Πατριωτισμός

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Δεν είμαι πατριώτης γιατί δεν είμαι περήφανος για τη χώρα μου, γιατί να είμαι άλλωστε; Μου προσφέρει την παιδεία που δικαιούμαι; Μου παρέχει ιατροφαρμακευτική περίθαλψη σωστή; Γίνονται έργα; Είμαστε προσκολλημένοι σε μύθους και στο παρελθόν; Μας κυβερνούν άχρηστοι; Έχουμε το πιο χάλια δημόσιο με 1.000.000 τεμπέληδες να πληρώνονται για τα γραφειοκρατικά τους προσόντα; Μήπως είμαστε 10 χρόνια πίσω; Η απάντηση είναι σε ΟΛΑ "ΝΑΙ"!
Γιατί να είμαι περίφανος για τη χώρα μου; Επειδή 2000 χρόνια πριν οι πρόγονοί μου είχαν ανώτερο πολιτισμό; Σημασία έχει το τώρα, το σήμερα και το μέλλον! 2 χρονάκια ακόμα και χαιρέτισα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
θα συμφωνισω στις περισσοτερες θεσεις του νικου και θα προσθεσω και κατι

στο μυαλο οι ελληνες ειμαιστε ακομα υποδουλομενοι στους ρομαιους και αυτο γιατι ?

ονειρευομαστε να ξαναπαρουμε πισω τα εδαφη της βυζαντινης περιοδου την στιγμη που γνωριζουμε οτι οι βυζαντινοι αυτοκρατορες ηθελαν να ξαναδημιουργησουν την Ρωμα'ι'κη

ακομα το οτι καποιοι ρωμαιοι θαυμαζαν τον ελληνικο πολιτισμο δεν συμμενει οτι δεν ειχαν επιχειρησει αρκετες φορες να τον βλαψουν(και για τους βυζαντινους τα ιδια υσχειουν). αυτοι που εκαψαν τηνβιβλιοθηκη της αλεξανδρειας ηταν χριστιανοι ρωμαιοι-βυζαντινοι οσο για την σχολη των αθηνων , εκλεισε με εντολη του Ιουστηνιανου . Και μην λεμε οτι θελουμε ,η βυζαντινη εποχη ηταν ο ελληνικος μεσαιωνας.

Το ότι είχαν προσπαθήσει να τον βλάψουν δεν σημαίνει οτι δεν τον εφήρμοσαν. Τον εφήρμοσαν για τη ζωή τους, τον κατέστρεψαν για την πολιτική.
Σε γενικές γραμμές ναι, η βυζαντινή εποχή υπήρξε ο Ελληνικός Μεσαίωνας, αλλά κυρίως μέχρι τον έκτο αιώνα, δηλαδή όταν ουσιαστικά έπαψε να είναι ρωμαική κι έγινε ελληνική η αυτοκρατορία. Τότε κατάλαβαν όλοι πως τα ιδεώδη του ελληνισμού ήταν ουσιαστικά για τη χριστιανική θρησκεία που πρέσβευαν. Άλλωστε μπορεί τα μισά αρχαιοελληνικά γραπτά να πάρθηκαν από τους Άραβες, να μεταδόθηκαν στους Γάλλους όταν οι Άραβες κατέκτησαν την Ιβηρία κι απο κει σε όλον τον κόσμο (και στη σύγχρονη Ελλάδα), αλλά τα άλλα μισά σώθηκαν και ξαναγράφτηκαν από τους ελληνορθοδόξους μοναχούς τους Αγίου Όρους. Και χάρη στην καλή θέληση των Οθωμανών που άφησαν ανέγγιχτο το Όρος όλα τα χρόνια της κατοχής, τελικά σώθηκαν.

