Περιττά μαθήματα στο Γυμνάσιο

The_Awakened

Νεοφερμένος

Ο The_Awakened αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Για την μουσική και τα καλλιτεχνικά θα διαφωνούσα.. δεν ξέρω πως τα κάνετε αλλά εμείς τότε.. :P στην μουσική τουλάχιστον είχαμε αφήσει στην άκρη τελείως το βιβλίο (που ήταν γεμάτο $%#@%@%@^@)... και μαθαίναμε normal πράγματα που θα μάθαινε κάποιος σε ένα ωδείο (στο 1ο έτος βέβαια..)

Βέβαια με το ίδιο τρόπο "άχρηστα" θα μπορούσαν να θεωρηθούν (με τον τρόπο που διδάσκονται στα σχολεία ως κριτήριο και μόνο..)
η μουσική, τα καλλιτεχνικά, η γυμναστική.. (πω θεέ μου.. παιδιά πάρτε μπάλα να παίξετε πάω να πλύνω το αυτοκίνητο.. LOL)...,πληροφορική.. (αν και στο λύκειο είναι το απόλυτο χάος... "-κυρία δεν βρίσκω το mame" "-στην επιφάνεια εργασίας είναι παιδιά ψάξτε λίγο όλα εγώ θα σας τα λέω.."..) anyway...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannisvogiatzis

Νεοφερμένος

Ο ioannisvogiatzis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μουσικη
ΣΕΠ (γιατι να χανουμε 1 ωρα γυμναστικης για ΣΕΠ)
Τεχνολογία
Αρχαία να μαθαίναμε μονο τα βασικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
ΣΕΠ (γιατι να χανουμε 1 ωρα γυμναστικης για ΣΕΠ)

Για τον απλούστατο λόγο ότι το ΣΕΠ (υποτίθεται ότι) σε προσανατολίζει για αυτό που θα ακολουθήσεις στο υπόλοιπο της ζωής σου. Αν μη τι άλλο, περιττό δεν το λες. Το ότι διδάσκεται εντελώς λάθος, είναι άλλο θέμα. Το ότι πρέπει να καταργηθεί ωστόσο, είναι εντελώς άκυρος συνειρμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
ΣΕΠ δεν κάνεις απολύτως τίποτα.. Λογικό είναι να το θεωρούν χάσιμο χρόνου, άσχετα με το τι θα έπρεπε να είναι.. Έτσι όπως είναι, δεν σε βοηθάει σε τίποτα, τίποτα όμως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frizstyler

Νεοφερμένος

Ο frizstyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 121 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
το γυμνασιο ειναι ελευθερο πεδιο για να φορτωνουν τους μαθητες με ο,τι τους ερθει.τις θυμαμαι πολυ καλα τις ενεσεις που βαραγαμε(μεταφορικα).αφου στα καλλιτεχνικα ειχαμε μια που ηταν στον κοσμο της και ζωγραφιζε ολη την ωρα,οποτε εμεις το σκαγαμε απ'τα παραθυρα(ειχε μπαλκονι απο πισω,δεν πεφταμε στο κενο ).οχι οτι στο λυκειο ειναι πιο σοβαρο συστημα...για να μην πω και για 3ου βαθμου παιδεια.....για να μην πω και για την ακαταστασια ολης της χωρας.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra S.

Νεοφερμένος

Η Dimitra S. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου δεν είναι μόνο ένα . Η Ελένη, η οικιακή οικονομία, η κοινωνική και πολιτική αγωγή, η μουσική κ.α θεωρώ οτι είναι περιττά μαθηματα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frizstyler

Νεοφερμένος

Ο frizstyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 121 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
οχι,τα αρχαια δεν ειναι περιττο μαθημα,μην τα ισοπεδωνουμε ολα.πρεπει να διδασκονται,ειδικα στο γυμνασιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anonimos1996

Νεοφερμένος

Ο anonimos1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εγώ λέω πως από όλο το γυμνάσιο δεν χρειάζονται:
οικ οικ (διδάσκετε στην Α' και Β' γυμνασίου)
ΚΠΑ* (διδάσκετε στην Γ' γυμνασίου)
Οδύσσεια (διδάσκετε στην Α' γυμνασίου)
Ιλιάδα (διδάσκετε στην Β' γυμνασίου)
και η Ελένη (διδάσκετε στην Γ' γυμνασίου)


*ΚΠΑ= Κοινωνική Πολιτική Αγωγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Παιδιά,μην θεωρείτε αυτά που διδάσκεστε ανούσια ή περιττά.Έφτασα Γ Λυκείου για να καταλάβω ότι πρέπει να έχουμε σφαιρική γνώση για τον κόσμο μας.Και τι δεν θα έδινα να είμαι πάλι στην Α Γυμνασίου και να διάβαζα την "περιττή" Οικιακή Οικονομία και ό,τι άλλο μου φαινόταν τότε περιττό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frizstyler

