Πανελλήνιες 2023 - Κουβεντούλα

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζετε ποια είναι η προθεσμία συμπλήρωσης του μηχανογραφικού ?
Δεν έχει βγει ακόμα η σχετική ανακοίνωση. Οι βαθμολογίες ανακοινώνονται την Πέμπτη οπότε λογικά λίγες μέρες μετά θα ανοίξει και το μηχανογραφικό.
 

mvas

Νεοφερμένος

Ο mvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Κάπου διάβασα ότι φέτος θα έχουν μόνο μία εβδομάδα για την συμπλήρωση του μηχανογραφικού,
 

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Δεν έχει βγει ακόμα η σχετική ανακοίνωση. Οι βαθμολογίες ανακοινώνονται την Πέμπτη οπότε λογικά λίγες μέρες μετά θα ανοίξει και το μηχανογραφικό.
Θα ανοίξει μετά και την ανακοίνωση των βαθμολογιών των ειδικών μαθημάτων;
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Θα ανοίξει μετά και την ανακοίνωση των βαθμολογιών των ειδικών μαθημάτων;
Νομίζω πως οι βαθμολογίες των ειδικών μαθημάτων θα ανακοινωθούν γύρω στις 5-10 Ιουλίου. Λογικά το μηχανογραφικό θα μπορείς να το συμπληρώσεις από τις 1/7. Με κάθε επιφύλαξη.
 

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Ο κωδικός που παίρνουμε από το σχολείο πρέπει να είναι οχτω γιατί εμένα μου είπε 6 ψηφίο
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Ο κωδικός που παίρνουμε από το σχολείο πρέπει να είναι οχτω γιατί εμένα μου είπε 6 ψηφίο
Αν αναφέρεσαι στον κωδικό υποψηφίου, τότε ναι εκείνος είναι 8ψήφιος. Όμως για τον κωδικό του μηχανογραφικού που εσύ δημιουργείς δεν υπάρχει καθορισμένος αριθμός ψηφίων.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Κάπου διάβασα ότι φέτος θα έχουν μόνο μία εβδομάδα για την συμπλήρωση του μηχανογραφικού,
Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα ανοίξει μετά και την ανακοίνωση των βαθμολογιών των ειδικών μαθημάτων;
Δεν αποκλείεται. Πέρυσι οι βαθμολογίες στα ειδικά μαθήματα ανακοινώθηκαν 6 Ιουλίου και η προθεσμία για την υποβολή μηχανογραφικού ξεκίνησε στις 8 Ιουλίου και έληξε στις 18 Ιουλίου. Οι βαθμοί των βασικών μαθημάτων είχαν ανακοινωθεί 28 Ιουνίου. Αναμένω ένα αντίστοιχο χρονοδιάγραμμα και φέτος αλλά φυσικά όλα εξαρτώνται από το υπουργείο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

KaterinakiL

Νεοφερμένος

Η KaterinakiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πότε λέτε να βγουν; μπορεί και 28;
Πάντως όποιος έχει γνωστούς στο υπουργείο έχει πάρει τα βαθμούς!
 

desperate-ambitious!

Νεοφερμένος

Ο desperate-ambitious! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Πότε λέτε να βγουν; μπορεί και 28;
Πάντως όποιος έχει γνωστούς στο υπουργείο έχει πάρει τα βαθμούς!
Βγαίνουν στις 29/06 (την ερχόμενη Πέμπτη δηλαδή) και συγκεκριμένα στη μια η ώρα. Ευελπιστώ σε ένα καλό αποτέλεσμα! Καλή επιτυχία και σε σας.
 

Mewmaw

Νεοφερμένος

Η Mewmaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Κρήτης. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

