Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Elenakii

Νεοφερμένος

Η Elenakii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Λίγο άσχετο με το θέμα Όμως ξερει κάποιος ποτέ θα ανοίξουν τα μηχανογραφικά ;
 

oups

Νεοφερμένος

Η oups αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
μια ερωτηση,συγνωμη αν εχει απαντηθει ξανα και το ρωταω, μπορω να κανω μεταγγραφη σε τμημα που δεν πιανω την ΕΒΕ του;
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
μια ερωτηση,συγνωμη αν εχει απαντηθει ξανα και το ρωταω, μπορω να κανω μεταγγραφη σε τμημα που δεν πιανω την ΕΒΕ του;
Μπορεις, αρκει να πιανεις τον κοφτη των 2750 μοριων και να υπαρχει αντιστοιχια μεταξυ του τμηματος που περασες και του τμηματος που επιθυμεις.

Υγ: @γιαννης_00 , διορθωσε με αν ειμαι λαθος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

oups

Νεοφερμένος

Η oups αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.
Μπορεις, αρκει να πιανεις τον κοφτη των 2750 μοριων και να υπαρχει αντιστοιχια μεταξυ του τμηματος που περασες και του τμηματος που επιθυμεις.

Υγ: @γιαννης_00 , διορθωσε με αν ειμαι λαθος.
ε ναι... ετσι ηταν περυσι και πιστευω ετσι θα ειναι και φετο.
δεν γινεται να σου δινει απο την μια μερια πριμ 2750 μορια τα οποια σημαινουν 2,75 μοναδες πανω στον μεσο ορο σου και να στα παιρνει πισω απο την αλλη με την μεγαλυτερη εβε.
αν το εκανε αυτο μονο υψηλοβαθμοι ανω των 15000 μοριων θα ειχαν δικαιωμα μετεγγραφης
φουλ αντισυνταγματικοτερο στο ηδη αντισυνταγματικο
 

Lironis boudos

Νεοφερμένος

Ο Lironis boudos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει να γινει μεταγραφη μεσω χαμηλου εισοδηματος απο κομοτηνη αθηνα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

Lironis boudos

Νεοφερμένος

Ο Lironis boudos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω μεταγραφη μεσω χαμηλου εισοδηματος απο τεφαα κομοτηνης για τεφαα αθηνας


Και αν μπορω να χρησιμοποιησω την μοριοδοτηση που εχω απο πανελληνιο πρωταθλημα ταεκβοντο αλλα και την μεταγραφη
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.
Θεωρητικα γινεται
1)Θα πρεπει τα μορια σου με συντελεστες αθηνας να απεχουν το πολυ 2750 μορια απο την βαση αθηνας
2) Για να εχεις ελπιδες επιτυχιας θα πρεπει το κατα κεφαλην εισοδημα σας να ειναι κατω απο 3000€
( κατα κεφαλην εισοδημα= εισοδημα ετους δια τα ατομα της οικογενειας)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.
Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω μεταγραφη μεσω χαμηλου εισοδηματος απο τεφαα κομοτηνης για τεφαα αθηνας


Και αν μπορω να χρησιμοποιησω την μοριοδοτηση που εχω απο πανελληνιο πρωταθλημα ταεκβοντο αλλα και την μεταγραφη
αν κανεις χρηση της μοριοδοτησης αθλητου για να μπεις κομοτηνη δεν μπορεις να κανεις μετεγγραφη αθηνα

αν οχι μπορεις. στην μετεγγραφη το πλεονεκτημα αθλητου δεν λογιζεται ειναι αδιαφορο
 

BloodyFairy

Νεοφερμένος

Ο BloodyFairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γεια σας. Εχω μπερδευτει με τις ιστοσελιδες οσο αφορα τις Μετεγγραφες και δεν ειμαι σιγουρος τι πρεπει να κανω, ποτε πρεπει να το κανω κλπ. Αρχικα, τελειωσα τις Πανελληνιες στο Οικονομικο Τομεα (ΓΕΛ) και εχω Μ.Ο (8.73) και μορια που κυμαινονται αναμεσα στο 8.240 με 9.200. Αρχικα, η πρωτη μ επιλογη ηταν Διοικηση Τουρισμου (Αθηνα) *και εχω 9.88 Μ.Ο Για αυτη την σχολη* αλλα δεν την φτανω λογω Ε.Β.Ε 11.04. Οποτε σκεφτομαι να περασω σε μια αντιστοιχη σχολη η οποια ειναι Τουρισμου (Κερκυρας) και θελω να κανω μετεγγραφη.

