γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,523 μηνύματα.
Οποιος εδω σε πανελληνιες το 2010 θα μετρησει ο προφορικος που ειχε τοτε;
Μαριαν, δεν υπαρχει προφορικος βαθμος πλεον οπως ειπε και ο Giii. Τωρα υπαρχουν οι ΕΒΕ ( Ελαχιστη Βαση Εισαγωγης).
Αν δεν τις ξερεις πες να εξηγησουμε.
 

marian

Νεοφερμένος

Η marian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ευχαριστω Γιαννη για την αμεση απαντηση. Ναι πες μου γιατι απεχω χρονια και δε ξερω τις αλλαγες που εχουν γινει
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,523 μηνύματα.
Ευχαριστω Γιαννη για την αμεση απαντηση. Ναι πες μου γιατι απεχω χρονια και δε ξερω τις αλλαγες που εχουν γινει
Αφου κανουμε την δηλωση για συμμετοχη στις πανελληνιες του 2021( οταν ανακοινωσουν,κατα μαρτιο) δινουμε με την νεα μειωμενη υλη που ανακοινωθηκε.
Μολις ανακοινωθούν οι βαθμολογιες θα κανουν το εξής ανα ενα πεδιο απο τα 4:
Θα αθροισουν τους 4 βαθμους των μαθηματων ολων των παιδιων και θα τους διαιρεσουν με των αριθμο των παιδιων x 4, και ετσι θα βγαλουν τον μεσο ορο του πεδιου. Εστω οτι αυτο ειναι 9,8.
Η κεραμεως θα εχει πει πριν οτι, εσεις τμηματα μπορειτε να προσαρμοσετε αυτο το 9,8 κατα το δοκουν εντος καποιων οριων πχ 65-120%.
Καθε τμημα βαζοντας ως κριτηριο την επιβιωση του θα επιλεξει συντελεστη και θα προσαρμόσει το μεσο ορο 9,8.
Πχ . Η ΔΕΤ του ΟΠΑ θα πει οτι εγω επιλεγω το 120% και δεχομαι φοιτητες με ελαχιστο μεσο ορο το 9.8x120%=11,76 (ΕΒΕ).
Η ΔΕΤ Τριπολεως ΠΑΠΕΛ θα πει οτι εγω επιλεγω το 65% και δεχομαι φοιτητες με ελαχιστο μεσο ορο το 9,8x65%=6,37 (ΕΒΕ).
Τα παραπανω νουμερα εσυ θα τα ξερεις πριν κανεις μηχανογραφικο οποτε θα επιλεξεις μονο σχολες ή θα μπορεις να επιλεξεις . που αρχικα μπορουν να σε δεχτουν με βαση τον δικο σου μεσο ορο.
Στον υπολογισμο του μεσο ορου συμμετεχουν και οι βαθμολογιες των εσπερινων Γελ.
Εαν εχεις ειδικο μαθημα τοτε εχει και αυτο ξεχωριστο μεσω ορο και δικη του ΕΒΕ.
Εφοσον λοιπον πληρεις την προυποθεση της ΕΒΕ ,μετα θα μπεις σε διαγωνισμο με τους αλλους με βαση τα μορια σου τα οποια ειναι διαφορετικα απο τον μεσο ορο διοτι τα επηρεάζουν οι συντελεστες βαρυτητας ( κυριο μαθημα συν x1,3 και δευτερο κυριο μαθημα συν χ0,7)
Σε γενικες γραμμες αν τα μορια σου ειναι 13.000+ μαλλον δεν σε επειρεαζει η ΕΒΕ των γενικων μαθηματων.

