Πατριωτισμός

cyclops

Νεοφερμένος

Ο cyclops αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Εγώ έχω να πω πως είμαι περήφανος που είμαι ΕΛΛΗΝΑΣ αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα πω πως σε αυτήν την χώρα που ζω τώρα έχω χρέος .αλλά πιστεύω να γίνει κάτι και να βελτιοθει το ολλο μπάχαλο και ότι με θέλει η πατρίδα μου θα το πράξω .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petros17

Νεοφερμένος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
πρωτα απο ολα ειμαι περηφανος που ειμαι Ελληνας και που η πατριδα μου εβγαλε ανθρωπους που εχουν γραψει τι ονομα τους με χρυσα γραμματα στη παγκοσμια ιστορια..αλλα δεν σταματαω εκει..θα προσπαθησω να φανω ανταξιος και να κανω κ εγω κατι αναλογο..δεν θα αφησω κανεναν να σφετεριστει την ιστορια μου και δεν θα επιτρεψω σε κανεναν να προσβαλει τα συμβολα για τα οποια πολεμησαν οι παππουδες μου και οι παππουδες σας..και οσο για το αν μας προσφερει κατι η ελλαδα ας σκεφτουμε πρωτα τι προσφερουμε εμεις σε αυτη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cyclops

Νεοφερμένος

Ο cyclops αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες γιατί:

″Xωρίς την Ελληνική φυλή δεν θα υπήρχε ο σύγχρονος πολιτισμός,

″ Είχαμε και έχουμε συνεχή πολιτιστική ύπαρξη και ανάπτυξη για 4.000
περίπου έτη.

″Αποτελέσαμε σωτήριο για τον κόσμο φράγμα εναντίον του ασιανισμού κατά τον 5ον π.χ αιώνα.

″Εκαλλιεργήσαμε πρώτοι την επιστημονική και την φιλοσοφική σκέψη.

″Εδημιουργήσαμε με την καλλιτεχνική ευαισθησία μας απαράμιλλα μνημεία τέχνης. (π.χ Αγιά-Σοφιά, Παρθενώνας κ.α.)

″Χαρίσαμε στην ανθρωπότητα αριστουργήματα του έντεχνου λόγου.

″Πρωτοί συνελάβαμε τις έννοιες της ελευθερίας, της δημοκρατίας και της
ανθρώπινης αξιοπρέπειας.

″ Προσφέραμε την γλώσσα μας, με την οποία διεδόθη ο χριστιανισμός.
″Η νέα περίοδος στην ευρωπαϊκή ιστορία μετά τον σκοτεινό μεσαίωνα, προήλθε χάρη στη στροφή των ευρωπαίων στον Ελληνικό πολιτισμό και από αυτή την στροφή προήλθε η αναγέννηση.

″Επιβιώσαμε δύο μεγάλων κατακτήσεων: της Ρωμαϊκής και της Οθωμανικής.

″ Υπήρξαμε πρωτοπόροι στην εθνική αφύπνιση των υποδουλωμένων λαών
με την επανάσταση του 1821.

″ Πολεμήσαμε ηρωικά στους δύο παγκόσμιους πολέμους ανατρέποντας
με αυτοθυσία το χρονοδιάγραμμα του δεύτερου .

″ Η εθνική εποποιία του 1955-59 όταν ο κυπριακός Ελληνισμός πολεμούσε ενάντια σε μια αυτοκρατορία για την εκπλήρωση του προαιώνιου πόθου της
Ενώσεως με την μητέρα Ελλάδα.

Η Ελλάδα γέννησε ηρωικές φυσιογνωμίες στην πολυχιλιετή ιστορία της από τον Λεωνίδα μέχρι τον Ισαάκ και τον Σολωμού.



