Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Οκ ..αν και τους διαβάσαμε δεν έλεγε ότι κάνεις πρώτα την αποποίηση. Θα το διαβάσω πιο προσεκτικά. Αλλά σκέφτομαι αν μπω να κάνω αποποίηση δεν θα με αφήσει;
ε μπειτε,,ειναι διαφορετικα πραγματα που γινονται σε διαφορετικους χωρους ,χρονους και απο διαφορετικα προσωπα... το σημαντικο ειναι να υπαρχει το χαρτι αποποιησης μεσα που θα το δει το υπουργειο και το ιδιο χαρτι εκτυπωμενο και υπογεγραμμένο καταλληλα που θα το δει η σχολη.
 

alpha.kappa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alpha.kappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Οκ ..αν και τους διαβάσαμε δεν έλεγε ότι κάνεις πρώτα την αποποίηση. Θα το διαβάσω πιο προσεκτικά. Αλλά σκέφτομαι αν μπω να κάνω αποποίηση δεν θα με αφήσει;
Δεν νομιζω οτι παιζει ρολο η σειρα αποποιηση και μετα αιτηση ή αιτηση και μετα αποποιηση
Αυτο που απαιτειτε για να ειμαι εγκυρη η αιτηση μεταγραφήε θα πρεπει να γινει η αποποιηση και να εκτυπωθει η δήλωση αποποιησης ,να θεωρηθεί το γνησιο της υπογραφής και μετα να κατατεθεί στην γραμματεια με ολα τα αλλα δικαιολγητικα που εμφανιζει στο τελος της αιτησης
 

kallikd

Νεοφερμένος

Η kallikd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Λοιπόν τα καταφέραμε!! Τελικά δεν κάναμε και πολύ λάθος. Αφού τελειώσαμε με την αίτηση μετεγγραφής της κόρης όντως μας έβγαλε ότι δεν έχουμε υποβάλει την αίτηση αποποίησης. Μπήκαμε μετά με τους κωδικούς του αδελφού συμπληρωσαμε τα απαραίτητα πεδία και μας οδήγησε το σύστημα στη δήλωση αποποίησης. Μετά την οριστικοποίηση αυτής κατεβήκαμε στην αίτηση μετεγγραφής και ανέφερε ότι υποβλήθηκε η αίτηση αποποίησης του αδελφού. Αυτά προς ενημέρωση όλων όσων βρίσκονται στην ίδια θέση με μας και ψάχνονται. Καλά αποτελέσματα σε όλους και Γιάννη σε ευχαριστώ για ακόμη μια φορά!!
Δεν νομιζω οτι παιζει ρολο η σειρα αποποιηση και μετα αιτηση ή αιτηση και μετα αποποιηση
Αυτο που απαιτειτε για να γινει η αποποιηση και να εκτυπωθει η δήλωση ,να θεωρηθεί το γνησιο της υπογραφής και μετα να κατατεθεί στην γραμματεια με ολα τα αλλα δικαιολγητικα που εμφανιζει στο τελος της αιτησης.
Δεν νομιζω οτι παιζει ρολο η σειρα αποποιηση και μετα αιτηση ή αιτηση και μετα αποποιηση
Αυτο που απαιτειτε για να ειμαι εγκυρη η αιτηση μεταγραφήε θα πρεπει να γινει η αποποιηση και να εκτυπωθει η δήλωση αποποιησης ,να θεωρηθεί το γνησιο της υπογραφής και μετα να κατατεθεί στην γραμματεια με ολα τα αλλα δικαιολγητικα που εμφανιζει στο τελος της αιτησης
Στην αρχή πανικοβληθηκαμε γιατί έλεγε ότι δεν έχει υποβληθεί η αποποίηση και δεν γίνεται δεκτή η αίτηση μετεγγραφής.
 

Maria20897

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Maria20897 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Όσοι κάνατε αίτηση μετεγγραφής με οικονομικά κριτήρια, σας ζήτησε αμκα γονέων ή μόνο το δικό σας;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.

