Πανελλήνιες 2022: Πού περάσατε; - Σχολιασμός Βάσεων!

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Πείτε μου, δεν κάνατε τον καλύτερο ύπνο της ζωής σας;
Πόσοι είστε στο ψάξιμο σπιτιού κιόλας;
Μια υπέροχη μέρα ξεκίνησε,η πρώτη που είστε φοιτητές, :smartass: βλέπω όλοι αλλάξατε την ιδιότητα στο προφίλ σας!!
Καλημέρα συνάδελφοι!!!!
 

gpgp

Νεοφερμένος

Ο gpgp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ψιλοάσχετο: Μένω ακριβώς απέναντι από το Λύκειο που αποφοίτησα και καθώς περνούσα από εκεί διαπίστωσα ότι δεν αναρτήθηκαν οι καταστάσεις με τους επιτυχόντες. Δεν θα αναρτηθούν φέτος???
 

sophiaa

Νεοφερμένος

Η sophiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Πείτε μου, δεν κάνατε τον καλύτερο ύπνο της ζωής σας;
Πόσοι είστε στο ψάξιμο σπιτιού κιόλας;
Μια υπέροχη μέρα ξεκίνησε,η πρώτη που είστε φοιτητές, :smartass: βλέπω όλοι αλλάξατε την ιδιότητα στο προφίλ σας!!
Καλημέρα συνάδελφοι!!!!
χαχχαχα πολλή πλάκα! και στο ινσταγκραμ το έβαλα λοολ!
 

VFD59

Νεοφερμένος

Ο VFD59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Ψιλοάσχετο: Μένω ακριβώς απέναντι από το Λύκειο που αποφοίτησα και καθώς περνούσα από εκεί διαπίστωσα ότι δεν αναρτήθηκαν οι καταστάσεις με τους επιτυχόντες. Δεν θα αναρτηθούν φέτος???
Γινονται ολα ηλεκτρονικα πια. Κανενας δεν παει στο σχολειο του να δει βαθμους
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εντωμεταξυ να πω οτι ουτε εγω εχω καταφερει να το κανω να αναφερει την σχολη που παω
 

Anonymous0

Νεοφερμένος

Ο Anonymous0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Υπάρχει κάποιο παιδί στο φόρουμ που πέρασε Βιολογία Πάτρας;
 

indig0

Νεοφερμένος

Ο indig0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Δε θέλω να σας σπαμμάρω αλλά ζω ένα όνειρο

View attachment 105769
Pak μου συγχαρητήρια!! Είμαι σίγουρη θα γίνεις μια υπέροχη κτηνίατρος!

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά! Και όσοι δεν πετύχατε τους στόχους σας, κάντε διακοπές και από Σεπτέμβρη να αρχίσετε το διάβασμα. Η ξεκούραση είναι σημαντική!
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,859 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά, για να δηλώσετε τη σχολή σας (έχει ένα μικρό bug το σύστημα) :
Α) Μπείτε εδώ: Ομάδα Γ' Λυκείου & Απόφοιτοι. Στο παξιμάδι - εργαλείο μενού πατήστε -> Αποχώρηση
Έτσι θα ξεδηλωθείτε από μαθητές Γ' Λυκείου.
Β) Μετά μπείτε εκεί που σας είπε ο Γιάννης, δηλαδή εδώ (Επεξεργασία Ιδιότητας στο iSchool), δηλώνετε Φοιτητές και τη σχολή άνετα και γρήγορα και είστε έτοιμοι!


Δεν χρειάζεται πλέον να κάνετε τα παραπάνω, οι σχολικές ομάδες εκκαθαρίστηκαν εν όψει του σχολικού έτους 2022-2023. :)

Μεγιές!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

VFD59

Νεοφερμένος

Ο VFD59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά, για να δηλώσετε τη σχολή σας (έχει ένα μικρό bug το σύστημα) :
Α) Μπείτε εδώ: Ομάδα Γ' Λυκείου & Απόφοιτοι. Στο παξιμάδι - εργαλείο μενού πατήστε -> Αποχώρηση
Έτσι θα ξεδηλωθείτε από μαθητές Γ' Λυκείου.
Β) Μετά μπείτε εκεί που σας είπε ο Γιάννης, δηλαδή εδώ (Επεξεργασία Ιδιότητας στο iSchool), δηλώνετε Φοιτητές και τη σχολή άνετα και γρήγορα και είστε έτοιμοι!

