Πανεπιστήμια vs TEI

Annamaria

Νεοφερμένος

Η Annamaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Με αφορμή τη διαμάχη μεταξύ των ΑΕΙ και ΑΤΕΙ,
θα ήθελα να γράψω και εγώ την άποψη μου.
Κατ αρχήν,
δε θα μπορούσα να μη δεχτώ πως σαφώς και υπάρχουν τμήματα των ΑΕΙ που τα αντίστοιχα των ΑΤΕΙ είναι υποδεέστερα.
Όμως καλό θα ήταν να μην τσουβαλιάζουμε όλες τις σχολές αυτών των ιδρυμάτων
Και κυρίως να μη μιλάμε απαξιωτικα.
Θα ήθελα να ρωτήσω εσάς που δε δέχεστε ούτε τον όρο ###8220;φοιτητής###8221;
για τα παιδιά που σπουδάζουν στα ΑΤΕΙ,
πως θα χαρακτηρίζατε έναν φυσικοθεραπευτή, έναν κοινωνικό λειτουργό,
έναν λογοθεραπευτή, έναν εργοθεραπευτή, έναν νοσηλευτή ###894;
Αντί να υπάρχει λοιπόν αυτή η ανόητη αντιπαράθεση μεταξύ των φοιτητών και ###8230;###8230;. σπουδαστών,
καλό θα ήταν οι αρμόδιοι, να συμπεριλάβουν τουλάχιστον τις σχολές υγείας και πρόνοιας
στα ΑΕΙ γιατί είναι άδικο να απαξιώνεται το έργο που προσφέρουν στην κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 272341

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αντί να υπάρχει λοιπόν αυτή η ανόητη αντιπαράθεση μεταξύ των φοιτητών και ……. σπουδαστών,
καλό θα ήταν οι αρμόδιοι, να συμπεριλάβουν τουλάχιστον τις σχολές υγείας και πρόνοιας
στα ΑΕΙ γιατί είναι άδικο να απαξιώνεται το έργο που προσφέρουν στην κοινωνία.

προσωπικα εγω δεν +φωνω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
προσωπικα εγω δεν +φωνω !
και ασε με να μαντεψω..μμμμμμ .........εχεις περασει σε ΑΕΙ ε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 272341

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι στο παμακ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Με αφορμή τη διαμάχη μεταξύ των ΑΕΙ και ΑΤΕΙ,
θα ήθελα να γράψω και εγώ την άποψη μου.
Κατ αρχήν,
δε θα μπορούσα να μη δεχτώ πως σαφώς και υπάρχουν τμήματα των ΑΕΙ που τα αντίστοιχα των ΑΤΕΙ είναι υποδεέστερα.
Όμως καλό θα ήταν να μην τσουβαλιάζουμε όλες τις σχολές αυτών των ιδρυμάτων
Και κυρίως να μη μιλάμε απαξιωτικα.
Θα ήθελα να ρωτήσω εσάς που δε δέχεστε ούτε τον όρο “φοιτητής”
για τα παιδιά που σπουδάζουν στα ΑΤΕΙ,
πως θα χαρακτηρίζατε έναν φυσικοθεραπευτή, έναν κοινωνικό λειτουργό,
έναν λογοθεραπευτή, έναν εργοθεραπευτή, έναν νοσηλευτή ;
Αντί να υπάρχει λοιπόν αυτή η ανόητη αντιπαράθεση μεταξύ των φοιτητών και ……. σπουδαστών,
καλό θα ήταν οι αρμόδιοι, να συμπεριλάβουν τουλάχιστον τις σχολές υγείας και πρόνοιας
στα ΑΕΙ γιατί είναι άδικο να απαξιώνεται το έργο που προσφέρουν στην κοινωνία.


Λοιπον το οτι περασες σε ΑΕΙ...το ειπα επιτηδες γιατι μονο ενα παιδι που περασε σε ΑΕΙ θα ελεγε ενα σκετο εγω δεν συμφωνω...

