Πανεπιστήμια vs TEI

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Μπορεί να είναι φοιτητές δύσκολων επιστημών αλλά αν δεν παράγουν έργο γιατί να πληρώνονται....;

τι εννοεις καλε οτι δεν παραγουν εργο?

νομίζω ότι αν έχεις θέληση, προσωπικότητα, πυγμή, όνειρα, άποψη, εξυπνάδα,..

δεν θα χαθείς ας υπάρχουν εκεί έξω όλα αυτά που αναφέρεις

έναν αγώνα κάνουμε όλοι, το θέμα είναι ποιος κάνει αγώνα σε έργα και ποιος σε λόγια...

αμα δεν ειχαμε ονειρα,στοχους και δεν αγαπουσαμε αυτο που καναμε και απλως κοιτουσαμε την επαγγελματικη αποκατασταση θα τα ειχαμε παρατησει....διοτι πλεον το πανεπιστημιο δεν ειναι εγγυηση επαγγελματικης αποκαταστασης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
τι εννοεις καλε οτι δεν παραγουν εργο?

Οι απόφοιτοι δύσκολων σχολών είναι πάρα πολλοί. Δεν γίνονται όλοι να πληρώνονται καλά εκ των πραγμάτων, δεν δουλεύουν καν όλοι. Θα πληρωθούν για το έργο που θα παράγουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Οι απόφοιτοι δύσκολων σχολών είναι πάρα πολλοί. Δεν γίνονται όλοι να πληρώνονται καλά εκ των πραγμάτων, δεν δουλεύουν καν όλοι. Θα πληρωθούν για το έργο που θα παράγουν.

ε καλα αυτο ενοειται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Να σημειώσω απλά ότι το έργο ενός αποφοίτου δύσκολης σχολής δεν είναι απαραίτητα σημαντικότερο από αυτό ενός από μια εύκολη σχολή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Να σημειώσω απλά ότι το έργο ενός αποφοίτου δύσκολης σχολής δεν είναι απαραίτητα σημαντικότερο από αυτό ενός από μια εύκολη σχολή...

οσον αφορα την χρησιμοτητα του σιγουρα οχι και αυτο παλευω να πω τοση ωρα!:clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Βέβαια έχω τύχει και σε περίπτωση που τύπος σε ιδιωτική σχολή δημοσιογραφίας με κοιτούσε με βλέμμα του στυλ "εγώ είμαι δημοσιογράφος και βγαίνοντας από την ιδιωτική σχολή θα γίνω παρουσιαστής"...Έτσι του είχαν πει...
Πρέπει και οι δύο πλευρές να προσέχουν τι λένε.....

Το θέμα είναι κάποιος βγάζοντας ένα ΙΕΚ 2 ετών γίνεται δημοσιογράφος και αναγνωρίζονται στο σύλλογο των δημοσιογράφων. Έχουμε φτάσει στο σημείο κάθε τηλεοπτικό κανάλι να κάνει το δικό του ΙΕΚ και να τους προτιμά έναντι των άλλων. Αυτό σημαίνει απαξίωση των πανεπιστημιακών σπουδών.

Είναι σίγουρο ότι με την αναγνώριση των ΙΕΚ θα γίνει κάτι αντίστοιχο και στα υπόλοιπα επαγγέλματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το θέμα είναι κάποιος βγάζοντας ένα ΙΕΚ 2 ετών γίνεται δημοσιογράφος και αναγνωρίζονται στο σύλλογο των δημοσιογράφων. Έχουμε φτάσει στο σημείο κάθε τηλεοπτικό κανάλι να κάνει το δικό του ΙΕΚ και να τους προτιμά έναντι των άλλων. Αυτό σημαίνει απαξίωση των πανεπιστημιακών σπουδών.

Είναι σίγουρο ότι με την αναγνώριση των ΙΕΚ θα γίνει κάτι αντίστοιχο και στα υπόλοιπα επαγγέλματα....