Δεν είναι δικό μου αλλά αξίζει να του ρίξετε μια ματιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Με τη μόνη διαφορά. Η Ρώμη κατα κοινή ομολογία δεν κατέκτησε ποτέ την Ελλάδα. Μάλλον το αντίθετο...Δεν παίζουν ρόλο μόνο τα όπλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Ακόμη αν ξέρεις οι Ρωμαίο είναι Τρώες. Όπως πρέπει να ξέρεις ο Αινείας και ο πατέρας του Αινγχύσης μαζί με άλλους Τρώες όταν κάηκε η Τροία πήγαν και εγκαταστάθηκαν στην Ιταλία όπυ κατέκτησαν τους Ετρούσκους και αργότερα με πρωτεύουσα τη Ρώμη ίδρυσαν την Ρωμαική Αυτοκρατορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Ακόμη αν ξέρεις οι Ρωμαίο είναι Τρώες. Όπως πρέπει να ξέρεις ο Αινείας και ο πατέρας του Αινγχύσης μαζί με άλλους Τρώες όταν κάηκε η Τροία πήγαν και εγκαταστάθηκαν στην Ιταλία όπυ κατέκτησαν τους Ετρούσκους και αργότερα με πρωτεύουσα τη Ρώμη ίδρυσαν την Ρωμαική Αυτοκρατορία.


αυτο λεει ο ελληνικος μυθος .

αποεκει και περα νιωθω περιφανος γιατο οτι οι υπολοιποι ανθροποι (ετος μερικων εξερεσεων )με θεωρουν απογονο των αρχαιων ελληνων.Νιωθω απεσια που ανοικω σε ενα πολιτισμο σαν τον νεοελληνικο γιατι οπου κι αν βρεθω η Ελλαδα με σκοτωνει . Νιωθω ακομα χειροτερα οταν συνειδητοποιω οτι ο ελληνικος πολιτισμος κατεστρεψε τον ελληνικο πολιτισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
τονιζω και γω τη τεραστια διαφορα μεταξυ ενος πατριωτη και ενος εθνικιστη..
χαιρομαι που ειμαι Ελληνιδα και με τιμαει αυτο (οπως συμβαινει βεβαια και σε αλλους λαους)...δν με εκφραζει σε καμια περιπτωση η προσηλωση σε εθνικα στοιχεια με τν εννοια οτι μπροστα τους παραβλεπω τα ανθρωπινα ιδανικα...τα οποια ειναι και η πρωτη προτεραιοτητα ..η καταντια της συγχρονης Ελλαδας σιγουρα με προβληματιζει..εχουμε φτασει στο σημειο να θεωρουμε "Ελληναρα" οποιον κατεβαζει σουβλάκια ,πινει τσιπουρο και βλεπει euro και eurovision και ας μην εχει ουδεμια σχεση και γνωση πανω στον ελληνικο πολιτισμο...ελεος δηλαδη ..οντως επαναπαυομαστε στο αξιολογο παρελθον μας ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinamamagi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Πιστευω πως που και που πρεπει να κοιταμε το παρελθον μας ,οχι μονο των ελληνων αλλα και αλλων λαων,πιστευω πως εχει πολλα να μας διδαξει και μας βοηθαει να κατανοουμε καλυτερα τους πολιτισμους και τις νοοτροπιες τους.Ομως να μη ξεφευυγουμε με τον πατριωτισμο και φτανουμε στο ενα η στο αλλο ακρο.

Ο πατριωτισμος για 'μενα δεν αποτελει τη βαση του χαρακτηρα μου ,δεν ειμαι μονο ελληνας ,δεν ειμαι πολιτης μονο της ελληνικης κοινωνιας αλλα και ολου του κοσμου και προσπαθω να κραταω οσο πιο πολυ μπορω ανοιχτους τους οριζοντες μου και το μυαλο μου

