Πανεπιστήμια vs TEI

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ειναι σαν να μου λες να φερω τον λυκο να εκπροσωπησει το συμφερον των προβατων.... αν αυτο που αναφερεις(το οτι δεν μπορεις να εργαστεις σαν μηχανικος αν δεν εχεις την αδεια τους) δεν δειχνει κι αυτο αλλαζονεια τοτε τι δειχνει? ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΠΛΕΟΝ, Αυτη η μασονια πρεπει να λαβει τελος....

Έτσι ορίζει η νομοθεσία, όχι το ΤΕΙ και κάθε ΤΕΕ. Και ως γεωπόνος προσωπικά, αν δεν γραφτώ στο ΓΕΩΤΕΕ, καπούτ! Και πάει λέγοντας...

Καυτηριάζεις το χαρακτήρα συμπεριφοράς του ΤΕΕ που είναι άλλο πράγμα, το οποίο έχει ως κινητήριο μοχλό την προστασία των μελών του με τα επαγγελματικά τους δικαιώματα. Και εσύ αν ήσουν στη θέση τους και "έβλεπες" άλλους με λιγότερα "στοιχεία" (πες το πανελλήνιες και βάσεις, πες το χρόνια σπουδών, πες το ποσότητα/ποιότητα μαθημάτων κλπ) ίσως να προσπαθούσες τα ίδια... Ειδικά σε χαλεπούς καιρούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Λοιπόν voudou δεν ξέρω από που να αρχίσω!!!!Ας τα πάρουμε με τι σειρά,θα μιλήσω αρχικά για τον κλάδο μου την ηλεκτρονική.Όχι δεν γκρινιάζει ποτέ κανένας ηλεκτρονικός μηχανικός γιατί έχει πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα στον κλάδο του και φυσικά δεν ζηλεύει τους ηλεκτρολόγους γιατί άλλο ηλεκτρολόγος άλλο ηλεκτρονικός χαώδη διαφορά τα δύο αυτά επαγγέλματα και άλλωστε αν ζήλευα τους ηλεκτρολόγους θα πήγαινα ηλεκτρολογία.Τα τει είναι τετραετή σχολές όπου στο 8 εξάμηνο πραγματοποιείτε η πρακτική άσκηση και η πτυχιακή εργασία το αντίστοιχο των πολυτεχνικών σχολών όπου στο 10 εξάμηνο πραγματοποιείτε η διπλωματική εργασία,επομένως 3.5 με 4.5.Εγώ είμαι ακόμα μέσα στο τει οπότε ξέρω ποιοι υποβαθμίστηκαν και είναι πολλοί αυτοί.Ναι τη δεκαετία του 70 τα πολυτεχνεία ήταν 3.5 εάν δεν το γνώριζες φρόντισε να το ψάξεις και ο ίδιος.Ναι τα τει πραγματοποιούν μεταπτυχιακά εδώ και μια δεκαετία και χωρίς σύμπραξη και δεν είναι μόνο ένα τμήμα.Υπάρχει αυτόνομο μεταπτυχιακό στο ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης στο τει Λάρισας στο τει Αθήνας κτλ.Περί αλλαγής «τρόπο λειτουργίας, νοοτροπίας, γενικά προορισμού» είναι από τότε που τα τει εντάχθηκαν στην ανώτατη εκπαίδευση δηλαδή 20001 και από τριετή σχολές γίναν τετραετή

Μια επισήμανση ότι το ΤΕΕ δέχεται ως μέλη άτομα με τριετή πτυχία του εξωτερικού οπότε το λιγότερα χρόνια που λες voudou δεν στέκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Λοιπόν voudou δεν ξέρω από που να αρχίσω!!!!Ας τα πάρουμε με τι σειρά,θα μιλήσω αρχικά για τον κλάδο μου την ηλεκτρονική.Όχι δεν γκρινιάζει ποτέ κανένας ηλεκτρονικός μηχανικός γιατί έχει πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα στον κλάδο του και φυσικά δεν ζηλεύει τους ηλεκτρολόγους γιατί άλλο ηλεκτρολόγος άλλο ηλεκτρονικός χαώδη διαφορά τα δύο αυτά επαγγέλματα και άλλωστε αν ζήλευα τους ηλεκτρολόγους θα πήγαινα ηλεκτρολογία.Τα τει είναι τετραετή σχολές όπου στο 8 εξάμηνο πραγματοποιείτε η πρακτική άσκηση και η πτυχιακή εργασία το αντίστοιχο των πολυτεχνικών σχολών όπου στο 10 εξάμηνο πραγματοποιείτε η διπλωματική εργασία,επομένως 3.5 με 4.5.Εγώ είμαι ακόμα μέσα στο τει οπότε ξέρω ποιοι υποβαθμίστηκαν και είναι πολλοί αυτοί.Ναι τη δεκαετία του 70 τα πολυτεχνεία ήταν 3.5 εάν δεν το γνώριζες φρόντισε να το ψάξεις και ο ίδιος.Ναι τα τει πραγματοποιούν μεταπτυχιακά εδώ και μια δεκαετία και χωρίς σύμπραξη και δεν είναι μόνο ένα τμήμα.Υπάρχει αυτόνομο μεταπτυχιακό στο ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης στο τει Λάρισας στο τει Αθήνας κτλ.Περί αλλαγής «τρόπο λειτουργίας, νοοτροπίας, γενικά προορισμού» είναι από τότε που τα τει εντάχθηκαν στην ανώτατη εκπαίδευση δηλαδή 20001 και από τριετή σχολές γίναν τετραετή

Και εγώ αρχίζω..από την αρχή! Στα παραπάνω παραδείγματα αναφερόμουν στα Πανεπιστημιακά Τμήματα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Ηλεκτρονικών Μηχανικών που οι δεύτεροι (συνήθως φοιτήτες? και πτυχιούχοι τους?) θέλουν να γίνουν όπως οι πρώτοι (πλας κατεύθυνση ενέργειας) για να έχουν και όλα τα επαγγελματικά τους δικαιώματα. Εσύ αναφέρεσαι, αν κατάλαβα καλά, στα αντίστοιχα τμήματα των ΤΕΙ (Ηλεκτρολογίας και Ηλεκτρονικής) που αυτοί δεν έχουν τίποτα να χωρίσουν (μάλλον).
Θα ήθελα να ακούσω βέβαια και άποψη και για όλα τα τμήματα ΤΕΙ Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής, Αυτοματισμού & Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων αν ισχύει σε όλα τα δυνατά ζεύγη "σύγκρισης" το ίδιο.