Λοιπον ας τα περουν απο την αρχη. Εγω περασα φετος ΤΕΙ Λογοθεραπεις ... αν και επιανα τα ιστορικα αρχαιολογικα , κοινωνικη λειτουργος ,...και αλλα προτιμησα να βαλλω πρωτα αυτο το τει παρα καποιο απο τα αρκετα μπορω να πω αει...
Τα τει δεν πρεπει να υποβαθμιζονται τοσο πολυ.. Τωρα θα πειτε οι περισσοτεροι "ε ... τι θα ελεγες, αφου σε τει περασες, να μην τα υποστηριξεις?" . Οχι δεν τα υποστηριζω για αυτον τον λογο... Ανεκαθεν απο πολυ μικρη ελεγα μα γιατι να υπαρχουν αει και τει? τι διαφορα εχουν? καμια................... εχω να πω.. Την δουλεια που κανουν τα παιδια στα τει τα παιδια στα αει δεν την κανουν. Τα χιλιαδες μαθηματα που παρακολουθουν τα παιδια στα τει στα αει δεν το κανουν. Και το λεω αυτο γιατι τα παιδια των τει πρεπει να πηγαινουν σε ολα τα εργαστηρια. Και ετσι και τα περισσοτερα αν οχι ολα πηγαινουν. Αντιθετα στα αει πηγαινουν απο 200 ατομα μιας σχολης τα 50...
τεσπα...ξεφυγα καπως...
Ναι κατα την γνωμη μου τα παραιατρικα πανεπιστημια θα επρεπε εδω και πολαααααααααα χρονια να εχουν γινει αει... και αυτο γιατι? Γιατι.. εγω σαν λογοθεραπευτρια θα μαθω πολλα πραγματα απο τον κλαδο της ιατρικης, της ψυχολογιας και του εκπαιδευτικου... Γιατι λοιπον εγω να πρεπει να μαθω τοσα πολλα απο τρεις διαφορετικους κλαδους, να περασω με δυσκολια τα μαθηματα και τα εργαστηρια (γιατι οσοι ξερουν απο σχολες λογικα θα ξερουν πως η λογοθεραπεια ειναι πολυ δυσκολη σχολη, ή εστω απο τα δυσκολοτερα τει)... και μετα απο αυτη την προσπαθεια να μου ερχετε ενας φοιτητης απο αει και να μου λεει σιγα ενα τει τελειωσες? Και ναι το επαγγελμα του Λογοθεραπευτη ειναι ενα μικρο λειτουργημα.. Οπως ακριβως θα βοηθα ενας δασκαλος της ειδικης αγωγης ενα παιδι ετσι θα το βοηθαω και εγω.... Και οχι φυσικα και δεν συμφωνω να γινουν τα καταξιομενα τει ατει....Τι ατει ρε φιλαρακι? Το ιδιο και το αυτο δεν ειναι? ΑΕΙ να τα κανεις....
Και απο την στιγμη που υπαρχει μονο τει στην Λογοθεραπεια και στην Φυσικοθεραπεια γιατι να υποβαθμιζετε το πτυχειο απο τα παιδια της σχολης αυτης? Επειδη πανω σε αυτα τα πτυχεια εχει κολησει η εκνευριστικη ταμπελα ΤΕΙ....ελεος...
Ναι δεν λεω...ενος ατομου που σπουδαζει σε ενα τει οπως της νοσηλευτικης τοτε ναι ειναι πολυ λογικο να υποβαθμιστει το πτυχειο του καπως απο την στιγμη που υπαρχουν και τα αει της νοσυλευτικης και μαλιστα με πολυ ψηλη βαση....
Α........και το καλυτερο...γιατι να μου πει καποιος εξυπνος...σιγα ρε συ τει τελειωσες...απο την στιγμη που εγω επρεπε να βγαλλω 15.100 να μπω στην σχολη και αλλοι να βγαζουν 12.000 για να μπουνε σε αει... ? ρητορικη ερωτηση ειναι..δεν περιμενω την απαντηση..
Επισης δεν ειναι καλο επαγγελμα του φυσικοθεραπευτη? Εννοειτε πως ειναι...αλλα ξεχασα ειναι τει...
Αυτα για την ωρα ... οταν θθυμηθω και αλλα θα τα γραψω...
Παντως ναι τα ΤΕΙ που αξιζουν πρεπει να γνουν ΑΕΙ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Μα τι σχέση έχει το πόσο βγάζεις.Το γεγονός ότι ένα τει έχει υψηλότερη βάση από ένα αει δεν σημαίνιε ότι κακώς ονομάζεται έτσι.Κατα την άποψη μου πάντως δεν είνια ντροπή να πείς ότι σπουδάζω τει λογοθεραπείας.Τι δηλαδή έχει το τεί?Όλοι νομιζω πιστευουν ότι υπάρχουν αξιόλογα τει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ειμαστε η μοναδικη χωρα με τει ,νομιζω οτι καλυτερο θα ηταν να συγχωνευτουν καποιες σχολες των τει με αυτες των πανεπιστημιων ή ακομα καποιες να αναβαθμιστουν σε αει (ναι,καποιες ειναι πολυ καλες-οχι ομως ολες)