Δεν είμαι πατριώτης γιατί δεν είμαι περήφανος για τη χώρα μου, γιατί να είμαι άλλωστε; Μου προσφέρει την παιδεία που δικαιούμαι; Μου παρέχει ιατροφαρμακευτική περίθαλψη σωστή; Γίνονται έργα; Είμαστε προσκολλημένοι σε μύθους και στο παρελθόν; Μας κυβερνούν άχρηστοι; Έχουμε το πιο χάλια δημόσιο με 1.000.000 τεμπέληδες να πληρώνονται για τα γραφειοκρατικά τους προσόντα; Μήπως είμαστε 10 χρόνια πίσω; Η απάντηση είναι σε ΟΛΑ "ΝΑΙ"!
Γιατί να είμαι περίφανος για τη χώρα μου; Επειδή 2000 χρόνια πριν οι πρόγονοί μου είχαν ανώτερο πολιτισμό; Σημασία έχει το τώρα, το σήμερα και το μέλλον! 2 χρονάκια ακόμα και χαιρέτισα!

Η έννοια του πατριωτισμού αναφέρεται στο έθνος, την ιστορία του, συμπεριλαμβάνοντας κάποιον σκεπτικισμό για το παρόν του και το μέλλον του. Δηλαδή να είμαστε υπερήφανοι για τα προπατορικά κατορθώματα του έθνους, αλλά επίσης να κοιταμε την πραγματικότητα. Τι κάνουμε οι τωρινοι γι'αυτά, τι θα κάνουμε στο μέλλον; Ποιος ο ρόλος μας ως κληρονόμοι του χ πολιτισμού;
Η έννοια του πατριωτισμού δεν αναφέρεται σε καμία κρατική οργάνωση και ιδιαίτερα όταν αυτή έχει τα μαύρα της τα χάλια εξαιτίας των επεμβάσεων των ξένων που υφιστάμεθα από το 1821 μέχρι σήμερα. Εκείνων των ξένων ιμπεριαλιστών που βρήκαν μερικούς Έλληνες προδότες εντολοδόχους, κατέστρεψαν τη χώρα με οποιονδήποτε δυνατό τρόπο, είτε ως σύμμαχοι, είτε ως εχθροί και τώρα το παίζουν υπερδυνάμεις και μαχητές των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Μου θυμίζουν λίγο την τσατσά που κάνει μόστρα για κυρία...Είναι οι ίδιοι που εμπόδισαν τους αδερφικούς λαούς των Βαλκανίων και της Μέσης Ανατολής να ζουν μαζί και ν'αλληλοσυμπληρώνονται όπως έκαναν επί αιώνες ειρηνικά, χωρίς μίση και εθνικισμούς.
Σίγουρα, λοιπόν, νιώθω ντροπή απέναντι σ'εκείνους που μου κληροδότησαν τον πολιτισμό τους κι εγώ απλά είμαι ο κληρονόμος που τρώει την "περιουσία" του προγόνου του, χωρίς να την αυγατίζει, αλλά δε μπορώ να νιώσω ντροπή απέναντι σε διάφορους αλητήριους ιμπεριαλιστές που κατέστρεψαν αυτή τη χώρα με τους βασιλιάδες τους, την υποκινούμενη ελληνοτουρκική κόντρα, τον εμφύλιο, τις δικτατορίες, το επιβεβλημένο εξ'αυτών, κράτος και τόσα άλλα. Ας κοιτάξουν αυτοί την ιστορική ευθύνη τους απέναντι στην ανθρωπότητα και μετά θα την κοιτάξω κι εγώ. Μέχρι τότε δεν θα πω "κοίτα πόσο οργανωμένη είναι η Γερμανία, η Αγγλία, η Γαλλία και κοίτα πόσο εμείς". Κι αυτό γιατί όταν αυτοί έκλειναν συμφωνίες αρπαγής των πετρελαίων της Μοσούλης με το σουλτάνο Μεχμέτ τον Έκτο, τους νεότουρκους του Κεμάλ και ταυτόχρονα άναβαν το φυτίλι του ελληνοτουρκικού πολέμου (φαίνεται το εμπόριο που από αιώνες κατείχαν οι Έλληνες μικρασιάτες τους εμπόδιζε να κλέψουν τα πετρέλαια), η Ελλάδα γέμιζε με ενάμισι εκατομμύριο άπορους πρόσφυγες. Κι όταν μετά ήθελαν να έχουν υπο έλεγχο ένα κράτος δίπλα στα κράτη-δορυφόρους της Σοβιετικής Ένωσης έβαλαν ένα λαό και μια χώρα που κέρδισαν τον πόλεμο να σφάζονται επί μια πενταετία ακόμα και τελικά να καταλήξουν πιο κατεστραμμένοι κι από τους χαμένους.
Η ευθύνη των Ελλήνων για τα χάλια του κράτους τους τελειώνει στο γεγονός οτι τα διατηρούν και κάνουν αμυδρά ελάχιστες προσπάθειες για να τα διορθώσουν. Την Ελλάδα όμως, όπως και όλα τα κράτη της περιοχής μέχρι τις μέρες μας, τα κατέστρεψαν και τα καταστρέφουν όσοι πουλιούνται για προηγμένοι ενώ στην ουσία ο πλούτος τους και η ευημερία τους είναι βαμμένα με αίμα, γενοκτονίες, πολέμους, αρπαγές και πλιάτσικα.


