Παπαγαλία στην Έκθεση;

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Ναι και εγω το ιδιο περιμενα αλλα ξερω ατομα που μαθαιναν απεξω επιχειρηματα, εκφρασεις και κτλ( χωρις να σημαινει οτι ηταν παπαγαλακια και δεν καταλαβαιναν αυτα που διαβαζαν) και τελικα εγραψαν γυρω στο 18 με μικρη διαφορα στη βαθμολογηση (1 μοριο πχ)

Δε γινεται να μη δε μαθεις επιχειρηματα, ιδεες στην εκθεση. Δε σου ερχονται ουρενοκατεβατα οι πρωτοτυπες ιδεες απο καπου πρεπει να ξεκινησεις...
Εγω προσωπικα μαθαινα τα επιχειρηματα (νταξει οχι παπαγαλια προσπαθουσα να τα κατηγοριοποιησω), μαθαινα και καμια λεξη ή φραση που με εντυπωσιαζε:P, στις εκθεσεις που εγραφα συνδιαζα τα επιχειρηματα απο διαφορα θεματα, ειχα και ενα καλο λεξιλογιο (που απεκτησα με το διαβασμα των σχεδιαγραμματων τα τελευταια χρονια), ειχα και μια λογικη δομη και τελικα εγραψα 17,7.
Εννοω οτι δε χρειαζεται να εισαι κανενα ταλεντο με πρωτοτυπη σκεψη και τρομερη ικανοτητα στην εκφραση για να γραψεις καλα

Ο φιλόλογος μου δεν μου έδωσε ποτέ έτοιμα επιχειρήματα να μάθω. Μου έφερνε αρκετά κείμενα, κάναμε περίληψη, ασκήσεις και στην έκθεση πρώτα έκανα σχεδιάγραμμα και μετά την έγραφα.. Και επειδή ήξερε τις ικανότητες μου, μου έλεγε να βρώ και κάποια άλλη πρωτότυπη ιδέα και είχα εξασκηθεί.. Στις πανελλήνιες εκείνη την μέρα που γράφαμε έκθεση, πήγα στο πρόχειρο , έκανα το σχεδιάγραμμα και προσπάθησα να βρώ κι άλλες ιδέες πιο ενδιαφέρουσες και τα κατάφερα.. Τώρα αν οι βαθμολογητές έχουν τρελές αποκλίσεις μεταξύ τους, δικό τους θέμα.. Κι άλλα παιδιά προηγούμενων ετών που γνωρίζω, κάτι παρόμοιο έκαναν και έγραψαν αρκετά καλά.. Εξαρτάται βέβαια και απο άλλες παραμέτρους ο καλός βαθμός στην έκθεση, όπως το λεξιλόγιο, η έκφραση κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ναι και εγω το ιδιο περιμενα αλλα ξερω ατομα που μαθαιναν απεξω επιχειρηματα, εκφρασεις και κτλ( χωρις να σημαινει οτι ηταν παπαγαλακια και δεν καταλαβαιναν αυτα που διαβαζαν) και τελικα εγραψαν γυρω στο 18 με μικρη διαφορα στη βαθμολογηση (1 μοριο πχ)

Δε γινεται να μη δε μαθεις επιχειρηματα, ιδεες στην εκθεση. Δε σου ερχονται ουρενοκατεβατα οι πρωτοτυπες ιδεες απο καπου πρεπει να ξεκινησεις...
Εγω προσωπικα μαθαινα τα επιχειρηματα (νταξει οχι παπαγαλια προσπαθουσα να τα κατηγοριοποιησω), μαθαινα και καμια λεξη ή φραση που με εντυπωσιαζε:P, στις εκθεσεις που εγραφα συνδιαζα τα επιχειρηματα απο διαφορα θεματα, ειχα και ενα καλο λεξιλογιο (που απεκτησα με το διαβασμα των σχεδιαγραμματων τα τελευταια χρονια), ειχα και μια λογικη δομη και τελικα εγραψα 17,7.
Εννοω οτι δε χρειαζεται να εισαι κανενα ταλεντο με πρωτοτυπη σκεψη και τρομερη ικανοτητα στην εκφραση για να γραψεις καλα


