Πανεπιστήμιο Κύπρου 2008.Τι δηλώσατε?

Δηλωσατε το Πανεπιστημιο Κυπρου?
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Ναι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Οχι

    Ψήφοι: 0 0.0%

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
:(δν γινονται μεταγραφες απο κυπρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tedy

Νεοφερμένος

Ο tedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σιγουρα? εδω περα... https://www.oefe.gr/kypros.xls στα δεξια γιατι εχει Ελληνικες σχολες? Δεν υπαρχει αντιστοιχια δηλαδη? :(

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ναι, σίγουρα... Δε γίνεται μετεγγραφή, όπως σωστά είπε ο ilias_o_ .
Λόγω της απαγόρευσης των μετεγγραφών εξωτερικού (ν. 3027/2002 Α΄152) φοιτητές και σπουδαστές που εισάγονται σε Τμήματα ή Σχολές του Πανεπιστημίου Κύπρου δεν έχουν το δικαίωμα μετεγγραφής σε αντίστοιχα Τμήματα ή Σχολές Πανεπιστημίων ή Τ.Ε.Ι. της χώρας (Ελλάδας).


Πηγή: https://www.alfavita.gr/ejetaseis05/ej8715a.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mother

Νεοφερμένος

Η mother αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 59 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Σιγουρα? εδω περα... https://www.oefe.gr/kypros.xls στα δεξια γιατι εχει Ελληνικες σχολες? Δεν υπαρχει αντιστοιχια δηλαδη? :(


Στα δεξιά έχει τις βάσεις για την τελευταία αντίστοιχη ελληνική σχολή για να δείξει τη διαφορά στις βάσεις.
Έχε στα υπόψη σου ότι όπως οι βάσεις 'παίζουν' από χρόνο σε χρόνο για τα ελληνικά ΑΕΙ έτσι 'παίζουν' και για την Κύπρο.
Επίσης οι εισακταίοι στην Κύπρο από Ελλάδα όπως το έχω ξαναπεί είναι από 5-10 άτομα σε κάθε σχολή, άρα οι βάσεις μπορούν να ανέβουν δραματικά ή να κατέβουν δραματικά.
Άλλο που πρέπει να έχεις στα υπόψη σου: οι σπουδές στην Κύπρο δεν στοιχίζουν ιδιαίτερα πιο ακριβά απότι το να σπουδάζεις σε σχολή που δεν ανήκει στον τόπο διαμονής σου.
Και ναι, όπως σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω, δεν επιτρέπονται μετεγγραφές γιατί θεωρείται πανεπιστήμιο εξωτερικού. Αναγνωρισμένο μεν από την ελληνική πολιτεία.. αλλά 'ξένο'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mother

Νεοφερμένος

Η mother αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 59 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
το δικο μου πτωχο πλην τιμιο 13.60 δεν τα καταφερε..:P

Βγήκε η δεύτερη κατανομή και όπως βλέπω πρέπει να είσαι μέσα σε κάποια από τις σχολές που σε ενδιέφεραν.. είχες δηλώσει για τη δεύτερη κατανομή? τι έγινε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
είχες δηλώσει για τη δεύτερη κατανομή?
βασικα οχι..δεν ηξερα οτι υπαρχει καποια ειδικη διαδικασια..:fss:
αλλα δεν πειραζει επειδη περασα στην πρωτη μου επιλογη εδω!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
αληθεια με ποιον τροπο δηλωνες για Β κατανομη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mother

Νεοφερμένος

Η mother αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 59 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
αληθεια με ποιον τροπο δηλωνες για Β κατανομη?

https://www.ucy.ac.cy/fmweb/announcements/AGRSeatAllocation.pdf

βασικά έστελνες με φαξ συμπληρωμένη την τελευταία σελίδα. Το λέει στην πρώτη σελίδα των αποτελεσμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tea

Νεοφερμένος

Η tea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
να κανω μια ερωτηση?!εδωσα φετος πανελληνιες κ εκανα κ αιτηση για το πανεπιστημιο κυπρου..εδω περασα στην αρχιτεκτονικη κ στην κυπρο στουςμηχανολογους..ξερει κανεις αν μπορω να εγγραφω κ στισ 2 σχολες?!ο κανονισμος της ελλαδας λεει οτι απαγορευεται να εισαι γραμμενος σε 2 τμηματα της χωρας..τηςκυπρου ομως δεν ξερω..
ευχαριστω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikrorani

Νεοφερμένος

Η mikrorani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
αναλογα.μπορει στη σχολη σου να σου ζητησουν να υπογραψεις βεβαιωση οτι δεν εισαι εγεγραμμενος σε καποια αλλη σχολη στην ελλαδα ή στην κυπρο ή απλα βεβαιωση οτι δεν εισαι εγεγραμμενος σε καποια αλλη σχολη μονο στην ελλαδα.εξαρταται απ τη σχολη.
ενας φιλος μου περασε και κυπρο και ετσι το ξερω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
να κανω μια ερωτηση?!εδωσα φετος πανελληνιες κ εκανα κ αιτηση για το πανεπιστημιο κυπρου..εδω περασα στην αρχιτεκτονικη κ στην κυπρο στουςμηχανολογους..ξερει κανεις αν μπορω να εγγραφω κ στισ 2 σχολες?!ο κανονισμος της ελλαδας λεει οτι απαγορευεται να εισαι γραμμενος σε 2 τμηματα της χωρας..τηςκυπρου ομως δεν ξερω..
ευχαριστω...

Το ίδιο ισχύει και στην Κύπρο. Στα χαρτιά μου, τουλάχιστον, αναφέρει ξεκάθαρα πως ΔΕΝ δικαιούσαι να είσαι εγγεγραμμένος σε 2 σχολές τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.
Και... οι Κύπριοι διπλοθεσίτες, δηλαδή όσοι εξασφάλισαν θέση και στην Κύπρο και στην Ελλάδα, συμπλήρωναν ειδικό έντυπο για το αν θα κρατήσουν τη θέση στην Κύπρο ή αν την παραχωρούν σε άλλο υποψήφιο της δεύτερης κατανομής.

Βέβαια, υπάρχει και η φάση, πάω μια-δυο βδομάδες στο Πανεπιστήμιο Κύπρου (καθώς στις 7/9/09 ξεκινάνε κανονικά τα μαθήματα), βλέπω τι παίζει και μετά την κάνω για Ελλάδα αφού ζητήσω πρώτα την διαγραφή μου, :lol:. Εντάξει, το τελευταίο είναι κάπως παρατραβηγμένο, αλλά λέμε τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos_24

Νεοφερμένος

Ο panos_24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σε ολους.ειμαι 20 χρονων,εχω δωσει 2 φορες πανελληνιες κυνηγωντας καποιο αει οικονομικων σπουδων.σπουδαζω λογιστικη τελικα στον πειραια(μπαινω 2ο ετος) και φετος το καλοκαιρι εκανα αιτηση για το πανεπιστημιο κυπρου κ με δεχθηκανε στο τμημα δημ.διοικ κ διοικ επιχειρησεων.δεν εχω παρει ακομα την τελικη μου αποφαση μ ειναι δυσκολη αυτη η αρκετα μεγαληη αλλαγη!εσεις τι λετε αξιζει τον κοπο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top