[Πανελλήνιες 2023] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.
ειμαι φοιτητής ιατρικής αλεξανδρούπολης και θέλω να παω με μετεγγραφή στην ιατρικη εκπα έχοντας 6 μόρια και 18450 μόρια και θέλω να μπω στο δεύτερο έτος και η αθήνα δεν ειναι μόνιμη κατοικία μου .Το 2023 ο τελευταίος μπήκε με 6 μόρια και 18450 απο μετεγγραφή στην αθήνα .Σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον τελευταίο τι κριτήρια μπαίνουν εαν εχουν και τα ίδια μόρια πανελληνίων δηλαδη αν οι τελευταίοι εχουν 6 μόρια και τα ίδια μόρια πανελληνίων με τι παραπάνω κριτήρια θα γινει η μετεγγραφή ?
Το οτι δεν μενεις αθηνα ειναι αδιαφορο στην κανονικη απλη μετεγγραφη.
Αφου επεσες σε ισοβαθμια το 2023 και εχασες, σημαινει οτι εχεις καποια προτεραιοτητα τωρα μεταξυ των 2ο-ετων αλλα και με τους νεους αν πεσουν οι βασεις φετος.
Για το θεμα ισοβαθμια...
Τα μαθηματα εχουν μια ιεραρχιση ..πχ στο 2ο ειναι μαθηματικα, φυσικη, χημεια, γλωσσα.
Στο 3ο ειναι μαλλον βιολογια ,φυσικη ,χημεια, γλωσσα.
Οποτε στην ισοβαθμια εξεταζουν τους βαθμους στο πρωτο...αν και εκει ειναι τα ιδια πανε στο δευτερο ....και αν και εκει ειναι ιδια τοτε εξεταζουν το αθροισμα τριτου τεταρτου ....και αν και εκει τα ιδια μπαινουν και οι δυο.
 

Matenma

Νεοφερμένος

Η Matenma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
ειμαι φοιτητής ιατρικής αλεξανδρούπολης και θέλω να παω με μετεγγραφή στην ιατρικη εκπα έχοντας 6 μόρια και 18450 μόρια και θέλω να μπω στο δεύτερο έτος και η αθήνα δεν ειναι μόνιμη κατοικία μου .Το 2023 ο τελευταίος μπήκε με 6 μόρια και 18450 απο μετεγγραφή στην αθήνα .Σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον τελευταίο τι κριτήρια μπαίνουν εαν εχουν και τα ίδια μόρια πανελληνίων δηλαδη αν οι τελευταίοι εχουν 6 μόρια και τα ίδια μόρια πανελληνίων με τι παραπάνω κριτήρια θα γινει η μετεγγραφή ?
Παει μετα ενα ενα τα μαθηματα ξεκινα δηλαδη με βιολογια ποιος εγραψε περισσοτερο μετα χημεια κλπ. Σε καθε περιπτωση μετα κανεις ενστανση γραφει στο Φεκ το τροποποιητικο οτι αν εχει ακριβως τα ιδια μορια της μετεγγραφης με τον τελευταιο και δεν παρεις τη μετεγγραφη δικαιουσε να κανεις αιτηση θεραπειας. Για να μπεις 2 ετος θα πρεπει να κανεις την αιτηση μετεγγραφης με τα κοινωνικα οικονομικα του χρονου.
 

kat.la.3

Νεοφερμένος

Η kat.la.3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ειμαι φοιτητής ιατρικής αλεξανδρούπολης και θέλω να παω με μετεγγραφή στην ιατρικη εκπα έχοντας 6 μόρια και 18450 μόρια και θέλω να μπω στο δεύτερο έτος και η αθήνα δεν ειναι μόνιμη κατοικία μου .Το 2023 ο τελευταίος μπήκε με 6 μόρια και 18450 απο μετεγγραφή στην αθήνα .Σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον τελευταίο τι κριτήρια μπαίνουν εαν εχουν και τα ίδια μόρια πανελληνίων δηλαδη αν οι τελευταίοι εχουν 6 μόρια και τα ίδια μόρια πανελληνίων με τι παραπάνω κριτήρια θα γινει η μετεγγραφή ?
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Β΄. Μετεγγραφή/Μετακίνηση βάσει μοριοδότησης οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων - Μετεγγραφές/Μετακινήσεις Ακαδημαϊκού Έτους 2023-2024
''7. Εάν ο αριθμός των αιτούντων μετεγγραφής με τη διαδικασία του παρόντος άρθρου υπερβαίνει το ποσοστό που ορίζεται στο εδάφιο α΄της παρ. 1 του άρθρου 75 του ν. 4692/2020, η επιλογή αυτών γίνεται κατά φθίνουσα σειρά κατάταξης του συνόλου των μορίων τα οποία συγκέντρωσαν επί των οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων. Σε περίπτωση ισοψηφίας δύο ή περισσοτέρων αιτούντων, λαμβάνονται υπόψη τα μόρια εισαγωγής των αιτούντων σύμφωνα με τις προϋποθέσεις εισαγωγής στο εν λόγω Τμήμα κατά φθίνουσα σειρά κατάταξης, ώστε ο συνολικός αριθμός μετεγγραφομένων να μην υπερβαίνει το ποσοστό που ορίζεται στο εδάφιο α΄ της παρ. 1 του άρθρου 75 του ν. 4692/2020. Διευκρινίζεται ότι η επίτευξη της Ελάχιστης Βάσης Εισαγωγής (ΕΒΕ) του ειδικού μαθήματος ή των ειδικών μαθημάτων όπου απαιτούνται, και της ΕΒΕ του Τμήματος, δεν λογίζονται μεταξύ των προϋποθέσεων εισαγωγής για το αιτούμενο Τμήμα''.

