Πανεπιστήμιο Μακεδονίας:Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών vs Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής vs Οικονομικών Επιστημών vs Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Εγώ έχω κάνει σε AutoCad 3D αλλά ποτέ δέν είδα σε Ελληνικό εκπαιδευτήριο να έρχονται Μαθηματικοί σε τέτοια σεμινάρια, δεν υπάρχουν κιόλας. Τώρα να πάς να μάθεις εσύ Στατιστικά πακέτα, τί να τα κάνεις? Μήπως στην 3 Γυμνασίου ή Λυκείου που θα διδάσκεις διανύσματα θα χρειαστείς το SPSS?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
Γιατί ..σ' αρέσει να ρίχνεις τόση χολή με τα παραδείγματά σου; Και άλλοι σπουδάζουν εδώ μέσα κάτι Μηχανικοειδές αλλά δεν κάνουν έτσι. Δείχνουν μια συμπάθεια και συμβάλλουν στον ομαλό διάλογο. Ποιος σου είπε ότι όλοι οι δρόμοι οδηγούν στην μέση εκπαίδευση; Νομίζω ότι υπάρχουν Μαθηματικοί και επιστήμονες άλλων Θετικών Επιστημών που εργάζονται σε καλά πόστα που χρειάζονται σύνθετες γνώσεις πληροφορικής, στατιστικής, επιχειρησιακής έρευνας και οικονομικών μαθηματικών / γενικών οικονομικών (πάντα με ανάλογες σπουδές). Οπότε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Μα είναι απλές διαπιστώσεις δέν είναι χολή όπως λές. Μπορεί εσένα να σου φαίνεται έτσι γιατί έχεις σπουδάσει Μαθηματικό και πιθανόν δεν θα σαρέσει η αλήθεια της πραγματικότητας.
Στα τελευταία μηνύματά σου όλο για κάτι Οικονομικά αναφέρεις και επιχειρησιακά, χωρίς να έχεις καμιά σχέση με αυτά από άποψη σπουδών. Τί θα μου πείς πάλι το επάγγελμα του Αναλογιστή που μπορούν να το κάνουν στην Ελλάδα 15 άτομα? Αυτό συγνώμη δέν είναι στόχος, αλλά απατηλό όνειρο. Ναι εξακολουθώ να θεωρώ ότι η μόνη διέξοδος των Μαθηματικών στην Ελλάδα είναι τα φροντιστήρια και η εκπαίδευση και από την στιγμή που ζείς στην Ελλάδα και εσύ είναι άτοπο να μου λές, ξέρεις στο εξωτερικό ο μαθηματικός είναι στέλεχος ανάλυσης Βιομηχανίας ή επιχειρησιακός σύμβουλος.

Στην Ελλάδα ζείς αυτά έχουμε μόνο για τις καθηγητικές σχολές. Μέση εκπαίδευση και φροντιστήρια, όσο πιο γρήγορα το εμπεδώσουν μερικοί τόσο το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
Ναι αλλά σε μεταπτυχιακά προγράμματα πλην Μαθηματικών Επιστημών, γιατί συμμετέχουν και..πτυχιούχοι Μαθηματικοί; Για να κάνουν το χόμπυ τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Ναι αλλά σε μεταπτυχιακά προγράμματα πλην Μαθηματικών Επιστημών, γιατί συμμετέχουν και..πτυχιούχοι Μαθηματικοί; Για να κάνουν το χόμπυ τους;

Για τον ίδιο λόγο που κάνουν μεταπτυχιακό οι Πολυτεχνίτες σε κοινωνικές επιστήμες μεταπτυχιακό. Άσε που οι Μαθηματικοί και εμείς του Πολυτεχνείου γινόμαστε σε συγκεκριμένα μεταπτυχιακά μονάχα δεκτοί που περιέχουν κυρίως Ποσοτικά μαθήματα κατά 75%. Ακόμα και στην Πληροφορική οι Μαθηματκοί γίνονται δεκοί σε συγκεκριμένα fields μόνο... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
Για τον ίδιο λόγο που κάνουν μεταπτυχιακό οι Πολυτεχνίτες σε κοινωνικές επιστήμες μεταπτυχιακό. Άσε που οι Μαθηματικοί και εμείς του Πολυτεχνείου γινόμαστε σε συγκεκριμένα μεταπτυχιακά μονάχα δεκτοί που περιέχουν κυρίως Ποσοτικά μαθήματα κατά 75%. Ακόμα και στην Πληροφορική οι Μαθηματκοί γίνονται δεκοί σε συγκεκριμένα fields μόνο... ;)