Το ΤΕΕ δεν νομίζω να δέχεται 3τή πτυχία εξωτερικού χωρίς να έχουν κάνει και μάστερ και να περάσουν τη ΔΟΑΤΑΠ διαδικασία (5ο έτος σπουδών και εξετάσεις σε μαθήματα) για να τους χορηγήσει αναγνώριση. Στα Γεωπονικά πάντως (επίσης 5ετία) τούς περνάει από παρακολουθήσεις μαθημάτων μέσα στο ελληνικό Πανεπιστήμιο και εξετάσεις...

Δεν έχω κοιτάξει όλους τους 5ετείς οδηγούς σπουδών όλων των Πολυτεχνικών Τμημάτων (αλλάζουν διαρκώς στις λεπτομέρειες και είναι και βάρβαρο αυτό να το κάνω), αλλά στο 5ο έτος Γεωπονικών Τμημάτων δεν κάνεις μόνο ερευνητική πτυχιακή. Έχεις και μαθήματα και υποχρεωτικά παρακολούθηση σεμιναρίων. Η πρακτική γίνεται καλοκαίρια (δεν ξέρω για Πολυτεχνεία) και όχι στο τελευταίο εξάμηνο. Άρα, μαζί με πρακτική: ΙΕΚ 2.5, ΤΕΙ 4, Γεωπονική 5.5!

Όπως και να έχει, τα χρόνια σπουδών δεν δεικνύουν επουδενί το σημαντικότερο: Ποσότητα και ποιότητα μαθήματος ανά έτος και εκεί η διαφορά είναι μεγάλη (στον κλάδο μου με χέρια και πόδια μαζί). Επειδή αναφέρθηκε, και στο ΕΠΑΛ κάνουν 3 έτη σπουδών και αποκτούν πτυχίο... ΟΠΟΤΕ?

Ανέφερα ήδη, ότι στο ΓΠΑ η 5ετία είναι από το 1947-1948. Για κάθε άλλο ίδρυμα ας το πει κάποιος που ξέρει ήδη. Ο antis ανέφερε για τα πολυτεχνεία ότι είναι από το 70. Περιμένω κάποιος να το επιβεβαιώσει, γιατί τα Πολυτεχνεία στα 70ς και το ΓΠΑ 20 χρόνια πριν που γνωρίζω δεν κολλάει. Αναμένουμε και για Κτηνιατρικές, Γεωπονία ΑΠΘ, Οδοντιατρική, Φαρμακευτική, Δασολογία κ.λ.π. (τα τμήματα Πανεπιστημίου Δυτικής Ελλάδας και Ιονίου Πανεπιστημίου είναι η 5ετία εξ' ιδρύσεώς τους θαρρώ).

Περί υποβάθμισης στα ΤΕΙ της Νότιας Ελλάδας δεν γνωρίζω κανέναν (από π.χ. Επίκουρος να έγινε Εφαρμογών από το 2001 και εντεύθεν)... Ωστόσο δεν επιμένω για όλους και για όλα... Ίσως κανένας κάπου που αγνοώ και να ήταν προς το τέλος της καριέρας του και δεν τον ενδιέφερε. Πάντως "πολλοί" μόνιμοι στις Εφαρμογών και Επίκουρους στα ΤΕΙ δεν υπάρχουν ακόμα και σήμερα, αφού δεν υπάρχουν και πολλά λεφτά για προσλήψεις. Προφανώς υπάρχει "διάσταση" στην έννοια των "πολλών".

Στο ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης το αυτόνομο ΜΔΕ που αναφέραμε τις προάλλες ΔΕΝ δίνει ΔΔ. Άρα δεν είναι στην ολότητά του τα ΠΜΣ που υπάρχουν στα Πανεπιστήμια. Επιφυλάσσομαι για τα ΤΕΙ Λάρισας & Αθήνας...

Εμένω στα "Περί αλλαγής «τρόπο λειτουργίας, νοοτροπίας, γενικά προορισμού» αυτά που ανέφερα και προηγουμένως. Δεν αρκεί που τα 3 έτη σπουδών έγιναν 4 το 2001. Μόνο και μόνο που διδάσκουν άτομα χωρίς ΔΔ (παγκόσμιο ακαδημαϊκό στάνταρντ) αρκεί. Επιφυλασσόμαστε για το μέλλον.

Αναφέρω ξανά (ιδιότητα που αναφέρεται και στο προφίλ μου), ότι έχω διδάξει σε Πανεπιστήμιο, ΤΕΙ και ΙΕΚ γεωπονικού χαρακτήρα πάντα.

Στην ιστοσελίδα του ΤΕΙ Λάρισας αναφέρονται 3 Μεταπτυχιακά σε συνεργασία με το STAFFORDSHIRE UNIVERSITY. Αναμένεται μήπως υπάρχει και κάποιο άλλο, καινούργιο ίσως.

Επίσης, στο ΤΕΙ Αθήνας, ούτε ένα Μετπατυχιακό πρόγραμμα εγκεκριμένο ή στο μέλλον δεν πραγματοποείται χωρίς τη Συνεργασία Πανεπιστημιακού Τμήματος της ημεδαπής ή/και αλλοδάπής(επειδή είναι καμιά 20αριά, παραθέτω τη σελίδα που μόλις τσέκαρα: https://www.teiath.gr/metaptyxiaka/metaptyxiakafrontew.htm)

Εν κατακελίδι, στο ΤΕΙ Λάρισας και ΤΕΙ Αθήνας (ιστοσελίδες) δεν αναφέρεται κάποιο Μεταπτυχιακό χωρίς τη συνεργασία με Πανεπιστήμιο ή Εθνική Σχολή. Antis περιμένουμε αν έχεις κάποιο άλλο υπόψην. Επίσης, τί εννοούσες με το "βοηθός Καθηγητή"? Ξεχάστηκε να απαντηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Δυο φίλες μου από το σχολείο μαζι,και φοιτητές στη Θεσσαλονίκη αυτές στη γεωπονία η μια έχει πάρει πτυχίο και η δεύτερη ακόμα σπουδάζει δεν έχουν κάνει πρακτική άσκηση και πρώτη έχει πάρει πτυχίο στα 5 χρόνια και όχι 5.5 όπως λες.Στο ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης και στο δικό μου τμήμα οι καθηγητές έχουν φυσικά διδακτορικούς τίτλους σπουδών και φυσικά κάνουν έρευνες.Το ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης έχει αυτόνομο μεταπτυχιακό άλλο θέμα τα διδακτορικά.Το ΤΕΕ μετά την προσφυγή πτυχιούχων των Fachhochschule (γερμανικά 3ετή πανεπιστήμια εφαρμογών) τους εγγράφει κανονικά και με πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα.Τα υπόλοιπα πανεπιστήμια του εξωτερικού ως γνωστόν είναι 3 χρόνια bachelor συν 1 χρόνο master επομένως 4 χρόνια.Υπάρχει ένα τμήμα ηλεκτρονικών μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών στην Κρήτη όπου προσπαθεί να μετονομαστεί σε ηλεκτρολόγων μηχανικών κατά τ'άλλα ηλεκτρονικοί μηχανικοί καθαρά ''βγαίνουν'' μόνο από τα τει ηλεκτρονικής.Οι αυτοματιστές έχουν περισσότερη σχέση με τα τμήματα πληροφορικής