Evagpapat

Νεοφερμένος

Η Evagpapat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας ,είμαι μέλος πολύτεκνης οικογένειας με μόνιμη κατοικία τη Ρόδο η πρώτη μου αδερφή εχει τελειωσει το 5ο έτος εφαρμοσμενα Μαθηματικά στο Ηράκλειο αλλά δεν εχει πάρει πτυχιο ακόμα λόγο μαθημάτων, η δεύτερη αδερφή μου σπουδαζει στο 3ο έτος Εργοθεραπεια στο Αιγάλεω ΠΑΔΑ ,η τρίτη αδερφή μου στο 2ο έτος Λογοθεραπεια στην ΠΑΤΡΑ και εγώ έχω περάσει Αρχιτεκτονική στα Ιωάννινα. Ο πατέρας ναυτικός με εισόδημα που ξεπερνάει το όριο δυστυχώς που θέλουν τα 3 τελευταία έτη.Η μητέρα οικιακά. Θα μπορούσα να πάρω μεταγραφή στην Πάτρα αφού πληρω τις προϋποθέσεις τα μόρια ως πολύτεκνη και τη διαφορά( 2750 )που ζητάνε εγώ έχω 2050 διαφορά. Το μόνο που με απασχολεί είναι το εισόδημα του πατέρα αν το λάβουν υπόψη. Και αν με δεχτούν μπορώ να παρακολουθήσω τα μαθήματα στην Πάτρα να μην πάω καθόλου Ιωάννινα. Τα μόρια μου είναι 15960 και έχω 2050 μόρια διαφορά.Το μόνο που φοβάμαι είναι το εισόδημα του πατέρα.Αν είναι σίγουρη η μεταγραφή θα μπορέσω να παρακολουθήσω τα μαθήματα στο Πανεπιστήμιο της Πάτρας και να μην πάω καθόλου στα Ιωάννινα;Σας ευχαριστούμε πολύ.
8
 

Κάθριν

Νεοφερμένος

Η Κάθριν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Την έκανα την αίτηση μόνο 3.5 μόρια μου έδωσε. Αναμονή!
 

eirinipap

Νεοφερμένος

Η eirinipap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Στην αιτηση με αδερφια...αν ο αδερφος εχει κσνει απλα φορολογικη δηλωση χωρις να εργαζεται(0δηλωθεν εισοδημα αλλα 2700 φορολογητεο) βαζουμε στην αιτηση οτι εχει εισοδηματα?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Στην αιτηση με αδερφια...αν ο αδερφος εχει κσνει απλα φορολογικη δηλωση χωρις να εργαζεται(0δηλωθεν εισοδημα αλλα 2700 φορολογητεο) βαζουμε στην αιτηση οτι εχει εισοδηματα?
δυστυχως ναι.... αν ειναι γεννημενος απο 1.1.96 και προς τα εδω
ειναι τα ψωνια που κανει με την καρτα του αλλα απο λευτα της μαμας
 

SoyN

Νεοφερμένος

Η SoyN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά όποιος ξέρει παρακαλώ να με βοηθήσει. Είμαι στο δεύτερο έτος σπουδών μου και θα ήθελα να κάνω τώρα αίτηση για μετεγγραφη. Έχω το εξής θεμα: Η μαμά μου απεβίωσε τον Μάιο, άρα στα οικονομικά κριτήρια δεν μπορώ να καταλάβω πως θα υπολογιστεί το εισόδημα μας και άρα τι μόρια θα πάρω. Η εγκύκλιος αναφέρει ότι υπολογίζεται ο μέσος όρος των 3 τελευταίων οικονομικών ετών (που συμπεριλαμβάνεται και το εισόδημα της μαμάς). Όμως μήπως δεν πρέπει να συμπληρωσω το ΑΦΜ της καθόλου μιας και είναι αποβιωσασα; Μήπως να το αφήσω τελείως και να δοκιμάσω την τύχη με τις κατ εξαιρεση μετεγγραφες; Έλεγα να κάνω και τα δύο αλλά δεν ξέρω πώς τώρα με τις κανονικές μετεγγραφες
 