Nαι, εννοείται..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rhodes13

Νεοφερμένος

Ο rhodes13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
ενδιαφερομαι για οικονομικες σχολες.Εχω ξεχωρισει 2 σχολες το ΟΔΕ και το καθαρα οικονομικων επιστημων.Υπερ κατα καθε τμηματος και πιο μου προτεινεται? Ευχαριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Οικονομικων επιστημών ή οικονομικής επιστήμηςέχει διαφορά
Αν θες οικονομικής επιστήμης ΟΠΑ και ΠαΠει
για οδε δεν ξέρω ακριβώς που μπορεί να είναι καλύτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
ενδιαφερομαι για οικονομικες σχολες.Εχω ξεχωρισει 2 σχολες το ΟΔΕ και το καθαρα οικονομικων επιστημων.Υπερ κατα καθε τμηματος και πιο μου προτεινεται? Ευχαριστω!!!

Θα σου τα πω συνοπτικά :

Επαγγελματικά δικαιώματα είναι τα ίδια.
Τα τμήματα Οικονομικής Επιστήμης/Οικονομικών Επιστημών εμβαθύνουν πάνω στα Οικονομικά ενώ τα τμήματα ΟΔΕ έχουν μια ευρεία γκάμα μαθημάτων από πολλά & διάφορα επιστημονικά πεδία (Λογιστική,Χρηματοοικονομικά, Μάνατζεμεντ, Δίκαια, Πληροφοριακά Συστήματα, Οικονομικά, Μαθηματικά-Στατιστική, Μάρκετινγκ)

Ειλικρινά είναι ανάλογα τι θέλεις να κάνεις!!
Ο καθένας θα σου πει τα δικά του....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
ενδιαφερομαι για οικονομικες σχολες.Εχω ξεχωρισει 2 σχολες το ΟΔΕ και το καθαρα οικονομικων επιστημων.Υπερ κατα καθε τμηματος και πιο μου προτεινεται? Ευχαριστω!!!


