Manolo165

Νεοφερμένος

Ο Manolo165 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Μακάρι να γινοταν κάτι τέτοιο μιας και τελείωσα με 18 και ξαναδινω φέτος αλλά κάτι τέτοιο δεν ισχύει
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,942 μηνύματα.
Μακάρι να γινοταν κάτι τέτοιο μιας και τελείωσα με 18 και ξαναδινω φέτος αλλά κάτι τέτοιο δεν ισχύει
Εγώ τελείωσα με 18.4 αλλά στην πρώτη και την δευτέρα λυκείου δεν είχα καλούς βαθμούς... Για αυτό ρωτάω, μη τύχει κάνα τέτοιο και την πατήσω...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,613 μηνύματα.
Γεια σας! Κάπου διάβασα ότι για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση το 2021 θα μετρούνται και οι βαθμοί προαγωγής και των τριών τάξεων του Λυκείου... Αυτό θα ισχύσει και για όσους δίνουν για δεύτερη φορά πανελλήνιες το 2021? Για όσους δηλαδή έχουν ήδη απολυτήριο;
Αυτο θα γινει οταν οι τελικες εξετασεις και στις 3 ταξεις γινουν μεσω τραπεζας θεματων.
Φετος θα το υποστει μονο η Α' λυκειου.
 

Guest 587891

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάτι άσχετο με την αρχική ερώτηση
Τα φροντιστήρια το πρωινό του Σαββάτου θα λειτουργήσουν δια ζώσης;
Κι αν γράφουμε διαγώνισμα ( στο φροντ) Κυριακή ; Κι αυτο δια ζώσης;
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,942 μηνύματα.
Κάτι άσχετο με την αρχική ερώτηση
Τα φροντιστήρια το πρωινό του Σαββάτου θα λειτουργήσουν δια ζώσης;
Κι αν γράφουμε διαγώνισμα ( στο φροντ) Κυριακή ; Κι αυτο δια ζώσης;
Δεν νομίζω... Είπαν ότι τα φροντιστήρια θα γίνονται διαδικτυακά
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,613 μηνύματα.
Κάτι άσχετο με την αρχική ερώτηση
Τα φροντιστήρια το πρωινό του Σαββάτου θα λειτουργήσουν δια ζώσης;
Κι αν γράφουμε διαγώνισμα ( στο φροντ) Κυριακή ; Κι αυτο δια ζώσης;

το μονο που ξερει ειναι το φροντιστηριο σου , αν εχει αποφασισει ακομα.
 

Manolo165

Νεοφερμένος

Ο Manolo165 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Κανονικά όλα θα γίνονται τηλεκπαίδευση και θα σας στέλνουν τα διαγωνίσματα μέσω εμαιλ και θα τα γράφετε σπίτι
 

EiriniS20

Νεοφερμένος

Η EiriniS20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Γνωρίζω πως δεν είναι δυνατόν να γνωρίζουμε αν θα μειωθεί η ύλη και πως δεν πρόκειται να ενημερωθούμε σύντομα για το τι θα ισχύσει.Ωστόσο, θα ήθελα να παραθέσετε τις απόψεις των καθηγητών σας κλπ πάνω στο ζήτημα ή γενικά ό,τι γνωρίζετε επί του θέματος,
Π.χ. Εμένα οι καθηγητές μου υποστηρίζουν ότι η ύλη θα μειωθεί.
 