Μεγιές!!
Αρχοντας
 

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Πείτε μου, δεν κάνατε τον καλύτερο ύπνο της ζωής σας;
Πόσοι είστε στο ψάξιμο σπιτιού κιόλας;
Μια υπέροχη μέρα ξεκίνησε,η πρώτη που είστε φοιτητές, :smartass: βλέπω όλοι αλλάξατε την ιδιότητα στο προφίλ σας!!
Καλημέρα συνάδελφοι!!!!
Εγώ δεν ήξερα πώς να το αλλάξω!
Καλό κουράγιο σε όσα παιδά ψάχνουν σπίτι...!
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Είναι κάπως προβληματική η κατάσταση χωρίς να θέλω να μαυρίσω τη χαρά των παιδιών αλλά το θεωρώ έγκλημα των πολιτικών να εμπαίζουν έτσι τις νέες γενιές επειδή έτσι θα αποφύγουν το πολιτικό κόστος. Αν αύριο το πρωί έβγαινε ένας υπουργός και ελεγε ότι ανά Τμήμα μέχρι 20 νέοι φοιτητές, τι θα έλεγε ο κόσμος; :shifty:
Δεν υπάρχει λόγος να κάνουν τμήματα με 20 άτομα. Αυτό που χρειάζεται είναι να κλείσουν ορισμένα τμήματα που άνοιξαν σε κάτι πόλεις επαρχιακές τα τελευταία χρόνια για να εξυπηρετήσουν τον διορισμό καθηγητών. Ειδικά με τις φιλολογίες είναι απελπιστικά τα νούμερα των εισακτεων.

Για να ξεφύγουμε αυτό το φαινόμενο, πρέπει να υπάρχει μια εναλλακτική που να σου δίνει την δυνατότητα να ζήσεις αξιοπρεπως, δηλαδή οι τέχνες (τα διεκ), αλλά όχι ως έχουν τώρα. Μόνο αν φτάσουμε στο στάνταρ Γερμανίας γι'αυτα τα επαγγέλματα θα γίνει κάτι. Και επειδή Γερμανία δεν ήμαστε και ούτε πρόκειται να γίνουμε, ο καθένας θα τεσταρει την τύχη και την προσπάθειά του.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θεσσαλονίκη πάω το από που δεν το λέω στο φόρουμ, όμως μπορώ να πω ότι είναι πόλη της Πελοποννήσου
Μην ανησυχείς καθόλου. Ο αδελφός μου κάνει 10 ώρες να μας έρθει από Χανιά όταν έρχεται και πλέον το θεωρεί απλό ταξιδακι. Θα το συνηθίσεις. Μην αγχώνεσαι καθόλου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Ξυπνησα και ακομα δεν μπορω να το πιστεψω οτι μπηκα στην σχολη που ηθελα , παρα τα 2 χρονια που καθυστερησα. Θελω να κλαψω
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Για να ξεφύγουμε αυτό το φαινόμενο, πρέπει να υπάρχει μια εναλλακτική που να σου δίνει την δυνατότητα να ζήσεις αξιοπρεπως, δηλαδή οι τέχνες (τα διεκ), αλλά όχι ως έχουν τώρα. Μόνο αν φτάσουμε στο στάνταρ Γερμανίας γι'αυτα τα επαγγέλματα θα γίνει κάτι. Και επειδή Γερμανία δεν ήμαστε και ούτε πρόκειται να γίνουμε, ο καθένας θα τεσταρει την τύχη και την προσπάθειά του.

να σε ρωτήσω.. αυτό το "Vacational training" στο βιογραφικό πόσο αξία έχει δηλαδή στη Γερμανία? πως το αντιμετωπίζουν οι εργοδότες σε σχέση με την Ελλάδα?

