Παπαγαλία στην Έκθεση;

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Διάβασα όσα είπες και σε πολλά συμφωνώ, αλλά δεν πολύ κατάλαβα αυτό..
Τι ακριβώς εννοείς με το ότι η έκθεση έχει το δικό της λεξιλόγιο;

Λεξεις και φρασεις που συνηθως δε χρησιμοποιουμε στον καθημερινο λογο αλλα σχρδον παντα στις εκθεσεις ως αιτια,συνεπειες, τροπους αντιμετωπισης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Λεξεις και φρασεις που συνηθως δε χρησιμοποιουμε στον καθημερινο λογο αλλα σχρδον παντα στις εκθεσεις ως αιτια,συνεπειες, τροπους αντιμετωπισης

Και ποιος λέει ότι τα λογοτεχνικά βιβλία είναι περιορισμένα σε λεξιλόγιο; Έχουν καθημερινές φράσεις κλπ αλλά είναι άδικο να λέμε ότι δεν εμπλουτίζεις το λεξιλόγιο σου από αυτά,ίσα-ίσα βοηθάνε πάρα πολύ..
Εμένα προσωπικά τα τελευταία 4 χρόνια που άρχισα να έχω ιδιαίτερη σχέση με κάθε λογής λογοτεχνικό βιβλίο, έχω διορθώσει αρκετά το λόγο μου, και προφορικά αλλά και γραπτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος Θ.7

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Θ.7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Mια συμβουλη:ΜΗ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΕΚΘΕΣΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
Mια συμβουλη:ΜΗ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΕΚΘΕΣΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!
μια λαθος συμβουλη αν μου επιτρεπεις.:)
η εκθεση και οχι η εκφραση αλλα η εκθεση καθ αυτη θελει και αυτη το διαβασμα της ισως με διαφορετικο τροπο απο οτι τα αλλα μαθηματα.θελει να εχεις εξοικειωθει με το γραψιμο και θα το δεις πως θελει και λιγο "καλουπωμα" οπως το λεω εγω.π.χ.μου ζηταει αιτια τροπους αντιμετ. εεε στη μεταβατικη απο το α ερωτημα στο β θα γραψω συνεπειες.κατι τετοιο.στις δυσκολες στιγμες που κολλαει το κεφαλι σε βοηθαει.τουλαχιστον ετσι νομιζω.επισης το να καθεσαι και να διαβαζεις απο ενα βιβλιο τα αιτια τις συνεπεις ενος φαινομενου παλι βοοηθαει.ξερεις τι ειναι να ξερεις 5 αιτια που θα σου ρθουν αμεσως;και αναφερομαι σε αυτια και οχι στην αναπτυξη ολοκληρης παραγραφου....θα συνεχιζω λοιπον να πιστευω πως αν δεν διαβαζα το μαθημα δε θα εγραφα καλο βαθμο στην εκθεση...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Δεν νομίζω αυτοί που παπαγάλιζαν στην έκθεση να τα έβγαλαν πέρα με την Αρβελέρ.....! ! !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν νομίζω αυτοί που παπαγάλιζαν στην έκθεση να τα έβγαλαν πέρα με την Αρβελέρ.....! ! !

Στην περίληψη δεν μπορείς να παπαγαλίσεις τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
Δεν νομίζω αυτοί που παπαγάλιζαν στην έκθεση να τα έβγαλαν πέρα με την Αρβελέρ.....! ! !
καλα νταξει η αρβελερ ηταν μονο περιληψη.αντε και αναπτυξη παραγραφου.εκει τι να παπαγαλισεις;;;;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Οσοι παπαγαλιζουν στην εκθεση,ειναι χαμενοι απο χερι :)

Βασικα για να παπαγαλισεις στην εκθεση,πρεπει να εισαι... :whatever: :whatever: :whatever: :whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οσοι παπαγαλιζουν στην εκθεση,ειναι χαμενοι απο χερι :)

Βασικα για να παπαγαλισεις στην εκθεση,πρεπει να εισαι... :whatever: :whatever: :whatever: :whatever:

