Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Έχει αγοράσει κανείς το καινούριο βοήθημα της Σωτηρίου Καρυοφύλλη με την πρόσθετη ύλη στη βιολογία κατεύθυνσης;
Δεν έχει μπει στην ύλη και ένα κομμάτι από την β’ λυκείου; Δεν βλέπω να περιλαμβάνεται.
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου πει πώς εξεταζονται φετος τα Αρχαια στις Πανελληνιες? Εχω δει την υλη ηδη στο ΦΕΚ, αλλα σ αυτο δε διευκρινιζεται ο τροπος εξετασης. Περυσι με το νεο συστημα υπηρχαν οδηγιες, πχ οτι δε μπαινει μεταφραση στο διδαγμενο κειμενο. Φετος στο ΦΕΚ δε διευκρινιζονται αυτες οι λεπτομερειες. Πού να βρω τις οδηγιες για φετος? Προφανως ειναι ιδιος τροπος, απλως επειδη δεν εχω καθηγητη παντα αγχωνομαι μηπως κανω καποιο λαθος, ευχαριστω πολυ!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
08-01-21 Μείωση της εξεταστέας ύλης των Πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων


Τρόπος εξέτασης των πανελλαδικά εξεταζομένων μαθημάτων για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση υποψηφίων Γενικού Λυκείου από το ακαδημαϊκό έτος 2020-21 κι εφεξής.
 

xristina123

Νεοφερμένος

Η xristina123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
:bye:Παιδιά καλησπέρα χρειάζομαι τη βοήθεια σας! Είμαι μαθήτρια της Γ Λυκείου σε 4,5 μήνες δίνω και δυστυχώς δεν έχω ξεκινήσει ακόμα τη προσπάθεια.!Αρχαία δεν γνωρίζω τίποτα (έχουμε σύμφωνα με τα νέα δεδομένα 15 ενότητες) και εγώ απλώς τα ξέρω πολύ νοηματικά .Άγνωστο με μια καλή επανάληψη θα θυμηθώ γραμματική και συντακτικό.Έκθεση εντάξει την θεωρία την ψιλό ξέρω ,λίγα πράγματα έχω αφήσει.Ιστορια έχω περάσει ήδη μια φορά και κάποια μαθήματα και δύο φορές 2,5 ενότητες σε σύνολο είναι 3.Αλλα κοινωνιολογία έχω κάνει πολύ λίγα πράγματα , ουσιαστικά δεν ξέρω τίποτα! Έχουμε 6 κεφάλαια μετά την μείωση της ύλης.Ο στόχος μου είναι να γράψω πάνω από 17.000 γιατί δυστυχώς μου αρέσουν μόνο 3 σχολές και για αυτές αποφάσισα αυτή τη κατεύθυνση.Το θέλω πολύ αλλά δεν ξέρω στη πορεία το έχασα και κουράστηκα! Θέλω να προσπαθήσω και να πιάσω το στόχο μου, θεωρείται πως προλαβαίνω ;; Και μήπως γνωρίζετε κάποιο τρόπο γρήγορης απομνημόνευσης;;
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω από τη στιγμή που οπως λες έχεις συγκεκριμενο στόχο δε ξεκίνησες διαβασμα πχ το καλοκαίρι
 

xristina123

Νεοφερμένος

Η xristina123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω από τη στιγμή που οπως λες έχεις συγκεκριμενο στόχο δε ξεκίνησες διαβασμα πχ το καλοκαίρι
Είχα ξεκινήσει το καλοκαίρι απλώς μετά το Σεπτέμβρη δε μπήκα ποτέ σε πρόγραμμα πανελληνίων και δεν είχα καν στο μυαλό μου ότι δίνω πανελλαδικές.Απο την καινούργια όμως χρόνια άρχισα να αντιλαμβανομαι τη κατάσταση και δεν ξέρω αν προλαβαίνω
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Είχα ξεκινήσει το καλοκαίρι απλώς μετά το Σεπτέμβρη δε μπήκα ποτέ σε πρόγραμμα πανελληνίων και δεν είχα καν στο μυαλό μου ότι δίνω πανελλαδικές.Απο την καινούργια όμως χρόνια άρχισα να αντιλαμβανομαι τη κατάσταση και δεν ξέρω αν προλαβαίνω
Ωωω ρε φιλη! 17000 και να έχεις να διαβάσεις από τον Σεπτέμβριο είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα. Δίνεις και πρώτη φορά όποτε έχει κι αυτό τον ρόλο του. Ποσό γράφεις στο φροντιστήριο; Μίλησες με τους καθηγητές σου;
 

