Πανεπιστήμια vs TEI

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ναι αλλά εκείνοι οι κάποιοι ή κάποιοι άλλοι κουράστηκαν περισσότερο ή κουράζονται σε δύσκολες και στριφνές επιστήμες που η μέση μερίδα μαθητών ή φοιτητών ή ξέρω γω τι, βγάζει φουσκάλες στο όνομα κάποιων επιστημών και την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια για να βρει κάτι εύκολο στα μέτρα της, να πάρει ένα πτυχίο στα μέτρα της,...κτλ και να διεκδικεί περισσότερα από εκείνον που έφτυσε αίμα και έβγαλε και λιγότερο βαθμό λόγω γενικευμένης δυσκολίας της επιστήμης και της πολιτικής του τμήματός του. Αυτό δεν είναι άδικο; Ισοπέδωση και εξίσωση προς τα κάτω; ε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Ναι αλλά εκείνοι οι κάποιοι ή κάποιοι άλλοι κουράστηκαν περισσότερο ή κουράζονται σε δύσκολες και στριφνές επιστήμες που η μέση μερίδα μαθητών ή φοιτητών ή ξέρω γω τι, βγάζει φουσκάλες στο όνομα κάποιων επιστημών και την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια για να βρει κάτι εύκολο στα μέτρα της, να πάρει ένα πτυχίο στα μέτρα της,...κτλ και να διεκδικεί περισσότερα από εκείνον που έφτυσε αίμα και έβγαλε και λιγότερο βαθμό λόγω γενικευμένης δυσκολίας της επιστήμης και της πολιτικής του τμήματός του.

η αγορα εργασιας εχει δειξει ποια ειναι η αξια που δινει στο καθε πτυχιο οπως εχουμε πει πολλες φορες(αυτο σημαινει οτι την αναγνωριση που αναζητας θα την βρεις εκει)....απο κει και υστερα θα νιωσεις καλυτερα αμα προσβαλλεις ενα παιδι απο τει ή καποιο αλλο πανεπιστημιακο ιδρυμα?
καλα κανεις και εισαι περηφανος για το αντικειμενο σπουδων σου και την σχολη σου....αμα καποιος αναγνωρισει και δηλωνει οτι το επιπεδο των αει ειναι αναβαθμισμενο και σαφεστατα υψηλοτερο απο των ιεκ και των τει δεν ειναι κακο...(το ιδιο το εκπαιδευτικο συστημα το λεει)...το κακο ειναι οταν βλεπεις ενα παιδι να σπουδαζει σε ιεκή τει και του ξινιζεις την μουρη και λες:αχ καημενο...εγω ειμαι στο πανεπιστημιο...ελα δεν πειραζει..!?!.στο κατω κατω ποιος ειναι ικανος να βρει επιχειρηματα που να αποδεικνυουν οτι η κοινωνια χρειαζεται μονο τις επιστημες και οχι και την τεχνικη εκπαιδευση?

αυτοπο ειπες με την γενικευμενη δυσκολια της επιστημης με εχει προβληματισει λιγο....θελω να πιστευω οτι δεν το ειπες για να υποβαθμισεις καποιες επιστημες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Βέβαια έχω τύχει και σε περίπτωση που τύπος σε ιδιωτική σχολή δημοσιογραφίας με κοιτούσε με βλέμμα του στυλ "εγώ είμαι δημοσιογράφος και βγαίνοντας από την ιδιωτική σχολή θα γίνω παρουσιαστής"...Έτσι του είχαν πει...
Πρέπει και οι δύο πλευρές να προσέχουν τι λένε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Βέβαια έχω τύχει και σε περίπτωση που τύπος σε ιδιωτική σχολή δημοσιογραφίας με κοιτούσε με βλέμμα του στυλ "εγώ είμαι δημοσιογράφος και βγαίνοντας από την ιδιωτική σχολή θα γίνω παρουσιαστής"...Έτσι του είχαν πει...
Πρέπει και οι δύο πλευρές να προσέχουν τι λένε.....

συμφωνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως οι πανεπιστημιακοί φοιτητές κοιμόμαστε και ξυπνάμε με την ιδέα της ανωτερότητας της σχολής μας.
Δεν μ'αρέσει, όμως, όταν άτομα που δεν μπόρεσαν (για τους δικούς τους λόγους) να μπουν σε κάποια σχολή ΑΕΙ προκαλούν με δηλώσεις τους πως όλοι είμαστε ίσοι κι όμοιοι κλπ. Δεν είμαστε. Η κοινωνία πάντα διαχωρίζει. Καλώς ή καλώς, μας αρέσει - δεν μας αρέσει! Είναι ιδεαλιστικό και αφελές να αρνούμαστε την ύπαρξη των διαβαθμίσεων στην παιδεία, στην εργασία, στην κοινωνία. Δεν μπορεί να γίνουμε όλοι αχταρμάς. Ο καθένας στο είδος του. Και αν κάποιος θέλει να βελτιωθεί και να αποκτήσει περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα κλπ. ας προβεί στις κατάλληλες ενέργειες βελτίωσης της θέσης του (π.χ. κατατακτήριες σε ΑΕΙ, μεταπτυχιακά, παρακολούθηση επιμορφωτικών σεμιναρίων κλπ). Δεν νομίζω πως θα έπρεπε να κάνει κάτι τέτοιο, όμως, εφ'όσον η κοινωνία δεν χρειάζεται μόνο επιστήμονες. Αλλα, αν θέλει οπωσδήποτε ισα δικαιώματα με τον απόφοιτο ΑΕΙ, δεν μπορεί απλώς να απαιτεί, μένοντας αδρανής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πρακτικά δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό ( να κοιμόμαστε και να ξυπνάμε με την ανωτερότητα) γιατί όσοι παίρνουμε στα σοβαρά αυτό που κάνουμε, τον στρώνουμε τον κώλο μας!Είτε είμαστε στην ιατρική είτε στη Φιλολογία είτε στο Μαθηματικό, οπουδήποτε.

'Εχω και μία άλλη άποψη για την οποία με κατηγορούν, ότι δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τα φόντα για να γίνουν επιστήμονες...Και δεν χρειάζεται η κοινωνία μας μόνο επιστήμονες, αλλά δεν μπορούν και όλοι να γίνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
αυτοπο ειπες με την γενικευμενη δυσκολια της επιστημης με εχει προβληματισει λιγο....θελω να πιστευω οτι δεν το ειπες για να υποβαθμισεις καποιες επιστημες!

νομίζω ότι όσοι ασχολούνται ξέρουν ποιες είναι εύκολες ή δυσκολες επιστήμες στο Πανεπιστήμιο...

εξάλλου ο βαθμός 7 δεν είναι ο ίδιος στο Παιδαγωγικό Τμήμα και ίδιος στο Μαθηματικό...

ναι, η γενικευμένη δυσκολία κάποιων επιστημών παίζει ένα ρόλο
μην εξισώνουμε τα πάντα
και όταν λέω δυσκολία εννοώ την δυσκολία στην φύση της επιστήμης π.χ. κατανόηση,...κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Κάθε επιστήμη θέλει και ένα ταλέντο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
@Revekka: Συμφωνώ και επαυξάνω. Απλώς ορισμένοι θέλουν σώνει και καλά να αποκτήσουν τα δικαιώματα του επιστήμονα. Σε αυτούς, λοιπόν, προτείνα, αντί να διαμαρτύρονται απλώς, να προβούν στις κατάλληλες για τη βελτίωση της κατάρτισής τους ενέργειες.