τα τει ,κακα τα ψεματα ,περα απο καποιες εξαιρεσεις ,δεν προσφαιρουν μεγαλυτερη καταρτηση απο τα αντιστοιχα αει,ενας απο τους λογους που δημιουργηθηκαν ειναι για να γεμισει η επαρχεια κοσμο,με αποτελεσμα 40 τει να απειλουνται με κλεισιμο αυτην την στιγμη.
ενδεικτικο νομιζω ειναι οτι σε καποια τει δεν υπαρχουν καν επαγγελματικα δικαιωματα.
η εξισωση των τει -αει κατα την αποψη μου κακως εγινε,διοτι στην πραγματικοτητα δεν υφισταται στις διαφορες σχολες καμια συγκριση μεταξυ τει αει.
δεν συνηγορω υπερ των αει αλλα δεν μπορουμε να παραβλεψουμε το γεγονος της καλυτερης αποκαταστασης που προσφαιρουν τα αει.
ωστωσο εξακοκουθω να πιστευω οτι υπαρχουν μερικα πολυ αξιολογα τει τα οποια ομως ειναι δυστυχως λιγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prototype

Νεοφερμένος

Ο Andreas Vesalius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Τι κολλάτε σε όρους όπως ...αν λέγονται φοιτητες ή οχι. Τι σημασία έχει; Εχει καβαλήσει το καλάμι οποιος λέει οτι δν είναι φοιτητές. Συνήθως το λένε κομπλεξικοί που δεν έχουν ταυτότητα και προσπαθούν να διαφοροποιηθούν με ανοησίες.

Τα ΤΕΙ υπάρχουν για συγκεκριμένο λόγο. Είναι διαφορετικά, σκοπεύουν αλλού, κυρίως στην τεχνική κατάρτηση.

Το γεγονός οτι η κοινωνία έχει σχηματίσει αποκλίνουσα εικόνα για τα ΤΕΙ δεν σημαίνει οτι τα ΤΕΙ πρέπει να αλλάξουν αλλά η πρώτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ορίστε τι κατάφερε το κράτος με την ανωτατοποίηση των ΤΕΙ σε ΑΤΕΙ. Να τρώγονται φοιτητές ΑΕΙ και σπουδαστές ΑΤΕΙ, να υπάρχουν αντιπάθειες μεταξύ φοιτητών ΑΕΙ και ΑΤΕΙ του ίδιου αντικειμένου κλπ.

Τα ΤΕΙ ιδρύθηκαν για συγκεκριμένο λόγο και όχι για να γίνουν πανεπιστήμια και εξ ορισμού το αντικείμενο τους ήταν ακαδημαϊκά υποδεέστερο από τα πανεπιστήμια. Ο λόγος που δημιουργήθηκαν ήταν για να παράγουν τεχνολόγους οι οποίοι θα στελεχώσουν την παραγωγή, οι οποίοι θα εφαρμόσουν την υπάρχουσα γνώση και ΔΕΝ θα συμβάλλουν στην έρευνα και την παραγωγή νέας γνώσης.