PS: Προτείνω να διαβάσετε τα Ματωμένα Χώματα με τις μαρτυρίες του Μανώλη Αξιώτη από τη Σμύρνη στο οποίο αποκαλύπτεται ο επαίσχυντος ρόλος όλων των μεγάλων δυνάμεων στις καταστροφές που υπέστησαν όλες οι χώρες και όλα τα έθνη της περιοχής από αυτούς.
Επίσης ένα υπέροχο άρθρο του Παπανούτσου στην έκθεση της Β Λυκείου στο οποίο ουσιαστικά λέει ότι οι Έλληνες δεν σεβάστηκαν ποτέ το κράτος τους γιατί αυτό δεν ήταν ποτέ δικό τους, αλλά τους επιβλήθηκε απ'εξω με τη μορφή προστατευτισμού.
PS2: Κατηγορώ φυσικά όλες τις μεγάλες δυνάμεις για τα ανήθικα έργα τους αλλά δεν θέλω αυτό να εκληφθή σαν έχθρα εναντίον των λαών τους. Αυτοί δεν φταίνε σε τίποτα. Αυτό που δεν ανέχομαι, όμως, είναι να έρχονται στην Ελλάδα και να ξινίζουν επειδή δεν είναι τόσο ανεπτυγμένη όσοι οι χώρες τους, αγνοώντας την Ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Προσωπικά δεν μου αρέσει η λέξη "πατριωτισμός". Την έχουν ξεφτιλίσει εντελώς οι Αμερικανοί. Προτιμώ τη λέξη "φιλοπατρία".

Δεν θα έλεγα ότι είμαι υπερήφανος που είμαι Έλληνας. Μου φαίνεται κάπως υπερβολικό. Αλλά μου αρέσει που είμαι Έλληνας.

'Ελληνας γεννήθηκα. Δεν το επέλεξα και δεν είμαι σίγουρος αν θα το επέλεγα αν μου είχε δοθεί αυτό το δικαίωμα. Αλλά μου αρέσει που είμαι Έλληνας και θεωρώ ότι οφείλουμε να κάνουμε ό,τι μπορούμε για το καλό της πατρίδας μας.

Αυτό είναι το συμφέρον μας. Αν η χώρα μας πηγαίνει καλά, τοτε κι εμείς, οι πολίτες της, ευδαιμονούμε. Κάτι τέτοιο νομίζω είχε πει και ο Αριστοτέλης.

