Πιστεύετε στη μοίρα;

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Nope.Η βαρύτητα π.χ. ή η εξέλιξη αποδεικνύονται,βάσει ενός pretty solid συστήματος κριτηρίων,του ορθολογισμού.Εκτός και αν έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο απ'τον ορθολογισμό,ή έναν μπούσουλα για να βρούμε αυτό το κάτι καλύτερο,δε γίνεται να βάζεις στο ίδιο τσουβάλι τα πορίσματα του ορθολογισμού και τις αυθαίρετες ιστορίες.

Για αυτό και είπα ότι τα κριτήρια με τα οποία διατυπώνεις την ιστοριούλα σου διαφέρουν, όπως και τα θεμέλια πάνω στα οποία τη βασίζεις. Ιστοριούλες είναι όλα, γιατί σε κάθε περίπτωση προσπαθείς με διάφορους τρόπους να ερμηνεύσεις τη φύση. Στην αρχαιότητα, όπου η τεχνολογία δεν ήταν ανεπτυγμένη, όπως και οι επιστήμες, τα πάντα για τους ανθρώπους τότε, ήταν αποτελέσματα θεοτήτων. Δεν ήταν παράλογο για αυτούς, εφόσον βλέπεις κάτι που για εσένα φαντάζει τόσο υπερβατικό ( δεν ξέρω αν είναι η σωστή λέξη βέβαια) το ερμηνεύεις ανάλογα. Αργότερα με τον Αριστοτέλη είχαμε την επαγωγική μέθοδο. Δηλαδή παρατήρηση, πάλι τα όποια συμπεράσματα δεν ήταν καθόλου αυθαίρετα, είχαν κάποιο λόγο που προέκυπταν και κινούνταν ανάλογα με τις αρχές που ο καθένας είχε ως δεδομένες. Και η πλάκα είναι ότι τα πορίσματα του Αριστοτέλη, ήταν ευαγγέλιο για κάτι αιώνες. Αν δηλαδή ζούσαμε περί το Μεσαίωνα, και σου έλεγα κάτι αντίστοιχο, πιθανότατα την ίδια απάντηση θα έπαιρνα, τι λες τώρα, οι μέχρι τώρα θεωρίες που έχουμε είναι τέλεια θεμελιωμένες, και στέκουν λογικότατα κλπ κλπ. Ε, και σήμερα που έχει προχωρήσει η τεχνολογία και οι επιστήμες, έχουμε την πειραματική μέθοδο, έναν πιθανόν ασφαλέστερο τρόπο να φτάνουμε σε επιστημονικά συμπεράσματα. Πάλι όμως, η ίδια η λογική δεν αλλάζει, Παρατηρείς, αναρωτιέσαι, υποθέτεις, συμπεραίνεις, πάντα αυτό γινόταν, το μόνο που αλλάζει κάθε φορά είναι τα μέσα και οι τρόποι με τους οποίους ενεργείς. Για αυτό τα βάζω όπως λες στο ίδιο τσουβάλι.
Κατά τα άλλα όχι δεν έχω κάποιο μπούσουλα να αναφέρω, και δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει κιόλας, νομίζω πως θεωρείται πια βέβαια πως η κοινωνία εξελίσσεται από μόνη της με το πέρασμα των χρόνων, μαζί με επιστήμες, τεχνολογία και πολλούς άλλους τομείς, για αυτό και δεν πιστεύω ότι στο μέλλον θα είμαστε στη ίδια θέση με τώρα.

Actually,απ'τη διάδοση του ορθολογισμού και μετά (say 16ος αιώνας χοντρικά),δεν είχαμε ούτε μια ανατροπή,μόνο προσθήκες.

Λεπτή η διαφορά αν μιλάμε για τις θεωρίες της μηχανικής των σωμάτων . Αν το δεις πιο εξειδικευμένα βέβαια, νομίζω πως μπορείς να βρεις παραδείγματα που ξεκάθαρα αποτέλεσαν αμφιλεγόμενα ζητήματα, ως κάτι το καινούργιο, τα συμπεράσματα του Einstein ας πούμε, ήταν σίγουρα κάτι το ανατρεπτικό, για αυτό και τράβηξε τα πάνδεινα μέχρι να επιβεβαιωθεί, ο τύπος πχ που εξηγεί πως η ύλη μπορεί να μετατραπεί σε ενέργεια, δεν νομίζω ότι αυτά ήταν απλά προσθήκη, ή και η θεωρία που συζητάμε, ανέτρεψε πολλές μέχρι τότε αντιλήψεις. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και άλλα παραδείγματα και σε άλλα πεδία αλλά βαριέμαι να ψάχνω τώρα, αν βρω κάτι θα το παραθέσω.

