[Πανελλαδικές 2011] Ποιά σχολή στοχεύετε;

[Πανελλαδικές 2011] Ποιά θα είναι η πρώτη σας επιλογή;;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 265)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Όχι βέβαια, μην το ξαναπείς αυτό:P. Καλά πες η βιολογία πάει στο διάολο, αλλά πιστεύεις ότι το τμήμα "βιοχημείας και βιοτεχνολογίας" σου ανοίγει πιο πολλές πόρτες από το Χημικό ας πούμε, που έχει πολύ πιο γενικό χαρακτήρα;
Εξάλλου αν μιλάμε για ιατρικά εργαστήρια, μόνο οι απόφοιτοι ιατρικής έχουν την άδεια να ανοίξουν δικά τους, τα δικαιώματα των υπολοίπων δεν είναι και τόσο καλά από ότι ακούω. Καθαρά πληροφοριακά ρωτάω, δεν έχω σχέση με το αντικείμενο.

λοιπον μιας και μιλαμε για εργαστηρια:

αυτη τη στιγμη ενα αιματολογικο-βιοχημικο εργαστηριο μπορει να το ανοιξει μικροβιολογος.Ομως ειναι στα σκαρια αλλαγη οπου θα δινει και σε βιοχημικους το δικαιωμα να ανοιξουν δικο τους.Επιπλεον οι βιομηχανιες πλεον ζηταν περισσοτερο βιοχημικους απο απλους χημικους πχ γιατι πλεον η ερευνα εστιαζεται σε αυτον τον τομεα.

Ελπιζω να σε κατατοπισα καπως!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Από Χημικό δεν δίνεται αυτή η δυνατότητα μέσω κάποιου μεταπτυχιακού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Από Χημικό δεν δίνεται αυτή η δυνατότητα μέσω κάποιου μεταπτυχιακού;

κοιτα παλαιοτερα βιοχημικοι βγαιναν μεσω μεταπτυχιακων απο την Ιατρικη,χημεια και βιολογια(νομιζω)!!!!

αλλα δεν πιστευω οτι αξιζει!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
οποιος εχει σκοπο να δηλωσει την στατιστικη ας στειλει προσωπικο μηνυμα... ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βetty

Δραστήριο μέλος

Η Βetty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 726 μηνύματα.
Παιδαγωγικό ειδικής αγωγής.
θα δούμε τα μόρια,θα ενημερωθούμε και σχετικά με τη σχολή και ... οψόμεθα
!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος Κορ

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Κορδατσάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά, αν ενδιαφέρεται και κάποιος άλλος για ΤΕΙ Αυτοματισμού please pm me...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erilesg

Δραστήριο μέλος

Η erilesg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Το προσχολικης αγωγης στο Ρε9υμνο....λετε να πεσει κα9ολου????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Νομική...αλλά δεν ξέρω...είναι πολύ δύσκολο!!! :(:/:
Τι να πω... απλά ελπίζω κ ότι γίνει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αυτό θα είναι λογικά το μηχανογραφικό μου :

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marioanna

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
χημικός ή χημικός μηχανικός ? ξέρει κανείς τι διαφορές έχουν??? ας μου απαντήσει κάποιος γιατί με ενδιαφέρει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p0p@k!

Νεοφερμένος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
φιλοσοφία πάτρας κανείς??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
χημικός ή χημικός μηχανικός ? ξέρει κανείς τι διαφορές έχουν??? ας μου απαντήσει κάποιος γιατί με ενδιαφέρει

Δεν ξέρω πολλά πράγματα αλλά θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω:
1. Απο τη στιγμη που εισαι σε σχολη του πολυτεχνειου, τα πραγματα ειναι πολυ πιο πρακτικα απ' ο.τι στη φυσικομαθηματικη. Πραγμα που σημαινει (μαλλον) περισσοτερα εργαστηρια στο πολυτεχνειο, και ισως και πιο δυσκολα μαθηματα (ενδεικτικα ακουσα οτι σε 3 εξαμηνα των ηλεκτρολογων διδασκεται η υλη 2 χρονων στο Μαθηματικο. Δε ξερω αν ισχυει το ιδιο στο ζευγαρι χημικο-χημικοι μηχανικοι, αλλα πιθανον).

2. Προφανως στο Πολυτεχνειο θα κατσεις περισσοτερα χρονια (5), ενω στο Χημικο τεσσερα (και μαλλον θα τελειωσεις και σε 4 χρονια αλλα για το Πολυτεχνειο δε ξερω αν μπορεις να τελειωσεις σε 5).

