Περιττά μαθήματα στο Γυμνάσιο

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Υπαρχει καποιο μαθημα που πιστευετε πως δν ειναι αναγκαιο να διδασκεται? (μν γραφετε μαθηματα που δν σας αρεσουν μονο αλλα που πιστευετε πως δν ειν πολυ χρησιμα)
εγω νομιζω πως ειναι: μουσικη κ οικ. οικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Υπαρχει καποιο μαθημα που πιστευετε πως δν ειναι αναγκαιο να διδασκεται? (μν γραφετε μαθηματα που δν σας αρεσουν μονο αλλα που πιστευετε πως δν ειν πολυ χρησιμα)
εγω νομιζω πως ειναι: μουσικη κ οικ. οικ.

Για τη μουσική συμφωνώ. Καλά στην Α Γυμνασίου τουλάχιστον μαθαίνεις κάτι νότες, κλειδιά και τέτοια, αλλά στη Β μαθαίνουμε για τη μουσική στην Κίνα, στην Ινδία, και άλλα τέτοια ανούσια.
Δε συμφωνώ όμως για την Οικιακή Οικονομία... Σου δίνει χρήσιμες γνώσεις για τη ζωή(στη Β Γυμνασίου π.χ. μιλά για τις πρώτες βοήθειες, τα φάρμακα, τα ναρκωτικά και άλλες εθιστικές ουσίες)
Προσωπικά εγώ θεωρώ αχρείαστη την Αρχαιοελληνική Γραμματεία(Ιλιάδα, Οδύσσεια).... Καλό είναι να γνωρίζουμε αυτά τα εξαιρετικά έργα, αλλά όχι και να κάνουμε τόση ανάλυση.... όποιος ενδιαφέρεται μπορεί κάλλιστα να διαβάσει τα συγκεκριμένα έπη. Δεν είναι ανάγκη να τα διδασκόμαστε και στο σχολείο, όταν έχουμε και τόσα άλλα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΦΗ-ΜΑΡΙΑ

Νεοφερμένος

Η ΕΦΗ-ΜΑΡΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Πιστευω οτι ειναι η μουσικη.Ο καθενας μπορει να παει σε ενα οδειο και να μαθει μουσικη αν θελει δεν χρειαζεται να ναι και στο γυμνασιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
κ εγω αυτο πιστευω η μουσικη ειναι ενα μαθημα που πρεπει να διδασκεται σε οσους θελουν να ασχοληθουν μ αυτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

popular

Νεοφερμένος

Ο popular αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Η τεχνολογία (Μαραγκοί θα γίνουμε?)
Η Μουσική
Τα Καλλιτεχνικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Καλλιτεχνικά
Οικιακή Οικονομία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_kar

Νεοφερμένος

Ο chris_kar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλλιτεχνικα, Οικιακη Μουσικη Τεχνολογια , ολα αυτα εχουν βγει για να κανουν ωρες καποιοι που δεν περασαν κατι σημαντικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρσενοη

Νεοφερμένος

Η Αρσενοη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εγω πιστευω πως ειναι η μουσικη και η τεχνολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
Καλλιτεχνικα
Μουσικη με τον τροπο που γινεται
Αρχαια απο προτοτυπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanna ?

Νεοφερμένος

Η Dunno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Η τεχνολογία (Μαραγκοί θα γίνουμε?)
Η Μουσική
Τα Καλλιτεχνικά

μην το αποδοκιμαζεις.καποιος μπορει να θελει να γινει μαραγκος.


πιστευω πως η μουσικη,τα καλλιτεχνικα,η οικιακη οικονομια, η κοινωνικη και πολιτικη αγωγη ειναι τελειως αχρειαστα μαθηματα στων οποιων τις ωρες θα μπορουσαμε καλλιστα να ειμασταν σπιτια μας και να ξεκουραζομαστε..

βεβαια η μουσικη και η τεχνη ειναι 2 πολυ σημαντικα στοιχεια του πολιτισμου για να μην υπαρχουν στα σχολεια,αλλα με τον τροπο που διδασκονται ειναι ασκοπα.οπως και η οικ οικ και η κπα εχουν πολλα ενδιαφεροντα πραγματα να μας διδαξουν, αλλα ετσι οπως ειναι δομημενο το βιβλιο και το μαθημα κερδιζουν μονο την αποδοκιμασια των μαθητων.. ειδικα η κπα που ειναι μεσα στους ορισμους και τις βλακειες..

τελος,ξερω πως πολλοι θα διαφωνησουν μαζι μου αλλα κατα τη γνωμη μου δεν θα επρεπε τα αρχαια να ειναι υποχρεωτικο μαθημα σε γυμνασιο και λυκειο.. η τουλαχιστον να μαθαιναμε τα κυρια πραγματα κ οχι 10000000 κλισεις και χρονους και φωνες και συζυγιες το ενα μετα το αλλο,με αποτελεσμα να μπερδευουμε το ενα με το αλλο και να τα ξεχναμε. και οποιος ενδιαφεροταν περαιτερω να πηγαινε θεωρητικη κατευθηνση για να τα μαθει..
ο τροπος που μας τα μαθαινουν ειναι τελειως Σκατα.