Πολλοί παπαγαλίζουν ότι μπορούν από θεωρεία και από έτοιμες απαντήσεις σε θέματα. Ξέρω παιδιά που το μάθαιναν σαν το ΑΟΔΕ. Εγώ ποτέ δεν έκατσα να τα μάθω έτσι. Και τα πήγα μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Πολλοί παπαγαλίζουν ότι μπορούν από θεωρεία και από έτοιμες απαντήσεις σε θέματα. Ξέρω παιδιά που το μάθαιναν σαν το ΑΟΔΕ. Εγώ ποτέ δεν έκατσα να τα μάθω έτσι. Και τα πήγα μια χαρά.

Ε τωρα ποιο σοβαρο ατομο θα κατσει να παπαγαλισει την εκθεση...πρεπει να ειναι διανοητικα καθυστερημενο ωστε να μην μπορει να σκεφτει επιχειρηματα,η να συνδυασει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Εχω ακουσει πολλα παρανοηκα πραγματα περα απο τη λεξη πανελληνιες, αλλα πραγματικα ελεος ...μεχρι και στην εκθεση ποσο προβατο μπορει να ειναι κανεις για να παπαγαλισει την εκθεση .
Το θεμα ειναι να σου μεινει κατι απο το μαθημα και ειδικα απο το συγκεκριμενο που μπορει κανεις να παρει ουσιαστικα πραγματα και να εξασκησει το μυαλο του ωστε να σκεφτεται και να παραγει λογο .
Ελπιζω να μην κανει κανεις αυτο το τραγικο λαθος και να χασει ετσι το χρονο του..

