Πατριωτισμός

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Πιστεύετε στον πατριωτισμό και ποια είναι η βαθύτερη ουσία του για σας?
Πιστεύετε ότι ως Έλληνες έχουμε κάποιο χρέος απέναντι στην χώρα λόγω της ιστορίας της?

Προσωπικά, η έννοια του πατριωτισμού δεν συμπεριλαμβάνεται στα πιστεύω μου. Δεν μου αρέσει ο τρόπος σκέψης του στυλ "Η Ελλάδαρα" λόγω της πλούσιας ιστορίας της χώρας. Το ότι κατάγομαι από την συγκεκριμένη χώρα, μου είναι αδιάφορο. Μιλάω πάντα για καταγωγή, όχι για το ότι μένω στην συγκεκριμένη χώρα..απλά δεν είμαι το στυλ "proud to be greek" και τα σχετικά. Απλά έτυχε να γεννηθώ σε μία χώρα που έχει την συγκεκριμένη ιστορία..η οποία σε προσωπικό επίπεδο δεν με επηρεάζει ιδιαίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Φυσικά και έχουμε χρέος...

Όπως και έχουμε χρέος να κρατήσουμε την Ελλάδα Ελληνική και να διώξουμε συμφέροντα, είτε αυτά έρχονται από δυτικά είτε από τα ανατολικά είτε από οπουδήποτε αλλού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Θεωρείς ότι το χρέος αυτό βασίζεται στο ότι είμαστε έλληνες στην καταγωγή ή στο ότι νιώθουμε περήφανοι για την χώρα μας και την ιστορία της?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν μου λέει τίποτα το οτι γεννήθηκα στην Ελλάδα, συχνά πυκνά ντρέπομαι κιόλας γιατί επαναπαύονται όλοι στις "δόξες" του παρελθόντος και δεν κοιτάνε το παρόν που είναι χάλια μαύρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Δεν μου λέει τίποτα το οτι γεννήθηκα στην Ελλάδα, συχνά πυκνά ντρέπομαι κιόλας γιατί επαναπαύονται όλοι στις "δόξες" του παρελθόντος και δεν κοιτάνε το παρόν που είναι χάλια μαύρα.

Συμφωνώ απόλυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Δεν μου λέει τίποτα το οτι γεννήθηκα στην Ελλάδα, συχνά πυκνά ντρέπομαι κιόλας γιατί επαναπαύονται όλοι στις "δόξες" του παρελθόντος και δεν κοιτάνε το παρόν που είναι χάλια μαύρα.


Αν κοιτάξουμε με σωστό τρόπο το παρελθόν, τότε θα μας βγει σε καλό, όσο αφορά το μέλλον και το παρών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Λίγοι το κάνουν όμως, αυτό λέω. Οι περισσότεροι βολεύονται με το "ενδοξο παρελθόν" και το προβάλλουν ως επιχείρημα για τα πάντα σχεδόν.
Τρέχα γύρευε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Λίγοι το κάνουν όμως, αυτό λέω. Οι περισσότεροι βολεύονται με το "ενδοξο παρελθόν" και το προβάλλουν ως επιχείρημα για τα πάντα σχεδόν.
Τρέχα γύρευε.


Στίχος από τα ημισκούμπρια:

"Εμείς ήμαστε φοβεροί, χτίσαμε παρθενώνες, ας αράξουμε λοιπόν για άλλους δυο αιώνες"

Αυτό τα λέει όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε αυτό που λέω εγώ λένε και τα ημιζ, μπράβο τους :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Κοίτα μην ξεφύγετε κι εδώ γιατί μετά θα γίνω πολύ κακιά.... :P :P :who:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Jenny μου αρέσεις όταν γίνεσαι κακιά και congrats που το απέδειξες στο thread με τις παρελάσεις...
Στο θέμα μας...
Ο πατριωτισμός είναι κάτι το εντελώς προσωπικό και ο καθένας μπορεί να νιώθει χρέος ή οχι. Εγω προσωπικά είμαι πατριώτης και περήφανος για την Ελλάδα, τη μόνη μου πατρίδα. Αυτό βέβαια δε μπορώ να το συνδέσω με διάφορες υπερβολές. Ο πατριωτισμός μου δε με κάνει να μην αποδέχομαι το ιστορικό γεγονός της πληθυσμιακής και πολιτισμικής ανταλλαγής, συνεπώς δε με ενδιαφέρει να κρατήσω την Ελλάδα ελληνική, έτσι όπως οι πολλοί το αντιλαμβάνονται. Η δικιά μου φιλοσοφία λέει οτι η Ελλάδα θα μείνει ελληνική αν ο καθένας που τιτλοφορείται Έλληνας το νιώθει ειλικρινά.
Το αν κάποιος είναι πατριώτης έχει να κάνει με τις προτεραιότητες που θέτει ο ίδιος. Υπάρχουν αυτοί που προτεραιότητα έχουν το έθνος, άλλοι που προτεραιότητα έχουν την κοινωνική τάξη, άλλοι τον πολιτισμό κ.ο.κ
Εγώ προσπαθώ να είμαι ισορροπημένος και γι'αυτό τοποθετώ τον εαυτό μου και στους πατριώτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
ελεος πια με το threads για τις παρελασεις λες και εγινε καμμια γενοκτονια κανετε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Babalu