Δεν μ'αρέσει η νοοτροπία λαικίστικου τύπου που επιτάσσει το να χαιδεύουμε τα αυτιά αυτών που υστερούν σε ακαδημαικά προσόντα, απλώς "για να τους κάνουμε το χατίρι" και "για να μην κακοκαρδίζονται". Ούτε μ'αρέσει η ισοπεδωση των πάντων προς τα κάτω. Θέλω να αναγνωρίζεται ο κόπος που κατέβαλα για να εισαχθώ και να τελειώσω τη Φιλολογία του Παν/μιου Αθηνών. Οπως και ο κόπος εκείνου που τελειώνει την Ιατρική, τη Φυσική, την χ, ψ σχολή. Δεν θέλω να μου πουν ξαφνικά οτι βγήκε ΙΕΚ Φιλολογίας με τα ίδια δικαιώματα του ΑΕΙ Φιλολογίας (ευτυχώς δεν υπάρχει ακόμη ΙΕΚ Φιλολογίας - προς το παρόν τουλάχιστον). Αν είναι να γίνει κάτι τέτοιο, τότε οι απόφοιτοί του να υστερούν σε επαγγελματικά διακαιώματα, όπως υστερούν και σε γνώση. Οποιαδήποτε εξίσωση των δικαιωμάτων των αποφοίτων ΑΕΙ με τους αποφοίτους ΤΕΙ ή ΙΕΚ είναι λαικισμός.
ΥΓ. Αναφερόμουν στο post της Ρεβέκας αρ. 124. Sorry που δεν έβαλα παράθεση, αλλά δεν είχα δει τα άλλα posts.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ολοι ξερουμε οτι οσοι σπουδαζουν θετικες επιστημες τεινουν εκουσια ή ακουσια να μειωνουν ολες τις αλλες...η δικη τους ειναι η πιο δυσκολη και εκεινη εχουν κανει ενα επιτευγμα που δεν εχει προηγουμενο,ετσι?! επαναλαμβανω αλλο να εισαι περηφανος για την επιστημη σου και αλλο να προσβαλλεις αλλες!
ασε που η δυσκολια ειναι υποκειμενικη!
η κοινωνια εχει αναγκη και το τονιζω αυτο ολες τις επιστημες και τεχνες...η συγχρονη πολυπλοκοτητα της ,την οποια εμεις οι ιδιοι εχουμε δημιουργησει καθιστα αδυνατο να ζησει η κοινωνια μονο με μαθηματικα...προσωπικα αν ημουν φοιτητρια του μαθηματικου θα αφιερωνα περισσοτερο χρονο και κουραση αποτι αν ημουν φοιτητρια του παιδαγωγικου(προσωπικη αποψη)...δεν θα μπορουσα ομως να φανταστω ποτε την κοινωνια χωρις παιδαγωγους και εκπαιδευτες!
δεν εχω δικαιωμα ουτε εγω ουτε κανενας πιστευω επειδη ισως εχουμε φοιτησει σε μια δυσκολη κατα κοινη ομολογια σχολη και κουραστηκαμε να μειωνουμε την χρησιμοτητα των αλλων επιστημων....ειναι πραγματικα θλιβερο να βλεπεις ανθρωπους που εχουν ασχοληθει με το εκπαιδευτικο συστημα και γνωριζουν την συνθετη λειτουργια της κοινωνιας να προσπαθουν να το κανουν αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
@Revekka: Συμφωνώ και επαυξάνω. Απλώς ορισμένοι θέλουν σώνει και καλά να αποκτήσουν τα δικαιώματα του επιστήμονα. Σε αυτούς, λοιπόν, προτείνα, αντί να διαμαρτύρονται απλώς, να προβούν στις κατάλληλες για τη βελτίωση της κατάρτισής τους ενέργειες.

Δεν μ'αρέσει η νοοτροπία λαικίστικου τύπου που επιτάσσει το να χαιδεύουμε τα αυτιά αυτών που υστερούν σε ακαδημαικά προσόντα, απλώς "για να τους κάνουμε το χατίρι" και "για να μην κακοκαρδίζονται". Ούτε μ'αρέσει η ισοπεδωση των πάντων προς τα κάτω. Θέλω να αναγνωρίζεται ο κόπος που κατέβαλα για να εισαχθώ και να τελειώσω τη Φιλολογία του Παν/μιου Αθηνών. Οπως και ο κόπος εκείνου που τελειώνει την Ιατρική, τη Φυσική, την χ, ψ σχολή. Δεν θέλω να μου πουν ξαφνικά οτι βγήκε ΙΕΚ Φιλολογίας με τα ίδια δικαιώματα του ΑΕΙ Φιλολογίας (ευτυχώς δεν υπάρχει ακόμη ΙΕΚ Φιλολογίας - προς το παρόν τουλάχιστον). Αν είναι να γίνει κάτι τέτοιο, τότε οι απόφοιτοί του να υστερούν σε επαγγελματικά διακαιώματα, όπως υστερούν και σε γνώση. Οποιαδήποτε εξίσωση των δικαιωμάτων των αποφοίτων ΑΕΙ με τους αποφοίτους ΤΕΙ ή ΙΕΚ είναι λαικισμός.
ΥΓ. Αναφερόμουν στο post της Ρεβέκας αρ. 124. Sorry που δεν έβαλα παράθεση, αλλά δεν είχα δει τα άλλα posts.