Και ο Μακρυγιάννης είχε πει κάτι παρόμοιο:

«Κι όσο αγαπώ την πατρίδα μου δεν αγαπώ άλλο τίποτας. Να ʽρθή ένας να μου ειπή ότι θα πάγη ομπρός η πατρίδα, στρέγομαι να μου βγάλη και τα δυό μου μάτια. Ότι (=διότι) αν είμαι στραβός και η πατρίδα μου είναι καλά, με θρέφει. Αν η πατρίδα μου είναι αχαμνά, δέκα μάτια να ʽχω, στραβός θα να ʽμαι. Ότι σʼ αυτήνη θα ζήσω, δεν έχω σκοπόν να πάγω αλλού.»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τραμπαριφοειδής

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
το να είσαι εθνιστής δεν είναι κακό, ο εθνικισμός πάλι βλάπτει σοβαρά την υγεία κυριολεκτικά και μεταφορικά, αλλά τι ψάχνεις να βρεις τώρα περασμένες δόξες και μεγαλεία, τώρα έχουμε άλλα θέματα να ασχολούμαστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selene1

Νεοφερμένος

Η Δεσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ναύπακτος (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αρχικά, άλλο είναι πατριωτισμός και άλλο εθνικισμός. Πατριωτισμός σημαίνει αγάπη προς την πατρίδα ενω εθνικισμός=φανατισμός. Η αλήθεια είναι οτι η χώρα μας έχει προσφέρει πολλά, όπως και πολλές προαναφερθείσες, αλλά οι σημερινοί Έλληνες θα έπρεπε να είναι περήφανοι για την ιστορία που γράφουν οι ίδιοι, τώρα, και όχι τόσο για τα επιτεύγματα των αρχαίων. Κανείς δεν μπορεί ν'αμφισβητήσει την ιστορία μας, το παρελθόν μας σαν λαό, οπως και κανείς δεν μπορεί να πει οτι είμαστε αντάξιοί της (δυστυχώς!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Άλλο εθνικισμός, άλλο πατριωτισμός/φιλοπατρία (το ίδιο είναι).
Με λίγα λόγια πατριωτισμός σημαίνει ν'αγαπάς την πατρίδα σου, ενώ εθνικισμός να μισείς όλους τους άλλους.
Επίσης άλλο πράγμα ο εθνισμός. Εθνισμός σημαίνει ότι πιστεύεις στα έθνη (και κατ'επέκτασην στις πατρίδες), την ύπαρξη και το ρόλο τους στον κόσμο. Ένας πατριώτης είναι εξ'ορισμού εθνιστής, γιατί δε μπορεί ν'αγαπά κάτι στο οποίο δεν πιστεύει ή το θεωρεί ασήμαντο, όπως οι έννοιες "έθνος" και "πατρίδα".
Ο εθνισμός δεν έχει καμία σχέση με τον εθνικισμό, όμως. Μην τα μπερδεύουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Το ότι είχαν προσπαθήσει να τον βλάψουν δεν σημαίνει οτι δεν τον εφήρμοσαν. Τον εφήρμοσαν για τη ζωή τους, τον κατέστρεψαν για την πολιτική.
Σε γενικές γραμμές ναι, η βυζαντινή εποχή υπήρξε ο Ελληνικός Μεσαίωνας, αλλά κυρίως μέχρι τον έκτο αιώνα, δηλαδή όταν ουσιαστικά έπαψε να είναι ρωμαική κι έγινε ελληνική η αυτοκρατορία. Τότε κατάλαβαν όλοι πως τα ιδεώδη του ελληνισμού ήταν ουσιαστικά για τη χριστιανική θρησκεία που πρέσβευαν. Άλλωστε μπορεί τα μισά αρχαιοελληνικά γραπτά να πάρθηκαν από τους Άραβες, να μεταδόθηκαν στους Γάλλους όταν οι Άραβες κατέκτησαν την Ιβηρία κι απο κει σε όλον τον κόσμο (και στη σύγχρονη Ελλάδα), αλλά τα άλλα μισά σώθηκαν και ξαναγράφτηκαν από τους ελληνορθοδόξους μοναχούς τους Αγίου Όρους. Και χάρη στην καλή θέληση των Οθωμανών που άφησαν ανέγγιχτο το Όρος όλα τα χρόνια της κατοχής, τελικά σώθηκαν. .
δεν ενοω τους αραβες αλλα τους ρωμεους και τους ελληνες