3. Η επαγγελματικη αποκατασταση: Ως χημικος μηχανικος μπορεις να ασχοληθεις με την εκπαιδευση, με την ερευνα, σε εταιριες (π.χ. φαρμακευτικες), σε βιολογικους καθαρισμους, σε εγκατασταση φυσικου αεριου κλπ, ενω ως χημικος περιοριζεσαι στην εκπαιδευση (η ερευνα ειναι μαλλον ανυπαρκτη, τις δουλειες αυτες τις "κλεβουν" οι χημικοι μηχανικοι). Απλα να σου πω οτι οι χημικοι μηχανικοι ειναι υποβαθμισμενοι σε σχεση με αλλους μηχανικους, γι αυτο και οι υπολοιποι μηχανικοι πολλες φορες τους "παιρνουν" τις δουλειες. Οι χημικοι μηχανικοι μπαινουν ευκολα στην εκπαιδευση, αλλα αν το ονειρο σου ειναι το καθηγητιλίκι, καλύτερα να πας χημικός γιατί θα παιδευτείς λιγότερο και θα έχεις ένα πτυχίο ισάξιο με του χημικού μηχανικού στην εκπαίδευση (ή μπορείς να δοκιμάσεις το ΑΣΠΑΙΤΕ, που ειναι μηχανικοι περιορισμενοι στην εκπαιδευση μόνο, αλλα δε ξέρω πολλά γι' αυτούς).

Ελπίζω να σε βοήθησα...επειδή με ενδιαφέρουν και μένα αυτά που είπες, γι αυτό το έχω ψάξει λίγο...

Btw, εγώ να πω ότι πρώτος στόχος είναι η Ιατρική (θεσ΄/νίκης και Λάρισας -ίσως και Γιάννενα), μετά η Φαρμακευτική, και μετά τα παραιατρικά...δε ξέρω αν θα δηλώσω πολυτεχνείο ή όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
χημικός ή χημικός μηχανικός ? ξέρει κανείς τι διαφορές έχουν??? ας μου απαντήσει κάποιος γιατί με ενδιαφέρει

ο χημικος μηχανικος δεν κανει τοσο πολυ χημεια (βασικα κανει περισσοτερα μαθηματικα και φυσικη παρα χημεια). Ως στοχο εχει,οχι να κατανοησει εις βαθος πως αλληλεπιδρα η υλη με το περιβαλλον(χημικες αντιδρασεις κλπ..) αλλα να χρησιμοποιησει τις γνωσεις του στην μηχανικη για να βελτιστοποιησει την παραγωγη ενος προιοντος (οι Χημικοι μηχανικοι λεγονται και μηχανικοι διεργασιων).
Ο χημικος απο την αλλη κανει Μονο χημεια (και πολυ λιγοτερα μαθηματικα και φυσικη σε αντιθεση με τους μηχανικους). Ως στοχο εχει την -εισ βαθος- κατανοηση των μηχανισμων των χημικων αντιδρασεων και γενικα οτι εχει να κανει με τον κλαδο .
Οσο για τα εργαστηρια απο οσο εχω δει οι χημικοι κανουν πολλες ωρες εργαστηρια την βδομαδα και ειναι αναποσπαστο κομματι της επιστημης τους (το εργαστηριο)
.Για τους χημμηχ δεν γνωριζω, μπορεις να κοιταξεις στο νετ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thalassolikos

Νεοφερμένος

Ο thalassolikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Για την ακρίβεια τα 2 αυτά επαγγέλματα που αναφέρεις δεν έχουν καμμία σχέση μαζί τους!!!!!! Σίγουρα και μόνο ο τίτλος του μηχανικού δίνει ένα προβάδισμα (ψυχολογικό!!!!) στους χημικούς μηχανικούς και το γεγονός ότι είναι πολυτεχνική σχολή την καθιστά και δύσκολη, ωστόσο η αγορά εργασίας λέει το ακριβώς αντίθετο. Δηλαδή αυτοί σε συνδυασμό με τους μεταλλειολόγους έχουν τη χειρότερη αποκατάσταση στις μέρες μας κάτι το οποίο είναι λογικό αναλογιζόμενοι το πλήθος (εδώ γελάμε) των εργοστασίων που υπάρχουν πια στην Ελλάδα. Από την άλλη οι χημικοί απ'όσο ξέρω είναι η πιο εύκολη καθηγητική σχολή αλλά και αυτή με δυσκολίες στην αποκατάσταση αφού δημόσιο-φροντιστήρια προτιμούν τους φυσικούς να κάνουν και χημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χκτηνίατρος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χκτηνίατρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής Θεσσαλίας (Καρδίτσα) και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
κοιτα παλαιοτερα βιοχημικοι βγαιναν μεσω μεταπτυχιακων απο την Ιατρικη,χημεια και βιολογια(νομιζω)!!!!

