Περιττά μαθήματα στο Γυμνάσιο

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,268 μηνύματα.
Μόνη σου τα βγάζεις ? Γιατί να μαθαίνεις αρχαία για να μάθεις καλύτερα τα αγγλικά ? Τα αρχαία δεν έχουν καμία σχέση με τα αγγλικά. Και επειδή τα ελληνικά είναι φυσική εξέλιξη των αρχαίων θα πρέπει να μαθαίνουμε και τα αρχαία ? Και αν πριν τα αρχαία υπήρχε και άλλη γλώσσα θα την μαθαίναμε και εκείνη ? Ποιος ο λόγος, αφού πια δεν την χρησιμοποιούμε ? Πάλι καλά δλδ που κατάργησαν τα αρχαία από το δημοτικό (και το ίδιο πρέπει να κάνουνε και στο γυμνάσιο και λύκειο) γιατί οι μαθητές διδάσκονταν ταυτόχρονα και ελληνικά με αποτέλεσμα να συγχύζονται και να καταλήγουν να είναι γλωσσικά ακατάρτιστοι.
Όχι , όσο περίεργο και αν σου ακούγεται δίκιο έχει γι' αυτό με τα αγγλικά.Νομίζω το εφάρμοσαν σε σχολεία της Οξφόρδης.
Τώρα , όσον αναφορά τη χρησιμότητα των αρχαίων , επειδή βαριέμαι να ξαναγράφω σεντόνια στο ischool υποστηρίζοντάς τα , ψάξτο , googlare το , ρώτα και αν θες πραγματικά να μάθεις , θα καταλάβεις.Είναι απ' τα σημαντικότερα μαθήματα κατά τη γνώμη μου.Και έχε υπ' όψη σου πως ό,τι δε μας αρέσει , δε σημαίνει ότι είναι άχρηστο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όχι , όσο περίεργο και αν σου ακούγεται δίκιο έχει γι' αυτό με τα αγγλικά.Νομίζω το εφάρμοσαν σε σχολεία της Οξφόρδης.
Οι υποθέσεις δεν μας απασχολούν.
Τώρα , όσον αναφορά τη χρησιμότητα των αρχαίων , επειδή βαριέμαι να ξαναγράφω σεντόνια στο ischool υποστηρίζοντάς τα , ψάξτο , googlare το , ρώτα και αν θες πραγματικά να μάθεις , θα καταλάβεις.Είναι απ' τα σημαντικότερα μαθήματα κατά τη γνώμη μου.Και έχε υπ' όψη σου πως ό,τι δε μας αρέσει , δε σημαίνει ότι είναι άχρηστο. ;)

Βασικά είναι άχρηστο σε όποιους δεν αρέσει. Συμφωνώ ότι έχουν μια χρησιμότητα για αυτούς που ενδιαφέρονται αλλά πιστεύω πως οι 6 ώρες/week στην 1η λυκείου είναι υπερβολικά πολλές. Besides, δεν πιστεύω να επωφελήθηκα και πολύ. Μετανιώνω που δεν κάναμε περισσότερες ώρες νέα ελληνική όμως ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,268 μηνύματα.
Οι υποθέσεις δεν μας απασχολούν.
Το ότι το εφάρμοσαν είναι σίγουρο , δε θυμόμουν πού ακριβώς όμως. :confused:
Και ναι , τώρα που το googlara , εκεί είναι τελικά.
Βασικά είναι άχρηστο σε όποιους δεν αρέσει. Συμφωνώ ότι έχουν μια χρησιμότητα για αυτούς που ενδιαφέρονται αλλά πιστεύω πως οι 6 ώρες/week στην 1η λυκείου είναι υπερβολικά πολλές. Besides, δεν πιστεύω να επωφελήθηκα και πολύ. Μετανιώνω που δεν κάναμε περισσότερες ώρες νέα ελληνική όμως ;)
Σε όποιους δεν τα διαβάζουν όπως πρέπει θες να πεις.Αυτό με τις 6 ώρες τη βδομάδα θα το έχετε να το λέτε μια ζωή πάντως.
Για τη νέα ελληνική θα συμφωνήσω εν μέρει , θα σου υπενθυμίσω όμως πως η αρχαία και η νέα ελληνική είναι άρηκτα συνδεδεμένες.Κάποιος που ξέρει άπταιστα αρχαία (όχι να παπαγαλίζει μεταφράσεις , καταλαβαίνεις τι θέλω να πω ) , είναι ικανός να μιλήσει και άψογα ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Είναι αστεία η υποκρισία του συστήματος βασικά. Απ' τη μία, κολλημένο με την τριτοβάθμια, σε υποχρεώνει για 3 χρόνια χοντρικά να κλείσεις τα πάντα εκτός κατεύθυνσης κι απ' την άλλη νοιάζεται υποτίθεται για την καθολική εκπαίδευση. Ή το ένα θα κάνεις ή το άλλο απ' τη στιγμή που έχεις αποτύχει ολοκληρωτικά να τα συνδυάσεις, τι υβριδισμοί είν' αυτοί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
OMD θα συμφωνήσω με τον shadow.


