Πανεπιστήμιο-Στρατός

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Έτσι ακριβώς είναι.

Αν και, ειλικρινά, δεν έχω ακούσει καν να υπάρχει τέτοιος θεσμός πλέον. Παλιότερα υπήρχαν σίγουρα ΔΕΑ Ναυτικού γιατί εκεί υπηρέτησε ο παππούς μου. Αυτό το ξέρω. Αλλά ΔΕΑ αεροπορίας μόνο εδώ έχω ακούσει.

Κατά τα άλλα συμπλέουμε.
Παντα υπηρχαν οι δοκιμοι αξιωματικοι στην αεροπορια οπως και στο ναυτικο αλλα τουλαχτιον τωρα θελουν πτυχιο πανεπιστημιου και φυσικα πολυ δυνατο βυσμα γιατι ειναι λιγοι.. Δεν νομιζω ομως οτι πλεονεκτουν πλεον εναντι του πεζικου καθοτι η αεροπορια και ναυτικο ειναι συνεχεια σε επιφυλακη.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.
Παντα υπηρχαν οι δοκιμοι αξιωματικοι στην αεροπορια οπως και στο ναυτικο αλλα τουλαχτιον τωρα θελουν πτυχιο πανεπιστημιου και φυσικα πολυ δυνατο βυσμα γιατι ειναι λιγοι.. Δεν νομιζω ομως οτι πλεονεκτουν πλεον εναντι του πεζικου καθοτι η αεροπορια και ναυτικο ειναι συνεχεια σε επιφυλακη.
Τι να σας πω ρε μάγκες πεζικάριος ήμουν είμαι και θα είμαι:dance3::sonic::sonic:
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
I5 και τελείωσες.
Τα υπόλοιπα λαϊκή κατανάλωση.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Tο Ι5 υπάρχει ακόμη; ή είναι αστικός μύθος; Γιατί εγώ θυμάμαι κάτι Ι1 που ήταν τελείως Ιφεύγα...γεια σου τύποι. :happy:
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,401 μηνύματα.
Καλημέρα ομάδα!
Εδώ και λίγους μήνες σκέφτομαι εφόσον περάσω στο τμήμα που θέλω στα Χανιά, να πάω να κάνω την εγγραφή μου κανονικά και στην συνέχεια να παρουσιαστώ στην ΣΕΑΠ. Το γνωρίζω πώς είναι έξτρα μήνες θητείας μα απωλείεσαι ως αξιωματικός πεζικού.
Ο λόγος που σκέφτομαι να πάω στρατό πριν το πανεπιστήμιο είναι επειδή μετά το πανεπιστήμιο σκοπεύω να πάω για μεταπτυχιακό εξωτερικό μάλλον Γερμανία και στην συνέχεια να μείνω μόνιμα εκεί. Οπότε, δεν θέλω να έχω εκρεμότητες όπως ο στρατός.
Επίσης, ήθελα να ρωτήσω τι παίζει με τον μισθό των εφέδρων αξιωματικών, κάτι διάβασα ότι παίρνουν 600ευρώ/μήνα.
Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας!
Σκεψου και το ι5 που το δινουν για πλακα και δεν φαινεται στα κρατικα εγγραφα καθολου λογω απορρητου.Ειναι κριμαμ να χασεις 12 μηνες απο τη ζωη σου ετσι.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Οι δεα στην παραμεθόριο υπηρετούν ίδιους μήνες με αυτούς στην Αθήνα;
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,401 μηνύματα.
Tο Ι5 υπάρχει ακόμη; ή είναι αστικός μύθος; Γιατί εγώ θυμάμαι κάτι Ι1 που ήταν τελείως Ιφεύγα...γεια σου τύποι. :happy:
υπαρχει και γινεται abuse πολυ απο γνωστους μου που μετα τη σχολη θελουν να πανε εξωτερικο για δουλεια.Σε περιπτωση που παω εξωτερικο χωρις δευτερη σκεψη παιρνω ι5 και φευγω.
 

Steliosalm

Νεοφερμένος

Ο Steliosalm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Μηχανικών Παραγωγής & Διοίκησης Θράκης. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Οι δεα στην παραμεθόριο υπηρετούν ίδιους μήνες με αυτούς στην Αθήνα;

Εδώ λέει πως αν η θητεία γίνει 100% παραμεθόριο, τότε η διάρκεια της θα είναι 14 μήνες αντί για 17. Κάτι παρόμοιο δηλαδή και με τους οπλίτες που επιλέγουν να κάνουν παραμεθόριο για 9μηνο
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σκεψου και το ι5 που το δινουν για πλακα και δεν φαινεται στα κρατικα εγγραφα καθολου λογω απορρητου.Ειναι κριμαμ να χασεις 12 μηνες απο τη ζωη σου ετσι.

Δεν θες να μάθεις να στρίβεις χαρτάκι για τσιγάρο και να πίνεις νερουλομένο εσπρέσσο από το Καψιμί και την παγωμένη ζαμπονοτυρόπιτα; Φίλε μου, αν χάσεις την εμπειρία του Καψιμί, τι να πω...:cool:
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.
Οι δεα στην παραμεθόριο υπηρετούν ίδιους μήνες με αυτούς στην Αθήνα;
Κοίτα, θεωρητικά ως ΔΕΑ ισχύει. Πρακτικά όμως κατά 99% θα σταλείς σε νησί/Έβρο. Επομένως είναι φλατ 17μηνο.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Δεν θες να μάθεις να στρίβεις χαρτάκι για τσιγάρο και να πίνεις νερουλομένο εσπρέσσο από το Καψιμί και την παγωμένη ζαμπονοτυρόπιτα; Φίλε μου, αν χάσεις την εμπειρία του Καψιμί, τι να πω...:cool:
Απεφυγα το καψιμι, παραγγελιες απ εξω, γυρισα την πλατη στα Στεργιου και τα Μπιγκ Τσοκο..
Ειπα εδω ειμαστε, θα περιορισω τη χρηματικη χασουρα οσο γινεται, θα τρωω μονο φαγητο στρατου

