Πανεπιστήμια vs TEI

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
δεν ξερω αν το αρθρο ειναι παλιο η νεο παντως αυτα που λεει ειναι αρκετα σωστα . τωρα εννοειται αυτοι που εχουν ηδη αποφοιτησει να εχουν τα επαγγελματικα δικαιωματα που τουσ αντιστοιχουν απλα και η διαιωνιση της σημερινης καταστασης δεν οδηγει καπου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
δεν ξερω αν το αρθρο ειναι παλιο η νεο παντως αυτα που λεει ειναι αρκετα σωστα . τωρα εννοειται αυτοι που εχουν ηδη αποφοιτησει να εχουν τα επαγγελματικα δικαιωματα που τουσ αντιστοιχουν απλα και η διαιωνιση της σημερινης καταστασης δεν οδηγει καπου

30 Απρ. 2013, 10:25 είναι το άρθρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Σε αγχώνει το ενδεχόμενο ε? Και μένα θα με άγχωνε το ενδεχόμενο να γίνει αυτό με το σχέδιο Αθηνά ΙΙ, μιάς και θα ήμουν ακόμα επί πτυχίο και θα είχα απρόβλεπτες εξελίξεις για την λήψη του πτυχίου. Τί να κάνουμε όμως μικρέ μου φίλε...
Μπααα όχι μεγάλε μου φίλε το esos το έχω λιώσει,έχω διαβάσει άπειρα τέτοια άρθρα τόσα χρόνια και ξέρω να ξεχωρίζω την αρβύλα απ'τη βόμβα!:)
Γι'αυτό σου λέω,κάνε μια αίτηση μπας και γίνει το όνειρο σου πραγματικότητα,γιατί αλλιώς χλωμό το κόβω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Εμένα τί να με καίει μικρέ μου τεχνολόγε, έχω πάρει το πτυχίο μου χρόνια τώρα οπότε και να καταστραφεί όλο το εκπαιδευτικό σύστημα καθόλου δεν με καίει. Άτομα επι πτυχίω σάν εσένα έχουν πολλούς λόγους να "λιώνουν" όπως λές το κάθε esos.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Εμένα τί να με καίει μικρέ μου τεχνολόγε, έχω πάρει το πτυχίο μου χρόνια τώρα οπότε και να καταστραφεί όλο το εκπαιδευτικό σύστημα καθόλου δεν με καίει. Άτομα επι πτυχίω σάν εσένα έχουν πολλούς λόγους να "λιώνουν" όπως λές το κάθε esos.
Σε καίει,γιατί τα 500 που τσιμπάς το μήνα δε φτάνουν ούτε για έναν Ελληνικό με φουσκαλίτσες στη Remvi!:lol:
Αλλά ακόμη κι αν καταστραφούν όλα τα Α.Ε.Ι. να είσαι σίγουρος,πάλι τόσα θα παίρνεις!

Καλά κατά τ'άλλα το "μακριά απ'τον κώλο μου κι όπου θέλει ας μπει" που έγραψες δεσπόζει,Νεοελλαδιστάνος μέχρι το μεδούλι!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Α δηλαδή το ποσό των 500 ευρώ που ισχυρίζεσαι άν γίνει το σχέδιο Αθηνά ΙΙ θα μου αυξηθεί? Μέχρι εκεί μπορείς να σκεφτείς άλλωτε βέβαια υποστηρίζεις τις αποφάσεις της ΑΔΙΠ και άλλωτε τις κατακρίνεις. Εγώ στην θέση σου θα βιαζόμουν να πάρω πτυχίο πάντως.

Κωστάκη εγώ πάντως από το ακόλουθο βίντεο κατάλαβα από τον καθηγητή του Τ.Ε.Ι. Μηχανολογίας ότι οι απόφοιτοι Τ.Ε.Ι.τζίδες Μηχανολογίας θα είναι αυτοί που θα καλέσουμε στο σπίτι μας για να μας φτιάξουν το καζανάκι και την υπερχeείλιση της πισίνας. Δέν είδα πουθενά να αναφέρει πόστα π.χ. Υπογράφον Μηχανικός τάδε δημοσίου έργου, Υπερεργολάβος στην τάδε εταιρία, Επιβλέπον μηχανικός, προϊστάμενος κ.τ.λ.