Ε τωρα ποιο σοβαρο ατομο θα κατσει να παπαγαλισει την εκθεση...
Οποιος το κανει δεν ειναι σοβαρος προφανως... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Παπαγαλια λεει στην εκθεση... τι αλλο θα δω... το θεμα ειναι να χεις ιδεες αλλα και γενικα να εχεις εφεση στο γραπτο λογο.. εγω παρ'ολο που δεν εμαθα τιποτα απολυτως απο εξω εγραψα εναν ικανοποιητικο βαθμο για την εκθεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Bεβαια για να γραψεις καλα στην εκθεση(18 και πανω) θελει πολυ διαβασμα και επιχειρηματα και θεωρια και εξωσχολικα πολλααα...αλλα δε θα χαρακτηριζα κατι απο αυτα παπαγαλια. Μαλιστα αυτοι που αποστηθιζαν τα επιχειρηματα εν τελει δεν απεδωσαν τοσο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Για να γράψεις πάνω από 17 χρειάζεται ένα πράγμα, ούτε να διαβάσεις επιχειρήματα, οθτε να γράφεις πολλές εκθεσεις μπλα μπλα.... Πρέπει ο νους να μπει σε ένα καλούπι, σε μια μεθοδολογία και αυτό ξεκινάει από το γυμνάσιο. Προσωπικά, έγραψα, 19 στην έκθεση χωρίς να κάνω καμμια "βαρβάτη" προετοιμασία-διάβασμα, αλλά είχε συνηθίσει ο νους σε μια μεθολογία, σε ένα γράψιμο-γενικά- σε ένα καλούπι. Η έκθεση δεν διαφέρει πολύ από τα μαθηματικά, αφού και τα δυο θέλουν μεθοδολογία για να μπορείς να απαντήσεις. Τουλάχιστον, έτσι δούλεψε σε εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Για να γράψεις πάνω από 17 χρειάζεται ένα πράγμα, ούτε να διαβάσεις επιχειρήματα, οθτε να γράφεις πολλές εκθεσεις μπλα μπλα.... Πρέπει ο νους να μπει σε ένα καλούπι, σε μια μεθοδολογία και αυτό ξεκινάει από το γυμνάσιο. Προσωπικά, έγραψα, 19 στην έκθεση χωρίς να κάνω καμμια "βαρβάτη" προετοιμασία-διάβασμα, αλλά είχε συνηθίσει ο νους σε μια μεθολογία, σε ένα γράψιμο-γενικά- σε ένα καλούπι. Η έκθεση δεν διαφέρει πολύ από τα μαθηματικά, αφού και τα δυο θέλουν μεθοδολογία για να μπορείς να απαντήσεις. Τουλάχιστον, έτσι δούλεψε σε εμένα.
E, πολυ σχετικο. Και για να συνηθισει θελει τριβη, δηλαδη αν θες να αποφυγεις το διαβασμα στην εκθεση θα πρεπει τουλαχιστον να πεσει πολυ γραψιμο. Ειναι ενα μαθημα που θελει να ασχολεισαι με αυτο, αν την αφησεις θα σε αφησει κ αυτη:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
χώρις παπαγαλία 15,8 δεν ξέρω αν είναι κανένας βαθμός για να ψωνίζομαι αλλα το γεγονός οτι έγραψα σχεδόν 16 με ευχαριστεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
E, πολυ σχετικο. Και για να συνηθισει θελει τριβη, δηλαδη αν θες να αποφυγεις το διαβασμα στην εκθεση θα πρεπει τουλαχιστον να πεσει πολυ γραψιμο. Ειναι ενα μαθημα που θελει να ασχολεισαι με αυτο, αν την αφησεις θα σε αφησει κ αυτη:whistle:
Καθόλου σχετικό. Αν τα αφήσεις και τα μαθηματικά σε αφήνουν και αυτά. Πάνω-κάτω ισχύει για όλα τα μαθήματα. Γιατί έχεις την εντύπωση όσοι γράψαμε άριστα μαθηματικά τα μάθαμε μέσα σε 1 ή 2 χρονιές. Από την Α' γυγνασίου ξεκινάει η ΑΤΥΠΗ προετοιμασία. Όσον αφορά για την έκθεση στο φροντ. κάναμε ένα 2ωρο την εβδομάδα, αν θυμάμαι καλά, και γράφαμε 2 εκθέσεις, τουλάχιστον η εν λόγω μερίδα αυτού του γκρουπ πήγε πάρα πολύ καλά στην έκθεση, γιατί είμασταν το "προχωρημένο" τμήμα. Δηλαδή, θυμάμαι 2 εκθέσεις, ήτανε πως να το πω ένα ευχάριστο διάλειμμα από τα φυσικομαθηματικά. Ποτέ δεν με κούρασε η έκθεση. Εάν, ακολουθήσεις μια γραμμή εως το τέλος και δεν παρεκκλίνεις από αυτήν δεν πρόκειται να υπάρξει πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ρε παιδια ξεκολληστε. το τελευταιο που σου μαθαινουν τα λογοτεχνικα ειναι συνωνυμα. :P
Σου μαθαινουν βασικα εναν καινουριο τροπο σκεψης, σου δινουν ιδεες που ξεπερνουν τα τετριμμενα, και αυτες ειναι που σε στελνουν στο 90+. Αλλα ακομη και αν δε νοιαζεσαι για την εκθεση, τα λογοτεχνικα εμπλουτιζουν τη γενικοτερη παιδεια σου, πραγμα ανεκτιμητο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
αλήθεια?

ωραία δώσε μου ένα συνώνυμο του τέρψω, ανήκεστος , άοκνος, αράθυμος.Λέξεις που χρησιμοποιούνται στη Λογοτεχνία.

εγώ διαβάζοντας Λογοτεχνία στη Γ λυκείου συνώνυμο δεν μου ξέφευγε ενώ στη Β λύκείου είχα μεγάλο θέμα.

Μην τα ισοπεδώνετε όλα.

ολες αυτες οι λεξεις που παρεθεσες ειναι αρχαιοελληνικες.Δε τις εχω δει σε καποιο βιβλιο, ωστοσο ξερω τι σημαινουν.

ειναι λιγο ξεφτιλα να διαβαζεις λογοτεχνια για συνωνυμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
ηταν που εφυγες :@
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top