Το τμήμα ΔΔΕ διοργανώνει τρία μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών:

Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Σπουδών στη Διοίκηση και στη Διαχείριση Έργων και Προγραμμάτων (M.Sc. - Master in Project and Programme Management) που οδηγεί σε Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης (Μ.Δ.Ε.) στη «Διοίκηση και Διαχείριση Έργων και Προγραμμάτων" ΦΕΚ 1906τΒ/7-9-2009.
Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών στη Διοίκηση Επιχειρήσεων (Business
Administration) (MBA) με δυνατότητα επιλογής κατεύθυνσης Finance (Χρηματοοικονομικά) μερικής φοίτησης για στελέχη επιχειρήσεων ΦΕΚ 1197τΒ/2004.
Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών στην Επιστήμη της Διοίκησης (Master of Science in Management) (MM), πλήρους φοίτησης για πτυχιούχους τμημάτων με συναφες πτυχίο ΦΕΚ 1197τΒ/2004.
Το πρώτο πρόγραμμα πραγματοποιείται αυτοδύναμα από το Τμήμα ΔΔΕ, ενώ τα δύο επόμενα διοργανώνονται σε σύμπραξη με το Πανεπιστήμιο Staffordshire της Μ. Βρετανίας.Μάλλον δεν το έψαξες σωστά.Τμήμα Διοίκησης και Διαχείρισης Έργων (Δ.Δ.Ε.) τει Λάρισας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δυο φίλες μου από το σχολείο μαζι,και φοιτητές στη Θεσσαλονίκη αυτές στη γεωπονία η μια έχει πάρει πτυχίο και η δεύτερη ακόμα σπουδάζει δεν έχουν κάνει πρακτική άσκηση και πρώτη έχει πάρει πτυχίο στα 5 χρόνια και όχι 5.5 όπως λες.Στο ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης και στο δικό μου τμήμα οι καθηγητές έχουν φυσικά διδακτορικούς τίτλους σπουδών και φυσικά κάνουν έρευνες.Το ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης έχει αυτόνομο μεταπτυχιακό άλλο θέμα τα διδακτορικά.Το ΤΕΕ μετά την προσφυγή πτυχιούχων των Fachhochschule (γερμανικά 3ετή πανεπιστήμια εφαρμογών) τους εγγράφει κανονικά και με πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα.Τα υπόλοιπα πανεπιστήμια του εξωτερικού ως γνωστόν είναι 3 χρόνια bachelor συν 1 χρόνο master επομένως 4 χρόνια.Υπάρχει ένα τμήμα ηλεκτρονικών μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών στην Κρήτη όπου προσπαθεί να μετονομαστεί σε ηλεκτρολόγων μηχανικών κατά τ'άλλα ηλεκτρονικοί μηχανικοί καθαρά ''βγαίνουν'' μόνο από τα τει ηλεκτρονικής.Οι αυτοματιστές έχουν περισσότερη σχέση με τα τμήματα πληροφορικής

Στις Γεωπονικές το πτυχίο είναι στα 5. Απλά αν μετράμε και την πρακτική για σπουδές, τότε η ιδιαιτερότητα στη Γεωπονική με την πρακτική στα καλοκαίρια πάει στα 5,5. Αναφερόμουν φυσικά σε ακαδημαϊκά έτη, και όχι σε ημερολογιακά!

Είσαι σίγουρος για Γερμανικά Fachhochschule (αντίστοιχα ΤΕΙ Γερμανίας) ότι εγγράφονται κανονικά στο ΤΕΕ? Γιατί γνώριζα ότι πάνε στο ΙΤΕ. Αν κάποιος Μηχανικός μέλος ΤΕΕ γνωρίζει λεπτομέρειες ας ενημερώσει το i-school.

Το Ηλεκτρονικών ΜΜΥ Κρήτης και το αντίστοιχο του Βόλου (εργασικά) προσπαθούσαν, αλλά δεν θα γίνουν γιατί δεν υπάρχουν χρήματα για να στηθεί η κατεύθυνση ενέργειας (από ό,τι έλεγαν φοιτητές αυτών των τμημάτων στο i-school παλιότερα) και έτσι η μετονομασία παρέμεινε στις καλένδες. Πάντως, Ηλεκτρονικοί Μηχανικοί είναι στο ΤΕΕ ακόμα, όπως είπε και ο Civilara, και έτσι θεωρούνται και εργασιακά. Δεν εισέρχομαι σε τεχνικούς όρους και λεπτομέρειες, γιατί δεν τα ξέρω.

