισμό στα δικά σου λόγια,όπως κι εσύ λες ότι διέκρινες αντίστοιχα στα δικά μου (ενώ απλά είπα τις απόψεις μου,δεν είπα ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ,ΤΕΛΟΣ)..δηλαδή για'μένα ναι,έτσι είναι και τέλος..εσύ έρχεσαι και με παρουσιάζεις λες και σας έβαλα κανένα πιστόλι στον κρόταφο και σας απείλησα ξέρω'γω..μα κι εσύ δεν αυτοπροβλήθηκες ως γνώστης της αλήθειας;όλοι δεν προβάλλουμε αυτά που πιστεύουμε;
συγγνώμη,αλλά πολλές φορές αλλιώς θέτει κάτι ένας άνθρωπος,κι αλλιώς το εκλαμβάνουν οι άλλοι..
στα σχόλια με τον Κασιδιάρη με είδες να παίρνω μέρος;;;;τεκμηρίωσέ το κιόλας :P

Η τεκμηρίωση βρίσκεται στα εισαγωγικά μέσα στα οποία κλείνεται το «συμφωνώντας».

Σχετικά με τα υπόλοιπα δεν έχω να προσθέσω κάτι.

Χαίρετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Η τεκμηρίωση βρίσκεται στα εισαγωγικά μέσα στα οποία κλείνεται το «συμφωνώντας».

Σχετικά με τα υπόλοιπα δεν έχω να προσθέσω κάτι.

Χαίρετε.
Η τεκμηρίωση δε βρίσκεται πουθενά,διότι δεν υπάρχει τίποτα γεγραμμένο πρωτύτερα από εμένα που να επιβεβαιώνει αυτό που λες.;)
Χαίρετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
Οσοι δεν πιστευετε σε καποιο θεο,
θεωρειτε τον Χριστο μια φουσκα των ανθρωπων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Οσοι δεν πιστευετε σε καποιο θεο,
θεωρειτε τον Χριστο μια φουσκα των ανθρωπων?

Θέλεις να θίξουμε την ιστορική αλήθεια;
Κανένα πρόβλημα.
Πρόσεξε μόνο τι θα πεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roxim

Δραστήριο μέλος

Η {Fucking Dreamer} αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Λοιπών εγώ στην ερώτηση θα πω και ναι και όχι.
Γιατί?
Προσωπικά πιστεύω ότι ο θεός δεν υπάρχει και ότι απλά ο άνθρωπος επειδή αισθάνεται
πολύ μικρός από μόνος του και θέλει να πιστεύει ότι υπάρχει κάτι που τον ξεπερνά και τον προστατεύει...
Τώρα όμως για τον Ιησού πιστεύω λόγο του ότι όσοι τα είδαν όλα αυτά δεν ήταν και τρελοί καλά 1-2 θα ήτανε αλλά
όλοι οι άλλοι (4.000-5.000) λίγο δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
ο Χριστιανισμός αποτελεί ένας από τους πιο σοβαρούς παράγοντες για τους πολύ προηγούμενους πολέμους. Λόγω της φανατικότητας που είχε ο κόσμος (και ίσως έχει ακόμα) με τη θρησκεία του.
Εγώ από αυτά που λες καταλαβαίνω πως ο Φανατισμός είναι αυτός που ευθύνεται και όχι ο Χριστιανισμός.:hmm:

ειδες τι ειπα; ΑΓΓΛΟΙ!
(αγγλοι=καθολικοι)
Οι Άγγλοι είναι στο μεγαλύτερο τους ποσοστό Διαμαρτυρόμενοι Χριστιανοί επίσης μπορείς να τους ακούσεις ως Προτεστάντες ή Αγγλικανούς.

το ζουμί είναι ότι δεν είναι ορθόδοξοι..
Το δεν είναι Ορθόδοξοι με το δεν ειναι Χριστιανοί απέχει χιλιόμετρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
Θέλεις να θίξουμε την ιστορική αλήθεια;
Κανένα πρόβλημα.
Πρόσεξε μόνο τι θα πεις.

Με απειλεις?:worry:
Εγω θελω απλα να γραψεις τη γνωμη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Οι Άγγλοι είναι στο μεγαλύτερο τους ποσοστό Διαμαρτυρόμενοι Χριστιανοί επίσης μπορείς να τους ακούσεις ως Προτεστάντες ή Αγγλικανούς.


Το δεν είναι Ορθόδοξοι με το δεν ειναι Χριστιανοί απέχει χιλιόμετρα!

