Πανεπιστήμιο Λογιστικής ή Deree;

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
δε χρειαζεται να προαγεται η ερευνα το αφηνουμε για εσας τους εξυπνους αυτο στα ΑΕΙ

Παρ'όλο που παραθέτεις ωραία επιχειρήματα, εδώ προσβάλλεις όλους τους φοιτητές των ΑΕΙ.
Θα στο πω τελευταία φορά, μην προκαλείς. Ούτε την Lita, ούτε κανέναν.

Θα μπορούσα κι εγώ να πω ότι όλοι όσοι πάνε στα ΚΕΣ είναι χαραμοφάηδες και πάνε για να πάρουν ένα πτυχίο πληρώνοντας γιατί αλλιώς δεν μπορούν. Αλλά επειδή ξέρω ότι δεν είναι όλοι έτσι, δεν γενικεύω, οπότε μην το κάνεις ούτε εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
Παρ'όλο που παραθέτεις ωραία επιχειρήματα, εδώ προσβάλλεις όλους τους φοιτητές των ΑΕΙ.
Θα στο πω τελευταία φορά, μην προκαλείς. Ούτε την Lita, ούτε κανέναν.

Θα μπορούσα κι εγώ να πω ότι όλοι όσοι πάνε στα ΚΕΣ είναι χαραμοφάηδες και πάνε για να πάρουν ένα πτυχίο πληρώνοντας γιατί αλλιώς δεν μπορούν. Αλλά επειδή ξέρω ότι δεν είναι όλοι έτσι, δεν γενικεύω, οπότε μην το κάνεις ούτε εσύ.

χαχαχα ευτυχως που δεν το λες!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από fuzzbox:

1.αν υπηρχαν αξιοκρατικα κριτηρια εισαγωγης
3.αν εβαζαν ως υποχρεωτικο να κατεχεις PhD
4.αν υπηρχε ελεγχος ,και διασφαλιση ποιοτητας ή εστω εξετασεις αφου παρεις πτυχιο απο το ΚΕΣ

τοτε για σενα με τα λεγομενα σου δεν θα ειχες κανενα προβλημα να υπαρχουν δημοσιο και ιδιωτικα μη κερδοσκοπικα ιδρυματα σωστα?
αρα τι κάνουμε ?

για να γινουν αυτα που ζητας πρεπει να περαστουν νομοι, νομοσχεδια κτλ.ωστε αν θελει καποιος να αναγνωριστει να τηρει αυτα που λες αρα
βγαζουμε τους περιορισμους του συνταγματος ωστε να μπορουμε να βαλουμε κανονες και ελεγχους σε ενα συστημα που ειναι πραγματικοτητα αυτη τη στιγμη στην Αθηνα..

ΑΡΑ καταληγουμε και λεμε (συ ειπας) οτι αν καποιο ΚΕΣ πληρει τα παραπανω τοτε μπορει και να το αναγνωρισουμε
και μη μου πεις το παραμυθι ναι αλλα επειδι ειναι ιδιωτικα θα λαδωνουν κτλ...
εκτος του οτι ειναι παρανομο ,το ιδιο θα σου πω για τον φοιτητη που περναει τα μαθηματα επειδι ανηκει στη Χ,Υ παραταξη,η που αντιγραφει..Ξερω ατομα που πηραν πτυχιο διαβαζοντας 2 μαθηματα απο τα 42 σε αξιολογες σχολες ΑΣΟΕ,Μαθηματικο κτλ...

αρα πρεπει να βγουμε στους δρομους και να απαιτησουμε ΤΩΡΑ αξιολογηση των δημοσιων ,αξιολογηση των ιδιωτικων αξιολογηση στο δημοσιο τομεα κτλ..
αρα στο ποστ σου θα πρεπει να αλλαξεις και να πεις ..ειμαι κατα της ΑΜΕΣΗΣ αναγνωρισης των ΚΕΣ.. και υπερ της αλλαγης του αρθρου 16



p.s. οσο για το 2.
δε χρειαζεται να προαγεται η ερευνα το αφηνουμε για εσας τους εξυπνους αυτο στα ΑΕΙ (με ποιο τροπο προαγεται η ερευνα οταν κλεινει η σχολη με καταληψη,ή οταν δε παταει κανενας στη διαλεξη ή οταν δε εχεις βιβλια ).Αν σπουδασω λογιστης θα πρεπει να κανω ερευνα?αν σπουδασω νοσηλευτικη (ΕΚΠΑ) πρεπει να κανω ερευνα?εγω που δε θελω,, μπορω να σπουδασω κατι και να μπορω να δουλεψω πανω στο τομέα μου??θεωρω μεγαλυτερο αποτυχημενο καποιον που θα παει να σπουδασει κατι που δε προκεται ποτε να το εξασκησει και δε του αρεσει απλα επειδι ετυχε να περασει με το ηλιθιο συστημα και θελει να δουλεψει στο δημοσιο..απλα αποτυχια και τσαμπα λεφτα



ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΑ BOLD!!!!

Αν τα ΚΕΣ πληρούσαν αυτές τις προυποθέσεις, τότε θα ήμουν θετική σε ενδεχόμενη αναγνωρισή τους!!! ΔΕΝ είμαι κατά της ιδιωτικής πρωτοβουλίας!!! Αρκεί όμως, όταν η ιδιωτική πρωτοβουλία θέλει να αντμετωπίζεται ισότιμα με τη δημόσια, ΝΑ ΠΛΗΡΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ!!! Δεν θα καταφύγω σε επιχειρήματα "λαδώματος" κλπ... Τα θεωρώ ανούσια...

Αν οι καθηγητές είχαν όλοι ανεξαιρέτως PhD, αν οι φοιτητές εισέρχονταν στα ΚΕΣ κατόπιν εξετάσεων (προφορικών ή γραπτών), αν υπήρχε έλεγχος / αξιολόγηση της λειτουργίας τους και αν προωθούσαν τη γνώση, τοτέ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!