Στα τμήματα οικονομικών επιστημών εμβαθύνεις περισσότερο στην οικονομική ανάλυση. Στα τμήματα ΟΔΕ μπορείς να ακολουθήσεις όποια πορεία θέλεις όπως : accounting & financial management, marketing management, system information management ή καθαρό management. Με απλά λόγια το ΟΔΕ σου ανοίγει περισσότερες πόρτες ειδικότερα αν χτίσεις ένα δυνατό πρόγραμμα σπουδών από συγκεκριμένα μαθήματα ανάλογα με τον τομέα που σε ενδιαφέρει. Από το ΟΔΕ αποκτάς πείρα μέσα από μια ευρεία γκάμα σπουδών και στο μέλλον θα κληθείς να κάνεις μεταπτυχιακό και να εξειδικευτείς στον τομέα που εσένα σου αρέσει. Να επισημανθεί ότι από το ΟΔΕ τουλάχιστον σε προπτυχιακό επίπεδο αποκτάς μεγαλύτερη γνώση πάνω στην λογιστική αφού θα διδαχθείς τουλάχιστον 4 ή 5 υποχρεωτικές ενώ από το τμήμα οικονομικών επιστημών μόνο 1 υποχρεωτική. Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι και στην Αμερική αλλά και σε όλον τον υπόλοιπο κόσμο τα διεπιστημονικά πεδία που σου ανοίγει το ΟΔΕ ανήκουν στις πιο καλοπληρωμένες δουλειές. Η μόνη απάντηση στην ερώτησή σου είναι το τι σου αρέσει εσένα να κάνεις και για να κάνεις μια επιλογή θα πρέπει να εξετάσεις αναλυτικά τα προγράμματα σπουδών των τμημάτων οικονομικών επιστημών ή ΟΔΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Να σου πω και εγω με την σειρα μου,μιας που σπουδαζω στο ''Οικονομικης Επιστημης'' στο ΟΠΑ και ο κολλητος στο ΟΔΕ του ιδιου πανεπιστημιου.
Πιστευω οτι πιο κοντα στην αγορα εργασιας ειναι το ΟΔΕ,μαθαινεις πολυ πιο απτα πραγματα εκ των οποιων πολλα θα σου χρησιμευσουν αυριο μεθαυριο στην δουλεια σου + η εξιδεικευση σου απο το μεταπτυχιακο αν τυχων επιλεξεις να κανεις.
Τωρα για το τμημα μου,σιγουρα ειναι πολυ πολυ πιο θεωρητικο,τι εννοω:εχεις 3 μαθηματικα,2 στατιστικες,2 οικονομετριες,2 μικρο-μακρο.
Γνωσεις πολυ καλες αλλα με καποια αμφιβολια για το κατα ποσο θα μπορεσεις να τις χρησιμοποιησεις στην δουλεια σου εκτος και αν ασοχληθεις με ερευνα σε ακαδημαικο επιπεδο.
Η διαπιστωση που εχω κανει ειναι οτι απ'αξ και θες να δουλεψεις σε μια επιχειρηση προτιμοτερο τμημα ειναι το ΟΔΕ,σε οφελει πολυ περισσοτερο.
Καλλιστα μπορεις να κανεις το ιδιο απο το τμημα οικονομικης επιστημης,αλλα με ενα απαραιτητο μεταπτυχιακο γιατι παρα ειναι γενικο σαν τμημα συν του οτι θεωρω οτι η δυσκολια της περατωσης του ειναι αρκετα μεγαλυτερη χωρις να υποτιμω το ΟΔΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Να σου πω και εγω με την σειρα μου,μιας που σπουδαζω στο ''Οικονομικης Επιστημης'' στο ΟΠΑ και ο κολλητος στο ΟΔΕ του ιδιου πανεπιστημιου.
Πιστευω οτι πιο κοντα στην αγορα εργασιας ειναι το ΟΔΕ,μαθαινεις πολυ πιο απτα πραγματα εκ των οποιων πολλα θα σου χρησιμευσουν αυριο μεθαυριο στην δουλεια σου + η εξιδεικευση σου απο το μεταπτυχιακο αν τυχων επιλεξεις να κανεις.
Τωρα για το τμημα μου,σιγουρα ειναι πολυ πολυ πιο θεωρητικο,τι εννοω:εχεις 3 μαθηματικα,2 στατιστικες,2 οικονομετριες,2 μικρο-μακρο.
Γνωσεις πολυ καλες αλλα με καποια αμφιβολια για το κατα ποσο θα μπορεσεις να τις χρησιμοποιησεις στην δουλεια σου εκτος και αν ασοχληθεις με ερευνα σε ακαδημαικο επιπεδο.
Η διαπιστωση που εχω κανει ειναι οτι απ'αξ και θες να δουλεψεις σε μια επιχειρηση προτιμοτερο τμημα ειναι το ΟΔΕ,σε οφελει πολυ περισσοτερο.
Καλλιστα μπορεις να κανεις το ιδιο απο το τμημα οικονομικης επιστημης,αλλα με ενα απαραιτητο μεταπτυχιακο γιατι παρα ειναι γενικο σαν τμημα συν του οτι θεωρω οτι η δυσκολια της περατωσης του ειναι αρκετα μεγαλυτερη χωρις να υποτιμω το ΟΔΕ

Το θέμα με το οικονομικής επιστήμης είναι ότι παρά είναι θεωρητικό και για να αξιοποιήσεις τις γνώσεις που σου παρέχονται και να τις εφαρμόσεις θα πρέπει είτε να έχεις στόχους να ασχοληθείς σε ακαδημαϊκό επίπεδο είτε "να γίνεις υπουργός οικονομικών" όπως είχε πει πολύ καλά ένα παιδί του εν λόγω τμήματος. Το διοίκηση επιχειρήσεων δεν σημαίνει ότι παίρνεις μια μικρομεσαία επιχείρηση και τη διοικείς. Στο τμήμα δεν σου μαθαίνουν πως να διοικείς. Το πως θα διοικήσεις είναι καθαρά δικό σου θέμα. Στο τμήμα σου μαθαίνουν τα βασικά "functions" πάνω στα οποία τρέχει μια σύγχρονη εταιρία ή οργανισμός.

