Πανελλήνιες 2023 - Κουβεντούλα

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Καλά ναι, απλά της έδιναν σχετικά μεγάλη πτώση, δε θυμάμαι πόσα μόρια. Απλά ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις τι θα γίνει με τις βάσεις.
Γιατί δεν θυμάσαι εμένα τελευταία μέρα που έδιναν τρομερή αυξηση στην Αγγλική Φιλολογία και αγχωθηκα ότι δεν πέρναγε η κόρη μου και τελικά μπήκε με 1000 μόρια πάνω απο τη βαση; Αυτός ο Φλωροπουλος κακό χρόνο να χει μου έφτασε την πίεση 200!!! 🤣
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακριβώς. Άλλοι λένε ότι θα υπάρχει πτώση ειδικά στην θετική κατεύθυνση και στην κατεύθυνση των επιστημών υγείας λόγω φυσικής και βιολογίας. Άλλοι λένε ότι δεν θα υπάρχουν αυξομειώσεις γενικότερα σε κανένα πεδίο. Είναι αδύνατον να κάνουμε τέτοιες υποθέσεις. Πάντως αυτό που βγάζουν κάποια στατιστικά από 400 γραπτά πχ δεν είναι καθόλου αντιπροσωπευτικο γιατί αυτά προκύπτουν από συγκεκριμένα σχολεία και είναι πολύ μικρό το δείγμα των υποψηφίων. Οπότε δεν έχουμε πάρα να περιμένουμε όπως λες μέχρι τα στατιστικά του υπουργείου κι όχι των σάιτ που ενημερώνουν σχετικά με τις πανελλήνιες ή άλλων φροντιστηριακων ιστοσελίδων.
Τα φροντιστήρια και οι "έμπειροι" ειδικοί δεν έχουν την παραμικρή ιδέα. Και πέρυσι έλεγαν για ΗΜΜΥ ΕΜΠ με 18.200 και πρόπερσι με 18.900, έχοντας κάποια στατιστικά στοιχεία...τώρα δεν έχουν απολύτως τίποτα.

Αυτό που βγαίνει από τους βαθμολογητές είναι ότι οι βαθμολογίες είναι πεσμένες. Μάλιστα, σήμερα που πήγα να κανονίσω τα του κωδικού για το μηχανογραφικό, συνομίλησα με μαθηματικό του οποίου υπήρξα μαθητής και μου ανέφερε ότι οι επιδόσεις έχουν πέσει αρκετά στο μάθημά του και φαίνεται πως θα υπάρξει πτώση βάσεων -οι υψηλές βαθμολογίες έχουν μειωθεί αισθητά, ελάχιστοι από 18 και πάνω. Στα δικά μου μάτια φαντάζει παράλογο κάτι τέτοιο αφού τα θέματα ήταν βατά, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.

Αντίστοιχα πράγματα έμαθα και από άνθρωπο ενός άλλου κέντρου.

Φυσικά ενδέχεται όλα αυτά να είναι συμπτωματικά...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iiTzArismaltor_

Νεοφερμένος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
στο μάθημά του και φαίνεται πως θα υπάρξει πτώση βάσεων -οι υψηλές βαθμολογίες έχουν μειωθεί αισθητά, ελάχιστοι από 18 και πάνω. Στα δικά μου μάτια φαντάζει παράλογο κάτι τέτοιο αφού τα θέματα ήταν βατά, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.
Τα μαθηματικά, θα έλεγα, ότι δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολα, αλλά άφηναν πολλά περιθώρια για λάθη (κυρίως από απροσεξία). Για παράδειγμα, εγώ στο Β θέμα εφάρμοσα κριτήριο παρεμβολής χωρίς να βάλω απόλυτο. Λογικά θα χάσω κάποια μόρια επειδή η f έτεινε στο -00 κι άρα άλλαζε η φορά της ανισωσης (μ' αρέσει που το είχα βρει αυτό, αλλά ξέχασα να την αλλάξω 🤦‍♂️). Τώρα, στο Δ1, ο τρόπος που έκανα μάλλον δεν είναι και τόσο "σωστός". Είπα ότι, αφού ο παρονομαστής τείνει στο μηδέν και το όριο είναι πραγματικός αριθμός, τότε υποχρεωτικά θα τείνει και ο αριθμητης στο μηδέν... Επίσης, ακούσα από αρκετά παιδιά ότι πήραν λάθος ολοκλήρωμα για το εμβαδό στο Γ5. Εγώ ευτυχώς έκανα σχήμα και το υπολόγισα σωστά, αλλά δεν αιτιολόγησα το πρόσημο. Λέω, εντάξει, αφού οι γραφικές παραστάσεις φαίνονται στο σχήμα (θετικές και f κυρτή), θεώρησα προφανές ότι θα είναι θετικό. Ελπίζω να μη μου κόψουν κάτι από εκεί :no:.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,689 μηνύματα.