Υ.Γ.για να μην γινουν παρεξηγησεις δεν προσπαθωνα επιβαλω την αποψη μου σε κανενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
"Δεν είμαι Αθηναίος ούτε Έλληνας πολίτης, αλλά πολίτης του κόσμου."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
αλλο ειναι το οτι εχω συνείδηση οτι ειμαι ελληνας και αλλο το οτι εχω ελληνικη ταυτοτητα και αλλο οτι θεωρω τον εαυτομου πολιτη τουκοσμου

Η συνείδηση διλωνει ταυτηση οτι ειμαι ελληνας και δεν ψαχνω περετερο

Η ελληνικη ταυτοτητα δηλωνει διαφοροποιηση σημενει γνωριζω οτι ειμαι ελληνας αλλα δεν ταυτιζομαι απολυτως με αυτο

το να λεω οτι ειμαι πολιτης του κοσμου δεν ειναι καλο διλωνει εξισωση των πολιτισμων της ποικιλιασ αν θες του κοσμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Πάμε ένα-ένα

″Xωρίς την Ελληνική φυλή δεν θα υπήρχε ο σύγχρονος πολιτισμός,
Και με τους κινέζους μια χαρά θα προοδεύαμε

″ Είχαμε και έχουμε συνεχή πολιτιστική ύπαρξη και ανάπτυξη για 4.000
περίπου έτη.
-1000έτη βυζαντίου, -400χρόνια Κατοχής, -20 χρόνια λόγω παγκοσμίων, -7 χρόνια χούντας

″Αποτελέσαμε σωτήριο για τον κόσμο φράγμα εναντίον του ασιανισμού κατά τον 5ον π.χ αιώνα.
Και γιατί αυτό ήταν καλό?

″Εκαλλιεργήσαμε πρώτοι την επιστημονική και την φιλοσοφική σκέψη.
Συμφωνώ

″Εδημιουργήσαμε με την καλλιτεχνική ευαισθησία μας απαράμιλλα μνημεία τέχνης. (π.χ Αγιά-Σοφιά, Παρθενώνας κ.α.)
Να πούμε επιτεύγματα από αιγυπτιακό πολιτισμό? Μήπως από ασυριακό? Θες από κινεζικό?

″Χαρίσαμε στην ανθρωπότητα αριστουργήματα του έντεχνου λόγου.
Όπως και οι κινέζοι αλλά και η Ευρώπη κατά τον διαφωτισμό και την αναγέννηση.

″Πρωτοί συνελάβαμε τις έννοιες της ελευθερίας, της δημοκρατίας και της
ανθρώπινης αξιοπρέπειας.
Συμφωνώ
″ Προσφέραμε την γλώσσα μας, με την οποία διεδόθη ο χριστιανισμός.
Ήταν η πιο διαδεδομένη γλώσσα λόγω μεγαλέξανδρου. Θα ήταν τουλάχιστον ηλίθιοι οι απόστολοι αν γράφανε σε εβραϊκα.

″Η νέα περίοδος στην ευρωπαϊκή ιστορία μετά τον σκοτεινό μεσαίωνα, προήλθε χάρη στη στροφή των ευρωπαίων στον Ελληνικό πολιτισμό και από αυτή την στροφή προήλθε η αναγέννηση.
Ότι ήταν κείμενα προβληματισμού οκ, αλλά όχι ότι ο Ελληνικός πολιτισμός δημιούργησε την αναγέννηση (που προχώρησε σε πολύ περισσότερους τομείς από την αρχαία Ελλάδα). Τότε ήμασταν σε κατάσταση ναρκης

″Επιβιώσαμε δύο μεγάλων κατακτήσεων: της Ρωμαϊκής και της Οθωμανικής.
Εδώ γελάμε όλοι μαζι. Υπόδουλοι και των δυο διαδοχικά ήμασταν.

″ Υπήρξαμε πρωτοπόροι στην εθνική αφύπνιση των υποδουλωμένων λαών
με την επανάσταση του 1821.
Σε ποιούς αναφέρεται ο ποιητής?

