Πανελλήνιες 2022: Πού περάσατε; - Σχολιασμός Βάσεων!

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ο nPb τα θέτει πολύ σωστά τα γεγονότα ( μεταξύ μας έχει και μια Α ηλικία :3 πέρα από το υψηλό νοητικό πηλίκο).

Έβλεπα κάτι σχολές που έχουν 7,8,10,12 χιλιάδες μόρια και σαν αντικείμενα σπουδών ήταν πολύ υποσχόμενα επαγγελματικά αν κάποιος γνωρίζει να τα αξιοποιήσει σωστά. Επειδή τα πανεπιστήμια στην Ελλάδα δεν διακρίνονται σε Ivy League και μη, δεν έχουν δηλαδή έξω από τη χώρα τον αντίκτυπο και το πρεστίζ που έχουν ορισμένα πανεπιστήμια του κόσμου (βλ Cornel, UCLA, UCl κλπ), το αν θα πήγαινε να σπουδάσει ένας υποψήφιος Κομοτηνή ή Θεσσαλονίκη ή Κρήτη πχ, δεν θα έπρεπε να τον απασχολεί ως προς την αναγνωρισημότητα-ανωτερότητα του τίτλου σπουδών από συγκεκριμένο πανεπιστήμιο, μιας και τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν διαφέρουν ως προς το πρεστίζ. Θα έπρεπε να λάβει υπόψη αλλους παράγοντες (πχ φοιτητική ζωή, οικονομική κατάσταση οικογένειας κλπ).

Στην Ελλάδα λόγω της κατάστασης που επικρατεί επαγγελματικά το 80-85% των σχολών οδηγούν σε νεκρή αποκατάσταση καθώς απόφοιτοι των περισσότερων σχολών δεν βρίσκουν εργασία στον τομέα τους. Αυτό αφορά σχολές των 7.000 μορίων όπως και σχολές των 18.000 μορίων.

Όλες οι σχολές έχουν να προσφέρουν κάτι, αρκεί να ξέρεις να χρησιμοποιήσεις σωστά το πτυχίο σου. Αν κάποιος ψάχνει αποκατάσταση άμεση και στην Ελλάδα, πάει στα σώματα, ούτε δικηγόρος γινεται ούτε ιατρός ούτε φυσικός ούτε ψυχολόγος κλπ. Αν κάποιος θέλει να φύγει εξωτερικό να ανοίξει τα φτερά του εκτός Ελλάδας οι περισσότερες σχολές έχουν ευκαιρίες. Οι φιλολογίες έχουν λιγότερες σαφώς λόγω της φύσης της επαγγελματικής αποκατάστασης που προσφέρουν συγκριτικά με τα τμήματα φυσικής για παράδειγμα.

Είχα δει σε συνέντευξη έναν υποψήφιο πέρυσι που είχε πτυχίο πληροφοριακών επικοινωνιακών συστημάτων από την Σάμο. Οι υπόλοιποι είχαν πτυχία από Αγγλία, Κύπρο και Ελλάδα από πανεπιστήμια εμφανώς πιο αναγνωρισμένα τουλάχιστον σαν brand. Τελικά εκείνος ο υποψήφιος προσλήφθηκε στην IBM Κύπρου στην τότε θέση που είχε προκηρυχθεί.

Το πτυχίο από μόνο του είναι ένα σκέτο χαρτί. Πλέον στον κόσμο, οι περισσότεροι έχουν πτυχία. Κανεις δεν θα δώσει σε κανέναν θέση εργασίας επειδή φοίτησε σε ένα πανεπιστήμιο (εξαιρέσεις ίσως να αποτελούν ορισμένα πανεπιστήμια, μετρημένα στα δάχτυλα είναι, με ελίτ brand). Δεν πληρώνουν οι εργοδότες το ΕΚΠΑ ακριβότερα από το Πανεπιστήμιο Αιγαίου, ή το πανεπιστήμιο της Στοκχόλμης.
Πληρώνουν την εμπειρία, τα soft skills, την όρεξη για δουλειά, και αλλά πράγματα που δεν μετράμε σε ένα κομμάτι χαρτί.