1)ε,ναι,κάτι από αυτά :P
2)επίσης συμφωνώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Aπο τη στιγμη που παρομοιαζεις τη σχιζοφρενεια με την πιστη,δεν μπορω να παρω ουτε το μηνυμα σου σοβαρα,ουτε εσενα σαν ατομο.Σας ειναι τοσο δυσκολο να καταλαβετε ,οτι η πιστη βασιζεται στα συναισθηματα και οχι στη λογικη.Αλλα πολυ μου τα πρηξατε,οποτε διαβαστε αυτο
https://nostou-algos.pblogs.gr/2009/08/o-ainstain-kai-h-pisth-sto-theo.html

Για την αποκατασταση της αληθειας παραθετω ενα λινκ που δειχνει οτι αυτο το κειμενο δεν ειναι τιποτα παρα μονο μια μυθοπλασια καποιων φανατικων.

https://antichainletter.wordpress.com/2011/12/10/praseinaloga/

Αποσπασματα απο το κειμενο

<<...Φυσικά ο “φοιτητής” δεν ήταν ο Einstein (το όνομά του, ως κατ’ εξοχήν στερεότυπο, έχει υποστεί απίστευτη καπηλεία) και το παιδαριώδες αυτό κείμενο είναι φανταστική ιστορία...>>

<<...«Δεν προσπαθώ να φανταστώ κάποιον Θεό: μου αρκεί να στέκομαι με δέος απέναντι στη δομή του κόσμου...>>
(Από το ‘The Quotable Einstein’, Princeton University Press.)

Κανένας, όχι επιπέδου Einstein αλλά απλώς με κανονικό μυαλό και στοιχειώδεις σχετικές γνώσεις, δεν θα έλεγε τις ανοησίες που λέει ο “Φοιτ.” και κανένας “Καθ.” άξιος του ονόματός του δεν θα έμενε βουβός απέναντι στις ανοησίες αυτές, που προσπαθούν να παρουσιάσουν ως συστατικά της επιστήμης ή της επιστημονικής σκέψης πράγματα που δεν είναι παρά επίδειξη ασχετoσύνης.


Παρακατω,κατακερματιζει ψευτοφιλοσοφικα και γεματα λογικες πλανες ''επιχειρηματα'',like

-«Ο θάνατος δεν είναι το αντίθετο της ζωής». Ποιός ‘καθηγητής’ λέει ότι είναι; Αλλά δεν είναι ούτε «η απουσία της». Θάνατος είναι η παύση των ζωτικών λειτουργιών ενός εμβίου όντος. Ανοίξτε κανα λεξικό.

Η συνεχεια εγκειται στην δικη σας αναγνωση.

End of story_


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Το κειμενο αυτο,παρολο που αποτελει μυθοπλασια φανερωνει κενα στα πιστευω(λεμε τωρα) των αθεων.
Σε πολλα επεισοδια ο Χαουζ αμφιταλαντευτηκε αν τελικα πρεπει να ειναι αθεος ή οχι.Αν τελικα πρεπει ο εαυτος μας να ειναι το κεντρο του κοσμου;Ο Χαουζ αποτελει το κατεξοχην παραδειγμα ανθρωπου,που θεωρει οτι τα παντα περιστρεφονται γυρω απο αυτον.Αυτος καλα κανει και εχει το δικαιωμα να το κανει.Εμεις ομως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Το κειμενο αυτο,παρολο που αποτελει μυθοπλασια φανερωνει κενα στα πιστευω(λεμε τωρα) των αθεων.
Σε πολλα επεισοδια ο Χαουζ αμφιταλαντευτηκε αν τελικα πρεπει να ειναι αθεος ή οχι.Αν τελικα πρεπει ο εαυτος μας να ειναι το κεντρο του κοσμου;Ο Χαουζ αποτελει το κατεξοχην παραδειγμα ανθρωπου,που θεωρει οτι τα παντα περιστρεφονται γυρω απο αυτον.Αυτος καλα κανει και εχει το δικαιωμα να το κανει.Εμεις ομως;

Ο Χαουζ ειναι αθεος,και το μονο επεισοδιο που αμφιταλαντευτηκε ηταν το ''House VS God'' με εναν μαλακα που ταχατες εκανε θαυματα,αλλα τελικα βρηκε ορθολογιστικη λυση και εξηγησε οτι δεν υπηρξε κανενα θαυμα.
He is an original atheist :P

Δεν θα προσπαθησω να ψυχολογισω τωρα τον καθενα,και να του πω πως να νιωθει.Καποιοι μπορουν να νιωθουν οτι ειναι το κεντρο του κοσμου,δικαιωμα τους.
ΓΙα μενα,ο ''θεος'' του κοσμου ειναι ο Ανθρωπος.End of story,i have no time for recycling ideas.Just Bored.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύω στον Θεό και δεν έχω να δώσω εξηγήσεις σε κάποιον γι'αυτή την επιλογή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top