xristina123

Νεοφερμένος

Η xristina123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ωωω ρε φιλη! 17000 και να έχεις να διαβάσεις από τον Σεπτέμβριο είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα. Δίνεις και πρώτη φορά όποτε έχει κι αυτό τον ρόλο του. Ποσό γράφεις στο φροντιστήριο; Μίλησες με τους καθηγητές σου;
Στο φροντιστήριο γράφω γύρω στο 70 σε αρχαία και κοινωνιολογία αλλά δεν τα διαβάζω,απλώς τα εκανα ένα πασαλιμα και πήγαινα και εγραφα.Ιστορια τώρα πάνω από 90 έγραφα και έκθεση εκεί στο 80.Οχι δεν έχω αναφέρει κάτι στο φροντιστήριο εκείνοι νομίζουν πως αυτή είναι η προσπάθεια μου και μέχρι έκει μπορώ αλλά εγώ δεν έχω προσπαθήσει ούτε μια φορά
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Στο φροντιστήριο γράφω γύρω στο 70 σε αρχαία και κοινωνιολογία αλλά δεν τα διαβάζω,απλώς τα εκανα ένα πασαλιμα και πήγαινα και εγραφα.Ιστορια τώρα πάνω από 90 έγραφα και έκθεση εκεί στο 80.Οχι δεν έχω αναφέρει κάτι στο φροντιστήριο εκείνοι νομίζουν πως αυτή είναι η προσπάθεια μου και μέχρι έκει μπορώ αλλά εγώ δεν έχω προσπαθήσει ούτε μια φορά
Πλάκα μου κανείς; Γράφεις 80 και 90 σε έκθεση και ιστορία με πασαλείμματα; Δυσκολεύομαι να το πιστέψω. Δεν ξέρω, βέβαια, τι παίζει με τη δίκη σου κατεύθυνση γιατί εγώ ήμουν υγείας αλλά μου κάνει εντύπωση αυτό. Με τη λογική αυτή γράφεις ήδη γύρω στις 16000. Ε, τι να σου πω! Στρώσου και μέχρι τον Ιούνιο έχεις άλλους 4 μήνες περίπου.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Νομιζω εχετε χασει λιγο την μπαλα καταλαβαινω εχετε αγχος αλλα δεν μπορω να καταλαβω αν οι ανησυχιες σας ειναι βασιμες η οχι. Ακουω με μηδενικο διαβασμα οτι βγαζεις βαθμους 17 και 18 και ρωτας αν αξιζει να προσπαθησεις τους επομενους μηνες. Δεν ξερω αν αυτοι οι βαθμοι ειναι αληθινοι η τρεφουν ανασφαλειες αλλα αν ειναι οντως τοτε σημαινει οτι εχει γινει καποια προσπαθεια γιατι στο διαγωνισμα να γραψεις πραγματα που δεν ξερεις δεν γινεται. Ειτε εχεις φωτογραφικη μνημη και διαβαζεις ολη την υλη μια μερα πριν και δινεις η εναλλακτικα εχεις ασχοληθει. Τριτη εξηγηση δεν υπαρχει. Οποτε εφοσον λες οτι δεν εχεις στρωθει ποτε και γραφεις τοσο σημαινει οτι εχεις ιδιαιτερο εγκεφαλο και μνημη. Και ρωτας με τετοιες ικανοτητες που διαθετεις αν 5 μηνες ειναι αρκετοι? Πραγματι δεν ειναι αρκετοι για υποτροφια στην αμερικη η και οχι?
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Νομιζω εχετε χασει λιγο την μπαλα καταλαβαινω εχετε αγχος αλλα δεν μπορω να καταλαβω αν οι ανησυχιες σας ειναι βασιμες η οχι. Ακουω με μηδενικο διαβασμα οτι βγαζεις βαθμους 17 και 18 και ρωτας αν αξιζει να προσπαθησεις τους επομενους μηνες. Δεν ξερω αν αυτοι οι βαθμοι ειναι αληθινοι η τρεφουν ανασφαλειες αλλα αν ειναι οντως τοτε σημαινει οτι εχει γινει καποια προσπαθεια γιατι στο διαγωνισμα να γραψεις πραγματα που δεν ξερεις δεν γινεται. Ειτε εχεις φωτογραφικη μνημη και διαβαζεις ολη την υλη μια μερα πριν και δινεις η εναλλακτικα εχεις ασχοληθει. Τριτη εξηγηση δεν υπαρχει. Οποτε εφοσον λες οτι δεν εχεις στρωθει ποτε και γραφεις τοσο σημαινει οτι εχεις ιδιαιτερο εγκεφαλο και μνημη. Και ρωτας με τετοιες ικανοτητες που διαθετεις αν 5 μηνες ειναι αρκετοι? Πραγματι δεν ειναι αρκετοι για υποτροφια στην αμερικη η και οχι?