Βασικά είναι άχρηστο σε όποιους δεν αρέσει. Συμφωνώ ότι έχουν μια χρησιμότητα για αυτούς που ενδιαφέρονται αλλά πιστεύω πως οι 6 ώρες/week στην 1η λυκείου είναι υπερβολικά πολλές. Besides, δεν πιστεύω να επωφελήθηκα και πολύ. Μετανιώνω που δεν κάναμε περισσότερες ώρες νέα ελληνική όμως ;)

Johnny και να κάναμε περισσότερες ώρες νέα ελληνική βλ. θέμα ταμπού κατεύθυνσης, θα σου πουν ότι έτσι όπως διδάσκεται τσάμπα είναι και αυτό. Και δεν έχουν και άδικο. Συμφωνώ 6 ώρες ήταν υπερβολικές, αλλά Μπαμπινιώτης είναι αυτός.
Προσωπικά με βοήθησαν απίστευτα αφού 1η λυκείου έμαθα όσα αρχαία δεν είχα καταφέρει να καταλάβω 3 χρονιές στο γυμνάσιο, διευκολύνοντας έτσι τη θέση μου τώρα.

Όντως αυτό με τα αρχαία στο εξωτερικό ισχύει, μου το χε πει και ο αδερφός μου που ζει εκεί όταν πρωτοέγινε. Σκέψου όμως, ότι τόσοι πολλοί εκτός από εμάς τους Έλληνες (να μην πω όλος ο κόσμος, θα ήταν too much generalization) ενδιαφέρονται για τα αρχαία, τις φιλοσοφικές ιδέες και την κουλτούρα, ενώ εμείς την έχουμε του πεταματού εντελώς. Όλοι βρίζουν τα αρχαία, τι διάβασμα, τι συντακτικό , ενώ πχ στο πεντάγωνο των ΗΠΑ βασίζονται σε στρατηγηκές Μιλτιάδη...

το θέμα όμως είναι στο "Γυμνάσιο" όμως, μήπως είμαστε off που μιλάμε για Λύκειο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
OMD θα συμφωνήσω με τον shadow.
Όλοι συμφωνούμε.

Johnny και να κάναμε περισσότερες ώρες νέα ελληνική βλ. θέμα ταμπού κατεύθυνσης, θα σου πουν ότι έτσι όπως διδάσκεται τσάμπα είναι και αυτό. Και δεν έχουν και άδικο. Συμφωνώ 6 ώρες ήταν υπερβολικές, αλλά Μπαμπινιώτης είναι αυτός.
Προσωπικά με βοήθησαν απίστευτα αφού 1η λυκείου έμαθα όσα αρχαία δεν είχα καταφέρει να καταλάβω 3 χρονιές στο γυμνάσιο, διευκολύνοντας έτσι τη θέση μου τώρα.

Όντως αυτό με τα αρχαία στο εξωτερικό ισχύει, μου το χε πει και ο αδερφός μου που ζει εκεί όταν πρωτοέγινε. Σκέψου όμως, ότι τόσοι πολλοί εκτός από εμάς τους Έλληνες (να μην πω όλος ο κόσμος, θα ήταν too much generalization) ενδιαφέρονται για τα αρχαία, τις φιλοσοφικές ιδέες και την κουλτούρα, ενώ εμείς την έχουμε του πεταματού εντελώς. Όλοι βρίζουν τα αρχαία, τι διάβασμα, τι συντακτικό , ενώ πχ στο πεντάγωνο των ΗΠΑ βασίζονται σε στρατηγηκές Μιλτιάδη...

