Πανεπιστήμιο Μακεδονίας:Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών vs Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής vs Οικονομικών Επιστημών vs Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν ξέρω απλά εγώ θέτω ένα δίλλημα.πιάνω οικονομικής επιστήμης πειραια και οδε στον πειραια..αμα πεσουν οι βάσεις μπορεί να τα πιάσει και στην ασοεε..το θέμα είναι δεν ξέρω ποιο να βάλω πρώτο στο μηχανογραφικό μου.ο ένας λέει ότι το οδε είναι πιο πρακτικό και το άλλο θεωρητικούρες,ο άλλος ότι το οδε είναι παρακλάδι των οικονομικών και το οικονομικής επιστήμης πιο ευρύ.εεε δεν γίνεται να μην μπερδευτείς...εγώ προσωπικά που το συζήτησα με καθηγήτρια στην ασοεε μου είπε να προτιμήσω το οδε.
Ας σου πω κι εγώ την προσωπική μου γνώμη. Νομίζω πως καλύτερα θα είναι στις βασικές σου σπουδές να ασχοληθείς με την οικονομική επιστήμη.1) ΟΠΑ (παλιά ΑΣΟΕΕ), 2) ΠΑΠΕΙ, 3) Αθήνας. ' Εχοντας αποκτήσει σφαιρικές γνώσεις και έχοντας δει "εκ των έσω" τι σε ενδιαφέρει περισσότερο μπορείς να το ακολουθήσεις στο μεταπτυχιακό σου. Μην αγχώνεσαι. Απλή λογική χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Μην ακους την καθε βλακεια εδω μεσα. Δες τα προγραμματα σπουδων και προσπαθησε να βρεις εκεινο το οποιο δεν θα σε ''πνιξει'' μετα σε ενα συγκεκριμένο πραγμα. Οι εξελιξεις ειναι ραγδαιες οποτε βρες ενα τμημα το οποιο να σου προσφερει ΕΥΕΛΙΞΙΑ και να εχει καλο ονομα. Εγω προσωπικα τελειωσα το ΟΔΕ με κατευθυνση ΙΤ management και το Σεπτεμβρη θα κανω μαστερ σε Information Technology εξω (απο το οποιο πηρα και υποτροφια).

Εννοειτε δεν θελω να υποτιμησω τα τμηματα οικονομικων επιστημων. Νομιζω οτι και τα 2 ειναι τμηματα ''Μαμα'' και δεν εχεις να χασεις. Απλα πιστευω οπως ειπα και πριν οτι το ΟΔΕ θα σου ξεκλειδωσει καποιους επιπλεον κλαδους για μαστερ μετα= ευελιξια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Άλλο ένα θέμα που σηκώνει πολύ "Ανάλωση" όχι "κεφαλαίου", αυτά είναι για εμάς τους λογιστές.
Είναι τόσα πολλά αυτά που μπορεί να γράψει κανείς για αυτού του είδους την διαφορά μεταξύ "Οικονομικών Επιστημών" και "Ο.Δ.Ε." που με κάνουν να σταματήσω να γράφω πριν καν αρχίσω να γράφω.

Ίσως το πιο χρήσιμο πόστ που μπορώ να γράψω γι αυτό το θέμα, είναι να υποστηρίξω μετά από αρκετά χρόνια βιωμάτων σε επιχείρηση του κλάδου σαν παιδί Οικονομολόγων -Λογιστών γονέων και σάν τωρινός εργαζόμενος σε σχετική εταιρία του κλάδου, είναι ότι:

Νέοι υποψήφιοι μην σκάτε τόσο για αυτήν την διαφορά "Οικονομικών και Ο.Δ.Ε." γιατί τόσο στον ιδιωτικό όσο και στον Δημόσιο τομέα το άκουσμα και η ζήτηση σε "περιγραφές θέσης" για Οικονομολόγους και Ο.Δ.Ε.δίτες πάει σχεδόν πάντα μαζί. Δηλαδή και οι 2 απασχολούμαστε ακριβώς μα ακριβώς στα ίδια αντικείμενα και "ουσιαστικά" και "τυπικά(βλέπε Δικαιώματα Ο.Ε.Ε.)", καθώς είτε για Λογιστήριο να πας είτε οπουδήποτε αλλού ζητάνε ακριβώς κατά λέξη: Απόφοιτος Οικονομικών ή Ο.Δ.Ε. ή σχετικών επιστημών.

