Πανελλήνιες 2024 - Κουβεντούλα

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Παιδιά πιστεύετε ότι με μια φορα την εβδομαδα διάβασμα για έκθεση είναι καλα για πανελλήνιες;
Το σημαντικότερο στην έκθεση είναι η εξάσκηση. Καλό είναι να λύνετε ένα πλήρες κριτήριο την εβδομάδα, ιδανικά σε ένα συνεχές τρίωρο ή, αν αυτό δεν είναι εφικτό, καλό είναι να υπολογίζετε ο συνολικός χρόνος να μην ξεπερνά το τρίωρο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλά τα λες, αλλά ας καταργήσουμε τη λέξη συνάδελφος ως μέσο αναφοράς σε συμφοιτητές μας. Γιατί θα έρθω Αθήνα και θα μπαρουτιάσω νομικές, ιατρικές και όλες τις άλλες σχολές που το κάνουν αυτό. :happy:
Όταν ήμουν φοιτήτρια, προ αμνημονεύτων ετών, οι καθηγητές μας αποκαλούσαν συναδέλφους. Την πρώτη φορά που το ακούσαμε κοιτάζαμε έκπληκτοι ο ένας τον άλλον. Η εξήγηση της καθηγήτριας ήταν πώς είμαστε όλοι μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας και για αυτό ο χαρακτηρισμός. Και σπούδασα Γιάννενα οπότε δεν είναι συνήθεια μόνο σχολών της Αθήνας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mewmaw

Νεοφερμένος

Η Mewmaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Κρήτης. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Παιδιά πιστεύετε ότι με μια φορα την εβδομαδα διάβασμα για έκθεση είναι καλα για πανελλήνιες;
Το καλύτερο που μου είχαν προτείνει εμένα οι καθηγητές είναι να διαβάζεις ακριβώς εκείνη την μέρα που σου βάζουν τις ασκήσεις για το σπίτι. Οπότε αν έχεις μάθημα μια φορά την εβδομάδα αρκεί θεωρώ. Επίσης μην αμελείς να κάνεις καλή επανάληψη πριν από τα διαγωνίσματα (αυτός είναι και άλλωστε ο σκοπός τους)
 

Mariamar

Νεοφερμένος

Η Mariamar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Παιδιά μου μην τρελαίνεστε. Σας το λέω εγώ αυτό π ήμουν ο πιο αγχώδης άνθρωπος και από το καλοκαίρι ήδη είχα αρνητικές σκέψεις, δεν κοιμόμουν καλά, αγχωνομουν ακραία, κλάματα, Εμετοι κτλλ. Δεν αξίζει. Πραγματικά είναι πολύ ευκολότερο από ότι το έχετε στο μυαλό σας. Διαβάστε όσο θεωρείτε ότι αποστηθιζεται ο, τι πρέπει για την συγκεκριμένη ημέρα, καμία επανάληψη σκ και τέλος. Δεν θέλει τραγικό διάβασμα θεωρώ. Μόνο πρόγραμμα και τίποτε άλλο.πραγματικά ενώ το είχα τόσο τεράστιο μες το μυαλό μ το θέμα πανελλήνιες είμαι πλέον σε θέση να σας πω πως δεν είναι τίποτα,πραγματικα τίποτα. Μια φούσκα είναι πραγματικά. Απλά κάντε την προσπάθεια σας, παραγωγικό άγχος, προσέξτε τον εαυτό σας, βγαινετε που και που και όλα καλά. Λόγια του αέρα αυτά κ μένα μόλις μ τα έλεγαν τα αγνοούσα. Τώρα το καταλαβαίνω και βλέπω καθαρά τι είναι οι πανελλήνιες και μετανιώνω κάποια πράγματα.. Βάλτε καλά στο μυαλό σας αυτά και σίγουρα θα πετύχετε το στόχο σας. Καλή δύναμη σε όλους 💜
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Λίγο άσχετο με το θέμα, αλλά γνωρίζει κάποιος πιο από τα δύο βιβλία χρειάζονται για την έκθεση γ λυκ;


1688065621373.png
1688065636039.png
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,550 μηνύματα.
Το πρώτο.