VasN

Νεοφερμένος

Η VasN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γεια σας, κάτι άσχετο όσον αφορά τα μηχανογραφικά, τους βαθμούς κτλ, απλώς δεν ξέρω που να το γράψω. Ύστερα από ένα «λάθος» μου κατά την ΚΕΕ σε ένα από τα πολλαπλής της βιολογίας θεωρώ πως τραυματίστηκα ψυχολογικά, αν μη τι άλλο καταλυτικά. Είναι το μοναδικό πράγμα που σκέφτομαι όλη την ημέρα. Αδυνατώ να συγκεντρωθώ και να κάνω το ο,τι άλλο ή αν το καταφέρω διαρκεί ελάχιστα. Για τα επόμενα μαθήματα (Χημεία και Φυσική) δεν μπόρεσα να διαβάσω απολύτως τίποτα και πριν από κάθε μάθημα έκλαιγα για την βιολογία (γνωρίζω ότι είναι ακραίο). Βρίσκομαι σε αδιέξοδο. Η ανησυχία μου δεν συνυφαίνεται μονάχα με το ότι κινδυνεύω να μείνω εκτός σχολής (Ιατρική), αλλά έχει να κάνει και με το ότι σε σχέση με τα άλλα μαθήματα δεν υπάρχει ομοιομορφία (στα υπόλοιπα έγραψα γύρω στο 99 με 100). Έχω επίγνωση του ότι αυτό δεν είναι και τόσο φυσιολογικό, απλώς δεν ξέρω τι να κάνω πλέον και σε ποιον να απευθυνθώ για να βοηθηθώ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Γεια σας, κάτι άσχετο όσον αφορά τα μηχανογραφικά, τους βαθμούς κτλ, απλώς δεν ξέρω που να το γράψω. Ύστερα από ένα «λάθος» μου κατά την ΚΕΕ σε ένα από τα πολλαπλής της βιολογίας θεωρώ πως τραυματίστηκα ψυχολογικά, αν μη τι άλλο καταλυτικά. Είναι το μοναδικό πράγμα που σκέφτομαι όλη την ημέρα. Αδυνατώ να συγκεντρωθώ και να κάνω το ο,τι άλλο ή αν το καταφέρω διαρκεί ελάχιστα. Για τα επόμενα μαθήματα (Χημεία και Φυσική) δεν μπόρεσα να διαβάσω απολύτως τίποτα και πριν από κάθε μάθημα έκλαιγα για την βιολογία (γνωρίζω ότι είναι ακραίο). Βρίσκομαι σε αδιέξοδο. Η ανησυχία μου δεν συνυφαίνεται μονάχα με το ότι κινδυνεύω να μείνω εκτός σχολής (Ιατρική), αλλά έχει να κάνει και με το ότι σε σχέση με τα άλλα μαθήματα δεν υπάρχει ομοιομορφία (στα υπόλοιπα έγραψα γύρω στο 99 με 100). Έχω επίγνωση του ότι αυτό δεν είναι και τόσο φυσιολογικό, απλώς δεν ξέρω τι να κάνω πλέον και σε ποιον να απευθυνθώ για να βοηθηθώ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αν βγούν οι βαθμοί και δεις τι έκανες θα ηρεμήσεις λογικά. Στην βιολογία εκτός από το πολλαπλής είχες και κάτι άλλο; Γιατί αν δεν είχες είναι 19/20 ή ελαφρώς πιο χαμηλά αν έχασες από καμιά λεπτομέρεια. Μαζί με δύο 99-100 και μια καλή έκθεση έχεις συγκεντρώσει αρκετά μόρια, ακόμα και για ιατρική
 