νομίζω η βαρύτητα του να έχεις ολοκληρώσει ΙΕΚ, εξαρτάται απο την ειδικότητα, υπάρχουν ειδικότητες που ίσως δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω απο το ιεκ και ορισμένες άλλες που ακόμα και πανεπιστήμιο να έχεις βγάλει δεν επαρκεί, αν δεν έχεις κάνει και μεταπτυχιακό.

όπως είναι η διοίκηση επιχειρήσεων ή σχολή Δημόσιας Διοίκησης, σωστά? ειδικά για τη δεύτερη περίπτωση ήξερα άτομο που αφού ολοκλήρωσε την σχολή Δημόσιας Διοίκησης στράφηκε στα ιεκ.

Αλλά και για την πρώτη περίπτωση ξέρω άτομα που αφού τελείωσαν διοίκηση επιχειρήσεων δεν είχαν γνωριμίες και πήγαιναν στα τυφλά για δουλειά, όπου και τους ζητούσαν το κάτι παραπάνω απο σπουδές.
 

VFD59

Νεοφερμένος

Ο VFD59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λόγος να κάνουν τμήματα με 20 άτομα. Αυτό που χρειάζεται είναι να κλείσουν ορισμένα τμήματα που άνοιξαν σε κάτι πόλεις επαρχιακές τα τελευταία χρόνια για να εξυπηρετήσουν τον διορισμό καθηγητών. Ειδικά με τις φιλολογίες είναι απελπιστικά τα νούμερα των εισακτεων.

Για να ξεφύγουμε αυτό το φαινόμενο, πρέπει να υπάρχει μια εναλλακτική που να σου δίνει την δυνατότητα να ζήσεις αξιοπρεπως, δηλαδή οι τέχνες (τα διεκ), αλλά όχι ως έχουν τώρα. Μόνο αν φτάσουμε στο στάνταρ Γερμανίας γι'αυτα τα επαγγέλματα θα γίνει κάτι. Και επειδή Γερμανία δεν ήμαστε και ούτε πρόκειται να γίνουμε, ο καθένας θα τεσταρει την τύχη και την προσπάθειά του.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μην ανησυχείς καθόλου. Ο αδελφός μου κάνει 10 ώρες να μας έρθει από Χανιά όταν έρχεται και πλέον το θεωρεί απλό ταξιδακι. Θα το συνηθίσεις. Μην αγχώνεσαι καθόλου.
20 ατομα ανα τμημα ειναι αδυνατο και ακραιο να γινει, εγραφα εχτες το βραδυ ενα τεραστιο κειμενο γιατι δεν γινεται αυτο αλλα βαρεθηκα και σταματησα. Αμα ημασταν Γερμανια οπου μονο το 30% πανε σε πανεπιστημιο και οι αλλοι μαθαινουν τεχνες και ζουν μια χαρα (Καμια σχεση τα ΕΠΑΛ και τα ΔΙΕΚ στην Γερμανια με τα δικα μας βεβαια, εκει εχουν οντως επιπεδο και δεν ειναι απλα μια τρυπα που πηγαινουν οσοι δεν θελουν να πανε σε ΑΕΙ)

Πρεπει απλα να μειωσουμε τα τμηματα στην επαρχια. Η θεωρητικη ειναι σε καλυτερη θεση απο τα οικονομικα και την θετικη. Εχετε δει ποσες σχολες εχουν στην επαρχια με μορια απο 8.000 εως και 12.000, με κατι πτυχια πραγματικα αχρηστα; Στην Θεωρητικη απλα πρεπει να κλεισουν καποιες φιλοσοφικες σχολες στην επαρχια, ειδικα τωρα που μεχρι και οι κεντρικες φιλοσοφικες σχολες εχουν φτασει 12.000 μορια. Δεν υπαρχει λογος να εχουμε φιλοσοφικη σχολη στην Κομοτινη.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
20 ατομα ανα τμημα ειναι αδυνατο και ακραιο να γινει, εγραφα εχτες το βραδυ ενα τεραστιο κειμενο γιατι δεν γινεται αυτο αλλα βαρεθηκα και σταματησα. Αμα ημασταν Γερμανια οπου μονο το 30% πανε σε πανεπιστημιο και οι αλλοι μαθαινουν τεχνες και ζουν μια χαρα (Καμια σχεση τα ΕΠΑΛ και τα ΔΙΕΚ στην Γερμανια με τα δικα μας βεβαια, εκει εχουν οντως επιπεδο και δεν ειναι απλα μια τρυπα που πηγαινουν οσοι δεν θελουν να πανε σε ΑΕΙ)