Γνωρίζω ότι οι Αυτοματιστές εντάσσονται στο ΠΕ-20 (Πληροφορική ΤΕ), ωστόσο έχω ακούσει ότι υπάρχει ακαδημαϊκή επικάλυψη (κάποια κοινά μαθήματα) μεταξύ των 4 προαναφερθέντων τμημάτων ΤΕΙ. Άλλωστε και ιστορικά η Ηλεκτρονική από την Ηλεκτρολογία ξεπήδησε, κάνω λάθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΟΥ
Τ.Ε.Ι. ΠΕΙΡΑΙΑ πρώτο-Λογιστική και χρηματοοικονομική,δεύτερο-Διεθνή διοικητική των επιχειρήσεων.Λειτουργούν άλλα 12 που είναι σε σύμπραξη ή συνδιοργάνωση τα δύο πρώτα είναι αυτόνομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Στο ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης και στο δικό μου τμήμα οι καθηγητές έχουν φυσικά διδακτορικούς τίτλους σπουδών και φυσικά κάνουν έρευνες.Το ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης έχει αυτόνομο μεταπτυχιακό άλλο θέμα τα διδακτορικά.Το ΤΕΕ μετά την προσφυγή πτυχιούχων των Fachhochschule (γερμανικά 3ετή πανεπιστήμια εφαρμογών) τους εγγράφει κανονικά και με πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα.Τα υπόλοιπα πανεπιστήμια του εξωτερικού ως γνωστόν είναι 3 χρόνια bachelor συν 1 χρόνο master επομένως 4 χρόνια.Υπάρχει ένα τμήμα ηλεκτρονικών μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών στην Κρήτη όπου προσπαθεί να μετονομαστεί σε ηλεκτρολόγων μηχανικών κατά τ'άλλα ηλεκτρονικοί μηχανικοί καθαρά ''βγαίνουν'' μόνο από τα τει ηλεκτρονικής.Οι αυτοματιστές έχουν περισσότερη σχέση με τα τμήματα πληροφορικής
Καλώς το φυντάνι των ΤΕΙ.
Πετύχατε να έχετε το δικαίωμα να κάνετε μεταπτυχιακά, έστω κουτσουρεμένα; Άντε με το καλό και όμοια επαγγελματικά δικαιώματα και φυσικά μισθολόγια. Και μετά να κοκορεύεστε ότι με το μισό διάβασμα και γνώσεις από τους ΑΕΙτζήδες πετύχατε καλύτερα στη ζωή. Μετά από αυτές τις σπουδαίες κατακτήσεις, το μόνο που σας θα σας λείπει είναι να γίνετε οι επόμενοι Ωνάσηδες καθώς εξυπακούεται, έχετε τα σχετικά προσόντα. Και εις ανώτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Το τμήμα ΔΔΕ διοργανώνει τρία μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών:

Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Σπουδών στη Διοίκηση και στη Διαχείριση Έργων και Προγραμμάτων (M.Sc. - Master in Project and Programme Management) που οδηγεί σε Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης (Μ.Δ.Ε.) στη «Διοίκηση και Διαχείριση Έργων και Προγραμμάτων" ΦΕΚ 1906τΒ/7-9-2009.
Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών στη Διοίκηση Επιχειρήσεων (Business
Administration) (MBA) με δυνατότητα επιλογής κατεύθυνσης Finance (Χρηματοοικονομικά) μερικής φοίτησης για στελέχη επιχειρήσεων ΦΕΚ 1197τΒ/2004.
Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών στην Επιστήμη της Διοίκησης (Master of Science in Management) (MM), πλήρους φοίτησης για πτυχιούχους τμημάτων με συναφες πτυχίο ΦΕΚ 1197τΒ/2004.
Το πρώτο πρόγραμμα πραγματοποιείται αυτοδύναμα από το Τμήμα ΔΔΕ, ενώ τα δύο επόμενα διοργανώνονται σε σύμπραξη με το Πανεπιστήμιο Staffordshire της Μ. Βρετανίας.Μάλλον δεν το έψαξες σωστά.Τμήμα Διοίκησης και Διαχείρισης Έργων (Δ.Δ.Ε.) τει Λάρισας

Στο ΤΕΙ Λάρισας πήγα στο link μεταπτυχιακά: https://www.teilar.gr/tei_msc.php

ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΟΥ
Τ.Ε.Ι. ΠΕΙΡΑΙΑ πρώτο-Λογιστική και χρηματοοικονομική,δεύτερο-Διεθνή διοικητική των επιχειρήσεων.Λειτουργούν άλλα 12 που είναι σε σύμπραξη ή συνδιοργάνωση τα δύο πρώτα είναι αυτόνομα

Μπήκα και στο ΔΕΕ και όντως αναφέρει αυτό που είπες. Συνεχίζει η απουσία ΔΔ. Οπότε δεν είναι ολοκληρωμένο ΠΜΣ. Τώρα αναφέρεις το ΤΕΙ ΠΕιραιά. Προφανώς το ΤΕΙ ΑΘήνας ήταν λάθος και ΔΕΝ υπάρχει αυτόνομο ΠΜΣ.
Κάτσε να δω και το ΤΕΙ Πειραιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
xαχα εχει πολυ γελιο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
σου παραθέτω και αυτό το λινκ για κοίταξε το λίγο https://dde.teilar.gr/main.aspx?category=42&UICulture=el-GR

Η συζήτηση μας voudou ξεκίνησε με το αν τα τει κάνουν αυτόνομα μεταπτυχιακά ασε το διδακτορικό και επικεντρώσου στα μεταπτυχιακά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Η συζήτηση μας voudou ξεκίνησε με το αν τα τει κάνουν αυτόνομα μεταπτυχιακά ασε το διδακτορικό και επικεντρώσου στα μεταπτυχιακά

Είδα και ΤΕΙ Πειραιά. Λοιπόν, έχουμε 4 προγράμματα μεταπτυχιακά και που είναι χωρίς συνεργασία με Πανεπιστήμιο ημεδαπής ή αλλοδαπής που ξεκίνησαν όλα το 2009-2010 (αν θυμάμαι καλά)!

Όταν λέμε μεταπτυχιακά είναι τα Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) δύο κύκλων: Α) κύκλος που οδηγεί στη λήψη Μ.Δ.Ε. (Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης) και Β) κύκλος που οδηγεί στη λήψη Δ.Δ. (Διδακτορικού Διπλώματος).

Και τα 4 που τσέκαρα είναι καινούργια και ΔΕΝ έχουν Β κύκλο. Συγγνώμη, αλλά είναι σημαντικό στοιχείο που συμβάλλει στην Ακαδημαϊκή ολότητα ενός Ανώτατου Ιδρύματος παγκοσμίως είναι να χορηγεί όλα τα πτυχία. Μάλιστα, πτυχίο από uni εξωτερικού που ΔΕΝ χορηγεί και τα τρία διαφορετικού επιπέδου ακαδημαϊκά ΔΕΝ αναγνωρίζεται και από το ΔΟΑΤΑΠ.

Τα ΜΔΕ δεν είναι για την έρευνα, αλλά για την αγορά εργασίας (παρόλο που εκπονείς σε κάποιες περιπτώσεις έρευνα πάγκου, ωστόσο είναι με χρονικό περιορισμό και έρευνα δεν νοείται παρά μόνο στο ΔΔ).

Επίσης, επισημαίνεται ότι αν και κάποιο τμήμα ΤΕΙ έχει όλα τα μόνιμα μέλη ΔΕΠ με ΔΔ (πακέτο και στους έκτακτους είναι κάπως απίθανο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις), αυτό αφορά τα μέλη ΔΕΠ και μόνο και όχι το φοιτητή ΤΕΙ που πρέπει να διδαχθεί αριθμό μαθημάτων και ποιότητας που απέχει από το Πανεπιστημιακό Τμήμα. Αυτό το έχω βιώσει προσωπικά (άλλη ύλη στο Πανεπιστήμιο, άλλη στο ΤΕΙ, άλλη στο ΙΕΚ για μάθημα με τον ίδιο τίτλο σε κάθε Ίδρυμα).

xαχα εχει πολυ γελιο :P

Ναι, ελπίζω οι νεότεροι να μαθαίνετε και κάποιες μικρές /μεγάλες λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά.:D Πάντως, προβάλλονται επιχειρήματα και αυτό ίσως να σάς αρέσει.

