Περί μεταναστών

Antreas95

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
για τους ξένους και ειδικά για τους αλβανούς έχουν ακουστεί πολλά..........και πιστέψτε με δεν είναι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.





-----------------------------------------

-----------------------------------------
Τσεκάρετε επίσης αν τα σχόλια της ακροδεξιάς ιστοσελίδας είναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Όταν κλείσεις έναν υγιή σε ψυχιατρείο, θα τρελαθεί. Κι όταν συμπεριφέρεσαι στους μετανάστες σαν να ήταν κλέφτες και εγκληματίες, στο τέλος θα γίνουν, μόνο και μόνο από αντίδραση. Η κλειστόμυαλη κοινωνία μας φταίει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 70 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
-----------------------------------------

-----------------------------------------
Τσεκάρετε επίσης αν τα σχόλια της ακροδεξιάς ιστοσελίδας είναι λάθος.

απο ποιο σχολειο εισαι εσυ???
-----------------------------------------
για τους ξένους και ειδικά για τους αλβανούς έχουν ακουστεί πολλά..........και πιστέψτε με δεν είναι καλά.

φαντασου εσυ να ανοιγαν ολες οι φυλακες τις ελλαδας....και ολοι οι κρατουμενοι να πηγαινανε στην ιταλια..για να γλυτωσουν...σε περιπτωση που αναδιωργανοθει το κρατος...και τους βαλουν παλι μεσα!!!!τι δουλεια λες εσυ να κανανε στην ιταλια...??τιμιες???οτι ξερουν καλα να κανουν...το ιδιο εγινε και εδω...!!!ετσι βγηκε η φημη ο αλβανος..ειναι κλεφτης...δολοφονος....κλπ...!!!!περνουντας μαζι η μπαλα...και ανθρωπους που ηρθαν για ενα καλυτερο μελλον...και να βελτιωσουν το επιπεδο ζωης του...!!!!οπως εκαναν και οι ελληνες το 60....εμεις λογο συστηματος το καναμε το 90....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Searcher

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Πιστεύω πως οι ξένοι, οι μετανάστες στην πρωτεύουσα, στην Αθήνα έχουν κάνει αρκετά άσχημα πράγματα...ειδικά αν δε βρίσκουν κάποια δουλειά κλέβουν και σκοτώνουν...στην υπόλοιπη Ελλάδα είναι καλύτερα τα πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
μια ενδιαφερουσα εκπομπη υπηρχε χτες στο αλτερ νομιζω, με το θεμα να ειναι οι μεταναστες. υπηρξε μια παρα πολυ ωραια τοποθετηση γυρω απο το θεμα της καταστολης. δεν μπορεις να συμπεριφερεσαι σε εναν ανθρωπο, ο οποιος λογω οικονομικων συνθηκων, και οχι μονο, επρεπε να φυγει απο την χωρα του, να ταξιδεψει στις κακουχιες για πολυ καιρο, και ενω πειναει, να τον αποξενωνεις, να τον εκμεταλλευεσαι. ειναι φυσιολογικο να καταφυγει στην κλοπη. η πεινα δεν κρατιεται απο τους νομους, οπως θα επρεπε να ξερουμε απο την ιστορια του 40'.

το μεταναστευτικο δεν ειναι προβλημα δημοσιας ταξης, ειναι πρωτα απ'ολα προβλημα κοινωνικο. θεωρω οτι ειναι πιο σωστο να ενταξεις στην κοινωνια αυτους τους ανθρωπους, και να δωσεις το δικαιωμα σε αυτους που γεννηθηκαν στην χωρα να επιλεξουν για την ελληνικη υπηκοοτητα, στα 18 τους. να παρεχεις σε ολους αυτους τους εργαζομενους ασφαλεια και ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη, την οποια παρα πολλες φορες δεν εχουν.

ως ενα μεγαλο βαθμο, η εγκληματικοτητα των μεταναστων ειναι δημιούργημα της ιδιας της ξενοφοβιας μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Εγω που ειμαι παιδι μεταναστων , πιστευω πως δεν φταιει το γεγονος οτι ειναι ξενοι αλλα οτι δεν εχουν επαρκες επιπεδο μορφωσης και δεν μπορουν να αφομοιωθουν ευκολα . Το ιδιο γινεται και με ενδογενεις ελληνες που ειναι δεν εχουν υψηλο επιπεδο μορφωσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
τα παιδια των μεταναστων που εχουν παει σχολειο, παρα πολλες φορες αντιμετωπιζονται με ρατσιστική συμπεριφορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Τι να σου πουν ρε στο σχολειο οοοο εισαι απο την Cote d:ivoire και εσυ ρε φιλε εισαι ελληνας αμα πας εξω παιζει να σε αντιμετωπιζουν χειροτεα και απο μενα ..... να λεμε και την αληθεια οι ελληνες δεν εουν και την καλυτερη αντιμετωμιση εξω ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Τι να σου πουν ρε στο σχολειο οοοο εισαι απο την Cote d:ivoire και εσυ ρε φιλε εισαι ελληνας αμα πας εξω παιζει να σε αντιμετωπιζουν χειροτεα και απο μενα ..... να λεμε και την αληθεια οι ελληνες δεν εουν και την καλυτερη αντιμετωμιση εξω ...