Σοβαρα τωρα,δεν ειχες δικα σου επιχειρηματα και μαθαινες απ'εξω? :confused:


Ατομα που μαθαινουν απ'εξω επιχειρηματα,αξιζουν εισαγωγη στο πανεπιστημιο,και αργοτερα μαλιστα να θεωρουνται και επιστημονες?:whistle:


@nafasskataa Εσυ θα ξερεις καλυτερα...παω πασο τοτε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Ο φιλόλογος μου δεν μου έδωσε ποτέ έτοιμα επιχειρήματα να μάθω. Μου έφερνε αρκετά κείμενα, κάναμε περίληψη, ασκήσεις και στην έκθεση πρώτα έκανα σχεδιάγραμμα και μετά την έγραφα.. Και επειδή ήξερε τις ικανότητες μου, μου έλεγε να βρώ και κάποια άλλη πρωτότυπη ιδέα και είχα εξασκηθεί.. Στις πανελλήνιες εκείνη την μέρα που γράφαμε έκθεση, πήγα στο πρόχειρο , έκανα το σχεδιάγραμμα και προσπάθησα να βρώ κι άλλες ιδέες πιο ενδιαφέρουσες και τα κατάφερα.. Τώρα αν οι βαθμολογητές έχουν τρελές αποκλίσεις μεταξύ τους, δικό τους θέμα.. Κι άλλα παιδιά προηγούμενων ετών που γνωρίζω, κάτι παρόμοιο έκαναν και έγραψαν αρκετά καλά.. Εξαρτάται βέβαια και απο άλλες παραμέτρους ο καλός βαθμός στην έκθεση, όπως το λεξιλόγιο, η έκφραση κτλ.

Το οτι υπηρχαν τρελες αποκλισεις στην εκθεση σημαινει οτι δεν εκτιμουν ολοι τις "πρωτυπες ιδεες" και αυτο μπορει να σου στοιχισει στον τελικο βαθμο σου:/:

Σοβαρα τωρα,δεν ειχες δικα σου επιχειρηματα και μαθαινες απ'εξω? :confused:


Ατομα που μαθαινουν απ'εξω επιχειρηματα,αξιζουν εισαγωγη στο πανεπιστημιο,και αργοτερα μαλιστα να θεωρουνται και επιστημονες?:whistle:

Ναι συγγνωμη που δε γεννηθηκα ξερολας ωστε να εχω ιδεες για καθε θεμα:rolleyes:
Μαθαινοντας επιχειρηματα αποκτας ενα υποβαθρο ωστε να ξερεις πώς να σκεφτεσαι και πού να αναζητας τα δικα σου επιχειρηματα, εμπλουτιζεις τις γνωσεις και το λεξιλογιο σου ισως:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ναι συγγνωμη που δε γεννηθηκα ξερολας ωστε να εχω ιδεες για καθε θεμα:rolleyes:
Μαθαινοντας επιχειρηματα αποκτας ενα υποβαθρο ωστε να ξερεις πώς να σκεφτεσαι και πού να αναζητας τα δικα σου επιχειρηματα, εμπλουτιζεις τις γνωσεις και το λεξιλογιο σου ισως:)

Μαθαινοντας επιχειρηματα,ετοιμες ιδεες δηλαδη,αποκτας υποβαθρο ωστε να μπορεις να πεισεις μεσα σε 1 λεπτο πελατη της πολυεθνικης να γραφτει στους καταλογους και να δωσει και προκαταβολη 1.000.000$

Η προταση που τονισα...μα ποσο ετοιμη φαινεται.Εδω δεν γραφεις εκθεση,διαλογο κανεις.Μην μιλας τοσο πλαστικα και ξυλινα :)

Εσυ δηλαδη δεν μπορεις να αναπτυξεις δικα σου επιχειρηματα?Δεν σε προβληματιζει τιποτα ωστε να σε βαλει σε ενα μοουντ σκεψης και λογικης διεργασιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Μαθαινοντας επιχειρηματα,ετοιμες ιδεες δηλαδη,αποκτας υποβαθρο ωστε να μπορεις να πεισεις μεσα σε 1 λεπτο πελατη της πολυεθνικης να γραφτει στους καταλογους και να δωσει και προκαταβολη 1.000.000$

Η προταση που τονισα...μα ποσο ετοιμη φαινεται.Εδω δεν γραφεις εκθεση,διαλογο κανεις.Μην μιλας τοσο πλαστικα και ξυλινα :)

Εσυ δηλαδη δεν μπορεις να αναπτυξεις δικα σου επιχειρηματα?Δεν σε προβληματιζει τιποτα ωστε να σε βαλει σε ενα μοουντ σκεψης και λογικης διεργασιας?