Τελικά πέρασες βλέπω στη Λάρισα (4 έτη) και όχι στα Ιωάννινα (5 έτη)! Καλό θα σου είναι σε χρόνο και χρήμα για τον τομέα Βιολογίας που είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Και το τει κρήτης έχει αυτόνομο μεταπτυχιακό.Αυτό που λές είναι άτοπο γιατί τα τει αναγνωρίζονται παγκοσμίως σαν πανεπιστημιακού επιπέδου άλλωστε ανήκουν και στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και όλα τα πανεπιστήμια του εξωτερικού δέχονται τους απόφοιτους των τει και όχι πχ των ιεκ για μεταπτυχιακά και διδακτορικά,οπότε ανακάλεσε

Μέχρι και μια σελίδα πριν φώναζες πως στα τει δεν υπάρχουν αυτόνομα μεταπτυχιακά,αφού αποδείχτηκε ότι τελικά τα τει έχουν μεταπτυχιακά άλλαξες τροπάριο....περιμένω λοιπόν τι άλλο θα ''σκαρφιστείς'' για να μειώσεις τα τει.ΑΑΑΑ τα τει μπορούν με σύμπραξη να πραγματοποιήσουν διδακτορικά οπότε!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Και εσύ αν ήσουν στη θέση τους και "έβλεπες" άλλους με λιγότερα "στοιχεία" ίσως να προσπαθούσες τα ίδια... Ειδικά σε χαλεπούς καιρούς...
Οχι Δημητρη , Οι τυποι ειναι τραγικοι... τρωγονται μονοι τους!!! μοναχοι τους ... Και αυτο ξεκινα απο τα φροντιστηρια που λενε στους μαθητες τους να μην δηλωσουν ΗΜΜΥ κρητης γιατι δεν εχεις δικαιωματα ενεργειας μετα, και πανε οι φοιτητες και κανουν χαμο πως θελουν διακαιωματα ενεργειας (αφου ετσι τους ειπαν) και γινεται ολη αυτη η ιστοριουλα... ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ!!! ΕΠΡΕΠΕ ΗΔΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ!!! ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ, μη τρωγεστε σαν τις κατινες για θεματα χωρις ουσια... Οι καιροι ειναι χαλεποι, και το να ειμαστε σε διαμαχη δεν βοηθα καθολου, ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΛΕΜΕ!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Και το τει κρήτης έχει αυτόνομο μεταπτυχιακό.Αυτό που λές είναι άτοπο γιατί τα τει αναγνωρίζονται παγκοσμίως σαν πανεπιστημιακού επιπέδου άλλωστε ανήκουν και στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και όλα τα πανεπιστήμια του εξωτερικού δέχονται τους απόφοιτους των τει και όχι πχ των ιεκ για μεταπτυχιακά και διδακτορικά,οπότε ανακάλεσε

Φυσικά και δεν είναι τα ΙΕΚ για μεταπτυχιακά και διδακτορικά... ουδέποτε ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο. Προσέχουμε τι διαβάζουμε, δεν θα αναλύουμε και τα αυτονόητα τώρα.. Τα ΙΕΚ-ΤΕΙ-Πανεπιστήμια αναφέρθηκαν σε ποιότητα μαθήματος εκ μέρους μου, γιατί διδάσκω και στα τρία. Δεν αναφέρθηκε αν τα ΙΕΚ είναι στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση. Οπότε δεν υπάρχει κάτι να ανακαλέσω.

Τα ΤΕΙ ΔΕΝ είναι Πανεπιστήμια. Και για αυτό δεν χορηγούν και ΔΔ. Ως ανώτατα χαρακτηρίζονται βάσει νομοθεσίας. Στα Πανεπιστήμια του εξωτερικού, η διαφορά είναι ότι ειδικά τα 5ετή πτυχία ενδέχεται να τα δεχθούν κατευθείαν για ΔΔ, ενώ τα ΤΕΙ όχι. Και αυτό στη Βόρεια Ευρώπη & Βόρεια Αμερική, για Νότια Ευρώπη και Λατινική Αμερική δεν γνωρίζω αν ισχύει σε όλες τις χώρες.

Στα ΔΔ ΗΠΑ κοιτούν και τί μαθήματα έχεις κάνει στους προηγούμενους κύκλους (εκεί παρακολουθείς και μαθήματα στο ΔΔ). Στον κλάδο μου οι των ΤΕΙ αν κάποιος φτάσει σε ΔΔ παρακολουθούν περισσότερα μαθήματα από τον Πανεπιστημιακό, αφού έχει κάνει λιγότερα.

Η κάθε χώρα έχει τα δικά της στα "ΠΜΣ" της. Δεν είναι παντού τα ίδια.

Και μία περίπτωση, για τα πρακτικά: Απόφοιτος της Αμερικάνικης Γεωργικής Σχολής (στην Ελλάδα θεωρείται ΕΠΑΛ -παλιό τεχνικό/επαγγελματικό λύκειο) πήγε στο τει Ολλανδίας. Αναγνωρίστηκαν από τα 3 χρόνια του λυκείου, ως 2 έτη Ολλανδικού ΤΕΙ (πόλη Άρνεμ) και έκανε άλλα 2 και πήρε πτυχίο Ολλανδικού ΤΕΙ (Χουνχλεσχουλ κάπως έτσι προφέρονται) στα 20 χρόνια (ήξερε Ολλανδικά). Και καπάκι έκανε μάστερ στο Ολλανδικό Γεωπονικό Πανεπιστήμιο!

Σημαντικό για να μην υπολογίζεται, ότι τα μάστερ ΔΕΝ έχουν επαγγελματικά δικαιώματα στην Ελλάδα )εκτός μίας περίπτωσης).

