Περί ωριμότητας των νέων

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Γεια! Θα ηθελα να συζητησουμε το θεμα της ωριμοτητας, πιστευετε οτι η αυξηση της ηλικιας καποιου επηρεαζει και το ποσο ωριμος ειναι;
Τα προβληματα επισης καποιου τον ωριμαζουν ή αντιθετως τον ωθουν στο να φερνεται ανωριμα και να πληγωνει τους γυρω του οσο κι αν αυτοι του εχουν σταθει;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ο καθένας έχει διαφορετική αντίληψη της ωριμότητας.

Όσο γι αυτό "φερνεται ανωριμα και να πληγωνει τους γυρω του οσο κι αν αυτοι του εχουν σταθει", μερικές φορές δεν είναι ανωριμότητα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nimos96

Νεοφερμένος

Ο nimos96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Κατα την γνώμη μου είσαι ώριμος όταν φέρεσαι ανάλογα με την ηλικία σου, όποια και αν είναι αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Εχμμμ λοιπόν είμαι της γνώμης πως ηλικία-ωριμότητα είναι ποσά ανάλογα. [χοντρικά]Μεγαλύτερη ηλικία --> περισσότερες εμπειρίες --> ώριμη(-ότερη??) σκέψη.


Βέβαια, προσμετρούνται και πολλά άλλα στοιχεία, όπως το τί κάνεις/με ποιούς συναναστρέφεσαι, κατά πόσο μαθαίνεις από τα λάθη σου, την ευστροφία σου κτλ. Για παράδειγμα ένα άτομο 18 ετών θα μπορούσε να έχει παραπάνω εμπειρία από έναν 25άρη. Και πάλι, εξαρτάται από τον τρόπο ζωής σου.


Και μια σχετική εικονίτσα:



:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Ο καθένας έχει διαφορετική αντίληψη της ωριμότητας.

Όσο γι αυτό "φερνεται ανωριμα και να πληγωνει τους γυρω του οσο κι αν αυτοι του εχουν σταθει", μερικές φορές δεν είναι ανωριμότητα ...
Και εσυ σε τι πιστευεις να οφειλεται μια τετοια συμπεριφορα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αργυρω Ν

Νεοφερμένος

Η Αργυρω Ν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως εξαρτάται από τον άνθρωπο.. Μπορεί κάποιος να μην έχει δεχτεί πολλή υποστήριξη από γονείς ή φίλους και να αναγκάστηκε να οριμάσει γρηγορότερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
ακριβως.οι δυσκολιες που εχει αντιμετωπισει ενας ανθρωπος στη ζωη του τον κανουν να οριμασει γρηγοροτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas

Νεοφερμένος

Ο Lucas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Η ηλικια δεν εχει σημασια στο αν εισαι ωριμος η ανωριμος.
Υπαρχουν ανθρωποι 40 χρονων που φερονται σαν παιδακια , αλλα υπαρχουν και 17χρονα που ειναι πιο σοβαρα και εχουν καλυτερη κριτικη ικανοτητα απο καποιους μεγαλους. Το βασικο ειναι η γνωση !!!
Πρεπει να διαβαζεις οτιδηποτε σε ενδιαφερει αρκει να μαθαινεις απ ' αυτο και να ωριμαζεις σαν ανθρωπος.

