Πανεπιστήμιο Κύπρου 2008.Τι δηλώσατε?

Δηλωσατε το Πανεπιστημιο Κυπρου?
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Ναι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Οχι

    Ψήφοι: 0 0.0%

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Oι δικες μου επιλογες:
  1. Ψυχολογια
  2. Επιστημων Αγωγης (δημοτικη εκπαιδευση)
  3. Νομικη
  4. Κοινωνιολογια
  5. Φιλοσοφια
  6. Κλασικες σπουδες
  7. Βυζαντινων και Νεοελληνικων σπουδων
  8. Επιστημων Αγωγης (προδημοτικη εκπαιδευση)
  9. Ιστοριας και αρχαιολογιας
  10. Πολιτικη επιστημη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ποοοο...
Πάντως η σειρά με την οποια τα έχεις βάλει δεν έχει καμίιιια σχέση με τις βάσεις, εκτός αν είσαι από Ελλάδα - και αν οι βάσεις έχουν τροποποιηθεί ώστε να έχουν αυτή τη σειρά... :]

Πάντως οι πιο ψηλές βάσεις φέτος -με τα κυπριακά δεδομένα- ήταν της Νομικής, των Κλασικών Σπουδών, των Επιστημών Αγωγής (δημοτικής εκπαίδευσης), κτλ κτλ και ΟΚ τελευταία η Πολιτική Επιστήμη 17,9. :p

Καλή επιτυχία πάντως.
Με λίγη τύχη θα είμαι κι εγώ εκεί του χρόνου. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Ναι στην Ελλαδα μενω αλλα για τις βασεις δεν εχω ιδεα,εκτος απο ενα ποστ που ειχε γινει αναφορα σε καποιες βασεις αλλα ουτε καν ξερω του ποτε ητανε αυτες..
αν ξερεις κατι παραπανω για τις βασεις ελλαδιτων εδω ειμαστε!

καλα κανεις αλλος απο δω δεν δηλωσε για κυπρο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mother

Νεοφερμένος

Η mother αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 59 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
''Εγώ από το πολύ διάβασμα και ψάξιμο, βρήκα τις βάσεις ..

https://www.oefe.gr/kypros.xls

αλλά οι αιτήσεις φέτος είναι πάρα πολλές.. και άρα κι εδώ σας περιμένουν μάλλον 'δυσάρεστες' εκπλήξεις.''

Αν μιλάς γιαυτό το post που ήταν δικό μου σε άλλο θέμα, οι βάσεις είναι του 2007 .. [(ελπίζω της κύπρου να είναι σωστές) - τις βάσεις για τα ελληνικά αντίστοιχα τμήματα (που παραθέτει ως ένα μέτρο σύγκρισης) τις τσέκαρα και είναι όντως του 2007].
Ούτως ή άλλως οι βάσεις της Κύπρου για τους Ελλαδίτες δεν λένε απολύτως τίποτε, μιας και ο αριθμός των εισακτέων είναι τόσο μικρός που από χρονιά σε χρονιά μπορεί να υπάρχει δραματική άνοδος ή και δραματική πτώση.. (όταν μιλάμε για 5-10 εισακτέους σε κάθε τμήμα ... όλα είναι πιθανά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
ναι γι'αυτο το ποστ ελεγα..τελικα ειναι του 2007 οκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Χτές βγήκαν τα αποτελέσματα για τους Έλληνες φοιτητές

https://www.ucy.ac.cy/fmweb/announcements/GRSeatAllocation.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Τελικα τι εγινε οσοι δηλωσατε απ εδω ??? Περασατε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
το δικο μου πτωχο πλην τιμιο 13.60 δεν τα καταφερε..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mother

Νεοφερμένος

Η mother αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 59 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
το δικο μου πτωχο πλην τιμιο 13.60 δεν τα καταφερε..:P

Μην απογοητεύεσαι.. απότι είδα από τις σχολές που δήλωσες, έχεις μάλλον αρκετές πιθανότητες να πιάσεις κάποια σχολή στη δεύτερη κατανομή. Πολλά από τα παιδιά που πέρασαν, έχουν αρκετά καλές βαθμολογίες για να εισαχθούν σε αντίστοιχη ελληνική σχολή. Υποθέτοντας ότι θα την προτιμήσουν, κι ότι δήλωσαν Κύπρο για μεγαλύτερη σιγουριά... χμ.. χμ.. θα έλεγα ότι έχεις (κατά τη δική μου άποψη πάντα) μεγάλες πιθανότητες.. ειδικά για τα τμήματα της φιλοσοφίας και για το 'βυζαντινών και νεοελληνικών σπουδών'.
Καλή επιτυχία να έχεις.
Και το όχι και τόσο φτωχό (πλην τίμιο :P) 17,60 περίπου του γιου μου δεν τα κατάφερε να τον βάλει με την πρώτη κατανομή στη σχολή που ήθελε.. με μικρές πιθανότητες να τον βάλει έστω και στην δεύτερη κατανομή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Μην απογοητεύεσαι.. απότι είδα από τις σχολές που δήλωσες, έχεις μάλλον αρκετές πιθανότητες να πιάσεις κάποια σχολή στη δεύτερη κατανομή. Πολλά από τα παιδιά που πέρασαν, έχουν αρκετά καλές βαθμολογίες για να εισαχθούν σε αντίστοιχη ελληνική σχολή. Υποθέτοντας ότι θα την προτιμήσουν, κι ότι δήλωσαν Κύπρο για μεγαλύτερη σιγουριά... χμ.. χμ.. θα έλεγα ότι έχεις (κατά τη δική μου άποψη πάντα) μεγάλες πιθανότητες.. ειδικά για τα τμήματα της φιλοσοφίας και για το 'βυζαντινών και νεοελληνικών σπουδών'.
Καλή επιτυχία να έχεις.
Και το όχι και τόσο φτωχό (πλην τίμιο :P) 17,60 περίπου του γιου μου δεν τα κατάφερε να τον βάλει με την πρώτη κατανομή στη σχολή που ήθελε.. με μικρές πιθανότητες να τον βάλει έστω και στην δεύτερη κατανομή..