Και άλλη μία περίπτωση, για τα πρακτικά: Παλιότερα (λίγοι το ήξεραν για να παρακάμψουν τις Πανελλήνιες), πήγαινες Αγγλία σε "πρακτική σχολή" (κάτι σαν το ΙΕΚ που ήρθαν στην Ελλάδα το 1993) δεν θυμάμαι τον Αγγλικό όρο, σόρρυ) και έκανες 2 έτη και ερχόσουνα κάποια στιγμή Ελλάδα στο ΤΕΙ και έκανες άλλα δύο έτη (ίσχυσε κάπου 5 έτη αρχές δεκαετίας 90 και έπρεπε να είχες κλείσει θέση έξω προτού καταργηθεί άσχετα αν πήγες τελικά και πολύ μεταγενέστερα) και κύριος/κυρία με πτυχίο ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Σε ποιο τει διδάσκεις?Για Αμερική δεν γνωρίζω,για Ευρώπη τουλάχιστον δεν σε χρεώνουν μαθήματα αλλά σε δέχονται κατευθείαν για μεταπτυχιακό και μετέπειτα διδακτορικό είμαι σίγουρος γιατί το έχω ψάξει.Είπαμε τα τει πλέον μπορούν με σύμπραξη να χορηγήσουν διδακτορικά.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΣΠΟΥΔΕΣ

Εκπαιδευτικό σύστημα:

Στην Ολλανδία το εκπαιδευτικό πανεπιστημιακό σύστημα παρέχεται από δύο τύπους εκπαιδευτικών ιδρυμάτων: τα Πανεπιστήμια (universiteiten) και τα (hogescholen).

Στα Πανεπιστήμια συγκαταλέγονται τα Πανεπιστήμια Επιστημονικών Μελετών και Ερευνών, ορισμένα Πανεπιστήμια Ειδίκευσης στην μηχανική και την γεωπονία και το Ανοικτό Πανεπιστήμιο. Τα ιδρύματα αυτά παρέχουν κατά κύριο λόγο προγράμματα σπουδών προσανατολισμένα στην έρευνα (WO, Wetenschappeliik Onderwijs). Τα Πανεπιστήμια Επαγγελματικής Εκπαίδευσης συμπεριλαμβάνουν και τα Ινστιτούτα Ειδίκευσης στους τομείς γεωπονίας, εφαρμοσμένων και καλών τεχνών, παιδαγωγικών σπουδών. Τα ιδρύματα αυτά είναι προσανατολισμένα στην επαγγελματική εκπαίδευση των φοιτητών (HBO, Hoger Beroepsonderwijs) προετοιμάζοντάς τους για συγκεκριμένα επαγγέλματα.
Βλέπεις άλλο το εκπαιδευτικό σύστημα της Ολλανδίας και τα τει ονομάζονται πανεπιστήμια επαγγελματικής εκπαίδευσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
[FONT=&quot]...δηλαδή βλέπε τριπλές εξεταστικές,
[/FONT]
Για να είμαστε ακριβείς, υπήρξε και θα ισχύσει για ακόμη δυο έτη, η διπλή εξεταστική κατά το πέρας του Χειμερινού εξαμήνου. Ύστερα έχουμε την εξεταστική Ιουνίου, με τη λήξη του Εαρινού εξαμήνου, και την επαναληπτική -εξεταστική-, η έναρξη της οποίας ορίζεται τον Σεπτέμβριο.

Οι παλαιοί φοιτητές βρίσκονται σε μεταβατικό στάδιο. Αν είναι τυχεροί, καθώς σε άλλα ΤΕΙ επικρατεί χάος...




Σπεύδω να αναφέρω ότι - και να τονίσω ιδιαιτέρως προς τους νεοεισαχθέντες φοιτητές των ΤΕΙ- ότι με την κατάργηση των εισακτέων στο Εαρινό εξάμηνο και ρυθμίσεις που επέβαλε το Υπουργείο παραπαιδείας η κατάσταση είναι δύσκολη. Ο λόγος είναι απλός. Τα ΤΕΙ έχουν πολλά μαθήματα ως προαπαιτούμενα για τη δήλωση των μαθημάτων μεταγενέστερων εξαμήνων. Ας πάρουμε ένα παράδειγμα: είστε φοιτητές του τμήματος ζαμπονοκοπτικής
και αποτυγχάνετε στο μάθημα "Περιγραφική ανατομική Ι " του Γ' εξαμήνου (ναι, ναι, σας βαθμολογούν για 2η φορά με 4,5), το οποίο "είναι αλυσίδα" με το μάθημα "Περιγραφική ανατομική 2" του Δ' εξαμήνου. Τότε μπορείτε να ξαναδώσετε για τελευταία φορά κατά τη διάρκεια του φετινού ακαδημαϊκού έτους στην εξεταστική Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου. Ύστερα έχουμε δυο εκδοχές:



1) Περνάτε το μάθημα (έβαλε το χέρι της η Μεγαλόχαρη) και δηλώνετε το μάθημα "Περιγραφική Ανατομική 2" μαζί με τα άλλα μαθήματα του Δ' εξαμήνου... Όμως, ανακαλύπτετε ότι η γραμματεία δεν κάνει δεκτή την ηλεκτρονική αίτηση των μαθημάτων σας. Ξανακάνετε την αίτηση 1, 2, 5, 10 φορές, ώσπου σας σφυρίζουν ότι στο Δ' εξάμηνο έχετε Εργαστηριακή Πρακτική Άσκηση. Γελάτε, φυσικά.

- Και τι με νοιάζει εμένα, τα μαθηματάκια μου θέλω να δηλώσω για να πάρω το πτυχιάκη μου!
Αμ, δε! Έχει τεθεί όριο δηλωθέντων ωρών. Τι σημαίνει αυτό; Κάθε μάθημα έχει και τα μπογαλάκια του, δηλαδή πιστωτικές μονάδες και το πόσες ώρες διδάσκεται εβδομαδιαίως (π.χ. "Ιατροδικαστική τοξικολογία" = 4 ώρες κάθε εβδομάδα) Η Εργαστηριακή Άσκηση, λοιπόν, ισούται με 24 ώρες και σας απομένουν 35 ή ακόμα χειρότερα 28 ώρες. Πόσα μαθήματα θα δηλώσετε 1, 2, 4; Παραπάνω δεν μπορείτε!

-Μα, εγω έχω 6 μαθήματα για το Δ' εξάμηνο! Λετε σχεδόν κλαψουρίζοντας.
Θα τα μεταφέρετε στο επόμενο εξάμηνο!! Κι αν δεν μπορείτε μήτε στο επόμενο εξάμηνο στο μεθεπόμενο...


2) Δεν περνάτε το μάθημα. Καλή τύχη στη νεα σχολή που θα εγγραφείτε, γιατι μια φορά σ' αυτή αποκλείεται να αποφοιτήσετε!:P:P


Άρα, "προνόμια" οι νεοι φοιτητές δεν έχουν, τουναντίον αδικούνται με τα μαθήματα-"αλυσίδες".