Οπως λεει ο panoslarissa απο πανω , οι δυσκολιες της ζωης σε κανουνε ωριμο και συνειδιτοποιημενο , ειδικά αν χασεις καποιους ανθρωπους και φυγουν απο τη ζωη , εκει πραγματικα γινεσε αλλος ανθρωπος , πισω απο καθε κακο κρυβεται κατι καλο και αυτο ισχυει,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ξέρω γω εσείς τι λέτε, δεν παίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Κι εγώ πιστεύω ότι η ωριμότητα δεν έχει σχέση με την ηλικία... Είναι στο χέρι κάθε ανθρώπου να ωριμάσει από τις εμπειρίες του και γενικά από τη ζωή και τα γεγονότα... Ο καθένας μπορεί να πει ότι υπάρχουν εκπρόσωποι ''ανώριμων'' και ''ώριμων'' σε κάθε ηλικία... Βέβαια, όσο πιο πολλές εμπειρίες έχεις τόσο πιο πολλές πιθανότητες έχεις να γίνεις ώριμος με όλη την έννοια της λέξης... Αλλά μην αποκλείεται την ωριμότητα σε μικρές ηλικίες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Δηλαδη θεωρειται πως το να χασεις καποιο αγαπημενο σου προσωπο (οχι απαραιτητα να πεθανει ,να το διευκρινησω αυτο) θα σε κανει πιο ωριμο? Αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα και αντι το ατομο που απομακρυνθηκε απο μενα να το μετανιωνει αφου κιολας ειχε αδικο εκεινο κηρυσει πολεμο εναντιον μου προσπαθωντας να μου παρει τους φιλους μου.....Ποσο "ωριμο" το βλεπετε εσεις αυτο λαμβανοντας επισης υποψει οτι προκειτε σε λιγους μηνες να ενηλικιωθει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Μπορεί να συντείνει στην ταχύτερη ωρίμανση του χαρακτήρα σου βεβαίως, από την άλλη όμως άμα είσαι αδύναμος πιθανόν να το ρίξεις στο ποτό/στα ναρκωτικά πχ. Τα πάντα έχουν να κάνουν με τί τύπος είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Λενε οτι οσο μεγαλωνεις αποκτας περισσοτερες εμπειριες οι οποιες αποτελουν μερος της ωριμοτητας ενος ατομου.Πιστευω οτι η ωριμοτητα ειναι ενα χαρακτιριστικο του ανθρωπου που ωριμαζει οχι μονο με βαση την ηλικια αλλα ισως και με τον τροπο που αντιλαμβανεται ο καθενας τα πραγματα , αναλογα δηλαδη με την προσωπικοτητα μας.
Βλεπω τους συμμαθητες μου , θα με περασετε για λιγο χμμ...ξινη με αυτο που θα πω, αλλα ναι ρε παιδια εκνευριστηκα λιγο οταν η καθηγητρια εβαλε ντοκιμαντερ για τον Κορναρο και τον Παλαμα και οι συμμαθητες μου χασκογελουσανε ολη την ωρα...
Αυτο ειναι ενα απλο παραδειγμα ας το παρω λιγο πιο γενικα: ισως ο τροπος που αντιμετωπιζουν ορισμενα γεγονοτα και καταστασεις ορισμενα ατομα μου φαινεται λιγο ανωριμος...Και αυτα τα ατομα πολλες φορες ειναι μεγαλυτερα απο εμενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Εχει να κανει εν μερει με τα βιωματα και τις εμπειριες που αποκτα καποιος.Φανταζομαι πως
μεγαλο ρολο παιζει και το περιβαλλον που μεγαλωνει κανεις και η παιδεια που λαμβανει.
Εχω συναντησει αντρα ο οποιος ηταν 40 ετων και πολυ απλα σε εφτανε στο σημειο να θελεις να
τον πλακωσεις και εχω συναντησει και πιτσιρικακι 13 ετων με πολυ ωριμες αποψεις και ιδεες
(οχι μικρομεγαλο,απλα αρκετα ωριμο στην ηλικια του).
Μερικες φορες εχω την εντυπωση οτι ορισμενοι ανθρωποι ειναι φτιαγμενοι να ειναι ωριμοι
και αλλοι που δεν ωριμαζουν ποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nex.

Νεοφερμένος

Ο nex. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Αν έχει να κάνει ? έτσι ορίζετε (περίπου). Ανα τις εποχές ,αντιστοιχούμε εμπειρικά (με την παρατήρηση), σε κάθε ηλικία , κάποια στοιχεία συμπεριφοράς . Αν αποκαλέσω κάποιον ανώριμο , θεωρώ οτι η συμπεριφορά του δεν αντιστοιχεί στην ηλικία του αλλά σε μικρότερη ! (Για παράδειγμα δείτε πόσο φλώροι έχουμε γίνει τα αρσενικά , και τι μέσα επικαλούμαστε για να προσεγγίσουμε μια κοπέλα ..) Αντίστοιχα αν αποκαλέσω κάποιον ώριμο , παρατηρώ οτι φέρεται σαν άτομο μεγαλύτερης ηλικίας . Αν τα προηγούμενα σε έβαλαν σε σκέψη , απευθύνομαι στον οποιονδήποτε , τι μπορούμε να πούμε για κάποιον ο οποίος αυτοαποκαλείται ώριμος ? Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Κοιτα, πιστευω οτι αν καποιος αυτοαποκαλειται ωριμος δεν μπορει να θεωρηθει και ψωνιο...απλως εχει αυτογνωσια και ξερει να κρινει ακομα και τον ιδιο του τον εαυτο, απο την αλλη οντως οι αποψεις σου με προβληματισαν. Υπαρχει μεση κατασταση ; διοτι απ'οτι καταλαβα αν εισαι ανωριμος φερεσαι σαν μικροτερος αμα εισαι ωριμος σαν μεγαλυτερος . Οσον αφορα την περιπτωση μου τωρα το ατομο του οποιου η συμπεριφορα με εχει προβληματισει τοσο πολυ ωστε με ωθησε στο να ανοιξω αυτο το τοπικ "δερνεται" απο παντου...δυσκολιες με την χουφτα του εχουν τυχει...και παρολ'αυτα σ'αυτην την περιοδο της ζωης του που κατα τα λεγομενα θα επρεπε να ωριμασει εκεινος οχι μονο δεν ωριμαζει αλλα φερεται πιο ανωριμα κι απο ενα 5χρονο....πως το εξηγειται αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Οι ατυχίες αντιμετωπίζονται από το κάθε άτομο διαφορετικά.
Υπάρχει μία κατηγορία η οποία αντιδρά με άρνηση ή με ελαφρομυαλιά.
Είναι απλώς ένας τρόπος άμυνας.