Αντι να σχολιαζεις το "ξυλινο "υφος μου μηπως θα μπορουσες να αντικρουσεις το επιχειρημα μου... λεω εγω τωρα
Και συγγνωμη που δεν εχω το γλαφυρο και πρωτοτυπο υφος σου:)

Αν καταλαβες απο αυτα που εγραψα (που μαλλον δεν μπηκες σε μοουντ λογικης διεργασιας αλλα πιαστηκες απο 2 λεξεις μου) εννοω οτι με το να σκεφτω εγω 2 επιχειρηματα δε γραφω 17 στην εκθεση, πρεπει να αποκτησω μια σφαιρικη εικονα για το θεμα, να γνωρισω και αλλες αποψεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αντι να σχολιαζεις το "ξυλινο "υφος μου μηπως θα μπορουσες να αντικρουσεις το επιχειρημα μου... λεω εγω τωρα
Και συγγνωμη που δεν εχω το γλαφυρο και πρωτοτυπο υφος σου:)

Αν καταλαβες απο αυτα που εγραψα (που μαλλον δεν μπηκες σε μοουντ λογικης διεργασιας αλλα πιαστηκες απο 2 λεξεις μου) εννοω οτι με το να σκεφτω εγω 2 επιχειρηματα δε γραφω 17 στην εκθεση, πρεπει να αποκτησω μια σφαιρικη εικονα για το θεμα, να γνωρισω και αλλες αποψεις....


Ποιο επιχειρημα να αντικρουσω?Το ανυπαρκτο?Δεν παρουσιασες κανενα επιχειρημα,απλως εθεσες σε πρακτικη εφαρμογη την αποστηθιση επιχειρηματων.

Αλλο ακουω και αλλες αποψεις,και αλλο μαθαινω απ'εξω ετοιμη επιχειρηματολογια,που αμεσα δειχνει στον ακροατη/αναγνωστη την προσωπικη ελλειψη κρισης που με διεπει.
Αμα ηταν ετσι,να μαθαιναμε ετοιμα επιχειρηματα απο το δημοτικο,να μην εκφεραμε δικες μας αποψεις αλλα οτι εγραφαν τα χαρτια.Η ρομποτικη εμφυτη στον ανθρωπο!!!!!

Μετα μιλαμε για εξεφτελισμο της παιδειας και της σκεψης.


Ναι, τη λέμε τη γνώμη μας 1, 2, 3, 10, 80.000 φορές.
Εκφέρουμε άποψη επί παντός επιστητού, και δε γνωρίζουμε, και επιμένουμε.

Ok. Enough.

Εχεις προβλημα που εκφερω παντου αποψη?Αφου τις εχω,να τις κρατησω για μενα?
Τα λογια αερα περι ''δεν γνωριζουμε'' και ''επιμενουμε'' καλο θα ηταν να τα κρατησεις για τον εαυτο σου,και να εισαι λιγοτερο αψιθυμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Το οτι υπηρχαν τρελες αποκλισεις στην εκθεση σημαινει οτι δεν εκτιμουν ολοι τις "πρωτυπες ιδεες" και αυτο μπορει να σου στοιχισει στον τελικο βαθμο σου:/:

Ο ένας με βαθμολόγησε για 13, ο άλλος για 16 και ο τρίτος για 18.. Ο πρώτος προφανέστατα βαριόταν και να διορθώσει.. και το γραπτό μου ανάμεσα στο 16 και το 18 θεωρώ πως ήταν κι έτσι πήρα αυτόν τον βαθμό! Εδω διαβάζουμε για αποκλίσεις στα μαθηματικά.. μήπως κι εκεί φταίνε οι πρωτότυπες ιδέες; Απλώς υπάρχουν βαθμολογητές που διορθώνουν μόνο για τα λεφτά, κατ'εμέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Ποιο επιχειρημα να αντικρουσω?Το ανυπαρκτο?Δεν παρουσιασες κανενα επιχειρημα,απλως εθεσες σε πρακτικη εφαρμογη την αποστηθιση επιχειρηματων.