″ Πολεμήσαμε ηρωικά στους δύο παγκόσμιους πολέμους ανατρέποντας
με αυτοθυσία το χρονοδιάγραμμα του δεύτερου .
Τελικα χασαμε όμως.

″ Η εθνική εποποιία του 1955-59 όταν ο κυπριακός Ελληνισμός πολεμούσε ενάντια σε μια αυτοκρατορία για την εκπλήρωση του προαιώνιου πόθου της
Ενώσεως με την μητέρα Ελλάδα.
Το ίδιο περήφανος είναι ο ποιητής και για τον χαμό της μισής Κύπρου?

Η Ελλάδα γέννησε ηρωικές φυσιογνωμίες στην πολυχιλιετή ιστορία της από τον Λεωνίδα μέχρι τον Ισαάκ και τον Σολωμού.
Και η Τουρκία γέννησε τον Κεμάλ, η Ρωσία τον Ιβάν, η Γερμανία τον Χίτλερ, η Αίγυπτος τον Ραμση, η Περσία τον Δαρείο και τον Ξέρξη κοκ. Δεν είμαστε φαινόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
θα συμφωνησω σε αρκετα απο οσα ειπε ο νικος.
προσωπικα,λογικες του στυλ "αν δεν υπηρχαμε οι Ελληνες τωρα ο κοσμος θα σκαρφαλωνε σε δεντρα και θα ετρωγε μπανανες" ή "μονο οι Ελληνες εχουμε πολιτισμο" μου φαινονται ασχημες...οποιοσδηποτε εχει στοιχειωδη γνωση ιστοριας μπορει να καταλαβει ποσο ακυρες ειναι αυτες οι σκεψεις..

οσα ειπα παραπανω φυσικα και δεν στερουν τιποτα απο την αγαπη μου για την πατριδα..αλλα ειμαστε πρωτα ανθρωποι και μετα Ελληνες (αλλωστε δν αναιρει το ενα το αλλο)και για αυτο το να βουταμε τη γλωσσα μας στο μυαλο πριν παρουμε σωβινιστικο-κομπλεξικες θεσεις επιβαλλεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πάμε ένα-ένα


Και με τους κινέζους μια χαρά θα προοδεύαμε


-1000έτη βυζαντίου, -400χρόνια Κατοχής, -20 χρόνια λόγω παγκοσμίων, -7 χρόνια χούντας


Και γιατί αυτό ήταν καλό?


Συμφωνώ


Να πούμε επιτεύγματα από αιγυπτιακό πολιτισμό? Μήπως από ασυριακό? Θες από κινεζικό?


Όπως και οι κινέζοι αλλά και η Ευρώπη κατά τον διαφωτισμό και την αναγέννηση.


Συμφωνώ

Ήταν η πιο διαδεδομένη γλώσσα λόγω μεγαλέξανδρου. Θα ήταν τουλάχιστον ηλίθιοι οι απόστολοι αν γράφανε σε εβραϊκα.


Ότι ήταν κείμενα προβληματισμού οκ, αλλά όχι ότι ο Ελληνικός πολιτισμός δημιούργησε την αναγέννηση (που προχώρησε σε πολύ περισσότερους τομείς από την αρχαία Ελλάδα). Τότε ήμασταν σε κατάσταση ναρκης


Εδώ γελάμε όλοι μαζι. Υπόδουλοι και των δυο διαδοχικά ήμασταν.


Σε ποιούς αναφέρεται ο ποιητής?


Τελικα χασαμε όμως.


Το ίδιο περήφανος είναι ο ποιητής και για τον χαμό της μισής Κύπρου?


Και η Τουρκία γέννησε τον Κεμάλ, η Ρωσία τον Ιβάν, η Γερμανία τον Χίτλερ, η Αίγυπτος τον Ραμση, η Περσία τον Δαρείο και τον Ξέρξη κοκ. Δεν είμαστε φαινόμενο.

