[Πανελλαδικές 2011] Ποιά σχολή στοχεύετε;

[Πανελλαδικές 2011] Ποιά θα είναι η πρώτη σας επιλογή;;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 265)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Ο Χημικός Μηχανικός μπορεί να εργαστεί :

  • σε βιομηχανίες ως τεχνικός σύμβουλος, αλλά και ως υπεύθυνος προώθησης πωλήσεων χημικών προϊόντων.
  • Επιπλέον, μπορεί να ασχοληθεί με την οικολογική τεχνολογία, την περιβαλλοντική μηχανική, την τεχνολογία νέων υλικών, τη βιοφυσική και βιοχημική μηχανική, τις εφαρμογές διασφάλισης ποιότητας και περιβαλλοντικής διαχείρισης και τη διαχείριση αποθεμάτων.
  • Επίσης, μπορεί να εργαστεί ως δημόσιος υπάλληλος σε τεχνική υπηρεσία δημόσιων οργανισμών,
  • ως ελεύθερος επαγγελματίας με αντικείμενο την εκπόνηση μελετών,
  • στην εκπαίδευση ως καθηγητής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.
(Οι πιο εξελίξιμοι τομείς σε bold)
Δε νομίζω ότι οι περισσότεροι που δηλώνουν τη σχολή έχουν απώτερο σκοπό να ''βολευτούν'' στον εκπαιδευτικό τομέα.
Περισσότερες πληροφορίες: https://www.e-student.gr/group.php?do=discuss&group=&discussionid=36

ο χημικος μηχανικος δεν κανει τοσο πολυ χημεια (βασικα κανει περισσοτερα μαθηματικα και φυσικη παρα χημεια). Ως στοχο εχει,οχι να κατανοησει εις βαθος πως αλληλεπιδρα η υλη με το περιβαλλον(χημικες αντιδρασεις κλπ..) αλλα να χρησιμοποιησει τις γνωσεις του στην μηχανικη για να βελτιστοποιησει την παραγωγη ενος προιοντος (οι Χημικοι μηχανικοι λεγονται και μηχανικοι διεργασιων).
Ο χημικος απο την αλλη κανει Μονο χημεια (και πολυ λιγοτερα μαθηματικα και φυσικη σε αντιθεση με τους μηχανικους). Ως στοχο εχει την -εισ βαθος- κατανοηση των μηχανισμων των χημικων αντιδρασεων και γενικα οτι εχει να κανει με τον κλαδο .
Οσο για τα εργαστηρια απο οσο εχω δει οι χημικοι κανουν πολλες ωρες εργαστηρια την βδομαδα και ειναι αναποσπαστο κομματι της επιστημης τους (το εργαστηριο)
.Για τους χημμηχ δεν γνωριζω, μπορεις να κοιταξεις στο νετ
Ακριβώς.:thumbup:
Έχουμε κι εμείς αρκετά εργαστήρια, απλά κάποια απ' αυτά είναι σε μαθήματα που δεν έχουν να κάνουν αποκλειστικά με χημεία.