εχω γνωστο που οι γονεις του ειναι πακιστανοι, αυτος γεννημενος εδω, με ελληνικη ταυτοτητα. παρ'ολα αυτα δεν τον εχουν πει λιγες φορες μαυρο, ειρωνικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Τι να σου πουν ρε στο σχολειο οοοο εισαι απο την Cote d:ivoire και εσυ ρε φιλε εισαι ελληνας αμα πας εξω παιζει να σε αντιμετωπιζουν χειροτεα και απο μενα ..... να λεμε και την αληθεια οι ελληνες δεν εουν και την καλυτερη αντιμετωμιση εξω ...

Δεν είναι το τί σου λένε, είναι ο κοινωνικός αποκλεισμός και οι κλειστές ομάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Έχοντας μόλις παρακολουθήσει την εκπομπή του (εκπληκτικού κατά την άποψη μου) Σταύρου Θεοδωράκη σχετικά με τη ζωή των μεταναστών στην Ελλάδα, έχω να δηλώσω με τη σειρά μου τη ντροπή μου για τη νεοελληνική καταγωγή μου.
Βλέποντας τους παπαροακατοίκητους της χρυσής αυγής, που οι χαρακτηρισμοί για κάτι τέτοιους δεν είναι έτσι και αλλιώς αρκετοί, οφείλω να σκύψω το κεφάλι και να δείξω όχι μόνο το στοιχειώδη σεβασμό αλλά και τη στοιχειώδη αξία που ανήκει σ'αυτούς που έκαναν αυτό που κανένας μας δεν έχει τα @@ να κάνει...να εγκαταλείψει τη μικροζωούλα του και να επιδιώξει το κάτι περισσότερο ιδανικό και που στην τελική βρίσκει το κάτι περισσότερο απάνθρωπο.
Γελοίοι είμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Έχοντας μόλις παρακολουθήσει την εκπομπή του (εκπληκτικού κατά την άποψη μου) Σταύρου Θεοδωράκη σχετικά με τη ζωή των μεταναστών στην Ελλάδα, έχω να δηλώσω με τη σειρά μου τη ντροπή μου για τη νεοελληνική καταγωγή μου.
Βλέποντας τους παπαροακατοίκητους της χρυσής αυγής, που οι χαρακτηρισμοί για κάτι τέτοιους δεν είναι έτσι και αλλιώς αρκετοί, οφείλω να σκύψω το κεφάλι και να δείξω όχι μόνο το στοιχειώδη σεβασμό αλλά και τη στοιχειώδη αξία που ανήκει σ'αυτούς που έκαναν αυτό που κανένας μας δεν έχει τα @@ να κάνει...να εγκαταλείψει τη μικροζωούλα του και να επιδιώξει το κάτι περισσότερο ιδανικό και που στην τελική βρίσκει το κάτι περισσότερο απάνθρωπο.
Γελοίοι είμαστε.

Δε μπορείς να φορτώνεις την ιδεοληψία ή το κόμπλεξ του καθενός πάνω στο σύνολο των ανθρώπων, ακόμη, η αντιδιαμετρική ακρότητα/γραφικότητα και η τραβηγμένη-εκ-των-μαλλιών "αυτοκριτική" δεν σε κάνουν πιο γοητευτικό ούτε σε Έλληνες, ούτε σε ξένους, ούτε στη Διεθνή Αμνηστία. :nono:
Κι εσύ διαχωρισμό-διάκριση κανεις τωρα που μιλαμε και μαλιστα με τελειως άχαρο τρόπο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Δε μπορείς να φορτώνεις την ιδεοληψία ή το κόμπλεξ του καθενός πάνω στο σύνολο των ανθρώπων, ακόμη, η αντιδιαμετρική ακρότητα/γραφικότητα και η τραβηγμένη-εκ-των-μαλλιών "αυτοκριτική" δεν σε κάνουν πιο γοητευτικό ούτε σε Έλληνες, ούτε σε ξένους, ούτε στη Διεθνή Αμνηστία. :nono:
Κι εσύ διαχωρισμό-διάκριση κανεις τωρα που μιλαμε και μαλιστα με τελειως άχαρο τρόπο. :)