Αλλο ακουω και αλλες αποψεις,και αλλο μαθαινω απ'εξω ετοιμη επιχειρηματολογια,που αμεσα δειχνει στον ακροατη/αναγνωστη την προσωπικη ελλειψη κρισης που με διεπει.
Αμα ηταν ετσι,να μαθαιναμε ετοιμα επιχειρηματα απο το δημοτικο,να μην εκφεραμε δικες μας αποψεις αλλα οτι εγραφαν τα χαρτια.Η ρομποτικη εμφυτη στον ανθρωπο!!!!!

Μετα μιλαμε για εξεφτελισμο της παιδειας και της σκεψης.
Μαλιστα. Δηλαδη αυτα που εγραψα υπερ του να διαβαζεις επιχειρηματα δεν αποτελειν επιχειρημα. Ωραια, θυμισε μου τι ονομαζουμε επιχειρημα τοτε.
Πες μου ειπα ποτε αποστηθιση ή παπαγαλια. "Διαβαζω" ειπα και δεν εννοω οτι μαθαινω τα 10 επιχειρηματα που υπαρχουν στο βοηθημα αλλα αυτα που θεωρω οτι στεκουν. Το οτι στο τελος επιλεγεις να γραψεις αυτα τα επιχειρηματα που απαιτει το θεμα δεν απαιτει κριτικη σκεψη ας πουμε;

Κοιτα, συγγνωμη κιολας αλλα νομιζω οτι εχεις καποια εμμονη με το θεμα της παπαγαλιας.Δεν εισαι εσυ ο προβληματιζομενος με κριτικη σκεψη που αμφισβητει το συστημα και εμεις τα " παπαγαλακια".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Εχεις προβλημα που εκφερω παντου αποψη?Αφου τις εχω:hehe:!!!!,να τις κρατησω για μενα?
Τα λογια αερα περι ''δεν γνωριζουμε'' και ''επιμενουμε'' καλο θα ηταν να τα κρατησεις για τον εαυτο σου,και να εισαι λιγοτερο αψιθυμος.

Ξεκάθαρα ήταν τα λόγια.
Το ενοχλητικό της υπόθεσης είναι ότι ΔΕΝ ξέρεις. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.

Ο ένας με βαθμολόγησε για 13, ο άλλος για 16 και ο τρίτος για 18.. Ο πρώτος προφανέστατα βαριόταν και να διορθώσει.. και το γραπτό μου ανάμεσα στο 16 και το 18 θεωρώ πως ήταν κι έτσι πήρα αυτόν τον βαθμό! Εδω διαβάζουμε για αποκλίσεις στα μαθηματικά.. μήπως κι εκεί φταίνε οι πρωτότυπες ιδέες; Απλώς υπάρχουν βαθμολογητές που διορθώνουν μόνο για τα λεφτά, κατ'εμέ.

Δεν ξερω τι εγραψες στην εκθεση οποτε θα σου πω ενα παραδειγμα. αλλοι φιλολογοι τρελαινονται για λογοτεχνικο υφος, πομπωδεις εκφρασεις, πρωτοτυπη συνταξη κτλ, αλλοι προτιμουν το απλο, επιστημονικο υφος με πιο "τυποποιημενες " εκφρασεις. Ισως να οφειλονται σε αυτο οι αποκλισεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ξεκάθαρα ήταν τα λόγια.
Το ενοχλητικό της υπόθεσης είναι ότι ΔΕΝ ξέρεις. :(