Κάθε λαός έχει προσφέρει στον παγκόσμιο πολιτισμό. Και φυσικά αν δεν υπήρχε ένας από αυτούς, ο κόσμος θα ήταν φτωχότερος. Όλοι οι πολιτισμοί είναι πολύτιμοι. Συμβαίνει ο ελληνικός να είναι από τους πλέον σημαντικούς, μαζί με άλλους, αλλά δεν σημαίνει ότι χρωστάει η ανθρωπότητα σε αυτόν αποκλειστικά την εξέλιξή της.
Η Ανάγεννηση φυσικά ήταν μια στροφή προς τα αρχαία ελληνικά γράμματα κι αν αυτά δεν υπήρχαν, σίγουρα δεν θα γινόταν όπως έγινε. Οι αναγεννησιακοί στράφηκαν προς τον αρχαίο πολιτισμό της Ελλάδας, όχι στον πολιτισμό που είχαν οι τότε σύγχρονοί τους Έλληνες, πολίτες της Οθωμανίας. Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός οτι πάτησαν σε ελληνικά επιτεύγματα, όμως.
Κάποιος είπε ότι ο Ρωμαίος κατέκτησε τη γη του Έλληνα, αλλά ο δεύτερος κατέκτησε το απολίτιστο Λάτιο. Κι έτσι είναι. Οι Έλληνες δεν ήταν υπόδουλοι στη Ρώμη, αλλά της μετέδωσαν ένα μεγάλο μέρος πολιτισμού το οποίο εξέλιξε και μετέδωσε κατόπιν σε όλο το δυτικό κόσμο. Ας μην ξεχνάνε ότι πριν οι Ρωμαίοι επεκταθούν ανατολικά και έρθουν σε διάδραση με την Ελλάδα ήταν ένας πρωτόγονος λαός που αρεσκόταν στις δολοφονίες, στις γενοκτονίες, στις αρένες με τα λιοντάρια και τους Χριστιανούς, στα μεθύσια και στα όργια.
Όσο για την Οθωμανία, με το σύστημα των millet, ουσιαστικά ποτέ δεν υποδουλώθηκαν οι Έλληνες, απλώς δε μπορούσαν να είναι πολίτες ενός δικού τους κράτους. Ούτε πολιτισμικά υποδουλώθηκαν κι αυτό αποδεικνύεται πως όσοι έφυγαν από την Οθωμανία και πήγαν στην ελεύθερη Δύση διέπρεψαν. Άλλωστε και για τους Οθωμανούς οι Έλληνες ήταν σημαντικότατος λαός του κράτους τους με αποτέλεσμα από πολύ νωρίς να τους σεβαστεί και να τους αναγνωρίσει δικαιώματα στη θρησκεία, τη γλώσσα και τη ναυτιλία τους.