Δεν μπορεί να απαιτείται αναγνώριση πτυχίων ονομαστών ξένων ΑΕΙ (π.χ. Οξφόρδη, Cambridge κλπ) από τον ΔΟΑΤΑΠ (πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ) βάσει συγκεκριμένων κριτηρίων και να μην απαιτείται ανάλογη διαδικασία αναγνώρισης για τα διπλώματα των ΚΕΣ!!!!

Οσο για αυτό που λες για την έρευνα στα ΑΕΙ, εγώ αναφέρθηκα στην έρευνα εκ μέρους των καθηγητών, των μεταπτυχιακών φοιτητών και ορισμένων προπτυχιακών, ΟΧΙ ΟΛΩΝ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ (διότι υπάρχουν και φοιτητές που νοιάζονται μόνο για το "χαρτί" και το διορισμό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
χαχαχα ευτυχως που δεν το λες!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σαν παράδειγμα για ποιον λόγο θα πρέπει να αποφύγουμε τις γενικεύσεις το είπα. Σαφώς και υπάρχουν τέτοιοι, κρυφό είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fuzzbox1

Νεοφερμένος

Ο fuzzbox1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παρ'όλο που παραθέτεις ωραία επιχειρήματα, εδώ προσβάλλεις όλους τους φοιτητές των ΑΕΙ.
Θα στο πω τελευταία φορά, μην προκαλείς. Ούτε την Lita, ούτε κανέναν.

Θα μπορούσα κι εγώ να πω ότι όλοι όσοι πάνε στα ΚΕΣ είναι χαραμοφάηδες και πάνε για να πάρουν ένα πτυχίο πληρώνοντας γιατί αλλιώς δεν μπορούν. Αλλά επειδή ξέρω ότι δεν είναι όλοι έτσι, δεν γενικεύω, οπότε μην το κάνεις ούτε εσύ.

ηταν αμιγως χιουμοριστικο ..αν δε εχεις αντιληπτικη ικανοτητα δε φταιω εγω
θα μπορουσες να καταριψεις τα λεγομενα μου ανεφεροντας την ερευνα απο φοιτητες σε προπτυχιακο επιπεδο αλλα οχι επελεξες τον αλλο δρομο.
Εγω αυτο που ειπα το εννοουσα δε καταλαβαινω γιατι να θιχτεις,αν θεωρεις τον εαυτο σου που σπουδαζεις στο ΑΕΙ καλυτερο αφηνω την ερευνα στα χερια σου. Σαν παραδειγμα γενικοτητας δηλαδη αυτο που εννοεις ειναι οτι ηταν λαθος οτι ειναι ολοι εξυπνοι στα ΑΕΙ αλλα υπαρχουν και χαζοι γι αυτο να μη γενικευω? Αν εισαι εξυπνος και κανεις ερευνα γιατι να θιχτεις?Εγω δε ειπα για ολους τους φοιτητες ΑΕΙ οπως κανεις εσυ ,μιλησα για την αφροκρεμα που υπαρχει εκει και μιλησε πρωτη η Lita .. θα μπορουσα να πω οτι ειναι ολοι αχρηστοι και κανενας δε κανει ερευνα αλλα ειπα οτι οποιος ειναι αξιος το δειχνει και φαινεται..

Θα στο πω για τελευταια φορα ,θα προκαλω οποιον θελω και σε οποιον αρεσει με επιχειρηματα και αποψεις το πιασες?

οταν κατεβαιναν τα ΑΕΙ στους δρομους παρεα με τους καθηγητες με τα phD που δε θελαν αξιολογηση,εναντια στο νομο πλαισιο και στο αρθρο 16 δε προσεβαλαν τους χιλιαδες φοιτητες στα ΚΕΣ που τα σκανε καθε χρονο και καθε χρονο τους ταζουν αναγνωριση που ποτε δε ερχεται?αλλα οι διαφημισεις πανε συννεφο? για πες μου οταν οι πολιτικοι μηχανικοι δε δεχονται τα τει εργων υποδομης να εχουν δικαιωματα αυτοι οχι απλα προσβαλουν αλλα χαντακωνουν ολοκληρες ζωες.Δε με προσβαλουν αυτοι που φοβουνται μη χασουν τη θεσουλα τους και τα κεκτημενα τους?


αν εχεις κανει ερευνα και θιχτηκες παρακαλω να την παραθεσεις εδω να τη διαβασουμε και οι υπολοιποι,

οι χαραμοφαηδες που λες καλα κάνουν και το κανουν ,οπως κανουν και ορισμενοι στη δευτεροβαθμια που πανε σε ιδιωτικο για να μπορουν να αποφοιτησουν απο το λυκειο,,αυτο σε τι αλλαζει κατι?

τελος "Έχω από γνωστούς μέχρι και συγγενείς που τελείωσαν νομική και το παραδέχονται ότι η επιστήμη αυτή στην Ελλάδα είναι πιο βρώμικη κι από βούρκο." ευτυχως που δε γενικευεις και δε προσβαλλεις του δικηγορους απλα σαν παραδειγμα δε μπαινω στην ουσια αυτων που λες γιατι συμφωνω και επαυξανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
ηταν αμιγως χιουμοριστικο ..αν δε εχεις αντιληπτικη ικανοτητα δε φταιω εγω
θα μπορουσες να καταριψεις τα λεγομενα μου ανεφεροντας την ερευνα απο φοιτητες σε προπτυχιακο επιπεδο αλλα οχι επελεξες τον αλλο δρομο.
Εγω αυτο που ειπα το εννοουσα δε καταλαβαινω γιατι να θιχτεις,αν θεωρεις τον εαυτο σου που σπουδαζεις στο ΑΕΙ καλυτερο αφηνω την ερευνα στα χερια σου. Σαν παραδειγμα γενικοτητας δηλαδη αυτο που εννοεις ειναι οτι ηταν λαθος οτι ειναι ολοι εξυπνοι στα ΑΕΙ αλλα υπαρχουν και χαζοι γι αυτο να μη γενικευω? Αν εισαι εξυπνος και κανεις ερευνα γιατι να θιχτεις?Εγω δε ειπα για ολους τους φοιτητες ΑΕΙ οπως κανεις εσυ ,μιλησα για την αφροκρεμα που υπαρχει εκει και μιλησε πρωτη η Lita .. θα μπορουσα να πω οτι ειναι ολοι αχρηστοι και κανενας δε κανει ερευνα αλλα ειπα οτι οποιος ειναι αξιος το δειχνει και φαινεται..