αρχικά τα μόρια παίζουν ρόλο κάθε χρόνο για την μετεγγραφη πάντα ανάλογα τη ζήτηση, δλδ φέτος ήταν εξι του χρόνου ίσως πάνε 6.5 ή 7 ή 5 ,αναλογως παντα. τωρα αν ισοψηφίσεις με αλλον όπως έχω παραθέσει το φεκ παραπάνω των φετινων μετεγγραφων προηγείτε αυτός με τα περισσοτερα μόρια στις πανελληνιες. Αν τώρα έχετε ίδια μόρια μετράει ο βαθμός που έχετε στα μαθήματα , πρωτίστως σε αυτά που έχουν τον μεγαλύτερο συντελεστή για την σχολή (δηλαδή αν η Ιατρικη ΕΚΠΑ έχει στη βιολογια πχ τον μεγαλυτερο συντελεστη τότε αναλογα ποιος εχει τον μεγαλυτερο βαθμο στη βιολογια θα παρει την μετεγγραφη , αν πια έχετε παντου τους ίδιους βαθμους κι ίδια μορια παίζει είτε να σας πάρουν και τους 2 είτε να δουν τα κριτήρια που σας δίνουν τα μόρια αλλα δεν είμαι τελειως σιγουρη για το τελευταιο )
 

Matenma

Νεοφερμένος

Η Matenma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Μηπως εχει καποιος κανενα νεο σχετικα σε ποιον αριθμο πρωτοκολλου εχουν φτασει οι κατ εξαιρεση; Τι γινεται με τις ενστανσεις; Πιστευετε μεχρι τελους του μηνα να εχουν ολοκληρωθει;
 

Apocalypse

Νεοφερμένος

Ο Apocalypse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ένα τηλ στο υπουργείο και μου είπαν ότι οι κατ’ εξαίρεση βρίσκονται σε αρ πρωτ 600 και ενώ για τις ενστάσεις απλά είπαν να αναμένουμε ανακοίνωση εντός των επόμενων εβδομάδων
 

ειδήμων

Νεοφερμένος

Ο ειδήμων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παει μετα ενα ενα τα μαθηματα ξεκινα δηλαδη με βιολογια ποιος εγραψε περισσοτερο μετα χημεια κλπ. Σε καθε περιπτωση μετα κανεις ενστανση γραφει στο Φεκ το τροποποιητικο οτι αν εχει ακριβως τα ιδια μορια της μετεγγραφης με τον τελευταιο και δεν παρεις τη μετεγγραφη δικαιουσε να κανεις αιτηση θεραπειας. Για να μπεις 2 ετος θα πρεπει να κανεις την αιτηση μετεγγραφης με τα κοινωνικα οικονομικα του χρονου.
ποια μαθήματα αναγνωρίζονται στην ιατρικη εκπα απο ιατρικη αλεξανδρούπολης και ποσά αν γινει η μεταγραφή στο 2ο ετος
 

Matenma

Νεοφερμένος

Η Matenma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
ποια μαθήματα αναγνωρίζονται στην ιατρικη εκπα απο ιατρικη αλεξανδρούπολης και ποσά αν γινει η μεταγραφή στο 2ο ετος
Δεν ξερω οριστικη απαντηση. Υπαρχει νομος οτι μπορουν και εχεις το δικαιωμα να τα αναγνωρισεις. Θα μιλησεις με τα τμηματα των εργαστηριων και λογικα στα μαθηματα με του ιδιους τιτλους θα σου ζητησουν την υλη που εδωσες για να αποφανθουν. Ανεξαρτητως ποτε παρεις τη μετεγγραφη. Μπορεις να καλεσεις και στο τηλ της γραμματειας
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 538 μηνύματα.
 

neurogirl

Νεοφερμένος

Η Ανδρονίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γεια σας ! Μήπως γνωρίζει κανένας αν τα δίδυμα αδέρφια δικαιούνται μετεγγραφή ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.
Γεια σας ! Μήπως γνωρίζει κανένας αν τα δίδυμα αδέρφια δικαιούνται μετεγγραφή ;
ναι ..μπορει να παει το ενα στην πολη του αλλου ή να παει το ενα στην μανα του αν δεν εχει σχολη εκει που ειναι το αλλο αν εχουν εισοδημα κατα κεφαλη μεχρι 12500 €
ή να πανε και τα δυο μαζι σε αλλη πολη αν εχουν κατα κεφαλη εισοδημα κατω των 5000€.
Μην ξεχναμε και τον κοφτη 2750 που πρεπει να τον υπερκαλυπτει αυτος που μετεγγραφεται
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top