Ας μην είμαστε εθνικιστές, υπερβολικοί, μισαλλόδοξοι και τυφλοί, αλλά επίσης ας μην ισοπεδώνουμε τα πάντα, στην προσπάθειά μας να πάμε κόντρα. Ουσιαστικά είναι το ίδιο πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Κάθε λαός έχει προσφέρει στον παγκόσμιο πολιτισμό. Και φυσικά αν δεν υπήρχε ένας από αυτούς, ο κόσμος θα ήταν φτωχότερος. Όλοι οι πολιτισμοί είναι πολύτιμοι. Συμβαίνει ο ελληνικός να είναι από τους πλέον σημαντικούς, μαζί με άλλους, αλλά δεν σημαίνει ότι χρωστάει η ανθρωπότητα σε αυτόν αποκλειστικά την εξέλιξή της.
Η Ανάγεννηση φυσικά ήταν μια στροφή προς τα αρχαία ελληνικά γράμματα κι αν αυτά δεν υπήρχαν, σίγουρα δεν θα γινόταν όπως έγινε. Οι αναγεννησιακοί στράφηκαν προς τον αρχαίο πολιτισμό της Ελλάδας, όχι στον πολιτισμό που είχαν οι τότε σύγχρονοί τους Έλληνες, πολίτες της Οθωμανίας. Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός οτι πάτησαν σε ελληνικά επιτεύγματα, όμως.
Κάποιος είπε ότι ο Ρωμαίος κατέκτησε τη γη του Έλληνα, αλλά ο δεύτερος κατέκτησε το απολίτιστο Λάτιο. Κι έτσι είναι. Οι Έλληνες δεν ήταν υπόδουλοι στη Ρώμη, αλλά της μετέδωσαν ένα μεγάλο μέρος πολιτισμού το οποίο εξέλιξε και μετέδωσε κατόπιν σε όλο το δυτικό κόσμο. Ας μην ξεχνάνε ότι πριν οι Ρωμαίοι επεκταθούν ανατολικά και έρθουν σε διάδραση με την Ελλάδα ήταν ένας πρωτόγονος λαός που αρεσκόταν στις δολοφονίες, στις γενοκτονίες, στις αρένες με τα λιοντάρια και τους Χριστιανούς, στα μεθύσια και στα όργια.
Όσο για την Οθωμανία, με το σύστημα των millet, ουσιαστικά ποτέ δεν υποδουλώθηκαν οι Έλληνες, απλώς δε μπορούσαν να είναι πολίτες ενός δικού τους κράτους. Ούτε πολιτισμικά υποδουλώθηκαν κι αυτό αποδεικνύεται πως όσοι έφυγαν από την Οθωμανία και πήγαν στην ελεύθερη Δύση διέπρεψαν. Άλλωστε και για τους Οθωμανούς οι Έλληνες ήταν σημαντικότατος λαός του κράτους τους με αποτέλεσμα από πολύ νωρίς να τους σεβαστεί και να τους αναγνωρίσει δικαιώματα στη θρησκεία, τη γλώσσα και τη ναυτιλία τους.


Ας μην είμαστε εθνικιστές, υπερβολικοί, μισαλλόδοξοι και τυφλοί, αλλά επίσης ας μην ισοπεδώνουμε τα πάντα, στην προσπάθειά μας να πάμε κόντρα. Ουσιαστικά είναι το ίδιο πράγμα.