Γι' αυτό διάβασμα και ξανά διάβασμα και τακτική...:book::book:


[FONT=&quot]διδασκαλία όλων των μαθημάτων σε όλα τα εξάμηνα του έτους) και μόνο για τους νεοεισαχθέντες (το καθεστός παραμένει ακόμα για τους παλιούς).[/FONT]
Ουδεμία σχέση με την πραγματικότητα. Τα μαθήματα δεν διδάσκονται δυο φορές εντός του ακαδημαϊκού έτους, όπως παλαιότερα*. Η εν ισχύι απόφαση του Υπουργείου παιδείας -την οποία βλακωδώς είχα βιαστεί να υποστηρίξω- δεν το επιτρέπει.








* Αυτό συνέβαινε καθώς οι νεοεισαχθέντες των ΤΕΙ μέχρι και το 2009, διακρίνονται σε αυτούς που εισάγονταν στο Χειμερινό (Α) και σ' εκείνους του Εαρινού (Β) εξαμήνου.

[FONT=&quot]Στα ΤΕΙ για πρόσληψη Καθηγητών (μόνιμο προσωπικό) ΔΕΝ είναι απαραίτητο το ΔΔ[/FONT]
Εξ ιδρύσεως των ΤΕΙ ( ν. 1404/83) για την διεκδίκηση μια από τις ακόλουθες θέσεις ήταν και είναι υποχρεωτική η κατοχή διδακτορικής διατριβής : α) Καθηγητή, β) Αναπληρωτή καθηγητή, γ) Επίκουρου καθηγητή.
Εξαίρεση αποτελεί η θέση του καθηγητού Εφαρμογών, η οποία καταργείται με το νεο νομοσχεδιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Μέχρι και μια σελίδα πριν φώναζες πως στα τει δεν υπάρχουν αυτόνομα μεταπτυχιακά,αφού αποδείχτηκε ότι τελικά τα τει έχουν μεταπτυχιακά άλλαξες τροπάριο....περιμένω λοιπόν τι άλλο θα ''σκαρφιστείς'' για να μειώσεις τα τει.ΑΑΑΑ τα τει μπορούν με σύμπραξη να πραγματοποιήσουν διδακτορικά οπότε!!!!!!!!!

Δεν είναι το θέμα τι σκαρφίζομαι, αλλά τι ισχύει. Και δεν φώναζα, αλλά ανέφερα αυτό που γνώριζα με την εξαίρεση του ΤΕΙ θεσσαλονίκης από την αναφορά του food-technologist. Συγγνώμη, αλλά αν είσαι με το δάχτυλο στη σκανδάλη νομίζοντας ότι οι άλλοι φωνάζουν, είσαι εκτός...

Συνεχίζω να υποστηρίζω ότι τα ΤΕΙ δεν κάνουν αυτόνομα ΠΜΣ, όπως νοούνται στην Ελλάδα από το 1998 στα Πανεπιστήμια. Τα ΔΔ δεν χορηγούνται από τα ΤΕΙ, αλλά από το πανεπιστήμιο της σύμπραξης. Όταν αυτό αλλάξει, τότε "θα αλλάξουμε τροπάρι"! Τί να κάνουμε? Αφού συνέχεια αλλάζουν. Εδώ είμαστε για πληροφόρηση. Αν αλλάζουν, αλλάζουμε και τροπάρια.

Είδαμε ότι πρόσφατα βάσει της πληροφόρησής σου, ότι υπάρχουν τελικά 4 αυτόνομα σε ΤΕΙ που χορηγούν μόνο Μάστερ. Υπάρχει και άλλο? 5? 6? Και αυτό είναι τελευταία εξέλιξη (από το 2009-2010) που δεν γνώριζα και για αυτό υπάρχει π.χ. το φόρουμ i-school, για να πληροφορούμαστε. Τί κακό έχει και αυτό?

Αν δεν το αναγνωρίζεις και αυτό μάλλον θα φταίει ο φανατισμός σου, που νομίζει ότι όλοι τον καταδιώκουν και τον μειώνουν. Για άλλη μία φορά: Τα ΤΕΙ δεν είναι Πανεπιστήμια! Όταν και άμα στο μέλλον γίνουν, ναι "θα αλλάξουμε τροπάρι"! Θα λέμε ότι υπάρχουν τα Πανεπιστήμια και μόνον και κάποτε είχαμε και τα ΤΕΙ. Το ανέφερε και η Υπουργός στο λινκ παραπάνω που παρέθεσα και δεν πρέπει να είναι στην τελική, γιατί Ιδρύθηκαν για άλλο λόγο. Κακό και αυτό? Αν κάποιος θέλει Πανεπιστήμιο πάει εκεί. Όποιος θέλει ΤΕΙ, πάει εκεί. Όποιος θέλει ΜΔΕ-ΔΔ πάει Πανεπιστήμιο. Όποιος θέλει ΜΔΕ σε ΤΕΙ, πάει εκεί. Όποιος θέλει Ελλάδα πάει εκεί, αλλιώς έξω. Αλλιώς καθόλου κ.τ.λ..

Και στα ΙΕΚ είχαμε "τροπάρια" και εμείς Πανεπιστήμια... Ξεχάστηκε? Ξανά και τα ΠΙΕΚ: https://trifylianews.blogspot.com/2009/03/blog-post_5263.html

Και στην τελική, γιατί να μην υπάρχουν τα ΙΕΚ, ΤΕΙ, Πανεπιστήμια και όποιος θέλει να πηγαίνει εκεί που θέλει? Κακό και αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Δεν ξέρω για ποιο τμήμα μιλάς σε εμάς πάντως δηλαδή στο ΑΤΕΙθ ηλεκτρονικής έχει καταργηθεί η διπλή εξεταστική του Ιουνίου και τα χρωστούμε μαθηματα μπορούμε να τα δώσουμε το στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου και δεν μιλώ μόνο για τους πρωτοετείς αλλά και τους παλαιότερους like me!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Για να είμαστε ακριβείς, υπήρξε και θα ισχύσει για ακόμη δυο έτη, η διπλή εξεταστική κατά το πέρας του Χειμερινού εξαμήνου.
Ύστερα έχουμε την εξεταστική Ιουνίου, με τη λήξη του Εαρινού εξαμήνου, και την επαναληπτική -εξεταστική-, η έναρξη της οποίας ορίζεται τον Σεπτέμβριο.