Νεοφερμένος

Ο frizstyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 121 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
εγώ λέω πως από όλο το γυμνάσιο δεν χρειάζονται:
οικ οικ (διδάσκετε στην Α' και Β' γυμνασίου)
ΚΠΑ* (διδάσκετε στην Γ' γυμνασίου)
Οδύσσεια (διδάσκετε στην Α' γυμνασίου)
Ιλιάδα (διδάσκετε στην Β' γυμνασίου)
και η Ελένη (διδάσκετε στην Γ' γυμνασίου)


*ΚΠΑ= Κοινωνική Πολιτική Αγωγή
κι εγω κατηγορουσα ολα τα μαθηματα για τη βαρεμαρα του γυμνασιου,αλλα τωρα καποια τα ξεχωριζω γιατι αξιζουν πραγματικα,οπως τα αρχαια.αντιθετως,κατι τυπου οικοικ που λεει ο φιλος πιο πανω δεν μου προσεφεραν τιποτα.βεβαια,εξατραται και απο το μαθητη αν θα αξιoποιησει αυτα που διδασκεται.γιατι π.χ. ολοι στην ταξη μου εβαζαν τους πατεραδες τους να φτιαχνουν τις κατασκευες στην τεχνολογια,πραγμα ανωφελο
διδασκεται<--με αι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vladimav1996

Νεοφερμένος

Ο vladimav1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
εγω θεωρω πως τα αχρηστα μαθηματα στο γυμνασιο ειναι : η μουσικη,η οικιακη οικονομια,η τεχνολογια,τα γαλλικα και τα γερμανικα,τα αγγλικα διοτι ολα τα παιδια πανε φροντηστιριο και ετσι δεν ειναι αναγκη να ξοδευουμε τζαμπα την ωρα μας,ΚΠΑ το οπιο περιεχει ενδιαφερον πραγματα αλλα εχει ενα σωρο ορους και κατανταει βαρετο και τελος τα καλλιτεχνικα διοτι δεν κανουμε τιποτα το σημαντικο!!! Πιστευςω πως εχω δικιο! :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Πιστευω οτι η μουσικη ειναι το ποιο αχρηστο μαθημα και ενω εχουμε να ασχοληθουμε με πολλα σημαντικα μαθηματα σπαταλαμε τον χρονο μας με ενα μαθημα που δεν εχει καμια ουσια και μας κουραζει κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
εγω θεωρω πως τα αχρηστα μαθηματα στο γυμνασιο ειναι : η μουσικη,η οικιακη οικονομια,η τεχνολογια,τα γαλλικα και τα γερμανικα,τα αγγλικα διοτι ολα τα παιδια πανε φροντηστιριο και ετσι δεν ειναι αναγκη να ξοδευουμε τζαμπα την ωρα μας,ΚΠΑ το οπιο περιεχει ενδιαφερον πραγματα αλλα εχει ενα σωρο ορους και κατανταει βαρετο και τελος τα καλλιτεχνικα διοτι δεν κανουμε τιποτα το σημαντικο!!! Πιστευςω πως εχω δικιο! :):):)

αυτο που λες ειναι τελειως λαθος. τοτε αμα ειναι ετσι να μην πηγαινουμε στο σχολειο αφου παμε φροντηστηριο .οταν ειναι για καταληψεις που ζητατε δωρεαν παιδεια και τετοια αλλα λετε.πως μπορειται να ζητατε δωρεαν παιδεια αν λες να κοπουν μαθηματα σχολειου επειδη τα κανεις στο φροντηστηριο?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
ΣΕΠ δεν κάνεις απολύτως τίποτα.. Λογικό είναι να το θεωρούν χάσιμο χρόνου, άσχετα με το τι θα έπρεπε να είναι.. Έτσι όπως είναι, δεν σε βοηθάει σε τίποτα, τίποτα όμως..
Το σεπ ειναι απο τα σπουδεοτερα μαθηματα πιστευω γιατι μαθαινεις διαφορα σημαντικα πραγματα που θα σου χρησιμεψουν στο μελλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Πιστευω οτι η μουσικη ειναι το ποιο αχρηστο μαθημα και ενω εχουμε να ασχοληθουμε με πολλα σημαντικα μαθηματα σπαταλαμε τον χρονο μας με ενα μαθημα που δεν εχει καμια ουσια και μας κουραζει κιολας.

Friendly girl, καλώς ήρθες. :)
Λοιπόν, όσο για τη μουσική δεν συμφωνώ απόλυτα,αν και ο καθένας μπορεί να έχει τη γνώμη του.Εν μέρει έχεις δίκιο αλλά δεν θα έλεγα η μουσική ακριβώς, αλλά ο τρόπος που διδάσκεται. Εγώ πιστεύω ότι κάθε μάθημα είναι σημαντικό, το θέμα είναι Πώς όλο το σύστημα ορίζει τον τρόπο με τον οποίο θα γίνεται το μάθημα και την ύλη που θα διδάσκεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
παιδια συγνώμι που βαριέμαι να διαβάσω 13 σελίδες ποστ πριν απαντήσω όμως θα μου έπερνε όλο το απόγευμα να τα διαβάσω μιας και έχω ένα μικρό θέμα δυσλεξείας

προσωπικά θεωρώ ότι το μόνο παντελώς άχριστο μάθημα του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος είναι τα θρησκευτικά