Θα στο πω για τελευταια φορα ,θα προκαλω οποιον θελω και σε οποιον αρεσει με επιχειρηματα και αποψεις το πιασες?


οταν κατεβαιναν τα ΑΕΙ στους δρομους παρεα με τους καθηγητες με τα phD που δε θελαν αξιολογηση,εναντια στο νομο πλαισιο και στο αρθρο 16 δε προσεβαλαν τους χιλιαδες φοιτητες στα ΚΕΣ που τα σκανε καθε χρονο και καθε χρονο τους ταζουν αναγνωριση που ποτε δε ερχεται?αλλα οι διαφημισεις πανε συννεφο? για πες μου οταν οι πολιτικοι μηχανικοι δε δεχονται τα τει εργων υποδομης να εχουν δικαιωματα αυτοι οχι απλα προσβαλουν αλλα χαντακωνουν ολοκληρες ζωες.Δε με προσβαλουν αυτοι που φοβουνται μη χασουν τη θεσουλα τους και τα κεκτημενα τους?


αν εχεις κανει ερευνα και θιχτηκες παρακαλω να την παραθεσεις εδω να τη διαβασουμε και οι υπολοιποι,

οι χαραμοφαηδες που λες καλα κάνουν και το κανουν ,οπως κανουν και ορισμενοι στη δευτεροβαθμια που πανε σε ιδιωτικο για να μπορουν να αποφοιτησουν απο το λυκειο,,αυτο σε τι αλλαζει κατι?

τελος "Έχω από γνωστούς μέχρι και συγγενείς που τελείωσαν νομική και το παραδέχονται ότι η επιστήμη αυτή στην Ελλάδα είναι πιο βρώμικη κι από βούρκο." ευτυχως που δε γενικευεις και δε προσβαλλεις του δικηγορους απλα σαν παραδειγμα δε μπαινω στην ουσια αυτων που λες γιατι συμφωνω και επαυξανω


Τα γραφόμενά σου φανερώνουν άνθρωπο που στερείται επιχειρημάτων και καταφεύγει σε υβριστικές γενικεύσεις για να επιβληθεί....

Ο διάλογος μαζί σου φαίνεται μάταιος...

Δεν θα χάσω άλλο την ώρα μου συζητώντας με άτομα που ξέρουν μόνο να βρίζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
ηταν αμιγως χιουμοριστικο ..αν δε εχεις αντιληπτικη ικανοτητα δε φταιω εγω
θα μπορουσες να καταριψεις τα λεγομενα μου ανεφεροντας την ερευνα απο φοιτητες σε προπτυχιακο επιπεδο αλλα οχι επελεξες τον αλλο δρομο.
Εγω αυτο που ειπα το εννοουσα δε καταλαβαινω γιατι να θιχτεις,αν θεωρεις τον εαυτο σου που σπουδαζεις στο ΑΕΙ καλυτερο αφηνω την ερευνα στα χερια σου. Σαν παραδειγμα γενικοτητας δηλαδη αυτο που εννοεις ειναι οτι ηταν λαθος οτι ειναι ολοι εξυπνοι στα ΑΕΙ αλλα υπαρχουν και χαζοι γι αυτο να μη γενικευω? Αν εισαι εξυπνος και κανεις ερευνα γιατι να θιχτεις?Εγω δε ειπα για ολους τους φοιτητες ΑΕΙ οπως κανεις εσυ ,μιλησα για την αφροκρεμα που υπαρχει εκει και μιλησε πρωτη η Lita .. θα μπορουσα να πω οτι ειναι ολοι αχρηστοι και κανενας δε κανει ερευνα αλλα ειπα οτι οποιος ειναι αξιος το δειχνει και φαινεται..

Θα στο πω για τελευταια φορα ,θα προκαλω οποιον θελω και σε οποιον αρεσει με επιχειρηματα και αποψεις το πιασες?

οταν κατεβαιναν τα ΑΕΙ στους δρομους παρεα με τους καθηγητες με τα phD που δε θελαν αξιολογηση,εναντια στο νομο πλαισιο και στο αρθρο 16 δε προσεβαλαν τους χιλιαδες φοιτητες στα ΚΕΣ που τα σκανε καθε χρονο και καθε χρονο τους ταζουν αναγνωριση που ποτε δε ερχεται?αλλα οι διαφημισεις πανε συννεφο? για πες μου οταν οι πολιτικοι μηχανικοι δε δεχονται τα τει εργων υποδομης να εχουν δικαιωματα αυτοι οχι απλα προσβαλουν αλλα χαντακωνουν ολοκληρες ζωες.Δε με προσβαλουν αυτοι που φοβουνται μη χασουν τη θεσουλα τους και τα κεκτημενα τους?


αν εχεις κανει ερευνα και θιχτηκες παρακαλω να την παραθεσεις εδω να τη διαβασουμε και οι υπολοιποι,

οι χαραμοφαηδες που λες καλα κάνουν και το κανουν ,οπως κανουν και ορισμενοι στη δευτεροβαθμια που πανε σε ιδιωτικο για να μπορουν να αποφοιτησουν απο το λυκειο,,αυτο σε τι αλλαζει κατι?