Το χειροτερο της υποθεσης ειναι,οτι εσυ οχι μονο δεν ξερεις,αλλα δεν θες να μαθεις κιολας :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Δεν ξερω τι εγραψες στην εκθεση οποτε θα σου πω ενα παραδειγμα. αλλοι φιλολογοι τρελαινονται για λογοτεχνικο υφος, πομπωδεις εκφρασεις, πρωτοτυπη συνταξη κτλ, αλλοι προτιμουν το απλο, επιστημονικο υφος με πιο "τυποποιημενες " εκφρασεις. Ισως να οφειλονται σε αυτο οι αποκλισεις

Μα δεν είχα ουτε λογοτεχνικό ύφος ούτε πομπώδεις εκφράσεις και πρωτότυπη σύνταξη.. είχα ένα απλό ύφος με ωραίο λεξιλόγιο και προσεγμένο(να μην είναι φατσέικα όπως μου έλεγε ο φιλόλογός μου, δηλαδή να μην ταιριάζουν οι λέξεις με το γενικότεορ ύφος του κειμένου) και έκανα μόνη μου το σχεδιάγραμμα, γράφοντας κλασσικές ιδέες επι του θέματους και προχωρώντας λίγο παραπάνω.. Και επειδη ο συγκεκριμένος φιλόλογος που έκανα μάθημα διόρθωνε αναλυτικά τις εκθέσεις μου-είχα γράψει αρκετές- ήξερα τις αδυναμίες μου και τις είχα διορθώσει κατα πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγω ποτέ δεν διάβασα για την Έκθεση! Ούτε ελιωνα να γράφω περιληψεις και εκθέσεις.Αντιθετως, έγραφα ελάχιστες! Το αποτέλεσμα 13,3 αλλα δεν μου στάθηκε εμπόδιο για να περάσω στη σχολή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Εγω ποτέ δεν διάβασα για την Έκθεση! Ούτε ελιωνα να γράφω περιληψεις και εκθέσεις.Αντιθετως, έγραφα ελάχιστες! Το αποτέλεσμα 13,3 αλλα δεν μου στάθηκε εμπόδιο για να περάσω στη σχολή μου.
Έ θελει και η εκθεση το διαβασμα της...οχι παπαγαλια αλλα θελει να ασχολεισαι και να εχεις ωραιο λογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έ θελει και η εκθεση το διαβασμα της...οχι παπαγαλια αλλα θελει να ασχολεισαι και να εχεις ωραιο λογο.

Η μόνη μου ασχολία με την έκθεση ήταν η εκθέσεις που είχαμε κάθε μια-δυο βδομάδες και οι περιλήψεις. Τίποτε άλλο.

Το αποτέλεσμα ήταν αρκετά καλό. Αλλά αυτά αλλάζουν από μαθητή σε μαθητή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Εγώ ένα ξέρω.... πως όσο ΟΣΟ και να "διαβάσεις" στην Έκθεση, ο βαθμός δεν είναι ποτέ εξασφαλισμένος....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Εμένα παιδιά στην έκθεση με φοβόταν πιο πολύ ο καθηγητής μου... χαχαχαχαχαχα του άρεσε ο τρόπος που γράφω, αλλά μου έλεγε συνέχεια, ότι στις πανελλαδικές τουλάχιστον δεν λες ποτέ τη γνώμη σου, λες αυτό που θέλουν να ακούσουν οι εξεταστές, είσαι δλδ αντικειμενική και δεν ανοίγεσαι σε δηλώσεις, μου έλεγε να αφήσω το χιουμοριστικό ύφους, το καυστικό λόγο και μέσα σε εισαγωγικά το "κράξιμο" και να πατήσω λίγο φρένο....
Όταν λοιπόν δίναμε έκθεση, ένιωσα ότι είμαι στη τάξη και έγραψα ακριβώς όπως γράφω! Όταν βγήκα κατάλαβα τι γκάφα έκανα, (να σκεφτείς ότι η πιο "ήπια" πρόταση που έκανα για το τι πρέπει να κάνει το εκπαιδευτικό σύστημα ώστε να καλυτερέψει η τάση που έχουν οι νέοι να τροποποιούν τη γλώσσα τους ήταν η αντικατάσταση κάθε ανθρώπου που έχει αναλάβει το ρόλο του εκπαιδευτικοί με αντιπαιδαγωγικές μεθόδους, που οδηγούν τον μαθητή στην απομόνωση αναζητώντας τρόπους αναγνώρισης από την κοινωνία με φοβιστικούς και ανεπίτρεπτους τρόπους! *μην σας μπερδεύει το θέμα που είχα, από ΕΠΑΛ είμαι*)
Μετά από λίγες μέρες μου έστειλε e-mail και μου είπε πες μου ότι ήσουν αντικειμενική, πες μου ότι δεν τους έκραξες... η απάντηση ήταν περίπου και μου είπε ωχ κατάλαβα, αύριο έλα νωρίς στο σχολείο να το συζητήσουμε....Του έκανα περίληψη, και με φόβισε λίγο γιατί περίμενα να πάτωσα, αλλά νταξ 63 μου έβαλαν και οι 2...