Mewmaw

Νεοφερμένος

Η Mewmaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Κρήτης. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Γεια σας, κάτι άσχετο όσον αφορά τα μηχανογραφικά, τους βαθμούς κτλ, απλώς δεν ξέρω που να το γράψω. Ύστερα από ένα «λάθος» μου κατά την ΚΕΕ σε ένα από τα πολλαπλής της βιολογίας θεωρώ πως τραυματίστηκα ψυχολογικά, αν μη τι άλλο καταλυτικά. Είναι το μοναδικό πράγμα που σκέφτομαι όλη την ημέρα. Αδυνατώ να συγκεντρωθώ και να κάνω το ο,τι άλλο ή αν το καταφέρω διαρκεί ελάχιστα. Για τα επόμενα μαθήματα (Χημεία και Φυσική) δεν μπόρεσα να διαβάσω απολύτως τίποτα και πριν από κάθε μάθημα έκλαιγα για την βιολογία (γνωρίζω ότι είναι ακραίο). Βρίσκομαι σε αδιέξοδο. Η ανησυχία μου δεν συνυφαίνεται μονάχα με το ότι κινδυνεύω να μείνω εκτός σχολής (Ιατρική), αλλά έχει να κάνει και με το ότι σε σχέση με τα άλλα μαθήματα δεν υπάρχει ομοιομορφία (στα υπόλοιπα έγραψα γύρω στο 99 με 100). Έχω επίγνωση του ότι αυτό δεν είναι και τόσο φυσιολογικό, απλώς δεν ξέρω τι να κάνω πλέον και σε ποιον να απευθυνθώ για να βοηθηθώ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ώρες ώρες νομίζω ότι τρολλαρετε με τέτοια μηνύματα
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,669 μηνύματα.
Γεια σας, κάτι άσχετο όσον αφορά τα μηχανογραφικά, τους βαθμούς κτλ, απλώς δεν ξέρω που να το γράψω. Ύστερα από ένα «λάθος» μου κατά την ΚΕΕ σε ένα από τα πολλαπλής της βιολογίας θεωρώ πως τραυματίστηκα ψυχολογικά, αν μη τι άλλο καταλυτικά. Είναι το μοναδικό πράγμα που σκέφτομαι όλη την ημέρα. Αδυνατώ να συγκεντρωθώ και να κάνω το ο,τι άλλο ή αν το καταφέρω διαρκεί ελάχιστα. Για τα επόμενα μαθήματα (Χημεία και Φυσική) δεν μπόρεσα να διαβάσω απολύτως τίποτα και πριν από κάθε μάθημα έκλαιγα για την βιολογία (γνωρίζω ότι είναι ακραίο). Βρίσκομαι σε αδιέξοδο. Η ανησυχία μου δεν συνυφαίνεται μονάχα με το ότι κινδυνεύω να μείνω εκτός σχολής (Ιατρική), αλλά έχει να κάνει και με το ότι σε σχέση με τα άλλα μαθήματα δεν υπάρχει ομοιομορφία (στα υπόλοιπα έγραψα γύρω στο 99 με 100). Έχω επίγνωση του ότι αυτό δεν είναι και τόσο φυσιολογικό, απλώς δεν ξέρω τι να κάνω πλέον και σε ποιον να απευθυνθώ για να βοηθηθώ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δεν θα πω ότι σε καταλαβαίνω γιατί δεν σε καταλαβαίνω. Ωστόσο, μπορώ να κατανοήσω ότι αυτό που σε τρομάζει περισσότερο είναι η έκθεση. Γι’αυτό θέλεις να έχεις διασφαλίσει το 20άρι στα υπόλοιπα. Έτσι όπως μας τα λες όμως, αν έχεις πάρει ένα 19 στην βιολογία και 19.8-20 χημεία και φυσική, ακόμα και 15 να γράψεις στην έκθεση, σε ιατρική περνάς. Όχι ΕΚΠΑ, αλλά αφού περάσεις, το βλέπεις για μετεγγραφή.
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Τελείως άκυρη ερώτηση όμως μήπως γνωρίζετε αν μπορούμε να δούμε τα αποκόμματα των τετραδίων; Ή απαγορεύεται;
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Νομίζω τυπικά δεν γίνεται να δεις τα αποκόμματα, αλλά τα παραλαμβάνουν στα σχολεία οπότε αν έχεις κανένα γνωστό καθηγητή ή τον λυκειάρχη ίσως άτυπα σου τα δείξει
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Νομίζω τυπικά δεν γίνεται να δεις τα αποκόμματα, αλλά τα παραλαμβάνουν στα σχολεία οπότε αν έχεις κανένα γνωστό καθηγητή ή τον λυκειάρχη ίσως άτυπα σου τα δείξει
Τέλεια, ευχαριστώ πολύ.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Τελείως άκυρη ερώτηση όμως μήπως γνωρίζετε αν μπορούμε να δούμε τα αποκόμματα των τετραδίων; Ή απαγορεύεται;
Εννοεις τα γραπτα σου?
Αν ναι, πρεπει να πληρωσεις ενα 50αρι για να στα δειξει το σχολειο.

 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Όχι, εννοούσα το απόκομμα του τετραδίου που στέλνεται στα σχολεία και αναγράφεται αναλυτικά η βαθμολόγηση από τον κάθε διορθωτή. Ευχαριστώ πολύ πάντως.
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας, κάτι άσχετο όσον αφορά τα μηχανογραφικά, τους βαθμούς κτλ, απλώς δεν ξέρω που να το γράψω. Ύστερα από ένα «λάθος» μου κατά την ΚΕΕ σε ένα από τα πολλαπλής της βιολογίας θεωρώ πως τραυματίστηκα ψυχολογικά, αν μη τι άλλο καταλυτικά. Είναι το μοναδικό πράγμα που σκέφτομαι όλη την ημέρα. Αδυνατώ να συγκεντρωθώ και να κάνω το ο,τι άλλο ή αν το καταφέρω διαρκεί ελάχιστα. Για τα επόμενα μαθήματα (Χημεία και Φυσική) δεν μπόρεσα να διαβάσω απολύτως τίποτα και πριν από κάθε μάθημα έκλαιγα για την βιολογία (γνωρίζω ότι είναι ακραίο). Βρίσκομαι σε αδιέξοδο. Η ανησυχία μου δεν συνυφαίνεται μονάχα με το ότι κινδυνεύω να μείνω εκτός σχολής (Ιατρική), αλλά έχει να κάνει και με το ότι σε σχέση με τα άλλα μαθήματα δεν υπάρχει ομοιομορφία (στα υπόλοιπα έγραψα γύρω στο 99 με 100). Έχω επίγνωση του ότι αυτό δεν είναι και τόσο φυσιολογικό, απλώς δεν ξέρω τι να κάνω πλέον και σε ποιον να απευθυνθώ για να βοηθηθώ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αν κατάλαβα καλά, το πρόβλημά σου συνίσταται στο ότι, αφενός καταβάλλεσαι από αισθήματα αβεβαιότητας για την εισαγωγή σου σε κάποια Ιατρική, αφετέρου ενοχλείσαι σε ψυχαναγκαστικό επίπεδο για το ότι δεν έχουν τα 3 θετικά μαθήματα βαθμούς πανομοιότυπους ή εννοείς ότι ενοχλήθηκες επειδή οι βαθμοί που υπολογίζεις δεν ανταποκρίνονται στα κατώτερα βαθμολογικά όρια που είχες θέσει, θεωρώντας πως το επίπεδο κατάρτισής σου επέβαλλε την επίτευξη καλύτερης επίδοσης.

