Πανεπιστήμια vs TEI

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Δεν είναι λογική όμως το να κάθεσαι και να μην κάνεις τίποτα για αυτό. Προσωπικά έχω έρθει σε επαφή με βουλευτές και με ομάδες αποφοίτων ΑΕΙ Τεχνολογικού τομέα, οι οποίες κάνουν συναντήσεις με κόμματα και προσπαθούν να δώσουν ένα τέλος στο πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί όλα αυτά τα χρόνια.

Φιλικά,
1)Κυβερνούν οι συντεχνίες (Τ.Ε.Ε., ΓΕΩΤ.Ε.Ε. κ.λπ.) την Ελλάδα;Την κυβερνούν!
2)Είναι περισσότεροι (άρα φέρνουν και περισσότερα ψηφαλάκια) οι διπλωματούχοι μηχανικοί έναντι των πτυχιούχων;Είναι διαχρονικά και μάλιστα κατά πολύ!

Όσο ισχύουν οι ανωτέρω συσχετισμοί δε θα προκύπτουν ΠΟΤΕ οι λύσεις που πρέπει ακόμη και τον κόσμο να γυρίσεις ανάποδα (δεν ξέρω τι ηλικία έχεις, μάλλον είσαι νεαρός κι έχεις χάσει αρκετά επεισόδια)...

Οι πολυτεχνικές σχολές απέκτησαν integrated master «μ' ένα νόμο κι ένα άρθρο» άκριτα μέσα σε μια νύχτα (κυριολεκτικά) ενώ για τις σχολές μηχανικών των πρώην Τ.Ε.Ι. πέρασαν 3 χρόνια από την ίδρυσή τους για να βγάλουν 1.000.000 προϋποθέσεις και κριτήρια για να γίνουν ισότιμες των πολυτεχνικών, πολλά εκ των οποίων αυστηρότατα και κάποια πρακτικά μη εφαρμόσιμα (λες και κάτι πολυτεχνικές του κώλου π.χ. στην Κοζάνη που δεν είχαν καν αίθουσες διδασκαλίας κάλυπταν ποτέ αντίστοιχες προϋποθέσεις) κι ακόμη κι αν κάποιες σχολές καταφέρουν και τις καλύψουν από εδώ και στο εξής με τις επιτροπές θα γίνεται ό,τι γινόταν επί δεκαετίες και με τα υπό συζήτηση (στο διηνεκές) Π.Δ. των μηχανικών Τ.Ε. (σύσταση επιτροπών λίγο μετά τις εκλογές, καθυστερήσεις, ξανά καθυστερήσεις, διάλυση των επιτροπών στο μεταξύ με κωμικές προφάσεις, επανασύσταση λίγο πριν τις εκλογές, διάλυσή τους από το νέο κυβερνητικό σχήμα που θα προκύψει, επανασύσταση για να δείξουν ότι κάτι κάνουν κ.ο.κ.)...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,808 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Δεν είναι λογική όμως το να κάθεσαι και να μην κάνεις τίποτα για αυτό. Προσωπικά έχω έρθει σε επαφή με βουλευτές και με ομάδες αποφοίτων ΑΕΙ Τεχνολογικού τομέα, οι οποίες κάνουν συναντήσεις με κόμματα και προσπαθούν να δώσουν ένα τέλος στο πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί όλα αυτά τα χρόνια.

Φιλικά,

θεωρείς τους βουλευτές σοβαρά άτομα για το θέμα της παιδείας; :read:
 

Σόλωνας καρ.

Νεοφερμένος

Ο Σόλωνας καρ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
1)Κυβερνούν οι συντεχνίες (Τ.Ε.Ε., ΓΕΩΤ.Ε.Ε. κ.λπ.) την Ελλάδα;Την κυβερνούν!
2)Είναι περισσότεροι (άρα φέρνουν και περισσότερα ψηφαλάκια) οι διπλωματούχοι μηχανικοί έναντι των πτυχιούχων;Είναι διαχρονικά και μάλιστα κατά πολύ!

Όσο ισχύουν οι ανωτέρω συσχετισμοί δε θα προκύπτουν ΠΟΤΕ οι λύσεις που πρέπει ακόμη και τον κόσμο να γυρίσεις ανάποδα (δεν ξέρω τι ηλικία έχεις, μάλλον είσαι νεαρός κι έχεις χάσει αρκετά επεισόδια)...

Οι πολυτεχνικές σχολές απέκτησαν integrated master «μ' ένα νόμο κι ένα άρθρο» άκριτα μέσα σε μια νύχτα (κυριολεκτικά) ενώ για τις σχολές μηχανικών των πρώην Τ.Ε.Ι. πέρασαν 3 χρόνια από την ίδρυσή τους για να βγάλουν 1.000.000 προϋποθέσεις και κριτήρια για να γίνουν ισότιμες των πολυτεχνικών, πολλά εκ των οποίων αυστηρότατα και κάποια πρακτικά μη εφαρμόσιμα (λες και κάτι πολυτεχνικές του κώλου π.χ. στην Κοζάνη που δεν είχαν καν αίθουσες διδασκαλίας κάλυπταν ποτέ αντίστοιχες προϋποθέσεις) κι ακόμη κι αν κάποιες σχολές καταφέρουν και τις καλύψουν από εδώ και στο εξής με τις επιτροπές θα γίνεται ό,τι γινόταν επί δεκαετίες και με τα υπό συζήτηση (στο διηνεκές) Π.Δ. των μηχανικών Τ.Ε. (σύσταση επιτροπών λίγο μετά τις εκλογές, καθυστερήσεις, ξανά καθυστερήσεις, διάλυση των επιτροπών στο μεταξύ με κωμικές προφάσεις, επανασύσταση λίγο πριν τις εκλογές, διάλυσή τους από το νέο κυβερνητικό σχήμα που θα προκύψει, επανασύσταση για να δείξουν ότι κάτι κάνουν κ.ο.κ.)...
Καλησπέρα,

Είμαι 31 ετών, Επιστήμων-Τεχνολόγος Τροφίμων, με 2 μεταπτυχιακά (το ένα σε Βιοχημικές Επιστήμες και το άλλο στην Εκπαίδευση) και Υποψήφιος Διδάκτωρ σε σχολή Φυσικών επιστημών.
Από τα 18 μου έως σήμερα, είμαι σύμβουλος ποιότητας επιχειρήσεων τροφίμων και επίσης έχω 6 ετή εμπειρία στον ιδιωτικό τομέα ως ανώτερο στέλεχος Διασφάλισης ποιότητας.