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή να βάλω τα κλάματα
 

iiTzArismaltor_

Νεοφερμένος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Hold On Waiting GIF by Fleischer Studios
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,689 μηνύματα.

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Να χαρείς! Τι εγραψες; Για να μη μάθεις ποτε ποσο πήρες;
Έχεις δίκιο, ελπίζω μόνο να μην το μετανιώσω όταν το μάθω:lol:

Σύμφωνα με το άρθρο που έστειλες, θα μπορέσουμε δηλαδή και πριν τη 1 να πάμε στο σχολείο για τις βαθμολογίες;
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,689 μηνύματα.
Έχεις δίκιο, ελπίζω μόνο να μην το μετανιώσω όταν το μάθω:lol:

Σύμφωνα με το άρθρο που έστειλες, θα μπορέσουμε δηλαδή και πριν τη 1 να πάμε στο σχολείο για τις βαθμολογίες;
Κοιτα κανονικά και στα σχολεία στις 13:00 αναρτώνται περίπου.
Αν έχεις όμως κανέναν καθηγητή που έχετε καλή σχέση και τον πετύχεις εκεί, αν πας λίγο νωρίτερα μπορεί να μάθεις κάτι.
Εγώ πήγα μισή με μια ώρα νωρίτερα και μου έφερε στα κρυφά μια φιλόλογος ένα χαρτάκι με τους βαθμούς μου:lol:
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Έχεις δίκιο, ελπίζω μόνο να μην το μετανιώσω όταν το μάθω:lol:

Σύμφωνα με το άρθρο που έστειλες, θα μπορέσουμε δηλαδή και πριν τη 1 να πάμε στο σχολείο για τις βαθμολογίες;
Επίσης οι βαθμοί μπορούν να σταλούν και με sms αρκεί να έκανες τη σχετική δήλωση, η προθεσμία λήγει αύριο. Τις προηγούμενες χρονιές το σύστημα με το sms λειτούργησε μια χαρά. Ούτε άγχος αν θα πέσει η ιστοσελίδα με τα αποτελέσματα ούτε τρέξιμο στο σχολείο
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Νοσταλγώ και νομίζω ότι με την τεχνολογία κάτι χάθηκε...
Εμείς κατσικονόμασταν από το πρωί στο λύκειο και περιμέναμε να τζαμοκοληθούν οι βαθμοί. Τότε ούτε ιστοσελίδα υπήρχε ούτε SMS. Για να διασκεδάσουμε όλοι μαζί την αγωνία μας, βάζαμε μουσική και ψήναμε ποπκόρν.
Άλλοι καιροί...

1687445550083.png
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,159 μηνύματα.

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή να βάλω τα κλάματα
Όσο έχεις την υγεία σου να χαίρεσαι
Έχεις δίκιο, ελπίζω μόνο να μην το μετανιώσω όταν το μάθω:lol:

Σύμφωνα με το άρθρο που έστειλες, θα μπορέσουμε δηλαδή και πριν τη 1 να πάμε στο σχολείο για τις βαθμολογίες;
Εμένα πέρυσι με πήρε ο λυκειαρχης της κόρης μου και η βιολογος του γιου κατα της 11;30
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Πάντως αγχώθηκα κι εγώ που δεν δίνει κανένας δικός μου φέτος 🤣
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νοσταλγώ και νομίζω ότι με την τεχνολογία κάτι χάθηκε...
Εμείς κατσικονόμασταν από το πρωί στο λύκειο και περιμέναμε να τζαμοκοληθούν οι βαθμοί. Τότε ούτε ιστοσελίδα υπήρχε ούτε SMS. Για να διασκεδάσουμε όλοι μαζί την αγωνία μας, βάζαμε μουσική και ψήναμε ποπκόρν.
Άλλοι καιροί...

Κι εγώ που έδωσα το 1991 και 1992 έτσι ήταν! Περιμέναμε έξω από το λύκειο να τοιχοκολήσει τα ονόματα και τους βαθμούς
 

BatGuin

Νεοφερμένος

Ο BatGuin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Τα στατιστικα του υπουργειου ανακοινωνονται πριν , μετα ή κατα την διαρκεια της υποβολης του μηχανογραφικου?

Επισης, εαν φετος περασω σε μια σχολη Χ και αποφασισω να ξαναδωσω και περασω σε μια σχολη Υ, αποκοβομαι απο την σχολη Χ ή εχω το δικαιωμα φοιτησω σε αυτην ? Και εστω οτι πηγαινω σε μια απο αυτες , μετα , εαν δεν μου αρεσει μπορω να παω στην αλλη ? Οχι ε? :upside:
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,689 μηνύματα.
Επισης, εαν φετος περασω σε μια σχολη Χ και αποφασισω να ξαναδωσω και περασω σε μια σχολη Υ, αποκοβομαι απο την σχολη Χ ή εχω το δικαιωμα φοιτησω σε αυτην ? Και εστω οτι πηγαινω σε μια απο αυτες , μετα , εαν δεν μου αρεσει μπορω να παω στην αλλη ? Οχι ε? :upside:
Δεν γίνεται να σπουδάζεις σε πάνω από μία σχολή ταυτόχρονα. Θα δεις όταν κάνεις την αίτησή σου για εγγραφή σε Α.Ε.Ι., κάνεις υπεύθυνη δήλωση ότι δεν σπουδάζεις σε άλλο Α.Ε.Ι. και αν σπουδάζεις πρέπει να το δηλώσεις για να δρομολογηθεί η διαγραφή σου.