Μάλλον δεν κατάλαβες το ύφος μου, το τραβηγμένο-εκ-των-μαλλιών.
Η ύπαρξη μιας ομάδας τέτοιων ανθρώπων βοηθάει,εξελίσσει,αλλάζει μια κοινωνία μέσω της διαφορετικότητας που προσφέρει. Αυτό είναι κάτι που δεν το αμφισβητώ και ούτε στέκομαι σ' αυτό.
Η άνθρωποι που συνθέτουν τη χώρα μου σήμερα(και για μένα αν θες δεν είναι ''μου'', θα ανήκω οπουδήποτε δε νιώσω ξένος κάποια στιγμή και αυτό θα μπορούσε να είναι ακόμα και εδώ δίπλα) για μένα δεν έχουν τίποτα το ιδιαίτερο να προσφέρουν και να προβάλλουν, καμία εξέλιξη, καμία αλλαγή, κανένα ιδανικό (σ' αυτή τη συγκεκριμένη παρακμή που βιώνουμε τώρα).
Παρακολούθησα την εκπομπή όπως σου είπα, αυτό που είδα ήταν χρυσή αυγή και ''αριστερούς αντιρατσιστές'', η κάθε πλευρά με τις απόψεις και τις ιδέες της. Δεν είναι όμως μόνο αυτοί που προβληματίζονται για τους μετανάστες, είναι και όλοι εκείνοι που δεν μπήκαν καν στον κόπο πέρα από το να διαμορφώσουν μια άποψη-εικόνα, να βρεθούν εκεί και να στηρίξουν την άποψη-εικόνα. Δεν έχουμε φωνή σήμερα και για μένα αυτό αυτόματα συντελεί και σε μια ντροπιαστική εικόνα για αυτή τη χώρα. Απόλυτα προσωπική εκτίμηση και σεβαστό αν το θεωρείς άχαρη προσέγγιση, ίσως να βλέπεις διαφορετικά τα πράγματα εδώ και ίσως διαφορετικά να ορίζεις το ιδανικό εσύ.

Σκοπός μου δεν είναι να εκπέμπουν καμία γοητεία τα λεγόμενα μου.Θα ήθελα να μπορούσα να φύγω, θα ήθελα να μπορούσαμε να μεταναστεύαμε και να μαθαίναμε, θα ήθελα να είχαμε φωνή και να δεχόμασταν την διαφορετικότητα γύρω μας.
Εκτός αν θέλεις να σου πω με τη σειρά μου πόσο πρέπει να βρεθεί μια λύση και να κλείσουν τα σύνορα, και να μην υπάρχει ρατσισμός και μπλα μπλα μπλα...ώστε να μην θεωρήσεις άχαρη προσέγγιση την παραδοχή μου.
Όμως, με μια παραδοχή δεν πρέπει να ξεκινήσουμε όλοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Πολλοί Έλληνες μεταναστεύουν και μαθαίνουν, ή μαθαίνουν εντός συνόρων και κρίνουν ώριμα, αλλά ίσως δεν τους βλέπεις. Δεν ειναι παντως απαραιτητο αυτο που εσυ νομιζεις να ισχυει, οπότε παψε να γενικευεις, η προσέγγιση σου ειναι αχαρη με την εννοια οτι ειναι καταθλιπτική/μοιρολατρική/υπερβολική/γραφική. Δεν είπα εγω οτι δεν ειναι θεμα ο ρατσισμος και η προσφορά της κοινωνίας, αλλά το μονο που κανεις ειναι να διαχωριζεις κι εσυ. Δεν ειναι κατι διαφορετικο ο Έλληνας απο το μεταναστη, ουτε καν με την εννοια του "ταξιδευω και μαθαινω" που του δινεις εσύ. Διαχωριζεις κι εσυ οπως κανουν οι ρατσιστές, ασχετως αν δεν ειναι αυτη η πρόθεσή σου και το καταλαβαινω. Ο ρατσισμος, ειτε εχει ως δεκτη τους μεταναστες ειτε τους Έλληνες ειναι απαράδεκτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Πολλοί Έλληνες μεταναστεύουν και μαθαίνουν, ή μαθαίνουν εντός συνόρων και κρίνουν ώριμα, αλλά ίσως δεν τους βλέπεις. Δεν ειναι παντως απαραιτητο αυτο που εσυ νομιζεις να ισχυει, οπότε παψε να γενικευεις, η προσέγγιση σου ειναι αχαρη με την εννοια οτι ειναι καταθλιπτική/μοιρολατρική/υπερβολική/γραφική. Δεν είπα εγω οτι δεν ειναι θεμα ο ρατσισμος και η προσφορά της κοινωνίας, αλλά το μονο που κανεις ειναι να διαχωριζεις κι εσυ. Δεν ειναι κατι διαφορετικο ο Έλληνας απο το μεταναστη, ουτε καν με την εννοια του "ταξιδευω και μαθαινω" που του δινεις εσύ. Διαχωριζεις κι εσυ οπως κανουν οι ρατσιστές, ασχετως αν δεν ειναι αυτη η πρόθεσή σου και το καταλαβαινω. Ο ρατσισμος, ειτε εχει ως δεκτη τους μεταναστες ειτε τους Έλληνες ειναι απαράδεκτος.