Κατά την γνώμη μου το ζήτημα είναι καθαρά θέμα συνείδησης των αποφοίτων. Όταν ο απόφοιτος ΑΕΙ τεχν. τομέα θεωρεί τον εαυτό του κατώτερο των περιστάσεων, τότε εκεί ξεκινάει το πρόβλημα. Αρκετές σχολές π.χ. η δικιά μου (σ.σ. Επιστήμη και Τεχνολογία Τροφίμων από ΑΕΙ Τεχν. τομέα) στο εξωτερικό είναι αυτοδύναμες με τα μαθήματα των πρώην ΤΕΙ να είναι ισάξια αναγνωρισμένα με αυτά αντίστοιχων τμημάτων του εξωτερικού. Με λίγα λόγια ΙΣΟΤΙΜΑ. Δεκάδες συνάδελφοι είναι Π.Ε. στο εξωτερικό και όχι Τ.Ε. όπως εδώ δηλαδή ένα σκαλί πιο κάτω στα ΑΕΙ. Για άλλες σχολές ΤΕΙ δεν μπορώ να εκφέρω άποψη..

Και αν θες να το δω και εγωϊστικά, με βάσει τα προσόντα μου προσωπικά καθώς και πληθώρας άλλων συναδέλφων δεν δέχομαι να πληρώνομαι ως Τ.Ε. έχοντας παραπάνω προσόντα από έναν απόφοιτο αντίστοιχης σχολής Πανεπιστημίου. Έπρεπε, μετά τις πανεπιστημιοποιήσεις να καθοριστούν διαδικασίες ισοτίμησης βάση εμπειρίας στον κλάδο και προσόντων. Συντεχνία κυβερνάει, όχι κυβερνήσεις..


Για παράδειγμα, βλέπε οι ηθοποιοί τελευταία τι ντόρο έχουν κάνει με τις συγκεντρώσεις τους..
Φαντάσου όλα αυτά τα συλλαλητήρια να γινόντουσαν από απόφοιτους ΑΕΙ Τεχνολογικού τομέα που θα πιέζαν για τα δικαιώματα τους. Είναι το δίκαιο αγαπητέ μου.
 

George35

Νεοφερμένος

Ο George35 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ακόμα αυτές οι συζητήσεις και οι κόντρες..... Το αιώνιο πρόβλημα που έψαχνα και κοιτούσα από τότε που έδινα πανελλήνιες. ΤΕΙ οι κατώτεροι ΑΕΙ οι ανωτεροι. Τσακωμοι και κοντρες σε όλα τα σχετικά φόρουμ καθώς και σε ειδικά forum και ιστοσελίδες για τα επαγγελματικά δικαιώματα τμημάτων σχολών ΣΤΕΦ, διαφορα trolls να μπαίνουν και να δυναμητιζουν τις συζητήσεις, τώρα έχουν κλείσει οι σελίδες γιατί τις έφαγε το facebook.

Πόσες μπατσες έχει φάει ο κλαδος από τις συντεχνίες. Να θυμηθούμε την απόφαση έκτρωμα Σπηλιωτοπουλου που τροποποίησε τον νόμο το 2009 δεν πέρασε τροπολογία με βάση τις αποφάσεις των επιτροπών ΣΑΤΕ και ΣΑΠΕ και τόσα άλλα ξεφτιλικια, εμπαιναν τότε κάτι παρατρεχαμενοι και μας έλεγαν καλα να πάθετε.
Τι να πεις
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
1)Κατά την γνώμη μου το ζήτημα είναι καθαρά θέμα συνείδησης των αποφοίτων. Όταν ο απόφοιτος ΑΕΙ τεχν. τομέα θεωρεί τον εαυτό του κατώτερο των περιστάσεων, τότε εκεί ξεκινάει το πρόβλημα. Αρκετές σχολές π.χ. η δικιά μου (σ.σ. Επιστήμη και Τεχνολογία Τροφίμων από ΑΕΙ Τεχν. τομέα) στο εξωτερικό είναι αυτοδύναμες με τα μαθήματα των πρώην ΤΕΙ να είναι ισάξια αναγνωρισμένα με αυτά αντίστοιχων τμημάτων του εξωτερικού. Με λίγα λόγια ΙΣΟΤΙΜΑ. Δεκάδες συνάδελφοι είναι Π.Ε. στο εξωτερικό και όχι Τ.Ε. όπως εδώ δηλαδή ένα σκαλί πιο κάτω στα ΑΕΙ. Για άλλες σχολές ΤΕΙ δεν μπορώ να εκφέρω άποψη..

2)Και αν θες να το δω και εγωϊστικά, με βάσει τα προσόντα μου προσωπικά καθώς και πληθώρας άλλων συναδέλφων δεν δέχομαι να πληρώνομαι ως Τ.Ε. έχοντας παραπάνω προσόντα από έναν απόφοιτο αντίστοιχης σχολής Πανεπιστημίου.

3)Έπρεπε, μετά τις πανεπιστημιοποιήσεις να καθοριστούν διαδικασίες ισοτίμησης βάση εμπειρίας στον κλάδο και προσόντων. Συντεχνία κυβερνάει, όχι κυβερνήσεις..