Από κει και πέρα, δεν θέλει παπαγαλία, αν ξέρεις καλή ορθογραφία κλπ, λίγο ανοιχτόμυαλος να είσαι, να διαβάζεις να μαθαίνεις για διάφορα ώστε να μπορείς να αναπτύξεις προσωπική άποψη ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
μπορει μεν να υποστηριζεται απο πολλους πως η εκθεση δεν χρειαζεται διαβασμα εγω ομως υποστηριζω το αντιθετο.κ ουτε κατηγορω κανεναν αν δεν την διαβαζει..απλως λεω την γνωμη μου γιατι να μην υπαρξουν παρεξηγησεις.την πρωτη φορα που εδωσα πανελληνιες μπορω να πω πως δεν διαβασα εκθεση παρα του οτι εγραφα εκθεσεις καθε φορα..το αποτελεσμα ηταν να γραψω 10!ναι καλα βλεπετε..δεκαρακι!ξανα εδωσα ομως κ ομολογω πως περα των εκθεσεων που εγραψα κ ας ηταν λιγοτερες απο την προηγουμενη χρονια,ισως κ μισες,διαβασα πολυ λεξιλογιο,συνωνυμα.αντωνυμα ακομη και την θεωρια της γραμματικης.ανταμειφθηκα ομως γιατι εγραψα 16 μισο.!η διαφορα απο την μια χρονια στην αλλη τρομερη!χαλαλι η προσπαθεια,,κ χαιρομαι που ειμαι απ αυτους που διαβασαν εκθεση μιας και με εκτοξευσε και περναω εκει που θελω.το συμπερασμα μου ειναι πως κ η εκθεση θελει το διαβασματακι της κ αυτο το καταλαβα απο τον βαθμο που εγραψα την πρωτη φορα αφου το 10 δεν το θεωρησα ικανοποιητικο βαθμο.η εκθεση ειναι ενα υποκειμενικο μαθημα κ οχι αντικειμενικο.παρολο αυτα ο βαθμος δεν βγαινει μονο απο τον καθηγητη αλλα κ απο την προσπαθεια του μαθητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
το να αποστηθίζεις πράγματα μόνο στην Έκθεση θα σε βοηθήσει πουθενά αλλού

Λυπάμαι που στο λέω αλλά κάνεις ένα τεράστιο λάθος, αποστηθίζοντας επιχειρήματα το μόνο που θα καταφέρεις είναι ότι θα σε ρωτάνε κάτι άλλο εκεί είναι που θα δείξεις απροετοίμαστη και δεν μπορείς να πείσεις καθώς δεν αρκεί να πεις κάτι αλλά να πείσεις και τον άλλον.

Με αυτόν το τρόπο θα πάψεις να σκέφτεσαι και να αναρωτιέσαι το γιατί. Γιατί η επιχειρηματολογία απαντά στο γιατί και μετά στο πως. Και καμία απάντηση σου σε αυτό το θέμα δεν είναι επιχείρημα, για αυτόν τον λόγο.

Το μόνο που λές είναι ότι σκέφτεσαι, αναζητάς και εμπλουτίζεις γιατί και πως γίνεται αυτό δεν λές. Δεν αναπτύσσεις καθόλου τον συλλογισμό σου. Και μάλλον αυτό φταίει στο αποστηθίζεις απέξω.

Και για να αντικρούσω το ''ελλιπές'' επιχείρημα σου.