Το προσεγγίζεις με απρόσμενο τρόπο και εντυπωσιακό.
Είναι ρατσιστικό όντως να αγνοείς τη θετική πλευρά των πραγμάτων, όμως έχει να κάνει με τους ανθρώπους, δε συμφωνείς;
Δηλαδή, γνωρίζω την άλλη πραγματικότητα γύρω μου, όμως δε θα αφήσω να αποτελεί μια πρόφαση για αδράνεια και πρόφαση για άγνοια της άλλης πλευράς. Γι' αυτο χρειάζεται αυστηρότητα( ΣυμφωναΜεΣενα μοιρολατρία,υπερβολή) και μια αίσθηση θυμού και οργής.
Δεν αλλάζει τίποτα με την ουδετερότητα και τη μετριότητα.
Απλά γίνομαι αυστηρή...μη με αποκαλείς και άχαρη.(αυτό μου στοιχίζει πραγματικά, φίλε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Δεν αποκαλώ εσενα άχαρη, αλλα τον τρόπο που προσεγγιζεις το ζητημα. Σορρυ αν σου στοιχισε, αλλα δεν ειχα τετοιο σκοπο. Οταν ο ρεαλισμος και η μετριοπάθεια (οχι μετριοτητα) διαχειριζονται σωστα, κανενα θεμα δεν χανει τη σημασια του, κανενα θεμα δεν χρειαζεται υπερβολες για ν'ακουστει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jewish Boy

Νεοφερμένος

Ο Ανθρωπος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
δεν υπαρχουν λαθραιοι ανθρωποι...η γη ανηκει σε ολους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mazin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mazin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
εχω γνωστο που οι γονεις του ειναι πακιστανοι, αυτος γεννημενος εδω, με ελληνικη ταυτοτητα. παρ'ολα αυτα δεν τον εχουν πει λιγες φορες μαυρο, ειρωνικα
συμφωνω εμενα για παραδειγμα μια ωρεα ημερα ενω πηγενα σχολειο στν γ λυκειου βλεπω στον τοιχο με σπρει (μαλλον) ΕΞΩ ΟΙ ΞΕΝΟΙ και στον τοιχο εστην περιοχη της προσευχης ΕΞΩ ο ****(το ονομα μου) και ειλικρινα σας λεω δεν εχω τιποτα με κανενα με κανενα ομως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχω αναφέρει το εξής περιστατικό. Αλλά με αυτά που ακούστηκαν παραπάνω, μου ήρθε στο μυαλό.

Ο αγαπητός μας λυκειάρχης είχε δεχτεί παράπονα πριν από την 28η Οκτωβρίου μιας χρονιάς, και άρχισε, μετά την προσευχή, το εξής λογύδριο:
"Δεν είναι πράγματα αυτά, να κάθομαι να ακούω για μαθητές που δε θέλουν να πάνε στην παρέλαση! Η παρέλαση είναι Υ-Π-Ο-Χ-Ρ-Ε-Ω-Τ-Ι-Κ-Η και όποιος δεν έρθει, θα πρέπει να φέρει χαρτί από νοσοκομείο. Όχι από γιατρό! Από νοσοκομείο!" (Με το δάχτυλο στον αέρα και με τη φωνή του μπαμπούλα.) "Αλλιώς, όποιος δε θέλει να κάνει παρέλαση να έρθει πάνω στο γραφείο, να μου πει ότι δεν είναι Έλληνας, ότι είναι Αλβανός, Βούλγαρος ή ότι άλλο σκατά είστε," -αυτολεξεί, έτσι το είπε- "και τότε τα λέμε".

Ωραίο παράδειγμα για τη νέα γενιά, ε; Το κακό είναι ότι λίγοι φάνηκαν αποσβολωμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top