Η μοναδική διαφορά αφορά κυρίως αυτούς που θα επικεντρωθούν σε ακαδημαϊκή καριέρα και θα δώσουν έμφαση σε συγκεκριμένα μαθήματα. Π.χ. ένας που θέλει να ασχοληθεί με Ποσοτικά Οικονομικά ή Μακρο και Μικρο θα επιλέξει Οικονομικών επιστημών για μια πιο ευρεία βάση επιλογής μεταπτυχιακού. Κατά τα λοιπά για επιχειρησιακές θέσεις και αγοραίες, και ο Οικονομολόγος και ο Ο.Δ.Ε.δίτης με τις κατάλληλες "κατευθύνσεις" μπορεί να εντρυφήσει είτε σε Λογιστική, είτε σε Μάρλετινγκ είτε σε Logistics.

Υ.Γ. 1 Κάτι απόψεις του τύπου ότι αυτοί που σπουδάζουν Διοίκηση Επιχειρήσεων, τι θα διοικήσουν και θα γίνουν διοικητές και τα λοιπά, μου θυμίζουν συζητήσεις της γειτονιάς μεταξύ γυναικών. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι προβάλλονται αυτές οι απορίες ωσάν πραγματικές απορίες από άτομα που προετοιμάζονται αύριο μεθαύριο να βγουν στην αγορά εργασίας.

Υ.Γ. 2 Μιας και ο Πουλελές ανέφερε ότι θα κάνει μάστερ σε Ι.Τ. Μanagement, εγώ τέλειωσα Οικονομικών επιστημών και φέτος μπαίνω στο 2 έτος του Διατμηματικού του Α.Π.Θ. Πληροφορική και Διοίκηση, δηλαδή Πληροφοριακά Συστήματα αλλιώς (I.T.). Όπως φαίνεται και από αυτό οι επιλογές και οι δυνατότητες είναι ακριβώς οι ίδιες, περισσότερο μετράει η προσωπική προσπάθεια και ιδιοσυγκρασία παρά οι ουσιαστικές δαφορές των σχολών αυτών, αν τελικά υπάρχουν και είναι τόσο εμφανείς.

Ή αλλιώς να το πώ και πιο πρακτικά, δέν υπάρχει κλάδος απασχόλησης που χωράει τον έναν απόφοιοτο και όχι τον άλλο.
- Θές Λογιστικά/Φοροτεχνικά: Υπάρχουν τόσο Οικονομολόγοι τόσο και Ο.Δ.Ε.διτες
- Θές ΧρηματοΟικονομικά: To ίδιο.
- Θές Υπάλληλους Logistics: Πάλι το ίδιο
- Στην εταιρία μας έχουμε υπαλλήλους από Οικονομικών επιστημών μέχρι Ι.Ε.Κ. Μηχανογραφημένης Λογιστικής, δέν μπορώ να φανταστώ π.χ. ιδιοκτήτη Λογιστικού γραφείου ή Υπεύθυνο Λογιστηρίου να ακυρώνει άτομο για θέση Βοηθού Λογιστή(αρχικά και όχι "διοικητή" που διάβασα πρίν ΕΛΕΟΣ) επειδή είναι απόφοιτος Οικονομικών Επιστημών ή Ο.Δ.Ε. και αντίστροφα... :worry: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Επισης αν δεν εχετε σκοπο να κανετε μαστερ μην επιλεξετε κανενα απο τα 2 κατα την γνωμη μου γιατι και τα 2 τμηματα ειναι γενικα. Επιλογες καλες (χωρις μαστερ μετα) ειναι τμηματα τυπου Ναυτιλιακων σπουδων, Λογιστικης, Στατιστικης κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υ.Γ. 2 Μιας και ο Πουλελές ανέφερε ότι θα κάνει μάστερ σε Ι.Τ. Μanagement, εγώ τέλειωσα Οικονομικών επιστημών και φέτος μπαίνω στο 2 έτος του Διατμηματικού του Α.Π.Θ. Πληροφορική και Διοίκηση, δηλαδή Πληροφοριακά Συστήματα αλλιώς (I.T.). Όπως φαίνεται και από αυτό οι επιλογές και οι δυνατότητες είναι ακριβώς οι ίδιες, περισσότερο μετράει η προσωπική προσπάθεια και ιδιοσυγκρασία παρά οι ουσιαστικές δαφορές των σχολών αυτών, αν τελικά υπάρχουν και είναι τόσο εμφανείς. [/FONT][/QUOTE]

