Πανεπιστήμια vs TEI

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Λοιπον το οτι περασες σε ΑΕΙ...το ειπα επιτηδες γιατι μονο ενα παιδι που περασε σε ΑΕΙ θα ελεγε ενα σκετο εγω δεν συμφωνω...

Λοιπον ας τα περουν απο την αρχη. Εγω περασα φετος ΤΕΙ Λογοθεραπεις ... αν και επιανα τα ιστορικα αρχαιολογικα , κοινωνικη λειτουργος ,...και αλλα προτιμησα να βαλλω πρωτα αυτο το τει παρα καποιο απο τα αρκετα μπορω να πω αει...
Τα τει δεν πρεπει να υποβαθμιζονται τοσο πολυ.. Τωρα θα πειτε οι περισσοτεροι "ε ... τι θα ελεγες, αφου σε τει περασες, να μην τα υποστηριξεις?" . Οχι δεν τα υποστηριζω για αυτον τον λογο... Ανεκαθεν απο πολυ μικρη ελεγα μα γιατι να υπαρχουν αει και τει? τι διαφορα εχουν? καμια................... εχω να πω.. Την δουλεια που κανουν τα παιδια στα τει τα παιδια στα αει δεν την κανουν. Τα χιλιαδες μαθηματα που παρακολουθουν τα παιδια στα τει στα αει δεν το κανουν. Και το λεω αυτο γιατι τα παιδια των τει πρεπει να πηγαινουν σε ολα τα εργαστηρια. Και ετσι και τα περισσοτερα αν οχι ολα πηγαινουν. Αντιθετα στα αει πηγαινουν απο 200 ατομα μιας σχολης τα 50...
τεσπα...ξεφυγα καπως...
Ναι κατα την γνωμη μου τα παραιατρικα πανεπιστημια θα επρεπε εδω και πολαααααααααα χρονια να εχουν γινει αει... και αυτο γιατι? Γιατι.. εγω σαν λογοθεραπευτρια θα μαθω πολλα πραγματα απο τον κλαδο της ιατρικης, της ψυχολογιας και του εκπαιδευτικου... Γιατι λοιπον εγω να πρεπει να μαθω τοσα πολλα απο τρεις διαφορετικους κλαδους, να περασω με δυσκολια τα μαθηματα και τα εργαστηρια (γιατι οσοι ξερουν απο σχολες λογικα θα ξερουν πως η λογοθεραπεια ειναι πολυ δυσκολη σχολη, ή εστω απο τα δυσκολοτερα τει)... και μετα απο αυτη την προσπαθεια να μου ερχετε ενας φοιτητης απο αει και να μου λεει σιγα ενα τει τελειωσες? Και ναι το επαγγελμα του Λογοθεραπευτη ειναι ενα μικρο λειτουργημα.. Οπως ακριβως θα βοηθα ενας δασκαλος της ειδικης αγωγης ενα παιδι ετσι θα το βοηθαω και εγω.... Και οχι φυσικα και δεν συμφωνω να γινουν τα καταξιομενα τει ατει....Τι ατει ρε φιλαρακι? Το ιδιο και το αυτο δεν ειναι? ΑΕΙ να τα κανεις....
Και απο την στιγμη που υπαρχει μονο τει στην Λογοθεραπεια και στην Φυσικοθεραπεια γιατι να υποβαθμιζετε το πτυχειο απο τα παιδια της σχολης αυτης? Επειδη πανω σε αυτα τα πτυχεια εχει κολησει η εκνευριστικη ταμπελα ΤΕΙ....ελεος...
Ναι δεν λεω...ενος ατομου που σπουδαζει σε ενα τει οπως της νοσηλευτικης τοτε ναι ειναι πολυ λογικο να υποβαθμιστει το πτυχειο του καπως απο την στιγμη που υπαρχουν και τα αει της νοσυλευτικης και μαλιστα με πολυ ψηλη βαση....
Α........και το καλυτερο...γιατι να μου πει καποιος εξυπνος...σιγα ρε συ τει τελειωσες...απο την στιγμη που εγω επρεπε να βγαλλω 15.100 να μπω στην σχολη και αλλοι να βγαζουν 12.000 για να μπουνε σε αει... ? ρητορικη ερωτηση ειναι..δεν περιμενω την απαντηση..
Επισης δεν ειναι καλο επαγγελμα του φυσικοθεραπευτη? Εννοειτε πως ειναι...αλλα ξεχασα ειναι τει...
Αυτα για την ωρα ... οταν θθυμηθω και αλλα θα τα γραψω...
Παντως ναι τα ΤΕΙ που αξιζουν πρεπει να γνουν ΑΕΙ...