Νεοφερμένος

Η Λουιζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Δεν μου λέει τίποτα το οτι γεννήθηκα στην Ελλάδα, συχνά πυκνά ντρέπομαι κιόλας γιατί επαναπαύονται όλοι στις "δόξες" του παρελθόντος και δεν κοιτάνε το παρόν που είναι χάλια μαύρα.

:bravo::bravo::bravo::bravo:

απολυτα σωστος..
κ επισης δεν υπαρχει τιποτα που να σιχαινομαι περισσοτερο απο τους "ελληναραδες" που περηφανευονται για οσα εκαναν οι προγονοι μας πριν τοσα χρονια κ νομιζουν πως και οι ιδιοι ανηκουν στην 'αρια' φυλη...
χμμμ..το οτι ζουμε στον ιδιο χωρο και καταγομαστε απο αυτους δεν σημαινει οτι ειμαστε απαραιτητα ανταξιοι τους! ας το αποδειξουμε με τα δικα μας εργα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Συμφωνω με Anarki και Βabalu :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Babalu

Νεοφερμένος

Η Λουιζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
:thanks:


=]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Βασικά, το κακό είναι ότι έχουμε προσδώσει μια αρνητική υφή στη συγκεκριμένη λέξη. Δηλαδή, θεωρούμε τον πατριώτη άνθρωπο κολλημένο, με παρωπίδες, που δεν είναι φιλελεύθερος κ.λπ.

Εγώ προσωπικά είμαι πατριώτης, με την έννοια του δεν αρνούμαι το ότι είμαι Έλληνας, ούτε και θα γίνω ποτέ κάτι άλλο.

Βέβαια, εδώ εμείς οι νεοέλληνες έχουμε την τάση να αμφισβητούμε το ο,τιδήποτε.

Οι Αμερικανοί φροντίζουν σε κάθε ταινία να μας δείχνουν τη σημαία τους , να μας περνάν όποια αμερικανιά θέλουν. Όταν ακούν τον εθνικό τους ύμνο βάζουν το χέρι στην καρδιά. Εμείς τούτα τα θεωρούμε οπισθοδρομικά .

Ε , καλά να πάθουμε.

Βέβαια, η αλήθεια βρίσκεται κάπου ενδιάμεσα. Πιστεύω όμως πως χρειάζεται ένας υγιής πατριωτισμός και εθνισμός, χωρίς να φτάνει σε επίπεδο σωβινισμού ή extreme εθνικισμού.

Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Βασικά, το κακό είναι ότι έχουμε προσδώσει μια αρνητική υφή στη συγκεκριμένη λέξη. Δηλαδή, θεωρούμε τον πατριώτη άνθρωπο κολλημένο, με παρωπίδες, που δεν είναι φιλελεύθερος κ.λπ.

Εγώ προσωπικά είμαι πατριώτης, με την έννοια του δεν αρνούμαι το ότι είμαι Έλληνας, ούτε και θα γίνω ποτέ κάτι άλλο.

Βέβαια, εδώ εμείς οι νεοέλληνες έχουμε την τάση να αμφισβητούμε το ο,τιδήποτε.

Οι Αμερικανοί φροντίζουν σε κάθε ταινία να μας δείχνουν τη σημαία τους , να μας περνάν όποια αμερικανιά θέλουν. Όταν ακούν τον εθνικό τους ύμνο βάζουν το χέρι στην καρδιά. Εμείς τούτα τα θεωρούμε οπισθοδρομικά .

Ε , καλά να πάθουμε.

Βέβαια, η αλήθεια βρίσκεται κάπου ενδιάμεσα. Πιστεύω όμως πως χρειάζεται ένας υγιής πατριωτισμός και εθνισμός, χωρίς να φτάνει σε επίπεδο σωβινισμού ή extreme εθνικισμού.