ΤΕΙ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ-ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ Τ.Ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Α δηλαδή το ποσό των 500 ευρώ που ισχυρίζεσαι άν γίνει το σχέδιο Αθηνά ΙΙ θα μου αυξηθεί? Μέχρι εκεί μπορείς να σκεφτείς άλλωτε βέβαια υποστηρίζεις τις αποφάσεις της ΑΔΙΠ και άλλωτε τις κατακρίνεις. Εγώ στην θέση σου θα βιαζόμουν να πάρω πτυχίο πάντως.
Τώρα να σου πω ότι πριν 10 μέρες πέρασα το τελευταίο μάθημα,είμαι και τυπικά πτυχιούχος και στην επόμενη ορκωμοσία μπήκα μέσα,τζάμπα θα χαλάσω το σάλιο μου!Πάλι θα το αρνείσαι,θα κλείσεις αυτιά,μάτια και inbox και θα κρύβεσαι!:lol:

Η αλήθεια είναι ότι πλέον βαριέμαι ακόμη και στο ψιλό να σε πάρω,αλλά πραγματικά το "δε πα'να καταστραφεί το εκπαιδευτικό σύστημα εγώ ξεμπέρδεψα" αντικατοπτρίζει πλήρως τη μικροπρέπεια και τη σαπίλα που σε διακατέχει!
Αλήθεια,αν ποτέ σε αξιώσει ο Θεός να κάνεις παιδιά,που θα τα στείλεις να σπουδάσουν αν καταστραφεί το εκπαιδευτικό σύστημα;Τα παιδιά των παιδιών σου;
Θα έπρεπε να ντρέπεσαι να ξεστομίζεις τέτοιες χοντράδες,ειδικά σ'ένα τέτοιο χώρο όπου πολλά παιδιά κάνουν όνειρα για ακαδημαϊκή πρόοδο στη χώρα αυτή την οποία όποτε σε συμφέρει τη θυμάσαι κι όποτε όχι τη γράφεις εκεί που δε πιάνει μελάνι!

Όλοι εσείς οι μικροπρεπείς άνθρωποι δυστυχώς γι'αυτό το λόγο ζείτε,όχι για τη δική σας πρόοδο αλλά για να βλέπετε τους άλλους να κατρακυλούν,είναι το μόνο πράγμα που σας δίνει ικανοποίηση,ελλείψει άλλων χαρών στη ζωή!Κι εσύ γι'αυτό το λόγο είσαι εδώ και γράφεις ειδικά σ'αυτό το νήμα και γι'αυτό και εγώ προσωπικά είμαι το αγαπημένο σου "θέμα",γιατί δε μπορείς να αντέξεις ψυχολογικά αυτό που συμβαίνει σε σένα!;)Σε πνίγει που δεν έφτασες εκεί που ονειρευόσουν όταν ήσουν φοιτητής και φτάσαν άλλοι που θεωρείς "κατώτερους" γι'αυτό και σκυλιάζεις κάθε τόσο...
Μπορώ να προχωρήσω την ανάλυση του εσωτερικού σου κόσμου και παραπέρα,αλλά δεν έχει νόημα μιας που πέραν του ότι είμαστε off-topic για άλλη μια φορά εξαιτίας σου,για το σκοπό αυτό υπάρχουν εξειδικευμένοι ψυχοθεραπευτές...
Το ποσό των 500€ δεν θα αυξηθεί,απλούστατα γιατί τόσο μπορείς τόσο κάνεις!Δεν είναι ντροπή ως ποσό ούτε ως δουλειά (κάθε άλλο) άλλα είναι ντροπή να εξωτερικεύεις μ'αυτό τον τρόπο την ΜΗ ικανοποίηση σου!Ο καθένας στη ζωή στο τέλος αυτό που του αξίζει παίρνει κι αν εσύ στα 27 σου αντί να θέτεις στόχους και να κάνεις σχέδια για τη ζωή κάθεσαι και χολοβγάζεις σ'ένα μαθητικό forum,δε νομίζω ότι έχεις και πολλά περιθώρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Ωραία τότε Κωστάκη θα περιμένουμε να σε δούμε ΕΔΩ... στην επόμενη ορκομωσία της σχολής σου. Πές μας τί θα φοράς μόνο να σε αναγνωρίσουμε, φαντάζομαι να πάς με καμια μπλούζα με στάμπα που να λέει πίσω " ΕΙΜΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Τ.Ε. ΑΓΑΠΗΣΤΕ ΜΕ" :P