συμφωνώ με τον civilara

και μου κάνει πολλές φορές εντύπωση το "vs" που βάζετε ώρες ώρες σε τέτοια θέματα, τα αει είναι πανεπιστήμια τα τει τεχνολογικά ιδρύματα

επομένως τι συγκρίνουμε τώρα; Τα πανεπιστήμια σαφώς και είναι ανώτερα και έτσι θα είναι πάντα, και οι γνώσεις που προσφέρουν αν και περισσότερο θεωρητικές θα υπερτερούν από αυτές που παρέχονται από ένα τει.

γνωρίζετε κανέναν λαμπρό επιστήμονα να χει βγει από τει;

ενας καλός μαθητής πάει σε αει, ένας χειρότερος από τον καλό, πάει σε τει, στη ζωή ο καλύτερος πάει πιο "πάνω".

και πραγματικά, μου την σπάει πολύ που μερικοί θέλουν να εξισωθούν τα πτυχία αει με τει, κάτσε ρε φίλε δηλαδή ο άλλος που διάβαζε και δεν έβγαινε έξω να κωλοβαρέσει για να βγάλει τα 19000 μόρια μαλάκας ήταν; Αν είναι έτσι να πάμε όλοι στα τει και να μη σκοτωνόμαστε στο διάβασμα,

ΠΟΤΕ μου δε θα δεχτώ καμία εξίσωση πτυχίων, δε καθόμουν εγώ να πήζω όλη μέρα για να περάσω σε αει για να χω αύριο ίσο πτυχίο με τον άλλον που ΚΩΛΟΒΑΡΟΥΣΕ και βγαινε όλη μέρα έξω και κανε το μάγκα σε κάθε γκόμενα που περνούσε από δίπλα.

2 αντιδιαμετρικες απαντησεις που φανερωνουν και οι 2 τον κομπλεξισμο που υπαρχει στην Ελληνικη κοινωνια.Συμφωνω με τον miv και τον Civilara.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ρε φιλε kwstass χαλαρωσε λιγο!

η επιλογη αν καποιος θα φοιτησει σε αει και τει δεν κανει ανωτερο κανεναν σε τιποτα,απλα δινει περισσοτερες ευκαιριες,μην ταυτιζεις τα πτυχια με τους ανθρωπους ,οποιος περασε σε τει δεν σημαινει οτι περασε επειδη ειχε λιγα μορια,μπορει να εγινε συνειδητα η επιλογη,αρα το επιχειρημα σου το βρισκω εντελως ατοπο,αφου ακομα και στις υψηλοβαθμες σχολες να ψαξεις στα αει θα βρεις φοιτητες που τ εχουν φορτωσει στον αλεκτωρα ,ενω αλλοι δεν θα αποφοιτησουν ποτε και αυτο διοτι πανε σε ενα αει μονο απο κομπασμο επειδη εχουν συγκεντρωσει πολλα μορια.
ας μην ξεφευγουμε λοιπον απο την σωστη βαση του ζητηματος ,αλλο τει ,αλλο αει,ειναι διαφορετικα,ωστωσο οχι και τοσο υποδεεστερα τα τει απο τα αει ,αφου ξερω πολλους φιλους μου ,φοιτητες στα τει,που θα βγαλουν αρκετες χιλιαδες ευρω μεχρι εγω να παρω πτυχιο απο την σχολη μου.
και στην τελικη γιατι να τιθεται ζητημα ανωτεροτητας ή κατωτεροτητας?
τα επαγγελματα ειναι διαφορετικα,το ιδιοο και οι απαιτησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos0712