Ε μα ναι!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,679 μηνύματα.
το τρολαρισμα παει συννεφο παντως.εδω ο αλλος ζηταγε 18000 μορια και εχει να διαβασει 5 χρονια
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Νομιζω εχετε χασει λιγο την μπαλα καταλαβαινω εχετε αγχος αλλα δεν μπορω να καταλαβω αν οι ανησυχιες σας ειναι βασιμες η οχι. Ακουω με μηδενικο διαβασμα οτι βγαζεις βαθμους 17 και 18 και ρωτας αν αξιζει να προσπαθησεις τους επομενους μηνες. Δεν ξερω αν αυτοι οι βαθμοι ειναι αληθινοι η τρεφουν ανασφαλειες αλλα αν ειναι οντως τοτε σημαινει οτι εχει γινει καποια προσπαθεια γιατι στο διαγωνισμα να γραψεις πραγματα που δεν ξερεις δεν γινεται. Ειτε εχεις φωτογραφικη μνημη και διαβαζεις ολη την υλη μια μερα πριν και δινεις η εναλλακτικα εχεις ασχοληθει. Τριτη εξηγηση δεν υπαρχει. Οποτε εφοσον λες οτι δεν εχεις στρωθει ποτε και γραφεις τοσο σημαινει οτι εχεις ιδιαιτερο εγκεφαλο και μνημη. Και ρωτας με τετοιες ικανοτητες που διαθετεις αν 5 μηνες ειναι αρκετοι? Πραγματι δεν ειναι αρκετοι για υποτροφια στην αμερικη η και οχι?
Αυτό που αναφέρεις πράγματι ισχύει για το μάθημα της Ιστορίας, εάν καταφέρεις και βγάλεις την ύλη την προηγούμενη ημέρα, και διαθέτεις καλή συνδυαστική ικανότητα, τότε το 90+ είναι επιτεύξιμο . Βέβαια δεν δύναμαι να πιστέψω ότι γράφει 70 στο μάθημα των αρχαίων δίχως διάβασμα.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Αυτό που αναφέρεις πράγματι ισχύει για το μάθημα της Ιστορίας, εάν καταφέρεις και βγάλεις την ύλη την προηγούμενη ημέρα, και διαθέτεις καλή συνδυαστική ικανότητα, τότε το 90+ είναι επιτεύξιμο . Βέβαια δεν δύναμαι να πιστέψω ότι γράφει 70 στο μάθημα των αρχαίων δίχως διάβασμα.
Κοίταξε προσωπικά δεν γνωρίζω τον βαθμό δυσκολίας της ιστορίας ειμουν θετική αλλά και πάλι για 90+ φαντάζομαι μπαίνεις στα χωράφια της λεπτομέρειας αφου το γενικό περίγραμμα το έχεις εμπεδώσει. Να γνωρίζει κάποιος τον κύριο άξονα ενός κεφαλαίου με ελάχιστο διάβασμα γίνεται, να γνωρίζει όμως λεπτομέρεια αν δεν πρόκειται για ιδιαίτερο μυαλό με διάβασμα της προηγούμενης μέρας δεν νομίζω να γίνεται, χωρίς να παίρνω όρκο δεν εχω επαφή με το μάθημα σε επίπεδο πανελληνίων. Οπότε αν ισχύει το δεύτερο τότε 5 μήνες είναι παραπάνω από αρκετοί.
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
:bye:Παιδιά καλησπέρα χρειάζομαι τη βοήθεια σας! Είμαι μαθήτρια της Γ Λυκείου σε 4,5 μήνες δίνω και δυστυχώς δεν έχω ξεκινήσει ακόμα τη προσπάθεια.!Αρχαία δεν γνωρίζω τίποτα (έχουμε σύμφωνα με τα νέα δεδομένα 15 ενότητες) και εγώ απλώς τα ξέρω πολύ νοηματικά .Άγνωστο με μια καλή επανάληψη θα θυμηθώ γραμματική και συντακτικό.Έκθεση εντάξει την θεωρία την ψιλό ξέρω ,λίγα πράγματα έχω αφήσει.Ιστορια έχω περάσει ήδη μια φορά και κάποια μαθήματα και δύο φορές 2,5 ενότητες σε σύνολο είναι 3.Αλλα κοινωνιολογία έχω κάνει πολύ λίγα πράγματα , ουσιαστικά δεν ξέρω τίποτα! Έχουμε 6 κεφάλαια μετά την μείωση της ύλης.Ο στόχος μου είναι να γράψω πάνω από 17.000 γιατί δυστυχώς μου αρέσουν μόνο 3 σχολές και για αυτές αποφάσισα αυτή τη κατεύθυνση.Το θέλω πολύ αλλά δεν ξέρω στη πορεία το έχασα και κουράστηκα! Θέλω να προσπαθήσω και να πιάσω το στόχο μου, θεωρείται πως προλαβαίνω ;; Και μήπως γνωρίζετε κάποιο τρόπο γρήγορης απομνημόνευσης;;