Εντωμεταξύ μόνο τόσοι λίγοι ορκίζονται εκεί? Μπαίνουν 150 - 200 την χρονιά και αποφοιτούν 30 και από ανάμεικτες χρονιές? Μήπως είναι δύσκολη σχολή τελικά το Τ.Ε.Ι. Μηχανολογίας στας Σέρρας, αλλά ο Κωστάκης μας λέει σε μισό χρόνο πέρασε και το τελευταίο από τα 25 μαθήματα που χρωστούσε... μπερδεύτηκα φίλε μου ούφ!!! :hmm: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δέν είδα πουθενά να αναφέρει πόστα π.χ. Υπογράφον Μηχανικός τάδε δημοσίου έργου, Υπερεργολάβος στην τάδε εταιρία, Επιβλέπον μηχανικός, προϊστάμενος κ.τ.λ.
Μόνος σου καρφώνεσαι!:P
Στην "υπογραφή" στήριξες όλη σου την καριέρα,γι'αυτό είσαι εδώ που είσαι...βλέπεις;Δεν έγραψες "ο εκπονητής","ο μελετητής","ο ανάδοχος" αλλά ο ΥΠΟΓΡΑΦΟΝ καθ'ότι (ως πιο σημαντικό κατ'εσέ) αυτό σου ήρθε πρώτο στο λόγο!;)
Έλα όμως που το "κρυφτό" πίσω από ένα δίπλωμα Πολυτεχνείου και μια εγγραφή στο νταβατζή της Ελλάδας ήταν δουλειά με "κοντά ποδάρια" και μοιραία κατέρρευσε,συμπαρασύροντας και "επαγγελματίες" του δικού σου βεληνεκούς στην αφάνεια...

Στο video που ανέβασες ο τύπος μιλάει ΓΕΝΙΚΑ και δεν ανέφερε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ θέσεις ή πόστα κι αυτό φυσικά εσύ το "ερμήνευσες" καθ'εικόνα σου,όπως κάνεις κατά κόρον σε ότι σου τη σπάει!
Αλλά θα μου πεις,με όλη κι όλη προϋπηρεσία στην Artech που είστε 2-3 άνθρωποι εκεί μέσα που να αφουγκραστείς την εργασιακή πραγματικότητα,απ'τις ιστορίες των καθηγητών σου πιάνεσαι!:lol:
Ωραία τότε Κωστάκη θα περιμένουμε να σε δούμε ΕΔΩ... στην επόμενη ορκομωσία της σχολής σου. Πές μας τί θα φοράς μόνο να σε αναγνωρίσουμε, φαντάζομαι να πάς με καμια μπλούζα με στάμπα που να λέει πίσω " ΕΙΜΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Τ.Ε. ΑΓΑΠΗΣΤΕ ΜΕ" :P
Το πιθανότερο είναι να λείπω,θεωρώ βλέπεις τις ορκωμοσίες πολύ πανηγυρτζίδικη φάση!
Και καλύτερα γιατί δε μπορώ να είμαι σίγουρος για το πόσο μανιακός είσαι και που μπορείς να φτάσεις...εσύ π.χ. μπορεί να έχεις φτάσει στο αμήν απ'την όλη οικονομική κατάσταση,να έχεις αυτοκτονικές τάσεις και να θες να πάρεις κι εμένα μαζί σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Χαχαχαχα ήμουν σίγουρος για μια τέτοια απάντηση. ;)

303 σειρά 35 Μ.Κ. Σταυροβούνι μικρέ μου, που ξές μπορεί να κάνω και "πύρ και κίνηση" μέσα στο αμφιθέατρο του Τ.Ε.Ι. Μηχανολογίας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

researcher

Νεοφερμένος

Ο researcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Παίδες,

Θα ήθελα να εκφράσω μια σκέψη.

Θεωρώ ότι λίγοι φοιτητές θα έμπαιναν στον κόπο να επιχειρηματολογήσουν γύρω από θέματα εκπαίδευσης και παιδείας.

Όλα τα παιδιά εδώ στο i-school, πανεπιστημίων και ΤΕΙ, πιστεύω ότι ανήκουν σε μια ξεχωριστή, ανώτερη κατηγορία φοιτητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kabamaru Hayate

Νεοφερμένος

Ο Kabamaru Hayate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Α δηλαδή το ποσό των 500 ευρώ που ισχυρίζεσαι άν γίνει το σχέδιο Αθηνά ΙΙ θα μου αυξηθεί? Μέχρι εκεί μπορείς να σκεφτείς άλλωτε βέβαια υποστηρίζεις τις αποφάσεις της ΑΔΙΠ και άλλωτε τις κατακρίνεις. Εγώ στην θέση σου θα βιαζόμουν να πάρω πτυχίο πάντως.

Κωστάκη εγώ πάντως από το ακόλουθο βίντεο κατάλαβα από τον καθηγητή του Τ.Ε.Ι. Μηχανολογίας ότι οι απόφοιτοι Τ.Ε.Ι.τζίδες Μηχανολογίας θα είναι αυτοί που θα καλέσουμε στο σπίτι μας για να μας φτιάξουν το καζανάκι και την υπερχeείλιση της πισίνας. Δέν είδα πουθενά να αναφέρει πόστα π.χ. Υπογράφον Μηχανικός τάδε δημοσίου έργου, Υπερεργολάβος στην τάδε εταιρία, Επιβλέπον μηχανικός, προϊστάμενος κ.τ.λ.