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
κλειδωστε το θεμα...υπαρχει ηδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
εχω ανοιξει αυτο...https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=49047
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annamaria

Νεοφερμένος

Η Annamaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Παιδιά ανέβασα το ίδιο θέμα και στο

υπουργείο παιδείας

αν θέλετε να ακουστούν

οι απόψεις σας

https://www.meafora.gr/?p=2708
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
συγνώμη παιδιά για το τρόπο έκφρασης μου προηγουμένως

απλά έχω βαρεθεί να ακούω κάθε μέρα από διάφορα άτομα IRL να λένε πόσο καλύτερα είναι τα ΤΕΙ από τα ΑΕΙ επειδή είναι πιο πρακτικά, έχουν περισσότερα εργαστήρια κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Συμφωνώ με Civilara καθώς έχουν όπως πολύ σωστά είπε παρεκλίνει αρκετά από τον αρχικό στόχο τους,γι αυτό δημιουργούνται και αυτές οι συζητήσεις σήμερα...
Είμαι ενάντια της εξίσωσης ΑΕΙ-ΤΕΙ καθώς κάτι τέτοιο θα έχεις ως αποτέλεσμα(εκτός των άλλων) και την αύξηση της ανεργίας,τουλάχιστον τώρα ''ξεχωρίζει'' ο πληροφορικός του ΑΕΙ από τον πληροφορικό του ΤΕΙ.
Η βαθμολογία έχει να κάνει με τη ζήτηση(παράμετροι:αντικείμενο,πόλη κτλ) και το λέω αυτό γιατί είδα post ανάλογο που ανέφερε ότι η σχολή του με Λογοθεραπεία νομίζω είναι καλύτερη από ΑΕΙ της Τρίπολης(πληροφορώ ότι το τμήμα είναι πολύ πολύ καλό,μένω στην Τρίπολη) το οποιό έχει πολύ χαμηλότερη βαθμολογία.Το αν είναι καλύτερη ή όχι δεν θα το κρίνω εγώ ΑΛΛΑ δεν μπορεί να το κρίνει κανείς με βάση τη βαθμολογία της σχολής,πχ Λογιστική βρίσκεις και με 15000,βρίσκεις και με 9000.Λογιστική σπουδάζεις και στα δύο,αλλά άλλο Αθήνα και άλλο επαρχία για τα μυαλά νέων φοιτητών.

ΥΓ Ανήκω σε ΑΕΙ για να σας λυθεί η απορία.
ΥΓ2 Κάτι τέτοια νομοσχέδια θα βγουν ξανά στη δημοσιότητα στο επόμενο πολιτικό σκάνδαλο με σκοπό να κοιμηθεί και η φοιτητική κοινότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
συγνώμη παιδιά για το τρόπο έκφρασης μου προηγουμένως

απλά έχω βαρεθεί να ακούω κάθε μέρα από διάφορα άτομα IRL να λένε πόσο καλύτερα είναι τα ΤΕΙ από τα ΑΕΙ επειδή είναι πιο πρακτικά, έχουν περισσότερα εργαστήρια κτλ


Ελπιζω αυτο να μη το λες για εμενα γιατι εγω εκανα αναφορα στα εργαστηρια....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
[/u][/b][/size]

Ελπιζω αυτο να μη το λες για εμενα γιατι εγω εκανα αναφορα στα εργαστηρια....:)
οχι δεν έχει να κάνει με το φόρουμ, γενικά IRL(in real life)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
συμφωνώ με τον civilara

και μου κάνει πολλές φορές εντύπωση το "vs" που βάζετε ώρες ώρες σε τέτοια θέματα, τα αει είναι πανεπιστήμια τα τει τεχνολογικά ιδρύματα

επομένως τι συγκρίνουμε τώρα; Τα πανεπιστήμια σαφώς και είναι ανώτερα και έτσι θα είναι πάντα, και οι γνώσεις που προσφέρουν αν και περισσότερο θεωρητικές θα υπερτερούν από αυτές που παρέχονται από ένα τει.