(Στην πρώτη σου ερώτηση δεν θυμάμαι να σου απαντήσω)
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή να βάλω τα κλάματα
Μακάρι να τα πας τόσο καλά ώστε και τα δύο να πραγματοποιηθούν ταυτόχρονα, να χύσεις δάκρυα χαράς!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τα στατιστικα του υπουργειου ανακοινωνονται πριν , μετα ή κατα την διαρκεια της υποβολης του μηχανογραφικου?

Επισης, εαν φετος περασω σε μια σχολη Χ και αποφασισω να ξαναδωσω και περασω σε μια σχολη Υ, αποκοβομαι απο την σχολη Χ ή εχω το δικαιωμα φοιτησω σε αυτην ? Και εστω οτι πηγαινω σε μια απο αυτες , μετα , εαν δεν μου αρεσει μπορω να παω στην αλλη ? Οχι ε? :upside:
Αν δεν σου αρέσει η μία σχολή το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ξαναμπείς στην άλλη μέσω του 10%, όπου για σιγουριά πρέπει να έχεις κάνει προληπτικά αίτηση την χρονιά που θα ξεκινήσεις το ένα τμήμα, διότι δεν προλαβαίνεις κατά πάσα πιθανότητα να αποκτήσεις ψιλοσοβαρή άποψη για την σχολή που φοιτείς σε 1-2 μήνες, αφού μετά από τόσο πρέπει να κατατεθεί η αίτηση για συμμετοχή στο 10%. Έτσι γλιτώνεις ενδεχομένως έναν χρόνο αναμονής.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Τα μαθηματικά, θα έλεγα, ότι δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολα, αλλά άφηναν πολλά περιθώρια για λάθη (κυρίως από απροσεξία). Για παράδειγμα, εγώ στο Β θέμα εφάρμοσα κριτήριο παρεμβολής χωρίς να βάλω απόλυτο. Λογικά θα χάσω κάποια μόρια επειδή η f έτεινε στο -00 κι άρα άλλαζε η φορά της ανισωσης (μ' αρέσει που το είχα βρει αυτό, αλλά ξέχασα να την αλλάξω 🤦‍♂️). Τώρα, στο Δ1, ο τρόπος που έκανα μάλλον δεν είναι και τόσο "σωστός". Είπα ότι, αφού ο παρονομαστής τείνει στο μηδέν και το όριο είναι πραγματικός αριθμός, τότε υποχρεωτικά θα τείνει και ο αριθμητης στο μηδέν... Επίσης, ακούσα από αρκετά παιδιά ότι πήραν λάθος ολοκλήρωμα για το εμβαδό στο Γ5. Εγώ ευτυχώς έκανα σχήμα και το υπολόγισα σωστά, αλλά δεν αιτιολόγησα το πρόσημο. Λέω, εντάξει, αφού οι γραφικές παραστάσεις φαίνονται στο σχήμα (θετικές και f κυρτή), θεώρησα προφανές ότι θα είναι θετικό. Ελπίζω να μη μου κόψουν κάτι από εκεί :no:.
Και το Γ1 ήταν τεράστια παγίδα. Η συνέχεια της συνάρτησης πολλαπλού τύπου δεν ήταν δεδομένο αλλά αν το έλυνες έτσι έβγαινε ολόσωστο το αποτέλεσμα.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.

desperate-ambitious!

Νεοφερμένος

Ο desperate-ambitious! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Παιδάκια μ έχουμε εκτιμήσεις πως γράψαμε φέτος θεωρητική και αν πρόκειται να πέσουν η να ανέβουν οι βάσεις? Καλά αποτελέσματα σε όλους.. 🤎
Από ότι έχω διαβάσει για την θεωρητική, γενικά η επίδοση μας φέτος ήταν χειρότερη από αυτή των περσινών μαθητών στα αρχαία και στα Λατινικά, αλλά στην ιστορία λένε ότι αυξήθηκε το ποσοστό που έγραψε πάνω από 16. Σε διάφορα site γράφουν ότι θα παραμείνουν πάνω-κάτω στα ίδια επίπεδα οι βάσεις πλην της Νομικής και της Ψυχολογίας, που θα ανέβουν. Εν πάση περιπτώσει, καλά αποτελέσματα!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top