Επιλέγοντας κατεύθυνση στο 3ο έτος αποκτάς μια δυνατή βάση πάνω σε 1 από τους 4 τομείς που προανέφερα παραπάνω. Στο τμήμα της οικονομικής επιστήμης όπως θα δούμε από την στατιστική έρευνα πάνω στην απορροφητικότητα των φοιτητών το 87% επιλέγει την κατεύθυνση "Οικονομικής των Επιχειρήσεων και Χρηματοοικονομικής". Αυτό κάθε άλλο παρά τυχαίο δεν είναι. 'Όπως είπε ένας φίλος πάνε να αντιγράψουν το ΟΔΕ κατά κάποιο τρόπο. Επίσης στο τμήμα οικονομικών επιστημών θα διδαχτεί ιστορίες,κοινωνιολογίες και ψυχολογίες όταν στο τμήμα ΟΔΕ θα κάνει πολύ πιο πρακτικά μαθήματα όπως λογιστική, ή μάρκετινγκ.

Επίσης δεν καταλαβαίνω πως θεωρείς ότι το τμήμα οικονομικής επιστήμης θεωρείται πιο δύσκολο όταν στο ΟΔΕ κάνουν 5 λογιστικές και εσύ μόνο 1. Και η λογιστική είναι από τα πιο δύσκολα μαθήματα. Δεν συμφωνώ καθόλου περί σύγκρισης όσον αφορά τη δυσκολία. Η δυσκολία είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα. Σε εσένα μπορεί να φαίνεται εύκολο σε εμένα δύσκολο. Κανείς μας όμως δεν παρακολούθησε και τα 2 τμήματα για να έχει σφαιρική άποψη. Αυτά τα ολίγα.

Υστερόγραφο : Το ΟΔΕ όχι μόνο σου ανοίγει περισσότερες πόρτες στην αγορά εργασίας όσον αφορά τις επιχειρήσεις αλλά ταυτόχρονα και όσον αφορά τις τράπεζες και τους χρηματοπιστωτικούς και επενδυτικούς οργανισμούς.

Υστερόγραφο 2 : Το ΟΔΕ δεν υστερεί σε τίποτα όπως λες για τις 2 οικονομετρίες κτλπ. Αν επιλέξεις κατεύθυνση λογιστικής & χρηματοοικονομικής και στο ΟΔΕ 2 οικονομετρίες θα κάνεις. Επίσης μπορείς να επιλέξεις α) μαθηματικός λογισμός σε επιχειρησιακά προβήματα β) μαθηματική και υπολογιστική χρηματοοικονομική γ) μαθηματικά χρηματοπιστωτικής ανάλυσης
+ 1 υποχρεωτικό = 4 μαθηματικά. Το τμήμα σας δεν είναι θεωρητικό εξαιτίας των μαθηματικών ή των οικονομετριών. Αλλά εξαιτίας των ιστοριών, κοινωνιολογιών και ψυχολογιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Γιωργο συμφωνω στα περισσοτερα απο τα οποια λες.
Σαφως και το θεμα δυσκολιας ειναι υποκειμενικο γι αυτο και ειπα εξ'αρχης οτι αυτη ειναι η γνωμη μου.Δεν πρεπει να ισχυει κατα κανονα.
Οταν λεω θεωρητικο,εννοω στο κατα ποσο αυτα που μαθαινεις στην σχολη σου,συνδεονται με αυτα στα οποια καλεισαι να δουλεψεις.
Συμφωνουμε και οι 2 οτι το ΟΔΕ σου προσφερει καλυτερα εργαλεια.
Συνοψιζοντας:Πιστευω πως αν καποιος εχει αποκλεισει τελειως απο το μυαλο του την ακαδημαικη και ερευνητικη καριερα,δεν εχει παρα να επιλεξει ΟΔΕ.Αλλιως εισαγεται σε ενα καλο τμημα(οικ.επιστημης) το οποιο ευτυχως η δυστηχως απο μονο του μπορει να σου βρει εργασια αλλα ισως υστερεις σε αρκετους τομεις αλλα το γεγονος οτι ειναι γενικο σου προσφερει πολλα μεταπτυχιακα.
Αμφοτερα εχουν τις δυσκολιες του,τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
το λες σαν να ειναι και πολλα (πρακτικα) τα μαστερ
accounting
finance/banking
mba
statistics (γενικα quantitative methods)
economics

αντε να βαλω και το μαρκετινγκ (για μενα mba> ms marketing)
6 ειναι ολα και ολα τα μαστερ που μπορει να κανει ενας οικονομολογος με την ΠΟΛΥ ευρεια εννοια (σ εβαλλα μεσα και μαναζμεντ και μαρκετινγκ και ολα)
απο τα οποια
το accounting, δεν βρισκω λογο να το κανεις αν δεν εισαι απο λοχρη, το economics ειναι καθαρα ακαδημαικο, στο mba σε παιρνουν απο οποια σχολη να ειναι