Σπεύδω να αναφέρω ότι - και να τονίσω ιδιαιτέρως προς τους νεοεισαχθέντες φοιτητές των ΤΕΙ- ότι με την κατάργηση των εισακτέων στο Εαρινό εξάμηνο και ρυθμίσεις που επέβαλε το Υπουργείο παραπαιδείας ότι η κατάσταση είναι αρκέτα δύσκολη. Ο λόγος είναι απλός. Τα ΤΕΙ έχουν πολλά μαθήματα ως προαπαιτούμενα για τη δήλωση των μαθημάτων μεταγενέστερων εξαμήνων. Ας πάρουμε ένα παράδειγμα: είστε φοιτητές του τμήματος ζαμπονοκοπτικής
και αποτυγχάνετε στο μάθημα "Περιγραφική ανατομική Ι " του Γ' εξαμήνου (ναι, ναι, σας βαθμολογούν για 2η φορά με 4,5), το οποίο "είναι αλυσίδα" με το μάθημα "Περιγραφική ανατομική 2" του Δ' εξαμήνου. Τότε μπορείτε να ξαναδώσετε για τελευταία φορά κατά τη διάρκεια του φετινού ακαδημαϊκού έτους στην εξεταστική Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου. Ύστερα εμφανίζονται δυο εκδοχές:



1) Περνάτε το μάθημα (έβαλε το χέρι της η Μεγαλόχαρη) και δηλώνετε το μάθημα "Περιγραφική Ανατομική 2" μαζί με τα άλλα μαθήματα του Δ' εξαμήνου... Όμως, ανακαλύπτετε ότι η γραμματεία δεν κάνει δεκτή την ηλεκτρονική αίτηση των μαθημάτων σας. Ξανακάνετε την αίτηση 1, 2, 5, 10 φορές, ωσπου σας σφυρίζουν ότι στο Δ' εξάμηνο έχετε Εργαστηριακή Πρακτική Άσκηση. Γελάτε, φυσικά.

- Και τι με νοιάζει εμένα, τα μαθηματάκια μου θέλω να δηλώσω για να πάρω το πτυχιάκη μου!
Αμ, δε! Έχει τεθεί όριο δηλωθέντων ωρών. Τι σημαίνει αυτό; Κάθε μάθημα έχει και τα μπογαλάκια του, δηλαδή πιστωτικές μονάδες και το πόσες ώρες διδάσκεται εβδομαδιαίως (π.χ. "Ιατροδικαστική τοξικολογία" = 4 ώρες κάθε εβδομάδα) Η Εργαστηριακή Άσκηση, λοιπόν, ισούται με 24 ώρες και σας απομένουν 35 ή ακόμα χειρότερα 28 ώρες. Πόσα μαθήματα θα δηλώσετε 1, 2, 4; Παραπάνω δεν μπορείτε!

-Μα, εγω έχω 6 μαθήματα για το Δ' εξάμηνο! Λετε σχεδόν κλαψουρίζοντας.
Θα τα μεταφέρετε στο επόμενο εξάμηνο!! Κι αν δεν μπορείτε μήτε στο επόμενο εξάμηνο στο μεθεπόμενο...


2) Δεν περνάτε το μάθημα. Καλή τύχη στη νεα σχολή που θα εγγραφείτε, γιατι μια φορά σ' αυτή αποκλείεται να τελειώσετε!:P:P


Άρα, "προνόμια" οι νεοι φοιτητές δεν έχουν, τουναντίον αδικούνται με τα μαθήματα-"αλυσίδες".



Γι' αυτό διάβασμα και ξανά διάβασμα και τακτική...:book::book:





Ουδεμία σχέση με την πραγματικότητα. Τα μαθήματα δεν διδάσκονται δυο φορές εντός του ακαδημαϊκού έτους, όπως παλαιότερα*. Η εν ισχύι απόφαση του Υπουργείου παιδείας -την οποία βλακωδώς είχα βιαστεί να υποστηρίξω- δεν το επιτρέπει.








* Αυτό συνέβαινε καθώς οι νεοεισαχθέντες των ΤΕΙ μέχρι και το 2009, διακρίνονται σε αυτούς που εισάγονταν στο Χειμερινό (Α) και σ' εκείνους του Εαρινού (Β) εξαμήνου.

eco-warrior στα ΤΕΙ υπάρχει και τριπλή εξεταστική (η διπλή όπως ανέφερες και στην τρίτη αν χρωστάς μέχρι και 3 ή 5 μαθήματα -ανάλογα το ΤΕΙ- έχεις ακόμα μία έξτρα για να τελειώσεις. Σε αυτή πάντα συμμετέχουν λίγοι -μονός αριθμός- Φοιτητών ΤΕΙ και σε όχι όλα τα μαθήματα. Όπως τύχει).

Αυτά με τα εξάμηνα μαθημάτων όλων των ακαδημαϊκών εξαμήνων ΔΕΝ ισχύουν για αυτούς που μπήκαν πέρυσι και φέτος. Στους παλιότερους ισχύουν μόνο. Έγραψα κάτι άλλο? Αν ναι, τυπογραφικό/εννοιλογικό λάθος.

Αυτό με την "αδικία" στα προαπαιτούμενα μαθήματα που αναφέρεις, ήδη έχει αρθεί σε ΤΕΙ Γεωπονικού χαρακτήρα με απόφαση της εκεί Διοίκησης. Σόρρυ, αλλά αυτά παρακολουθώ μιας και είμαι του κλάδου. Δεν ξέρω αν ισχύει σε όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Voudou,το φώναζες ήταν τρόπος του λέγειν και συνεχίζεις να απορρίπτεις την πραγματικότητα αν και σου υπέδειξα πλήθος αυτόνομων μεταπτυχιακών από τει.ΝΑΙ ΤΑ ΤΕΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟΝΟΜΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ.Τα τει δεν είναι πανεπιστήμια φυσικά, δεν είναι ούτε ανώτερα ούτε κατώτερα όμως είναι ισάξια και εξυπηρετούν άλλους σκοπούς,άλλο επάγγελμα του φυσικοθεραπευτή άλλου του φιλόλογου κανένας όμως ανώτερος ή κατώτερος του άλλου,δεν θέλει πρακτική εξειδίκευση για να γίνεις φιλόλογος ούτε τρομερη επιστημονική εξειδίκευση για να γίνεις φυσικοθεραπευτής!!!άλλο σκοπό εξυπηρετούν!!!!!Τελικά σε ποιο τει διδάσκεις?Όσο για το ποια τμήματα των τει κάνουν μεταπτυχιακά ας μην ξανα γράφουμε τα ίδια,είναι στις προηγούμενες σελίδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top