Αυτό ακριβώς εννοούσα προηγουμένως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Υ.Γ. 2 Μιας και ο Πουλελές ανέφερε ότι θα κάνει μάστερ σε Ι.Τ. Μanagement, εγώ τέλειωσα Οικονομικών επιστημών και φέτος μπαίνω στο 2 έτος του Διατμηματικού του Α.Π.Θ. Πληροφορική και Διοίκηση, δηλαδή Πληροφοριακά Συστήματα αλλιώς (I.T.). Όπως φαίνεται και από αυτό οι επιλογές και οι δυνατότητες είναι ακριβώς οι ίδιες, περισσότερο μετράει η προσωπική προσπάθεια και ιδιοσυγκρασία παρά οι ουσιαστικές δαφορές των σχολών αυτών, αν τελικά υπάρχουν και είναι τόσο εμφανείς. [/FONT]

Αυτό ακριβώς εννοούσα προηγουμένως.[/QUOTE]

Πρωτων δεν θα κανω μαστερ σε ΙΤ management αλλα σε ΙΤ σκετο. Δευτερον, δεν ειπα οτι δεν μπορεις να κανεις μαστερ απο οικονομικης επιστημης σε ΙΤ η διοικηση ανθρωπινων πορων αλλα οπως και να το κανουμε τμημα Business οπως ειναι το ΟΔΕ σ' αντιθεση με των οικονομικών επιστημων, ταιριαζει πιο πολυ στο ΙΤ μετα σαν μαστερ. Θελω να σου πω οτι το business +IT ειναι πιο ταιριαστο σε σχεση με economics+ IT που δεν εχουν καμια σχεση (χωρις ομως να αποκλειει καποιο μαστερ μετα σε ΙΤ). Κατα τ'αλλα συμφωνω μ'αυτα που λες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
1)ΛΟΧΡΗ ΠΑΜΑΚ
2)ΟΙΚΟΝ.ΕΠΙΣΤ.ΠΑΜΑΚ
3)ΟΔΕ ΠΑΜΑΚ
4)ΟΙΚΟΝ.ΕΠΙΣΤ.ΑΠΘ

Παιδια κατα την γνωμη σας ειναι σωστη η σειρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
1)ΛΟΧΡΗ ΠΑΜΑΚ
2)ΟΙΚΟΝ.ΕΠΙΣΤ.ΠΑΜΑΚ
3)ΟΔΕ ΠΑΜΑΚ
4)ΟΙΚΟΝ.ΕΠΙΣΤ.ΑΠΘ

Παιδια κατα την γνωμη σας ειναι σωστη η σειρα?

- Σε τι φαντάζεσαι τον εαυτό σου να απασχολείται σε 5-8 χρόνια?
- Τι είναι αυτό που σ'αρέσει?
- Γιατί σ'αρέσει, από φήμες ή από προσωπική επαφή με τον κλάδο?
- Αν οι απαντήσεις στα παραπάνω δεν είναι ξεκάθαρες(το πιο πιθανόν), επέλεξε κάτι όσο το πιο γενικό μπορείς, που θα σου δίνει μετά επιλογές να μεταπηδήσεις.