Manolo165

Νεοφερμένος

Ο Manolo165 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Δίνω φέτος δεύτερη φορά και θα σου πω τις διαφορες σε σχέση με την άνοιξη λίγο πριν τις πανελλήνιες και τώρα .Αρχικά τώρα είναι προετοιμασμένοι και οργανωμένοι τουλάχιστον σε θεωρητικό επίπεδο ,επίσης ακόμα είναι πολύ νωρίς και σίγουρα μπορούν να βρουν τρόπο να διδαχτει έγκαιρα η ύλη .Οπότε πιστεύω ότι θα είναι αρκετά δύσκολο να προβούν σε εκ νέου μείωση της ύλης για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά .
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Η διαφορα του τωρινου lockdown σε συγκριση με το προηγουμενο, ειναι οτι στο προηγουμενο δεν υπηρχε οργανωση σχετικα με την συγχρονη αλλα και την ασυγχρονη διδασκαλια στη δευτεροβαθμια, με αποτελεσμα να μη γινει καθολου μαθημα οσο διηρκεσε το lockdown.
Αυτη τη στιγμη ομως τα σχολεια οργανωθηκαν στο κομματι αυτο και πλεον απο Δευτερα ξεκινανε μαθηματα κανονικα μεσω Webex και μαλιστα συμφωνα με τις συγκεκριμενες ωρες του σχολικου προγραμματος, καθως επισης οι μαθητες πλεον θα παιρνουν κανονικα απουσιες, οποτε αυτο θα χει ως αποτελεσμα να μη σταματησει το μαθημα.
Αρα βασει των παραπανω, αν η υλη δε σταματησει να διδασκεται, δε βλεπω το λογο να μειωθει στο τελος.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,613 μηνύματα.
Η διαφορα του τωρινου lockdown σε συγκριση με το προηγουμενο, ειναι οτι στο προηγουμενο δεν υπηρχε οργανωση σχετικα με την συγχρονη αλλα και την ασυγχρονη διδασκαλια στη δευτεροβαθμια, με αποτελεσμα να μη γινει καθολου μαθημα οσο διηρκεσε το lockdown.
Αυτη τη στιγμη ομως τα σχολεια οργανωθηκαν στο κομματι αυτο και πλεον απο Δευτερα ξεκινανε μαθηματα κανονικα μεσω Webex και μαλιστα συμφωνα με τις συγκεκριμενες ωρες του σχολικου προγραμματος, καθως επισης οι μαθητες πλεον θα παιρνουν κανονικα απουσιες, οποτε αυτο θα χει ως αποτελεσμα να μη σταματησει το μαθημα.
Αρα βασει των παραπανω, αν η υλη δε σταματησει να διδασκεται, δε βλεπω το λογο να μειωθει στο τελος.
Σωστα αυτα που λες arvacon . Θεωρητικα βεβαια, γιατι στην πραξη η ποιοτητα θα ειναι ιδια, το βλεπω στα πανπιστημιακα που ειναι πιο ''οργανωμένα''. Επειδη θα υπαρξουν αρκετες μερες κλεισιματος στα λυκεια , επειδη δεν μπορουν να ξεπερασουν ευκολα την προτερη ρηση τους ''η τηλεκπαιδευση δεν αντικαθιστα την αιθουσα'' νομιζω οτι η υλη των πανελληνιων 2021 θα ειναι ιδια με αυτη του 2020
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Σωστα αυτα που λες arvacon . Θεωρητικα βεβαια, γιατι στην πραξη η ποιοτητα θα ειναι ιδια, το βλεπω στα πανπιστημιακα που ειναι πιο ''οργανωμένα''. Επειδη θα υπαρξουν αρκετες μερες κλεισιματος στα λυκεια , επειδη δεν μπορουν να ξεπερασουν ευκολα την προτερη ρηση τους ''η τηλεκπαιδευση δεν αντικαθιστα την αιθουσα'' νομιζω οτι η υλη των πανελληνιων 2021 θα ειναι ιδια με αυτη του 2020
Ο χρονος θα δειξει. Παντως στη δικη μου περιπτωση, στο ΕΠΑΛ που εξακολουθω να πηγαινω, περυσι δεν εγινε μαθημα καθολου απο Μαρτη μεχρι τελος της χρονιας. Κατι ασκησουλες εβαλαν ασυγχρονα κανα 2 καθηγητες, τις οποιες απ οτι εμαθα τελικα, μονο εγω ελυσα, διοτι τα παιδια εκαναν μονιμες διακοπες και δεν ασχοληθηκε κανεις, μιας και δεν επαιρναν απουσιες τοτε κ ετσι ηταν η καλυτερη τους.

Αυτη τη χρονια ομως, ειδα οτι αλλαξαν τα πραγματα και πλεον το σχολειο εξαναγκασε τους καθηγητες να χρησιμοποιησουν την πλατφορμα webex, τους εφτιαξαν λογαριασμους εκει και οταν ετυχε να γινει καμμια βδομαδα καταληψη, ανακοινωσαν οτι ξεκιναμε συγχρονη εκπαιδευση, η οποια εν μερη λειτουργησε, δηλαδη για οσους καθηγητες ασχοληθηκαν να διδαξουν ετσι.

Αυτη την Πεμπτη μας μοιρασαν ενα εντυπο με οδηγιες σχετικα με το πως θα συνδεομαστε στην πλατφορμα και οτι θα γινει κανονικα μαθημα απο Δευτερα σε συγχρονη μορφη και μας τονισαν οτι θα μπαινουν κανονικα απουσιες για οποιον δεν ειναι παρον, οποτε αν δεν κρεμασει το συστημα, πιστευω οτι θα προχωρησει κανονικα η υλη.