Το οποίο ισούται με τυχαιότητα.Στον βαθμό που κάτι δεν είναι παρατηρίσιμο,δε γίνεται δηλαδή αντιληπτό απ'τις ανθρώπινες αισθήσεις με κάποιον άμεσο ή έμμεσο τρόπο,δεν υπάρχει.

Όχι απαραίτητα, από πού κι ως πού ισούται με τυχαιότητα, επειδή εμείς δεν έχουμε τη δυνατότητα να προσδιορίσουμε, αυτό πώς σημαίνει αυτόματα το οτιδήποτε για το αντικείμενο που παρατηρούμε. Ναι ξέρω πως η αρχή της απροσδιοριστίας δεν μιλάει για ανθρώπινο λάθος, ή ανεπαρκή τεχνολογία, αλλά για κάτι φυσικό, αλλά πάλι αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Θα μπορούσα κι εγώ να πω ότι ένα σωματίδιο ακολουθεί μία συγκεκριμένη πορεία την οποία απλά εμείς δεν έχουμε τη δυνατότητα να γνωρίζουμε. Επίσης να υποθέσω εννοείς να αντιληφθούμε κάτι με τεχνολογικά μέσα, όχι με ανθρώπινες αισθήσεις, γιατί έτσι ούτε τα μισά δεν μπορούμε αν διακρίνουμε :P .
Έπειτα, προκύπτει και το άλλο. Εάν όντως υπάρχει τυχαιότητα στο σύμπαν εμείς γιατί δεν την αντιλαμβανόμαστε, γιατί αν πράγματι το καθετι στο σύμπαν είναι τυχαίο, τότε όλα θα ήταν ένα μπο$%δ#λο. Αντιθέτως, παρατηρούμε ότι στο σύμπαν, όλα κυλούν απόλυτα ομαλά, και ρολόι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Για αυτό και είπα ότι τα κριτήρια με τα οποία διατυπώνεις την ιστοριούλα σου διαφέρουν, όπως και τα θεμέλια πάνω στα οποία τη βασίζεις. Ιστοριούλες είναι όλα, γιατί σε κάθε περίπτωση προσπαθείς με διάφορους τρόπους να ερμηνεύσεις τη φύση. Στην αρχαιότητα, όπου η τεχνολογία δεν ήταν ανεπτυγμένη, όπως και οι επιστήμες, τα πάντα για τους ανθρώπους τότε, ήταν αποτελέσματα θεοτήτων. Δεν ήταν παράλογο για αυτούς, εφόσον βλέπεις κάτι που για εσένα φαντάζει τόσο υπερβατικό ( δεν ξέρω αν είναι η σωστή λέξη βέβαια) το ερμηνεύεις ανάλογα. Αργότερα με τον Αριστοτέλη είχαμε την επαγωγική μέθοδο. Δηλαδή παρατήρηση, πάλι τα όποια συμπεράσματα δεν ήταν καθόλου αυθαίρετα, είχαν κάποιο λόγο που προέκυπταν και κινούνταν ανάλογα με τις αρχές που ο καθένας είχε ως δεδομένες. Και η πλάκα είναι ότι τα πορίσματα του Αριστοτέλη, ήταν ευαγγέλιο για κάτι αιώνες. Αν δηλαδή ζούσαμε περί το Μεσαίωνα, και σου έλεγα κάτι αντίστοιχο, πιθανότατα την ίδια απάντηση θα έπαιρνα, τι λες τώρα, οι μέχρι τώρα θεωρίες που έχουμε είναι τέλεια θεμελιωμένες, και στέκουν λογικότατα κλπ κλπ. Ε, και σήμερα που έχει προχωρήσει η τεχνολογία και οι επιστήμες, έχουμε την πειραματική μέθοδο, έναν πιθανόν ασφαλέστερο τρόπο να φτάνουμε σε επιστημονικά συμπεράσματα. Πάλι όμως, η ίδια η λογική δεν αλλάζει, Παρατηρείς, αναρωτιέσαι, υποθέτεις, συμπεραίνεις, πάντα αυτό γινόταν, το μόνο που αλλάζει κάθε φορά είναι τα μέσα και οι τρόποι με τους οποίους ενεργείς. Για αυτό τα βάζω όπως λες στο ίδιο τσουβάλι.
Κατά τα άλλα όχι δεν έχω κάποιο μπούσουλα να αναφέρω, και δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει κιόλας, νομίζω πως θεωρείται πια βέβαια πως η κοινωνία εξελίσσεται από μόνη της με το πέρασμα των χρόνων, μαζί με επιστήμες, τεχνολογία και πολλούς άλλους τομείς, για αυτό και δεν πιστεύω ότι στο μέλλον θα είμαστε στη ίδια θέση με τώρα.