ΤΕΙ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ-ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ Τ.Ε.
Artech προφανως το παλικαρι ειναι γεματο αισιοδοξια και χαρα για το μελλον και το μονο σιγουρο που εσυ αγνοεις ειναι οτι ολα τα παραπανω που αναφερεις ισχυοθν και για μηχανικους ΑΤΕΙ...προφανως δεν θα εργαζεσαι ακομη για να τα υποστηριζεις ολα αυτα..τα παντα υπογραφουν παιδι μου και μελετες κανουν και τεχνικες εταιριες μεγαλες εχουν ..και μεγαλα δημοσια εργα στο ονομα τους παιρνουν αναθεση αναλογα με τα χρονια εμπειριας στο χωρο...τι βλακειες ειναι αυτα που λες??τα καζανακια και ολες οι βλακειες που αραδιαζεις τα κανουν υδραυλικοι τεχνιτες οι οποιοι σε πληροφορω οτι εξω στη πιατσα εχουν κανει τεχνικες εταιρειες και παιρνουν υπαλληλους μηχανικους σαν και σενα αλλα και ΑΤΕΙ για 580 ευρω και τους λες και σ'ευχαριστω...Το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ που δεν αναφερεις ειναι οτι εξω δεν υπαρχει ιχνος δουλειας και το ακομη χειροτερο ειναι οτι ειμαστε αναγκασμενοι να πληρωνουμε κανονικα το ΤΣΜΕΔΕ και το ΤΕΒΕ οι ΑΤΕΙ...μην σου φανει περιεργο καποια στιγμη αν σε παρει για υπαλληλο καποιος που εχει τελειωσει δομικων εργων ή ακομη χειροτερα βρεθεις στη δυσαρεστη θεση να δουλευεις σε καποιον Αλβανο μπετατζη για 500 ευρωπουλακια!!:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Artech προφανως το παλικαρι ειναι γεματο αισιοδοξια και χαρα για το μελλον και το μονο σιγουρο που εσυ αγνοεις ειναι οτι ολα τα παραπανω που αναφερεις ισχυοθν και για μηχανικους ΑΤΕΙ...προφανως δεν θα εργαζεσαι ακομη για να τα υποστηριζεις ολα αυτα..τα παντα υπογραφουν παιδι μου και μελετες κανουν και τεχνικες εταιριες μεγαλες εχουν ..και μεγαλα δημοσια εργα στο ονομα τους παιρνουν αναθεση αναλογα με τα χρονια εμπειριας στο χωρο...τι βλακειες ειναι αυτα που λες??τα καζανακια και ολες οι βλακειες που αραδιαζεις τα κανουν υδραυλικοι τεχνιτες οι οποιοι σε πληροφορω οτι εξω στη πιατσα εχουν κανει τεχνικες εταιρειες και παιρνουν υπαλληλους μηχανικους σαν και σενα αλλα και ΑΤΕΙ για 580 ευρω και τους λες και σ'ευχαριστω...Το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ που δεν αναφερεις ειναι οτι εξω δεν υπαρχει ιχνος δουλειας και το ακομη χειροτερο ειναι οτι ειμαστε αναγκασμενοι να πληρωνουμε κανονικα το ΤΣΜΕΔΕ και το ΤΕΒΕ οι ΑΤΕΙ...μην σου φανει περιεργο καποια στιγμη αν σε παρει για υπαλληλο καποιος που εχει τελειωσει δομικων εργων ή ακομη χειροτερα βρεθεις στη δυσαρεστη θεση να δουλευεις σε καποιον Αλβανο μπετατζη για 500 ευρωπουλακια!!:P:P

Αυτή η καραμέλα οτι προφανώς και δεν εργάζεσαι για να τα υποστηρίζεις αυτά έχει καταντήσει κλισέ. Δεν χρειάζεται να μας υπενθυμίζεις σε τι αναξιοκρατικό καθεστώς ζούμε και οτι οι φαύλοι που δεν διαθέτουν επιστημονικό υπόβαθρο αλλά μόνο γνωριμίες, κονέ και μια γλώσσα μέχρι το πάτωμα παίρνουν τις δουλειές, κονομάνε και είναι αφεντικά. Η Ελλάδα πάει κατά διαόλου για αυτόν ακριβώς τον λόγο.