alpha.kappa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alpha.kappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Παιδιά όποιος ξέρει παρακαλώ να με βοηθήσει. Είμαι στο δεύτερο έτος σπουδών μου και θα ήθελα να κάνω τώρα αίτηση για μετεγγραφη. Έχω το εξής θεμα: Η μαμά μου απεβίωσε τον Μάιο, άρα στα οικονομικά κριτήρια δεν μπορώ να καταλάβω πως θα υπολογιστεί το εισόδημα μας και άρα τι μόρια θα πάρω. Η εγκύκλιος αναφέρει ότι υπολογίζεται ο μέσος όρος των 3 τελευταίων οικονομικών ετών (που συμπεριλαμβάνεται και το εισόδημα της μαμάς). Όμως μήπως δεν πρέπει να συμπληρωσω το ΑΦΜ της καθόλου μιας και είναι αποβιωσασα; Μήπως να το αφήσω τελείως και να δοκιμάσω την τύχη με τις κατ εξαιρεση μετεγγραφες; Έλεγα να κάνω και τα δύο αλλά δεν ξέρω πώς τώρα με τις κανονικές μετεγγραφες
Θερμά Συλληπτήρια..
Δοκίμασε να προχωρήσεις την αίτηση με οικ. κριτήρια και δες αν σου βγάζει κάποιο σφάλμα.
Σύμφωνα με το manual αν δεν συμπληρώσεις το ΑΦΜ της μητέρας σου πρέπει να το αιτιολογήσεις από την πτυσσόμενη λίστα
1665165214456.png

Δες αν θελεις λιγο το manual
 

SoyN

Νεοφερμένος

Η SoyN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Θερμά Συλληπτήρια..
Δοκίμασε να προχωρήσεις την αίτηση με οικ. κριτήρια και δες αν σου βγάζει κάποιο σφάλμα.
Σύμφωνα με το manual αν δεν συμπληρώσεις το ΑΦΜ της μητέρας σου πρέπει να το αιτιολογήσεις από την πτυσσόμενη λίστα
View attachment 109596
Δες αν θελεις λιγο το manual
Ναι το δοκίμασα και δεν μου βγάζει κάποιο σφάλμα και μου υπολογίζει το κατά κεφαλήν εισόδημα βάσει του εισοδήματος του πατέρα μου μόνο και διαιρούμενο δια του 2 (εμένα και του πατέρα μου). Απλώς σκέφτομαι μήπως μετά πάει κάτι στραβά γιατί ουσιαστικά δεν πήραν τον μεσαίο όρο των τελευταίων 3 οικονομικών ετών (που είναι και το εισόδημα της μητέρας μου). Αλλά εφόσον δεν εμφανίζει σφάλμα, δεν μπορώ να ξέρω αν το κάνω λάθος...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Ναι το δοκίμασα και δεν μου βγάζει κάποιο σφάλμα και μου υπολογίζει το κατά κεφαλήν εισόδημα βάσει του εισοδήματος του πατέρα μου μόνο και διαιρούμενο δια του 2 (εμένα και του πατέρα μου). Απλώς σκέφτομαι μήπως μετά πάει κάτι στραβά γιατί ουσιαστικά δεν πήραν τον μεσαίο όρο των τελευταίων 3 οικονομικών ετών (που είναι και το εισόδημα της μητέρας μου). Αλλά εφόσον δεν εμφανίζει σφάλμα, δεν μπορώ να ξέρω αν το κάνω λάθος...
Κατ αρχην θερμα συλλυπητήρια για την τραγικη αυτη απωλεια και τα πανω κατω στην ζωη σου.