Μετά την ανωτατοποίηση των ΤΕΙ σε ΑΤΕΙ ξεκίνησαν να λειτουργούν μεταπτυχιακά προγράμματα στα ΤΕΙ με αποτέλεσμα τα ΤΕΙ να αποπροσανατολίζονται από τον αρχικό σκοπό τους που ήταν η εφαρμογή της υπάρχουσας και όχι η παραγωγή νέας γνώσης. Γι αυτόν τον σκοπό υπάρχουν τα πανεπιστήμια.

Τα ΤΕΙ πρέπει να ξαναγίνουν όπως ήταν και να λειτουργούν για τον λόγο που ιδρύθηκαν. Άλλο ΤΕΙ και άλλο πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
συμφωνώ με τον civilara

και μου κάνει πολλές φορές εντύπωση το "vs" που βάζετε ώρες ώρες σε τέτοια θέματα, τα αει είναι πανεπιστήμια τα τει τεχνολογικά ιδρύματα

επομένως τι συγκρίνουμε τώρα; Τα πανεπιστήμια σαφώς και είναι ανώτερα και έτσι θα είναι πάντα, και οι γνώσεις που προσφέρουν αν και περισσότερο θεωρητικές θα υπερτερούν από αυτές που παρέχονται από ένα τει.

γνωρίζετε κανέναν λαμπρό επιστήμονα να χει βγει από τει;

ενας καλός μαθητής πάει σε αει, ένας χειρότερος από τον καλό, πάει σε τει, στη ζωή ο καλύτερος πάει πιο "πάνω".

και πραγματικά, μου την σπάει πολύ που μερικοί θέλουν να εξισωθούν τα πτυχία αει με τει, κάτσε ρε φίλε δηλαδή ο άλλος που διάβαζε και δεν έβγαινε έξω να κωλοβαρέσει για να βγάλει τα 19000 μόρια μαλάκας ήταν; Αν είναι έτσι να πάμε όλοι στα τει και να μη σκοτωνόμαστε στο διάβασμα,

ΠΟΤΕ μου δε θα δεχτώ καμία εξίσωση πτυχίων, δε καθόμουν εγώ να πήζω όλη μέρα για να περάσω σε αει για να χω αύριο ίσο πτυχίο με τον άλλον που ΚΩΛΟΒΑΡΟΥΣΕ και βγαινε όλη μέρα έξω και κανε το μάγκα σε κάθε γκόμενα που περνούσε από δίπλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
συμφωνώ με τον civilara

και μου κάνει πολλές φορές εντύπωση το "vs" που βάζετε ώρες ώρες σε τέτοια θέματα, τα αει είναι πανεπιστήμια τα τει τεχνολογικά ιδρύματα

επομένως τι συγκρίνουμε τώρα; Τα πανεπιστήμια σαφώς και είναι ανώτερα και έτσι θα είναι πάντα, και οι γνώσεις που προσφέρουν αν και περισσότερο θεωρητικές θα υπερτερούν από αυτές που παρέχονται από ένα τει.

γνωρίζετε κανέναν λαμπρό επιστήμονα να χει βγει από τει;

ενας καλός μαθητής πάει σε αει, ένας χειρότερος από τον καλό, πάει σε τει, στη ζωή ο καλύτερος πάει πιο "πάνω".

και πραγματικά, μου την σπάει πολύ που μερικοί θέλουν να εξισωθούν τα πτυχία αει με τει, κάτσε ρε φίλε δηλαδή ο άλλος που διάβαζε και δεν έβγαινε έξω να κωλοβαρέσει για να βγάλει τα 19000 μόρια μαλάκας ήταν; Αν είναι έτσι να πάμε όλοι στα τει και να μη σκοτωνόμαστε στο διάβασμα,

ΠΟΤΕ μου δε θα δεχτώ καμία εξίσωση πτυχίων, δε καθόμουν εγώ να πήζω όλη μέρα για να περάσω σε αει για να χω αύριο ίσο πτυχίο με τον άλλον που ΚΩΛΟΒΑΡΟΥΣΕ και βγαινε όλη μέρα έξω και κανε το μάγκα σε κάθε γκόμενα που περνούσε από δίπλα.