...σε 1 μηνα εχασα 10 κιλα :P

Εβαλα στοχο ζωης να ανοιξω ενα στρατοπεδο εξω απο καθε ΜποντιΛαιν, να τα κλεισω ολα!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Mηλόπιτα Στεργίου και αυγόψωμο (βάσει κανονισμού). :cool:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τα μελομακάρονα Στεργίου είχαν τόσο πολύ ποτίσει από το σιρόπι (σιγά μην ήταν μέλι το νερό σε επάλειψη) που τα τρώγαμε με κουτάλι ή πηρούνι επειδή διαλύονταν με το απλό άγγιγμα, αφού πρώτα ξαναπλέναμε το πιρούνι και το πιάτο καθώς πολλές φορές από τη λάτζα, αρκετοί δεν ήξεραν να αφαιρούν πρώτα το υπόλειμμα τροφής και μετά να το ξεβγάζουν. Συνήθως έπλεναν το πιρούνι όπως ήταν και ό,τι έμενε πάνω, έβγαινε...στην εκκένωση μαζί με όλμους. :hehe:
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.
Απεφυγα το καψιμι, παραγγελιες απ εξω, γυρισα την πλατη στα Στεργιου και τα Μπιγκ Τσοκο..
Ειπα εδω ειμαστε, θα περιορισω τη χρηματικη χασουρα οσο γινεται, θα τρωω μονο φαγητο στρατου

...σε 1 μηνα εχασα 10 κιλα :P

Εβαλα στοχο ζωης να ανοιξω ενα στρατοπεδο εξω απο καθε ΜποντιΛαιν, να τα κλεισω ολα!
Θέλω να είμαι ακριβοδίκαιος. Έχω περάσει από τρία στρατόπεδα μέχρι στιγμής.

Ακόμη και το χειρότερο φαγητό που έφαγα, μπροστά στην Λέσχη του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων μοιάζει για δείπνο Michelin φτιαγμένο από τον ίδιο τον Μποτρίνι.

Οπότε από εμένα δεν θα ακούσετε παράπονο.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,401 μηνύματα.
Θέλω να είμαι ακριβοδίκαιος. Έχω περάσει από τρία στρατόπεδα μέχρι στιγμής.

Ακόμη και το χειρότερο φαγητό που έφαγα, μπροστά στην Λέσχη του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων μοιάζει για δείπνο Michelin φτιαγμένο από τον ίδιο τον Μποτρίνι.

Οπότε από εμένα δεν θα ακούσετε παράπονο.
Αδερφε γιανεννα σπουδαζω.Παιζει να ειμαι αρρωστος αλλα τα περισσοτερα φαγητα της λεσχης τα τρωω ευκολα και ευχαριστα.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Τα μελομακάρονα Στεργίου είχαν τόσο πολύ ποτίσει από το σιρόπι (σιγά μην ήταν μέλι το νερό σε επάλειψη) που τα τρώγαμε με κουτάλι ή πηρούνι επειδή διαλύονταν με το απλό άγγιγμα
Sounds like τα μελομακαρονα της μανας μου
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.
Αδερφε γιανεννα σπουδαζω.Παιζει να ειμαι αρρωστος αλλα τα περισσοτερα φαγητα της λεσχης τα τρωω ευκολα και ευχαριστα.
Με εξαίρεση τα απογεύματά Σαββάτου που σέρβιραν καταπληκτικά κρέατα (μοσχαράκι με ρύζι, κοκκινιστό με πουρέ κλπ κλπ) τα υπόλοιπα απλά δεν τρώγονται ρε ντερβισόπαιδο.

Σουτζουκάκια, παστίτσιο, πουρές εαν δεις στην είσοδο που τα δίνουν κάτι φασαίοι σε σκυλιά ούτε τα ζώα δεν τα τρώνε:lol::lol::lol::lol::lol:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ο πουρές πρέπει να ήταν σκόνη σε χαρτόκουτο που τον αδειάζουν σε καυτό νερό με διάφορα άλλα για να πήξει. Λέτε να έλιωναν πατάτες σε μίξερ; Ακόμη και αυτό να γίνει ποιος θα καθαρίσει τις πατάτες και πόσες πατάτες;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.
Ο πουρές πρέπει να ήταν σκόνη σε χαρτόκουτο που τον αδειάζουν σε καυτό νερό με διάφορα άλλα για να πήξει. Λέτε να έλιωναν πατάτες σε μίξερ; Ακόμη και αυτό να γίνει ποιος θα καθαρίσει τις πατάτες και πόσες πατάτες;
Αν λες για τα Γιάννενα, η απάντηση είναι 150% όχι.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,401 μηνύματα.
Με εξαίρεση τα απογεύματά Σαββάτου που σέρβιραν καταπληκτικά κρέατα (μοσχαράκι με ρύζι, κοκκινιστό με πουρέ κλπ κλπ) τα υπόλοιπα απλά δεν τρώγονται ρε ντερβισόπαιδο.

Σουτζουκάκια, παστίτσιο, πουρές εαν δεις στην είσοδο που τα δίνουν κάτι φασαίοι σε σκυλιά ούτε τα ζώα δεν τα τρώνε:lol::lol::lol::lol::lol:
Σουτζουκακια μπιφτεκια και το χοιρινο οντως δεν τρωγονται.Αλλα τα οσπρια και τα ζυμαρικα τρωγονται ανετα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top