4)Για παράδειγμα, βλέπε οι ηθοποιοί τελευταία τι ντόρο έχουν κάνει με τις συγκεντρώσεις τους..
Φαντάσου όλα αυτά τα συλλαλητήρια να γινόντουσαν από απόφοιτους ΑΕΙ Τεχνολογικού τομέα που θα πιέζαν για τα δικαιώματα τους. Είναι το δίκαιο αγαπητέ μου.
1)Συμφωνώ στα περί «συνείδησης» (πράγμα αναμενόμενο σε μια χώρα όπου το μεγαλύτερο μέρος του εργατικού δυναμικού πάσχει από κόμπλεξ κατωτερότητος, σύνδρομο Στοκχόλμης κ.λπ. ανεξάρτητα από το τι και πόσο έχει σπουδάσει, πόσο δε μάλλον οι Τ.Ε. με το διαχρονικό bullying που έχουν υποστεί), πλην όμως δεν έχεις αντιληφθεί πλήρως για τι πράγμα μιλάμε!
Π.χ. μπερδεύεις τα «επαγγελματικά δικαιώματα» (που στα νομικά ρυθμιζόμενα επαγγέλματα όπως π.χ. του μηχανικού παρέχονται από τα εκάστοτε Ν.Π.Δ.Δ. που λειτουργούν ως επιμελητήρια όπως π.χ. το Τ.Ε.Ε.) με την αναγνώριση των τίτλων σπουδών σε τυπικό, ακαδημαϊκό κ.λπ. επίπεδο...ΑΛΛΟ το ένα, ΑΛΛΟ το άλλο!;)

2)Στην αγορά ο καθένας πληρώνεται ότι μπορεί και θέλει να διαπραγματευτεί, οπότε δεν καταλαβαίνω πως εννοείς το «να πληρώνομαι ως Τ.Ε.»...

3)Προφανώς κι έτσι θα έπρεπε να ήταν τα schemes σε όλα τα επαγγέλματα αυτού του είδους (μηχανικοί, δικηγόροι, γιατροί κ.ο.κ.) αλλά έτσι ξεβολεύονται πολλοί κι εν τέλει κανείς απ' όλους όσους κρατάνε τα «κλειδιά» των επιμελητηρίων δε θέλει τέτοιες «τομές»!

4)Δεν έχει καμία απολύτως σχέση η περίπτωση των ηθοποιών με αυτή των μηχανικών Τ.Ε., αυτοί παίζουν μπάλα μόνοι τους, δεν έχουν απέναντί τους ούτε το (κάθε) Τ.Ε.Ε. που ανεβοκατεβάζει κυβερνήσεις να τους βάζει τρικλοποδιές και να τους μπλοκάρει απ' τα μητρώα του (στερώντας τους την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος μηχανικού), ούτε εκατοντάδες χιλιάδες διπλωματούχους μηχανικούς, μηχανικούς εξωτερικού κ.λπ. που θέλουν όσο γίνεται να κρατήσουν την «πίτα» για πάρτη τους!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,143 μηνύματα.
Ακόμα αυτές οι συζητήσεις και οι κόντρες..... Το αιώνιο πρόβλημα που έψαχνα και κοιτούσα από τότε που έδινα πανελλήνιες. ΤΕΙ οι κατώτεροι ΑΕΙ οι ανωτεροι. Τσακωμοι και κοντρες σε όλα τα σχετικά φόρουμ καθώς και σε ειδικά forum και ιστοσελίδες για τα επαγγελματικά δικαιώματα τμημάτων σχολών ΣΤΕΦ, διαφορα trolls να μπαίνουν και να δυναμητιζουν τις συζητήσεις, τώρα έχουν κλείσει οι σελίδες γιατί τις έφαγε το facebook.

Πόσες μπατσες έχει φάει ο κλαδος από τις συντεχνίες. Να θυμηθούμε την απόφαση έκτρωμα Σπηλιωτοπουλου που τροποποίησε τον νόμο το 2009 δεν πέρασε τροπολογία με βάση τις αποφάσεις των επιτροπών ΣΑΤΕ και ΣΑΠΕ και τόσα άλλα ξεφτιλικια, εμπαιναν τότε κάτι παρατρεχαμενοι και μας έλεγαν καλα να πάθετε.
Τι να πεις
Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι ότι μέχρι το 2002 τα ΤΕΙ λεγόντουσαν "μικρές σχολές" π.χ. το ΤΕΙ Ηλεκτρολόγων λεγόταν "Μικρό πολυτεχνείο" έτσι;
 

Σόλωνας καρ.

Νεοφερμένος

Ο Σόλωνας καρ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ακόμα αυτές οι συζητήσεις και οι κόντρες..... Το αιώνιο πρόβλημα που έψαχνα και κοιτούσα από τότε που έδινα πανελλήνιες. ΤΕΙ οι κατώτεροι ΑΕΙ οι ανωτεροι. Τσακωμοι και κοντρες σε όλα τα σχετικά φόρουμ καθώς και σε ειδικά forum και ιστοσελίδες για τα επαγγελματικά δικαιώματα τμημάτων σχολών ΣΤΕΦ, διαφορα trolls να μπαίνουν και να δυναμητιζουν τις συζητήσεις, τώρα έχουν κλείσει οι σελίδες γιατί τις έφαγε το facebook.

Πόσες μπατσες έχει φάει ο κλαδος από τις συντεχνίες. Να θυμηθούμε την απόφαση έκτρωμα Σπηλιωτοπουλου που τροποποίησε τον νόμο το 2009 δεν πέρασε τροπολογία με βάση τις αποφάσεις των επιτροπών ΣΑΤΕ και ΣΑΠΕ και τόσα άλλα ξεφτιλικια, εμπαιναν τότε κάτι παρατρεχαμενοι και μας έλεγαν καλα να πάθετε.
Τι να πεις
Αγαπητέ,

Το πρόβλημα ξεκινάει από την στιγμή που δεν υπάρχει γνώση ότι τα ΤΕΙ είναι ΑΕΙ και τα Πανεπιστήμια είναι πάλι ΑΕΙ. Δεν υπάρχει ΤΕΙ και ΑΕΙ. Παρόλα αυτά, όταν ζούμε σε μια χώρα που ο Α.Σ.Ε.Π. στην τελευταία προκύρηξη γράφει...

Προσόντα ΑΕΙ
Προσόντα ΤΕΙ

το 2023 τι να πει κανείς;

Δεν ανήκω στον μηχανολογικό κλάδο, αλλά στον γεωτεχνικό όπου είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα με το ΓΕΩΤ.Ε.Ε. Παρόλα αυτά υπάρχει και εκεί πρόβλημα. Η μια και μοναδική λύση είναι η δυνατότητα να δοθούν δυνατότητες εξομοίωσης των πτυχίων με επιπλέον μαθήματα, προϋπηρεσία, μεταπτυχιακά, διδακτορικά και άλλα προσόντα. Το Π.Ε. είναι αυτονόητο για όλα τα ΑΕΙ είτε τεχν. είτε παν. τομέα, η αλληγορία της Ελλάδας και των κυβερνήσεων προκαλεί το πρόβλημα.
 