Το δεύτερο δεν ξέρω τι είναι ακριβώς αλλά φαντάζομαι ότι έχει πιο συγκεντρωμένα την θεωρία και πρόσθετα θέματα
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,860 μηνύματα.
Ό,τι tips χρειαστείτε κτλ, ρωτήστε ελευθερα. Έχω μεγάλη & πολυετή εμπειρία στο θέμα. :P
Καλή τύχη!
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 307 μηνύματα.
Λίγο άσχετο με το θέμα, αλλά γνωρίζει κάποιος πιο από τα δύο βιβλία χρειάζονται για την έκθεση γ λυκ;


View attachment 117776View attachment 117777
νομίζω το πρώτο , το δεύτερο ούτως η άλλως είναι βασισμένο στη τράπεζα που δεν έχει τόση βαρύτητα στη γ λυκείου
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Εσείς πόσες ώρες έχετε αρχίσει να διαβάζετε; Ακούω άτομα που λένε ότι διαβάζουν 5-6 ώρες ενώ εγώ 2-3 το πολυ 4. Νιώθω κάπως άβολα ή ότι κάτι δεν κάνω σωστά. Εσείς τι λέτε;
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,550 μηνύματα.
Εσείς πόσες ώρες έχετε αρχίσει να διαβάζετε; Ακούω άτομα που λένε ότι διαβάζουν 5-6 ώρες ενώ εγώ 2-3 το πολυ 4. Νιώθω κάπως άβολα ή ότι κάτι δεν κάνω σωστά. Εσείς τι λέτε;
Κάποιος μπορεί να διαβάζει και 10 ώρες αλλά να είναι μέτριος μαθητής. Δεν παίζει ρόλο το πόσες ώρες διαβάζεις, αλλά το να είναι αποδοτικό το διάβασμα σου. Αν είσαι καλυμμένη με τις 2-3 ώρες τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εσείς πόσες ώρες έχετε αρχίσει να διαβάζετε; Ακούω άτομα που λένε ότι διαβάζουν 5-6 ώρες ενώ εγώ 2-3 το πολυ 4. Νιώθω κάπως άβολα ή ότι κάτι δεν κάνω σωστά. Εσείς τι λέτε;
Κι εγώ περίπου τόσο διαβάζω. Το θέμα είναι να διαβάζεις με συγκέντρωση, όχι να διαβάζεις δέκα ώρες και να ατενίζεις τους τοίχους,ούτε αν εξαντλείς τον εαυτό σου.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 789 μηνύματα.
μεγαλύτερη ανοησια από το διάβασμα με ρολόι δεν υπάρχει, θα χωρίζεις σε μέρη την ύλη που έχεις να καλύψεις και όσο πάρει, είτε 3 ώρες είτε 13
 

desperate-ambitious!

Νεοφερμένος

Ο desperate-ambitious! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εσείς πόσες ώρες έχετε αρχίσει να διαβάζετε; Ακούω άτομα που λένε ότι διαβάζουν 5-6 ώρες ενώ εγώ 2-3 το πολυ 4. Νιώθω κάπως άβολα ή ότι κάτι δεν κάνω σωστά. Εσείς τι λέτε;
Μην σε απασχολεί το εάν κάποιος άλλος διαβάζει περισσότερες ώρες από εσένα. Το περισσότερο δεν σημαίνει και αποτελεσματικότερο ή ουσιαστικότερο διάβασμα. Εγώ φέτος έδωσα και δεν διάβαζα σερί για ένα δεκάμηνο 10 ώρες τη μέρα. Οι ώρες διαβάσματος καθορίζονταν από τον όγκο που έπρεπε να βγάλω σε ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Επί παραδείγματι (ήμουν θεωρητική), εγώ όντας σχολαστικός έβγαζα ένα κείμενο λατινικών σε 4-5 ώρες, πολλοί συμμαθητές μου το έβγαζαν σε 2. Ο καθένας έχει τους δικούς του ρυθμούς. Το ζητούμενο είναι να μην αφήνεις κανένα κενό και να προσπαθείς αυτά που κάνεις στα μαθήματα της μιας εβδομάδας να τα έχεις μάθει έως την επόμενη. Βέβαια, όλο και κάτι θα αφήσεις πίσω, αλλά μην το κάνεις συχνά, γιατί δε θα μπορέσεις να αντεπεξέλθεις από κάποιο σημείο και μετά. Καλή δύναμη και καλό είναι να μην εξαντλείται κάνεις από το καλοκαίρι.
 