Υπάρχουν πολλά τμήματα ΤΕΙ με υψηλές βάσεις και μάλιστα υψηλότερες από αντίστοιχα ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Αναφερόμουν περισσότερο σε σχολές ΑΕΙ με υψηλή βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλά τμήματα ΤΕΙ με υψηλές βάσεις και μάλιστα υψηλότερες από αντίστοιχα ΑΕΙ.

Υπαρχουν ΤΕΙ με υψηλοτερες βασεις απο ΑΕΙ γενικα ... αλλα οχι σε αντιστοιχα τμηματα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Λοιπον στη νοσηλευτικη εχουμε το εξης... κατ αρχην τα επαγγελματικα μας δικαιωματα ειναι ολοιδια με τα τει. Η μονη διαφορα ειναι στο μισθολογικο και στο οτι μπορουμε να ανελιχθουμε στην ιεραρχια 2 χρονια νωριτερα απο τα τει. Κατα τα αλλα ειναι λες και ειμαστε η ιδια σχολη.. αυτο υποστηριζουν οι αποφοιτοι των τει οτι ειναι το σωστο αφου και οι 2 σχολες εχουν το ιδιο αντικειμενο και ιδια διαρκεια σπουδων (κατι που ισχυει και μεταξυ διατροφολογιας χαροκοπειου και διαιτολογιας τει αν δεν κανω λαθος,ομως μονο διατροφολογους παιρνουν στα νοσοκομεια). Προτεινουμε λοιπον στα πλαισια αναβαθμισης της νοσηλευτικης εκπαιδευσης κι αφου υπαρχουν 2 ιδρυματα (αει και τει) ιδια κι απαραλλαχτα συμφωνα με αυτους να κλεισουν τα τει και να γινουν αει. Και σχετικα με αυτο διαβαζω απο μερικους το μεγιστο,να κλεισουν τα αει γιατι ειναι μονο 2 σχολες και να διδασκεται η νοσηλευτικη στα τει που ειναι καμια 10αρια! Υποβαθμιζουν το επαγγελμα τους για να κανουν το κομματι τους.. και δυστυχως για μας δε βλεπω καμια προθεση να υπαρξει ειτε καποια διακριση μεταξυ των ιδρυματων ειτε κλεισιμο των τει και μετατροπη τους σε αει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Αναφερόμουν σε σχολές ΑΕΙ με υψηλή βάση.

Ναι,υπάρχουν και ΤΕΙ με βάσεις 15000+.Και εκεί για να μπεις πρέπει να πήξεις στο διάβασμα.Anyway,επειδή πέρσι σπούδαζα σε ΤΕΙ Πληροφορικής και μάλιστα της περιφέρειας(Λάρισα) μπορώ να πω ότι γίνεται πολύ σοβαρή δουλειά και κανεις δεν σου χαρίζεται για να σου περάσει τα μαθήματα ούτε τίποτα τέτοιο.Πρέπει να πηξεις στο διάβασμα όπως λες.Μάλιστα επειδή ένας φίλος μου σπούδαζε σε ΑΕΙ Πληροφορικής μου έλεγε ότι εκεί τα πράματα είναι πολύ πιο χαλαρά(παρατάξεις τους περνάνε μαθήματα,δεν πάταγαν καν στα μαθήματα κτλ).

sosat: Τουλάχιστον πέρσι το ΤΕΙ Πληροφορικής Αθηνας ήταν πάνω από Επιστήμης Υπολογιστών Τρίπολης και Κρήτης.Δεν ξέρω για φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Εκ φύσεως των ΑΕΙ και ΤΕΙ, δεν γίνεται ποτέ να εξισωθούν οι σπουδές, τα πτυχία, τα επαγγελματικά δικαιώματα, γιατί πολύ απλά, ο ακαδημαϊκός στόχος του ΑΕΙ και του ΤΕΙ είναι διαφορετικός. Ότι και να λέμε, είναι λόγια του καφενείου...για να περνάει η ώρα.:P