Πολλά λόγια,που επιδέχονται μικρή όμως απάντηση:ο ορθολογισμός μπορεί να είναι ένα ακόμα κριτήριο για τη δημιουργία ιστοριών,σε σχέση όμως με κάθε άλλο κριτήριο,φέρνει τα βέλτιστα αποτελέσματα στον άνθρωπο.Γι'αυτό τον γουστάρω.



Λεπτή η διαφορά αν μιλάμε για τις θεωρίες της μηχανικής των σωμάτων . Αν το δεις πιο εξειδικευμένα βέβαια, νομίζω πως μπορείς να βρεις παραδείγματα που ξεκάθαρα αποτέλεσαν αμφιλεγόμενα ζητήματα, ως κάτι το καινούργιο, τα συμπεράσματα του Einstein ας πούμε, ήταν σίγουρα κάτι το ανατρεπτικό, για αυτό και τράβηξε τα πάνδεινα μέχρι να επιβεβαιωθεί, ο τύπος πχ που εξηγεί πως η ύλη μπορεί να μετατραπεί σε ενέργεια, δεν νομίζω ότι αυτά ήταν απλά προσθήκη, ή και η θεωρία που συζητάμε, ανέτρεψε πολλές μέχρι τότε αντιλήψεις. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και άλλα παραδείγματα και σε άλλα πεδία αλλά βαριέμαι να ψάχνω τώρα, αν βρω κάτι θα το παραθέσω.

Δεν ανέτρεψε τίποτα θεμελιωμένο ορθολογιστικά,θέματα κοινής λογικής ανέτρεψε.



Όχι απαραίτητα, από πού κι ως πού ισούται με τυχαιότητα, επειδή εμείς δεν έχουμε τη δυνατότητα να προσδιορίσουμε, αυτό πώς σημαίνει αυτόματα το οτιδήποτε για το αντικείμενο που παρατηρούμε.

Εμείς,αποδεδειγμένα,παρατηρώντας ένα σωματίδιο,το "στέλνουμε" στη σφαίρα της τυχαιότητας.Όμως παρατήρηση=ύπαρξη (το γιατί το εξήγησα πριν).

Έπειτα, προκύπτει και το άλλο. Εάν όντως υπάρχει τυχαιότητα στο σύμπαν εμείς γιατί δεν την αντιλαμβανόμαστε, γιατί αν πράγματι το καθετι στο σύμπαν είναι τυχαίο, τότε όλα θα ήταν ένα μπο$%δ#λο. Αντιθέτως, παρατηρούμε ότι στο σύμπαν, όλα κυλούν απόλυτα ομαλά, και ρολόι.

Μα είναι όλα μπουρδέλο.Αν έχεις την εντύπωση ότι το σύμπαν λειτουργεί ρολόι και σε "αρμονία" & stuff,έχεις μείνει καμιά πενηντάρα χρόνια το λιγότερο πίσω,σε κοσμολογικές θεωρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
άκυρο αλλά μιας και ασχολείστε με αυτά: ένας φοιτητής μου είπε (απλά το είχε ακούσει και αυτός) ότι μερικοί επιστήμονες θέλουν τα προσεχή έτη να στείλουν ύλη στον χρόνο. Χρειάζεστε φυσικά σωματίδιο που να μπορεί να αναπτύξει ταχύτητα σαν του φωτονίου (του φωτός)... Έχετε ακούσει τίποτα ή ήταν απλά φήμες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
άκυρο αλλά μιας και ασχολείστε με αυτά: ένας φοιτητής μου είπε (απλά το είχε ακούσει και αυτός) ότι μερικοί επιστήμονες θέλουν τα προσεχή έτη να στείλουν ύλη στον χρόνο. Χρειάζεστε φυσικά σωματίδιο που να μπορεί να αναπτύξει ταχύτητα σαν του φωτονίου (του φωτός)... Έχετε ακούσει τίποτα ή ήταν απλά φήμες?