Στέλιος

Αν και καθήμενος, ορθώς εμίλησες...Συμφωνώ ακομη μια φορά μαζί σου...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
λοιπον
ο πατριωτισμος δεν υπαρχει για μενα...το θεωρω κατι παντελως ανουσιο και αντιθετο με τις ιδεολογιες μου, παραδεχομαι οτι ειμαι Ελληνας, αλλα ως εκει...τωρα δεν υπαρχει τιποτα που να με χωριζει απο τους αλλοδαπους...
δεν με ενδιαφερει η Ελλαδα ως χωρα αλλα ως χωρο συνυπαρξης ατομων διαφορετικων...δεν μου αρεσει να αγωνιζομαι για την πατριδα μου αλλα για πιο ουσιωδη προβληματα που επικρατουν σε αυτην και σε αλλες χωρες οπως ο ρατσισμος, η πεινα, οι ανισοτητες, ο πολεμος, η βια, η αδικια, οι φανατισμοι και οι προκαταληψεις...
η Ελλαδα ειναι ενας τοπος που εχει ιστορια και μια κυρια θρησκεια τιποτα παραπανω...
που να την χωριζει απο τις υπολοιπες χωρες... προσωπικα δεν με γεμιζει ουτε μου προσφερει τιποτα...δεν αξιζει τον κοπο να κανω κατι για αυτην...αν γινοταν πολεμος θα κοιτουσα να τον σταματησω ...δεν θα τασσομουν με το μερος κανενος...και επιτελους ας καταργηθει ο στρατος και τα συνορα...
αυτα ειναι τα πιστευω μου και οι ιδεολογιες μου απο κει και περα οποιος θελει τα δεχεται οποιος θελει οχι...
φιλικα
γιωργος
in flames gn!


[ame="https://http//www.youtube.com/watch?v=g5uZduYE6So&feature=related"]https://https://www.youtube.com/watch?v=g5uZduYE6So&feature=related[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
λοιπον
ο πατριωτισμος δεν υπαρχει για μενα...το θεωρω κατι παντελως ανουσιο και αντιθετο με τις ιδεολογιες μου, παραδεχομαι οτι ειμαι Ελληνας, αλλα ως εκει...τωρα δεν υπαρχει τιποτα που να με χωριζει απο τους αλλοδαπους...
δεν με ενδιαφερει η Ελλαδα ως χωρα αλλα ως χωρο συνυπαρξης ατομων διαφορετικων...δεν μου αρεσει να αγωνιζομαι για την πατριδα μου αλλα για πιο ουσιωδη προβληματα που επικρατουν σε αυτην και σε αλλες χωρες οπως ο ρατσισμος, η πεινα, οι ανισοτητες, ο πολεμος, η βια, η αδικια, οι φανατισμοι και οι προκαταληψεις...
η Ελλαδα ειναι ενας τοπος που εχει ιστορια και μια κυρια θρησκεια τιποτα παραπανω...
που να την χωριζει απο τις υπολοιπες χωρες... προσωπικα δεν με γεμιζει ουτε μου προσφερει τιποτα...δεν αξιζει τον κοπο να κανω κατι για αυτην...αν γινοταν πολεμος θα κοιτουσα να τον σταματησω ...δεν θα τασσομουν με το μερος κανενος...και επιτελους ας καταργηθει ο στρατος και τα συνορα...
αυτα ειναι τα πιστευω μου και οι ιδεολογιες μου απο κει και περα οποιος θελει τα δεχεται οποιος θελει οχι...
φιλικα
γιωργος
in flames gn!


Επιβεβαίωνονται όσα είπα περί προσωπικών προτεραιοτήτων. Για πολλούς, και για μένα, προέχει το Έθνος. Για το Γιώργο, που όπως τώρα καταλήγω, είναι φιλειρηνικός ιδεαλιστης και ίσως μαρξιστής, δεν προέχει, συνεπώς δεν αποκαλείται πατριώτης. Αυτό δεν είναι κατακριτέο βέβαια, απλώς μια προσωπική επιλογή, όπως ξαναείπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Ο πατριωτισμός είναι μια έννοια κατ'εξοχήν καλή για 'μένα, αλλά δεν θα πρέπει να αγγίζει τα όρια του εθνικισμού. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιο ''ελληνόμετρο'', με το οποίο θα μπορούμε να κρίνουμε κατά πόσο ο καθε Ελληνας είναι πατριώτης.
Απόψεις ακραίες θα πρέπει να αποφεύγονται, και μιλώ για κάποια συγκεκριμμένα κόμματα, είτε αυτά που υποστηρίζουν την παγκοσμιοποίηση, είτε τα εθνικιστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top