Όμως γιατί το ψάχνετε τόσο πολύ; :):hmm: Παραδείγματος χάριν, η ύλη ενός μαθήματος Διακριτών Μαθηματικών που διδάσκεται σε ένα Τμήμα Πληροφορικής ΤΕΙ είναι το 1/3 σε περιεχόμενο και δυσκολίας της ύλης που διδάσκεται σε ένα Τμήμα Πληροφορικής του ΑΕΙ. Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας. Όταν έχουμε τέτοιες απόψεις ισοπεδωτισμού και εξίσωσης των πάντων, μην περιμένουμε ως χώρα να προοδεύσουμε. Αυτό που χρειάζεται επί της παρούσης είναι, μια αναθεώρηση του ακαδημαϊκού στόχου και της σημασίας των ΤΕΙ ή ΑΤΕΙ για την χώρα μας και όχι προς θεού, η εξίσωσή τους με τα ΑΕΙ. Διαφορετικά, θα οδηγηθούμε με μαθηματική ακρίβεια, στην υποβάθμιση των δημόσιων Πανεπιστημίων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Ναι,υπάρχουν και ΤΕΙ με βάσεις 15000+.Και εκεί για να μπεις πρέπει να πήξεις στο διάβασμα.Anyway,επειδή πέρσι σπούδαζα σε ΤΕΙ Πληροφορικής και μάλιστα της περιφέρειας(Λάρισα) μπορώ να πω ότι γίνεται πολύ σοβαρή δουλειά και κανεις δεν σου χαρίζεται για να σου περάσει τα μαθήματα ούτε τίποτα τέτοιο.Πρέπει να πηξεις στο διάβασμα όπως λες.Μάλιστα επειδή ένας φίλος μου σπούδαζε σε ΑΕΙ Πληροφορικής μου έλεγε ότι εκεί τα πράματα είναι πολύ πιο χαλαρά(παρατάξεις τους περνάνε μαθήματα,δεν πάταγαν καν στα μαθήματα κτλ).

sosat: Τουλάχιστον πέρσι το ΤΕΙ Πληροφορικής Αθηνας ήταν πάνω από Επιστήμης Υπολογιστών Τρίπολης και Κρήτης.Δεν ξέρω για φέτος.

ο φίλος σου μπορεί να μη τη γούσταρε τη σχολή αυτή αλλά να πήγε μόνο και μόνο επειδή έχει όνομα και μέλλον.

έχω φίλους σε αει πληροφορικής και δουλειά γίνεται και πολλά εργαστήρια έχουν, και σε κάθε μάθημα κάνουν διάφορα πρότζεκτς.

πήξιμο μπορεί να ρίχνεις στη σχολή, αλλά εμείς μιλάμε για το πήξιμο που πρέπει να ρίξεις ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙΣ στη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν υπάρχει καμία διαμάχη. Απλώς τα ΤΕΙ έχουν περισσότερη σχέση με την αγορά εργασίας, οι απόφοιτοί τους γενικά ξερουν πιο πολύ από "πιάτσα" λόγω εργαστηρίων και πρακτικής και προτιμούνται γιατί κοστίζουν φθηνότερα και δεν χρειάζονται και χρόνο για να μπουν στο πνευμα της πραγματικής δουλειάς. Η διαφορά των ΤΕΙ από τα ΑΕΙ ειναι οτι τα ΑΕΙ προσφέρουν καλυτερο υπόβαθρο, αρκετά καλύτερο, αν τυχον εχεις στόχο για post-graduate σπουδές, με ακαδημαικό ή μη χαρακτήρα. Κάθε τυπος ανωτατου ιδρυματος εξυπηρετεί έναν διαφορετικό σκοπό, συνεπώς κι αυτό που λένε να γινουν τα ΤΕΙ ΑΕΙ ειναι εντελώς άκυρο. Το Διακοσμητικής ΤΕΙ Αθηνας ειναι μια από τις πιο οργανωμένες σχολές στην Ελλάδα, αλλά αντιπροσωπεύει κάποια "επιστημη" για να μπει στα ΑΕΙ ή μήπως οι διακοσμητές μπορουν να αποκαλούνται "μηχανικοί" ώστε να μπουν στα πολυτεχνεία; Κανένα απ'τα δύο νομίζω. Και πάλι η φημη, το επιπεδο και κυριως τα δικαιώματα των αποφοίτων της συγκεκριμένης σχολής ειναι κομπλέ. Όπως και η βάση της, στα 19425 μόρια με ειδικό μάθημα στο οποίο δύσκολα γράφεις πάνω από 3000 μόρια.
-----------------------------------------
συμφωνώ με τον civilara