Πρεπει απλα να μειωσουμε τα τμηματα στην επαρχια. Η θεωρητικη ειναι σε καλυτερη θεση απο τα οικονομικα και την θετικη. Εχετε δει ποσες σχολες εχουν στην επαρχια με μορια απο 8.000 εως και 12.000, με κατι πτυχια πραγματικα αχρηστα; Στην Θεωρητικη απλα πρεπει να κλεισουν καποιες φιλοσοφικες σχολες στην επαρχια, ειδικα τωρα που μεχρι και οι κεντρικες φιλοσοφικες σχολες εχουν φτασει 12.000 μορια. Δεν υπαρχει λογος να εχουμε φιλοσοφικη σχολη στην Κομοτινη.
Γνωριζεις οτι ολα αυτα που λες ειναι ουτοπικα αφενος οταν δεν υπαρχουν θεσεις εργασιας και αφετερου επειδη υπαρχει φτωχια , ετσι ; Και δεν μπορει ο καθε γονιος να στελνει παραεξω το παιδι του , οταν αντιμετωπιζει ενα σωρο οικονομικα θεματα. Οπως και να το κανουμε θα το στειλει στην επαρχια.
Ειτε μας αρεσει ειτε οχι , οσον αφορα τις χαμηλοβαθμες σχολες , ξεχνας οτι αυτο καθοριζεται πρωτα απο την ζητηση και υστερα απο τις επιδοσεις των μαθητων. Εννοειται οτι η θετικη που ειναι βαρβαρη κατευθυνση συγκριτικα με θεωρητικη θα εχει αρκετες χαμηλοβαθμες σχολες, λεω εγω τωρα. Δε νομιζω οτι πχ το τμημα μαθηματικων της πατρας (που υποστηριζει οτι ειναι το καλυτερο της χωρας μας) θα ηθελε να περνανε οι υποψηφιοι με 10 και 11 αλλα αυτο δεν το καθοριζουν καν αυτοι, καθοριζεται απο τους πιο πανω παραγοντες . Αρα ναι
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
να σε ρωτήσω.. αυτό το "Vacational training" στο βιογραφικό πόσο αξία έχει δηλαδή στη Γερμανία? πως το αντιμετωπίζουν οι εργοδότες σε σχέση με την Ελλάδα?

νομίζω η βαρύτητα του να έχεις ολοκληρώσει ΙΕΚ, εξαρτάται απο την ειδικότητα, υπάρχουν ειδικότητες που ίσως δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω απο το ιεκ και ορισμένες άλλες που ακόμα και πανεπιστήμιο να έχεις βγάλει δεν επαρκεί, αν δεν έχεις κάνει και μεταπτυχιακό.

όπως είναι η διοίκηση επιχειρήσεων ή σχολή Δημόσιας Διοίκησης, σωστά? ειδικά για τη δεύτερη περίπτωση ήξερα άτομο που αφού ολοκλήρωσε την σχολή Δημόσιας Διοίκησης στράφηκε στα ιεκ.