μενει το στατιστικης , το χρηματοοικονομικης, αυτα
ε ειτε απο οδε ειτε απο οικονομικα και στα 2, λιγο πολυ ιδιες πιθανοτητες θα εχεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
το λες σαν να ειναι και πολλα (πρακτικα) τα μαστερ
accounting
finance/banking
mba
statistics (γενικα quantitative methods)
economics

αντε να βαλω και το μαρκετινγκ (για μενα mba> ms marketing)
6 ειναι ολα και ολα τα μαστερ που μπορει να κανει ενας οικονομολογος με την ΠΟΛΥ ευρεια εννοια (σ εβαλλα μεσα και μαναζμεντ και μαρκετινγκ και ολα)
απο τα οποια
το accounting, δεν βρισκω λογο να το κανεις αν δεν εισαι απο λοχρη, το economics ειναι καθαρα ακαδημαικο, στο mba σε παιρνουν απο οποια σχολη να ειναι

μενει το στατιστικης , το χρηματοοικονομικης, αυτα
ε ειτε απο οδε ειτε απο οικονομικα και στα 2, λιγο πολυ ιδιες πιθανοτητες θα εχεις

Αν και αυτό το λες στον sail και για το τμήμα σου έχω να πω το εξής : Τα 2 πρώτα χρόνια μέχρι και το 4ο εξάμηνο και στο τμήμα σου (ΛΟΧΡΗ) τα ίδια μαθήματα με το ΟΔΕ διδάσκεστε. Μέσα από το ΟΔΕ με επιλογή κατεύθυνσης λογιστικής & χρηματοοικονομικής στο 5ο εξάμηνο και μέσα από τα μαθήματα επιλογής από άλλα τμήματα φτάνεις σε 90 % το πρόγραμμα σπουδών του τμήματός σου. 'Οπως είπα το 90 % φτάνει. (Π.χ κάνετε χρηματοοικονομικά της ναυτιλίας) το υπόλοιπο 10 % είναι η εξειδίκευση. Που αν κάνεις ένα μάστερ πάνω στο καθαρό finance ας πούμε που ενδιαφέρει εμένα τότε δεν υστερείς σε τίποτα όσον αφορά τα χρηματοοικονομικά από έναν φοιτητή ΛΟΧΡΗ. Αντίθετα υπερτερείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rhodes13

Νεοφερμένος

Ο rhodes13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
το λοχρη δεν ειναι πολυ εξειδικευμενο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
το λοχρη δεν ειναι πολυ εξειδικευμενο???

Το τμήμα ΛΟΧΡΗ είναι πολύ δυνατό τμήμα με πολύ καλούς καθηγητές.
Απλά, ναι είναι πολύ εξειδικευμένο, και φαντάσου ότι στο 3ο έτος επιλέγεις και κατεύθυνση (Λογιστική η Χρηματοοικονομικά) :)
Είναι πραγματικά τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, αν και να μου πεις, έχεις κάνει ποτέ Λογιστική η Χρηματοοικονομικά για να ξέρεις?
Η συντριπτική πλειοψηφία το επιλέγει επειδή είναι το πιο υψηλόβαθμο.

Η εξειδίκευση πάντως δεν είναι απαραίτητα κακή, απλά σου περιορίζει την ευρύτητα στην αγορά εργασίας, έχοντας μια συγκεκριμένη στόχευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Η εξειδίκευση πάντως δεν είναι απαραίτητα κακή, απλά σου περιορίζει την ευρύτητα στην αγορά εργασίας, έχοντας μια συγκεκριμένη στόχευση.

Ναι γι'αυτό ήθελες να γίνεις μπάτσος. :sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rhodes13

Νεοφερμένος

Ο rhodes13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
μου λες οτι το οικονομικο ειναι πιο θεωρητικο απο το οδε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
μου λες οτι το οικονομικο ειναι πιο θεωρητικο απο το οδε?
Θεωρητικο οχι απο την αποψη οτι εχει περισσοτερη παπαγαλια.
Πιο θεωρητικο με την εννοια οτι το οδε προσφερει πιο πρακτικα εργαλεια τα οποια δουλευοντας αυριο μεθαυριο σε μια εταιρεια θα σου χρησιμευσουν περισσοτερο απο τα αντιστοιχα που σου προσφερει το οικονομικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top