Εμένα δεν με ενοχλεί αυτό. Μπορεί να κάνει πολύ καλή δουλειά. Και έτσι και αλλιώς, χρειάζεται κάποια χρόνια να δουλέψεις ως δημοσιογράφος και κάποια άλλα πράγματα να κάνεις για να μπεις στην ΕΣΗΕΑ. Εμένα με νοιάζει το ύφος και η στάση. Αυτό με ενοχλεί.
Η δημοσιογραφία είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο γιατί είναι 80% ταλέντο και 20% γνώση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
οσον αφορα την χρησιμοτητα του σιγουρα οχι και αυτο παλευω να πω τοση ωρα!:clapup::clapup::clapup::clapup:

δηλ., μπορεί μια δύσκολη επιστήμη για την πλειοψηφία να είναι άχρηστη; :clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ τουλάχιστον δεν είπα αυτό. Ξαναδιάβασε τι έγραψα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
δηλ., μπορεί μια δύσκολη επιστήμη για την πλειοψηφία να είναι άχρηστη; :clapup::clapup::clapup::clapup:

ρε συ πλακα μου κανεις για να περασει η ωρα?:hmm::hmm::hmm::hmm:αυτο καταλαβες αποσα ειπα τοση ωρα?:/::/::/::/::/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εμένα δεν με ενοχλεί αυτό. Μπορεί να κάνει πολύ καλή δουλειά. Και έτσι και αλλιώς, χρειάζεται κάποια χρόνια να δουλέψεις ως δημοσιογράφος και κάποια άλλα πράγματα να κάνεις για να μπεις στην ΕΣΗΕΑ. Εμένα με νοιάζει το ύφος και η στάση. Αυτό με ενοχλεί.
Η δημοσιογραφία είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο γιατί είναι 80% ταλέντο και 20% γνώση..

Θεωρώ ότι εφόσον οι γνώσεις που παρέχονται στο ΑΕΙ είναι ανώτερες από αυτές που παρέχονται από τα αντίστοιχα ΙΕΚ πρέπει να έχουν και ανώτερα επαγγελματικά δικαιώματα. Το να να μπορεί να ενταχθεί κάποιος ανεξαρτήτως ταλέντου και προυπηρεσίας σε έναν κλάδο χωρίς να τελειώσει μια ανώτατη σχολή απαξιώνει το πανεπιστημιακό πτυχίο και τον ίδιο το κλάδο. Διαφορετικά το σημαντικότερο ρόλο παίζουν οι προσωπικές γνωριμίες και όχι οι γνώσεις.

Για παράδειγμα υπάρχουν αρκετοί που γνωρίζουν την δουλειά ενός φαρμακοποιού ή ενός μηχανικού αλλά δεν τους δίνει δικαίωμα ο φαρμακευτικός σύλλογος ή το τεχνικό επιμελητήριο να ανοίξουν φαρμακείο/γραφείο και να ενταχθούν στο αντίστοιχο σύλλογο. Θεωρώ ότι πρέπει η αγορά εργασίας να συνδέεται με το επίπεδο σπουδών, ως ανταμοιβή για την προσπάθεια των φοιτητών.... Διαφορετικά ποιος ο λόγος να σπουδάζουμε αν δεν θέλουμε να ασχοληθούμε με την έρευνα. Θα μπορούσαμε απλώς να πάμε σε κάποιον επαγγελματία να μας μάθει την δουλειά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Θεωρώ ότι εφόσον οι γνώσεις που παρέχονται στο ΑΕΙ είναι ανώτερες από αυτές που παρέχονται από τα αντίστοιχα ΙΕΚ πρέπει να έχουν και ανώτερα επαγγελματικά δικαιώματα. Το να να μπορεί να ενταχθεί κάποιος ανεξαρτήτως ταλέντου σε έναν κλάδο κάποιος χωρίς να τελειώσει μια ανώτατη σχολή απαξιώνει το πανεπιστημιακό πτυχίο. Διαφορετικά το σημαντικότερο ρόλο παίζουν οι προσωπικές γνωριμίες και όχι οι γνώσεις.

Για παράδειγμα υπάρχουν αρκετοί που γνωρίζουν την δουλειά ενός φαρμακοποιού ή ενός μηχανικού αλλά δεν τους δίνει δικαίωμα ο φαρμακευτικός σύλλογος ή το τεχνικό επιμελητήριο να ανοίξουν φαρμακείο/γραφείο και να ενταχθούν στο αντίστοιχο σύλλογο. Θεωρώ ότι πρέπει η αγορά εργασίας να συνδέεται με το επίπεδο σπουδών...

εξαρτάται για ποια αγορά εργασίας μιλάμε...

στην ελλάδα θεωρώ ότι η αγορά εργασίας έχει πεθάνει εδώ και 100 χρόνια...