George35

Νεοφερμένος

Ο George35 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι ότι μέχρι το 2002 τα ΤΕΙ λεγόντουσαν "μικρές σχολές" π.χ. το ΤΕΙ Ηλεκτρολόγων λεγόταν "Μικρό πολυτεχνείο" έτσι;
Λάθος. Μικρό πολυτεχνείο λεγόταν από κάποιο μέρος Ελλήνων οι ανώτερες σχολές υπομηχανικων οι οποίες ήταν προσαρτημενες στο ΕΜΠ, ιδρύθηκαν στα μέσα του 50 ως αναβάθμιση που έκαναν στις τότε μέσες τεχνικές σχολές που ήταν επίσης στο ΕΜΠ, και η λειτουργία τους έπαυσε τέλη 60 η αρχές 70 όταν απαίτησαν αναβάθμιση και μετά από αντιδρασεις το ΕΜΠ τις έκλεισε. Λίαν συντόμως τις ανοιξε πάλι η χουντα ως ΚΑΤΕ, μετά έγιναν ΚΑΤΕΕ και το 83 ο Κακλαμάνης τις έκανε ΤΕΙ. Το 2001 δήθεν ανωτατοποιηθηκαν χωρίς να αλλάξει τίποτε στα δικαιώματα. Τώρα αν υπήρχε κόσμος που τα αποκαλούσε μικρό πολυτεχνείο το 2000, κακώς, αλλά αυτό ειναι προσωπικό θέμα του καθενος. Εγώ νομιζα ότι πέρασα τότε σε αυτή την μικρή σχολη που παραλιγο να την παρατήσω στο 1ο εξάμηνο από την δυσκολία αλλά και στην συμπεριφορά ορισμένων καθηγητών. Σύντομα κατάλαβα εκεί ότι αν θέλω να πάρω πτυχίο πρέπει να φτύσω αίμα, είχα και τα θέματα υγείας που μου προκαλούσαν δυσκολίες να κρατάω σημειώσεις. Τελικά όλα καλά εξελίχτηκαν στα επόμενα εξάμηνα.

Το κύρος και την δυσκολία του ΕΜΠ τα αντιλαμβάνονται όλοι νομίζω, δεν το υποβαθμίζει κανένας. Το να μην έχουμε όμως κανένα δικαίωμα η να ακούω άλλους που εφεραν 19k μόρια να αποκαλούν τεμπελιδες και ότι δεν διαβάζουν όσους έφεραν 11-12k μόρια, δεν το ανεχομαι. Είδα και έπαθα σε εκείνες τις πανελλήνιες για να γράψω όπως και κάθε μαθητής που δίνει. Γιατί πολύ απλά για να γράψεις σε επίπεδο πανελληνίων τον μέσο όρο που είχες για τα ίδια μαθήματα στα γραπτά σε ενδοσχολικο επίπεδο πχ σε β λυκείου πρέπει να κουραστείς και να μοχθήσει πολύ, αν δεν το κάνεις αυτό, το 12αρι που μπορεί να έγραψες σε Αλγεβρα ενδοσχολικα στην Β λυκείου, στις πανελλήνιες της Γ Λυκείου με άλλη ύλη φυσικά θα πάρεις ένα 7αρι και θες και ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Σόλωνας καρ.

Νεοφερμένος

Ο Σόλωνας καρ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Λάθος. Μικρό πολυτεχνείο λεγόταν από κάποιο μέρος Ελλήνων οι ανώτερες σχολές υπομηχανικων οι οποίες ήταν προσαρτημενες στο ΕΜΠ, ιδρύθηκαν στα μέσα του 50 ως αναβάθμιση που έκαναν στις τότε μέσες τεχνικές σχολές που ήταν επίσης στο ΕΜΠ, και η λειτουργία τους έπαυσε τέλη 60 η αρχές 70 όταν απαίτησαν αναβάθμιση και μετά από αντιδρασεις το ΕΜΠ τις έκλεισε. Λίαν συντόμως τις ανοιξε πάλι η χουντα ως ΚΑΤΕ, μετά έγιναν ΚΑΤΕΕ και το 83 ο Κακλαμάνης τις έκανε ΤΕΙ. Το 2001 δήθεν ανωτατοποιηθηκαν χωρίς να αλλάξει τίποτε στα δικαιώματα. Τώρα αν υπήρχε κόσμος που τα αποκαλούσε μικρό πολυτεχνείο το 2000, κακώς, αλλά αυτό ειναι προσωπικό θέμα του καθενος. Εγώ νομιζα ότι πέρασα τότε σε αυτή την μικρή σχολη που παραλιγο να την παρατήσω στο 1ο εξάμηνο από την δυσκολία αλλά και στην συμπεριφορά ορισμένων καθηγητών. Σύντομα κατάλαβα εκεί ότι αν θέλω να πάρω πτυχίο πρέπει να φτύσω αίμα, είχα και τα θέματα υγείας που μου προκαλούσαν δυσκολίες να κρατάω σημειώσεις. Τελικά όλα καλά εξελίχτηκαν στα επόμενα εξάμηνα.

Το κύρος και την δυσκολία του ΕΜΠ τα αντιλαμβάνονται όλοι νομίζω, δεν το υποβαθμίζει κανένας. Το να μην έχουμε όμως κανένα δικαίωμα η να ακούω άλλους που εφεραν 19k μόρια να αποκαλούν τεμπελιδες και ότι δεν διαβάζουν όσους έφεραν 11-12k μόρια, δεν το ανεχομαι. Είδα και έπαθα σε εκείνες τις πανελλήνιες για να γράψω όπως και κάθε μαθητής που δίνει. Γιατί πολύ απλά για να γράψεις σε επίπεδο πανελληνίων τον μέσο όρο που είχες για τα ίδια μαθήματα στα γραπτά σε ενδοσχολικο επίπεδο πχ σε β λυκείου πρέπει να κουραστείς και να μοχθήσει πολύ, αν δεν το κάνεις αυτό, το 12αρι που μπορεί να έγραψες σε Αλγεβρα ενδοσχολικα στην Β λυκείου, στις πανελλήνιες της Γ Λυκείου με άλλη ύλη φυσικά θα πάρεις ένα 7αρι και θες και ευχαριστώ.
Προσπάθησε να συγκεντρωθείς στα λεγόμενα μου.
Μου κάνεις ιστορική αναδρομή σε ''μικρά'', ''μεγάλα'' και άλλα πολυτεχνεία τα οποία ήταν άλλων εποχών εκφράσεις.
Μπορεί στην πραγματικότητα τα επαγγελματικά δικαιώματα των μηχανικών να λειτουργούν με βασιλικά διατάγματα ακόμα και σήμερα, παρόλα αυτά εγώ επιμένω στο γεγονός ότι το κράτος ακόμα και σήμερα τυφλά δημιουργεί προβλήματα σε πολλούς αποφοίτους που βρίσκουν την αξία των πτυχίων τους στο εξωτερικό.

