Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.

pink_panther

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pink_panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Είναι ένα ολόκληρο κεφάλαιο στην κοινωνιολογία που δεν θυμάμαι σχεδόν καθόλου, λίγο από το δεύτερο κεφάλαιο στην ιστορία και λίγα στο συντακτικό αρχαία
Προλαβαίνεις να αναπληρώσεις αν ασχοληθείς από τώρα
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Γίνεται τελικά να περάσεις νομική χωρίς φροντιστήριο?
 

imkindalost

Νεοφερμένος

Η imkindalost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Μιας και τελειώνω την υλη μέσα στον μήνα και πλησιάζει η διαδικασία των επαναλήψεων.. πρέπει να αυξήσω τις ώρες του διαβάσματος; Ξοδεύω κυριολεκτικά 10 ώρες καθε μερα στον υπολογιστη για το σχολειο και το φροντιστηριο συν 30 λεπτα περιπου που κοιμάμαι για να συνελθω και μετά απο αυτη τη πολυωρη εκθεση στην οθόνη δυσκολευομαι να διαβασω. Η κατασταση αυτη 4 μηνες τωρα που ειμαστε έγκλειστοι με εχει εξαντλησει και διαβαζω το πολυ 4-5 ώρες ομως ξερω οτι πλησιαζει ο καιρός και εχω να δώσω πολλα περισσότερα. Εσείς που δίνετε φέτος πως το χειρίζεστε;
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Μιας και τελειώνω την υλη μέσα στον μήνα και πλησιάζει η διαδικασία των επαναλήψεων.. πρέπει να αυξήσω τις ώρες του διαβάσματος; Ξοδεύω κυριολεκτικά 10 ώρες καθε μερα στον υπολογιστη για το σχολειο και το φροντιστηριο συν 30 λεπτα περιπου που κοιμάμαι για να συνελθω και μετά απο αυτη τη πολυωρη εκθεση στην οθόνη δυσκολευομαι να διαβασω. Η κατασταση αυτη 4 μηνες τωρα που ειμαστε έγκλειστοι με εχει εξαντλησει και διαβαζω το πολυ 4-5 ώρες ομως ξερω οτι πλησιαζει ο καιρός και εχω να δώσω πολλα περισσότερα. Εσείς που δίνετε φέτος πως το χειρίζεστε;
κοιτα δεν ξερω τι κατευθυνση εισαι εγω απο οικονομικα τωρα τον τελευταιο καιρο στο 3ωρο την μερα παιζω τελευταια πιο πολυ διαβαζα μεχρι και πριν ενα μηνα 5-6 ωρες δλδ...οτΑν νιωσω οτι πρεπει να διαβασω περισσοτερο θα το αυξησω παλι(στις επαναλήψεις πχ και στα διαγωνίσματα δεν βγαινει με 3 ωρες :laugh: 0
 

aceon

Νεοφερμένος

Ο aceon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μιας και τελειώνω την υλη μέσα στον μήνα και πλησιάζει η διαδικασία των επαναλήψεων.. πρέπει να αυξήσω τις ώρες του διαβάσματος; Ξοδεύω κυριολεκτικά 10 ώρες καθε μερα στον υπολογιστη για το σχολειο και το φροντιστηριο συν 30 λεπτα περιπου που κοιμάμαι για να συνελθω και μετά απο αυτη τη πολυωρη εκθεση στην οθόνη δυσκολευομαι να διαβασω. Η κατασταση αυτη 4 μηνες τωρα που ειμαστε έγκλειστοι με εχει εξαντλησει και διαβαζω το πολυ 4-5 ώρες ομως ξερω οτι πλησιαζει ο καιρός και εχω να δώσω πολλα περισσότερα. Εσείς που δίνετε φέτος πως το χειρίζεστε;
Βασικά πάει αναλόγα με την περίσταση για μένα (θετική με μαθς είμαι btw). Πριν το άνοιγμα έριχνα σίγουρα ένα γερό 21:00 - (23:30 το μίμιμουμ, 1:30 το μάξιμουμ), μετά ίσως το μεσημεράκι 1-2 ώρες, κυρίως τις καθημερινές.