Ακόμα και η σχολή Ιχθυοκαλλιέργειων που την θεωρούμε μπας κλας, μπορεί να σε κάνει αστέρι επαγγελματικά αν σωστά την αξιοποιήσεις.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Ήρεμος είμαι, απλά όταν κάνουμε συζήτηση τα βάζουμε όλα στο τραπέζι. :)
ναι μπρο καποιος εξεφρασε μια αντιθετη γνωμη απο εσενα και κανεις επιθεση , λες και εμεις πλεον γνωριζουμε τι κανει η καθε σχολη οταν μπαινουμε . εγω δεν θα κατσω να απολογηθω για τις επιλογες μου, απλα το οτι καποιος αντιμετωπισε διαφορετικα το τμημα συγκριτικα με σενα που ησουν 12 χρονια πριν εκει (και λιγα ισως να λεω) δεν σημαινει οτι πρεπει να δεχεται επιθεσεις.


++ εννοειται οτι αν η σχολη δεν βρισκεται μεσα στα ενδιαφεροντα σου , φυσικα και φευγεις . ειτε ειναι μαθηματικα ειτε φυσικη ειτε χημεια. τα ενδιαφεροντα ειναι ενδιαφεροντα και κανενας δεν νοιαζεται αν η σχολη ειναι ευκολη/ δυσκολη, με πολλα/λιγα μορια
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει κάποιος άλλος που πέρασε Πληροφορική στο ΟΠΑ;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Ξαναλέω μπριζολάκι και το είπε καλύτερα από μένα ο φίλος viedo, ότι το Τμήμα ή το πτυχίο δεν λένε κάτι. Επέλεξες ένα Τμήμα, το Μαθηματικό, το Νυχοκοπτικό κτλ. Σίγουρα θα δεις και φαιδρά πράγματα που θα σε κάνουν να νιώθεις άβολα με αυτό που επέλεξες. Η ουσία είναι να το ξεπεράσεις γιατί δεν θα ζήσεις με το Τμήμα. Όπως προείπα το Τμήμα είναι μια ανθρώπινη οργάνωση επιστημόνων αλλά όχι η μοναδική άποψη. Μια επιστήμη μπορεί να διδαχθεί με πολλές απόψεις. Ακόμη και στην Ελλάδα, υπάρχουν διαφορές και σε επίπεδο Τομέων μέσα στο Τμήμα γιατί ξαναλέω τα συστήματα και τα προγράμματα σπουδών είναι φτιαγμένα από ανθρώπους με ό,τι αυτό σημαίνει. Ακόμη και η δυνητικά καλύτερη επιλογή από το Μαθηματικό, τη Φιλολογία, τη επιστήμη Σχεδιασμού Εσωτερικών Χώρων κτλ, θα έχει τις μελανές πλευρές της. Το πρόβλημα είναι ότι στην Ελλάδα την τρίχα την κάνουμε τριχιά και έτσι διαμορφώνουμε την παγιωμένη κοινωνική άποψη που λέει πάντα ότι αν δεν κάνεις αυτό που κάνει η μάζα, απέτυχες και αυτό ισχύει σε πολλούς τομείς, όπως κίνητρο γάμου κλπ. Μετά από ένα σημείο έχω σταματήσει να έχω προσδοκίες τελειομανίας από ανθρώπους γιατί είναι εκ φύσεως αδύνατο. Πορεύομαι με αυτό που βρίσκω, ή μου προσφέρουν με όλα τα στραβά σημεία και προσπαθώ να το ξεπεράσω και να το φέρω στα δικά μου μέτρα ζωής.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
ρε φιλε κανενας δεν μιλησε για το τμημα μεμονωμενα , για ονομα του θεου και της παναγιας. εγω ειχα παει για την πληροφορικη συνδυαστικα με την μαθηματικη επιστημη και τα περισσοτερα μαθηματα εχουν πλεον καταργηθει επειδη το τμημα ειναι νεκρο , τουλαχιστον για δεδομενα ελλαδας.
κανενας δεν νοιαζεται αν το χ πανεπιστημιο ειναι καλυτερο απο το ψ , κανενας δεν κανει τετοια συγκριση.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Επέλεξες μαθηματικό τμήμα για την επιστήμη της πληροφορικής; :) Μάλιστα. Όταν λες ότι το Τμήμα είναι νεκρό τι εννοείς;
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Επέλεξες μαθηματικό τμήμα για την επιστήμη της πληροφορικής;
ναι γιατι οταν σου δινει την κατευθυνση φιλε , νομιζεις οτι θα κανεις πραγματα και με μεταπτυχιακα ενω δεν σου λενε οτι τα μισα μαθηματα εχουν καταργηθει πλεον λολ
Όταν λες ότι το Τμήμα είναι νεκρό τι εννοείς;
μπες και δες ποσα μελη δεπ μεινανε , τουλαχιστον στην πατρα που εχεις εμπειρια. παει για κλεισιμο
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Ρε παιδιά τι λέμε τώρα? Καθορίζεται από τη βάση εισαγώγης το αν εγώ θα βρώ δουλειά ή όχι? Δηλάδη σύμφωνα με αυτή τη λογική οι σχολές κάτω από 12.000 είναι άχρηστες και πάνε για κλείσιμο!🙄🙄
Εμένα η σχολή μου έχει 12500(11900 το 21' που μπήκα εγώ!) και? Τι σημαίνει αυτό? Οτι τι? Δεν θα βρώ δουλειά επειδή δεν μπήκα ΟΠΑ ή ΠΑΠΕΙ? ή ότι δεν θα γίνω δεκτός σε μεταπτυχιακό όπως μου λέγανε οι καθηγητές στο σχολείο? Εμένα η σχολή μου εξέταζει έναν τομέα που στην ελλάδα ναι είναι άγνωστος αλλά ξέρω πως το αντίστοιχο master στη Ολλάνδια έχει τεράστια πέραση!
Και κάτι άλλο,το τμήμα στατιστικής και αναλογιστικών μαθηματικών στη Σάμο για μένα έχει εξαιρετικό πρόγραμμα σπουδών και πολύ καινοτόμο και σύγχρονο για έναν τομέα τόσο άγχωστο όσο η στατιστική αλλά και η αναλογιστική!
Μόνο για το όνομα και το πόσο μουράτη είναι η σχολή ενδιαφέρονται! δεν κοιτάει κάνεις σχεδόν την ουσία!
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Τα μηνυματα σε αυτο το θρεντ ξεφυγαν αρκετα απο το ποιντ του , ριπορτ
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Αντί για αναφορά, θα μπορούσε να δημιουργηθεί νέο θέμα σχετικά με τον προβληματισμό όταν οι μαθητές επιλέγουν σχολές με λάθος πληροφόρηση ή έχουν υποστεί πλύση από τρίτους με αποτέλεσμα να έχουμε φοιτητές που να μην τους αρέσει αυτό που σπουδάζουν στην πορεία και στο μακρινό μέλλον, δυστυχισμένους εργαζόμενους. Από όσο ξέρω είναι ένα θέμα ταμπού για την Ελληνική κοινωνία επειδή όλοι στέκονται στο που πέρασε κάποιος. Η σκασίλα είναι μόνο για την κόντρα εισαγωγής σε μια σχολή.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
ρε φιλε κανενας δεν μιλησε για το τμημα μεμονωμενα , για ονομα του θεου και της παναγιας. εγω ειχα παει για την πληροφορικη συνδυαστικα με την μαθηματικη επιστημη και τα περισσοτερα μαθηματα εχουν πλεον καταργηθει επειδη το τμημα ειναι νεκρο , τουλαχιστον για δεδομενα ελλαδας.
κανενας δεν νοιαζεται αν το χ πανεπιστημιο ειναι καλυτερο απο το ψ , κανενας δεν κανει τετοια συγκριση.