Σημασία όμως έχει οτι όσο και να κοπανιέστε, οι τεχνολόγοι επιστήμονες και μηχανικοί ΔΕΝ είστε. Αυτό είναι που μετράει στην τελική, γιατί όποτε τα βρίσκετε σκούρα και ο υπολογιστής βγάζει σκουπίδια θα ψάχνετε να βρείτε έναν μηχανικό για να σας ξεστραβώσει.
Χωρίς τον υπολογιστή το 90 % απο εσάς σηκώνει τα χέρια ψηλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Σημασία όμως έχει οτι όσο και να κοπανιέστε, οι τεχνολόγοι επιστήμονες και μηχανικοί ΔΕΝ είστε. Αυτό είναι που μετράει στην τελική, γιατί όποτε τα βρίσκετε σκούρα και ο υπολογιστής βγάζει σκουπίδια θα ψάχνετε να βρείτε έναν μηχανικό για να σας ξεστραβώσει.
Χωρίς τον υπολογιστή το 90 % απο εσάς σηκώνει τα χέρια ψηλά!

Αυτή η καραμέλα οτι προφανώς και δεν εργάζεσαι για να τα υποστηρίζεις αυτά έχει καταντήσει κλισέ. Δεν χρειάζεται να μας υπενθυμίζεις σε τι αναξιοκρατικό καθεστώς ζούμε και οτι οι φαύλοι που δεν διαθέτουν επιστημονικό υπόβαθρο αλλά μόνο γνωριμίες, κονέ και μια γλώσσα μέχρι το πάτωμα παίρνουν τις δουλειές, κονομάνε και είναι αφεντικά. Η Ελλάδα πάει κατά διαόλου για αυτόν ακριβώς τον λόγο.
Κρίμα αν δεν είχες/έχεις μια υποτυπώδη υποστήριξη κατά τα φοιτητικά σου χρόνια ώστε να αποκτήσεις επαγγελματική εμπειρία και να έχεις μια ομαλή είσοδο στην αγορά εργασίας,όλοι οι άνθρωποι αξίζουν μια ευκαιρία σε κάτι καλό...
Αλλά πες μου,πραγματικά νομίζεις ότι με αυτό το ύφος αλά Βασιλάκης Καΐλας μπορείς να μειώσεις εταιρίες όπως τα Ελληνικά Πετρέλαια,τον ΑΚΤΩΡ,την ΤΕΡΝΑ,τη ΜΕΤΚΑ και πόσες άλλες (σε κλάδους που μου είναι άγνωστοι) με διεθνή υπόσταση και τεράστια εξαγωγική δραστηριότητα,επειδή επιλέγουν ανθρώπους με "διαφορετικά" κριτήρια (συστάσεις,προϋπηρεσία σε προσφιλείς εταιρίες κ.α.) αντί για αγγελίες στο kariera και το skywalker;
Ή μήπως έτσι νομίζεις ότι θα σπιλώσεις εμένα ή τον οποιονδήποτε άλλο στη θέση μου;:lol:
Έννοια σου φίλε μου κι αν ήμουν κάνας σκιτζής θα με είχανε σουτάρει απ'το πρώτο καλοκαίρι...βλέπεις εσείς οι "αδικημένο απ'τη ζωή" έχετε την εντύπωση ότι αν είχατε "κονέ" (τι γελοία λέξη Θεέ μου) και "γνωριμίες" θα κάνατε καριέρα με τα ψέματα ως τα γεράματα!Πλανάστε...

Υ.Γ. Εγώ όπως βλέπεις φοράω παντελόνια και έχω τα κάκαλα να παραδεχτώ ότι έγινα αποδέκτης σπρωξίματος κι έμαθα στου Κασίδη το κεφάλι όλα αυτά τα χρόνια...εσύ τα έχεις για να παραδεχτείς ότι μπήκες να γράψεις αυτές τις μπουρούχες που έγραψες εδώ μέσα γιατί είσαι ΑΝικανοποίητος απ'όσα ζεις και βλέπεις στον ακαδημαϊκό σου βίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Κωστάκη κάποτε είχα ανεβάσει τουλάχιστον 5 αγγελίες από τα Ελληνικά Πετρέλαια και καθώς σε όλες ζητούσαν συγκεκριμένα άτομα από Πολυτεχνεία και μόνο και όχι από Τ.Ε.Ι. καθώς το ξεκαθάριζε ώς "Ζητούνται Διπλωματούχοι", έλεγες κάτι κουλά. Τώρα πιστεύοντας ότι ο χρήστης Adante είναι νέος και θα τον κοροϊδέψεις, πλανάσαι γιατί τον βλέπω πολύ διαβασμένο για τα κυβικά σου μικρέ μου.