είναι αστείο να μιλάμε για αγορά εργασίας στην ελλάδα, όταν γνωστή μου στην Αγγλία από τεί τουριστικών επαγγελμάτων ελλάδας, με μεταπτυχιακό διδάσκει σε ιατρική σχολή σαν εργαστηριακός βοηθός στον τομέα του τραυματισμού τουριστών...:) Θέλω να πω ότι βρήκε δουλειά, που στην ελλάδα θα έπινε φρέντο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
εξαρτάται για ποια αγορά εργασίας μιλάμε...

στην ελλάδα θεωρώ ότι η αγορά εργασίας έχει πεθάνει εδώ και 100 χρόνια...

είναι αστείο να μιλάμε για αγορά εργασίας στην ελλάδα, όταν γνωστή μου στην Αγγλία από τεί τουριστικών επαγγελμάτων ελλάδας, με μεταπτυχιακό διδάσκει σε ιατρική σχολή σαν εργαστηριακός βοηθός στον τομέα του τραυματισμού τουριστών...:) Θέλω να πω ότι βρήκε δουλειά, που στην ελλάδα θα έπινε φρέντο...;)

Άλλο εννοούσα.... Ένας μαθηματικός ονομάζεται μαθηματικός και γράφεται στον αντίστοιχο σύλλογο εφόσον πληρεί κάποιες προυποθέσεις μια εν των οποίων είναι να έχει πανεπιστημιακό πτυχίο. Δεν μπορεί κάποιος άσχετος που απλώς διαβάζει μαθηματικά από χόμπι να γραφτεί στο σύλλογο των μαθηματικών ακόμα κι ας έχει αποκτήσει τις γνώσεις από μόνος του.

Αντίθετα για να γίνεις δημοσιογράφος δεν απαιτείται από την ΕΣΗΕΑ να έχεις πανεπιστημιακό πτυχίο (έχει άλλες προυποθέσεις που δεν γνωρίζω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Αντίθετα για να γίνεις δημοσιογράφος δεν απαιτείται από την ΕΣΗΕΑ να έχεις πανεπιστημιακό πτυχίο (έχει άλλες προυποθέσεις που δεν γνωρίζω).

Σόρρυ είναι και η ώρα..:P Οκ, με κάλυψες.

Ναι, πολλοί δημοσιοκάφροι έχουν πτυχίο Νομικής ή Οικονομικών με κάποια ειδίκευση στα ΜΜΕ από κάποιο "εργαστήρι"..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Από κάποιο σημείο και ύστερα η συζήτηση έχει παρεκκλίνει... Ας περιοριστούμε στο παρόν θέμα, παρακαλώ!

Αν και έχει αναφερθεί καλό είναι να επαναλάβουμε ότι: Τα ΤΕΙ (δεν χρειάζεται να κάνουμε χρήση του όρου ΑΤΕΙ) είναι ΑΕΙ, όμως δεν είναι Πανεπιστήμια! Ο νόμος είναι σαφής:
1. α) Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Α.Ε.Ι.), κατά την
έννοια του άρθρου 16 παράγραφος 5 του Συντάγμα−
τος, είναι τα ιδρύματα της ανώτατης εκπαίδευσης, η
οποία αποτελείται από δύο παράλληλους τομείς: αα)
τον πανεπιστημιακό τομέα, ο οποίος περιλαμβάνει τα
Πανεπιστήμια, τα Πολυτεχνεία και την Ανωτάτη Σχολή
Καλών Τεχνών και ββ) τον τεχνολογικό τομέα, ο οποίος
περιλαμβάνει τα Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα
(Τ.Ε.Ι.) και την Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνο−
λογικής Εκπαίδευσης.


Με όλα όσα έχω διαβάσει -αναφέρομαι στα προγενέστερα μηνύματα- αλλά και βιώσει στην καθημερινότητα μου, εν τέλει θα πείσω τον εαυτό μου ότι είμαι κατώτερος ή κάπως κατώτερος από τους φοιτητές των Πανεπιστημίων.:whistle: Ευτυχώς για μένα ξυπνάω έστω και την τελευταία στιγμή απ'αυτήν την περιέργη και επικίνδυνη αποχαύνωση. Ή μήπως είναι έκδηλη προπαγάνδα ή μήπως δεν είναι;




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Δεν τίθεται θέμα ανώτερου ή κατώτερου, τα ΤΕΙ απλά έχουν πιό πρακτικό,παρά θεωρητικό προσανατολισμό.
Όποιος μπήκε στο Πανεπιστήμιο για να γίνει ψώνιο,ή να αποκτήσει ένα χαρτί είναι σε λάθος μέρος.