Για την ακρίβεια τα 2 αυτά επαγγέλματα που αναφέρεις δεν έχουν καμμία σχέση μαζί τους!!!!!! Σίγουρα και μόνο ο τίτλος του μηχανικού δίνει ένα προβάδισμα (ψυχολογικό!!!!) στους χημικούς μηχανικούς και το γεγονός ότι είναι πολυτεχνική σχολή την καθιστά και δύσκολη, ωστόσο η αγορά εργασίας λέει το ακριβώς αντίθετο. Δηλαδή αυτοί σε συνδυασμό με τους μεταλλειολόγους έχουν τη χειρότερη αποκατάσταση στις μέρες μας κάτι το οποίο είναι λογικό αναλογιζόμενοι το πλήθος (εδώ γελάμε) των εργοστασίων που υπάρχουν πια στην Ελλάδα. Από την άλλη οι χημικοί απ'όσο ξέρω είναι η πιο εύκολη καθηγητική σχολή αλλά και αυτή με δυσκολίες στην αποκατάσταση αφού δημόσιο-φροντιστήρια προτιμούν τους φυσικούς να κάνουν και χημεία.
Ποιο επάγγελμα εξασφαλίζει άμεση επαγγελματική αποκατάσταση στις μέρες μας; ;)
Υπάρχουν αρκετές κατευθύνσεις που μπορείς να πάρεις ως χημ μηχ κι αυτό δείχνει μια δυνατότητα ευελιξίας στην εύρεση εργασίας.
Όσοι παίρνουν κατεύθυνση ''ενέργεια'' ή ασχολούνται με ''biomechanics'' είναι περιζήτητοι στην αγορά εργασίας (και χρυσοπληρωμένοι), ιδιαίτερα στο εξωτερικό (γιατί στην Ελλάδα ως γνωστόν έχουμε διαφορά φάσης με τις εξελίξεις στο εξωτερικό:P)
------------
Εν τέλει, συμφωνώ με την asteroskoni, ψάξ' το λίγο μόνη σου, κοίτα τους οδηγούς σπουδών των δύο τμημάτων και καταστάλαξε σε αυτό που πραγματικά σε ενδιαφέρει και όχι με βάση την επαγγελματική αποκατάσταση. Αν έχεις συνείδηση του τι σπουδάζεις και τι θέλεις να κάνεις, δεν έχεις λόγο να φοβάσαι για το επαγγελματικό σου μέλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragolarossa

Νεοφερμένος

Η fragolarossa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Μακαρι να πεσουν...δεν ζηταω πολλα γυρω στα 600 μορια μωρε:P:P
Εισαι απο το Ρε9υμνο ή απλα σαρεσει?????

χαχαχαχ Και γω τόσο θέλω να πέσουν 600-700!Οχι δεν είμαι απο ρέθυμνο απλά μ αρέσει!Εσύ είσαια πο κεί;Γιατί θέλω να μάθω πως είναι η φοιτιτική ζωή εκεί κτλ γιατί θα ναι τελείως κανούριο για μένα δεν ξέρω τίποτα!!:P:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
1. Oι φυσικομαθηματικές σχολές είναι εξίσου δύσκολες με το πολυτεχνείο..

2. Το πολυτεχνείο μπορείς να το τελειώσεις στα 5 χρόνια, το φυσικομαθηματικό όχι και τόσο σίγουρο..


Εγω θα προτεινω στην κοπελα να κοιταξει τους οδηγους σπουδων των χημικων μηχανικων και των χημικων και να κρινει αναλογως..Νομιζω οτι είναι κατατοπιστικοτατοι..

υ.γ. το -1 ειναι απο εμενα λογω της παραπληροφορησης και της ημιμαθειας σου για τις σχολες

Νομίζω ότι δήλωσα στην αρχή του μηνύματός μου ότι προσπαθώ να βοηθήσω παρότι δε ξέρω πολλά...όσα έγραψα τα άκουσα σε 2 ημερίδες επαγγελματικού προσανατολισμού, και ξέρω άτομα και απο φυσικομαθηματική και από Πολυτεχνείο...οι περισσότεροι από τους πρώτους τελείωσαν στα 4 χρόνια, από τους δεύτερους πολύ λίγοι στα 5...και δεν αμφισβήτησα τη δυσκολία και των 2 σχολών νομίζω...απλά έκανα μία σύγκριση που είναι υπαρκτή για ηλεκτρολόγους-μαθηματικούς...αν δεν ισχύει το ίδιο για τους χημικούς, εντάξει, να το πάρω πισω......το (-1) δεκτό, και σόρι αν βγαίνω λίγο οφ τόπικ, αλλά έπρεπε να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toumilo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο toumilo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 136 μηνύματα.
εγω θελω ΜΜΕ.....αλλα δεν ξερω αν ειναι καλυτερα στο Καποδιστριακο ή στην Παντειο........αν γνωριζει κανενας θα το εκτιμουσα πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyrospr

Νεοφερμένος

Ο Spyrospr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγω ως πρωτη επιλογη επιλογη θελω Ιατρικη, επειτα Φαρμακευτικη ή Ηλεκτρολογους Μηχανολογους και Μηχανικους Υπολογιστων και μετα το χαος :Ρ
Αντε να βγουν τα αποτελεσματα να ξερουμε τι θα κανουμε! Ιατρικη απο οτι εχω μαθει απο φιλους που σπουδαζουν και Αθηνα και Πατρα πιο οργανωμενη και καλη ειναι των Πατρων και σκεφτομαι να την δηλωσω πρωτη! Τα υπολοιπα παιδια που στοχευουν για Ιατρικη τι λετε? Τι εχετε ακουσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erilesg

Δραστήριο μέλος

Η erilesg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 419 μηνύματα.
χαχαχαχ Και γω τόσο θέλω να πέσουν 600-700!Οχι δεν είμαι απο ρέθυμνο απλά μ αρέσει!Εσύ είσαια πο κεί;Γιατί θέλω να μάθω πως είναι η φοιτιτική ζωή εκεί κτλ γιατί θα ναι τελείως κανούριο για μένα δεν ξέρω τίποτα!!:P:whistle:

Εγω ειμαι απο Πτολεμαιδα πολυυυυυ βορεια!
Το τμημα το ανακαλυψα πριν κανα 2 μηνες (και να φανταστεις δινω δευτερη φορα) οταν η κα9ηγητρια μου που σπουδασε στο Ρε9υμνο Φ.Π.Ψ. μυ ελεγε ποσο ωραια ειναι και επδ γνωριζε οτι εγω παιδαγωγικα και φιλολογιες με το ζορι 9α τις δηλωσω μου πε για το τμημα προσχολικης αγωγης που εχει μια πολυ καλη βαση και συγκριτικα με την βαση που εχει σε αλλες πολεις ειναι λουκουμι!!!
Ετσι εδω και κανα 2μηνο μου κολλησε ασχημα εχω και 2 φιλες που χουν περασει στο αντιστοιχο τμημα στα Γιαννενα και ειναι ευχαριστημενες οποτε το 9ελω!!
Για την φοιτητικη ζψη που ρωτας απο την κα9ηγητρια μου που εχω ακουσει πρεπει να ειναι μοναδικη!Συναντας πολυ κοσμο εχει πολλα μερη να πας απο σπιτια και ενοικια ειναι αρκετα καλα συγκριτικα με μεγαλες πολεις και γενικοτερα οσους εχω ακουσει να ειναι Κρητη ειναι πολυ ευχαριστημενοι!Μην 3εχνας πως μπορουν να κανουν και διακοπες στο νησι που σπουδαζουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγω ως πρωτη επιλογη επιλογη θελω Ιατρικη, επειτα Φαρμακευτικη ή Ηλεκτρολογους Μηχανολογους και Μηχανικους Υπολογιστων και μετα το χαος :Ρ
Αντε να βγουν τα αποτελεσματα να ξερουμε τι θα κανουμε! Ιατρικη απο οτι εχω μαθει απο φιλους που σπουδαζουν και Αθηνα και Πατρα πιο οργανωμενη και καλη ειναι των Πατρων και σκεφτομαι να την δηλωσω πρωτη! Τα υπολοιπα παιδια που στοχευουν για Ιατρικη τι λετε? Τι εχετε ακουσει?
Κι ό,τι θα 'λεγα καιρό έχουμε να δούμε κάποιον που να θέλει ΗΜΜΥ. :p

Πώς ακριβώς κολλάει η Ιατρική και το ΗΜΜΥ; Έχεις σίγουρα σκεφτεί τι θέλεις εσύ ο ίδιος ή απλά τα στοχεύεις γιατί είναι υψηλόβαθμα;

Please, μην το κάνετε αυτό στον εαυτό σας και στοχεύετε σχολές μόνο γιατί είναι υψηλόβαθμες. Ξέρετε τι σαβούρα έχει μαζευτεί που δεν ξέρει την τύφλα της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyrospr

Νεοφερμένος

Ο Spyrospr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Κι ό,τι θα 'λεγα καιρό έχουμε να δούμε κάποιον που να θέλει ΗΜΜΥ. :p