Αλλά το καλύτερο ήταν και παραμένει το Σ/Κ όταν πέφτει διαγώνισμα από φροντιστήριο. Έχω ήδη σαν αναμνήσεις κάτι ολοήμερες επαναλήψεις σε φυσική και χημεία...

Τώρα με το άνοιγμα νομίζω ότι έγινε λίγο πιο κουραστικό. Εκεί που είχε μπει πρόγραμμα, ξαφνικά πρέπει να κόψω μια ώρα από το βραδινό διάβασμα για να ξυπνήσω μια ώρα νωρίτερα για σχολείο, και να ξεκινήσω μια ώρα αργότερα το μεσημεριανό διάβασμα. Οπότε καταλαβαίνεις ότι σφίγγουν τα πράγματα. Η τηλεκπαίδευση, όσο και να θάφτηκε από τον κοσμάκη, βόλεψε πιθανότατα κι ας είσαι πεπεισμένη για το αντίθετο.

Σε κάθε περίπτωση, για μένα μην κάνεις το λάθος και θυσιάσεις πολύ από τον ύπνο σου. Επίσης άσχετο αλλά πολλοί μπαίνουν στο τρυπάκι και συγκρίνουνε ώρες διαβάσματος με τους άλλους μήπως και νιώσουν καλύτερα... απλά όχι. Αν δε βλέπεις ούτε εσύ ούτε οι καθηγητές σου κενά στις γνώσεις σου και παράλληλα γράφεις αξιόλογα στα διαγωνίσματα, σημαίνει ότι κάτι κάνεις καλά (ή ότι δε δοκιμάζεσαι στα δύσκολα αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα:clapup:).

Ακούω κάτι περσόνες να λένε "αα ναι ξέρεις διάβαζω μέχρι τις 3:00". Μπράβο συγχαρητήρια, εγώ λέω να το πας μέχρι τις 7:00 για να μη χάσεις χρόνο στο να σηκωθείς απ' το κρεβάτι και να ντυθείς για σχολείο.

Όσον αφορά επαναλήψεις και τέτοια, κι εγώ κάπου στον μήνα τελειώνω. Πιστεύω ότι στην ανάγκη θα αυξηθούν οι ώρες. Αρκεί να υπάρχουν οι δυνάμεις για κάτι τέτοιο. Άρα.... ύπνος και πάλι! (και εξαργύρωση απουσιών εφόσον μπορέις ;))
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Ρε παιδιά τι γίνεται με τις αιτήσεις των αποφοίτων? Δηλαδή έλεος... Πέρυσι που ήμουν τρίτη λυκείου θυμάμαι Φεβρουάριο την είχαμε κάνει
 

NeferYoustie

Νεοφερμένος

Η Γιουστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
30 Μαρτίου ξεκίνησαν οι αιτήσεις πέρσι. Φέτος λογικά κάπου εκεί θα αρχίοσυμε να υποβάλουμε οι απόφοιτοι.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
30 Μαρτίου ξεκίνησαν οι αιτήσεις πέρσι. Φέτος λογικά κάπου εκεί θα αρχίοσυμε να υποβάλουμε οι απόφοιτοι.
Ναι δίκαιο έχεις, Μάρτιο ήταν... Απλά μου κάνει εντύπωση που εμείς οι μαθητές πέρυσι υποβάλαμε αίτηση Μάρτιο, ενώ οι φετινοί μαθητές τον Νοέμβριο
 

NeferYoustie

Νεοφερμένος

Η Γιουστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Φέτος έγιναν οι αιτήσεις των μαθητών το Νοέμβρη επειδή η Κεραμέως ήθελε να δει πόσοι θα δώσουν ειδικά μαθήματα ώστε να κάνει τις ανάλογες προσλήψεις. Αν κάναμε αίτηση και οι απόφοιτοι, καταλαβαίνεις ότι δεν θα είχε καθαρή εικόνα για τις προσλήψεις.
 

