Πανελλήνιες 2024 - Κουβεντούλα

BiteTheDust

Νεοφερμένος

Ο BiteTheDust αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αυτό που εγώ δεν έχω καταλάβει έως τώρα είναι τι σημαίνει να διαβάζεις.. Δηλαδή σημαίνει να ανοίγεις το βιβλίο και να μαθαίνεις παπαγαλια , να κάνεις τις ασκήσεις σου ή η σημασία της λέξης διάβασμα εξαρτάται από το πεδίο που είσαι;
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Αυτό που εγώ δεν έχω καταλάβει έως τώρα είναι τι σημαίνει να διαβάζεις.. Δηλαδή σημαίνει να ανοίγεις το βιβλίο και να μαθαίνεις παπαγαλια , να κάνεις τις ασκήσεις σου ή η σημασία της λέξης διάβασμα εξαρτάται από το πεδίο που είσαι;
Θα το καλύψουμε κι αυτό!
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,596 μηνύματα.
Ούσα απόφοιτη που ξανά δίνει, το περιμένω με ανυπομονησία το podcast. Έχω ήδη εντοπίσει σημεία στα οποία πρέπει να εστιάσω αλλά δεν θα έκανε κακό και μια παραπάνω άποψη. Θέλω να βελτιωθώ ως προς τον τρόπο που διαβάζω και αφομοιώνω τις πληροφορίες που δέχομαι για να εξασφαλίσω, όσο μπορώ, την επιτυχία του χρόνου.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
η ύλη πότε περίπου θα βγει;
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,442 μηνύματα.
Spotify, μπορεί και σε αλλες
Πιο ενδιαφέρον θεωρώ θα ήταν να το προσεγγίσετε οπτικοακουστικά, μεσω discord , και να το ανεβάζετε μετά youtube , spotify κτλ, ίσως να το γυρνούσατε και live. Ωραία ιδέα μακάρι να σας βγει , είναι λίγο κριντζ που ο,τι βλέπουμε για πανελλήνιες είναι από 40-50ρηδες "συμβούλους" και καθηγητές.
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Γειά σας, για να μην ανοίξω καινούριο θέμα, ήθελα να ρω΄τησω τους θετικούς σχετικά με τα μαθηματικά. Προσωπικά κάνω ασκήσεις απο 3 βοηθήματα, και για να κάνω περισσότερες και να εξασκούμαι και για διάφορα θέματα, θεωρείτε είναι βλακεία; εσείς πως ακριβώς τα διαβάζετε. Σήμερα μάλιστα βρήκα ένα σαιτ με με ασ΄κησεις μαθηματικών αλλά λέει κάτι περίεργα και διαφορετικά θέματα που δεν έχω συναντήσει σε κάνενα απο τα 3 βοηθήματα, και έχω αρχίσει και αγχώνομαι
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Γειά σας, για να μην ανοίξω καινούριο θέμα, ήθελα να ρω΄τησω τους θετικούς σχετικά με τα μαθηματικά. Προσωπικά κάνω ασκήσεις απο 3 βοηθήματα, και για να κάνω περισσότερες και να εξασκούμαι και για διάφορα θέματα, θεωρείτε είναι βλακεία; εσείς πως ακριβώς τα διαβάζετε. Σήμερα μάλιστα βρήκα ένα σαιτ με με ασ΄κησεις μαθηματικών αλλά λέει κάτι περίεργα και διαφορετικά θέματα που δεν έχω συναντήσει σε κάνενα απο τα 3 βοηθήματα, και έχω αρχίσει και αγχώνομαι
Μην αγχώνεσαι καθόλου
Φέτος έδωσα εγώ με μαθηματικά
Κατ εμε δώσε βάση σε όσα κάνεις στο φροντιστήριο κυρίως
Λυσε κι άλλες ασκήσεις αφού έχεις χρόνο αλλά μην ανησυχείς, το γενικό νόημα κοίτα να πιασεις
Υπάρχουν άπειρες ασκήσεις, ειδικά στα μαθηματικά, από τις πολυ απλές έως τις πιο κουλές, θα τις συναντήσεις και τις δυο
Όταν κιόλας θα αρχίσεις και σχολείο και χειμερινά δε θα έχεις και τόσο χρόνο ουτως η αλλως
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Λύνοντας ασκήσεις από διαφορετικές πηγές αποκτάς εμπειρία και ευρύτερη κατανόηση των μαθηματικών εννοιών, οπότε κάθε άλλο παρά κακό είναι. Όμως κατά τη διάρκεια αυτής της χρονιάς προσπάθησε να καλλιεργήσεις τη φαντασία σου, έτσι ώστε να μπορέσεις να είσαι πιο "ευέλικτη" και να μην περιορίζεσαι από μεθοδολογίες που συχνά εμποδίζουν την ελεύθερη σκέψη
 