Πώς ακριβώς κολλάει η Ιατρική και το ΗΜΜΥ; Έχεις σίγουρα σκεφτεί τι θέλεις εσύ ο ίδιος ή απλά τα στοχεύεις γιατί είναι υψηλόβαθμα;

Please, μην το κάνετε αυτό στον εαυτό σας και στοχεύετε σχολές μόνο γιατί είναι υψηλόβαθμες. Ξέρετε τι σαβούρα έχει μαζευτεί που δεν ξέρει την τύφλα της;

Ωπα ωπα! Ουδεμια σχεση φιλαρακι! Τουλαχιστον οσον αφορα εμενα, ποτε δεν κοιταξα μια σχολη επειδη ηταν υψηλοβαθμη! Η Ιατρικη που λες ειναι ονειρο ζωης για εμενα που θελω πολυ να γνωρισω, γιατι κακα τα ψεματα ειναι η μεγιστη επιστημη! Αν ηθελα κατι υψηλοβαθμο, τοτε θα πηγαινα για αρχιτεκτονικη σχολη εμπ ;) Τελος παντων, δεν τα λεω ολα αυτα με διαθεση για τσακωμο ή κατι... Οσο για τους ΗΜ&ΜΥ που λες, παλι δεν ειναι επιλογη επειδη ειναι υψηλοβαθμη σχολη. Απλα θεωρω εξισου ενδιαφερον το αντικειμενο αυτης της πολυτεχνικης σχολης και ειναι μια εξελιξιμη επιστημη. Φιλικα :)

Y.Γ. Εχεις πολυ μεγαλο δικιο σε αυτο που λες για τις επιλογες σχολων, επειδη μονο και μονο ειναι υψηλοβαθμες. Τρανο παραδειγμα μια γνωστη που περασε περυσι ιατρικη πατρας, επειδη ειχε τα μορια, αλλα δεν τις αρεσε καποια αλλη σχολη! (Βεβαια την αγαπησε τη σχολη μετεπειτα, αλλα και παλι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Και εγω σκεφτόμουν να δηλώσω μετά τη Φαρμακευτική τους Ηλεκτρολόγους...αλλά δεν είναι κάτι που με ενδιαφέρει (παρότι ο μπαμπας μου είναι ηλεκτρολόγος)...οπότε θα δηλώσω μετά τους χημικους (γτ λατρεύω τη χημεία), και μετα ερχεται και για μενα το χαος...τα παραιατρικά ειναι ολα ΤΕΙ, και δε θελω να τα υποτιμησω, αλλα ΤΕΙ με βαση το 13 και το 14 δε ξερω ποσο καλα ειναι...(αν και τους χημικους, αν δεν εκτοξευτουν στα υψη, τους πιανω στανταρ)...

Εχουμε εδώ καμια φοιτητρια/φοιτητη σε νοσηλευτικη (το ΤΕΙ) ή μαιευτικη ή φυσιοθεραπεια? Γιατι θελω να μαθω για το προγραμμα σπουδων και αν αξιζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Επίσης έχετε υπ' όψιν ότι ... σε ΗΜΜΥ και Ιατρική - τουλάχιστον - ΔΕΝ ισχύουν οι βλακείες που σας λένε γονείς και φροντιστές τύπου "διάβαζε τώρα (σ.σ. στις Πανελλήνιες) και στο Πανεπιστήμιο θα τα περνάς νύχτα τα μαθήματα".

Αυτές οι Σχολές έχουν ΤΡΕΛΟ τρέξιμο και ΤΡΕΛΟ πήξιμο. Θα ξεχάσετε να ζείτε σε τέτοιο βαθμό που οι Πανελλήνιες θα είναι παιχνιδάκι για σας. Και δεν υπερβάλλω, βάλτε με τώρα να γράψω Πανελλήνιες και θα τα πάω αν όχι καλύτερα, τουλάχιστον εξίσου καλά όπως τα πήγα τότε που τα 'χα φρέσκα. Πραγματικά αυτά που έχετε περάσει τώρα είναι περίπατος μπροστά σε τέτοιες σχολές.