Μα δεν είπα ποτέ ότι είναι άχρηστα, απλώς ότι διδάσκονται παραπάνω από ότι θα έπρεπε. Τα αρχαία είναι σημαντικά για έρευνες σε θέματα φιλοσοφίας μέχρι και προγραμματισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
ενώ πχ στο πεντάγωνο των ΗΠΑ βασίζονται σε στρατηγηκές Μιλτιάδη...

Εδώ νομίζω χάθηκε λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εδώ νομίζω χάθηκε λίγο.

Ναι δίκιο έχεις, αλλού ήταν ο Μιλτιάδης. Είχα διαβάσει σε ένα άρθρο στην Καθημερινή τη συνέντευξη του Έντουαρντ Λούτανγκ(?) , που ήταν σύμβουλος στρατηγικής(?) στο Πεντάγωνο και το έλεγε αυτό. Για την ψυχολογία του πολέμου, από έναν άλλο αρχαίο στρατηγό και από το Βυζάντιο. Δε θυμάμαι πάει καιρός. :P

Το point μου είναι ότι οι ξένοι παίρνουν στα σοβαρά τις ιδέες των αρχαίων ενώ εμείς εδώ τα γράφουμε κανονικότατα (άσχετα αν πουν κάτι κακό για τον Έλληνα , αυτός θα πει : Εγώ που είμαι Έλληνας, Αριστοτέλης, Σωκράτης... :P και δεν έχει ιδέα)
I give up, ξέρω δεν έχω πηγή να την ελέγξεις ο ίδιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δεν αμφισβητώ τόσο αυτό που είπες βασικά όσο το πόσο θα είχε φουσκώσει μέχρι να το ακούσεις. Κάτι παρόμοιο γίνεται άλλωστε και με την Τέχνη του Πολέμου (βλ. military applications) κι ενώ μπορεί όντως οι βασικές αρχές στρατηγικής να παραμένουν ίδιες από τότε άρα και αξιοποιήσιμες σήμερα, φαντάζομαι πως η εξέλιξη στα μέσα φέρνει και εξέλιξη στη μέθοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό. Κι εμείς στην Α' είχαμε φανταστική καθηγήτρια, που μας έδινε θέματα για συζήτηση, όχι μόνο για το Χριστιανισμό ή τις θρησκείες γενικότερα, αλλά και διαφορετικά καθημερινά θέματα.

Ο καθηγητής στη Β' ήταν άθλιος:mad: Εξέταζε από τον κατάλογο και πήγαινε κατευθείαν στο επόμενο μάθημα:mad: Είναι και super-duper θρήσκος:P

Πολύ φοβάμαι, ότι θα τον έχουμε πάλι στη Γ':(

και μας ακριβώς αυτό... ΑΘΛΙΟΤΗΤΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eleni27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
η μουσική, καλά δεν λέω την λατρεύω αλλά όχι στο σχολείο :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roxim

Δραστήριο μέλος

Η {Fucking Dreamer} αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Μουσική και γεωγραφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himemar

Νεοφερμένος

Η himemar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Υπαρχει καποιο μαθημα που πιστευετε πως δν ειναι αναγκαιο να διδασκεται? (μν γραφετε μαθηματα που δν σας αρεσουν μονο αλλα που πιστευετε πως δν ειν πολυ χρησιμα)
εγω νομιζω πως ειναι: μουσικη κ οικ. οικ.