Mary06

Νεοφερμένος

Η Mary06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ποιο βοήθημα μαθηματικών θεωρείτε πως είναι το καλύτερο για προετοιμασία ;
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Ποιο βοήθημα μαθηματικών θεωρείτε πως είναι το καλύτερο για προετοιμασία ;
το 1 απο τα 3 που κάνω και είναι γνωστό είναι του παπαδάκη, πολύ καλές ασκήσεις αλλα σίγουρα θέλει καθοδήγηση απο καθηγητή κάποιες ασκήσεις είναι λίγο περιέργες, (τα άλλα δύο είναι απο καθηγητές τον δικών μας φροντιστηρίων)
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Ποιο βοήθημα μαθηματικών θεωρείτε πως είναι το καλύτερο για προετοιμασία ;
Σου προτείνω να κοιτάξεις και τα βοηθήματα του Μαυρίδη. Περιέχουν πολύ καλές ασκήσεις για τις Πανελλήνιες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

το 1 απο τα 3 που κάνω και είναι γνωστό είναι του παπαδάκη, πολύ καλές ασκήσεις αλλα σίγουρα θέλει καθοδήγηση απο καθηγητή κάποιες ασκήσεις είναι λίγο περιέργες, (τα άλλα δύο είναι απο καθηγητές τον δικών μας φροντιστηρίων)
Και εγώ έλυνα από τον Παπαδάκη αλλά το μόνο αρνητικό είναι πως έχει υπερβολικό όγκο ασκήσεων σε μερικά κεφάλαια.
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Παιδιά, να κάνω την ερώτησή μου; Όταν πχ για τη δήλωση μιας σχολης συγκεντρώνω χ μόρια, τα οποία είναι λιγότερα απ τη βάση, αλλά πιάνω την εβε, μπορώ να δηλώσω τη σχολή, ή πρέπει να περάσω και τη βάση;
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,442 μηνύματα.
Παιδιά, να κάνω την ερώτησή μου; Όταν πχ για τη δήλωση μιας σχολης συγκεντρώνω χ μόρια, τα οποία είναι λιγότερα απ τη βάση, αλλά πιάνω την εβε, μπορώ να δηλώσω τη σχολή, ή πρέπει να περάσω και τη βάση;
Όταν φτιάχνουμε μηχανογραφικό δεν έχουν βγει οι βάσεις ... Οπότε ποια βάση να περασεις. Αν περνάς την εβε μπορείς να τη δηλώσεις
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Παιδιά, να κάνω την ερώτησή μου; Όταν πχ για τη δήλωση μιας σχολης συγκεντρώνω χ μόρια, τα οποία είναι λιγότερα απ τη βάση, αλλά πιάνω την εβε, μπορώ να δηλώσω τη σχολή, ή πρέπει να περάσω και τη βάση;
απ οσο ξέρω εφόσον περάσεις την εβε μπορείς να δηλώσεις τη σχολή
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,596 μηνύματα.
Παιδιά, να κάνω την ερώτησή μου; Όταν πχ για τη δήλωση μιας σχολης συγκεντρώνω χ μόρια, τα οποία είναι λιγότερα απ τη βάση, αλλά πιάνω την εβε, μπορώ να δηλώσω τη σχολή, ή πρέπει να περάσω και τη βάση;
Η ΕΒΕ (ελάχιστη βάση εισαγωγής) διαφέρει από την βάση εισαγωγής.

Κατ’αρχάς, κανείς δεν σου εγγυάται ότι πιάνεις ή δεν πιάνεις την βάση της σχολής που επιθυμείς την χρονιά που δίνεις. Αυτό διότι πρώτα υποβάλεις μηχανογραφικό και μετά καθορίζεται η βάση εισαγωγής. Η ΕΒΕ διαμορφώνεται πριν την ανακοίνωση των βάσεων εισαγωγής σε τμήματα. Αυτή, ουσιαστικά, σου «ξεκλειδώνει» σχολές. Επομένως, αν ο Μ.Ο. σου είναι 12,0 και η ΕΒΕ (η οποία ΕΙΝΑΙ ο Μ.Ο. που πρέπει να έχεις) είναι 12,5 για το τμήμα που επιθυμείς, αυτό ΔΕΝ θα σου εμφανίζεται στις επιλογές του μηχανογραφικού. Όποια τμήματα μπορείς να επιλέξεις, πιάνεις την ΕΒΕ τους. Εγώ π.χ. είχα Μ.Ο. 12,05, άρα δεν μπορούσα να δηλώσω Ιατρικές, κτηνιατρικές κ.λπ. διότι απαιτούσαν Μ.Ο. 13+.

Για να μπεις σε μια σχολή πρέπει να πιάνεις και την ΕΒΕ της αλλά και να την βάση εισαγωγής. Αυτά :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top