Καταρχάς -μολονότι δεν γνωρίζω από Βιολογία πανελλαδικών όντας στην θετική, απαντώ με βάση το τι έχω ακούσει από παιδιά τα οποία έδωσαν το μάθημα- δεν ευθύνεσαι εσύ, αφού υπήρχε ασάφεια στο θέμα που έκανες λάθος και δύο δυνητικά ορθές απαντήσεις. Άρα, ενός τέτοιου είδους λάθος δεν υποδηλώνει το παραμικρό για το γνωστικό σου επίπεδο και εν γένει το ακαδημαϊκό σου ποιόν. Το ίδιο ισχύει για αβλεψίες και μικρολάθη της στιγμής.

Από εκεί και πέρα, μπορώ να καταλάβω απόλυτα το πώς αυτή η εξέταση έχει καταστεί ψυχολογική τροχοπέδη για τα όσα επιχειρείς να πραγματοποιήσεις και δεν σου επιτρέπει να αφοσιωθείς στο οτιδήποτε. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις κατ' εμέ είναι να χαλαρώσεις και να ασχοληθείς με θέματα που σου προξενούν θετικά συναισθήματα. Εγώ για παράδειγμα βρήκα σελίδες με αστεία στο ίντερνετ (π.χ. Ο κρύος τζίτζικας στο fb) και ξαναδιαβάζω βιβλία που μου άρεσαν τουλάχιστον κατά το παρελθόν.

Τωόντι στην έκθεση υπάρχει βαθμολογική απροβλεψιμότητα, ωστόσο αν έχεις απαντήσει πάνω -κάτω όπως το ΙΕΠ και η γραφή σου είναι ευκόλως αναγνώσιμη, δεν θεωρώ ότι θα κινηθείς υπό του 72-75 στην χειρότερη των χειροτέρων περιπτώσεων. Οπότε υπό αυτή τη συνθήκη τα έχεις πάει περίφημα θαρρώ και δικαιούσαι και με το παραπάνω να οράς το μέλλον με αισιοδοξία.

Αν το δεύτερο πρόβλημα έχει ψυχαναγκαστική φύση, αποπειράσου να εκλογικεύσεις το ότι δεν υπάρχει κανένα νόημα στην βαθμολογική ομοιομορφία, τόσο πρακτικά, όσο και θεωρητικά.

Πιστεύω ακράδαντα πώς οι -επί του παρόντος- επαναλαμβανόμενες σκέψεις σου θα σταματήσουν να καταναλώνουν την πνευματική σου ενέργεια μονομιάς αφότου δεις τα αποτελέσματα μεθαύριο διαπιστώνοντας ότι είσαι μέσα. Αν όμως κάτι δεν πάει καλά, ψυχραιμία, καθαρή σκέψη, επανέλαβε στον εαυτό σου ότι δεν αλλάζει κάτι πλέον, οι εξετάσεις δεν σε καθορίζουν ως φοιτήτρια-μαθήτρια-άνθρωπο και ότι χάνεις τον χρόνο σου αναμασώντας τα ίδια και τα ίδια. Αν και πάλι εξακολουθούν να υφίστανται, ζήτα βοήθεια από κάποιον κοντινό σου άνθρωπο για αρχή, δεν χρειάζεται και δεν πρέπει να αυτο-υποβάλλεσαι σε πνευματικά βασανιστήρια.

Καλά αποτελέσματα!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top