Ας αποδειχθεί πρώτα η θεωρία περί ταχυονίων και μετά βλέπουμε...έχουμε καιρό ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Πολλά λόγια,που επιδέχονται μικρή όμως απάντηση:ο ορθολογισμός μπορεί να είναι ένα ακόμα κριτήριο για τη δημιουργία ιστοριών,σε σχέση όμως με κάθε άλλο κριτήριο,φέρνει τα βέλτιστα αποτελέσματα στον άνθρωπο.Γι'αυτό τον γουστάρω.

Ναι, χαίρω πολύ ανάμεσα σε μια σειρά μεθόδων η πιο εξελιγμένη θα είναι και η καλύτερη δεν το αμφισβήτησα. Αλήθεια όταν λες ορθολογισμό πώς το εννοείς;

Δεν ανέτρεψε τίποτα θεμελιωμένο ορθολογιστικά,θέματα κοινής λογικής ανέτρεψε.

Έχω την εντύπωση πως αυτά τα 2 συνδέονται. Μα, έτσι κι αλλιώς για επιστημονικά δεδόμενα μιλάμε όχι φιλοσοφικές θεωρίες. Το αν στη φύση υπάρχει πχ ντετερμινισμός δεν είναι αποκλειστικά θέμα λογικής είναι και κάτι που απασχόλησε πολλούς επιστήμονες με τα χρόνια και μάλιστα αν δεν κάνω λάθος μέσα από το έργο του Νεύτωνα θεμελιώθηκε.

Εμείς,αποδεδειγμένα,παρατηρώντας ένα σωματίδιο,το "στέλνουμε" στη σφαίρα της τυχαιότητας.Όμως παρατήρηση=ύπαρξη (το γιατί το εξήγησα πριν).

Δεν το πολυέπιασα αυτό, αν εννοείς ότι ενώ γνωρίζοντας τις αρχικές συνθήκες, χάνουμε τη δυνατότητα της μετέπειτα παρατήρησης άρα αυτό σημαίνει τυχαιότητα, πάμε στην από κάτω πρόταση.
Δεν εξηγείς κάτι, βασικά λες ότι αν δεν μπορούμε να παρατηρήσουμε κάτι αυτό δεν υπάρχει, και ρωτάω από που προκύπτει αυτό το συμπέρασμα.

Μα είναι όλα μπουρδέλο.Αν έχεις την εντύπωση ότι το σύμπαν λειτουργεί ρολόι και σε "αρμονία" & stuff,έχεις μείνει καμιά πενηντάρα χρόνια το λιγότερο πίσω,σε κοσμολογικές θεωρίες.

Ναι πιστεύω πως λειτουργεί σε αρμονία για το λόγο ότι οι νόμοι που διατυπώνουμε και τα συμπεράσματα στα οποία καταλήγουμε δεν αλλάζουν, αλλά κάθε άλλο πολλές φορές υπακούν και στους κανόνες που έχουμε θέσει. Πραγματική τυχαιότητα είναι να μην ξέρεις τι πρόκειται να δουν τα μάτια σου την κάθε στιγμή, δηλαδή να σπρώξεις 2 άτομα σε έναν γκρεμό και ενώ ο ένας να φύγει κανονικά προς τα κάτω, ο άλλος να φύγει πάνω, έτσι απλά γιατί κάποιος εκείνη την ώρα έριξε ξέρω γω ένα ζάρι και είπε σε αυτήν την περίπτωση δεν θα γίνει αυτό, αλλά εκείνο, δηλαδή μιλάμε για συμβάντα που να μην υπακούν σε συγκεκριμένους νόμους, με αυτήν την έννοια εννοώ το μπουρδέλο. Το αν οι οποιεσδήποτε θεωρίες που κυκλοφορούν σήμερα φαντάζουν λίγο ή πολύ κουλές δεν έχει να κάνει με αρμονία, απλά γιατί μπορεί ας πούμε το σύμπαν να λειτουργεί με κάποιους νόμους εξωπραγματικούς μεν, αλλά για εμάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
πως να στείλουν ύλη στον χρόνο????
αν ήξερα την ακριβή διαδικασία θα έπαιρνα το νομπελ φυσικής :P:P
ήταν απλά κάτι που άκουσα και ρώτησα αν άκουσε και κανένας άλλος τίποτα :P θεώρησε το offtopic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
άκυρο αλλά μιας και ασχολείστε με αυτά: ένας φοιτητής μου είπε (απλά το είχε ακούσει και αυτός) ότι μερικοί επιστήμονες θέλουν τα προσεχή έτη να στείλουν ύλη στον χρόνο. Χρειάζεστε φυσικά σωματίδιο που να μπορεί να αναπτύξει ταχύτητα σαν του φωτονίου (του φωτός)... Έχετε ακούσει τίποτα ή ήταν απλά φήμες?
πως να στείλουν ύλη στον χρόνο????:P
αν ήξερα την ακριβή διαδικασία θα έπαιρνα το νομπελ φυσικής :P:P
ήταν απλά κάτι που άκουσα και ρώτησα αν άκουσε και κανένας άλλος τίποτα :P θεώρησε το offtopic