Σε νοιώθω γιατί με όλες αυτές τις ιδιωτικές σχολές δημοσιογραφίας το είδα με τα ίδια μου τα μάτια...Μέχρι να αποφασίσω ποιον δρόμο θα ακολουθήσω είχα προβληματιστεί πάρα πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
υποκειμενική δυσκολία όταν την φοβούνται η περισσότεροι; :hmm: παράδειγμα ήταν το μαθηματικό..θα μπορούσα να αναφέρω την ιατρική...

δύσκολη την θεωρούν και οι καθηγητές Πανεπιστημίου και όσοι ασχολούνται με αυτήν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
νομίζω ότι όσοι ασχολούνται ξέρουν ποιες είναι εύκολες ή δυσκολες επιστήμες στο Πανεπιστήμιο...

εξάλλου ο βαθμός 7 δεν είναι ο ίδιος στο Παιδαγωγικό Τμήμα και ίδιος στο Μαθηματικό...

ναι, η γενικευμένη δυσκολία κάποιων επιστημών παίζει ένα ρόλο
μην εξισώνουμε τα πάντα
και όταν λέω δυσκολία εννοώ την δυσκολία στην φύση της επιστήμης π.χ. κατανόηση,...κτλ

Νομίζω πως κάθε επιστήμη έχει τις δυσκολίες της. Θέλει, πιστεύω, αντίστοιχο κόπο για να διακριθεί κάποιος στη Μουσική φερ'ειπείν και να γίνει παγκοσμίου φήμης πιανίστας με το να γίνει παγκοσμίου φήμης ιατρός. Ο καθένας στο είδος του.
Η αλήθεια πάντως είναι πως υπάρχουν και τμήματα που κατά τη γνώμη μου δεν θα έπρεπε να είναι ΑΕΙ, όπως οι νηπιαγωγοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Κάθε μυαλό είναι φτιαγμένο για διαφορετικά πράγματα. Μπορεί για κάποιον το μαθηματικό να είναι ο φυσικός του χώρος!Η ιατρική το ίδιο!Η φιλολογία το ίδιο!Μπορεί να τη φοβούνται επειδή δεν την ξέρουν. Επίσης όμως, μπορεί να την υποτιμούν γιατί δεν την ξέρουν...Είναι καθαρά υποκειμενικό....

Οι νηπιαγωγοί είναι πολύ σημαντικό επάγγελμα...Μην το βλέπουμε με ελαφριά την καρδιά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Κάθε μυαλό είναι φτιαγμένο για διαφορετικά πράγματα. Μπορεί για κάποιον το μαθηματικό να είναι ο φυσικός του χώρος!Η ιατρική το ίδιο!Η φιλολογία το ίδιο!Μπορεί να τη φοβούνται επειδή δεν την ξέρουν. Επίσης όμως, μπορεί να την υποτιμούν γιατί δεν την ξέρουν...Είναι καθαρά υποκειμενικό....

Οι νηπιαγωγοί είναι πολύ σημαντικό επάγγελμα...Μην το βλέπουμε με ελαφριά την καρδιά..
Σίγουρα είναι. Απλώς δεν θεωρώ πως χρήζουν επιστημονικής ιδιότητας. Και οι φυσικοθεραπευτές είναι πολύ σημαντικό επάγγελμα, και μάλιστα το τμήμα τους έχει και πολύ υψηλή βάση, αλλά παρέμεινε ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
υποκειμενική δυσκολία όταν την φοβούνται η περισσότεροι; :hmm: παράδειγμα ήταν το μαθηματικό..θα μπορούσα να αναφέρω την ιατρική...