τελος "Έχω από γνωστούς μέχρι και συγγενείς που τελείωσαν νομική και το παραδέχονται ότι η επιστήμη αυτή στην Ελλάδα είναι πιο βρώμικη κι από βούρκο." ευτυχως που δε γενικευεις και δε προσβαλλεις του δικηγορους απλα σαν παραδειγμα δε μπαινω στην ουσια αυτων που λες γιατι συμφωνω και επαυξανω

Δεν θίχτηκα καθόλου. Αλλά έτσι όπως το είπες φάνηκε σαν γενικότητα και σίγουρα θα θίγονταν κάποια άτομα. Δεν μπορώ να μαντεύω εγώ πώς το εννοούσες και το πότε κάνεις χιούμορ.

Θα στο πω για τελευταια φορα ,θα προκαλω οποιον θελω και σε οποιον αρεσει με επιχειρηματα και αποψεις το πιασες?

Όχι, δεν το πιασα, γιατί εγώ όταν πάταγα το κουμπάκι της αποδοχής των κανόνων, άλλα είχα διαβάσει. Κι εγώ τελευταία φορά θα στο πω, να κρίνεις απόψεις, όχι άτομα. Αν έχεις επιχειρήματα (που έχεις) κρίνε και τον Θεό αν θες, δεν με αφορά. Αλλά επειδή από το πρώτο μήνυμα ήσουν προσβλητικός προς άλλο μέλος (και δεν το παρατήρησα μόνο εγώ αν πρόσεξες), σου κάνω σύσταση να μην προκαλείς πρόσωπα αλλά ιδέες. Αν δεν «το 'πιασες», μπορώ και να στο ζωγραφίσω.

Όσον αφορά την δικηγορία, δεν έκρινα τα άτομα αλλά τον τρόπο που λειτουργεί το σύστημα. Οπότε ατύχησες, γιατί δεν προσβάλλω τους δικηγόρους. Εξάλλου, είναι λόγια που μου τα μεταφέρουν οι ίδιοι, δεν είναι δικά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fuzzbox1

Νεοφερμένος

Ο fuzzbox1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δεν θίχτηκα καθόλου. Αλλά έτσι όπως το είπες φάνηκε σαν γενικότητα και σίγουρα θα θίγονταν κάποια άτομα. Δεν μπορώ να μαντεύω εγώ πώς το εννοούσες και το πότε κάνεις χιούμορ.



Όχι, δεν το πιασα, γιατί εγώ όταν πάταγα το κουμπάκι της αποδοχής των κανόνων, άλλα είχα διαβάσει. Κι εγώ τελευταία φορά θα στο πω, να κρίνεις απόψεις, όχι άτομα. Αν έχεις επιχειρήματα (που έχεις) κρίνε και τον Θεό αν θες, δεν με αφορά. Αλλά επειδή από το πρώτο μήνυμα ήσουν προσβλητικός προς άλλο μέλος (και δεν το παρατήρησα μόνο εγώ αν πρόσεξες), σου κάνω σύσταση να μην προκαλείς πρόσωπα αλλά ιδέες. Αν δεν «το 'πιασες», μπορώ και να στο ζωγραφίσω.

Όσον αφορά την δικηγορία, δεν έκρινα τα άτομα αλλά τον τρόπο που λειτουργεί το σύστημα. Οπότε ατύχησες, γιατί δεν προσβάλλω τους δικηγόρους. Εξάλλου, είναι λόγια που μου τα μεταφέρουν οι ίδιοι, δεν είναι δικά μου.

ναι αλλα γενικευσες γι αυτο το πα ,αλλα anyway συμφωνω με τις γενικευσεις απλα ειναι μερικες φορες δυσκολο να το αποφυγεις πρβλ.αστυνομια ,δημοσιοι υπαλληλοι,πολιτικοι κτλ. και οταν το ειδικευεις πχ.μεμονομενες περιπτωσεις που λενε στα καναλια, τοτε στοχευεις στα ατομα και οχι στο γενικοτερο συστημα που πασχει και σχεδον ποτε δεν αλλαζει τπτ,.. αυτο επ ουδενι δε σημαινει οτι πρεπει να κανουμε λογικα σφαλματα για να νικησουμε τα επιχειρηματα του αλλου απλα δειχνω τη δυσκολια του πραγματος.


Η τριτοβαθμια πασχει ,ειναι βαρια ασθενης..Μιλαμε για χαμενη γενια ,το συστημα πρεπει να αλλαξει ...οι αντιδρασεις κατ εμε ηταν και ειναι ακυρες
απλα καποιοι εξυπνοι :no1: βγαινουν στους δρομους και παιρνουν αυτο που θελουν και οι υπολοιποι οι @##$# παιρνουν τα @# .ετσι ειναι ,γιατι να μη βγουν οι φοιτητες των ΚΕΣ να κλεινουν το δρομο ολη μερα και ολη νυχτα να διεκδικησουν τα αυτονοητα?γιατι δεν ειμαστε μαζι ΤΕΙ/ ΚΕΣ να παλεψουμε για το αυτονοητο δικαιωμα?γιατι ο καθενας κοιταει μονο τη παρτη του?