Όσο αναφορά τους βαθμούς που λες, ρίξε μια ματιά σε πάμπολλα τεχνικά πανεπιστήμια της Ελλάδας μέχρι πρότινος, θα δεις το 5-6 να πηγαίνει σύννεφο ως βάση εισαγωγής.
 

George35

Νεοφερμένος

Ο George35 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Προσπάθησε να συγκεντρωθείς στα λεγόμενα μου.
Μου κάνεις ιστορική αναδρομή σε ''μικρά'', ''μεγάλα'' και άλλα πολυτεχνεία τα οποία ήταν άλλων εποχών εκφράσεις.
Μπορεί στην πραγματικότητα τα επαγγελματικά δικαιώματα των μηχανικών να λειτουργούν με βασιλικά διατάγματα ακόμα και σήμερα, παρόλα αυτά εγώ επιμένω στο γεγονός ότι το κράτος ακόμα και σήμερα τυφλά δημιουργεί προβλήματα σε πολλούς αποφοίτους που βρίσκουν την αξία των πτυχίων τους στο εξωτερικό.

Όσο αναφορά τους βαθμούς που λες, ρίξε μια ματιά σε πάμπολλα τεχνικά πανεπιστήμια της Ελλάδας μέχρι πρότινος, θα δεις το 5-6 να πηγαίνει σύννεφο ως βάση εισαγωγής.
Δεν διαφωνώ σε κάτι από αυτό που γράφεις τώρα. Συμφωνώ 100%.

Έκανα ένα σχόλιο για την αναφορά σου πως έλεγε ο κόσμος τα ΤΕΙ παλιότερα για μικρό πολυτεχνείο και μικρές σχολές όσον αφορά τα ΤΕΙ. Ο καθένας θέτει τα δικά του κριτήρια για το τι είναι μικρό και μεγάλο, εδώ στην Ελλάδα πάνω σε διάφορα ζητήματα, όπως είναι αυτά των σχολών, το έχουμε παρατραβήξει το θέμα, απλά βάζει ο καθένας τα δικά του υποκειμενικά κριτήρια και θεωρεί τον άλλον μικρότερο ή κατώτερο κοκ χωρίς να γνωρίζει πολλά παραπάνω.

Τις βάσεις με 5 και 6 τις θυμάμαι. Δεν θέλω να πάρω θέση και να πω αν αυτός που έγραψε 5 και 6 ταλαιπωρηθηκε να το φέρει, σε εμένα προσωπικά πίστεψε με για να βγάλω κάπου λίγο κάτω από; 12000 μόρια διάβαζα μόνος μου χωρίς φροντιστήρια και ταλαιπωρηθηκα πολυ κυρίως ψυχολογικά, τότε ήταν που είχαν βάλει δύσκολα θέματα με αποκορύφωμα κάτι παλούκια στην φυσική και επειδή οι μέτριοι προς καλοί μαθητές φοβόντουσαν μην πέσουν οι βάσεις και δεν περάσουν στις πρώτες επιλογές τους των ΑΕΙ ή σε υψηλόβαθμα τμηματα των ΤΕΙ, δήλωσαν και ΤΕΙ, έτσι ανέβηκαν οι βάσεις σε πολλά τμήματα των ΤΕΙ και όσοι ήμασταν με πιο χαμηλές βαθμολογίες δεν περάσαμε στις πρώτες επιλογές.

Με τα επαγγελματικά δικαιώματα γίνεται ένα μπάχαλο. Για να καταλάβεις, αυτα τα βασιλικά διατάγματα δεν εφαρμόζονται στο 100%, μόνο ένα μέρος τους, δεν θυμάμαι τους λόγους. Το κράτος με διάφορες μεθοδεύσεις και πρακτικές δημιουργεί προβλήματα επάνω στα ήδη υπάρχοντα. Πχ, εποχές που ήμουν φοιτητής είχε γίνει γνωστό ότι με μια εγκύκλιο του τότε ΥΠΕΧΩΔΕ οι μηχανολόγοι μηχανικοί ΤΕ δεν μπορούσαν να υπογράψουν μελετη για ανελκυστήρα, η εγκύκλιος βγήκε κατόπιν πίεσης του ΤΕΕ. Το δικαίωμα αυτό το είχαν οι υπομηχανικοι όπως και διάφορα άλλα, όμως με διατάξεις και εγκύκλιος απέκλεισαν τους αποφοίτους ΤΕΙ από μερικά δικαιώματα. Στο μεταξύ η δική μου σχολη δεν μπορεί να πάρει ούτε αυτά τα δικαιώματα των υπομηχανικων λόγω διαφόρων νομικών προβλημάτων που προέκυψαν όσο σπούδαζα και τελικά 1 έτος πριν τελειώσω έπαψαν να χορηγούν άδειες οι νομαρχιες, το πρόβλημα δεν λύθηκε μέχρι που έκλεισε η σχολή.