Θα συνεχίσω το off-topic.:redface:
Μήπως εννοείς αυτό?
https://www.cosmo.gr/Space/314588.html
https://www.physics4u.gr/faq/tachyons.html
https://www.physics4u.gr/news/2009/scnews3710.html
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

ναι. Έτσι όπως μου το εξήγησε το παιδί, είναι ακριβώς αυτό που λέει το 1ο λινκ. Μου αρέσουν αυτές οι συζητήσεις αν είναι να φτιάξουμε κανένα τοπικ να τα λέμε εκεί :P
8α διαβάσω και τα άλλα λινκς τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
οχι,δεν πιστευω στην μοιρα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψηλά το κεφάλι

Νεοφερμένος

Ο μανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Όχι αλλά πιστεύω στο μάτιασμα. Εχω πιστεί πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nenoula

Δραστήριο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
Όχι αλλά πιστεύω στο μάτιασμα. Εχω πιστεί πλέον.

καλα για το ματιασμα και εγω σιγουρα.με ξεματιαζει η μανα μου και γινομαι αλλος ανθρωπος.

ον τοπικ: στη μοιρα δε δινω μεγαλη σημασια αλλα να ειναι καποιες φορες που τα φερνει ετσι η ζωη και πιστευεις. ενα ομως ειναι σιγουρο: οτι εμεις κανονιζουμε τη μοιρα μας με τις αποφασεις και τις πραξεις μας! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
Αν υπήρχε μια προκαθορισμένη μοίρα για τον καθένα τότε θα ήμασταν άβουλα μοιρολατρικά όντα στο έλεος της μοίρας χωρίς να χρειάζεται να κάνουμε τίποτα... Πράγμα που δεν μπορώ να το δεχθώ... Εμείς και μόνο εμείς δημιουργούμε είτε με τις πράξεις είτε με την απραξία το μέλλον μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
καλα για το ματιασμα και εγω σιγουρα.με ξεματιαζει η μανα μου και γινομαι αλλος ανθρωπος.

Και εγώ, μου έχει γιατρέψει τα πάντα, από βήχα μέχρι πονοκέφαλο. Είναι σίγουρο ότι δε θα περνούσαν μόνα τους, άρα το ξεμάτιασμα τα γιάτρεψε, αποδεδειγμένα.

Σκέφτομαι να ανοίξω επιχείρηση ξεματιαστικού κέντρου. Θα έχει πολλές επιλογές ξεματιάσματος:
* Από γιαγιά, με εικόνες κτλ, 50 ευρώ
* Από 2 γιαγιάδες ταυτόχρονα, για μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα, 80 ευρώ
* Φορώντας 3 σκελίδες σκόρδα, 60 ευρώ

Μπορούμε να έχουμε και άλλες πιο εξωτικές, αποδεδειγμένες, θεραπευτικές μεθόδους:
* Ξεμάτιασμα από Ινδικό γκουρού, 100 ευρώ
* Σπέσιαλ ξεμάτιασμα υπό τον ήχο Αφρικάνικων τυμπάνων, με Ινδιάνους να χορεύουν χορό της βροχής, και Ινδικό γκουρού να τραγουδάει, 250 ευρώ

(Είναι λίγο ακριβό το τελευταίο, αλλά όπως καταλαβαίνουν όλοι, η αποτελεσματικότητά θα είναι 100% εγγυημένη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Και 'γω μια μέρα,ξύπνησα το πρωί με κομμένα χέρια,πόδια και καρκίνο σε προχωρημένο στάδιο.Ε,με ξεμάτιασε η μάνα μου και έγινα μιλάμε περδίκι! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Ο χ Ι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Δεν πιστεύω στη μοίρα. Πιστεύω, ωστόσο, στις καλές και κακές συγκυρίες ("τύχη" και "ατυχία", όπως συνηθίζουμε να τις ονομάζουμε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juliette!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Juliette! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Θυμησε μου αυριο να σου πω την αποψη μου επι του θεματος... εχει ενδιαφερον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Γενικα δεν πιστευω(γενικα ειμαι πολυ ορθολογιστης)!! καποιες φορες ομως μπαινω σε σκεψεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iakwvina