Please ας βγει καποιος που διαδηλωνε να μου πει την αποψη του.
και please Θελω να καταληξω λεγοντας οτι ζουμε σε καπιταλιστικο συστημα,ανταγωνιζομαστε καπιταλιστικα συστηματα ζουμε στην πραγματικοτητα και αυτοι που αγωνιζονται τωρα σε 10 χρονια θα τα βγαζουν χοντρα ,και θα χτιζουν βιλλες.οχι δε θελω η παιδεια να γινει μονο ιδιωτικη ,πουθενα στην ευρωπη δεν ειναι..θελω μονο το δικαιωμα ζησω οπως μου αρεσει και να εχω τη δινατοτητα στη χωρα μου να το κανω. Αν θυμαμαι καλα η ελλαδα δευτερη χωρα σε ξενους φοιτητες,χανονται μυαλα ,δεν σου δινεται ευκολα η δυνατοτητα να διαπρεψεις ,χαντακονουν φοιτητες με μεγαλες δυνατοτητες...τι να πω απογοητευση μεγαλη
το αστειο ειναι οτι καποιοι αντιδρουν στην αλλαγη , θελω πραγματικα να μου πεις καποιος το αρνητικο που ειχε ο νομος πλαισιο το πιο πιθανο ειναι οι περισσοτεροι εχουν ξεχασει γιατι διαδηλωναν..
Ολα θα αλλαξουν σε αυτη τη χωρα απλα γινονται με τεραστια καθυστερηση ...

εγω προτεινω οποιος εχει τη δυνατοτητα να φυγει κατευθειαν εξω ,εξω σε βοηθουν να παρεις πτυχιο εδω ειναι αθλος πραγματικηκα ,δε ξερεις ποτε ακριβως δε ξερεις αν θα εχεις μαθημα ,δε ξερεις αν θα γινει η εξεταστικη ,εξαρταται βεβαια απο που εχεις περασει και τι θες να κανεις,,αλλα θα συναντησεις ενα περιβαλλον καμια σχεση με την ελλαδα, η αξιοκρατια ,οι δυνατοτητες, ανταγωνιστικοτητα,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Τώρα μιλάς καλά.

εγω προτεινω οποιος εχει τη δυνατοτητα να φυγει κατευθειαν εξω ,εξω σε βοηθουν να παρεις πτυχιο εδω ειναι αθλος πραγματικα ,δε ξερεις ποτε ακριβως δε ξερεις αν θα εχεις μαθημα ,δε ξερεις αν θα γινει η εξεταστικη ,εξαρταται βεβαια απο που εχεις περασει και τι θες να κανεις,,αλλα θα συναντησεις ενα περιβαλλον καμια σχεση με την ελλαδα, η αξιοκρατια ,οι δυνατοτητες, ανταγωνιστικοτητα

Δυστυχώς κι εγώ έτσι ακούω και πιέζομαι... Είναι πραγματικά κρίμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Ακριβώς! Δέχομαι τον αντίλογο και τη διαφωνία με επιχειρήματα, αρκεί να μην καθυβρίζομαι προσωπικώς!

Τα επιχειρήματά μου λοιπόν, κατά της αναγνώρισης των ΚΕΣ είναι τα εξής:

1) Δεν δέχονται τους μαθητές τους κατόπιν διαδικασιών αξιοκρατικής εισαγωγής, αλλά δέχονται απλώς αυτούς που μπορούν να πληρώσουν τα δίδακτρα.

2) Οι φοιτητές τους είναι παιδιά που απέτυχαν στις πανελλήνιες και δεν κατάφεραν να εισαχθούν σε σχολή της επιλογής τους. Δεν είναι η ακαδημαική αφρόκρεμα, αλλά μαθητές μέσου εως πολύ χαμηλού επιπέδου που θέλουν να πάρουν ένα χαρτί ειδίκευσης. Με ποιον τρόπο λοιπόν προάγεται η έρευνα και η γνώση όταν το φοιτητικό ακροατήριο είναι χαμηλού ακαδημαικού επιπέδου?

3) Πολλοί από τους καθηγητές τους δεν έχουν PhD, προσόν απαραίτητο για τους καθηγητές ΑΕΙ/ΤΕΙ. Μπορεί να φαίνεται τυπικό, αλλά στην πραγματικότητα αντανακλά την ικανότητα ενός επιστήμονα για έρευνα στον κλάδο του και προαγωγή της γνώσης. Η απόκτηση διδακτορικού διπλώματος είναι μια δύσκολη και χρονοβόρα διαδικασία και απευθύνεται σε άξιους ερευνητές, όχι στον οποιονδήποτε!

4)Νομίζω οτι κανείς δεν δυσκολεύθηκε να αποφοιτήσει από αυτά... Γνωρίζω άτομα χαμηλής μορφώσεως που πήραν το πολυπόθητο δίπλωμα ειδίκευσης χωρίς να έχουν καταβάλει το διάβασμα που θα κατέβαλαν για την απόκτηση πτυχίου ΑΕΙ/ΤΕΙ. Και όσον αφορά τα αγγλικά που υποτίθεται απαιτούνται, δεν νομίζω πως είναι όλοι τους αστέρια.... Κάποιοι όταν μπήκαν δεν ήξεραν σχεδόν τίποτε, πόσο μάλλον να μπορούν να παρακολουθήσουν και επιστημονική διάλεξη...!!!:lol:

1)Προφανώς όσοι πάνε να εγγραφούν έχουν τη δυνατότητα να πληρώσουν και καλά κάνουν και τους δέχονται!Ιδιωτικές επιχειρήσεις είναι και αποσκοπούν στο κέρδος!Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους!
Έχεις υπόψη σου τι δίδακτρα έχουν πανεπιστήμια παγκόσμιου κύρους όπως το ΜΙΤ ή το Harvard;Δεκάδες χιλιάδες €!Και πολλά άλλα πανεπιστήμια στην Ευρώπη και τον κόσμο...
*Μ'αρέσει που κάθεστε και κλαψουρίζετε με ύφος του στυλ "αυτός σπούδασε με τα λεφτά του μπαμπά",χαίρω πολύ!Το 1960-70-80 ποιοί νομίζετε ότι σπουδάζανε;Ποιοί έμπαιναν (χωρίς τις εισαγωγικές πιο παλιά) με "μπάρμπα" καθηγητή Πανεπιστημίου;
Ποιός σας έιπε ότι οι πλούσιοι πάνε στα Κολλέγια;Εσύ κοπελιά αν δεν πλήρωνες επί 2-3 ή και παραπάνω φροντιστήρια πόσα μόρια θα έπιανες;!Έτσι είναι η ζωή είτε μας αρέσει είτε όχι,κοιτάξτε τουλάχιστον εσείς οι "φτωχοί" να γίνεται καλύτεροι από τους "πλούσιους"...:lol:

2)Γιατί δεν κράζεις τον ΔΟΑΤΑΠ ο οποίος αναγνωρίζει απόφοιτους σχολών Βουλγαρίας-Ρουμανίας-Αγγλίας κ.λπ. που σε πολλές περιπτώσεις παίρνουν το πτυχίο με χαρακτηριστική ευκολία,"εισάγονται" ομοίως κι έχουν ίσα δικαιώματα με εμάς;Τι λες να τους μπλοκάρουμε κι αυτούς;

3)Σ'αυτό θα συμφωνήσω...γι'αυτό αντί να κράζεις τα Κολλέγια, κράξε το Υπουργείο που δεν θέτει αυτές τις πολύ σημαντικές προϋποθέσεις!

4)Κι έστω ότι ισχύει αυτό (το οποίο δεν το αποκλείω καθόλου),εσύ κι εγώ που σπουδάζουμε στα Δημόσια Ελληνικά ΑΕΙ (που κατά τα λεγόμενά σου είναι ανώτερου επιπέδου) τι έχουμε να φοβηθούμε στην αγορά εργασίας από τους "κακομοίρηδες" απόφοιτους Κολλεγίων;;;

Όσο για τα άλλα περί προσωπικών επιθέσεων,είναι αστείο και μόνο που το αναφέρεις...σου θυμίζω πως ανέτρεψα τους ισχυρισμούς σου και μη μπορώντας να δεχτείς την "ήττα" (κόμπλεξ γαρ) έπιασες τα περί "επιπέδου" και άλλες ανοησίες,έτσι για να γεμίζεις σελίδες...
Άλλωστε και το ύφος των απαντήσεων άλλων χρηστών το επιβεβαιώνει περίτρανα...
Επίσης:
5)Τελικά δεν μας είπες,θα πληρώσεις εσύ τα πρόστιμα;Ήδη ήρθε το πρώτο "φιρμάνι" ύψους 50.000€!Cash or Credit Card???:lol::lol::lol:
6)Κάτι μου λέει ότι δε θα απαντήσεις στο 4) και στο 5):P
-----------------------------------------
επισης η δημοσια παιδεια δεν ειναι δωρεαν ..ποιος σας τα πε αυτα?
700Ε το μηνα λίγα ειναι?
η νομιζετε οτι φτανουν οι εστιες?
αν δε περασεις στην πολη που μενεις τα εξοδα ειναι τεράστια

Άλλο φίλε μου να τα φας στα δίδακτρα,και άλλο να τα φας σε ενοίκια,βενζίνες και μπριζόλες!Εκεί τουλάχιστον το ευχαριστιέσαι!

Αν και γενικά δεν είμαι υπέρ της μετανάστευσης για σπουδές ΕΙΔΙΚΑ όταν ζεις σε κεντρικές πόλεις (Θεσσαλονίκη-Αθήνα) που έχουν πλήθος επιλογών!
(Αν προσέξατε έχω γράψει σχετικά σε topic τμήματος Μετάφρασης και Διερμηνείας Κέρκυρας:bye:)
Εγώ π.χ. σπουδάζω Σέρρες και πηγαινοέρχομαι με το αυτοκίνητο (άσχετα που για το λόγο αυτό χρωστάω...της Μιχαλούς!:D)
-----------------------------------------
Θεωρητικά τουλάχιστον, ανωτατοποίηση (ΑΤΕΙ) θα έπρεπε να ισοδυναμεί ότι όλοι οι σπουδαστές έγιναν φοιτητές. Απλά μου κάνει εντύπωση πως ακόμα αναφέρονται ως σπουδαστές.

Εδώ ρε φίλε κάνουμε μάθημα στα πρώτα εξάμηνα με τους ΤΕΕδες-ΕΠΑΛηδες (μέχρι εκεί μετά τα παρατάνε) και λένε τον καθηγητή "Δάσκαλε!"
Τι ψάχνεις;Όλα είναι θέμα νοοτροπίας!:P
-----------------------------------------
Πάντως το πρόστιμο που θα φάμε, μοιάζει σταγόνα στον ωκεανό, στα χρέη που έχουμε και συνεχίζουμε να έχουμε.

Σταγόνα στον ωκεανό έμοιαζαν τα πρόστιμα που πληρώναμε έως τώρα για το συγκεκριμένο θέμα!

Αυτά που έρχονται τώρα έχουν χαρακτήρα ημερήσιας καταβολής και υπάρχει ποσοστό προσαύξησης μετά από κάθε μήνα!

Μην υποτιμάς καθόλου αυτά τα εκατομμύρια € που θα φύγουν!Ξέρεις πόσες τσέπες θα μείνουν "ατάϊστες";:D
-----------------------------------------
αρα στο ποστ σου θα πρεπει να αλλαξεις και να πεις ..ειμαι κατα της ΑΜΕΣΗΣ αναγνωρισης των ΚΕΣ.. και υπερ της αλλαγης του αρθρου 16

Και μόνο που ανέφερες το άρθρο 16 είσαι ΓΙΓΑΝΤΑΣ!(που λέει κι ο Αλέφας):thanks:

Τώρα τα περί έρευνας (ποια έρευνα;) τα ακούω βερεσέ (γι'αυτό και δεν ασχολήθηκα να απαντήσω στη Lita επ'αυτού) και να τα λέτε στους παππούδες,εμείς ξέρουμε πολύ καλά ως "κομμάτια" της Ανώτατης Εκπαίδευσης στο Ελλάντα ότι η έρευνα πιάνει παντού "πάτο"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios21aek