Αν πάλι θέλετε να ζήσετε και λίγο το "φοιτητικό dream" μπορείτε είτε να αφήσετε για λίγο τις Σχολές σας και να μπείτε στα κλαμπς των αιωνίων φοιτητών είτε να το ξανασκεφτείτε για καμιά φιλοσοφική. Εάν δεν σας αρέσουν αυτές οι σχολές πραγματικά, ΔΕΝ βγαίνουν. Να είστε βέβαιοι λοιπόν ότι γνωρίζετε τις συνέπεις των επιλογών σας.

Σας τα λέω γιατί βλέπω ότι αρκετοί από εδώ έχετε τη φιλοσοφία "όσο διαβάσαμε, διαβάσαμε". Λάθος, ίσα-ίσα τώρα αρχίζει το πάρτυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Επίσης έχετε υπ' όψιν ότι ... σε ΗΜΜΥ και Ιατρική - τουλάχιστον - ΔΕΝ ισχύουν οι βλακείες που σας λένε γονείς και φροντιστές τύπου "διάβαζε τώρα (σ.σ. στις Πανελλήνιες) και στο Πανεπιστήμιο θα τα περνάς νύχτα τα μαθήματα".

Αυτές οι Σχολές έχουν ΤΡΕΛΟ τρέξιμο και ΤΡΕΛΟ πήξιμο. Θα ξεχάσετε να ζείτε σε τέτοιο βαθμό που οι Πανελλήνιες θα είναι παιχνιδάκι για σας. Και δεν υπερβάλλω, βάλτε με τώρα να γράψω Πανελλήνιες και θα τα πάω αν όχι καλύτερα, τουλάχιστον εξίσου καλά όπως τα πήγα τότε που τα 'χα φρέσκα. Πραγματικά αυτά που έχετε περάσει τώρα είναι περίπατος μπροστά σε τέτοιες σχολές.

Αν πάλι θέλετε να ζήσετε και λίγο το "φοιτητικό dream" μπορείτε είτε να αφήσετε για λίγο τις Σχολές σας και να μπείτε στα κλαμπς των αιωνίων φοιτητών είτε να το ξανασκεφτείτε για καμιά φιλοσοφική. Εάν δεν σας αρέσουν αυτές οι σχολές πραγματικά, ΔΕΝ βγαίνουν. Να είστε βέβαιοι λοιπόν ότι γνωρίζετε τις συνέπεις των επιλογών σας.

Σας τα λέω γιατί βλέπω ότι αρκετοί από εδώ έχετε τη φιλοσοφία "όσο διαβάσαμε, διαβάσαμε". Λάθος, ίσα-ίσα τώρα αρχίζει το πάρτυ.

Η δική μου σχολή δεν έχει τόσο διάβασμα (στο πρώτο έτος τουλάχιστον, έτσι το βλέπω εγώ)

αλλά η φιλολογία τουλάχιστον είναι σκέτο παλούκι και έχει πολύ διάβασμα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyrospr

Νεοφερμένος

Ο Spyrospr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Για ολα τα πραγματα πρεπει να μοχθησεις πολυ σε αυτη τη ζωη! Και πιστευω οτι οσοι δηλωνουν αυτες τις σχολες στην πλειοψηφια τους, τουλαχιστον, ειναι συνειδητοποιημενοι και γνωριζουν τι τους περιμενει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Επίσης έχετε υπ' όψιν ότι ... σε ΗΜΜΥ και Ιατρική - τουλάχιστον - ΔΕΝ ισχύουν οι βλακείες που σας λένε γονείς και φροντιστές τύπου "διάβαζε τώρα (σ.σ. στις Πανελλήνιες) και στο Πανεπιστήμιο θα τα περνάς νύχτα τα μαθήματα".