γνωρίζετε κανέναν λαμπρό επιστήμονα να χει βγει από τει;

ενας καλός μαθητής πάει σε αει, ένας χειρότερος από τον καλό, πάει σε τει, στη ζωή ο καλύτερος πάει πιο "πάνω".

και πραγματικά, μου την σπάει πολύ που μερικοί θέλουν να εξισωθούν τα πτυχία αει με τει, κάτσε ρε φίλε δηλαδή ο άλλος που διάβαζε και δεν έβγαινε έξω να κωλοβαρέσει για να βγάλει τα 19000 μόρια μαλάκας ήταν; Αν είναι έτσι να πάμε όλοι στα τει και να μη σκοτωνόμαστε στο διάβασμα,

ΠΟΤΕ μου δε θα δεχτώ καμία εξίσωση πτυχίων, δε καθόμουν εγώ να πήζω όλη μέρα για να περάσω σε αει για να χω αύριο ίσο πτυχίο με τον άλλον που ΚΩΛΟΒΑΡΟΥΣΕ και βγαινε όλη μέρα έξω και κανε το μάγκα σε κάθε γκόμενα που περνούσε από δίπλα.


Ακομα δεν συμφωνω με αυτο που λες οτι ενα παιδι που περασε σε τει εχει ριξει πολυ λιγοτερο εως καθολου διαβασμα για να περασει στο τει αυτο. Υπαρχουν ομως και πολλα παιδια που δεν ριχνουν τοοοοο διαβασμα για να περασουν σε αει. Αυτο παει αναλογα με την σχολη.. Ενας που θελει ιατρικη θα βαλει κατω των κω... ο για τις δυο τελευταιες χρονιες του λυκειου.. Σιγουρα.. Αλλα επιλογη του δεν ειναι αυτη η σχολη? ναι. Αρα πρεπει να κανει τα παντα για πετυχει αυτο του τον στοχο.. Εγω περασα σε τει , αν ειδες και στην αρχη που το γραφω.. Και πιστεψε δεν βγηκα ουτε μια μερα απο το σπιτι για βολτιτσες και μα΄λακιες.. Επειξα στο διαβασμα και προσπαθησα πολυ για να πετυχω τον αρχικο μου στοχο που δεν τον πετυχα ουτε φετος παροτι ηταν δευτερη φορα που ξανα εδινα.. Για να βγαλλω ομως αυτα τα μορια εριξα το διαβασμα της ζωης μου.. Και σιγουρα στους περισσοτερους περισσοτερους φαινονται γελεια τα δικα μου μορια. Παντως ναι πολλα παιδια που περνανε σε τει ολο το χρονο βγαινουν τις βολτιτσες τους και παιρνανε μια χαρα. Αυτο ομως το κανουν και παιδια των αει.. Δεν εχεις δει παιδι που περασε σε αει με 13.000 χιλιαδες μορια (μπορει να εχει λκ με λιγοτερα ) να ειναι ολη μερα στην ξεπλα???
Δεν πηζετε μονο εσεις στο διαβασμα τελικα.. Πηζουν και καποια ατομα που θελουν ενα τει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Εϊ ψιτ παιδια! Δεν ειναι καλο να 'πηζει' κανεις στο διαβασμα.Γιαυτο μην κοκορευεστε ποιος το κανει.:PΒρειτε αλλα πραγματα να τσακωθειτε για το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Η εξίσωση ΑΕΙ - ΑΤΕΙ είναι άδικη!
Γι'αυτό λοιπόν η μόνη λύση είναι να μετονομαστούν, οσα ατει πληρούν κάποιες προδιαγραφές, σε πανεπιστημια.
Είναι επιτακτική η ανάγκη της αναβάθμισης τόσο των ΑΕΙ όσο και των ΑΤΕΙ καθως τα ιδιωτικά κολλέγια καραδοκούν.Δεν είναι δυνατόν οι απόφοιτοι κολλεγίων να εχουν ισχυρότερη/πλεονεκτηκότερη θεση απο τους πτυχιούχους των Ανωτατων Τεχνολογικών Εκπαιδευτικων Ιδρυμάτων.Για παράδειγμα,καποιος/-α που αποφοίτησε απο κολλέγιο(σύντομα πανεπιστήμιο...) ως λογοθεραπευτής να βρεί σε μικρότερο χρονικό διάστημα και με καλύτερες αποδοχές, εργασία απο κάποιον/-α που ειναι πτυχιούχος ΑΤΕΙ του τμήματος λογοθεραπείας!
Κατι τελευταίο,γιατί οι πρυτάνεις αντιδρούσαν έντονα στην ανωτατοποιήση των ατει, ενώ ήταν ανοιχτοί στο ενδεχόμενο ενσωμάτωσης των ΑΤΕΙ απο τα ΑΕΙ;;Γιατί να μην λειτουργήσουν αυτόνομα τα ΑΤΕΙ ως πανεπιστήμια;Μήπως ο ανταγωνισμός που θα προκύψει πιθανόν να κλονίσει ή και να αποκαλύψει πράγματα και καταστάσεις;;;Μήπως ειναι πολλά τα λεφτά (Άρη...);;; :sick::sick:








Άσχετο, Σοφία, μας τρόμαξες:scared: με το avatar σου...θελουμε πίσω τα μωράκια:xixi::xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Η εξίσωση ΑΕΙ - ΑΤΕΙ είναι άδικη!
Γι'αυτό λοιπόν η μόνη λύση είναι να μετονομαστούν, οσα ατει πληρούν κάποιες προδιαγραφές, σε πανεπιστημια.
Είναι επιτακτική η ανάγκη της αναβάθμισης τόσο των ΑΕΙ όσο και των ΑΤΕΙ καθως τα ιδιωτικά κολλέγια καραδοκούν.Δεν είναι δυνατόν οι απόφοιτοι κολλεγίων να εχουν ισχυρότερη/πλεονεκτηκότερη θεση απο τους πτυχιούχους των Ανωτατων Τεχνολογικών Εκπαιδευτικων Ιδρυμάτων.Για παράδειγμα,καποιος/-α που αποφοίτησε απο κολλέγιο(σύντομα πανεπιστήμιο...) ως λογοθεραπευτής να βρεί σε μικρότερο χρονικό διάστημα και με καλύτερες αποδοχές, εργασία απο κάποιον/-α που ειναι πτυχιούχος ΑΤΕΙ του τμήματος λογοθεραπείας!
Κατι τελευταίο,γιατί οι πρυτάνεις αντιδρούσαν έντονα στην ανωτατοποιήση των ατει, ενώ ήταν ανοιχτοί στο ενδεχόμενο ενσωμάτωσης των ΑΤΕΙ απο τα ΑΕΙ;;Γιατί να μην λειτουργήσουν αυτόνομα τα ΑΤΕΙ ως πανεπιστήμια;Μήπως ο ανταγωνισμός που θα προκύψει πιθανόν να κλονίσει ή και να αποκαλύψει πράγματα και καταστάσεις;;;Μήπως ειναι πολλά τα λεφτά (Άρη...);;; :sick::sick:

;):no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Από την στιγμή που και από το ΤΕΙ μπορείς να συνεχίσεις για διδακτορικό και μεταπτυχιακό δεν με πείθετε για την ανωτερότητα των ΑΕΙ.Μάλιστα υπάρχουν και μεταπτυχιακά στα τμήματα ΤΕΙ που παρακολουθούν απόφοιτοι τμημάτων ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Η εξίσωση ΑΕΙ - ΑΤΕΙ είναι άδικη!
Γι'αυτό λοιπόν η μόνη λύση είναι να μετονομαστούν, οσα ατει πληρούν κάποιες προδιαγραφές, σε πανεπιστημια.
Είναι επιτακτική η ανάγκη της αναβάθμισης τόσο των ΑΕΙ όσο και των ΑΤΕΙ καθως τα ιδιωτικά κολλέγια καραδοκούν.Δεν είναι δυνατόν οι απόφοιτοι κολλεγίων να εχουν ισχυρότερη/πλεονεκτηκότερη θεση απο τους πτυχιούχους των Ανωτατων Τεχνολογικών Εκπαιδευτικων Ιδρυμάτων.Για παράδειγμα,καποιος/-α που αποφοίτησε απο κολλέγιο(σύντομα πανεπιστήμιο...) ως λογοθεραπευτής να βρεί σε μικρότερο χρονικό διάστημα και με καλύτερες αποδοχές, εργασία απο κάποιον/-α που ειναι πτυχιούχος ΑΤΕΙ του τμήματος λογοθεραπείας!
Κατι τελευταίο,γιατί οι πρυτάνεις αντιδρούσαν έντονα στην ανωτατοποιήση των ατει, ενώ ήταν ανοιχτοί στο ενδεχόμενο ενσωμάτωσης των ΑΤΕΙ απο τα ΑΕΙ;;Γιατί να μην λειτουργήσουν αυτόνομα τα ΑΤΕΙ ως πανεπιστήμια;Μήπως ο ανταγωνισμός που θα προκύψει πιθανόν να κλονίσει ή και να αποκαλύψει πράγματα και καταστάσεις;;;Μήπως ειναι πολλά τα λεφτά (Άρη...);;; :sick::sick:








Άσχετο, Σοφία, μας τρόμαξες:scared: με το avatar σου...θελουμε πίσω τα μωράκια:xixi::xixi:



Συμφωνω απολυτα με ολα αυτα που λες... :iagree::no1: τα ειπες πολυ καλα μπραβο.. :xixi:


off: Το avatar δεν ειναι κατι που πρεπει να τρομαζει. Ειναι μια πραγματικοτητα και μαλιστα εδειχνε το αιμα που χυνετε στους δρομους. Υπηρχε λογος που το εβαλα χτες. Το ηξερα πως θα τρομαζε καποιους...:xixi:
Οκ.. Θα ξανα βαλω τα μωρακια γιατι μου αρεσουν και εμενα.:D
-----------------------------------------
Από όσο ξέρω μπορείς να συνεχίσεις και από το ΤΕΙ για μεταπτυχιακό,διδακτορικό ακόμα και για ακαδημαϊκή καριέρα.Επίσης πολλά ΤΕΙ βγάζουν Μηχανικούς (Τοπογράφους,Ηλεκτρονικούς,Ηλεκτρολόγος,Μηχανολόγους) TE που στο εξωτερικό αναγνωρίζονται ισότιμα με τους αντιστοιχους των πολυτεχνείων.

kwstas: Το πήξιμο που έριξες για να μαζέψεις τα 16,17,18 χιλιάδες μόρια δεν συγκρίνεται σε καμια περίπτωση με το πήξιμο που θα ρήξεις για να τελειώσεις ένα οποιοδήποτε ΑΕΙ ή ΤΕΙ.

Anarki: Οι απόφοιτοι των Fachhochschulen αναγνωρίζονται από το Ελληνικό κράτος/δημόσιο και έχουν τα ίδια ακριβώς δικαιώματα με τους Μηχανικούς των πολυτεχνείων.

Εγω για παραδειγμα θα κανω μεταπτυχιακο μετα.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Από όσο ξέρω μπορείς να συνεχίσεις και από το ΤΕΙ για μεταπτυχιακό,διδακτορικό ακόμα και για ακαδημαϊκή καριέρα.Επίσης πολλά ΤΕΙ βγάζουν Μηχανικούς (Τοπογράφους,Ηλεκτρονικούς,Ηλεκτρολόγος,Μηχανολόγους) TE που στο εξωτερικό αναγνωρίζονται ισότιμα με τους αντιστοιχους των πολυτεχνείων.

kwstas: Το πήξιμο που έριξες για να μαζέψεις τα 16,17,18 χιλιάδες μόρια δεν συγκρίνεται σε καμια περίπτωση με το πήξιμο που θα ρήξεις για να τελειώσεις ένα οποιοδήποτε ΑΕΙ ή ΤΕΙ.