Νεοφερμένος

Ο marios21aek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Λοιπον επειδή ακούω αηδίες.Το επίπεδο πολλών ΑΕΙ είναι απίστευτα υψηλό και ανώτερο απο το 95% των ιδρυμάτων στην Βρετανία.Αυτοί που πάνε στο ντιρί κάνουν καλά αν έβγαλαν 17.500 χιλιάδες μόρια όπως εγώ που σπούδασα στο ΠΑΠΕΙ.Αλλά κατα πάσα πιθανότητα το επίπεδο των σπουδαστών στο ντιρί είναι κατώτατο.Το επίπεδο των καθηγητών επίσης προφανως δεν έχει σχέση με τους δικούς μου καθηγητές που εκαναν πρώτο πτυχίο στο ΠΑΠΕΙ η την ΑΣΟΕΕ κερδίζοντας τα βραβεία της κρατικης υποτροφίας ΙΚΥ και κάνοντας Μαστερ και διδακτορικο στην Αμερικη στο ΜΙΤ και στο Columbia και διδάσκοντας σε αυτα πολλά χρόνια.Τελειώνοντας το ντιρι μπορείς να πάς να ζήσεις στην Αμερική αν και θα βρεις δουλεία λόγω των διασυνδέσεων της σχολής στην αγορά.Αυτό δεν σε κάνει όμως επιστήμονα ούτε επαγγελματία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris1911

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
sorry κιολας αλλα αν δεν ξερεις, μη μιλας καλυτερα ;)
καταρχας, οι "οτι να'ναι" σπουδαστες δεν προκειται να παρουν ποτε πτυχειο. Με την ιδια λογική, κοιταξτε να περασετε καμια εξεταστική γιατι δεν σας βλεπω καλα. Δηλαδή οταν θα βγεις απο ΠΑΠΕΙ θα μπορεις να ονομαζεσαι επιστημονας; Επισης, δεν μπορεις να μειώνεις καθηγητές με Ph.D. χωρίς να εχεις στοιχεια στα χερια σου. Συγκεκριμένα, θα σου αναφέρω μερικά απο τα πανεπιστημια που εχουν σπουδασει και εχουν παρει Ph.D. μερικοι απο αυτους, ετσι για να ξερουμε και τι λέμε. University of Edinburgh, Wayne State University, Uni. of Salford, Uni of British Columbia, Uni. of Manchester, Oxford.
Κατι αλλο, το 5% των ιδρυματων της Bρετανιας ειναι το top 10 των rankings?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
ποσο κυμαινονται τα διδακτρα στο deree?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris1911

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
726 φετος, αναλυτικα: https://www.acg.edu/sites/default/files/pdfs/TUITION AND FEES_2011_2012.pdf
το 242 ειναι για το ενα credit... τα μαθηματα ειναι 3 credits συνήθως... λιγα μαθηματα ειναι 2 credits
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios21aek

Νεοφερμένος

Ο marios21aek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Το Αθηνών και το Αριστοτέλειο είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ πανεπιστήμια. 95,000 φοιτητές έχει το Αριστοτέλειο. Της Οξφόρδης έχει 19,500.

Και τι είναι αντικειμενικό ρε φίλε; δηλαδή πως βγάζετε τα συμπεράσματα που γράφετε εδώ μέσα; ό,τι μας κατέβει στο κεφάλι είναι πιο αντικειμενικό;
Εάν δεν ξέρουμε ποιό είναι πραγματικά καλύτερο από ποιό να μην λέμε ότι μας κατέβει στο κεφάλι.

2 διαφορετικά rankings έχω δει και στα δύο παίρνουμε πούλους. Συνεπώς εάν κρίνω από κάτι θα είναι από αυτό. Θέλετε να συγκρίνουμε εγκαταστάσεις; ευχαρίστως. Ευρευνητικά κέντρα; ευχαρίστως. Ποσοστό ερευνών που δημοσιεύοντε παγκοσμίως; ευχαρίστως.

ΣΕ όλα αυτά πάτος είμαστε. Έρευνα είναι ακόμη πιο αστεία από την προπτυχιακή εκπαίδευση.

Επειδη σε βλεπω και επιμένεις αν δεν ξέρεις μην μιλάς άσχετε.Τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν πληρούν κάποιες προυποθέσεις,όπως πχ να διαγράφουν τους φοιτητες και εχουν αιώνιους φοιτητές.Γιαυτό δεν ειναι ψηλά στα ρανκινγκς.Εχετε ξενομάνία αλλά να ξέρετε πως οι έλληνες φοιτητές που εχουν τελειώσει το ΕΛΛΗΝΙΚΟ πανεπιστημιο πάνε καλά έξω και γίνονται καθηγητές-ερευνητές εκεί.Όχι αυτοι που τέλειωσαν Ντιρί.ΕΛΕΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris1911

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Επειδη σε βλεπω και επιμένεις αν δεν ξέρεις μην μιλάς άσχετε.Τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν πληρούν κάποιες προυποθέσεις,όπως πχ να διαγράφουν τους φοιτητες και εχουν αιώνιους φοιτητές.Γιαυτό δεν ειναι ψηλά στα ρανκινγκς.Εχετε ξενομάνία αλλά να ξέρετε πως οι έλληνες φοιτητές που εχουν τελειώσει το ΕΛΛΗΝΙΚΟ πανεπιστημιο πάνε καλά έξω και γίνονται καθηγητές-ερευνητές εκεί.Όχι αυτοι που τέλειωσαν Ντιρί.ΕΛΕΟΣ