Νεοφερμένος

Η iakwvina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ω,ναι!Πάρτε για παράδειγμα πως γνωρίστηκαν οι γονείς μου:
Ένα καλοκαίρι,χρόνια πίσω,η μητέρα και ο πατέρας μου ταξίδευαν με το ίδιο πλοίο με διαφορετικό προορισμό ο καθένας.Πάρο η μαμά μου-μόνη της- και Νάξο ο μπαμπάς μου με έναν φίλο του.Καθόντουσαν σε κοντινά τραπέζια και κάποια στιγμή που ο πατέρας μου και ο φίλος του ήθελαν να παίξουν χαρτιά,ρώτησαν την μητέρα μου κάτι για τους κανόνες και της πρότιναν να παίζει μαζί τους.Το ταξίδι κύλησε γρήγορα,γνωρίστηκαν κι όμως η ιστορία δεν τελειώνει εκεί...Συνηδιτοποίησαν πως έχουν κλείσει το ίδιο πλοίο και στον γυρισμό για Αθήνα!Έτσι έδωσαν ραντεβού εκεί...Αφού τελείωσαν λοιπόν οι διακοπές τους έφτασε η στιγμή που θα ξανασυναντιόντουσαν...όμως κάτι συνέβη με τα δρομολόγια και έπρεπε να διαλέξουν μέρα και ώρα επιστροφής διαμέσου του ταξιδιωτικού γραφείου...Έδω λοιπόν είναι που τους βοήθησε η Μοίρα:έκλεισαν πάλι το ίδιο πλοίο και ξανα-αντάμωσαν!Ύστερα από 1μισι χρόνο που έβγαιναν,παντρέφτηκαν και σήμερα ύστερα από 22 χρόνια γάμου έχουν 2 αξιολάτρευτα παιδιά,τον αδερφό μου και εμένα....Λατρεύω να λέω αυτή την ιστορία και γι'αυτό πιστεύω στην μοίρα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Ω,ναι!Πάρτε για παράδειγμα πως γνωρίστηκαν οι γονείς μου:
Ένα καλοκαίρι,χρόνια πίσω,η μητέρα και ο πατέρας μου ταξίδευαν με το ίδιο πλοίο με διαφορετικό προορισμό ο καθένας.Πάρο η μαμά μου-μόνη της- και Νάξο ο μπαμπάς μου με έναν φίλο του.Καθόντουσαν σε κοντινά τραπέζια και κάποια στιγμή που ο πατέρας μου και ο φίλος του ήθελαν να παίξουν χαρτιά,ρώτησαν την μητέρα μου κάτι για τους κανόνες και της πρότιναν να παίζει μαζί τους.Το ταξίδι κύλησε γρήγορα,γνωρίστηκαν κι όμως η ιστορία δεν τελειώνει εκεί...Συνηδιτοποίησαν πως έχουν κλείσει το ίδιο πλοίο και στον γυρισμό για Αθήνα!Έτσι έδωσαν ραντεβού εκεί...Αφού τελείωσαν λοιπόν οι διακοπές τους έφτασε η στιγμή που θα ξανασυναντιόντουσαν...όμως κάτι συνέβη με τα δρομολόγια και έπρεπε να διαλέξουν μέρα και ώρα επιστροφής διαμέσου του ταξιδιωτικού γραφείου...Έδω λοιπόν είναι που τους βοήθησε η Μοίρα:έκλεισαν πάλι το ίδιο πλοίο και ξανα-αντάμωσαν!Ύστερα από 1μισι χρόνο που έβγαιναν,παντρέφτηκαν και σήμερα ύστερα από 22 χρόνια γάμου έχουν 2 αξιολάτρευτα παιδιά,τον αδερφό μου και εμένα....Λατρεύω να λέω αυτή την ιστορία και γι'αυτό πιστεύω στην μοίρα!:D

ανατριχιασα:redface:

τρελενομαι να ακουω τετοιες ιστοριες:redface:

Εχω και εγω αρκετα παραδειγματα που με κανουν να πιστευω στη μοιρα,αλλα επειδη ειναι πολυ προσωπικα θα τα κρατησω για μενα:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top