ναι γιατι οταν σου δινει την κατευθυνση φιλε , νομιζεις οτι θα κανεις πραγματα και με μεταπτυχιακα ενω δεν σου λενε οτι τα μισα μαθηματα εχουν καταργηθει πλεον λολ

μπες και δες ποσα μελη δεπ μεινανε , τουλαχιστον στην πατρα που εχεις εμπειρια. παει για κλεισιμο
επειδη εσυ απετυχες να μπορεσεις να σταθεις στο τμημα σου φταινε τα παντα.....
παρεμπιπτοντως στη σχολη αυτη που περασες παλι εχει αρκετα μαθηματικα.....προβλεπω παλι να κλαψουριζεις.....
 

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Πλάκα κάνουμε;; Εμάς πχ στο εργαστήριο φαρμακολογίας τα μισά εργαστήρια μας τα έκανε βιολόγος με phd στον τομέα της φαρμακολογίας φερειπείν. Οπότε να ένας βιολόγος πως ασχολείται με τα φάρμακα αμέσως αμέσως. Η επιστήμη είναι ευρεία και έχει πολλά πλοκάμια. Μην απογοητεύεστε, ο καλός δεν χάνεται! (Προσωπικά λατρεύω τη βιολογία και το βρίσκω τόσο ενδιαφέρον που μελετάτε και ζωολογία, οικολογία, γενετική...). Μόνο η βοτανική δεν μου αρέσει 🤭
Χαχαχα είμαστε στο αντίθετο άκρο! λατρεύω βοτανική σιχαίνομαι ζωολογία
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
επειδη εσυ απετυχες να μπορεσεις να σταθεις στο τμημα σου φταινε τα παντα.....
παρεμπιπτοντως στη σχολη αυτη που περασες παλι εχει αρκετα μαθηματικα.....προβλεπω παλι να κλαψουριζεις.....
Οχι απλα το τμημα ειναι ανεπαρκες , δεν απετυχα. Ηταν εκτος των ενδιαφεροντων μου. Stay mad hoes ❤️
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Οχι απλα το τμημα ειναι ανεπαρκες , δεν απετυχα. Ηταν εκτος των ενδιαφεροντων μου. Stay mad hoes ❤️