Ειμαι απο τριτεκνη οικογενεια, απο την οποια ολα τα μελη ειναι κατω των 25 (Μεγαλυτερος 20, Εγω 18 και ο Μικροτερος 4) και εχουμε μια πηγη εισοδηματος. Ο μεγαλυτερος δεν εχει καποιο τιτλο σπουδων. Μονιμη κατοικια βρισκεται στην Αθηνα.

Γενικοτερα εχω μπερδευτει γιατι και απο ιστοσελιδες αλλα και απο ατομα παιρνω διαφορετικες απαντησεις και δεν ξερω τι να κανω ακριβως. Αν θελετε να με ρωτησετε κατι αλλο, ρωτηστε ελευθερα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.
Γεια σας. Εχω μπερδευτει με τις ιστοσελιδες οσο αφορα τις Μετεγγραφες και δεν ειμαι σιγουρος τι πρεπει να κανω, ποτε πρεπει να το κανω κλπ. Αρχικα, τελειωσα τις Πανελληνιες στο Οικονομικο Τομεα (ΓΕΛ) και εχω Μ.Ο (8.73) και μορια που κυμαινονται αναμεσα στο 8.240 με 9.200. Αρχικα, η πρωτη μ επιλογη ηταν Διοικηση Τουρισμου (Αθηνα) *και εχω 9.88 Μ.Ο Για αυτη την σχολη* αλλα δεν την φτανω λογω Ε.Β.Ε 11.04. Οποτε σκεφτομαι να περασω σε μια αντιστοιχη σχολη η οποια ειναι Τουρισμου (Κερκυρας) και θελω να κανω μετεγγραφη.

Ειμαι απο τριτεκνη οικογενεια, απο την οποια ολα τα μελη ειναι κατω των 25 (Μεγαλυτερος 20, Εγω 18 και ο Μικροτερος 4) και εχουμε μια πηγη εισοδηματος. Ο μεγαλυτερος δεν εχει καποιο τιτλο σπουδων. Μονιμη κατοικια βρισκεται στην Αθηνα.

Γενικοτερα εχω μπερδευτει γιατι και απο ιστοσελιδες αλλα και απο ατομα παιρνω διαφορετικες απαντησεις και δεν ξερω τι να κανω ακριβως. Αν θελετε να με ρωτησετε κατι αλλο, ρωτηστε ελευθερα.


ε μην τα θες και ολα αυτοματα , 5 χρονια παιζω με τις μετεγγραφες και ακομα μπερδευομαι.

Λοιπον θες να πας στο τουρισμο του παδα απο τον τουρισμο της κερκυρας
Κατ αρχην οι σχολες ειναι αντιστοιχες φετος..καλο αυτο
οκ ..απ οτι μπορω να καταλαβω δεν θα εχεις προβλημα με τον κοφτη 2750.
Κοφτης 2750 σημαινει οτι τα μορια σου με τους παρακατω συντελεστες του παδα δεν θα απεχουν πανω απο 2750 μορια απο την βαση του παδα.
1657328672150.png

Ωραια καθαρισαμε απο τον κοφτη μετεγγραφης και παμε παρακατω

Το θεμα ειναι τα μορια μετεγγραφης
Η σχολη παδα περυσι εκλεισε στα 5 μορια παιρνοντας 50 ατομα , τα ιδια θα παρει και φετος.
εσυ εχεις απο 3τεκνια 2,5 μορια αρα θες ακομα 3 μορια .
αν το εισοδημα σας ειναι τετοιο που διαιρουμενο με το 5 δινει αριθμο που παιζει μεταξυ 6.000 ως 9.000 τοτε εχεις 3 μορια... το όλον 5,5 και εισαι μαλλον σιγουρα μεσα.
Αν τωρα ο αριθμος της παραπανω διαιρεσης παιζει μεταξυ 3000 και 6000 τοτε εχεις 4 μορια... το ολον 6,5 και εισαι παραμεσα.
αυτα
 