Αλλά και για την πρώτη περίπτωση ξέρω άτομα που αφού τελείωσαν διοίκηση επιχειρήσεων δεν είχαν γνωριμίες και πήγαιναν στα τυφλά για δουλειά, όπου και τους ζητούσαν το κάτι παραπάνω απο σπουδές.
Σε πληροφορώ ότι τα vacational training στην Γερμανία πολλές φορές έχουν περισσότερη δουλειά και χρήμα από μια σχολή humanities. Έχω φίλη στο Ντίσελντορφ που σπουδάζει αγγλική γλώσσα και λογοτεχνία και βαράει το κεφάλι της. Εκεί για να γίνει καθηγήτρια αγγλικών πρέπει να σπουδάσεις παιδαγωγικο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, να διαλέξεις 2-3 μαθήματα που ενδιαφέρεσαι να διδάξεις, να κάνεις 2 χρόνια μεταπτυχιακό υποχρεωτικό για την αδεια, και 18 υποχρεωτικής πρακτικής. Και τώρα θα προσπαθήσει να μπει σε μεταπτυχιακό για άδεια διδασκαλίας με περισσότερες υποχρεώσεις γιατί δεν έχει προπτυχιακό παιδαγωγικης.

Αυτές τις ημέρες μου έλεγε πόσο ζηλεύει τα παιδιά αυτά που σε 2-3 χρόνια φακελωνουν 3-4.000 το μηνα και ακόμη περισσότερα αν γίνουν ελεύθεροι επαγγελματίες.

Συμφωνώ για αυτό που λες για τις ειδικότητες. Δεν θα έχει την ίδια απορρόφηση ένας απόφοιτος μαγειρικής/ζαχαροπλαστικής με έναν απόφοιτο βοηθό βρεφονηπιοκομων. Και καμία σχέση και ο μισθός φυσικα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πρεπει απλα να μειωσουμε τα τμηματα στην επαρχια. Η θεωρητικη ειναι σε καλυτερη θεση απο τα οικονομικα και την θετικη. Εχετε δει ποσες σχολες εχουν στην επαρχια με μορια απο 8.000 εως και 12.000, με κατι πτυχια πραγματικα αχρηστα; Στην Θεωρητικη απλα πρεπει να κλεισουν καποιες φιλοσοφικες σχολες στην επαρχια, ειδικα τωρα που μεχρι και οι κεντρικες φιλοσοφικες σχολες εχουν φτασει 12.000 μορια. Δεν υπαρχει λογος να εχουμε φιλοσοφικη σχολη στην Κομοτινη.
Συμφωνώ απολύτως. Αλλά η θετική είναι δύσκολη κατεύθυνση από μόνη της. Ξέρω ότι γονείς θέλουν τα παιδιά στην επαρχία αλλά δεν γίνεται να ανοίγουν σχολές παντού. Εκεί πρέπει το κράτος να επενδύσει στο να βοηθήσει οικονομικά τους γονείς και τα παιδιά αυτά και να κάνει τις φοιτητικές εστίες πιο κόσμιες.
 

VFD59

Νεοφερμένος

Ο VFD59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Γνωριζεις οτι ολα αυτα που λες ειναι ουτοπικα αφενος οταν δεν υπαρχουν θεσεις εργασιας και αφετερου επειδη υπαρχει φτωχια , ετσι ; Και δεν μπορει ο καθε γονιος να στελνει παραεξω το παιδι του , οταν αντιμετωπιζει ενα σωρο οικονομικα θεματα. Οπως και να το κανουμε θα το στειλει στην επαρχια.
Ειτε μας αρεσει ειτε οχι , οσον αφορα τις χαμηλοβαθμες σχολες , ξεχνας οτι αυτο καθοριζεται πρωτα απο την ζητηση και υστερα απο τις επιδοσεις των μαθητων. Εννοειται οτι η θετικη που ειναι βαρβαρη κατευθυνση συγκριτικα με θεωρητικη θα εχει αρκετες χαμηλοβαθμες σχολες, λεω εγω τωρα. Δε νομιζω οτι πχ το τμημα μαθηματικων της πατρας (που υποστηριζει οτι ειναι το καλυτερο της χωρας μας) θα ηθελε να περνανε οι υποψηφιοι με 10 και 11 αλλα αυτο δεν το καθοριζουν καν αυτοι, καθοριζεται απο τους πιο πανω παραγοντες . Αρα ναι
Στα τμηματα μαθηματικων δεν αναφερομουνα. Το οτι οι σχολες καθοριζονται απο την ζητηση τους το ξερω, και για αυτον τον λογο ακριβως πρεπει να φυγουν καποιες σχολες στην επαρχια. Οταν το ιστορικο αρχαιολογικο στην Αθηνα εχει φτασει 12.450 και στην Θεσσαλονικη 13.000, ε αυτο σημαινει οτι δεν υπαρχει ζητηση. Το ιστορικο αρχαιολογικο στο Ρεθυμνο που εχει φτασει τα 9.000 και το αλλο στην Κομοτινη (νομιζω) τι τα εχουμε; Αφου δεν υπαρχει ζητηση για τις φιλοσοφικες. Για το μαθηματικο δεν θα αναφερθω, ειναι ιδιοτροπο τμημα λογο του αντικειμενου του.