Κανεις λαθος για την μουσικη. Η μουσικη ΠΡΕΠΕΙ να διδασκεται και ειδικα σε αυτες τις ηλικιες καθως εξασκειται το δεξι ημισφαιριο του εγκεφαλου. Και ως γνωστον οι ανθρωποι ειναι εξυπνοτεροι οταν λειτουργουν σε αρμονια τα δυο μερη του εγκεφαλου τους. Στο εκπ/κο μας συστημα δινουμε εμφαση στο αριστερο μερος (πολλα αρχαια και μαθηματικα) καθως παλαιοτερα ισχυε η αποψη οτι το αριστερο ημισφαιριο σχετιζεται με την εξυπναδα. Προσφατες μελετες εδειξαν πως η αρμονια των δυο ημισφαιριων ανεβαζει την αντιληπτικη μας ικανοτητα. Αρα, το συστημα μας ειναι παλιολιθικο και οχι μονο η μουσικη ειναι αναγκαιο μαθημα,αλλα θα επρεπε να αυξησουν και λιγο τις ωρες τις!! Οπως και αλλων μαθηματων που σχετιζονται με την τεχνη (ζωγραφικη, θεατρολογια). ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ετσι οπως γινεται η μουσικη ειναι γαμισε τα..... δηλαδη στα @@ να μαθω τι εγραψε ο Παρμανιωνας πχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himemar

Νεοφερμένος

Η himemar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
ετσι οπως γινεται η μουσικη ειναι γαμισε τα..... δηλαδη στα @@ να μαθω τι εγραψε ο Παρμανιωνας πχ.

Κατανοω οτι βρισκεσαι σε μια ηλικια απορριψης. Σε αυτες τις ηλικιες ολοι απορριπτουμε ο,τι δεν θεωρουμε σημαντικο. Ο,τι μας φαινεται οτι δεν ειναι σημαντικο. Το καταλαβαινω απολυτα γιατι και εγω εκανα ακριβως το ιδιο. Ειμαι σιγουρη οτι στην μουσικη δεν διδασκεστε μονο οτι εγραψε ο Παρμανιωνας. Κανετε και αλλα πραγματα, που , μπορει εσενα και τους συμμαθητες σου να σας φαινονται αχρηστα/ανουσια αλλα βαζουν και αυτα το λιθαρακι τους στην διαμορφωση της αντιληψης σας. Τα εκπ/κα προγραμματα στην ελλαδα σιγουρα δεν ειναι και τα καλυτερα, ομως παλι εχουν κατι να προσφερουν, οποτε δεν υπαρχει λογος να τα απαξιωνετε ολα. Στο κατω κατω καλο ειναι ο ανθρωπος να εχει ενα ευρυ επιπεδο γνωσεων. Μπορει ως ενηλικας να βρεθεις σε μια συζητηση για τον Παρμανιωνα... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι γνωσεις που μου δινει αυτο το μαθημα ειναι ανουσιες . Και το τελευταιο σου επιχειρημα : ποσες φορες πρεπει να το ακουσω αυτο το κωλοεπιχειρημα απο γονεις και καθηγητες για να γαντζωθει στον εγκεφαλο μου?.Το επιπεδο γνωσεων που μου προσφερει αυτο το μαθημα ειναι μηδαμινο . Οι προσφερομενες γνωσεις απο αυτο το μαθημα δεν εχουν καμια απολυτως πρακτικη αξια και ακομη και αν τις κανω κτημα μου δεν θα μου χρησιμευσουν στην καθημερινη ζωη μου . Μουσικη δε διαβασα ποτε στην ζωη μου. Προτιμουσα στην ωρα που η καθηγητρια παρεδιδε μαθημα να λυνω ασκησεις σε μαθηματικα,φυσικη, να παιζω τριλιζα με τον διπλανο, να λεμε μαλακιες με τον διπλανο και αλλα πιο ενδειαφεροντα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Οι γνωσεις που μου δινει αυτο το μαθημα ειναι ανουσιες . Και το τελευταιο σου επιχειρημα : ποσες φορες πρεπει να το ακουσω αυτο το κωλοεπιχειρημα απο γονεις και καθηγητες για να γαντζωθει στον εγκεφαλο μου?.Το επιπεδο γνωσεων που μου προσφερει αυτο το μαθημα ειναι μηδαμινο . Οι προσφερομενες γνωσεις απο αυτο το μαθημα δεν εχουν καμια απολυτως πρακτικη αξια και ακομη και αν τις κανω κτημα μου δεν θα μου χρησιμευσουν στην καθημερινη ζωη μου . Μουσικη δε διαβασα ποτε στην ζωη μου. Προτιμουσα στην ωρα που η καθηγητρια παρεδιδε μαθημα να λυνω ασκησεις σε μαθηματικα,φυσικη, να παιζω τριλιζα με τον διπλανο, να λεμε μαλακιες με τον διπλανο και αλλα πιο ενδειαφεροντα πραγματα.