Christos1971

Νεοφερμένος

Ο Christos1971 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους,

Για να μεταγραφεί φοιτητής σε αντίστοιχο τμήμα πρέπει αν το έχει συμπεριλάβει στο μηχανογραφικό και δεν έχει πιάσει τη βάση του ή δε παίζει ρόλο;

Για παράδειγμα, δε βάζει πρώτη προτίμηση σχολή στο ΕΜΠ, βάζει πρώτη αντίστοιχη στη Πάτρα ή Ξάνθη , πιάνει τη βάση και μετά κάνει αίτηση για μεταγραφή στο ΕΜΠ.
 

Billas

Νεοφερμένος

Ο Billas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Θεωρητικα γινεται
1)Θα πρεπει τα μορια σου με συντελεστες αθηνας να απεχουν το πολυ 2750 μορια απο την βαση αθηνας
2) Για να εχεις ελπιδες επιτυχιας θα πρεπει το κατα κεφαλην εισοδημα σας να ειναι κατω απο 3000€
( κατα κεφαλην εισοδημα= εισοδημα ετους δια τα ατομα της οικογενειας)
Με συντελεστές Αθήνας;;;;;; Σίγουρα γιαννη ή μήπως αρχικούς συντελεστές;;;;; ή μήπως με μ.ο. ;;;;
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους,

Για να μεταγραφεί φοιτητής σε αντίστοιχο τμήμα πρέπει αν το έχει συμπεριλάβει στο μηχανογραφικό και δεν έχει πιάσει τη βάση του ή δε παίζει ρόλο;

Για παράδειγμα, δε βάζει πρώτη προτίμηση σχολή στο ΕΜΠ, βάζει πρώτη αντίστοιχη στη Πάτρα ή Ξάνθη , πιάνει τη βάση και μετά κάνει αίτηση για μεταγραφή στο ΕΜΠ.

Βαζεις πρωτη προτιμηση τη σχολη που ειναι η πρωτη σου επιλογη και μετα ολες τι αλλες. Οι περσινες βασεις δεν ειναι πανακεια για τις επιλογες σου φετος, μη το δενεις κομπο οτι δε θα την πιασεις, ποτε δεν ξερεις. Ετσι βαζεις παντα την πρωτη σου προτιμηση πρωτη και μετα τις υπολοιπες απ τις οποιες υπαρχει αντιστοιχια για μετεγγραφη με τη σχολη που θες.

Αν τωρα δεν την εχεις δηλωσει στο μηχανογραφικο ή δε στη βγαζει λογο ΕΒΕ, δεν παιζει ρολο για τη μετεγγραφη, διοτι στις μετεγγραφες σημασια εχει να πιανεις τον κοφτη των 2750 μοριων και να εχουν οι σχολες αντιστοιχια μεταξυ τους. Αυτο που αναφερεις σχετικα με το να πιανεις τη βαση και να εχεις συμπεριλαβει τη σχολη στο μηχανογραφικο, αφορα τις μετακινησεις.
 

Billas

Νεοφερμένος

Ο Billas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Βαζεις πρωτη προτιμηση τη σχολη που ειναι η πρωτη σου επιλογη και μετα ολες τι αλλες. Οι περσινες βασεις δεν ειναι πανακεια, μη το δενεις κομπο οτι δε θα την πιασεις, ποτε δεν ξερεις. Ετσι βαζεις παντα την πρωτη σου προτιμηση πρωτη και μετα τις υπολοιπες απ τις οποιες υπαρχει αντιστοιχια για μετεγγραφη με τη σχολη που θες.