Αμέσως μετά τις σπουδές σου ή παράλληλα κοίταξε έστω και αφιλοκερδώς να μπεις να εργαστείς σε όσο το δυνατόν περισσότερες θέσεις εργασίας του κλάδου, ώστε να αποκτήσεις πραγματική εικόνα του επαγγέλματος και μετά κάνε μεταπτυχιακό, π.χ. το επάγγελμα του Λογιστή είναι υπερβολικά ψυχοφθόρο και όχι άμεσα αποσβέσιμο σε ότι αφορά τον λόγο (σπουδές-κόστη/άμεσα και πρόωρα μεγάλες οικονομικές απολαβές). Έτσι μπορεί μετά να μήν σε γοητεύει καθόλου η ιδεά της συνεχούς και δια βίου εκμάθησης νόμων, Π.Ο.Λ. και φορολογικών εγκυκλίων και το ατελείωτο άγχος αυτού του επαγγέλματος να σε βγάλει off, ακόμα και από τα πρώτα χρόνια της εργασίας σου. Μετά τί κάνεις?
Ωστόσο είναι συγκριτικά το πιο σταθερό γιατί η αξία σου σαν Λογιστής μέρα με την μέρα ανεβαίνει όσο εργάζεσαι και έτσι θεωρήσε όλο και πιο αναγκαίος και πολύτιμος για την εταιρία/εργοδότη σου.
Ενώ ώς χρηματιστής π.χ. η επαγγελματικότητά σου και οι αποδότικότητά σου δεν είναι τόσο ευδιάκριτη και πολλοί απρόβλεπτοι παράγοντες μπορούν να ανατρέψουν το επαγγελματικό σου προφίλ.

Σημασία έχει το τι στόχο δίνετε εσείς στον εαυτό σας και μετά το ποια σχολή θα επιλέξετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,806 μηνύματα.
Εσύ ΠαΜακ πώς και δεν σπούδασες σε κάποια από τα Τμήματα που αναφέρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Μια καλη λυση ειναι δοιηκηση επιχειρησεων και μετα μεταπτυχιακο σε οτι σου αρεσει πχ μαρκετιγκ, λογιστικη.
Αν δεν κανεις μεταπτυχιακο ισως να ειναι καλυτερα κατι πιο χειροπιαστο πχ λογιστικη.
Οτι στις σχολες των οικονομικων εχει εμφανιστει μεγαλη ανεργια ειναι γεγονος , προσφατα διαβαζα ερευνα που εμφανιζει
ανεργια σε καποιες οικονομικες σχολες 40% , ομως αυτο εχει να κανει σε μεγαλο βαθμο με την γενικευμενη οικονομικη καταρρευση
στη χωρα.
Σιγουρα τα οικονομικα -λογιστικες δεν ειναι ιατρικη αλλα αυτο δε σημαινει οτι σε οποιον αρεσουν δεν πρεπει να τα ακολουθησει.
Απλα οι σχολες οικονομικων επιλεγονταν παλια σε μεγαλο βαθμο για το διορισμο σε καμια εφορια ΚΕΠ , ΕΛΤΑ κλπ
Τωρα πλεον αυτα εχουν χαθει. Οποτε τα οικονομικα θα τα ακολουθουν οσοι τα αγαπανε.
Ο Γιωργος Παμακ ( που συχνα διαφωνω μαζι του ) σε γενικες γραμμες τα λεει σωστα , παιζουν πολλα στην επιλογη
που κανεις τι σου αρεσει , ποιο το περιβαλλον σου κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Εσύ ΠαΜακ πώς και δεν σπούδασες σε κάποια από τα Τμήματα που αναφέρεις;

Τι εννοείς δεν σπούδασα σε κάποιο από αυτά που αναφέρω? Κατ'αρχήν δεν αναφέρω εγώ αλλά ο φίλος που κάνει φέτος μηχανογραφικό (greekgohan).
Αν δεις το προφίλ μου, μπορείς να καταλάβεις τι σπούδασα. :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annoulini94

Νεοφερμένος

Η Annoulini94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ανάμεσα σε ΤΕΙ διοίκησης επιχειρήσεων και ΤΕΙ λογιστικής ποιο θεωρείτε ότι είναι καλύτερο???????? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
γελαω πως ολα τα 17χρονα εχουν βεβαιο οτι θα σκασουν ενα 5-10χιλιαρο με την μια μπαμ μπαμ για μεταπτυχιακο