την περιοδο του Θεο...(κατι) οι χριστιανοι μαχονταν με τους δοδεκαθε'ι'στες και οι χριστιανοι εκαψαν την βιβλιοθηκη της Αλεξανδρειας αυτο ενοω δεν θεωρω οτι οι απαβες κατεστρεψαν κατι απο τον ελληνικο πολιτισμο

επισης ο Ιουστινιανος ηταν αυτοκρατορας του βυζαντιου (πολλα χρονια μετα τον τον χωρισμο του πωμαικου κρατους σε δυο μερη) και ταυτοχρονα αυτος που εκεισε την σχολη των αθηνων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ο Ιουστινιανός και ο Θεοδόσιος ήταν ο πρώτος Αλβανός και ο δεύτερος Ισπανός. Εκείνα τα χρόνια η αυτοκρατορία προσπαθούσε να ορθοποδήσει. Ο Ηράκλειος ηταν ο πρωτος που έκανε την αυτοκρατορία ελληνική. Αλλά εγώ μιλάω κυρίως για τα πρώτα χρόνια της Ρώμης. Τότε χρησιμοποίησαν ελληνικά επιτεύγματα. Προφανώς όταν ισχυροποιήθηκαν, δεν ειχαν ανάγκη πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ειμαι ελληνας ωραια
πλεον ομως αυτο δεν σημαινει κατι...
οπως ειπαν ειμαι πολιτης ολου του κοσμου. παρ'ολα αυτα η ελλαδα και συγκεκριμενα ειναι οι μοναδικες περιοχες που μπορω να αποκαλω σπιτι μου... ετσι νιοθω την υποχρεωση να τις βελτιωσω. δεν νιωθω ανωτερος επειδη ειμαι ελληνας αλλα ουτε κατωτερος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Όταν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι κάναν αλλαξοκωλιές δεν υπήρχαν καν τα gay bar. :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Όταν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι κάναν αλλαξοκωλιές δεν υπήρχαν καν τα gay bar. :xixi:
η ομοφυλοφιλία υπήρχε πάντα και παντού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Η σχέση παρελθόντος με το παρρόν είναι απλή

Εϊμαστε περήφανοι για τους Αρχαίους Έλληνες και την ιστορία μας αυτοί όμως θα ΄ταν περήφανοι για μας; Δηλαδή αν ο Περικλής ή ο Αριστοτέλης έρχνοταν σήμερα στην Ελλάδα τι λέτε να λέγανε;
Όσο δεν αλλάζουμε παιδεία και νοοτροπία θα παραμέινουμ έτσι. Πολύ απλά. Αισθάνομαι περήφανος για τη χώρα μου. ΓΙα τους γώνες που δώσανε το 1821 κάποιοι γιατί θα ήμασταν Τούρκοι ακόμα. Για το '40 που είχαμε γενναιότητα παρ'όλο που μασταν φτωχοί ή για σπουδαίους πολιτικούς που ανέβασαν την Ελλάδα και δεν ήμαστε σαν τις χώρες των Βαλκανίων πρ'όλο που ανληκουμε σε αυτά. Δλδ υπήρξαν άνθρωποι που δεν ανέχονταν αυτό που υπήρχε. Είτε ήταν τουρκοκρατία είτε ήταν πόλεμος είτε ήταν συμφέροντα. Σήμερα όμως....υπάρχει κανείς που θα αλλάξει τα προβλήματα της Ελλάδας;

Θάνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Όχι, δεν νιώθω κανένα χρέος, απολύτως. Τίποτα δεν είναι αυταπόδεικτο, κανείς δεν αξίζει σεβασμό μόνο λόγω π.χ. της ηλικίας του ή της θέσης του και στη βάση της ίδιας λογικής ούτε στην πατρίδα μου αισθάνομαι υποχρεωμένος αφού δεν με αντιμετωπίζει ανάλογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
η ομοφυλοφιλία υπήρχε πάντα και παντού.
βασικα δεν ηταν μονο η ομοφιλοφιλεια αλλα και η παιδεραστεια και η πορνεια ,ειδικα στην αρχαια Αθηνα, ηταν κοινωνικα αποδεκτες και μαλιστα η παιδεραστεια ηταν περασμενη και στην εκπαιδευση των αθηναιων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
αυτά δεν υπήρχαν μόνο στην ελλάδα, απλώς στην ελλάδα έτυχε να καταγραφούν επειδή η ελληνες ήταν οι πρώτοι που ανέπτυξαν τόσο πολύ το λόγο. και η κτηνοβασία που-χου ήταν αρχαιότατο ...άθλημα διεθνώς.

