CELTICS FAN

Νεοφερμένος

Ο CELTICS FAN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αν γινουν τα μαθηματα εκ περιτροπης λογω πανδημιας, η εφαρμοστει τηλεκπαιδευση, πιστευω οτι θα μειωθει... Το νοεμβριο/δεκεμβριο που λογω γριππης τα κρουσματα θα ειναι πολυ περισσοτερα, θα φανει που παει τοπραγμα.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.

fay01

Νεοφερμένος

Η fay01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Δύσκολο να μειωθεί η ύλη φέτος. Πέρσι έγινε αυτό διότι οι συνθήκες ήταν έκτακτες. Φέτος δύσκολα θα κλείσουν τα σχολεία για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα αλλά και να γίνει αυτό υποθέτω καπως πιο προετοιμασμένοι θα είναι όλοι απο ότι πέρσι.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Δύσκολο να μειωθεί η ύλη φέτος. Πέρσι έγινε αυτό διότι οι συνθήκες ήταν έκτακτες. Φέτος δύσκολα θα κλείσουν τα σχολεία για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα αλλά και να γίνει αυτό υποθέτω καπως πιο προετοιμασμένοι θα είναι όλοι απο ότι πέρσι.
μην ξεχναμε παντως οτι στην ελλαδα ζουμε και ποτε δεν προετοιμαζομαστε για τιποτα :Ρ

Πιστεύετε πτι θα μειωθεί η ύλη; Η θα παραμείνει όπως έχει;
προσωπικα δεν την απορριπτω την περιπτωση αυτη αλλα για καλο και για κακο μην το χεις και σιγουρο οτι θα μειωθει :)
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,846 μηνύματα.
Γεια σας:) του χρόνου θα ξαναδώσω πανελλήνιες και ήθελα να ρωτήσω επειδή δεν έχω ιδέα... Πώς και πότε κάνω την αίτηση? Πρέπει να πάρω τηλέφωνο στο σχολείο μου για την αίτηση?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Γεια σας:) του χρόνου θα ξαναδώσω πανελλήνιες και ήθελα να ρωτήσω επειδή δεν έχω ιδέα... Πώς και πότε κάνω την αίτηση? Πρέπει να πάρω τηλέφωνο στο σχολείο μου για την αίτηση?
Τον Μαρτιο , και πρεπει να πας στο λυκειο σου ή σε αλλο αν εσαι μακρια , εκει πας και το απολυτηριο σου. Παρακολουθα τις ανακοινωσεις του υπουργειου.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,846 μηνύματα.
Τον Μαρτιο , και πρεπει να πας στο λυκειο σου ή σε αλλο αν εσαι μακρια , εκει πας και το απολυτηριο σου. Παρακολουθα τις ανακοινωσεις του υπουργειου.
Και από την σχολή που πέρασα φέτος πότε ξεγράφομαι αφού βγουν οι βάσεις ή όταν δηλώσω την άλλη σχολή που θέλω?
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Και από την σχολή που πέρασα φέτος πότε ξεγράφομαι αφού βγουν οι βάσεις ή όταν δηλώσω την άλλη σχολή που θέλω?
Όταν ξεκινήσουν οι εγγραφές στην τριτοβάθμια για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022 τότε θα επιλέξεις - εφόσον το θες - να διαγράφεις από την προηγούμενη σχολη σου
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Και από την σχολή που πέρασα φέτος πότε ξεγράφομαι αφού βγουν οι βάσεις ή όταν δηλώσω την άλλη σχολή που θέλω?
Οταν βγουν οι βασεις και αν σου αρεσουν και θες την νεα σχολη ,τοτε κανεις την νεα ηλεκτρονικη εγραφη και δηλωνεις εκει, ξεγραφτεμε απο την παλια.

Επειδη εβαλες καρδουλα παρε και ενα τιπ.
Οι νεες πανελληνιες καταστρεφουν το παλιο ιστορικο του 10%.
Εστω οτι κανεις αιτηση των μαρτιο για νεες πανελληνιες και πας τον ιουνιο και δινεις γλωσσα ,το ιστορικο εγινε delete.
Αν το μετανιωσεις και δεν πας καθολου το ιστορικο μενει ως ειχε και μπορεις να κανεις χρηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Demegian

Νεοφερμένος

Ο Demegian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλες και σε όλους! Είμαι και εγώ από αυτούς που αποφάσισαν να ξαναδωσουν για δεύτερη φορά πανελλήνιες και έχω μια ερώτηση. Επειδή δεν έχω βρει κάποια ενημέρωση σχετικά με την ύλη για εμάς που θα δώσουμε δεύτερη φορά ήθελα να ρωτήσω εάν έχει ενημερωθεί κάποιος από εσάς σχετικά με αυτό. Λογικό είναι να ισχύει η ύλη την οποία δώσαμε φέτος αλλά έχω ακούσει πολλά διαφορετικά σενάρια τώρα τελευταία.
 