Δεν είμαι μηδενιστής, απλά με παραδείγματα αποδεικνύω ότι και αν δεν ήταν τα τρια φύλα που εγκαταστάθηκαν στον Ελλαδικό χώρο, ακόμη και τότε θα είχε προχωρήσει μια χαρά ο πολιτισμός(απλά ίσως είχαν βρεθει διαφορετικές διέξοδοι στα προβλήματα του ανθρώπου).
Ας πάμε όμως στα υπόλοιπα θέματα που θίγεις.
1)Οι αναγεννησιακοί στάθηκαν μόνο στον ανθρωποκεντρικό τρόπο σκέψης των Ελλήνων και δημιούργησαν εντελώς καινούρια επιτεύγματα.
2)Δηλαδή αν στην Αμερική αρχίζουν και πίνουν σαλέπι όπως πίνουν στο ιράκ, σημαίνει ότι το ιράκ υποδούλωσε πολιτισμικά την Αμερική? Είναι για γέλια το συγκεκριμένο σκεπτικό. Οι Ρωμαίοι έκαναν κινήσεις τακτικής. Εκαναν επίσημη γλώσσα του κράτους τα ελληνικά όταν είδαν ότι έχουν πέραση παντού, υιοθέτησαν τον Χριστιανισμό όταν είδαν ότι εξαπλώνεται, μετέφεραν την πρωτεύουσα εκεί που είδαν ότι τους συμφέρει γεωπολιτικά κοκ. Το μόνο που μπορείς να πεις για τους ρωμαιους είναι το ότι θαύμαζαν τον αρχαιοελληνικό πολιτισμό και γι αυτό χρησιμοποίησαν Έλληνες καλλιτέχνες. Αντίθετα στις επιστήμες οι ρωμαίοι ήταν πάρα πολύ καλοί
3)Παιδάκι μου έχεις παραισθήσεις? Δεν έχεις ακούσει ένοιες όπως "κεφαλικός φόρος", "παιδομάζωμα", "γενίτσαροι" ?. Πού ήταν τα σχολεία στην Ελλάδα τότε? Αν αυτά δεν είναι ενδείξεις υποδούλωσης τότε πές μας ποιός είναι ο υπόδουλος τελικά?
Όσον αφορά την θρησκευτική ελευθερία, ας είναι καλά εκει που είναι οι θρησκευτικοί ηγέτες της εποχής και οι συμφωνίες που κανανε κάτω από το τραπέζι για να μην χάσουν την περιουσία της εκκλησίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όσα είχα να πω τα είπα. Κεφαλικός φόρος υπάρχει και στο κράτος των Ελλήνων ανέκαθεν, μην ανησυχείς.
Τέλος πάντων, η επιρροή όλων των πολιτισμών στην ανθρωπότητα και του ελληνικού, μαζί με άλλους, στο δυτικό είναι πράγματα δεδομένα και πραγματικά. Όπως επίσης και η Ιστορία είναι πραγματική. Το τι θα είχε γίνει αν δεν είχαν έρθει τα τρία ελληνικά φύλα δεν το γνωρίζω. Το γεγονός είναι ότι ήρθαν και διέπρεψαν. Οι δογματισμοί δεν βοηθούν ούτε προς τη μία πλευρά ούτε προς την άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Όσα είχα να πω τα είπα. Κεφαλικός φόρος υπάρχει και στο κράτος των Ελλήνων ανέκαθεν, μην ανησυχείς.
Τέλος πάντων, η επιρροή όλων των πολιτισμών στην ανθρωπότητα και του ελληνικού, μαζί με άλλους, στο δυτικό είναι πράγματα δεδομένα και πραγματικά. Όπως επίσης και η Ιστορία είναι πραγματική. Το τι θα είχε γίνει αν δεν είχαν έρθει τα τρία ελληνικά φύλα δεν το γνωρίζω. Το γεγονός είναι ότι ήρθαν και διέπρεψαν. Οι δογματισμοί δεν βοηθούν ούτε προς τη μία πλευρά ούτε προς την άλλη.

Δεν διαφώνησα στο γεγονός ότι το αρχαιοελληνικό πνεύμα επηρέασε τον δυτικό πολιτισμό. Διαφωνώ στο ότι οι δυτικοί χρωστάνε την εξέλιξή τους από homo sapiens σε ανθρώπους στους Έλληνες.
Και φυσικά δεν δογματίζω, απλά αναφέρω ιστορικά στοιχεία που καταρρίπτουν τους ισχυρισμούς σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύετε στον πατριωτισμό και ποια είναι η βαθύτερη ουσία του για σας?
Πιστεύετε ότι ως Έλληνες έχουμε κάποιο χρέος απέναντι στην χώρα λόγω της ιστορίας της?

Προσωπικά, η έννοια του πατριωτισμού δεν συμπεριλαμβάνεται στα πιστεύω μου. Δεν μου αρέσει ο τρόπος σκέψης του στυλ "Η Ελλάδαρα" λόγω της πλούσιας ιστορίας της χώρας. Το ότι κατάγομαι από την συγκεκριμένη χώρα, μου είναι αδιάφορο. Μιλάω πάντα για καταγωγή, όχι για το ότι μένω στην συγκεκριμένη χώρα..απλά δεν είμαι το στυλ "proud to be greek" και τα σχετικά. Απλά έτυχε να γεννηθώ σε μία χώρα που έχει την συγκεκριμένη ιστορία..η οποία σε προσωπικό επίπεδο δεν με επηρεάζει ιδιαίτερα.