ΑΓΓΕΛΙΑ 20 ΜΑΪΟΥ 2013
Πάντα μα πάντα τα Ελληνικά Πετρέλαια αναφέρουν το "απαραίτητα Μέλος του Τ.Ε.Ε." Τώρα ξαναγράψε και πές μας για το πόσο αναξιοκρατικά πάνε οι θέσεις στα ΕΛ.ΠΕ. και είναι οικογενειακή εταιρία. Ακόμα και έτσι να είναι σημασία έχει ότι ζητάνε συγκεκριμένα τυπικά προσόντα είτε γιός της ιδιοκτησίας είναι ο υποψήφιος είτε τυχαίος σημασία έχει αυτό που σου λέω, τα άλλα κλάψτα Κωστάκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.


Κρίμα αν δεν είχες/έχεις μια υποτυπώδη υποστήριξη κατά τα φοιτητικά σου χρόνια ώστε να αποκτήσεις επαγγελματική εμπειρία και να έχεις μια ομαλή είσοδο στην αγορά εργασίας,όλοι οι άνθρωποι αξίζουν μια ευκαιρία σε κάτι καλό...
Αλλά πες μου,πραγματικά νομίζεις ότι με αυτό το ύφος αλά Βασιλάκης Καΐλας μπορείς να μειώσεις εταιρίες όπως τα Ελληνικά Πετρέλαια,τον ΑΚΤΩΡ,την ΤΕΡΝΑ,τη ΜΕΤΚΑ και πόσες άλλες (σε κλάδους που μου είναι άγνωστοι) με διεθνή υπόσταση και τεράστια εξαγωγική δραστηριότητα,επειδή επιλέγουν ανθρώπους με "διαφορετικά" κριτήρια (συστάσεις,προϋπηρεσία σε προσφιλείς εταιρίες κ.α.) αντί για αγγελίες στο kariera και το skywalker;
Ή μήπως έτσι νομίζεις ότι θα σπιλώσεις εμένα ή τον οποιονδήποτε άλλο στη θέση μου;:lol:
Έννοια σου φίλε μου κι αν ήμουν κάνας σκιτζής θα με είχανε σουτάρει απ'το πρώτο καλοκαίρι...βλέπεις εσείς οι "αδικημένο απ'τη ζωή" έχετε την εντύπωση ότι αν είχατε "κονέ" (τι γελοία λέξη Θεέ μου) και "γνωριμίες" θα κάνατε καριέρα με τα ψέματα ως τα γεράματα!Πλανάστε...

Υ.Γ. Εγώ όπως βλέπεις φοράω παντελόνια και έχω τα κάκαλα να παραδεχτώ ότι έγινα αποδέκτης σπρωξίματος κι έμαθα στου Κασίδη το κεφάλι όλα αυτά τα χρόνια...εσύ τα έχεις για να παραδεχτείς ότι μπήκες να γράψεις αυτές τις μπουρούχες που έγραψες εδώ μέσα γιατί είσαι ΑΝικανοποίητος απ'όσα ζεις και βλέπεις στον ακαδημαϊκό σου βίο;

Το τι κάνω εγώ πραγματικά δεν σε αφορά. Δεν έχω έρθει ούτε να διαφημίσω τα πτυχία μου ή τον ανδρισμό μου, ούτε τι εμπειρία έχω και ούτε σκοπεύω να το κάνω. Εδώ είναι ένα φόρουμ που διατυπώνουμε γενικές απόψεις χωρίς προσωπικές μομφές και προσπαθούμε όσο μπορούμε να υποστηρίζουμε αυτά που λέμε. Δεν είναι ούτε σαπουνόπερα να διαφημίσουμε πόσο μεγάλη την έχουμε, ούτε παιδική χαρά να βγάλουμε τα κόμπλεξ μας. Εγώ διατύπωσα την άποψη οτι τα ΤΕΙ πρέπει να κλείσουν (όπως και πολλά άχρηστα και αντιπαραγωγικά ΑΕΙ) επειδή επιβαρύνουν τον κρατικό προυπολογισμό και απασχολούν τόσους νέους ανθρώπους χωρίς πραγματικό εργασιακό ή εκπαιδευτικό αντίκτυπο. Αν θές το παραπάνω μπορώ να στο τεκμηριώσω με έρευνες και στατιστικές. Αν αυτή η πρόταση σε θίγει, μπορείς να απαντήσεις κόσμια (και χωρίς να παραθέτεις βίντεο από τον κάθε καθυστερημένο σπορτκάστερ) και να έχουμε έναν πολιτισμένο διάλογο.