Πώς σου φαίνεται ότι ένας αλλοδαπός, μπορεί να ξέρει πολλά παραπάνω πράγματα από εσένα για την Ελληνική μουσική, παρά το γεγονός ότι εσυ είσαι ενώ αυτός δεν είναι Ελλήνας; Το παίζουμε όλοι κουλτουριάρηδες και δήθεν, λέμε να επιστρέψουν τα μάρμαρα του Παρθενώνα, λέμε ότι είμαστε περήφανοι για τον Ελληνισμό και διάφορα άλλα. Ταυτόχρονα όμως, το 50% των Ελλήνων δεν ξέρουν από ποιούς φτιάχτηκε ο Παρθενώνας, τι είναι Ελληνισμός, ποια η ιστορία μας και άλλα. Και μιας και αναφερόμαστε στην μουσική, η μουσική είναι δείγμα πολιτισμού. Η Αρχαία Ελληνική μουσική (βλ διθύραμβος, ελεγεία, παιάνες και πολλά άλλα που αναφέρονται στο βιβλίο μουσικής της β γυμνασίου ) είναι ο λόγος που σήμερα υπάρχει το δράμα, η τραγωδία, η σάτυρα (γνωρίζοντας π.χ. για τον διθύραμβο μπορείς να κατανοήσεις καλύτερα την έννοια της σάτυρας που παρερμηνεύεται σήμερα - να και μία χρήσιμη για την καθημερινότητα γνώση από τις πολλές που υπάρχουν) και πολλά άλλα. Η μουσική είναι αδιαμφισβήτητα τεράστιο κομμάτι του πολιτισμού μας. Δεκάδες κείμενα από σπουδαίους αρχαίους Έλληνες και σύγχρονους συγγραφείς, τονίζουν την σημασία της μουσικής για το πνεύμα και το μυαλό.. Τεράστια η προσφορά της Ελληνικής μουσικής στον Ελληνικό, αλλά και παγκόσμιο πολιτισμό. Συμφωνώ στο γεγονός ότι η μουσική δεν διδάσκεται σωστά. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να θεωρείται περιττό μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν με ενδειαφερει καθολου αν μας επιστρεψουν ή οχι τα μαρμαρα του παρθενωνα.Επισης δεν ενδειαφερει η ελληνικη μουσικη κατι που συνεπαγεται οτι δεν με ενδειαφερει αν ξερει καποιος αλλοδαπος παραπανω πραγματα πανω σε αυτο το αντικειμενο .Και ναι αυτη ειναι η νοοτροπια μου και ειμαι περηφανος γι'αυτην.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Δεν με ενδειαφερει καθολου αν μας επιστρεψουν ή οχι τα μαρμαρα του παρθενωνα.Επισης δεν ενδειαφερει η ελληνικη μουσικη κατι που συνεπαγεται οτι δεν με ενδειαφερει αν ξερει καποιος αλλοδαπος παραπανω πραγματα πανω σε αυτο το αντικειμενο .Και ναι αυτη ειναι η νοοτροπια μου και ειμαι περηφανος γι'αυτην.

Απο όλα τα παραπάνω , εσύ στάθηκες στον αλλοδαπό και στον Παρθενώνα που ήταν οι αφορμές μου.. Έλληνας που δεν γνωρίζει τον πολιτισμό του και τον Ελληνισμό ,έστω και σε ένα μέτριο επίπεδο, θεωρείται Έλληνας μόνο στα χαρτιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το να γνωριζεις τον ελληνικο πολιτισμο σε ενα επιπεδο δεν σε κανει καν ελληνα . Με την ιδια λογικη ενας αγγλος ο οποιος γνωριζει αριστα τον ελληνικο πολιτισμο και τι εγραψε ο Παρμενιωνας ειναι ελληνας ,dont think so .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top