δύσκολη την θεωρούν και οι καθηγητές Πανεπιστημίου και όσοι ασχολούνται με αυτήν

ειναι τουλαχιστον εμφανες οτι κουραστηκες ως φοιτητης του μαθηματικου και το τονιζεις με καθε ευκαιρια!αν ρωτησεις εναν φυσικο(το εχω κανει)θα σου πει οτι η φυσικη ειναι σαφεστατα πιο δυσκολη απο τα μαθηματικα....αν το ακουγες θα σου κακοφαινοταν?
εδω βλεπουμε οτι επαλ βρησκουν πιο ευκολα θεσεις απο τα αει και εμεις καθομαστε και "γκριναζουμε" για την καθε επιστημη...και συμφωνω με την ρεμπεκκα....τι ακριβως σε παρεξενευει δηλαδη?το γεγονος οτι οι περισοοτεροι "μασανε" οταν ακουνε μαθηματικα και τα "φοβουνται" δεν σημαινει οτι ισχυει για ολους! εννοειται συνεπως οτι ειναι εντελως...............υποκειμενικο θεμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
ειναι τουλαχιστον εμφανες οτι κουραστηκες ως φοιτητης του μαθηματικου και το τονιζεις με καθε ευκαιρια!αν ρωτησεις εναν φυσικο(το εχω κανει)θα σου πει οτι η φυσικη ειναι σαφεστατα πιο δυσκολη απο τα μαθηματικα....αν το ακουγες θα σου κακοφαινοταν?
εδω βλεπουμε οτι επαλ βρησκουν πιο ευκολα θεσεις απο τα αει και εμεις καθομαστε και "γκριναζουμε" για την καθε επιστημη...και συμφωνω με την ρεμπεκκα....τι ακριβως σε παρεξενευει δηλαδη?το γεγονος οτι οι περισοοτεροι "μασανε" οταν ακουνε μαθηματικα και τα "φοβουνται" δεν σημαινει οτι ισχυει για ολους! εννοειται συνεπως οτι ειναι εντελως...............υποκειμενικο θεμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

μα και η φυσική είναι δύσκολη και δυσκολότερη θα έλεγα

Είπα ότι ήταν τυχαίο παράδειγμα, το μαθηματικό. Το λέω επειδή το σπουδάζω. Θα ήταν κάπως αν μιλούσα συνέχεια για την μηχανική ορυκτών πόρων και να σπούδαζα αυτό που σπουδάζω. Απλά βλέπω να μην αμοίβονται οι φοιτητές δύσκολων επιστημών όπως θα έπρεπε δηλ., συναρτήσει της δυσκολίας και της γοητείας που έχουν που ο περισσότερος κόσμος στην Ελλάδα, λόγω άγνοιας απαξιώνει κάποια πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μπορεί να είναι φοιτητές δύσκολων επιστημών αλλά αν δεν παράγουν έργο γιατί να πληρώνονται....;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
μα και η φυσική είναι δύσκολη και δυσκολότερη θα έλεγα

Είπα ότι ήταν τυχαίο παράδειγμα, το μαθηματικό. Το λέω επειδή το σπουδάζω. Θα ήταν κάπως αν μιλούσα συνέχεια για την μηχανική ορυκτών πόρων και να σπούδαζα αυτό που σπουδάζω. Απλά βλέπω να μην αμοίβονται οι φοιτητές δύσκολων επιστημών όπως θα έπρεπε δηλ., συναρτήσει της δυσκολίας και της γοητείας που έχουν που ο περισσότερος κόσμος στην Ελλάδα, λόγω άγνοιας απαξιώνει κάποια πράγματα...

και η γοητεια ειναι υποκειμενικη...υπαρχουν ατομα που αδυνατουν να δουν την ομορφια μιας επιστημης!τεσπα στα υπολοιπα θα συμφωνησω...αν ο καθενας επαιρνε την θεση που του αξιζε ολα θα ηταν ωραια...δυστυχως βλεπεις το αντιθετο...ατομα με πολυ λιγοτερη γνωση σε καποιο αντικειμενο το παιζουν καμποσοι...αλλα φταιει το εκπαιδευτικο συστημα που τους το επιτρεπει...φταιει αυτο που οι νεοι αποκαρδιωνονται και δεν ξερουν αν αξιζει να "παλεψουν"για κατι ή οχι επειδη ξερουν οτι δεν θα ανταμειφθουν...το πιο μεγαλο κινητρο πλεον για τα πανεπιστημια ειναι η προσωπικη σου καλλιεργεια....το οτι θες να ασχοληθεις με μια επιστημη ακομη και αν ξερεις οτι δεν θα ανταμειφθεις και πολλοι εκει εξω απο κολλεγια,ιεκ,ακομη και επαλ διεκδηκουν την ιδια θεση με σενα με τσαμπουκα....προσωπικα εχω απογοητευτει εντελως απο το πολιτικο και εκπαιδευτικο συστημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
νομίζω ότι αν έχεις θέληση, προσωπικότητα, πυγμή, όνειρα, άποψη, εξυπνάδα,..

δεν θα χαθείς ας υπάρχουν εκεί έξω όλα αυτά που αναφέρεις

έναν αγώνα κάνουμε όλοι, το θέμα είναι ποιος κάνει αγώνα σε έργα και ποιος σε λόγια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top