Αν τωρα δεν την εχεις δηλωσει στο μηχανογραφικο ή δε στη βγαζει λογο ΕΒΕ, δεν παιζει ρολο για τη μετεγγραφη, διοτι στις μετεγγραφες σημασια εχει να πιανεις τον κοφτη των 2750 μοριων. Αυτο που αναφερεις σχετικα με το να πιανεις τη βαση και να εχεις συμπεριλαβει τη σχολη στο μηχανογραφικο, αφορα τις μετακινησεις.
Και ποια μόρια θα ληφθούν υπόψη για την μεταγραφή;; Τα μόρια της σχολής που μπήκε ή τα μόρια της σχολής που αιτείται μεταγραφή; αφού για κάθε σχολή συγκεντρώνει διαφορετικά μόρια;
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Και ποια μόρια θα ληφθούν υπόψη για την μεταγραφή;; Τα μόρια της σχολής που μπήκε ή τα μόρια της σχολής που αιτείται μεταγραφή; αφού για κάθε σχολή συγκεντρώνει διαφορετικά μόρια;
Τα μορια της σχολης που περασε στις πανελληνιες, θα πρεπει να μην εχουν μεγαλυτερη διαφορα απο 2750 μορια, σε συγκριση με τη βαση της σχολης μετεγγραφης. Αν πχ εβγαλες 10000 μορια, η σχολη μετεγγραφης θα πρεπει να μην ξεπερνα τα 10000+2750, δηλαδη 12750. Βεβαια φετος με ολες αυτες τις αλλαγες στους συντελεστες βαρυτητας, δεν ξερουμε ακομα πως θα υπολογιστει ολο αυτο. Τα παραπανω ισχυαν περυσι, οποτε αναμενουμε την νεα εγκυκλιο που βγαινει καπου στα μεσα Οκτωβριου (αν θυμαμαι καλα).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Billas

Νεοφερμένος

Ο Billas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Τα μορια της σχολης που εβγαλε απ τις πανελληνιες, θα πρεπει να μην εχουν μεγαλυτερη διαφορα απο 2750 μορια, σε συγκριση με τη βαση της σχολης μετεγγραφης. Αν πχ εβγαλες 10000 μορια, η σχολη μετεγγραφης θα πρεπει να μην ξεπερνα τα 10000+2750, δηλαδη 12750. Βεβαια φετος με ολες αυτες τις αλλαγες στους συντελεστες βαρυτητας, δεν ξερουμε ακομα πως θα υπολογιστει ολο αυτο. Τα παραπανω ισχυαν περυσι, οποτε αναμενουμε την νεα εγκυκλιο που βγαινει καπου στα μεσα Οκτωβριου (αν θυμαμαι καλα).
[/QU
Τα μορια της σχολης που εβγαλε απ τις πανελληνιες, θα πρεπει να μην εχουν μεγαλυτερη διαφορα απο 2750 μορια, σε συγκριση με τη βαση της σχολης μετεγγραφης. Αν πχ εβγαλες 10000 μορια, η σχολη μετεγγραφης θα πρεπει να μην ξεπερνα τα 10000+2750, δηλαδη 12750. Βεβαια φετος με ολες αυτες τις αλλαγες στους συντελεστες βαρυτητας, δεν ξερουμε ακομα πως θα υπολογιστει ολο αυτο. Τα παραπανω ισχυαν περυσι, οποτε αναμενουμε την νεα εγκυκλιο που βγαινει καπου στα μεσα Οκτωβριου (αν θυμαμαι καλα).
Α ΟΚ. Ευχαριστώ..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ευχαριστώ...
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Μια ερώτηση. Ενδιαφέρομαι για την προσχολική εκπαίδευση στο ΑΠΘ μέσω μετεγγραφής/μετακίνησης. Συνολικά έχω 11450 μόρια σε αυτό. Λόγω του ότι με τίποτα δεν περνάω, σκέφτομαι να δηλώσω το αντίστοιχο της Αλεξανδρούπολης που το έχω σίγουρα στα μόρια(πέρυσι ήταν 10,5 περίπου) ή των Ιωαννίνων(11560 πέρυσι) και να πάρω μετεγγραφή για ΑΠΘ. Νομίζω πως στο +2750 είμαι μέσα, αλλά δεν βρήσκω την βάση μεταγραφής. Θέλω μια βοήθεια γιατί είναι λίγο μπέρδεμα
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top