η πτυχιολαγνεια πρεπει να σταματησει

αντι να προγραμματιζεις 10ετεις σπουδες, βρες το σωστο πτυχιο

δεν ειναι τυχαιο που τα σωστα καλα MBA θελουν, 3-5 χρονια εργασιακη εμπειρια, προφανως κατι λεει αυτο

αυτο το "παιρνω πτυχιο σε μια σχολη οικονομικων και ας μην μαθω τιποτα, θα μου τα κανουν μετα στο μεταπτυχιακο" λες και το μεταπτυχιακο ειναι τζαμπα και θα μεταδωσει μαγικα την γνωση

οταν εισαι τεμπελης και μεταπτυχιακο να κανεις, θα φανεις ημιμαθης
οταν εισαι επιμελης, αυτο φαινεται στο πτυχιο οταν παει καποιος να μιλησει μαζι σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Σιγουρα τα οικονομικα -λογιστικες δεν ειναι ιατρικη αλλα αυτο δε σημαινει οτι σε οποιον αρεσουν δεν πρεπει να τα ακολουθησει.


Έλεος ρε Λαλαούνης με αυτή τη καραμέλα ''τα οικονομικά δεν είναι ιατρική''.Τουλάχιστον 10 φορές το έχω διαβάσει από σένα. Πάνε γίνε γιατρός να σου φύγει η καβλα,μπας και σταματήσεις να το γράφεις. Λες και οι γιατροί σήμερα κάνουν ζωάρα και δεν έχουν ανεργία.Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουν άλλοι περισσότερο,άλλοι λιγότερο.
Καμία επιστήμη δεν είναι ίδια με την άλλη.άντε ξεκολλήστε μερικοί.Λες και ακούω γριές στο χωριό μου είναι που τα μόνα επαγγέλματα που ξέρουν είναι γιατρός,δικηγόρος και μηχανικός.

Συμφωνώ με τον vasilis12345.Λες και σου στρώνουν κόκκινο χαλί για το μεταπτυχιακό και οι θέσεις είναι απεριόριστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Έλεος ρε Λαλαούνης με αυτή τη καραμέλα ''τα οικονομικά δεν είναι ιατρική''.Τουλάχιστον 10 φορές το έχω διαβάσει από σένα. Πάνε γίνε γιατρός να σου φύγει η καβλα,μπας και σταματήσεις να το γράφεις. Λες και οι γιατροί σήμερα κάνουν ζωάρα και δεν έχουν ανεργία.Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουν άλλοι περισσότερο,άλλοι λιγότερο.
Καμία επιστήμη δεν είναι ίδια με την άλλη.άντε ξεκολλήστε μερικοί.Λες και ακούω γριές στο χωριό μου είναι που τα μόνα επαγγέλματα που ξέρουν είναι γιατρός,δικηγόρος και μηχανικός.

Συμφωνώ με τον vasilis12345.Λες και σου στρώνουν κόκκινο χαλί για το μεταπτυχιακό και οι θέσεις είναι απεριόριστες.

Να σου πω την αληθεια εγω θα προτιμουσα μια top οικονομικη σχολη σε σχεση με ιατρικη στις μερες μας για Ελλαδα. Να βγω ιατρος στα 40 μου με μισθους απλα ''καλους''?? ε οχι..