Αυτα για φετο, του χρονου θα εχουμε κι'αλλα. Η ΔΕΤ ΟΠΑ πχ μπορει να πει οτι οκ η ΕΒΕ αλλα θελω να εχεις και 14 στα μαθηματικα και 16 πληροφορικη για να σε δεχτω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.

imyrcarn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η imyrcarn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
καλησπέρα σας, πρώτη φορά γράφω εδώ και θα ήθελα τα φώτα σας! είμαι μαθήτρια θεωρητικής κατεύθυνσης, έχοντας διαβάσει ελάχιστα πραγματα, μέχρι σήμερα,όσον αφορά την γ λυκείου! αν ξεκινησω από τώρα 1/02 καλογερικο και μεθοδικο διάβασμα, θα καταφέρω να βγάλω 17.000 μόρια? να τονιστεί ότι παντα εβγαζα καλους βαθμους και ότι δεν έχω κενά απλά μετά διαδικτυακά έμεινα πίσω με αποτέλεσμα να μην θυμάμαι τίποτα και να μην έχω κάνει επανάληψη ! όλες οι απαντήσεις δεκτές
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
καλησπέρα σας, πρώτη φορά γράφω εδώ και θα ήθελα τα φώτα σας! είμαι μαθήτρια θεωρητικής κατεύθυνσης, έχοντας διαβάσει ελάχιστα πραγματα, μέχρι σήμερα,όσον αφορά την γ λυκείου! αν ξεκινησω από τώρα 1/02 καλογερικο και μεθοδικο διάβασμα, θα καταφέρω να βγάλω 17.000 μόρια? να τονιστεί ότι παντα εβγαζα καλους βαθμους και ότι δεν έχω κενά απλά μετά διαδικτυακά έμεινα πίσω με αποτέλεσμα να μην θυμάμαι τίποτα και να μην έχω κάνει επανάληψη ! όλες οι απαντήσεις δεκτές
συγνώμη που σε απογοτευω αλλο μονο ευκολο δεν ειναι αυτο που λες...για να βγαλεις 17.000 σημαινει οτι θα γραψεις και καλα στα αρχαια που ειναι μαθημα που θελει οσο να ναι γερη προετοιμασια απο οτι εχω καταλαβει(ειναι ο αδερφος μου β λυκειου θεωρητικη)αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να το προσπαθησεις!
 

imyrcarn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η imyrcarn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
συγνώμη που σε απογοτευω αλλο μονο ευκολο δεν ειναι αυτο που λες...για να βγαλεις 17.000 σημαινει οτι θα γραψεις και καλα στα αρχαια που ειναι μαθημα που θελει οσο να ναι γερη προετοιμασια απο οτι εχω καταλαβει(ειναι ο αδερφος μου β λυκειου θεωρητικη)αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να το προσπαθησεις!
δεν έχω κανένα πρόβλημα στα αρχαία, πέρα από την γραμματική! συντακτικό και μετάφραση είμαι αρκετά καλή θα έλεγα, αντικειμενικά τουλάχιστον! απλά, όσον αφορά την παπαγαλία, έχω μείνει λίγο πίσω καθώς όταν ήμουν στο φροντιστήριο πάντα θα διάβαζα και θα ήμουν συστηματική, όμως τώρα δεν έχω κάνει καμία επανάληψη... για κοινωνιολογία και ιστορία, προλαβαίνω άραγε?
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
δεν έχω κανένα πρόβλημα στα αρχαία, πέρα από την γραμματική! συντακτικό και μετάφραση είμαι αρκετά καλή θα έλεγα, αντικειμενικά τουλάχιστον! απλά, όσον αφορά την παπαγαλία, έχω μείνει λίγο πίσω καθώς όταν ήμουν στο φροντιστήριο πάντα θα διάβαζα και θα ήμουν συστηματική, όμως τώρα δεν έχω κάνει καμία επανάληψη... για κοινωνιολογία και ιστορία, προλαβαίνω άραγε?
ειναι πολλα κακα τα ψεμετα αλλα προσπαθησε το κατα την γνωμη μου δεν χανεις τπτ...και ξαναδινεις και του χρονου αν ειναι
 