αλλα δεν πιστευω οτι αξιζει!!!!
Εχεις γωώση του σήματος που πλασσάρεις μεγάλε ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteroskoni

Νεοφερμένος

Η asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Δεν ξέρω πολλά πράγματα αλλά θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω:
1. Απο τη στιγμη που εισαι σε σχολη του πολυτεχνειου, τα πραγματα ειναι πολυ πιο πρακτικα απ' ο.τι στη φυσικομαθηματικη. Πραγμα που σημαινει (μαλλον) περισσοτερα εργαστηρια στο πολυτεχνειο, και ισως και πιο δυσκολα μαθηματα (ενδεικτικα ακουσα οτι σε 3 εξαμηνα των ηλεκτρολογων διδασκεται η υλη 2 χρονων στο Μαθηματικο. Δε ξερω αν ισχυει το ιδιο στο ζευγαρι χημικο-χημικοι μηχανικοι, αλλα πιθανον).

2. Προφανως στο Πολυτεχνειο θα κατσεις περισσοτερα χρονια (5), ενω στο Χημικο τεσσερα (και μαλλον θα τελειωσεις και σε 4 χρονια αλλα για το Πολυτεχνειο δε ξερω αν μπορεις να τελειωσεις σε 5).


1. Oι φυσικομαθηματικές σχολές είναι εξίσου δύσκολες με το πολυτεχνείο..

2. Το πολυτεχνείο μπορείς να το τελειώσεις στα 5 χρόνια, το φυσικομαθηματικό όχι και τόσο σίγουρο..


Εγω θα προτεινω στην κοπελα να κοιταξει τους οδηγους σπουδων των χημικων μηχανικων και των χημικων και να κρινει αναλογως..Νομιζω οτι είναι κατατοπιστικοτατοι..


υ.γ. το -1 ειναι απο εμενα λογω της παραπληροφορησης και της ημιμαθειας σου για τις σχολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragolarossa

Νεοφερμένος

Η fragolarossa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Το προσχολικης αγωγης στο Ρε9υμνο....λετε να πεσει κα9ολου????

Οι σχολές τις περιφέρειας λένε οτι θα πέσουν φέτος!Και εγώ ελπίζω να πέσουν γιατι θέλω φιλολογία ρεθύμνου! Και αν δεν κάτσει αυτό με βλέπω για ιστορικό αρχαιολογικό -πάλι ρέθυμνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emmanouela!!

Νεοφερμένος

Η emmanouela!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
το φυσικο στην αθηνα λετε να πεσει καθολου?παντως το να υπαρχει αυξηση βασεων (και μαλιστα μεγαλη) στις φυσικομαθηματικες ειναι λιγο ουτοπικο:P επιπροσθετα μηπως γνωριζει κανεις αν το φυσικο στα γιαννενα ειναι εξισου καλο μ αυτο της κρητης και της αθηνας?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marioanna

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
ευχαριστώ αστερόσκονη και χκτηνίατρο . δεν είναι η πρώτη μου επιλογή πάντως .Σαν 2η είναι. Κοίτα δεν θέλω να διδάξω σε σχολείο αλλά μ αρέσει η χημεία. Για την επαγγελματική αποκατάσταση , νομίζω ότι στο εξωτερικό σε εταιρίες τους απορροφούν ( τουσ χημμηχ).. Κοντός ψαλμός .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erilesg

Δραστήριο μέλος

Η erilesg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Οι σχολές τις περιφέρειας λένε οτι θα πέσουν φέτος!Και εγώ ελπίζω να πέσουν γιατι θέλω φιλολογία ρεθύμνου! Και αν δεν κάτσει αυτό με βλέπω για ιστορικό αρχαιολογικό -πάλι ρέθυμνο!

Μακαρι να πεσουν...δεν ζηταω πολλα γυρω στα 600 μορια μωρε:P:P
Εισαι απο το Ρε9υμνο ή απλα σαρεσει?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top