το οτι ειμαι περηφανη που ειμαι ελληνιδα..το εχω...γιατι πραγματικα χαιρομαι που γεννηθηκα στην Ελλαδα και λεγομαι ελληνιδα
το μονο που με στεναχωρει ειναι οτι εμεις σαν Ελληνες εχουμε επαναπαυτει με τον πολιτισμο που δημιουργησαν οι αρχαιοι ημων προγονοι...και δεν προσπαθουμε να κανουμε πραγματα εξισου μεγαλα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Σεβομαι και εκτιμω τα επιτευγματα του Ελληνικου πολιτισμου οπως θα τα σεβομουν και ως πολιτης της αμερικης η της κινας η της καμποτζης και παει λεγοντας.
Τωρα το οτι γεννηθηκα στην ελλαδα το μονο που μου λεει αυτο ειναι οτι μπορω να εχω μια ευκολοτερη προσβαση σε αυτα...
δε νοιωθω περιφανη για κατι που δεν εχω κανει εγω απλα και μονο επειδη κατοικω στον ιδιο γεωγραφικο χωρο.
για μενα η εννοια πατριωτισμος δεν υπαρχει δε βλεπω γιατι θα πρεπει να αισθανομαι την οποιαδηποτε περιφανεια επειδη κατοικω σε μια χωρα.. Η εννοια του κρατους δεν ειναι τπτ αλλο για μενα παρα τροπος οργανωσης και διοικησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Η Ελληνική μου καταγωγή με ωθεί να προσπαθώ να ξεπεράσω τους αρχαίους ημών προγόνους, ή έστω να φανώ αντάξιός των. Πράγμα που η Ελλάδα στο σύνολό της δυστυχώς κάθε άλλο παρά το έχει καταφέρει. Τώρα για το στυλ "proud to be Greek" που αναφέρθηκε και πριν, νομίζω πως είναι πάρα πολύ άσχημο και αλαζονικό να θεωρούμε τους εαυτούς μας ανώτερους για κάτι που κατάφεραν άλλοι και το οποίο εμείς μπορεί να προδίδουμε στην καθημερινή μας ζωή. Γιατί δυστυχώς κάποιο μας έχουν ξεπεράσει, και με το να εφησυχαζόμαστε κοιτώντας στον καθρέπτη τον Αριστοτέλη, το Δημόκριτο, τον Περικλή, το Σωκράτη και τους σοφιστές δεν πρόκειται να φτάσουμε ποτέ εκεί που ήμασταν.

Όσον αφορά το χρέος προς την πατρίδα, από εμέ η πατρίδα θα πάρει όσα και ότι μου έδωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
θα συμφωνισω στις περισσοτερες θεσεις του νικου και θα προσθεσω και κατι

στο μυαλο οι ελληνες ειμαιστε ακομα υποδουλομενοι στους ρομαιους και αυτο γιατι ?

ονειρευομαστε να ξαναπαρουμε πισω τα εδαφη της βυζαντινης περιοδου την στιγμη που γνωριζουμε οτι οι βυζαντινοι αυτοκρατορες ηθελαν να ξαναδημιουργησουν την Ρωμα'ι'κη

ακομα το οτι καποιοι ρωμαιοι θαυμαζαν τον ελληνικο πολιτισμο δεν συμμενει οτι δεν ειχαν επιχειρησει αρκετες φορες να τον βλαψουν(και για τους βυζαντινους τα ιδια υσχειουν). αυτοι που εκαψαν τηνβιβλιοθηκη της αλεξανδρειας ηταν χριστιανοι ρωμαιοι-βυζαντινοι οσο για την σχολη των αθηνων , εκλεισε με εντολη του Ιουστηνιανου . Και μην λεμε οτι θελουμε ,η βυζαντινη εποχη ηταν ο ελληνικος μεσαιωνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top