Ειναι μεγαλο ρισκο να μην δηλωσεις το αφμ της μαμας εστω και αν εφυγε καθοτι την οικονομικη 3ετια που εξεταζουν ηταν εν ζωη. Το θεμα δεν μπορει η πλατφορμα τωρα να το δει αλλα θα το δει και θα το αξιολογησει η σχολη μετα οταν πας το πστοποιητικο αποβιωσης της μαμας.
Για μενα πρεπει να δηλωσεις το αφμ της και τα εισοδηματα θα διαιρεθουν με το 3 για να βγει το κατακεφαλην εσοδημα και τα μορια.

Δικαιουσαι και το κοινωνικό μοριο ( 2 μορια) της ορφανης απο ενα γονεα οποτε στην αρχη της διαδικασιας θα το δηλωσεις

1665180119022.png


Ευχομαι να παει καλα αυτη η κατηγορια και να την παρεις..αν τσακισει ή αν θελεις σχολη που δεν πιανεις τον κοφτη θα παμε μετα και με τις κατ' εξαιρεση οπου προβλεπεται κατηγορια προσφατης ορφανειας ( εντος χρονου)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Riankour

Νεοφερμένος

Ο Riankour αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα,

Είμαι πρωτοετής φοιτητής στη Θεσσαλονίκη και θέλω να αιτηθώ μετεγγραφή για Αθήνα. Ο αδελφός μου είναι 4ο έτος και σπουδάζει και εκείνος Αθήνα, καθώς και η κύρια κατοικία των γονέων μου βρίσκεται στην Αθήνα. Γίνεται να αιτηθώ μετεγγραφή με τη κατ’εξαιρεση κατηγορία λόγω αδελφού μιας και πιάνω και τη διαφορά των 2750 μορίων; Άλλη ερώτηση: Σε περίπτωση που δεν δικαιούμαι να υποβάλλω κατ εξαιρεση αλλά με κοινωνικοοικονομικά κριτήρια έχω κάποιο “συν” λόγω αδελφού που σπουδάζει και εκείνος Αθήνα; Μιας και από το οικονομικό κομμάτι παίρνω και τα 6 μόρια.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα,

Είμαι πρωτοετής φοιτητής στη Θεσσαλονίκη και θέλω να αιτηθώ μετεγγραφή για Αθήνα. Ο αδελφός μου είναι 4ο έτος και σπουδάζει και εκείνος Αθήνα, καθώς και η κύρια κατοικία των γονέων μου βρίσκεται στην Αθήνα. Γίνεται να αιτηθώ μετεγγραφή με τη κατ’εξαιρεση κατηγορία λόγω αδελφού μιας και πιάνω και τη διαφορά των 2750 μορίων; Άλλη ερώτηση: Σε περίπτωση που δεν δικαιούμαι να υποβάλλω κατ εξαιρεση αλλά με κοινωνικοοικονομικά κριτήρια έχω κάποιο “συν” λόγω αδελφού που σπουδάζει και εκείνος Αθήνα; Μιας και από το οικονομικό κομμάτι παίρνω και τα 6 μόρια.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
Τωρα εχουμε τις κανονικες μετεγραφες ..οι κατ εξαιρεση θα ακολουθησουν.
Αιτηση κατ εξαιρεση μπορεις να κανεις αλλα το οτι εχεις γονεις στην αθηνα και αδελφο στην αθηνα δεν ειναι λογος να παρουν στα σοβαρα την αιτηση σου και να την αξιολογησουν θετικα.

Στις κανονικες μετεγγραφες με τα οικονομικα κοινωνικα μορια η υπαρξη σπυδαζοντος αδελφου δεν δινει κανενα πλεονεκτημα. Οποτε θα περιοριστεις στα 6 οικονομικα μορια που εχεις.
 