Αν εσύ είσαι πράγματι τόσο καλός που λές και έχεις εισχωρήσει και στην κατασκευαστική πιάτσα και οι δουλειές σου τρέχουν ρολόι, δεν θα έπρεπε να σου καίγεται καρφί για αυτό που λέω εγώ ένας άγνωστος και για να πούμε του στραβού το δίκιο ούτε το χρόνο θα είχες να έχεις ποστάρει 1000 μηνύματα σε ένα μαθητικό φόρουμ. Πότε προλαβαίνεις αλήθεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
(όπως και πολλά άχρηστα και αντιπαραγωγικά ΑΕΙ)

Πως οριζονται τα αντιπαραγωγικα πανεπιστημια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
μαγκες τα ελπε τουλαχιστον η πρεπει να εχεις ΓΕΡΟ βυσμα για να μπεις η να εισαι τρελο τσακαλι και οχι μονο οσον αφορα την δουλεια σου αλλα να εχεις κ ικανοτητες επικοινωνιας καθωσ παιζει ρολο και πωσ θα τουσ κατσεις στο ματι . παντως αν εχει κανεις συγγενη πρωτου η δευτερου βαθμου εκει μεσα μπαινει ανετα περα απο την πλακα . και ολα αυτα δεν τα κατεβασα απο την γκλαβα μου εχω στενο προσωπο εκει μεσα και ξερω τι παιζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Πάντα μα πάντα τα Ελληνικά Πετρέλαια αναφέρουν το "απαραίτητα Μέλος του Τ.Ε.Ε." Τώρα ξαναγράψε και πές μας για το πόσο αναξιοκρατικά πάνε οι θέσεις στα ΕΛ.ΠΕ. και είναι οικογενειακή εταιρία. Ακόμα και έτσι να είναι σημασία έχει ότι ζητάνε συγκεκριμένα τυπικά προσόντα είτε γιός της ιδιοκτησίας είναι ο υποψήφιος είτε τυχαίος σημασία έχει αυτό που σου λέω, τα άλλα κλάψτα Κωστάκη.
Αν θέλεις να πιστεύεις ότι οι προσλήψεις στα ΕΛ.ΠΕ. γίνονται αξιοκρατικά μέσω αυτών των αγγελιών κι ότι κι εσύ έχεις ελπίδα να χωθείς εκεί μέσα κάποτε,δε θα είμαι εγώ αυτός που θα σου στερήσει την ελπίδα στο όνειρο!:)
https://www.michanikos.gr/topic/19456-Ελληνικά-Πετρέλαια-ΕΛΠΕ/

Απλά να πω ότι γίνεσαι απίστευτα μονότονος και κουραστικός,ανεβάζοντας όμοια links ξανά και ξανά που έχουν χιλιοσχολιαστεί σε προηγούμενες καρτέλες!
Παρεμπιπτόντως σε είχα παροτρύνει τότε να βρεις αντίστοιχες προκηρύξεις από άλλες εταιρίες,τι έγινε τελικά τζίφος;:lol:
Αν εσύ είσαι πράγματι τόσο καλός που λές και έχεις εισχωρήσει και στην κατασκευαστική πιάτσα και οι δουλειές σου τρέχουν ρολόι, δεν θα έπρεπε να σου καίγεται καρφί για αυτό που λέω εγώ ένας άγνωστος και για να πούμε του στραβού το δίκιο ούτε το χρόνο θα είχες να έχεις ποστάρει 1000 μηνύματα σε ένα μαθητικό φόρουμ. Πότε προλαβαίνεις αλήθεια;
Όπως κι εσένα δε θα έπρεπε να σου καίγεται καρφί το αν είναι "επιστήμονες" ή όχι οι των Τ.Ε.Ι.,μια που εσύ είσαι σίγουρος και πιστεύεις πως σαν φοιτητής πανεπιστημίου είσαι (και καλά) ανώτερος τους!
Εγώ π.χ. δεν ανταγωνίζομαι τον συγκολλητή,γιατί δεν είμαστε το ίδιο!Αυτός κάνει τη συγκόλληση,εγώ την ελέγχω και συνεργαζόμαστε άψογα!Ούτε αυτός μου τη "μπαίνει" για την επιστημονική και τεχνολογική μου κατάρτιση,ούτε εγώ για τις τεχνικές του δεξιότητες!
Εσύ έχεις σκυλιάσει ακριβώς για το αντίθετο,διότι υπάρχει ανταγωνισμός ανάμεσα στους δυο τύπους μηχανικών και αυτό εκτός του ότι σε έχει εξουθενώσει,σου δημιουργεί απίστευτη ανασφάλεια για το εργασιακό σου μέλλον!;)