imyrcarn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η imyrcarn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
τώρα, ομολογώ πως με άγχωσες για τα καλά... δεν είναι ότι δεν τα έχω κάνει καθόλου απλά χρειάζομαι γερή επανάληψη, σε τι θα μου φανουν χρήσιμοι αυτοί οι τέσσερις μήνες? τι πιστευεις? σε ευχαριστώ και τις απαντήσεις σουυ
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
τώρα, ομολογώ πως με άγχωσες για τα καλά... δεν είναι ότι δεν τα έχω κάνει καθόλου απλά χρειάζομαι γερή επανάληψη, σε τι θα μου φανουν χρήσιμοι αυτοί οι τέσσερις μήνες? τι πιστευεις? σε ευχαριστώ και τις απαντήσεις σουυ
δεν θελω να σε αγχωσω απλα σκεψου οτι εγω πηρα την αποφαση να ξαναδωσω σεπτεμρβη και σκεφτομουν οτι εχασα χρονο το καλοκαιρι...(οικονομικα)και ειδικα απο την κατευθυνση σου λογω της φυσης των μαθηματων οι βαθμοι ειναι ψηλοι οποτε ο καλυτέρα διαβασμενος στις περισσοτερες περιπτωσεις πετυχαινεο(μπαινει σε σχολη προτιμησης του εννοω)
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ποια ύλη να καλυφθεί σε 4 μηνες; 17000 μορια είναι αυτα αυτα, δεν τα παίρνεις ετσι εύκολα. Το ότι έβγαζες καλους βαθμούς στο σχολείο δεν σημαίνει οτι θα τα πας καλα στις Πανελλήνιες, το κατάλαβα οταν έδινα πέρυσι 😝 . Κανε την προσπάθειά σου αυτούς τους 4 μήνες κ κλείσε ολα τα socials, να μην σου αποσπα τίποτα την προσοχή. Κανε ενα αυστηρό προγραμμα.
 

imyrcarn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η imyrcarn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Ποια ύλη να καλυφθεί σε 4 μηνες; 17000 μορια είναι αυτα αυτα, δεν τα παίρνεις ετσι εύκολα. Το ότι έβγαζες καλους βαθμούς στο σχολείο δεν σημαίνει οτι θα τα πας καλα στις Πανελλήνιες, το κατάλαβα οταν έδινα πέρυσι 😝 . Κανε την προσπάθειά σου αυτούς τους 4 μήνες κ κλείσε ολα τα socials, να μην σου αποσπα τίποτα την προσοχή. Κανε ενα αυστηρό προγραμμα.
τα έχω κλείσει, ήδη! μάλιστα, σκέφτομαι να αφήσω στην άκρη και τελείως το κινητό.. η ύλη έχει βγει, κατ εμε, απλά δεν έχω κάνει επανάληψη με αποτέλεσμα να μην θυμάμαι τίποτα, αυτός είναι ο μόνος λόγος που με αγχώνει.. ακόμη και στις εισαγωγικές, παρολο που όλη την χρόνια διάβαζα μόνο στα διαγώνισμα τα και έκανα τις ασκήσεις, κατάφερνα και εβγαζα την υλη και έγραφα πανω απο 17. θεωρείς, κατά τη γνώμη σου, ακατόρθωτο να γίνει μια γερή επανάληψη, στους τέσσερις αυτους μήνες, που θα μου εισφέρει 17.000? ευχαριστώ για την απάντηση σου
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
τα έχω κλείσει, ήδη! μάλιστα, σκέφτομαι να αφήσω στην άκρη και τελείως το κινητό.. η ύλη έχει βγει, κατ εμε, απλά δεν έχω κάνει επανάληψη με αποτέλεσμα να μην θυμάμαι τίποτα, αυτός είναι ο μόνος λόγος που με αγχώνει.. ακόμη και στις εισαγωγικές, παρολο που όλη την χρόνια διάβαζα μόνο στα διαγώνισμα τα και έκανα τις ασκήσεις, κατάφερνα και εβγαζα την υλη και έγραφα πανω απο 17. θεωρείς, κατά τη γνώμη σου, ακατόρθωτο να γίνει μια γερή επανάληψη, στους τέσσερις αυτους μήνες, που θα μου εισφέρει 17.000? ευχαριστώ για την απάντηση σου
Αν σου πω οτι δεν το πιστεύω, αυτο δεν σημαίνει οτι εσυ θα τα παρατήσεις. Ο καθένας εχει διαφορετική γνώμη. Πάρε ολα τα παλια θέματα του ΟΕΦΕ και βρες κ αλλα διαγωνίσματα απο την Keystone. Τώρα οσον αφορα το κινητό, παρε καλύτερα ενα παλιό με κουμπιά γιατί οσο να 'ναι τα κινητά αφης (εχεις δεν έχεις socials) σε τραβάνε. Κάνε την επαναληψη που πρέπει να κάνεις.
 