imkindalost

Νεοφερμένος

Η imkindalost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
κοιτα δεν ξερω τι κατευθυνση εισαι εγω απο οικονομικα τωρα τον τελευταιο καιρο στο 3ωρο την μερα παιζω τελευταια πιο πολυ διαβαζα μεχρι και πριν ενα μηνα 5-6 ωρες δλδ...οτΑν νιωσω οτι πρεπει να διαβασω περισσοτερο θα το αυξησω παλι(στις επαναλήψεις πχ και στα διαγωνίσματα δεν βγαινει με 3 ωρες :laugh: 0
οικονομικά κ γω..
Βασικά πάει αναλόγα με την περίσταση για μένα (θετική με μαθς είμαι btw). Πριν το άνοιγμα έριχνα σίγουρα ένα γερό 21:00 - (23:30 το μίμιμουμ, 1:30 το μάξιμουμ), μετά ίσως το μεσημεράκι 1-2 ώρες, κυρίως τις καθημερινές.

Αλλά το καλύτερο ήταν και παραμένει το Σ/Κ όταν πέφτει διαγώνισμα από φροντιστήριο. Έχω ήδη σαν αναμνήσεις κάτι ολοήμερες επαναλήψεις σε φυσική και χημεία...

Τώρα με το άνοιγμα νομίζω ότι έγινε λίγο πιο κουραστικό. Εκεί που είχε μπει πρόγραμμα, ξαφνικά πρέπει να κόψω μια ώρα από το βραδινό διάβασμα για να ξυπνήσω μια ώρα νωρίτερα για σχολείο, και να ξεκινήσω μια ώρα αργότερα το μεσημεριανό διάβασμα. Οπότε καταλαβαίνεις ότι σφίγγουν τα πράγματα. Η τηλεκπαίδευση, όσο και να θάφτηκε από τον κοσμάκη, βόλεψε πιθανότατα κι ας είσαι πεπεισμένη για το αντίθετο.

Σε κάθε περίπτωση, για μένα μην κάνεις το λάθος και θυσιάσεις πολύ από τον ύπνο σου. Επίσης άσχετο αλλά πολλοί μπαίνουν στο τρυπάκι και συγκρίνουνε ώρες διαβάσματος με τους άλλους μήπως και νιώσουν καλύτερα... απλά όχι. Αν δε βλέπεις ούτε εσύ ούτε οι καθηγητές σου κενά στις γνώσεις σου και παράλληλα γράφεις αξιόλογα στα διαγωνίσματα, σημαίνει ότι κάτι κάνεις καλά (ή ότι δε δοκιμάζεσαι στα δύσκολα αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα:clapup:).

Ακούω κάτι περσόνες να λένε "αα ναι ξέρεις διάβαζω μέχρι τις 3:00". Μπράβο συγχαρητήρια, εγώ λέω να το πας μέχρι τις 7:00 για να μη χάσεις χρόνο στο να σηκωθείς απ' το κρεβάτι και να ντυθείς για σχολείο.