Exp54

Νεοφερμένος

Ο Exp54 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Κάποιος άλλος για μετεγγραφή νομική ΕΚΠΑ (και τι μόρια έχετε!!) 🙂
 

sakis2022

Νεοφερμένος

Ο sakis2022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας. Ο γιος μου πέρασε φέτος στην Σχολή Επιστήμης Υπολογιστών στο Ηράκλειο της Κρήτης. Κατοικούμε στη Βέροια. Έκανε αίτηση μετεγγραφής για την Πληροφορική ΑΠΘ αρχική επιλογή και στο ΠΑΜΑΚ Εφαρμοσμένη Πληροφορική σαν δεύτερη επιλογή. Τα μόρια που συγκεντρώνει είναι 6,5. Θεωρείτε ότι είναι δυνατή η μετεγγραφή του; Και αν όχι λόγω της αναπηρίας του αδερφού του (93%) πιστεύετε ότι μπορεί να δικαιωθώ στις ενστάσεις; Να διευκρινίσω ότι έχει συγκεντρώσει 15807 μόρια. Σας ευχαριστώ και καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Γεια σας. Ο γιος μου πέρασε φέτος στην Σχολή Επιστήμης Υπολογιστών στο Ηράκλειο της Κρήτης. Κατοικούμε στη Βέροια. Έκανε αίτηση μετεγγραφής για την Πληροφορική ΑΠΘ αρχική επιλογή και στο ΠΑΜΑΚ Εφαρμοσμένη Πληροφορική σαν δεύτερη επιλογή. Τα μόρια που συγκεντρώνει είναι 6,5. Θεωρείτε ότι είναι δυνατή η μετεγγραφή του; Και αν όχι λόγω της αναπηρίας του αδερφού του (93%) πιστεύετε ότι μπορεί να δικαιωθώ στις ενστάσεις; Να διευκρινίσω ότι έχει συγκεντρώσει 15807 μόρια. Σας ευχαριστώ και καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά.
Θεωρω οτι με 6,5 μορια ειστε σιγουροι και στις δυο επιλογες.
Σχετικα με το εχτρα μοριο αναπηριας που ρωτατε ,και επειδη δυσκολευομαι να διαβασω το μηνημα σας :
ποιος εχει την αναπηρια 93%? ο θειος του παιδιου ή ο αδελφος του παιδιου?
 

sakis2022

Νεοφερμένος

Ο sakis2022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντησή σας. Αναπηρία έχει ο γιος μου, δηλαδή ο αδερφός του φοιτητή. Είναι και ο πιο σημαντικός λόγος που θέλουμε την μετεγγραφή, διότι είναι πάρα πολύ δύσκολο για μένα και τη σύζυγό μου να πάει το παιδί στο Ηράκλειο. Μακάρι να είναι στην Θεσσαλονίκη γιατί σκεφτόμαστε μέχρι και την μετακίνηση σε άλλο Τμήμα μιας και πιάνει με τα μόρια που έχει πολλές σχολές. Τα μόρια που συγκεντρώνει είναι αναλυτικά 3 από εισόδημα, 2,5 από τριτεκνία και 1 από αναπηρία. Σύνολο 6,5. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντησή σας. Αναπηρία έχει ο γιος μου, δηλαδή ο αδερφός του φοιτητή. Είναι και ο πιο σημαντικός λόγος που θέλουμε την μετεγγραφή, διότι είναι πάρα πολύ δύσκολο για μένα και τη σύζυγό μου να πάει το παιδί στο Ηράκλειο. Μακάρι να είναι στην Θεσσαλονίκη γιατί σκεφτόμαστε μέχρι και την μετακίνηση σε άλλο Τμήμα μιας και πιάνει με τα μόρια που έχει πολλές σχολές. Τα μόρια που συγκεντρώνει είναι αναλυτικά 3 από εισόδημα, 2,5 από τριτεκνία και 1 από αναπηρία. Σύνολο 6,5. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
να υποθεσω οτι εχεται χαρτι κεπα?
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top