Με βάση τα στοιχεία των βαθμών που μας παραθέτεις σε αλλα μηνύματα αλλά και το μηνυμα σου από την τρίτη σειρά τη φράση δεν έχω ξεκινήσει ακόμα διάβασμα μπορώ να την εκλάβω στην καλύτερη περίπτωση ως υπερβολή και στην χειρότερη ως ένα κακόγουστο αστείο.
Αν το πρόβλημα σου είναι πως απλά δεν διάβασες όσο έπρεπε (ή όσο νομίζεις ότι έπρεπε) και με δεδομένο ότι γράφεις 70 στα διαγωνίσματα, αν αυξήσεις την προσπάθεια σου τα 17.000 μορια πιθανόν να είναι ένας ρεαλιστικός στόχος. Αρκεί να οργανώσεις το διάβασμα σου καλύτερα και να αφιερώνεις χρόνο ώστε να μάθεις και τις λεπτομέρειες των μαθημάτων σου.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Κοίταξε προσωπικά δεν γνωρίζω τον βαθμό δυσκολίας της ιστορίας ειμουν θετική αλλά και πάλι για 90+ φαντάζομαι μπαίνεις στα χωράφια της λεπτομέρειας αφου το γενικό περίγραμμα το έχεις εμπεδώσει. Να γνωρίζει κάποιος τον κύριο άξονα ενός κεφαλαίου με ελάχιστο διάβασμα γίνεται, να γνωρίζει όμως λεπτομέρεια αν δεν πρόκειται για ιδιαίτερο μυαλό με διάβασμα της προηγούμενης μέρας δεν νομίζω να γίνεται, χωρίς να παίρνω όρκο δεν εχω επαφή με το μάθημα σε επίπεδο πανελληνίων. Οπότε αν ισχύει το δεύτερο τότε 5 μήνες είναι παραπάνω από αρκετοί.
Δυστυχώς ή ευτυχώς(για τους καλούς παπαγάλους :bleh: ) το μάθημα της Ιστορίας απαιτεί μηχανική απομνημόνευση ή όπως είναι ευρύτερα αποδεκτός όρος, παπαγαλία. Χρειάζεται να ξέρεις απέξω όλη την ύλη,ώστε να είσαι σε θέση να απαντήσεις τουλάχιστον την Α' ομάδα της Ιστορίας(βλέπε ορισμούς, Σωστό-Λάθος, αντιστοιχήσεις και Β'θέματα ανάπτυξης). Το δημιουργικό κομμάτι της Ιστορίας, και συγχρόνως το πιο απαιτητικό, βρίσκεται στην Β' ομάδα, δηλαδή στις πηγές. Εκεί, εξετάζεται το κατά πόσο ο υποψήφιος έχει κατανοήσει όλα όσα έχει "παπαγαλίσει", καθώς καλείται να συνδυάσει στοιχεία των παραγράφεων του βιβλίου με πληροφορίες της/των πηγής/πηγών. Βέβαια, βαθμολογίες που κυμαίνονται μέχρι το 20-21/25 είναι σχετικά εύκολα επιτεύξιμες κατά την ταπείνη προσωπική μου άποψη και την ελάχιστη εμπειρία που διαθέτω, καθώς εάν ο υποψήφιος "καταλάβει" ποιά-ποιές παραγράφους χρειάζεται το εκάστοτε ζητούμενο, τότε η πηγή τον καθοδηγεί από μόνη της.
 

Eleanna7

Νεοφερμένος

Η Eleanna7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ψυχολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Έχεις 4 μήνες τουλάχιστον μέχρι να δώσεις, πιστεύω ότι προλαβαίνεις να μπεις σε πρόγραμμα πανελληνίων ακόμα κι αν, όπως λες, γράφεις άνετα πάνω από 70 αρχαία και ιστορία. Στρώσου τώρα όσο είναι καιρός, για να μην χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο στο τέλος.
 

Fwt452

Νεοφερμένος

Η Fwt452 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα! Ειμαι αποφοιτη και ξαναδινω εχω σταθερες βασεις παρολα αυτα δεν ξεκινησα και τοσο καλα εχω αρκεταα κεναα και εχω στοχο 14 με 15 πιστευετε προλαβαινω;;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top