Αυτές οι Σχολές έχουν ΤΡΕΛΟ τρέξιμο και ΤΡΕΛΟ πήξιμο. Θα ξεχάσετε να ζείτε σε τέτοιο βαθμό που οι Πανελλήνιες θα είναι παιχνιδάκι για σας. Και δεν υπερβάλλω, βάλτε με τώρα να γράψω Πανελλήνιες και θα τα πάω αν όχι καλύτερα, τουλάχιστον εξίσου καλά όπως τα πήγα τότε που τα 'χα φρέσκα. Πραγματικά αυτά που έχετε περάσει τώρα είναι περίπατος μπροστά σε τέτοιες σχολές.

Αν πάλι θέλετε να ζήσετε και λίγο το "φοιτητικό dream" μπορείτε είτε να αφήσετε για λίγο τις Σχολές σας και να μπείτε στα κλαμπς των αιωνίων φοιτητών είτε να το ξανασκεφτείτε για καμιά φιλοσοφική. Εάν δεν σας αρέσουν αυτές οι σχολές πραγματικά, ΔΕΝ βγαίνουν. Να είστε βέβαιοι λοιπόν ότι γνωρίζετε τις συνέπεις των επιλογών σας.

Σας τα λέω γιατί βλέπω ότι αρκετοί από εδώ έχετε τη φιλοσοφία "όσο διαβάσαμε, διαβάσαμε". Λάθος, ίσα-ίσα τώρα αρχίζει το πάρτυ.
Πώς κάνεις έτσι; Είναι γνωστό ότι όλοι αργά ή γρήγορα θα το πάρουν το πτυχίο. Με διάβασμα επιτομών και σημειώσεων κανά μήνα πριν την εξεταστική και επιτυγχάνοντας σε 2- 4 μαθήματα τη φορά, να το, το πτυχίο.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Επίσης έχετε υπ' όψιν ότι ... σε ΗΜΜΥ και Ιατρική - τουλάχιστον - ΔΕΝ ισχύουν οι βλακείες που σας λένε γονείς και φροντιστές τύπου "διάβαζε τώρα (σ.σ. στις Πανελλήνιες) και στο Πανεπιστήμιο θα τα περνάς νύχτα τα μαθήματα".

Αυτές οι Σχολές έχουν ΤΡΕΛΟ τρέξιμο και ΤΡΕΛΟ πήξιμο. Θα ξεχάσετε να ζείτε σε τέτοιο βαθμό που οι Πανελλήνιες θα είναι παιχνιδάκι για σας. Και δεν υπερβάλλω, βάλτε με τώρα να γράψω Πανελλήνιες και θα τα πάω αν όχι καλύτερα, τουλάχιστον εξίσου καλά όπως τα πήγα τότε που τα 'χα φρέσκα. Πραγματικά αυτά που έχετε περάσει τώρα είναι περίπατος μπροστά σε τέτοιες σχολές.

Αν πάλι θέλετε να ζήσετε και λίγο το "φοιτητικό dream" μπορείτε είτε να αφήσετε για λίγο τις Σχολές σας και να μπείτε στα κλαμπς των αιωνίων φοιτητών είτε να το ξανασκεφτείτε για καμιά φιλοσοφική. Εάν δεν σας αρέσουν αυτές οι σχολές πραγματικά, ΔΕΝ βγαίνουν. Να είστε βέβαιοι λοιπόν ότι γνωρίζετε τις συνέπεις των επιλογών σας.

Σας τα λέω γιατί βλέπω ότι αρκετοί από εδώ έχετε τη φιλοσοφία "όσο διαβάσαμε, διαβάσαμε". Λάθος, ίσα-ίσα τώρα αρχίζει το πάρτυ.

Κατ' αρχήν χαλάρωσε. Δείχνεις να το παίρνεις προσωπικά. Έχεις δίκιο στα περισσότερα σημεία αλλά μήπως υπερβάλλεις λιγάκι και ισοπεδώνεις κάποιες άλλες σχολές? Όσον αφορά το επιχείρημα σου "αν δεν σας αρέσουν αυτές οι σχολές πραγματικά, ΔΕΝ βγαίνουν" εδώ σου έχω απόδειξη που το καταρρίπτει, εμένα που σιχαινόμουν απίστευτα τη σχολή μου. Το πιο σημαντικό είναι ότι αυτές οι σχολές θέλουν κ**ο και δουλειά είτε σ' αρέσει είτε δεν σ' αρέσει. Σε καμία περίπτωση δεν γίνεται να περάσεις το μάθημα 20 μέρες την εξεταστική...αν κάποιος έχει αυτό στο μυαλό καλύτερα να το ξεχάσει για το δικό του καλό καθώς τα περισσότερα μαθήματα στις πολυτεχνικές σχολές εκτός από τις γραπτές εξετάσεις έχουν και υποχρεωτικά εργαστήρια και υποχρεωτική εργασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragolarossa

Νεοφερμένος

Η fragolarossa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Εγω ειμαι απο Πτολεμαιδα πολυυυυυ βορεια!
Το τμημα το ανακαλυψα πριν κανα 2 μηνες (και να φανταστεις δινω δευτερη φορα) οταν η κα9ηγητρια μου που σπουδασε στο Ρε9υμνο Φ.Π.Ψ. μυ ελεγε ποσο ωραια ειναι και επδ γνωριζε οτι εγω παιδαγωγικα και φιλολογιες με το ζορι 9α τις δηλωσω μου πε για το τμημα προσχολικης αγωγης που εχει μια πολυ καλη βαση και συγκριτικα με την βαση που εχει σε αλλες πολεις ειναι λουκουμι!!!
Ετσι εδω και κανα 2μηνο μου κολλησε ασχημα εχω και 2 φιλες που χουν περασει στο αντιστοιχο τμημα στα Γιαννενα και ειναι ευχαριστημενες οποτε το 9ελω!!
Για την φοιτητικη ζψη που ρωτας απο την κα9ηγητρια μου που εχω ακουσει πρεπει να ειναι μοναδικη!Συναντας πολυ κοσμο εχει πολλα μερη να πας απο σπιτια και ενοικια ειναι αρκετα καλα συγκριτικα με μεγαλες πολεις και γενικοτερα οσους εχω ακουσει να ειναι Κρητη ειναι πολυ ευχαριστημενοι!Μην 3εχνας πως μπορουν να κανουν και διακοπες στο νησι που σπουδαζουν!

Και γώ έχω ακούσει τα καλύτερα και γενικά λένε οτι η καλύτερη φοιτητική ζωή είναι σε νησί!Όσο για το οικονομικό κομμάτι ισχύει όντος γιατι αυτές τισ μέρες που κοιτάω βρίσκεις πολλες γκαρσονιέρες με 250 ευρώ και σε καλή κατάσταση δίπλα απο το πανεπιστήμιο , που είναι πολυ καλα σε σχέση με άλλες πόλεις!Άντε μακάρι να τα καταφέρουμε και οι 2 να περάσουμε στα τμήματα που θέλουμε!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

erilesg

Δραστήριο μέλος

Η erilesg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Απο το στομα σου και στου 9εου τ'αφτι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thalassolikos

Νεοφερμένος

Ο thalassolikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Εγω ως πρωτη επιλογη επιλογη θελω Ιατρικη, επειτα Φαρμακευτικη ή Ηλεκτρολογους Μηχανολογους και Μηχανικους Υπολογιστων και μετα το χαος :Ρ
Αντε να βγουν τα αποτελεσματα να ξερουμε τι θα κανουμε! Ιατρικη απο οτι εχω μαθει απο φιλους που σπουδαζουν και Αθηνα και Πατρα πιο οργανωμενη και καλη ειναι των Πατρων και σκεφτομαι να την δηλωσω πρωτη! Τα υπολοιπα παιδια που στοχευουν για Ιατρικη τι λετε? Τι εχετε ακουσει?

Είσαι σίγουρος για το τρίτο? :PPPPPPPPPPPP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyrospr

Νεοφερμένος

Ο Spyrospr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ε ναι...! γιατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexacker

Νεοφερμένος

Ο alexacker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Χημικών Μηχανικών ftw :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Χημικών Μηχανικών ftw :D
Μελλοντικός συνάδελφος δηλαδή! :clapup: Ποια πόλη θα δηλώσεις?
Καλά αποτελέσματα αύριο! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top