Μονο με στρατιωτικη σχολη την αλλαζα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwrgossp

Νεοφερμένος

Ο giwrgossp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
γελαω πως ολα τα 17χρονα εχουν βεβαιο οτι θα σκασουν ενα 5-10χιλιαρο με την μια μπαμ μπαμ για μεταπτυχιακο

η πτυχιολαγνεια πρεπει να σταματησει

αντι να προγραμματιζεις 10ετεις σπουδες, βρες το σωστο πτυχιο

δεν ειναι τυχαιο που τα σωστα καλα MBA θελουν, 3-5 χρονια εργασιακη εμπειρια, προφανως κατι λεει αυτο

αυτο το "παιρνω πτυχιο σε μια σχολη οικονομικων και ας μην μαθω τιποτα, θα μου τα κανουν μετα στο μεταπτυχιακο" λες και το μεταπτυχιακο ειναι τζαμπα και θα μεταδωσει μαγικα την γνωση

οταν εισαι τεμπελης και μεταπτυχιακο να κανεις, θα φανεις ημιμαθης
οταν εισαι επιμελης, αυτο φαινεται στο πτυχιο οταν παει καποιος να μιλησει μαζι σου

Τι το κακο εχει να εχεις σιγουρο οτι θα κανεις μεταπτυχιακο ? Στο 2013 ειμαστε , τα πτυχια δινουν και περνουν. Δεν ειναι πτυχιολαγνεια .κοινη λογικη ειναι. Υπαρχει και θα υπαρχει ακομα περισσοτερο εξειδικευση οσο περναει ο καιρος . Οσο για
αυτους που ειναι βεβαιοι οτι θα κανουν μεταπτυχιακο, καλα κανουν και το πιστευουν και ας σκασουν και 50χιλιαρικα . Για μεταπτυχιακο μιλαμε . Καντε ενα search στο google Και δειτε σε τι ποσοστο γινονται πλεον master μετα τα bachelor. Αυτο που λες για την εργασιακη εμπειρια ισχυει παρα πολυ, αλλα κυριως στο MBA οπως αναφερεις και εσυ. Λαμβανεται υποψιν βεβαια και στα αλλα μαστερ η εμπειρια αλλα δεν νομιζω στον βαθμο που λαμβανεται στο mba. φιλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,806 μηνύματα.
Nαι, απλά δεν είναι τόσο δεδομένη υπόθεση, το μεταπτυχιακό. Αλλιώς είναι μια κατάσταση σαν αυτή:

α). αυτο το "παιρνω πτυχιο σε μια σχολη οικονομικων και ας μην μαθω τιποτα, θα μου τα κανουν μετα στο μεταπτυχιακο" λες και το μεταπτυχιακο ειναι τζαμπα και θα μεταδωσει μαγικα την γνωση

β). οταν εισαι τεμπελης και μεταπτυχιακο να κανεις, θα φανεις ημιμαθης

Σύμφωνα με τα λεγόμενα των καθηγητών Παν/μίου ελάχιστοι πτυχιούχοι έχουν τις προϋποθέσεις αν θέλουμε να μιλάμε ρεαλιστικά, να κάνουν σοβαρές μεταπτυχιακές σπουδές με κάποιο αντίκρισμα: π.χ. την λήψη του διπλώματος. Οι περισσότεροι Έλληνες και ειδικά οι κοπέλες, υιοθετούν την λογική της παρατεταμένης φοίτησης με στόχο είτε να διατηρήσουν κάποια ερωτική σχέση, είτε να μην βγουν στην αγορά εργασίας λόγω ανασφάλειας / ανικανότητας συνεχίζοντας την "φοιτητική ζωή made in Greece" (ακόμη και στο εξωτερικό). Η εξειδίκευση μπορεί να αποκτηθεί και μέσω εργασιακής εμπειρίας, μέσω ταχύρυθμων ειδικών σεμιναρίων..Το μεταπτυχιακό έχει περισσότερο «ακαδημαϊκή» χροιά και περισσότερο στοχεύει σε ακαδημαϊκή καριέρα. Δεν είναι τυχαίο που στο εξωτερικό, οι νέοι βγαίνουν νωρίς στην αγορά εργασίας και αν υπό συνθήκες απαιτηθούν κάποιες γνώσεις, ίσως κάνουν κάποιο ετήσιο μεταπτυχιακό ή κάποια σεμινάρια για να καλύψουν το κενό με το ελάχιστο εργασιακό κόστος. Η λογική, τελειώνω το πτυχίο και συνεχίζω μεταπτυχιακό χωρίς να γνωρίζω επ' ακριβώς τι χρειάζεται η αγορά εργασίας τη δεδομένη στιγμή, μόνο σε χώρες τύπου Ελλάδας γίνεται. Βέβαια καλλιεργείται και η νέα Ελληνική «μόδα»: βλέπεις ακόμη και μαθητές 17 ετών να μιλούν για μεταπτυχιακές σπουδές με το που τελειώσουν το λύκειο ενώ δεν έχουν ιδέα από αγορά εργασίας και επιστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Οι περισσότεροι Έλληνες και ειδικά οι κοπέλες, υιοθετούν την λογική της παρατεταμένης φοίτησης με στόχο είτε να διατηρήσουν κάποια ερωτική σχέση
Η εξειδίκευση μπορεί να αποκτηθεί και μέσω εργασιακής εμπειρίας, μέσω ταχύρυθμων ειδικών σεμιναρίων..
Το μεταπτυχιακό έχει περισσότερο «ακαδημαϊκή» χροιά και περισσότερο στοχεύει σε ακαδημαϊκή καριέρα..