Όσον αφορά επαναλήψεις και τέτοια, κι εγώ κάπου στον μήνα τελειώνω. Πιστεύω ότι στην ανάγκη θα αυξηθούν οι ώρες. Αρκεί να υπάρχουν οι δυνάμεις για κάτι τέτοιο. Άρα.... ύπνος και πάλι! (και εξαργύρωση απουσιών εφόσον μπορέις ;))
εμεις εδώ ανοιξαμε για κατι μερες και ξανακλεισαμε και οντως ειναι πολυ κουραστικο. γυρνουσα πτωμα σπιτι ειχα ξεσυνηθισει τελειως. προσωπικα θα προτιμουσα να πηγαινα σχολειο γιατι παραδοξως εχω πολυ καλους καθηγητες που με βοηθουσαν παρα πολυ και δια ζωσης ειναι πολυ διαφορετικος ο τροπος διδασκαλιας. για το ξενυχτι συμφωνω, δεν εχει νοημα να καθεσαι εως το πρωι και μετα να σερνεσαι ολη μερα..
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
εγω ειμαι αποφοιτος ειχα ξαναδωσει πριν 2 χρονια για αυτο μπορει να βλεπω λιγο διαφορετικα το θεμα αλλα αυτη την στιγμη εχω μειωσει το διαβασμα σχετικα ...μεχρι τις γιορτες δεν επεφτφα κατω απο 5ωρο τωρα με τις επαναληψεις και τα διαγωνίσματα πιστευω θελεις δεν θελεις αυξανεται :laugh:
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Παιδιά εσείς πώς γράφετε μια πηγή στην ιστορία? Πρώτα επεξεργάζεστε τις πηγές και μετά γράφετε τα του βιβλίου ή τα κάνετε μεικτά? Και πρόλογο επίλογο γράφετε δικό σας ή χρησιμοποιείτε του βιβλίου αν ταιριάζει?
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Η σύνθεση βαθμολογείτε πιο ευνοϊκα απο τον βαθμολογητή, καθώς αναδεικνύει καλύτερα την κριτική ικανότητα του υποψήφιου, με την σύνδεση ιστορικών γνώσεων του βιβλίου και στοιχεία της/των πηγής/πηγών. Προσωπικά εφαρμόζω μόνο την μέθοδο της σύνθεσης. Στον πρόλογο μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ακριβώς απο πάνω παραγραφο απο την/τις ζητούμενη/ζητούμενες της πηγής ή να φτίαξεις μια περίοδο με διάφορες πληροφορίες απο τις προηγούμενες. Ως επίλογο μπορεις να βάλεις ίσως την αμέσως επόμενη παραγραφό απο αυτήν/αυτές των ζητούμενων ή πάλι να κάνεις μια σύνοψη των προαναφερθέντων(Για παράδειγμα: Άρα, καθιστάται σαφές, ότι η Αγγλία διαδραμάτισε καθοριστικό ρόλο στην απορρόφηση των προϊόντων εξαγωγής της χώρας, γεγονός που συνέβαλε στην ανοδική πορεία της οικονομίας κατά τον 20ο αίωνα). Ελπίζω να βοήθησα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Καλημέρα.
Έχω μερικές απορίες απ αυτές τις καλές, τις μπερδεμενες, που αρέσουν στο φίλο μου το Γιάννη και τη φίλτατη Λενιω :-D

Ας υποθέσουμε πως κάποιος πέρυσι έγραψε πχ. 12000 μόρια, γράφτηκε σε μια σχολη και πήρε αναστολη πριν ξεκινήσει καν η σχολή. Αν κάνει φέτος 10% και περάσει σε μια σχολή που θα έχει 14000 μόρια, δικαιούται να πάρει μετεγγραφή για μια σχολή που θα έχει 16000 μόρια, ή θα τον πιάσει ο κοφτης των 2750;

Με λίγα λόγια, ο κοφτης για τον περσινό υποψήφιο, αμα περάσει στη σχολή που έχει υψηλότερη βάση, θα μετρήσει με βάση τα μόρια της σχολής που πέρασε ή των μοριων που έβγαλε πέρυσι στις πανελληνιες;

Επίσης αν κάποιος δεν κάνει τίποτα απ τα παραπάνω και απλά ζητήσει φέτος μετεγγραφή, θα ισχύουν γι αυτόν οι φετινές ή οι περσινές βάσεις; Παίζει να έχει κόφτη με βάση τις φετινές βάσεις δηλαδή, λόγω της αναστολής, μιας και στην ουσία θα θεωρείται ακόμα πρωτοετής;
 
Τελευταία επεξεργασία:

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Καλημερα, δηλωση αποφοιτων δεν εχει βγει ακομη σωστα?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,552 μηνύματα.
Καλημέρα.
Έχω μερικές απορίες απ αυτές τις καλές, τις μπερδεμενες, που αρέσουν στο φίλο μου το Γιάννη και τη φίλτατη Λενιω :-D

Ας υποθέσουμε πως κάποιος πέρυσι έγραψε πχ. 12000 μόρια, γράφτηκε σε μια σχολη και πήρε αναστολη πριν ξεκινήσει καν η σχολή. Αν κάνει φέτος 10% και περάσει σε μια σχολή που θα έχει 14000 μόρια, δικαιούται να πάρει μετεγγραφή για μια σχολή που θα έχει 16000 μόρια, ή θα τον πιάσει ο κοφτης των 2750;