Υ.Γ. 1η Ιουλίου ξεκινάω οπότε ότι άλλο έχεις να γράψεις κάντο τώρα να γελάσουμε όσο μπορούμε!
Αν αυτή η πρόταση σε θίγει, μπορείς να απαντήσεις κόσμια (και χωρίς να παραθέτεις βίντεο από τον κάθε καθυστερημένο σπορτκάστερ) και να έχουμε έναν πολιτισμένο διάλογο.
Το videάκι είναι άκρως χιουμοριστικό και το ανέβασα αφενός γιατί αν σε είχα μπροστά μου να μου μιλάς μ'αυτό τον τρόπο την ίδια ακριβώς έκφραση με το Γεωργίου θα είχα και τα ίδια θα σου έλεγα,αφετέρου διότι αρμόζει 100% σε εκφράσεις όπως "όσο και να χτυπιέστε" κ.α. ομορφιές που έχεις ξεστομίσει εδώ και πόσες καρτέλες,"πολιτισμένε"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Αρχίσαμε πάλι τις φαντασιοπληξίες απο τον Κωστάκη, ρε Τεϊτζή έχεις σίγουρα την εντύπωση την λανθασμένη ότι μιλάς σε 15χρονα μονάχα γιατί πές μου ποιος σοβαρός άνθρωπος θα σε προσλάβει στην όποια εταιρεία ή εργασία του χωρίς να έχεις ολοκληρώσει το σημαντικότερο εμπόδιο στην σταδιοδρομία ενός άνδρα που είναι το στρατιωτικό.

Τί προοπτική δηλαδή δίνει σε εσένα αλλά και στον εαυτό του με το να σε προσλάβει όπως λές και μετά να αναγκαστεί να διακόψει την όποια σύμβαση για να πάς στρατό. Μήν σχολιάσω κιόλας ότι μέχρι πρίν τρεις μηνες κλαιγόσουν και εδώ αλλά και σε διπλανά φόρουμς πώς χρωστάς την μισή σχολή και τώρα μας λές πίπες για ορκωμοσίες, στις οποίες δηλώνεις πώς κιόλας δέν θα πάς στην ορκωμοσία σου γιατί το θεωρείς κλισέ?

Αλήθεια θές να σε πιστέψουν και να σε πάρουν στα σοβαρά ποιοί? Πές ξεκάθαρα ότι δέν έχεις προσωπική ζωή και κοινωνική και επαγγελματική και είσαι κλσεισμένος σε ένα φοιτητικό δωμάτιο στις Σέρρες ή στο πατρικό σου στην θεσσαλονίκη και κάνεις Stalking μέσω μαθητικών φόρουμ με σκοπο να αυξήσεις τους εικονικούς σου φίλους? Πράγμα το οποίο φαίνεται και από τις συνομιλίες σου στα προσωπικά με μικρά 15χρονα κοριτσάκια και μή, με σκοπό να παρουσιαστείς ώς ο φτασμένος 23χρονος που πραγματικά ακόμα δέν έχεις επιλύσει βασικά θέματα της ζωής σου.

Να σχολιάσω μετά ότι ένας σοβαρός εργαζόμενος σάν εσένα έχει εμμονές να παρουσιάζει δήθεν πραγματικά στοιχειά μέσω του πιο ηλίθιου αντικειμένου της ανθρωπότητας το web με κίνδυνο να δώσει στην φόρα προσωπικά δήθεν στοιχεία. Αλήθεια παρουσιάζεις τον εαυτό σου τόσο έξυπνο και από την άλλη είσαι τόσο αφελής με τα λεγόμενά σου.

Τί και σε ποιον θές να επιδείξεις τί και γιατί? Έχεις προσωπικό κόλλημα ολοφάνερο με τα Τ.Ε.Ι. και νιώθεις πολύ μειονεκτικά που με τα λεγόμενά σου προσπαθείς να πείσεις περισσότερο τον εάυτό σου για όσα λές παρά τους άλλους. Πραγματικά το πιστεύω ότι τα πιστεύεις αυτά που λές για τα Τ.Ε.Ι. γιατί τα έχεις κάνει βίωμα λόγω καθημερινής κάψας με το θέμα.

Είσαι της λογικής άν ένα ψέμα το πιστέψεις πρώτα εσύ που το λές, τότε παύει να είναι ψέμα. Αυτό ακριβώς σου ταιρίαζει βάζεις τον εαυτό σου στην επίπονη διαδικασία να πείσεις τον εαυτό σου ότι δέν υστερείς σε τίποτα από εμάς του Πολυτεχνείου όμως δέν σκέφτεσαι ότι αυτά που λές σε μειώνουν απέναντι στον κάθε λογικά σκεπτόμενο άνθρωπο, γιατί πολύ απλά το άσπρο δέν γίνεται μάυρο.

Ένα παιδί του Τ.Ε.Ι. αυτόματα σημαίνει στο μυαλό του οποιουδήποτε, ότι κάπου κάποτε είχε και έχει αποτύχει, δοκιμάστηκε μετρήθηκε και βρέθηκε ελλειπής, αυτό θα τον ακουλουθάει για πάντα μέχρι την στιγμή που θα πάρει και την σύνταξή του. Είναι τόσο απλά τα πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top