Εγω αυτο που θελω να γινει, ειναι οσοι πηγαινουν στα ΑΕΙ, να πηγαινουν επειδη εχουν στοχο και ξερουν τι θελουν να κανουν. Εγω ξερω τι θελω να κανω. Υπαρχουν πολλοι Ελλην μαθητες που απλα πηγαινουν σε μια σχολη τυχαια, απλα και μονο για να σπουδασουν, για την φοιτητικη ζωη, για να ξερουν περισσοτερα απο την κατσικα του γειτονα οπως ειπε αυτος που αρχησε την συζητηση. Αυτοι μετα παρατανε τις σχολες τους, και μετα καθονται οι πολιτικοι και κλαιγονται για το επιπεδο των ΑΕΙ στην χωρα.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Το ιστορικο αρχαιολογικο στο Ρεθυμνο που εχει φτασει τα 9.000 και το αλλο στην Κομοτινη (νομιζω) τι τα εχουμε; Αφου δεν υπαρχει ζητηση για τις φιλοσοφικες
Ε οποιος θελει ρε μπρο να παει εκει , θα παει , δεν σημαινει οτι εχουν τα λεφτα οι γονεις να στειλουν εναν που μενει πχ κρητη να παει να σπουδασει αθηνα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγω αυτο που θελω να γινει, ειναι οσοι πηγαινουν στα ΑΕΙ, να πηγαινουν επειδη εχουν στοχο και ξερουν τι θελουν να κανουν.
Το σχολειο να κανει καλυτερη δουλεια ωστε καποιος στα 18 του να ξερει καλυτερα και πιο σιγουρα με τι θελει να ασχοληθει. Θα ηταν πιο βοηθητικο αυτο . Δεν φταιει ο μπαμπης καο η μαρικα που δεν ειχαν την στοιχειωδη ενημερωση και επελεξαν ενα τμημα για να μην το βγαλουν ποτε (το οποιο και αυτο λαθος τροπος σκεψης ειναι γιατι μερικοι μπαινουν σε χαμηλοβαθμες σχολες ή σχολες που δεν ηθελαν και εν τελει μπορει να τους κεντρισει το ενδιαφερον το εκαστοτε αντικειμενο μελετης και να την βγαλουν και να ασχοληθουν)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

καθονται οι πολιτικοι και κλαιγονται για το επιπεδο των ΑΕΙ στην χωρα.
Αντι να διορθωσουμε το προβλημα απο την ριζα , δηλαδη το εκπαιδευτικο και το γεγονος οτι δεν υπαρχουν πολλες και διαφορες θεσεις εργασιας στην χωρα , τα ριχνουμε στους μαθητες. Πες μου εσυ κυριε οπως σε λενε , οι πανελληνιες εξεταζουν πλεον την οξυδερκεια ή τις γνωσεις ; Δηλαδη αν καποιος γραψει λογου χαρη 13 στα μαθηματικα επειδη εκανε μερικες απροσεξιες στην θεωρια ή ο διορθωτης τον πετσοκοψε στην βαθμολογηση , σημαινει οτι ειναι χαζος και εχει χαμηλο επιπεδο ; Τα μορια δεν καθοριζουν την εξυπναδα και το potential του καθε παιδιου. Ολα τα υπολοιπα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε
 
Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top