koukdespoina2004

Νεοφερμένος

Η koukdespoina2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Συμβουλή: μην κάνετε θερινά. Ξεκινήστε από Σεπτέμβρη και πάρτε το σερί.
Έχοντας ζήσει τις Πανελλήνιες δύο φορές...δεν βγαίνει. Αυτές οι ύλες για να βγουν θέλουν 2 χρόνια. Οπότε ξεκινάς σιγά σιγά από Β λυκείου ξέροντας τι πεδίο θες μετά πας θερινά και ολοκληρώνεις στην διάρκεια της Γ Λυκείου. Έτσι έχεις επαρκή χρόνο για επανάληψη που είναι το σημαντικότερο.Μιλαω για κατεύθυνση υγείας που η ύλη είναι τεράστια στα τρία μαθήματα Χημεία , Φυσική , Βιολογία με έμφαση στη Βιολογία και την Χημεία.Κουραγιο σε όσους ξεκινούν !
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Έχοντας ζήσει τις Πανελλήνιες δύο φορές...δεν βγαίνει. Αυτές οι ύλες για να βγουν θέλουν 2 χρόνια. Οπότε ξεκινάς σιγά σιγά από Β λυκείου ξέροντας τι πεδίο θες μετά πας θερινά και ολοκληρώνεις στην διάρκεια της Γ Λυκείου. Έτσι έχεις επαρκή χρόνο για επανάληψη που είναι το σημαντικότερο.Μιλαω για κατεύθυνση υγείας που η ύλη είναι τεράστια στα τρία μαθήματα Χημεία , Φυσική , Βιολογία με έμφαση στη Βιολογία και την Χημεία.Κουραγιο σε όσους ξεκινούν !
Καλα προφανώς, νομίζω ότι τώρα αντιλήφθηκα πως πραγματικά τα οικονομικά δεν έχουν τόσο διάβασμα εν τέλη. Στις υπόλοιπες κατευθύνεις θέλει πολύ καλές βάσεις για φυσική και χημεία απ'όλο το λύκειο. Το ίδιο νομίζω ισχύει και για θεωρητική
 

koukdespoina2004

Νεοφερμένος

Η koukdespoina2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Παιδιά πιστεύετε ότι με μια φορα την εβδομαδα διάβασμα για έκθεση είναι καλα για πανελλήνιες;
Η έκθεση είναι ένα από τα ιδιαίτερα μαθήματα για κάθε πεδίο. Είναι το μάθημα που δεν είναι απολύτως βέβαιο πως θα τα πας στο τέλος καθώς βαθμολογείται και λίγο υποκειμενικά. Είναι καλό να μάθεις απ' έξω κομμάτια της θεωρίας και να τα χρησιμοποιείς (πχ χρήση σημείων στίξης, επικοινωνιακό αποτέλεσμα τρόπων ανάπτυξης παραγράφου κλπ και να ξέρεις να τα συνδέεις με το περιεχόμενο του κειμένου). Από εκεί και έπειτα τα θέματα (πχ Τεχνολογία, Εμφυλες ταυτότητες , ΜΜΕ κλπ) είναι καλό να τα κάνεις δύο τρεις αναγνώσεις να σου μένουν στο μυαλό τα βασικά επιχειρήματα και γύρω απο αυτά να αναπτύσσεις και τις δικές σου ιδέες. Εγώ προσωπικά διάβαζα έκθεση 4-5 ώρες την εβδομάδα μαζεμένες + το μάθημα που ήταν τρεις ώρες την εβδομάδα στο φροντιστήριο και έγραψα έκθεση έναν καλό βαθμό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλα προφανώς, νομίζω ότι τώρα αντιλήφθηκα πως πραγματικά τα οικονομικά δεν έχουν τόσο διάβασμα εν τέλη. Στις υπόλοιπες κατευθύνεις θέλει πολύ καλές βάσεις για φυσική και χημεία απ'όλο το λύκειο. Το ίδιο νομίζω ισχύει και για θεωρητικη.
Στην κατεύθυνση των οικονομικων η ύλη είναι σαφώς πιο μαζεμένη και τα παιδια γράφουν υψηλούς βαθμούς σε όλα πλην των μαθηματικών. Απλώς όπως φαίνεται το συγκεκριμένο πεδίο έχει αρχίσει να συγκεντρώνει πολλούς υποψηφίους τα τελευταία χρόνια κάτι το οποίο οδηγεί σε αύξηση του ανταγωνισμού.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εσείς πόσες ώρες έχετε αρχίσει να διαβάζετε; Ακούω άτομα που λένε ότι διαβάζουν 5-6 ώρες ενώ εγώ 2-3 το πολυ 4. Νιώθω κάπως άβολα ή ότι κάτι δεν κάνω σωστά. Εσείς τι λέτε;
Είναι λίγο λίγες για επίπεδο Πανελληνίων. Όχι τίποτα άλλο θα αφήσεις κενά στην ύλη πολλά ...μπορεί να είσαι άτομο που τα πιάνει εύκολα αλλά θέλεις practice σε όποια κατεύθυνση και αν είσαι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Είναι λίγο λίγες για επίπεδο Πανελληνίων. Όχι τίποτα άλλο θα αφήσεις κενά στην ύλη πολλά
Μα δε ξέρω τι άλλο να διαβάσω, είμαι οικονομικά επίσης, διαβάζω μαθηματικά κάνω ασκήσεις από 2 βοηθήματα, αοθ ενα 2ωρο και αεππ 3ωρο, όταν τελιώνω το διάβασμα, τις ασκήσεις, το απ'έξω της θεωρίας, δε ξέρω τι άλλο να κάνω, νιώθω ότι τα χω διαβάσει και τα έχω κατανοη΄σει. Δηλαδή ακόμα και αν έχω τελιώσει τα πάντα πρε΄πει να κάνω επανάληψη συνέχεια και συνέχεια, από την αρχή;
 