Μιλάμε ότι είμαστε ένα απέραντο φρενοκομειο σαν κράτος. Βέβαια εδω έχω πάρει και την απάντηση ότι το κράτος είμαστε εμείς άρα αυτή είναι και η νοοτροπία μας που επιφέρει επακολουθα τον χαρακτηρισμό.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι ότι μέχρι το 2002 τα ΤΕΙ λεγόντουσαν "μικρές σχολές" π.χ. το ΤΕΙ Ηλεκτρολόγων λεγόταν "Μικρό πολυτεχνείο" έτσι;
Καμία σχέση!
Το «Μικρό Πολυτεχνείο» αποτελούνταν από σχολές Υπομηχανικών (λειτουργούσαν στο Ε.Μ.Π. κυρίως και στο Α.Π.Θ. ένα διάστημα) που έκλεισαν το 1977 και τη θέση τους (μαζί με αρκετές ακόμη που άνοιξαν σ' επαρχιακές πόλεις) πήραν τα Κ.Α.Τ.Ε. (Κέντρα Ανωτέρας Τεχνολογικής Εκπαίδευσης)...σχολές οι οποίες ναι μεν ήταν εξαιρετικού επιπέδου (οι ίδιοι καθηγητές που δίδασκαν στα τμήματα μηχανικών σε Ε.Μ.Π. και Α.Π.Θ. δίδασκαν και σ' αυτές), ναι μεν είχαν αντίκρισμα στην αγορά εργασίας (ακόμη και το πτυχίο Υπομηχανικού ήταν μεγάλη υπόθεση το 1970 καθώς ήταν ελάχιστες οι θέσεις, όχι όπως τώρα που μηχανικός μπορεί να γίνει κι η κουτσή Μαρία) και ναι μεν παρείχαν «more than enough» επαγγελματικά δικαιώματα στους πτυχιούχους τους (σκέψου ότι τα ίδια δικαιώματα χρησιμοποιούμε καταχρηστικά εμείς οι Η/Μ για μελέτη & επίβλεψη μέχρι σήμερα και στο 99% των περιπτώσεων είμαστε κομπλέ), αλλά δεν ανήκαν στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση κι η φοίτηση σε αυτές διαρκούσε 2,5-3 χρόνια (ανάλογα τις επιλογές του φοιτητή στο πρόγραμμά του)...κι αυτή τη στιγμή που μιλάμε δεν παίζει να υπάρχει ούτε ένας ενεργός «υπομηχανικός» στην αγορά εργασίας (ο νεότερος παίζει να 'ναι τώρα 63-64 ετών)...
Τα Τ.Ε.Ι. αντικατέστησαν τα Κ.Α.Τ.Ε. το 1983 ως «αδιαβάθμητα» εκπαιδευτικά ιδρύματα 3,5ετούς φοίτησης (στο εξωτερικό από τότε αναγνωρίζονταν ως bachelor κ.λπ.) και πιο συγκεκριμένα για τους πτυχιούχους των Σ.Τ.ΕΦ. (=Σχολή Τεχνολογικών Εφαρμογών όπου ανήκαν τα τμήματα μηχανολόγων, ηλεκτρολόγων κ.λπ.) ο τίτλος «μηχανικός» που φέρουν είναι κατοχυρωμένος με νόμο από το 1989...το 2001 απλώς τοποθετήθηκαν και με νόμο στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση (μη νομίζεις δηλαδή ότι έγιναν τρομερές αλλαγές στη γενικότερη δομή τους, ήδη πληρούσαν αρκετά «πανεπιστημιακά» κριτήρια από τότε)...
Προσόντα ΑΕΙ
Προσόντα ΤΕΙ

το 2023 τι να πει κανείς;
Αλήθεια τώρα;:lol:
Είχα την εντύπωση ότι το «ΑΕΙ/ΤΕΙ» (εκτός από τη μη κακοπροαίρετη χρήση του στην καθημερινότητα χάρην ευκολίας ή/και συνήθειας, ακόμη κι εγώ έχει τύχει να το χρησιμοποιήσω σε ανύποπτο χρόνο) ήταν απλά μια προφορική «καραμέλα» διπλωματούχων μηχανικών που τη χρησιμοποιούσαν σκόπιμα, αγράμματων δημοσιογράφων κ.λπ.!
Τι να πω, επίπεδο κράτους υποσαχάριας Αφρικής!
Το κύρος και την δυσκολία του ΕΜΠ τα αντιλαμβάνονται όλοι νομίζω, δεν το υποβαθμίζει κανένας. Το να μην έχουμε όμως κανένα δικαίωμα η να ακούω άλλους που εφεραν 19k μόρια να αποκαλούν τεμπελιδες και ότι δεν διαβάζουν όσους έφεραν 11-12k μόρια, δεν το ανεχομαι. Είδα και έπαθα σε εκείνες τις πανελλήνιες για να γράψω όπως και κάθε μαθητής που δίνει. Γιατί πολύ απλά για να γράψεις σε επίπεδο πανελληνίων τον μέσο όρο που είχες για τα ίδια μαθήματα στα γραπτά σε ενδοσχολικο επίπεδο πχ σε β λυκείου πρέπει να κουραστείς και να μοχθήσει πολύ, αν δεν το κάνεις αυτό, το 12αρι που μπορεί να έγραψες σε Αλγεβρα ενδοσχολικα στην Β λυκείου, στις πανελλήνιες της Γ Λυκείου με άλλη ύλη φυσικά θα πάρεις ένα 7αρι και θες και ευχαριστώ.
Το ακόμη πιο κωμικό (που οκ, καταλαβαίνω ότι μιλάμε για ανώριμα, ανασφαλή κ.ο.κ. 18-25χρονα που το ν' αντιδρούν έτσι και να έχουν αυτού του επιπέδου την αντίληψη είναι ψιλοαναμενόμενο) είναι όταν αυτού του είδους η «κριτική» επεκτείνεται και σε απόφοιτους σχολών «προγόνων» των Τ.Ε.Ι. (π.χ. καλή ώρα στους υπομηχανικούς)...που π.χ. για να περάσεις πολιτικός υπομηχανικός το 1960 έπρεπε να μοχθήσεις περισσότερο και να είσαι μαθητής καλύτερου επιπέδου απ' ότι το 95% όσων παιρνούν σ' επαρχιακά πολυτεχνεία και το 80% όσων παιρνούν σε Ε.Μ.Π. και Α.Π.Θ. σήμερα για να διεκδικήσεις μια από τις ελάχιστες θέσεις που προσφέρονταν για φοίτηση κάθε χρόνο χωρίς φροντιστήρια, χωρίς «SOS», χωρίς τίποτα!;)
Χώρια το επίπεδο φοίτησης που για την εποχή του ήταν έτη φωτός μπροστά σε σχέση με το επίπεδο φοίτησης των Ελληνικών πολυτεχνείων (και πανεπιστημίων/Τ.Ε.Ι. γενικότερα) το 2023...σκέψου δηλαδή πόσο μεγάλη υπόθεση ήταν να είσαι μηχανικός το 1960, έστω και «υπό» (όταν ο μέσος Έλληνας έβοσκε πρόβατα ή όργωνε χωράφια με την τσάπα για να επιβιώσει) σε σχέση με το να είσαι μηχανικός το 2023 που έχει βρωμίσει ο τόπος από μηχανικούς κάθε είδους (πολυτεχνείων, Τ.Ε.Ι., εξωτερικού, Κολεγίων κ.λπ.)...
 