Τυχαινει να σπουδαζω στο κολλεγιο αυτο, γιαυτο και ασε με να ξερω κατι παραπανω και ασε στην ακρη το ποιος ειναι ο ασχετος και ποιος ο σχετικος. Ναι, βλεπεις... το οτι δεν διαγραφουν φοιτητες, ειναι το μονο πραγμα που μετραει... Το οτι μπαινει ο καθε βλακας και κλεινει τη σχολη οποτε του καπνησει ας πουμε ειναι πιο νορμαλ, η το οτι οι φοιτητες-σπουδαστες κοιτανε κατα κυριο λογο να βγαλουν ενα 5-7. Sorry που σε απογοητευω αλλα μερικοι καθηγητες του deree (οι οποιοι εχουν δουλεψει και σε πανεπιστημια της αμερικης και του εξωτερικου γενικοτερα) εχουν βγαλει το πρωτο τους πτυχειο εκει, και συνεχισαν τις σπουδες τους σε μερικα απο τα παραπανω πανεπιστημια που ουτε καν σχολιασες και απλα επιμενεις στο οτι μονο απο ελληνικο πανεπιστημιο βγαινει κανεις αξιολογος επιστημονας. Αν θες να το πιστευεις, πιστευε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και στα ελληνικά πανεπιστήμια υπάρχουν καθηγητές που έχουν τελειώσει σε ξένα πανεπιστήμια ισάξια ή και καλύτερα από αυτά που ανέφερες. Δεν νομίζω ότι σημαίνει κάτι.

Για πολλά χρόνια το Deree ήταν η λύση όσων πάτωναν στις πανελλαδικές. Δεν σχολιάζω φυσικά το επίπεδο σπουδών, καθώς δεν το γνωρίζω, αλλά έχω παραδείγματα από δεκάδες φίλους και γνωστούς γι αυτό που ανέφερα παραπάνω. Επίσης, έχω και παραδείγματα παιδιών από το Deree που ψάχνουν δεξιά και αριστερά να τους κάνουν τις εργασίες επί πληρωμή. Συμβαίνουν και στο ελληνικό πανεπιστήμιο αυτά, το ξέρω, αλλά σε ιδιωτικό καλού επιπέδου είναι ανεπίτρεπτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris1911

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
το βρισκω το λιγοτερο γελοιο το επιχειρημα για το επιπεδο των φοιτητων και την ιδεολογια τους, οτι δεν προκειται να αποφοιτησουν ποτε, οτι δινουν εργασιες απο δω και απο κει κτλ, απο τη στιγμή που παντου ετσι γινεται. Δεν το αρνουμαι οτι δεν εχει δωσει ποτε κανεις αλλα δεν το δεχομαι οτι το κανουν ολοι μιας και εγω προσωπικα θελω να εχω κερδισει κατι απο το πτυχειο μου. Επισης ξερω και περιπτώσεις απο το δημοσιο που δινουν αβερτα εξω εργασιες για να τους τις κανουν.
Κατι αλλο, μιας και δεν το αναφερετε... ποιος τομεας ειναι αυτος που πεφτει το βολεμα κατα κυριο λογο? ο δημοσιος, σωστα.. εχω ακουσει απειρες περιπτωσεις που καθηγητης περναγε φοιτητη μονο και μονο επειδη ειναι ΔΑΠ η επειδη ειναι ΠΑΣΠ. Πολυ αντικειμενικο κριτηριο. Τουλαχιστον εγω προσωπικα, φτυνω αιμα για να περασω με βαθμο καποιο μαθημα (ειδικα 4ου ετους) οπως και ολοι απο το Deree.
Το βρησκω ανουσιο καποιος να ειναι τοσο κατα σε κατι οπως η παιδεια. Εισαι καλυτερος? απεδειξε το οταν θα ερθει η ωρα, στην αγορα εργασιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
το βρισκω το λιγοτερο γελοιο το επιχειρημα για το επιπεδο των φοιτητων και την ιδεολογια τους, οτι δεν προκειται να αποφοιτησουν ποτε, οτι δινουν εργασιες απο δω και απο κει κτλ, απο τη στιγμή που παντου ετσι γινεται. Δεν το αρνουμαι οτι δεν εχει δωσει ποτε κανεις αλλα δεν το δεχομαι οτι το κανουν ολοι μιας και εγω προσωπικα θελω να εχω κερδισει κατι απο το πτυχειο μου. Επισης ξερω και περιπτώσεις απο το δημοσιο που δινουν αβερτα εξω εργασιες για να τους τις κανουν.
Κατι αλλο, μιας και δεν το αναφερετε... ποιος τομεας ειναι αυτος που πεφτει το βολεμα κατα κυριο λογο? ο δημοσιος, σωστα.. εχω ακουσει απειρες περιπτωσεις που καθηγητης περναγε φοιτητη μονο και μονο επειδη ειναι ΔΑΠ η επειδη ειναι ΠΑΣΠ. Πολυ αντικειμενικο κριτηριο. Τουλαχιστον εγω προσωπικα, φτινω αιμα για να περασω με βαθμο καποιο μαθημα (ειδικα 4ου ετους) οπως και ολοι απο το Deree.
Το βρησκω ανουσιο καποιος να ειναι τοσο κατα σε κατι οπως η παιδεια. Εισαι καλυτερος? απεδειξε το οταν θα ερθει η ωρα, στην αγορα εργασιας.

Δεν είπα ότι είμαι κατά σε τίποτα (μιλώ για μένα προσωπικά). Δεν είμαι καν κατά των ιδιωτικών πανεπιστημίων.

Το μόνο που σχολίασα είναι τι γινόταν πριν από 10 χρόνια που έδωσα εγώ πανελλαδικές και για το οποίο έτυχε να έχω πολλαπλά παραδείγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Πάντως μόνο και μόνο το γεγονός ότι συνήθως ακόμα και για πρακτική άσκηση προτιμούν εκείνους που κατέχουν πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ δεν νομίζω να είναι τυχαίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top