Δηλαδή για όσο καιρό έκατσες εκεί μέσα, επειδή είδα το πρόγραμμα σπουδών, έκρινες ότι δεν έχει κάποια ενδιαφέροντα μαθήματα ή κατευθύνσεις. Να φανταστώ ότι την κατεύθυνση των εφαρμοσμένων μαθηματικών ή της στατιστικής τις θεωρείς εκτός ενδιαφερόντων γιατί γνωρίζεις την θεματική επιστήμη που καλύπτουν; :) Επίσης κάτι που δεν υπήρχε πριν χρόνια, είναι η ύπαρξη επικουρικού προσωπικού για επιπλέον μαθήματα προγραμματισμού σε μαθήματα στατιστικής ή πιο εφαρμοσμένα μαθήματα στατιστικής κάτι που δεν είναι αρνητικό, απεναντίας κάνουν προσπάθειες για περισσότερη εξωστρέφεια. Αλλά, ο καθένας εννοείται ότι ορίζει χρήσιμο ή ανεπαρκές με βάση τις ικανότητες του αλλά όταν δεν έχουμε πλήρη εικόνα της επιστήμης είναι μάλλον άστοχο να λέμε ανεπαρκές ένα Τμήμα.:cool:
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
[
Δηλαδή για όσο καιρό έκατσες εκεί μέσα, επειδή είδα το πρόγραμμα σπουδών, έκρινες ότι δεν έχει κάποια ενδιαφέροντα μαθήματα ή κατευθύνσεις. Να φανταστώ ότι την κατεύθυνση των εφαρμοσμένων μαθηματικών ή της στατιστικής τις θεωρείς εκτός ενδιαφερόντων γιατί γνωρίζεις την θεματική επιστήμη που καλύπτουν; :) Επίσης κάτι που δεν υπήρχε πριν χρόνια, είναι η ύπαρξη επικουρικού προσωπικού για επιπλέον μαθήματα προγραμματισμού σε μαθήματα στατιστικής ή πιο εφαρμοσμένα μαθήματα στατιστικής κάτι που δεν είναι αρνητικό, απεναντίας κάνουν προσπάθειες για περισσότερη εξωστρέφεια. Αλλά, ο καθένας εννοείται ότι ορίζει χρήσιμο ή ανεπαρκές με βάση τις ικανότητες του αλλά όταν δεν έχουμε πλήρη εικόνα της επιστήμης είναι μάλλον άστοχο να λέμε ανεπαρκές ένα Τμήμα.:cool:
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αυτο το θρεντ εχει στραφει εναντια στο τι πιστευω εγω σαν προσωπικοτητα και τι ενδιαφεροντα ειχα. Δεν θυμαμαι να σας ρωτησα κιολας τους περισσοτερους ουτε θα κατσω να δωσω αναφορα κιολας παραπανω ☺️ Stay pressed
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
[

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αυτο το θρεντ εχει στραφει εναντια στο τι πιστευω εγω σαν προσωπικοτητα και τι ενδιαφεροντα ειχα. Δεν θυμαμαι να σας ρωτησα κιολας τους περισσοτερους ουτε θα κατσω να δωσω αναφορα κιολας παραπανω ☺️ Stay pressed
ρε κανε οτι γουσταρεις απλα αυτα που γραφεις στερουνται οσο να ναι λογικης.πες πολυ απλα δεν σου αρεσαν τα μαθηματικα και εφυγες.τωρα ολα τα αλλα που γραφεις δεν στεκουν.οταν λες πηγες μαθηματικο για την πληροφορικη ε οσο να ναι λιγο γελιο προκαλει.....απλα εισαι ενα ακομα ατομο απο τα πολλα που μπαινουν μαθηματικο γτ δεν πετυχαν την αρχικη επιλογη.τωρα ολα τα αλλα που χεις πει δεν στεκουν και οι γνωριζοντες μπορουν να το επιβεβαιωνουν.και κλεινω με μια ρηση!οποιος βαριεται να ζυμωσει 10 μερες κοσκινιζει.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top