Kzaro

Νεοφερμένος

Ο Kzaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γειά σε όλους Θέλω να μάθω εάν όλα αυτά που λένε για τα ΑΕΙ ισχύουν και για τις στρατιωτικές σχολές ή όχι???
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.

Kzaro

Νεοφερμένος

Ο Kzaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εννοώ για τις πανελληνιες όπως, επιλογή βάσης, επιλογή μαθήματος βαρύτητας για την σχιλη Κ όλα αυτά που λένε ότι αλλάζουν στα ΑΕΙ εάν ισχύουν και για τις πανελληνιες!!!
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.
Παιδιά δίνω για δεύτερη φορά πανελλήνιες φέτος... Πέρυσι έκανα φροντιστήριο. Φέτος δεν κάνω γιατί πιστεύω ότι μπορώ να τα διαβάσω μόνη μου... Λέτε να υπάρχει ελπίδα χωρίς φροντιστήριο να γράψω 16.000 και κάτι μόρια? ή είναι απίθανο?
 

imyrcarn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η imyrcarn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Παιδιά δίνω για δεύτερη φορά πανελλήνιες φέτος... Πέρυσι έκανα φροντιστήριο. Φέτος δεν κάνω γιατί πιστεύω ότι μπορώ να τα διαβάσω μόνη μου... Λέτε να υπάρχει ελπίδα χωρίς φροντιστήριο να γράψω 16.000 και κάτι μόρια? ή είναι απίθανο?
εξαρτάται από την κατεύθυνση που είσαι! αν είσαι θεωρητική, σαφώς, καθώς η επιτυχία είναι 80% προσωπικό διάβασμα και 20% ο καθηγητής. εφόσον, και αν είσαι θεωρητική, τα έχεις διδαχθεί, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, εξαρτάται από εσένα και μόνο! με μεγαλύτερη έμφαση στο άγνωστο και, συνέχεια, διάβασμα το συντακτικό και την γραμματική για να μην τα ξεχάσεις! αν είσαι σε άλλη κατεύθυνση, είναι πρακτικό το θέμα, κυρίως! αν δεν έχεις κάποιον να σε ελέγχει ή να βλέπει τον τρόπο με τον οποίο λύνεις την άσκηση, θα χάσεις την τριβή, όσο τέλεια και να τα ξέρεις, με αποτέλεσμα να μην έχεις το επιθυμητό αποτελέσμα. παρόλαυτα μην ακούς κανέναν, μόνο εσύ ξέρεις τις αντοχές σου. μην ακους αν σου λένε δεν προλαβαίνεις, διέψευσέ τους!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,848 μηνύματα.
εξαρτάται από την κατεύθυνση που είσαι! αν είσαι θεωρητική, σαφώς, καθώς η επιτυχία είναι 80% προσωπικό διάβασμα και 20% ο καθηγητής. εφόσον, και αν είσαι θεωρητική, τα έχεις διδαχθεί, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, εξαρτάται από εσένα και μόνο! με μεγαλύτερη έμφαση στο άγνωστο και, συνέχεια, διάβασμα το συντακτικό και την γραμματική για να μην τα ξεχάσεις! αν είσαι σε άλλη κατεύθυνση, είναι πρακτικό το θέμα, κυρίως! αν δεν έχεις κάποιον να σε ελέγχει ή να βλέπει τον τρόπο με τον οποίο λύνεις την άσκηση, θα χάσεις την τριβή, όσο τέλεια και να τα ξέρεις, με αποτέλεσμα να μην έχεις το επιθυμητό αποτελέσμα. παρόλαυτα μην ακούς κανέναν, μόνο εσύ ξέρεις τις αντοχές σου. μην ακους αν σου λένε δεν προλαβαίνεις, διέψευσέ τους!

Θεωρητική είμαι:)

Παιδιά μείνανε λίγοι μήνες μέχρι τις πανελλήνιες. Πιστεύετε ότι έχω χρόνο (θεωρητική κατεύθυνση) να καλύψω τα κενά μου?
 

pink_panther

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pink_panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 172 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top