Σχετικα με τα πανεπιστημια παντως, επειδη παρακολουθω παραλληλα και τη σχολη που περασα απο αρχες Οκτωβρη, ολα κυλανε ρολοι εκει με τη συγχρονη εκπαιδευση, κανονικα και με προγραμμα χωρις προβληματα.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,874 μηνύματα.
:loltooth:
 

imkindalost

Νεοφερμένος

Η imkindalost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
δεν ξέρω εαν καποιος βιώνει την ίδια κατασταση με εμενα. εχω αρχισει να εξαντλουμαι ψυχικα με τον εγκλεισμο και άρχισα να δυσκολευομαι στα μαθηματικα πολυ. η ψυχολογια μου έχει πεσει υπερβολικα και δεν εχω καμια ορεξη για τιποτα. έχασα 2 βδομαδες διαβασματος γιατι κόλλησα τον ιο και δεν ειχα δυναμεις ουτε μυαλο για διαβασμα. προσπαθω να καλυψω τα κενα μου και να επιστρεψω στο προγραμμα μου αλλα ειναι σχεδον αδυνατο με τα διαδικτυακα. 6 ωρες διαδικτυακα μαθηματα στο σχολειο, 4 ωρες διαδικτυακα μαθηματα στο φροντιστηριο και επειτα χρειαζομαι χρονο να συνελθουν τα ματια μου απο την πολυωρη εκθεση στις οθονες. με τι δυναμη να διαβασεις μετα; η κατασταση δεν παλευεται.. παρολο που εχω θεσει εναν στοχο να περασω σε μια σχολη ουτε αυτο δε με κινητοποιει πλεον.. καποια συμβουλη;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,874 μηνύματα.
δεν ξέρω εαν καποιος βιώνει την ίδια κατασταση με εμενα. εχω αρχισει να εξαντλουμαι ψυχικα με τον εγκλεισμο και άρχισα να δυσκολευομαι στα μαθηματικα πολυ. η ψυχολογια μου έχει πεσει υπερβολικα και δεν εχω καμια ορεξη για τιποτα. έχασα 2 βδομαδες διαβασματος γιατι κόλλησα τον ιο και δεν ειχα δυναμεις ουτε μυαλο για διαβασμα. προσπαθω να καλυψω τα κενα μου και να επιστρεψω στο προγραμμα μου αλλα ειναι σχεδον αδυνατο με τα διαδικτυακα. 6 ωρες διαδικτυακα μαθηματα στο σχολειο, 4 ωρες διαδικτυακα μαθηματα στο φροντιστηριο και επειτα χρειαζομαι χρονο να συνελθουν τα ματια μου απο την πολυωρη εκθεση στις οθονες. με τι δυναμη να διαβασεις μετα; η κατασταση δεν παλευεται.. παρολο που εχω θεσει εναν στοχο να περασω σε μια σχολη ουτε αυτο δε με κινητοποιει πλεον.. καποια συμβουλη;
Βγαίνε οπωσδήποτε για περπάτημα 1 - 2 φορές τη μέρα, σαν στόχο. Η κλεισούρα γενικά δεν παλεύεται, το ξέρουμε όλοι! Απλά όταν δεν υπάρχει σωματική εκτόνωση, έρχεται ψυχολογική κούραση.
Ούτε ο Ιανουάριος δεν έχει μπει, υπάρχει χρόνος να χειριστείς την κατάσταση. Τα σχολεία κάποια στιγμή θα ανοίξουν. :)
 