Τελευταία επεξεργασία:

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Καμία σχέση!
Το «Μικρό Πολυτεχνείο» αποτελούνταν από σχολές Υπομηχανικών (λειτουργούσαν στο Ε.Μ.Π. κυρίως και στο Α.Π.Θ. ένα διάστημα) που έκλεισαν το 1977 και τη θέση τους (μαζί με αρκετές ακόμη που άνοιξαν σ' επαρχιακές πόλεις) πήραν τα Κ.Α.Τ.Ε. (Κέντρα Ανωτέρας Τεχνολογικής Εκπαίδευσης)...σχολές οι οποίες ναι μεν ήταν εξαιρετικού επιπέδου (οι ίδιοι καθηγητές που δίδασκαν στα τμήματα μηχανικών σε Ε.Μ.Π. και Α.Π.Θ. δίδασκαν και σ' αυτές), ναι μεν είχαν αντίκρισμα στην αγορά εργασίας (ακόμη και το πτυχίο Υπομηχανικού ήταν μεγάλη υπόθεση το 1970 καθώς ήταν ελάχιστες οι θέσεις, όχι όπως τώρα που μηχανικός μπορεί να γίνει κι η κουτσή Μαρία) και ναι μεν παρείχαν «more than enough» επαγγελματικά δικαιώματα στους πτυχιούχους τους (σκέψου ότι τα ίδια δικαιώματα χρησιμοποιούμε καταχρηστικά εμείς οι Η/Μ για μελέτη & επίβλεψη μέχρι σήμερα και στο 99% των περιπτώσεων είμαστε κομπλέ), αλλά δεν ανήκαν στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση κι η φοίτηση σε αυτές διαρκούσε 2,5-3 χρόνια (ανάλογα τις επιλογές του φοιτητή στο πρόγραμμά του)...κι αυτή τη στιγμή που μιλάμε δεν παίζει να υπάρχει ούτε ένας ενεργός «υπομηχανικός» στην αγορά εργασίας (ο νεότερος παίζει να 'ναι τώρα 63-64 ετών)...
Τα Τ.Ε.Ι. αντικατέστησαν τα Κ.Α.Τ.Ε. το 1983 ως «αδιαβάθμητα» εκπαιδευτικά ιδρύματα 3,5ετούς φοίτησης (στο εξωτερικό από τότε αναγνωρίζονταν ως bachelor κ.λπ.) και πιο συγκεκριμένα για τους πτυχιούχους των Σ.Τ.ΕΦ. (=Σχολή Τεχνολογικών Εφαρμογών όπου ανήκαν τα τμήματα μηχανολόγων, ηλεκτρολόγων κ.λπ.) ο τίτλος «μηχανικός» που φέρουν είναι κατοχυρωμένος με νόμο από το 1989...το 2001 απλώς τοποθετήθηκαν και με νόμο στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση (μη νομίζεις δηλαδή ότι έγιναν τρομερές αλλαγές στη γενικότερη δομή τους, ήδη πληρούσαν αρκετά «πανεπιστημιακά» κριτήρια από τότε)...

Αλήθεια τώρα;:lol:
Είχα την εντύπωση ότι το «ΑΕΙ/ΤΕΙ» (εκτός από τη μη κακοπροαίρετη χρήση του στην καθημερινότητα χάρην ευκολίας ή/και συνήθειας, ακόμη κι εγώ έχει τύχει να το χρησιμοποιήσω σε ανύποπτο χρόνο) ήταν «καραμέλα» αγράμματων δημοσιογράφων...τι να πω, επίπεδο κράτους υποσαχάριας Αφρικής!

Το ακόμη πιο κωμικό (που οκ, καταλαβαίνω ότι μιλάμε για ανώριμα, ανασφαλή κ.ο.κ. 18-25χρονα που το ν' αντιδρούν έτσι και να έχουν αυτού του επιπέδου την αντίληψη είναι ψιλοαναμενόμενο) είναι όταν αυτού του είδους η «κριτική» επεκτείνεται και σε απόφοιτους σχολών «προγόνων» των Τ.Ε.Ι. (π.χ. καλή ώρα στους υπομηχανικούς)...που π.χ. για να περάσεις πολιτικός υπομηχανικός το 1960 έπρεπε να μοχθήσεις περισσότερο και να είσαι μαθητής καλύτερου επιπέδου απ' ότι το 95% όσων παιρνούν σ' επαρχιακά πολυτεχνεία και το 80% όσων παιρνούν σε Ε.Μ.Π. και Α.Π.Θ. σήμερα για να διεκδικήσεις μια από τις ελάχιστες θέσεις που προσφέρονταν για φοίτηση κάθε χρόνο χωρίς φροντιστήρια, χωρίς «SOS», χωρίς τίποτα!;)
Χώρια το επίπεδο φοίτησης που για την εποχή του ήταν έτη φωτός μπροστά σε σχέση με το επίπεδο φοίτησης των Ελληνικών πολυτεχνείων (και πανεπιστημίων/Τ.Ε.Ι. γενικότερα) το 2023...σκέψου δηλαδή πόσο μεγάλη υπόθεση ήταν να είσαι μηχανικός το 1960, έστω και «υπό» (όταν ο μέσος Έλληνας έβοσκε πρόβατα ή όργωνε χωράφια με την τσάπα για να επιβιώσει) σε σχέση με το να είσαι μηχανικός το 2023 που έχει βρωμίσει ο τόπος από μηχανικούς κάθε είδους (πολυτεχνείων, Τ.Ε.Ι., εξωτερικού, Κολεγίων κ.λπ.)...
Λύσε τα κόμπλεξ σου γιατί μου φαίνεται κάνεις projecting . Φιλια
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Τόση σύγκριση. «Αυτοι τότε … τα παιδιά τώρα»
Άσκοπο και αχρείαστο.
Δεν είναι «κόμπλεξ», είναι η αντικειμενική πραγματικότητα:
Το 1960 αν ήθελες να σπουδάσεις μηχανικός, ακόμη και για το «Μικρό Πολυτεχνείο» έπρεπε να φτύσεις το γάλα της μάνας σου στο διάβασμα για μια από τις 10-15 θέσεις εισακτέων της κάθε σχολής, χωρίς καμία εξωσχολική βοήθεια και σε μια εποχή που η μέση Ελληνική οικογένεια πάσχιζε για να έχει ψωμί να φάει (στην κυριολεξία)...
Το 2020 μπορείς απλά να γράψεις τ' όνομά σου (που λέει ο λόγος) στις Πανελλήνιες και με 7-8 χιλιάδες μόρια να περάσεις σε μια από τις εκατοντάδες θέσεις εισακτέων σχολών μηχανικών της επαρχίας ή απλά να σου «τα σκάσει» ο μπαμπάς και να πας να σπουδάσεις Ιταλία, Βουλγαρία κ.λπ. ή σε κάποιο ιδιωτικό Κολέγιο (μη χάσεις και τα κεφτεδάκια της μαμάς, κρίμα είναι:rolleyes:)...
Όποιος/α πιτσιρικάς/πιτσιρίκα λοιπόν κάνει κριτική τόσο ελαφρά τη καρδία στο παρελθόν (γι' αυτό και οι «συγκρίσεις», δεν είχα κάνα λόγο να το ξεκινήσω από μόνος μου) καλό θα ήταν να λαμβάνει υπόψη του κάποια πράγματα (που τα θεωρεί τώρα δεδομένα, αλλά τότε για τους περισσότερους αποτελούσαν πολυτέλειες κι ενδεχομένως άπιαστο όνειρο ζωής)...
 