Manolo165

Νεοφερμένος

Ο Manolo165 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Θα δωσουμε την ίδια ύλη με αυτούς που δίνουν φέτος πρώτη φορά δηλαδή την ύλη που είχαμε πέρυσι πριν μειωθεί
 

Κορώνα

Νεοφερμένος

Η Κορώνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπέρα τελικά οι συντελεστές βαρύτητας ισχύουν φέτος; Κάποιοι μου λένε ναι και άλλοι ότι ακόμα δεν έχει ψηφιστεί κάτι τέτοιο
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Καλησπέρα τελικά οι συντελεστές βαρύτητας ισχύουν φέτος; Κάποιοι μου λένε ναι και άλλοι ότι ακόμα δεν έχει ψηφιστεί κάτι τέτοιο
Ειχε βγει πριν κατι μερες η σχετικη ενημερωση.. Θα ισχυουν απ τις πανελληνιες του 2021!
 

Nefiki

Νεοφερμένος

Η Nefiki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Τελικά αυτό που λέγανε ότι θα προσμετράται και το απολυτήριο σε ποσοστό 10% ισχύει για φέτος;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Τελικά αυτό που λέγανε ότι θα προσμετράται και το απολυτήριο σε ποσοστό 10% ισχύει για φέτος;
Οχι φετος . Θελουν βαθμο και απο τις 3 ταξεις λυκειου ο οποιος μαλιστα θα προελθει και απο τραπεζα θεματων.
Οποτε μετα 3 χρονια, μαζι με αυτο που ονομαζουν ''βαση του 10''.
Για φετος θα βαλουν συντελεστες βαρυτητας και ελαχιστο βαθμο σε κυριο μαθημα. Το δευτερο το ανακοινωσε ο πρωθυπουργος στην συνεντευξη του στην εκθεση θεσσαλονικης
 
Τελευταία επεξεργασία:

Marin22

Νεοφερμένος

Η Marin22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Έχω σκοπό να ξαναγράψω πανελλαδικές γιατί πάντα ήταν στόχος μου να μπω στρατο ή αστυνομία .Δυστυχώς στις πανελλαδικές του 2020 έγραψα 12,850 μόρια από θεωρητική κατεύθυνση παρά το διάβασμα κτλ κτλ..δεν ξέρω τι ακριβώς πήγε λαθος (πήγαινα φροντιστήρια)
Φέτος ξεκίνησα πιο δυναμικά την προετοιμασία χωρίς φροντιστήριο γιατί νιώθω ότι προσωπικά δεν με βοήθησε ιδιαίτερα,θέλω το δικό μου πρόγραμμα ρυθμούς κλπ πιεζομουν κ ένιωθα πως δεν έβγαιναν όπως ήθελα ....και προς το παρόν βγαίνει το να διαβάζω μονη.Γενικα ποτέ δεν πήγαινα φροντιστήριο για μαθήματα σχολειου και ήμουν άριστη μαθήτρια (19+)
Πιστεύετε είναι εφικτό να ανέβει αυτός ο βαθμός; Επίσης θεωρείτε πως η απουσία του φροντιστηρίου θα μου στοιχίσει ή μπορώ να πετύχω και χωρίς αυτό;
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Ο βαθμός που έγραψες στις φετινές πανελλήνιες σίγουρα απέχει πολύ από το στόχο σου. Το γεγονός ότι ήσουν του 19+ στο σχολείο δεν έχει απαραίτητα σχέση με το πώς θα τα πας στις πανελλήνιες, είναι γνωστό πως κατά πλειοψηφία στο σχολείο όλοι του 18 και του 19 είναι..
Για μένα από τη στιγμή που λες πως διάβαζες και πως πήγαινες και φροντιστήριο και παρόλα αυτά έγραψες αυτό το βαθμό σημαίνει πως πρέπει πρώτα να καθίσεις να σκεφτείς που υπήρξε το πρόβλημα. Δεν είχες χρόνο για προσωπικό διάβασμα; Όσο φροντιστήριο και να κάνεις αν δε διαβάσεις μόνος δεν γίνεται τίποτα..
Μήπως το φροντιστήριο που διάλεξες δεν σου ταιριάζει; Μήπως είσαι άνθρωπος που του ταιριάζουν τα ιδιαίτερα ίσως; Μήπως δεν είχες δώσει βάση σε κάτι ενώ έπρεπε; Μήπως νόμιζες ότι ξέρεις τα αντικείμενα των μαθημάτων ενώ στην πραγματικότητα δεν έχεις καταλάβει κάτι;
Σίγουρα μπορεί να είχες μια κακη στιγμή, αλλά δεν νομίζω ότι μια κακη στιγμή μπορεί να σου δώσει αυτό το Αποτέλεσμα. ( Και δεν κρίνω το βαθμό ως βαθμό, απλώς τον συγκρίνω με το στόχο).
Για μένα πρέπει να ψάξεις λίγο τι πήγε λαθος..
Όσο για το αν μπορείς χωρίς εξωσχολική βοήθεια, σίγουρα είναι δύσκολο γιατί και τα ιδιαίτερα και τα φροντιστήρια αν τα χειριστείς σωστά σου βάζουν ένα πρόγραμμα, σου δίνουν ένα Ρυθμό, σου δίνουν τη βοήθεια και σου δείχνουν κάποια σημεία που ίσως ως απλη μαθήτρια να μην αντιληφθείς την παγίδα, κλπ κλπ .
Για να καταλήξω γιατί είπα παρά πολλά, πρώτα σκέψου λίγο τι πήγε λαθος, αν ήταν θέμα διαβάσματος έχεις χρόνο να το διορθώσεις, αν είναι κάτι άλλο χρειάζεται σκέψη. Για τη εξωσχολική βοήθεια είναι σίγουρα πιο δύσκολο χωρίς γιατί "ανταγωνίζεσαι" κυρίως παιδιά που την έχουν, αλλά δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν παιδιά που έχουν πετύχει χωρίς αυτην.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως :)
 