Δε θέλω να σ'απογοητεύσω, αλλά, τα τελευταία χρόνια προτιμάται το Παν.Κύπρου - εκτός αν πρόκειται για σχολές όπως η Ιατρική, Φαρμακευτική, κτλ, οι οποίες δεν υπάρχουν στο ΠΚ. Στην Κύπρο το εκπαιδευτικό σύστημα είναι πιο... αυστηρό ( ; ) και οι καλοί μαθητές (οι οποίοι ουσιαστικά περνούν στο ΠΚ) τρέμουν το ουσιαστικό : ΚΑΤΑΛΗΨΗ. :p Όχι, αλήθεια, γενικά Ελλάδα έρχονται μόνο όσοι δεν περνούν Κύπρο & μελλοντικοί γιατροί, φαρμακοποιοί, κτλ, ή για οικογενειακούς λόγους. Αλλά λίγοι. Συνήθως όμως προτιμούν την Αγγλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ναι αλλα κι εδω στο πολυτεχνειο πχ που γινονται καταληψεις, καλοι μαθητες πηγαινουν (ανω του 18)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mother

Νεοφερμένος

Η mother αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 59 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
προτιμάται το Παν.Κύπρου - εκτός αν πρόκειται για σχολές όπως η Ιατρική, Φαρμακευτική, κτλ, οι οποίες δεν υπάρχουν στο ΠΚ. [/quote]

Χριστίνα, μάλλον δεν κατάλαβες. Εδώ μιλάμε για τους Έλληνες που κάναν αίτηση για το πανεπιστήμιο της Κύπρου, άρα ακριβώς όπως οι Κύπριοι προτιμούν να παραμείνουν στην Κύπρο για σπουδές, έτσι και οι Έλληνες της Ελλάδας, υποθέτουμε ότι θα προτιμήσουν να σπουδάσουν στην Ελλάδα, αν περάσουν σε κάποια αντίστοιχη σχολή με αυτήν που έχουν εισαχθεί στην Κύπρο.
Άρα για τους Έλληνες μαθητές, οι πιθανότητες -στην δεύτερη κατανομή ακόμα και σε πολύ καλές σχολές της Κύπρου - να πέσουν οι βάσεις, είναι μεγάλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
προτιμάται το Παν.Κύπρου - εκτός αν πρόκειται για σχολές όπως η Ιατρική, Φαρμακευτική, κτλ, οι οποίες δεν υπάρχουν στο ΠΚ.

Χριστίνα, μάλλον δεν κατάλαβες. Εδώ μιλάμε για τους Έλληνες που κάναν αίτηση για το πανεπιστήμιο της Κύπρου, άρα ακριβώς όπως οι Κύπριοι προτιμούν να παραμείνουν στην Κύπρο για σπουδές, έτσι και οι Έλληνες της Ελλάδας, υποθέτουμε ότι θα προτιμήσουν να σπουδάσουν στην Ελλάδα, αν περάσουν σε κάποια αντίστοιχη σχολή με αυτήν που έχουν εισαχθεί στην Κύπρο.
Άρα για τους Έλληνες μαθητές, οι πιθανότητες -στην δεύτερη κατανομή ακόμα και σε πολύ καλές σχολές της Κύπρου - να πέσουν οι βάσεις, είναι μεγάλες.[/quote]


Συγγνώμη τώρα κατάλαβα.
Σωστά. =))))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tedy

Νεοφερμένος

Ο tedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας. Μολις διαβασα αυτο το τοπικ και εγινα μελος για να ρωτησω κατι. Ειμαι απο Ελλαδα. Εχω βαθμο προσβασης 15.20. Μπορω να δηλωσω καποια σχολη απο την Κυπρο? Διοτι στο μηχανογραφικο μου δεν ειδα τιποτα τετοιο. Σκεφτηκα να μπω στη σχολη που θελω στο πανεπιστημιο Κυπρου και μετα να παρω μεταγραφη στην Ελλαδα. Γινεται αυτο ? τη σχολη μου δυστυχως με τα μορια που εχω δεν την "πιανω". Ομως στο πανεπιστημιο Κυπρου ανετα! Βοηθηστε αν ειστε προθυμοι. Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
λυπαμαι αλλα επρεπε να εχεις κανει αιτηση εδω και πολλες μερες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tedy

Νεοφερμένος

Ο tedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Χμ... δεν με πειραζει τοσο. Μπορω να περιμενω 1 χρονο. Απλα το θεμα ειναι αν μπορω.... Ειμαι απο Ελλαδα. Δραμα συγκεκριμενα... Σε ευχαριστω που με βοηθας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
με 15.20 περνας σε αρκετα τμηματα απο εδω... τι σ ενδιαφερει;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tedy

Νεοφερμένος

Ο tedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
μαθηματικων,φυσικων,χημικων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
περνας και εδω... τι θες να πας στην κυπρο;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tedy

Νεοφερμένος

Ο tedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δεν περναω.... γι'αυτο θελω να παω στην Κυπρο. 14.728 ειναι τα μορια μου στην Ελλαδα. Εγω θελω να μαθω αν μπορω απο Ελλαδα να παω Κυπρο στο τμημα μου και να παρω μεταγραφη εδω στο αντιστοιχο. Μπορω? 1η προτιμηση μου μαθηματικων. Μπορω ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top