Anarki: Οι απόφοιτοι των Fachhochschulen αναγνωρίζονται από το Ελληνικό κράτος/δημόσιο και έχουν τα ίδια ακριβώς δικαιώματα με τους Μηχανικούς των πολυτεχνείων.

Ο σκοπός του ΤΕΙ δεν ειναι το M.Sc ούτε το PhD όμως και ένας πτυχιούχος ΤΕΙ δεν έχει τις ιδιες δυνατότητες να κάνει τέτοιου ειδους καριέρα και το ξέρεις καλά νομίζω. Φυσικά όταν θέλεις κάτι γίνεται, αλλά να ξέρεις οτι ελάχιστοι απόφοιτοι ΤΕΙ παραιτούνται απ'τη δουλειά τους για να κάνουν κάτι τέτοιο, γιατι οι περισσότεροι μένουν στις δουλειές που έκαναν την πρακτική τους και αφού πάρουν πτυχίο. Απ'το ΤΕΙ έχεις μια κάποια καλύτερη μετάβαση στην αγορά και την πιάτσα, απ'το ΑΕΙ έχεις καλύτερη μετάβαση σε μεταπτυχιακό επίπεδο σπουδών. Και για να μην κοροιδευόμαστε, χωρις καμια διαθεση να μειώσω τα παιδιά των ΤΕΙ, δεν ξέρω πολλούς καθηγητές πανεπιστημίων να βγήκαν από πρώτο πτυχίο ΤΕΙ. Δεν ειναι αυτη η δουλειά των αποφοίτων του ΤΕΙ κι ας το καταλάβουμε οτι η διαφοροποιηση υπάρχει για λόγους διαφοράς αντικειμένων, δεν έχει στοχο να μειώσει τους σπουδαστές των ΤΕΙ.
-----------------------------------------
Εϊ ψιτ παιδια! Δεν ειναι καλο να 'πηζει' κανεις στο διαβασμα.Γιαυτο μην κοκορευεστε ποιος το κανει.:PΒρειτε αλλα πραγματα να τσακωθειτε για το θεμα.

Ναι όντως έχεις ένα point, άσε που δεν ειναι απαραίτητο να πήξεις για να βγάλεις τα μόρια, αρκεί ένα πρόγραμμα και λίγο να σου κόβει. Εγώ κουράστηκα μονο τις τελευταίες 15 μέρες και δεν υπερβάλλω καθόλου. Μέχρι τις 15 Απριλίου δουλευα με ένα καλό πρόγραμμα χωρίς να κουράζομαι, μετά έκανα 15 μέρες διακοπές και τις τελευταίες 15 μέρες τα έδωσα όλα. Δεν σας συστηνω να κανετε το ίδιο γιατι το δικο μου προγραμμα εξυπηρετει μονο εμένα. Απλά σας λέω, αν στο σχολείο μου ήξερα 30 άτομα που καίγονταν στο διάβασμα πολύ περισσότερο από μένα, μόνο 4-5 απ'αυτούς κατάφεραν να βγάλουν περισσότερα μόρια απο μένα. Και το λέω πληροφοριακά, χωρις να προσπαθώ να το παίξω κάτι.
-----------------------------------------
Συμφωνω απολυτα με ολα αυτα που λες... :iagree::no1: τα ειπες πολυ καλα μπραβο.. :xixi:


off: Το avatar δεν ειναι κατι που πρεπει να τρομαζει. Ειναι μια πραγματικοτητα και μαλιστα εδειχνε το αιμα που χυνετε στους δρομους. Υπηρχε λογος που το εβαλα χτες. Το ηξερα πως θα τρομαζε καποιους...:xixi:
Οκ.. Θα ξανα βαλω τα μωρακια γιατι μου αρεσουν και εμενα.:D
-----------------------------------------