όσο για τα υπόλοιπα πιστεύω ότι δεν θεωρώ ότι είναι πειττά αλλά ότι όλα μα όλα θελουν ριζικές αλλάγές

1) στη μουσική και τα καλυτεχνικά θα έπρεπε να διδάσκονται κάποια βασικά θέματα θεωρίας και μετά να γινόταν κάτι ευχάριστο όπως τραγούδι μοουσικό παιχνίδι ίσως κάθε μαθητής να μάθαινε ένα όργανο και ίσως να είναι εννοιέο μάθημα

2)αρχαία ελληνικά γλώσσα και αρχαία ελληνική γραμματεία να είναι μικρότερη η ύλη και να συγχωνευτούν (όμως τις κλίσεις πρέπει να τις μαθαίνουν τα παιδιά)
3)ιστορία να έχει μία ροή και όχι να ακούς τρεις φορές της ζωής σου τα ίδια ακριβώς

4) οικιακή οικονομία/ΚΠΑ να συγχωνευθούν αλλά να παραμήνουν...Είναι αδιανόητο να μην ξέρουν οι περισσότεροι τους βασικούς θεσμούς ενός κράτους....
5)γεωγραφία/βιολογία /χημεία.. για τη γεωγραφία άλλα κομμάτια θα έπρεπε να διδάσκονται σε ΚΠΑ και οικιακή οικονομία και άλλανα δημιουργούσαν μαζί με τα άλλα δύο μαθήματα ένα εννοιέο που θα λέγετε φυσικά ή κάτι τέτοιο

6)πληροφορική στην εποχή μας όχι απλά περιττή αλλά απαρέτητη αλλά αντί να διδάσκονται ιστορίες μ' αγρίους θα έπρεπε να διδασκόταν η χρήση του υπολογιστή και των παροχών του (χρήση word , excel, power point, internet , δυχτίων, explorer, εγκατάσταση παιχνιδιών , αντιγραφή CD , χρηση εκτυποτών και scanner ,και πολλά πολλά άλλα)

7) Αγγλικά ,Γερμανικά και Γαλλικά να αποσκοπούν στην αποδοχή διπλωμάτων αν καταλαβαίνετε τι εννοώ...

8) τεχνολογία λόγω αθλητικού δεν έχω παρακολουθήσει

9)νεοελληνική γλώσσα/νέα ελληνική γραμματία/ μαθηματικά/ και φυσική το θέμα είναι λίγο περίπλοκο....

Αν μου διαφεύγει κάποιο μάθημα πείτε μου να απαντήσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frizstyler

Νεοφερμένος

Ο frizstyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 121 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
αυτο που λες ειναι τελειως λαθος. τοτε αμα ειναι ετσι να μην πηγαινουμε στο σχολειο αφου παμε φροντηστηριο .οταν ειναι για καταληψεις που ζητατε δωρεαν παιδεια και τετοια αλλα λετε.πως μπορειται να ζητατε δωρεαν παιδεια αν λες να κοπουν μαθηματα σχολειου επειδη τα κανεις στο φροντηστηριο?:confused:
ακριβως το ιδιο ηθελα να απαντησω κι εγω οταν ειδα το μηνυμα αυτο πριν απο καμια βδομαδα,αλλα θεωρησα πως ειναι ανωφελο αφου οι αντιληψεις αυτες που εχει προκαλεσει το συστημα δεν καταπολεμουνται προσπαθωντας να συνειδητοποιησεις μεμονωμενα μαθητες.δυστυχως,ετσι εχει καταντησει ,οποτε τους οδηγει σε τετοιες σκεψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Friendly girl, καλώς ήρθες. :)
Λοιπόν, όσο για τη μουσική δεν συμφωνώ απόλυτα,αν και ο καθένας μπορεί να έχει τη γνώμη του.Εν μέρει έχεις δίκιο αλλά δεν θα έλεγα η μουσική ακριβώς, αλλά ο τρόπος που διδάσκεται. Εγώ πιστεύω ότι κάθε μάθημα είναι σημαντικό, το θέμα είναι Πώς όλο το σύστημα ορίζει τον τρόπο με τον οποίο θα γίνεται το μάθημα και την ύλη που θα διδάσκεται.
Ευχαριστω!:)
Βασικα ναι μπορει οντως να εχει καποια χρησιμοτητα οπως λες και να μην μπορω να την δω επειδη και που διαβαζα τα μισα τεστ στην μουσικη ηταν κατω απο την βαση και συνηθως δεν μπορουμε να δουμε ενδιαφεροντα μαθηματα που τα πηγαινουμε χαλια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smartusers

Νεοφερμένος

Ο smartusers αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
σιγουρα αρχαια δεν ειναι οτι δεν μου αρεσουν αλλα δεν μασ χρειαζονται πολυ ..... θα μπορουσαν να γινουν 1 η 2 ωρεσ την βδομαδα .... απλωσ αυτη ειναι η γνωμη μου......;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alexkoum98

Νεοφερμένος

Ο alexkoum98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ πιστεύω πως κάποια πράγματα στην Βιολογία και την Ιστορία είναι πολύ εξειδικευμένα και ανούσια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top