Με λίγα λόγια, ο κοφτης για τον περσινό υποψήφιο, αμα περάσει στη σχολή που έχει υψηλότερη βάση, θα μετρήσει με βάση τα μόρια της σχολής που πέρασε ή των μοριων που έβγαλε πέρυσι στις πανελληνιες;

Επίσης αν κάποιος δεν κάνει τίποτα απ τα παραπάνω και απλά ζητήσει φέτος μετεγγραφή, θα ισχύουν γι αυτόν οι φετινές ή οι περσινές βάσεις; Παίζει να έχει κόφτη με βάση τις φετινές βάσεις δηλαδή, λόγω της αναστολής, μιας και στην ουσία θα θεωρείται ακόμα πρωτοετής;
Γεια σου Arvacon, εξαφανισμενος εισαι, τι εκανες παντρευτηκες?
Τα 12000 μορια ειναι η δικη σου προικα και σε ακολουθουν παντα ( ενοειτε τα επομενα v+2 χρονια για μετεγγραφ ή τα επομενα 2 χρονια για 10% )
Ο μηχανισμος 2750 στις μετεγγραφες
Εδωσα φετος επιασα 12000 μορια +2750 =14750 αρα εχω δικαιωμα να χτυπησω μετεγγραφη για σχολη που εχει βαση 14750 μορια ή λιγοτερο.
Εδωσα το 2018 και επιασα 12000 μορια +2750 =14750 αρα εχω δικαιωμα να χτυπησω μετεγγραφη για σχολη που ειχε βαση το 2018 14750 μορια ή λιγοτερο.
Εδωσα το 2019 και επιασα 12000 μορια , εκανα 4% φετος και μπηκα σε μια σχολη που φετος η βαση της του 90% (2021) ειναι 16000 μορια αλλα εμενα δεν με ενδιαφερει διοτι η βαση του 4% που με αφορα ηταν 12000 και μπηκα. Τωρα μπορω να κανω μετεγραφη σε μια αλλη σχολη που η βαση της για το 4% το 2021 ειναι μεχρι 12000+2750=14750 μορια.
Μπλεγμενη απαντηση σε μπλεγμενη ερωτηση.
Η περιπτωση αναστολης φοιτησης και αν θεωρησαι 1ετης εχει νοημα να εξεταστει αν θελεις να κανεις μετακινηση ή μετεγγραφη λογω αδελφου καθοτι και τα δυο αφορουν μονο πρωτοετεις φοιτητες.

Το αλλο φρουτο που περιμενουμε να δουμε ειναι αν οι ΕΒΕ θα ισχυσουν και για τις μετεγγραφες, που μαλλον θα ισχυσουν.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,552 μηνύματα.

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Γεια σου Arvacon, εξαφανισμενος εισαι, τι εκανες παντρευτηκες?
Τα 12000 μορια ειναι η δικη σου προικα και σε ακολουθουν παντα ( ενοειτε τα επομενα v+2 χρονια για μετεγγραφ ή τα επομενα 2 χρονια για 10% )

Γειά σου Γιάννο. Όχι, πως να παντρευτώ, με τέτοια προίκα δε βλέπω να με θέλει καμμια! 😋

Ας υποθέσουμε λοιπόν πως κάνω το 10% και περνάω σε μια σχολή με διαφορετικό αντικείμενο, πχ από σχολή Μηχανικων πληροφορικής περνάς σε ΗΜΜΥ. Αυτό σημαίνει πως μετά μπορείς να ζητήσεις μετεγγραφή για αντίστοιχες σχολες ΗΜΜΥ πλεον, ή εξακολουθει να ισχυει η αντιστοιχιση με τη σχολη που ειχες περασει αρχικα;

Επισης αν μελλοντικα βγει ξανα κανας Σύριζα και καταργησει τον κοφτη, θα μπορει αραγε αυτος με την προικα των 12000 μοριων του 2020, να παρει μετεγγραφή για οπου γουσταρει το 2023, ή αυτες οι αποφασεις δεν ισχυουν αναδρομικα και θα μας στοιχιωνει μια ζωη αυτος ο ατιμος ο κοφτης;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top