για να λέμε τα πράγματα με το ονομά τους η ομοφυλοφιλία στην Αρχαία Ελλάδα δεν ήταν αποδεκτή. αποδεκτή ήταν η παιδεραστία που στην πραγματικότητα είναι κάτι πολύ χειρότερο. ιδαίτερα οι Κρήτες και οι Σπαρτιάτες (που ο Πλέυρης τους έχει ως πρότυπο*) επιδίδονταν πολύ συχνά σε αυτό το άθλημα. ο Πλάτωνας το λέει ξεκάθρα στους Νόμους. Γι' αυτόν τον λόγο είχαν επινοήσει το μύθο του Γανυμήδη.

ο Μέγας Αλέξανδρος πάντως δεν ήταν ομοφυλόφιλος. δεν υπάρχει καμμία αρχαία αναφορά που να το υποστηρίζει απ' ότι γνωρίζω.

*έβαλα και τον Πλέυρη μέσα για να μην ξεφύγω από το θέμα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
αυτά δεν υπήρχαν μόνο στην ελλάδα, απλώς στην ελλάδα έτυχε να καταγραφούν επειδή η ελληνες ήταν οι πρώτοι που ανέπτυξαν τόσο πολύ το λόγο. και η κτηνοβασία που-χου ήταν αρχαιότατο ...άθλημα διεθνώς.

για να λέμε τα πράγματα με το ονομά τους η ομοφυλοφιλία στην Αρχαία Ελλάδα δεν ήταν αποδεκτή. αποδεκτή ήταν η παιδεραστία που στην πραγματικότητα είναι κάτι πολύ χειρότερο. ιδαίτερα οι Κρήτες και οι Σπαρτιάτες (που ο Πλέυρης τους έχει ως πρότυπο*) επιδίδονταν πολύ συχνά σε αυτό το άθλημα. ο Πλάτωνας το λέει ξεκάθρα στους Νόμους. Γι' αυτόν τον λόγο είχαν επινοήσει το μύθο του Γανυμήδη.

ο Μέγας Αλέξανδρος πάντως δεν ήταν ομοφυλόφιλος. δεν υπάρχει καμμία αρχαία αναφορά που να το υποστηρίζει απ' ότι γνωρίζω.

*έβαλα και τον Πλέυρη μέσα για να μην ξεφύγω από το θέμα:D
Η ομοφιλοφιλια στην αρχαια ελλαδα ηταν κοινωνικα αποδεκτη αλλα στην πραγματικοτητα οι ομοφυλόφιλοι ηταν αμφιφυλόφιλοι και μαλιστα στους δελφους ενας αρχαιος βασιλιας εχει αφιερωσει το αγαλμα ενος εραστη του και ο οποιος εχει και ερομενες και ερομενους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

philosophos

Νεοφερμένος

Ο philosophos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πλωμάρι (Λέσβος). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
ολες οι αδερφες εξω απο την ελλαδα..εγω αυτο εχω να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Κι όλοι οι ομοφοβικοί επίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jackass

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jackass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
ρε philosophe πηγαινε στην ουγκαντα να ζησεις παλιορατσιστη κ αυτοι ανθρωποι σαν κ σενα ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
ολες οι αδερφες εξω απο την ελλαδα..εγω αυτο εχω να πω.


ε αμα το λεει κοτζαμ φιλοσοφος..δικιο εχει



:Pμπαρουφες λεει το ατομο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top