Τόσο λάθος απόψεις που άν τα έλεγες κάπου έξω θα γελούσαν και τα περιστέρια. Αλήθεια εσύ τί είδους ταχύρυθμα σεμινάρια θα κάνεις πάνω στα μαθηματικά? Αχααχαχαχα
Μου θυμίζεις κάτι γιαγιάδες με αυτό που είπες για την σχέση, εξακολουθείς να πιστεύεις σε τέτοιες λογικές εν έτη 2013? Άκουσε τι είπε το άτομο, δεν παίρνει πτυχίο η άλλη για να μείνει σε σχέση. αχαχαχαχαχαχα Κολοκοτρωνίτση... :clapup:
Με τα γκιούμια θα σε πάρουν μην τα λές παρα έξω αχαχαχαχ
Πώς φαίνεται ότι έχεις απορυφθεί από Μεταπτυχιακό... :):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwrgossp

Νεοφερμένος

Ο giwrgossp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Φταινε οι μαθητες ομως που σκεφτονται ετσι ? :hmm: δεν νομιζω . Το οτι τα μεταπτυχιακα στην Ελλαδα θεωρουνται οτι και οι καραμελες , δεν σημαινει οτι χανουν την πραγματικη τους αξια. Οποιος ειναι ικανος να το κανει , το κανει. Αλλωστε αμα καποιος ειναι τοσο τεμπελης , πιστεψτε με, δεν νομιζω οτι θα μπορεσει να βγαλει μεταπτυχιακο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,806 μηνύματα.
Πώς φαίνεται ότι έχεις απορυφθεί από Μεταπτυχιακό... :):P

Δεν νομίζω τάκη..:)

Τόσο λάθος απόψεις που άν τα έλεγες κάπου έξω θα γελούσαν και τα περιστέρια. Αλήθεια εσύ τί είδους ταχύρυθμα σεμινάρια θα κάνεις πάνω στα μαθηματικά? Αχααχαχαχα
Μου θυμίζεις κάτι γιαγιάδες με αυτό που είπες για την σχέση, εξακολουθείς να πιστεύεις σε τέτοιες λογικές εν έτη 2013? Άκουσε τι είπε το άτομο, δεν παίρνει πτυχίο η άλλη για να μείνει σε σχέση. αχαχαχαχαχαχα Κολοκοτρωνίτση... :clapup:
Με τα γκιούμια θα σε πάρουν μην τα λές παρα έξω αχαχαχαχ
Πώς φαίνεται ότι έχεις απορυφθεί από Μεταπτυχιακό... :):P

Και όμως artech έχω ακούσει και αυτά τα επιχειρήματα από φοιτητές. Μην σου φαίνεται παράλογο. Γελάω και εγώ. Στο θέμα του ταχύρυθμου έχω δει προγράμματα ειδικά στο εξωτερικό που πηγαίνουν πολλοί υποψήφιοι ειδικά από κοινωνικές-οικονομικές επιστήμες, με την ανάλογη οικονομική συμμετοχή πάντα (π.χ. εκμάθηση κάποιου στατιστικού πακέτου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top