Βασική προυπόθεση είναι να σου αρέσει αυτό που κάνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Από κάποιο σημείο και ύστερα η συζήτηση έχει παρεκκλίνει... Ας περιοριστούμε στο παρόν θέμα, παρακαλώ!

Αν και έχει αναφερθεί καλό είναι να επαναλάβουμε ότι: Τα ΤΕΙ (δεν χρειάζεται να κάνουμε χρήση του όρου ΑΤΕΙ) είναι ΑΕΙ, όμως δεν είναι Πανεπιστήμια! Ο νόμος είναι σαφής:
1. α) Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Α.Ε.Ι.), κατά την
έννοια του άρθρου 16 παράγραφος 5 του Συντάγμα−
τος, είναι τα ιδρύματα της ανώτατης εκπαίδευσης, η
οποία αποτελείται από δύο παράλληλους τομείς: αα)
τον πανεπιστημιακό τομέα, ο οποίος περιλαμβάνει τα
Πανεπιστήμια, τα Πολυτεχνεία και την Ανωτάτη Σχολή
Καλών Τεχνών και ββ) τον τεχνολογικό τομέα, ο οποίος
περιλαμβάνει τα Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα
(Τ.Ε.Ι.) και την Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνο−
λογικής Εκπαίδευσης.


Με όλα όσα έχω διαβάσει -αναφέρομαι στα προγενέστερα μηνύματα- αλλά και βιώσει στην καθημερινότητα μου, εν τέλει θα πείσω τον εαυτό μου ότι είμαι κατώτερος ή κάπως κατώτερος από τους φοιτητές των Πανεπιστημίων.:whistle: Ευτυχώς για μένα ξυπνάω έστω και την τελευταία στιγμή απ'αυτήν την περιέργη και επικίνδυνη αποχαύνωση. Ή μήπως είναι έκδηλη προπαγάνδα ή μήπως δεν είναι;





μηπως εννοεις αυτο που λενε επισημα οτι οι μεν ειναι ανωτατη σχολη και οι δε ανωτερη σχολη...και καλα ετσι τις ξεχωριζουν!

Δεν τίθεται θέμα ανώτερου ή κατώτερου, τα ΤΕΙ απλά έχουν πιό πρακτικό,παρά θεωρητικό προσανατολισμό.
Όποιος μπήκε στο Πανεπιστήμιο για να γίνει ψώνιο,ή να αποκτήσει ένα χαρτί είναι σε λάθος μέρος.

Βασική προυπόθεση είναι να σου αρέσει αυτό που κάνεις...

σωστος!:happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Ε όχι ακριβώς, παράδειγμα: https://en.wikipedia.org/wiki/Fachhochschule