αυτα απο μενα :D cheers*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Μουσικη,τεχνολογια,θρησκευτικα(με τα θεματα που θιγει το βιβλιο της β γυμνασιου κυριως) και αρχαια απο μεταφραση
-----------------------------------------
τελος,ξερω πως πολλοι θα διαφωνησουν μαζι μου αλλα κατα τη γνωμη μου δεν θα επρεπε τα αρχαια να ειναι υποχρεωτικο μαθημα σε γυμνασιο και λυκειο.. η τουλαχιστον να μαθαιναμε τα κυρια πραγματα κ οχι 10000000 κλισεις και χρονους και φωνες και συζυγιες το ενα μετα το αλλο,με αποτελεσμα να μπερδευουμε το ενα με το αλλο και να τα ξεχναμε. και οποιος ενδιαφεροταν περαιτερω να πηγαινε θεωρητικη κατευθηνση για να τα μαθει..
ο τροπος που μας τα μαθαινουν ειναι τελειως Σκατα.

ναι οντως ας μαθαιναμε τα βασικα .ομως αν υπηρχαν ομως σχολεια με εξειδικευσεις θα δημιουργουσαμε μια κοινωνια που οι θετικοι θα ηξεραν πολλα για τις φυσικες επιστημες και δεν θα ειχαν πλουσιο λεξιλογιο και λεγειν.και οι θεωριτικοι θα ηταν πολυ καλλιεργημενοι αλλα δεν θα ειχαν τοσες μαθηματικεσ γνωσεις που ειναι απαραιτητες!!!η εκπαιδευση πρεπει να ειναι γενικη αλλα ο τροπος διδασκαλιας να αλλαξει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

|~Vivid~|

Νεοφερμένος

Η Εύη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εγω νομίζω οτι ειναι καλό να έχουμε γνωσεις απο πολλα θέματα! Όλα χρειάζονται στη ζωή!:no1: Απλώς δν διδάσκονται σωστα καποια μαθήματα όπως η μουσική! Φαντάζεστε να μαθαίναμε ας πούμε κιθάρα την ώρα τς μουσικής ή κάποιο αλλο μουσικο όργανο? (Σιγά μην γίνει ποτέ αυτό) Κατά την γνώμη μου το πρόβλημα είναι στον τρόπο διδασκαλίας κάποιων μαθηματων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ntontini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Οικιακή Οικονομία δεν κάνουμε.Μας έχουν δώσει βιβλία αλλά ούτε απ'έξω δε τα έχουμε δει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oLgA 19956

Νεοφερμένος

Η olga-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
ΚΠΑ είναι το ποιο απαίσιο βιβλίο που υπάρχει!!!!!!!!!! Αλλά και της φυσικής δεν πάει πίσω κατά τη γνώμη μου αυτά τα μαθήματα δεν θα έπρεπε να διδάσκοντε έτσι όπως διδάσκοντε!!!!!!!!!!!:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ntontini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
ΚΠΑ είναι το ποιο απαίσιο βιβλίο που υπάρχει!!!!!!!!!! Αλλά και της φυσικής δεν πάει πίσω κατά τη γνώμη μου αυτά τα μαθήματα δεν θα έπρεπε να διδάσκοντε έτσι όπως διδάσκοντε!!!!!!!!!!!:nono:
Τι είναι το ΚΠΑ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Εσείς που κρίνετε το σύστημα παιδείας στα περισσότερα ποστς σας υπάρχουν ανορθόγραφες λέξεις.
Μάθετε πρώτα να γράφετε και μετά κρίνετε.
Κανένα μάθημα δεν είναι περιττό μάθημα.
Όλα τα μαθήματα είναι χρήσιμα.
Αλλά επειδή δε διδάσκονται στο φροντιστήριο και δεν τα κάνουμε στις Πανελλαδικές τα θεωρούμε ανόητα.
Όπως και να έχει θα μπορούσαν να διδάσκονται καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamy girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dreamy girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Τι είναι το ΚΠΑ;
Κοινωνικη κ Πολιτικη Αγωγη
στο δημοτικο στην ε κ στ δεν κανατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Λοιπόν,με βάση την αρχαία ελλάδα,βασικά είναι ξέρετε φιλολογικά,μαθηματικά και τέτοια,γυμναστική,μουσική.Τώρα ανούσια θεωρώ τη μουσική,όταν όπως είπε κάποιος μαθαίνουν για την μουσική σε άλλους τόπους.Επίσης δεν χρειάζεται κατά τη γνώμη μου η οικιακή οικονομία,πληροφορική,τεχνολογία.Όποιος θέλει να ασχοληθεί με το αντικείμενο να είναι προαιρετικό μάθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ntontini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Κοινωνικη κ Πολιτικη Αγωγη
στο δημοτικο στην ε κ στ δεν κανατε?
Ναι,κάναμε αλλά δεν είχα ακούσει πάλι το ΚΠΑ ή τουλάχιστον εμείς δε το λέγαμε έτσι:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Κοινωνικη κ Πολιτικη Αγωγη
στο δημοτικο στην ε κ στ δεν κανατε?

Λοιπόν, εμείς κάνμε και στην πέμπτη και στην έκτη.Έλεος.Τι μάθημα:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top