και μου κάνει πολλές φορές εντύπωση το "vs" που βάζετε ώρες ώρες σε τέτοια θέματα, τα αει είναι πανεπιστήμια τα τει τεχνολογικά ιδρύματα

επομένως τι συγκρίνουμε τώρα; Τα πανεπιστήμια σαφώς και είναι ανώτερα και έτσι θα είναι πάντα, και οι γνώσεις που προσφέρουν αν και περισσότερο θεωρητικές θα υπερτερούν από αυτές που παρέχονται από ένα τει.

γνωρίζετε κανέναν λαμπρό επιστήμονα να χει βγει από τει;

ενας καλός μαθητής πάει σε αει, ένας χειρότερος από τον καλό, πάει σε τει, στη ζωή ο καλύτερος πάει πιο "πάνω".

και πραγματικά, μου την σπάει πολύ που μερικοί θέλουν να εξισωθούν τα πτυχία αει με τει, κάτσε ρε φίλε δηλαδή ο άλλος που διάβαζε και δεν έβγαινε έξω να κωλοβαρέσει για να βγάλει τα 19000 μόρια μαλάκας ήταν; Αν είναι έτσι να πάμε όλοι στα τει και να μη σκοτωνόμαστε στο διάβασμα,

ΠΟΤΕ μου δε θα δεχτώ καμία εξίσωση πτυχίων, δε καθόμουν εγώ να πήζω όλη μέρα για να περάσω σε αει για να χω αύριο ίσο πτυχίο με τον άλλον που ΚΩΛΟΒΑΡΟΥΣΕ και βγαινε όλη μέρα έξω και κανε το μάγκα σε κάθε γκόμενα που περνούσε από δίπλα.

Ναι κι εγώ συμφωνώ με τον Civilara, ειναι ακριβώς έτσι οπως τα λέει αλλά οφειλω να σου πω οτι υπερβάλλεις. Το οτι εξυπηρετούν άλλο σκοπό δεν σημαινει για κανένα λόγο ότι οι ΑΕΙτζηδες ειναι "πάνω" ενώ οι ΤΕιτζήδες ειναι "κάτω", οπως το παρουσιάζεις στο μήνυμά σου. Και πρώτα απ'ολα σαφως και δεν βγαινουν επιστημονες απ'τα ΤΕΙ γιατι βγαινουν Τεχνολόγοι. Μηχανικοί απ'τα Πολυτεχνεία κι Επιστήμονες αποκλειστικά και μόνο απ'τα πανεπιστήμια. Ο καθένας έχει μια εργασία, ένα μεράκι και μια ικανότητα να προσφέρει πάντως, αυτό ειναι το μόνο σίγουρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Από όσο ξέρω μπορείς να συνεχίσεις και από το ΤΕΙ για μεταπτυχιακό,διδακτορικό ακόμα και για ακαδημαϊκή καριέρα.Επίσης πολλά ΤΕΙ βγάζουν Μηχανικούς (Τοπογράφους,Ηλεκτρονικούς,Ηλεκτρολόγος,Μηχανολόγους) TE που στο εξωτερικό αναγνωρίζονται ισότιμα με τους αντιστοιχους των πολυτεχνείων.

kwstas: Το πήξιμο που έριξες για να μαζέψεις τα 16,17,18 χιλιάδες μόρια δεν συγκρίνεται σε καμια περίπτωση με το πήξιμο που θα ρήξεις για να τελειώσεις ένα οποιοδήποτε ΑΕΙ ή ΤΕΙ.

Anarki: Οι απόφοιτοι των Fachhochschulen αναγνωρίζονται από το Ελληνικό κράτος/δημόσιο και έχουν τα ίδια ακριβώς δικαιώματα με τους Μηχανικούς των πολυτεχνείων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top