koukdespoina2004

Νεοφερμένος

Η koukdespoina2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Μα δε ξέρω τι άλλο να διαβάσω, είμαι οικονομικά επίσης, διαβάζω μαθηματικά κάνω ασκήσεις από 2 βοηθήματα, αοθ ενα 2ωρο και αεππ 3ωρο, όταν τελιώνω το διάβασμα, τις ασκήσεις, το απ'έξω της θεωρίας, δε ξέρω τι άλλο να κάνω, νιώθω ότι τα χω διαβάσει και τα έχω κατανοη΄σει. Δηλαδή ακόμα και αν έχω τελιώσει τα πάντα πρε΄πει να κάνω επανάληψη συνέχεια και συνέχεια, από την αρχή;
Αν είσαι τόσο σίγουρη για τον εαυτό σου τότε δεν θα έπρεπε καν να ρωτάς αν οι ώρες που διαβάζεις είναι αρκετές. Γενικά αν έχεις χρόνο κενό να κάνεις επαναλήψεις γιατί σε βοηθάνε φουλ στην εμβάθυνση.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 307 μηνύματα.
Εσείς πόσες ώρες έχετε αρχίσει να διαβάζετε; Ακούω άτομα που λένε ότι διαβάζουν 5-6 ώρες ενώ εγώ 2-3 το πολυ 4. Νιώθω κάπως άβολα ή ότι κάτι δεν κάνω σωστά. Εσείς τι λέτε;
κι εγω 2-3 αλλα νιώθω ότι είναι λίγες
 

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Μην πιέζετε τον εαυτό σας από τώρα. Όσες ώρες και να διαβάζετε, ποτέ δεν θα σας φανούν αρκετές. Φτιάξτε πρόγραμμα και εκμεταλλευτείτε τον χρόνο του καλοκαιριού για να καλύψετε τυχόν κενά και να καλύψετε κάποιο μέρος της ύλης, χωρίς όμως να εξαντληθείτε. Έχετε έναν χρόνο ακόμη μπροστά σας, πρέπει να κρατήσετε δυνάμεις! Τέλος, μην κάνετε σύγκριση ανάμεσα στο χρόνο που διαβάζετε εσείς και άλλοι συμμαθητές σας γιατί ο καθένας έχει τους δικούς του ρυθμούς!
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην πιέζετε τον εαυτό σας από τώρα. Όσες ώρες και να διαβάζετε, ποτέ δεν θα σας φανούν αρκετές. Φτιάξτε πρόγραμμα και εκμεταλλευτείτε τον χρόνο του καλοκαιριού για να καλύψετε τυχόν κενά και να καλύψετε κάποιο μέρος της ύλης, χωρίς όμως να εξαντληθείτε. Έχετε έναν χρόνο ακόμη μπροστά σας, πρέπει να κρατήσετε δυνάμεις! Τέλος, μην κάνετε σύγκριση ανάμεσα στο χρόνο που διαβάζετε εσείς και άλλοι συμμαθητές σας γιατί ο καθένας έχει τους δικούς του ρυθμούς!
Καλά και εγώ είχα πέρσι συμμαθητή που καυχιόταν ότι δεν διάβαζε κλπ...μετά την πρωτοχρονιά έλειπε 3-4/5 μέρες κάθε εβδομάδα τις πρώτες δύο ώρες και καλά για να ξεκουραστεί από την κούραση των μετακινήσεων σε φροντιστήριο, σχολείο κλπ...ο αδερφός του μου είχε πει ότι ξενυχτούσε μέχρι τις 03:00-04:00 για να διαβάσει...μην εμπιστεύεστε τα λόγια του καθενός.

Επίσης, καλό είναι να αξιοποιείτε τις απουσίες σας, πολλές φορές δεν τις έβαζαν σε παιδιά της Γ στο σχολείο μου και ψαχτείτε με χαρτιά για εποχιακή γρίπη ώστε να μείνετε σπίτι περισσότερες μέρες. Ρωτήστε όμως διευθυντή και καθηγητές πριν αρχίστε να κάνετε τόσες απουσίες ώστε να ξεπεραστεί το όριο.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top