Εγω για παραδειγμα θα κανω μεταπτυχιακο μετα.. :)

Το θέμα ειναι οτι για να κάνεις μεταπτυχιακό μετά, σε ένα καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικού, θα πρέπει να έχεις πτυχίο ΤΕΙ με 9...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stroumfita

Νεοφερμένος

Η Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ρε παιδια? Μου ειπαν πως απο τα τει βγαινεις βοηθος! Ισχυει κατι τετοιο? Εγω που σκεφτομαι για τει ηλεκτρονικης να παω η τζαμπα κοπος??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλά τμήματα ΤΕΙ με υψηλές βάσεις και μάλιστα υψηλότερες από αντίστοιχα ΑΕΙ.


:O Σαν πιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Ο σκοπός του ΤΕΙ δεν ειναι το M.Sc ούτε το PhD όμως και ένας πτυχιούχος ΤΕΙ δεν έχει τις ιδιες δυνατότητες να κάνει τέτοιου ειδους καριέρα και το ξέρεις καλά νομίζω. Φυσικά όταν θέλεις κάτι γίνεται, αλλά να ξέρεις οτι ελάχιστοι απόφοιτοι ΤΕΙ παραιτούνται απ'τη δουλειά τους για να κάνουν κάτι τέτοιο, γιατι οι περισσότεροι μένουν στις δουλειές που έκαναν την πρακτική τους και αφού πάρουν πτυχίο. Απ'το ΤΕΙ έχεις μια κάποια καλύτερη μετάβαση στην αγορά και την πιάτσα, απ'το ΑΕΙ έχεις καλύτερη μετάβαση σε μεταπτυχιακό επίπεδο σπουδών. Και για να μην κοροιδευόμαστε, χωρις καμια διαθεση να μειώσω τα παιδιά των ΤΕΙ, δεν ξέρω πολλούς καθηγητές πανεπιστημίων να βγήκαν από πρώτο πτυχίο ΤΕΙ. Δεν ειναι αυτη η δουλειά των αποφοίτων του ΤΕΙ κι ας το καταλάβουμε οτι η διαφοροποιηση υπάρχει για λόγους διαφοράς αντικειμένων, δεν έχει στοχο να μειώσει τους σπουδαστές των ΤΕΙ.
-----------------------------------------


Ναι όντως έχεις ένα point, άσε που δεν ειναι απαραίτητο να πήξεις για να βγάλεις τα μόρια, αρκεί ένα πρόγραμμα και λίγο να σου κόβει. Εγώ κουράστηκα μονο τις τελευταίες 15 μέρες και δεν υπερβάλλω καθόλου. Μέχρι τις 15 Απριλίου δουλευα με ένα καλό πρόγραμμα χωρίς να κουράζομαι, μετά έκανα 15 μέρες διακοπές και τις τελευταίες 15 μέρες τα έδωσα όλα. Δεν σας συστηνω να κανετε το ίδιο γιατι το δικο μου προγραμμα εξυπηρετει μονο εμένα. Απλά σας λέω, αν στο σχολείο μου ήξερα 30 άτομα που καίγονταν στο διάβασμα πολύ περισσότερο από μένα, μόνο 4-5 απ'αυτούς κατάφεραν να βγάλουν περισσότερα μόρια απο μένα. Και το λέω πληροφοριακά, χωρις να προσπαθώ να το παίξω κάτι.
-----------------------------------------


Το θέμα ειναι οτι για να κάνεις μεταπτυχιακό μετά, σε ένα καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικού, θα πρέπει να έχεις πτυχίο ΤΕΙ με 9...


Μεταπτυχιακο στο εσωτερικο θα κανω. Δηλαδη εδω στην Ελλαδα και συγκεκριμα στην πολη οπου ειναι και η σχολη μου.:)
Ευχομαι να το παρω και με 10.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top