Όχι η αποστήθιση δεν βοηθά στην αναζήτηση νέων επιχειρημάτων, κάνει το ακριβώς αντίστροφο. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι οι πανελλήνιες. Μαθαίνοντας απέξω γράφεις ένα 20 και τελειώνεις, ουσιώδη γνώση ίσως τονίζω και να μην πάρεις. Και αυτό φαίνεται στο πανεπιστήμιο. Πολλοί καθηγητές εκνευρίζονται που οι φοιτητές πάνε με την προοπτική του λυκείου κυρίως στο 1ο έτος.Βέβαια αυτό είναι λίγο άσχετο but whatever.

Όχι δεν αναπτύσσεις το λεξιλόγιο σου. Το λεξιλόγιο αναπτύσσεται διαβάζοντας βιβλία κυρίως λογοτεχνικά τα οποία είναι πλούσια σε λεξιλόγιο.


Η γνώση πάνω σε ένα θέμα παράγει την επιχειρηματολογία όχι η αποστήθιση:)

Καταρχας δε χρησιμοποιησα ποτε τη λεξη "αποστηθιση" και καλο θα ηταν να διαβαζεις προσεχτικα ολα οσα γραφω ωστε να μπορεις να αντικρουεις το καθε "επιχειρημα"

Η γνώση πάνω σε ένα θέμα παράγει την επιχειρηματολογία όχι η αποστήθιση:)
Συμφωνω απολυτως.Εγω προσπαθησα να αποκτησω αυτη τη γνωση απο βοηθηματα εκθεσης μελετωντας αρθρα, δοκιμια και διαβαζοντας και τα σχεδιαγραμματα.

Όχι δεν αναπτύσσεις το λεξιλόγιο σου. Το λεξιλόγιο αναπτύσσεται διαβάζοντας βιβλία κυρίως λογοτεχνικά τα οποία είναι πλούσια σε λεξιλόγιο.
Και διαβαζοντας λογοτεχνικα ασχετα με οποιοδηποτε θεμα εκθεσης πώς ακριβως εμπλουτιζουμε το λεξιλογιο μας για την εκθεση; Γιατι καλώς ή κακώς εχει και η εκθεση το δικο της λεξιλογιο, τη δικια της ορολογία.

Το μόνο που λές είναι ότι σκέφτεσαι, αναζητάς και εμπλουτίζεις γιατί και πως γίνεται αυτό δεν λές. Δεν αναπτύσσεις καθόλου τον συλλογισμό σου. Και μάλλον αυτό φταίει στο αποστηθίζεις απέξω.
Διαβαζοντας ενα επιχειρημα, μια διαφορετικη αποψη μπαινεις στη διαδικασια να σκεφτεις αν στεκει ως επιχειρημα,προσπαθεις να το αντικρουσεις ή και το υιοθετεις αν συμφωνεις μ'αυτο.Ακομη, το να μαθαινεις καποια πραγματα για ενα θεμα σου δινει το ερεθισμα να αναζητησεις περισσοτερα πραγματα γι'αυτο.Τελος, διαβαζοντας τα σχεδιαγραμματα μαθαινεις νεες συνωνυμες λεξεις καθως και να διατυπωνεις την αποψη σου με πολλους διαφορετικους τροπους.
Εσυ δηλαδη δοκιμασες να διαβασεις κανενα βοηθημα εκθεσης και δε σε βοηθησε;:confused:Και τι ακριβως προτεινεις να κανουν τα παιδια που δινουν πανελληνιες ωστε να γραψουν καλα στην εκθεση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Και διαβαζοντας λογοτεχνικα ασχετα με οποιοδηποτε θεμα εκθεσης πώς ακριβως εμπλουτιζουμε το λεξιλογιο μας για την εκθεση; Γιατι καλώς ή κακώς εχει και η εκθεση το δικο της λεξιλογιο, τη δικια της ορολογία

Διάβασα όσα είπες και σε πολλά συμφωνώ, αλλά δεν πολύ κατάλαβα αυτό..
Τι ακριβώς εννοείς με το ότι η έκθεση έχει το δικό της λεξιλόγιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top