Specon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Specon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεματικής Χαροκοπείου. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδία , λοιπόν , θέλω να πω αρχικά ότι βρίσκομαι στο 4ο Επιστημονικό Πεδίο , πήγαινα φροντιστήριο απο την Β Λυκειου στα μαθήματα του ΑΟΘ και του ΑΕΠΠ ! Ετσι πέρσι διάβαζα αρκέτα για τα μαθήματα αυτα !Απο τον Σεπτέμβριο όμως δεν νιώθω οτι διάβαζα , μέχρι πριν κάτι μέρες , ετσι όπως πραγματικά ήθελα και πρέπει για τις Πανελλήνιες ( καθόμουν και έβλεπα τηλεόραση ή επαίζα αρμόνιο ή έβλεπα tiktok γενικά δεν καθόμουν να διαβάσω και πολύ ). Βέβαια σε οτι διαγώνισμα έχω γράψει στο ΑΟΘ βρίσκομαι πάνω απ' το 90 και πολλες φορές πάνω και απ' το 97 αλλά , όταν έγραφα τα διαγωνίσματα μετά από μια μέρα είχα ξεχάσει όλη την θεωρία που είχα μάθει για αυτά ! Στο ΑΕΠΠ ( που είναι και το αγαπημένο μου μαζί με τα μαθηματικά ) ,αρχικά έγραφα γύρω στο 76 μετά από 2 διαγωνίσματα βρισκόμουν στο 82 και τώρα που ξαναέγραψα βρισκόμαι στο 88,5 ! Στα μαθηματικά απο την άλλη δεν τα πηγαίνω άσχημα βρίσκομαι συνήθως στο 14-15 ! Στόχος μου πλέον είναι στο ΑΟΘ και στο ΑΕΠΠ να γράψω 100 , στα μαθηματικά να γράψω 80-90 και στην έκθεση/λογοτεχνία πάνω από 80-90 , αλλά με το διάβασμα που έχω κάνει μέχρι τώρα δεν νομίζω να μπορώ να αγγίξω αυτούς τους βαθμούς !Πιστεύεται εάν αφοσιωθώ και διαβάσω για τους υπολοίπους μήνες (5 γεμάτοι) σοβαρά και με πρόγραμμα να καταφέρω να συγκεντρώσω αυτές τις βαθμολογίες ? Ξέχασα επίσης να αναφέρω ότι την πρώτη μου επιλογή αποτελεί η σχολή Αξιωματικών της Ελληνικής Αστυνομίας ! Κάθε απάντηση είναι καλοδεχούμενη !Ευχαριστώ πολύ !
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδία , λοιπόν , θέλω να πω αρχικά ότι βρίσκομαι στο 4ο Επιστημονικό Πεδίο , πήγαινα φροντιστήριο απο την Β Λυκειου στα μαθήματα του ΑΟΘ και του ΑΕΠΠ ! Ετσι πέρσι διάβαζα αρκέτα για τα μαθήματα αυτα !Απο τον Σεπτέμβριο όμως δεν νιώθω οτι διάβαζα , μέχρι πριν κάτι μέρες , ετσι όπως πραγματικά ήθελα και πρέπει για τις Πανελλήνιες ( καθόμουν και έβλεπα τηλεόραση ή επαίζα αρμόνιο ή έβλεπα tiktok γενικά δεν καθόμουν να διαβάσω και πολύ ). Βέβαια σε οτι διαγώνισμα έχω γράψει στο ΑΟΘ βρίσκομαι πάνω απ' το 90 και πολλες φορές πάνω και απ' το 97 αλλά , όταν έγραφα τα διαγωνίσματα μετά από μια μέρα είχα ξεχάσει όλη την θεωρία που είχα μάθει για αυτά ! Στο ΑΕΠΠ ( που είναι και το αγαπημένο μου μαζί με τα μαθηματικά ) ,αρχικά έγραφα γύρω στο 76 μετά από 2 διαγωνίσματα βρισκόμουν στο 82 και τώρα που ξαναέγραψα βρισκόμαι στο 88,5 ! Στα μαθηματικά απο την άλλη δεν τα πηγαίνω άσχημα βρίσκομαι συνήθως στο 14-15 ! Στόχος μου πλέον είναι στο ΑΟΘ και στο ΑΕΠΠ να γράψω 100 , στα μαθηματικά να γράψω 80-90 και στην έκθεση/λογοτεχνία πάνω από 80-90 , αλλά με το διάβασμα που έχω κάνει μέχρι τώρα δεν νομίζω να μπορώ να αγγίξω αυτούς τους βαθμούς !Πιστεύεται εάν αφοσιωθώ και διαβάσω για τους υπολοίπους μήνες (5 γεμάτοι) σοβαρά και με πρόγραμμα να καταφέρω να συγκεντρώσω αυτές τις βαθμολογίες ? Ξέχασα επίσης να αναφέρω ότι την πρώτη μου επιλογή αποτελεί η σχολή Αξιωματικών της Ελληνικής Αστυνομίας ! Κάθε απάντηση είναι καλοδεχούμενη !Ευχαριστώ πολύ !
Αν είναι ακριβώς όπως τα λες σίγουρα!ειδικά στα μαθηματικά μπράβο σου αν βρίσκεσαι σε τόσο καλό επίπεδο...και εγώ τέταρτο είμαι ξαναδινω!!
 

Specon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Specon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεματικής Χαροκοπείου. Έχει γράψει 138 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,613 μηνύματα.

Μπορείς κάποιος σοφός άνθρωπος να μας διαφωτίσει λίγο , τι γίνεται ; Δηλαδή δεν θα υπάρχει μείωση της ύλης ;

Σοφος δεν ειμαι αλλα αμα θες σου λεω .

1 Τα σχολεια θα ανοιξουν κανονικα τον απριλιο.
2 Η Σοφια ενδιεφερεται να εχουν ολα τα παιδια κανει την ιδια υλη παντου ( περυσι δεν ειχαν κανει ολοι την ιδια) για αυτο ειναι ψαροτικη.
3 Μειωση της υλης θα γινει , το ποσο και ποια δεν ξερω ,δεν ξερουν και οι αρμοδιοι.

 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,942 μηνύματα.
Βρε παιδιά τι θα γίνει με τους αποφοίτους που θα ξαναδώσουν πανελλήνιες το 21? Όλα μισά τα βγάζουν...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top