Όχι φίλε,σωστά το είπε ο προηγούμενος...Τ.Ε.Ι. με τη μορφή που έχουν εδώ σήμερα δεν παίζει να υπάρχουν ούτε στο Ταμτούμ!
Τα Fachhochschule όπως και τα Polytechnics στην Αγγλία μετεξελίχθηκαν σε Πανεπιστήμια μετά από τη συνθήκη της Bologna...
Το ότι κάποια Fachhochschule κράτησαν την παλιά τους ονομασία (τα περισσότερα μετονομάστηκαν σε Πανεπιστήμια Εφαρμοσμένων Επιστημών) δεν σημαίνει ότι δεν απονέμουν πτυχίο ισότιμο με αυτό των υπολοίπων Α.Ε.Ι.!
Τώρα όσο γι'αυτό που έγινε στην Ελλάδα...εφόσον η χώρα μας υπέγραψε τη συνθήκη,έπρεπε τα Τ.Ε.Ι. και όποια άλλα ιδρύματα υπήρχαν στην Ανώτερη βαθμίδα (Ανώτερη/Ανώτατη Εκπαίδευση=Ελληνική "πατέντα") να μετεξελιχθούν και να μπουν όλα μαζί με τα Πανεπιστήμια στην Ενιαία Τριτοβάθμια Εκπαίδευση όπως έγινε σε όλες τις χώρες που υπέγραψαν εκείνη τη χρονιά!
Αυτό που έγινε τελικά για να μη μείνει κανείς Ελληναράς στενοχωρημένος (αποφυγή πολιτικού κόστους δηλαδή,άλλη μια Ελληνική "πατέντα") ήταν να μπουν τα Τ.Ε.Ι. στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση (να γίνουν "Α.Ε.Ι." δηλαδή) χωρίς μετονομασία ή μετεξέλιξη (με την έννοια να γίνουν πιο ποιοτικά) και τελικώς να απονέμουν ισότιμο πτυχίο ακαδημαϊκά με αυτό των υπολοίπων Α.Ε.Ι. (μέχρι εδώ ΟΚ με τους "ΤΕΙτζήδες λοιπόν,ησύχασαν και θα μας ξαναψηφίσουν) ΑΛΛΑ (για να ικανοποιήσουμε και τους άλλους και να μη χάσουμε κάνα ψηφαλάκι) το επαγγελματικό status των Τ.Ε.Ι. (αυτό δηλαδή που στην ουσία μετράει) και φυσικά η χρηματοδότηση (που εφόσον το Τ.Ε.Ι. είναι πια Α.Ε.Ι. έχει τις ίδιες λειτουργικές ανάγκες) ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ το ΙΔΙΟ!Δηλαδή (μερικά παραδείγματα),υπάρχει στο Δημόσιο ακόμη και σήμερα (δεν ξέρω αν εφαρμόστηκε τελικά ο νέος νόμος που το άλλαζε) διάκριση "Π.Ε./Τ.Ε." σε μισθολόγιο και εξέλιξη,πολλές σχολές δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα ισότιμα με αυτά των Πανεπιστημίων (π.χ. απόφοιτοι Οικονομικών σχολών) ή δεν έχουν και καθόλου (π.χ. απόφοιτοι Μηχανικοί)...επιπλέον,το γεγονός ότι δεν προβλέπεται απ'το νόμο η διενέργεια Διδακτορικών απ'τα Τ.Ε.Ι. είναι ένα επιπλέον "πάτημα" για τους υβριστές τους,μεταξύ άλλων...

Συνοψίζοντας,φτάσαμε σε μια κατάσταση σήμερα,όπου τα Τ.Ε.Ι. είναι Α.Ε.Ι. "τυπικά" αλλά στην ουσία είναι κάτι σαν "ολίγον Πανεπιστήμια",καθώς σε πολλές περιπτώσεις ο απόφοιτος ενός Τ.Ε.Ι. συναντά..."περίεργες καταστάσεις" και πολλές φορές αναρωτιέται "τι πτυχίο έχω τελικά";:eek:Κι όχι άδικα...

Υ.Γ. Να σας πω κι ένα παρήγορο εσάς τους πτυχιούχους των Τ.Ε.Ι.,ότι έτσι κι αλλιώς σύντομα δεν θα έχετε δουλειά εδώ και θ'αναγκαστείτε να μεταναστεύσετε έξω,όπου δεν θα συναντήσετε κανένα "θέμα" με το πτυχίο σας...γιούπι!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Για την ώρα τα ΑΕΙ θεωρούνται ανώτερα. Στο άμεσο μέλλον τα Α.Τ.Ε.Ι. θα γίνουν Α.Ε.Ι. (για μένα αφού τα Α.Τ.Ε.Ι. έχουν δικαίωμα για μεταπτυχιακές σπουδές είναι πλέον πανεπιστημία) όπως και τα κολέγια που είναι θέμα χρόνου να αναγνωριστούν.

Δυστυχώς μερικοί με ένα πτυχίο ΑΕΙ νομίζουν αυτόματα πως είναι ανώτεροι από τους άλλους που έχουν βγάλει άλλο χαρτί (Τ.Ε.Ι., Ι.Ε.Κ.) επαναπαύονται με τις γνώσεις του πανεπιστημίου και μετά διαμαρτύρονται γιατί δεν βρίσκουν δουλειά.

Αυτό που έχει σημασία για έναν εργοδότη δεν είναι η πιστοποιημένη γνώση αλλά η πραγματική γνώση που δυστυχώς Α.Ε.Ι. και Τ.Ε.Ι. είναι για κλάματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ρε παιδιά, τι σημασία έχει ο τίτλος όταν το επίπεδο είναι για κλάματα;
Αυτό ισχύει και για τα ΑΕΙ και για τα ΤΕΙ, δεν διαχωρίζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top