Τελευταία επεξεργασία:

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Δεν είναι «κόμπλεξ», είναι η αντικειμενική πραγματικότητα:
Το 1960 αν ήθελες να σπουδάσεις μηχανικός, ακόμη και για το «Μικρό Πολυτεχνείο» έπρεπε να φτύσεις το γάλα της μάνας σου στο διάβασμα για μια από τις 10-15 θέσεις εισακτέων της κάθε σχολής, χωρίς καμία εξωσχολική βοήθεια και σε μια εποχή που η μέση Ελληνική οικογένεια πάσχιζε για να έχει ψωμί να φάει (στην κυριολεξία)...
Το 2020 μπορείς απλά να γράψεις τ' όνομά σου (που λέει ο λόγος) στις Πανελλήνιες και με 7-8 χιλιάδες μόρια να περάσεις σε μια από τις εκατοντάδες θέσεις εισακτέων σχολών μηχανικών της επαρχίας ή απλά να σου «τα σκάσει» ο μπαμπάς και να πας να σπουδάσεις Ιταλία, Βουλγαρία κ.λπ. ή σε κάποιο ιδιωτικό Κολέγιο (μη χάσεις και τα κεφτεδάκια της μαμάς, κρίμα είναι:rolleyes:)...
Όποιος/α πιτσιρικάς/πιτσιρίκα λοιπόν κάνει κριτική τόσο ελαφρά τη καρδία στο παρελθόν καλό θα ήταν να λαμβάνει υπόψη του κάποια πράγματα (που τα θεωρεί τώρα δεδομένα, αλλά τότε για τους περισσότερους αποτελούσαν πολυτέλειες κι ενδεχομένως άπιαστο όνειρο ζωής)...
i aint reading allat
Αλλα οριστε παλι η συγκριση και η κλαψα , ωστε να μειωσουμε τον κοπο των παιδιων που δινουν αυτους τους καιρους πανελληνιες μονο και μονο για να βγαλουμε τα απωθημενα μας «μπουυυχουυυ γιατι αυτοι και οχι εγω μπουχουχου». Τα πραγματα αλλαζουν , μαγκια οποιος γραφει και περναει. Το τι κανει μεσα στην σχολη μετεπειτα ειναι αλλο θεμα. Γιατι να κατσεις να συγκρινεις απλα για να μειωσεις ; bruuhhhhh
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Σου επιστρέφω το χαρακτηρισμό και δεν ασχολούμαι άλλο σοβαρά μαζί σου, άλλωστε το παρακάτω:
i aint reading allat
Είναι εμφανές, όπως και το ότι μάλλον δεν είχες τίποτα καλύτερο να κάνεις βραδιάτικα απ' το να πηδήξεις τη συζήτηση εδώ πέρα και να προσπαθήσεις να «τσιγκλίσεις» κάποιον άγνωστο σ' ένα forum (με τον οποίο κάποιο σύμπλεγμα φαίνεται να έχεις που ούτε σε θέση είμαι να γνωρίζω, ούτε και μ' ενδιαφέρει για να είμαι ειλικρινής)...
 
Τελευταία επεξεργασία:

George35

Νεοφερμένος

Ο George35 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Προσπάθησε να συγκεντρωθείς στα λεγόμενα μου.
Μου κάνεις ιστορική αναδρομή σε ''μικρά'', ''μεγάλα'' και άλλα πολυτεχνεία τα οποία ήταν άλλων εποχών εκφράσεις.
Μπορεί στην πραγματικότητα τα επαγγελματικά δικαιώματα των μηχανικών να λειτουργούν με βασιλικά διατάγματα ακόμα και σήμερα, παρόλα αυτά εγώ επιμένω στο γεγονός ότι το κράτος ακόμα και σήμερα τυφλά δημιουργεί προβλήματα σε πολλούς αποφοίτους που βρίσκουν την αξία των πτυχίων τους στο εξωτερικό.

Όσο αναφορά τους βαθμούς που λες, ρίξε μια ματιά σε πάμπολλα τεχνικά πανεπιστήμια της Ελλάδας μέχρι πρότινος, θα δεις το 5-6 να πηγαίνει σύννεφο ως βάση εισαγωγής.
Και κάτι που μου διέφυγε και το διαπίστωσα με καθυστέρηση. Το post που μου κάνεις quote και λες ότι σου γράφω ιστορίες για μικρό πολυτεχνείο κτλ, ήταν απάντηση προς τον Panzerkampfwagen που έκανε την αναφορά για αυτές τις εκφράσεις, σε μπέρδεψα με αυτόν με τον τρόπο που μου έγραψες το μήνυμα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top