Όταν έρχεσαι αντιμέτωπος με προβλήματα δεν αποφασίζεις να γίνεις πιο ώριμος, η διαδικασία της επίλυσής τους σε κάνει μεταγενέστερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Σ΄αυτο που λες δεν εχεις κι αδικο το θεμα ειναι ποτε θα παρεις την αποφασει να τα λυσεις και να σταματησεις να μιζεριαζεις μπροστα απο καθε δυσκολη κατασταση....

Ακομα ενα ερωτημα προς συζητηση.Τι ειδους συμπεριφορα εχει ενας ανωριμος; Θα πρεπει να ξεφυγουμε απο το προτυπο ανωριμος ειναι εκεινος που θα κοιταξει να κλεψει τα κλειδια του φιλου του απο την τσαντα και να το παιξει κινεζος.
Τι σας εχει τυχει που το θεωρησατε πληρη ανωριμοτητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nex.

Νεοφερμένος

Ο nex. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Δεν μπορείς να ορίσεις μιαν ολόκληρη συμπεριφορά , δεν ξέρω , έχει κανείς το θράσος ; Είναι ανάλογα τις εποχές και έχει να κάνει με παρατήρηση μερικής συμπεριφοράς . Στην εποχή που ζούμε δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις οτι ο δεκατετράχρονος που κάθετε δίπλα σου και καπνίζει και σε κάθε ξεκίνημα της τζούρας σου ρίχνει μια λοξή ματιά , κάτι άρρωστο κρύβει μες στην σκέψη του . Αλλά αυτό το συμβάν δεν αποτελεί στοιχείο χαρακτήρα . Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε (?) Γενικά για τα συμπεράσματά μας , αν δεν κάνω λάθος, παίρνουμε δείγμα απ τον μέσο όρο συμπεριφοράς του περίγυρού μας .Τις περισσότερες φορές ασυναίσθητα ...
Οσο για τον φιλο σου , αρχικα στις δυσκολες στιγμες , που οσο μεγαλωνουμε τοσες πιο πολλες αντιμετωπιζουμε , μιαν ανωριμη συμπεριφορα ειναι αυτη του δειλου. Ο δειλος αρνείται να δεχθει οτι μεγαλωσε και οτι εχει ευθύνες προσπαθωντας να πείσει τον ευατό του οτι τιποτα δεν άλλαξε, μεγαλώνοντας ηλικιακα , παραμένοντας ομως στην ιδιο επίπεδο νοημοσυνης .
Το πως μπορει να αλλάξει αυτο ενδεχομένος δεν μπορω να κατσω να στο αναλυσω απο εδω δυστυχως ! Κατα κυριο λογο εχει να κανει με την ρουτινα της ζωης και με τα ευνασματα της .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Έχω την αίσθηση από τις μέχρι τώρα εμπειρίες και παρατηρήσεις ότι η ωριμότητα δεν «δηλώνεται» (είμαι ώριμος) αλλά αποδεικνύεται στην πράξη και ίσως και ασυναίσθητα ορισμένες φορές. Νομίζω ότι είναι ένας συνδυασμός παραγόντων όπως είπατε και παραπάνω, δεν μπορείς να πεις κάνε αυτό και θα είσαι ώριμος.

Διαφωνώ κάθετα ότι το διάβασμα σε κάνει ώριμο. Χρειάζονται και πολλά άλλα πράγματα μαζί με αυτό. Δείτε για παράδειγμα, πολλά παιδιά που διαβάζουν πολιτικές ιδεολογίες χωρίς να έχουν βγει στην κοινωνία να δουν και πρακτικά πώς δουλεύει. Το να πετάξεις μία κοτσάνα βαθυστόχαστη, στα μάτια μου σε κάνει γελοίο και παρλαπίπα όχι ώριμο. Ακόμα, τα σημαντικά γεγονότα στη ζωή σου μπορεί να σε κρατήσουν ανώριμο και μια ζωή, καθώς θα κρύβεσαι πάντα πίσω από αυτά και δεν θα αναλαμβάνεις ποτέ την ευθύνη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top