Natassa02

Νεοφερμένος

Η Natassa02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Έχω σκοπό να ξαναγράψω πανελλαδικές γιατί πάντα ήταν στόχος μου να μπω στρατο ή αστυνομία .Δυστυχώς στις πανελλαδικές του 2020 έγραψα 12,850 μόρια από θεωρητική κατεύθυνση παρά το διάβασμα κτλ κτλ..δεν ξέρω τι ακριβώς πήγε λαθος (πήγαινα φροντιστήρια)
Φέτος ξεκίνησα πιο δυναμικά την προετοιμασία χωρίς φροντιστήριο γιατί νιώθω ότι προσωπικά δεν με βοήθησε ιδιαίτερα,θέλω το δικό μου πρόγραμμα ρυθμούς κλπ πιεζομουν κ ένιωθα πως δεν έβγαιναν όπως ήθελα ....και προς το παρόν βγαίνει το να διαβάζω μονη.Γενικα ποτέ δεν πήγαινα φροντιστήριο για μαθήματα σχολειου και ήμουν άριστη μαθήτρια (19+)
Πιστεύετε είναι εφικτό να ανέβει αυτός ο βαθμός; Επίσης θεωρείτε πως η απουσία του φροντιστηρίου θα μου στοιχίσει ή μπορώ να πετύχω και χωρίς αυτό;
Καταρχάς καλησπέρα , η αλήθεια είναι πως τόσο ο στρατός όσο και η αστυνομία αποτελούν πόλο έλξης για ολοένα και περισσότερους μαθητές καθώς εξασφαλίζουν άμεση επαγγελματική αποκατάσταση γεγονός που αυξάνει τον ανταγωνισμό που επικρατεί για να καταφέρεις να εισαχθείς. Εφόσον έχεις ήδη την εμπειρία των πανελληνίων τώρα που είναι νωρίς πρέπει να αναλογιστείς τα λάθη που ενδεχομένως έκανες την προηγούμενη χρόνια τα οποία σε άφησαν έξω από τη σχολή που ήθελες. Από εκεί και πέρα κατα τη γνώμη μου καλό είναι να εστιάσεις στα μαθήματα που θα σου δώσουν σίγουρα έναν καλό βαθμό αρκεί να μελετήσεις σωστά , δηλαδή την κοινωνιολογία και την ιστορία. Έχεις όλο τον χρόνο για να τα αποστηθίσεις όσο καλύτερα γίνεται. Στην ιστορία το 50% είναι οι πηγές που σημαίνει πως αν δεν πας σε κάποιο φροντιστήριο τότε να αγοράσεις διαφορά βιβλία πχ εκδόσεις σαββαλα για να μπορείς να εξασκηθεις. Αναφορικά με το μάθημα της έκθεσης στο κομμάτι της έκφρασης όσα περισσότερα κριτήρια κανείς τόσο το καλύτερο και τέλος για τα αρχαία το γνωστό χρειάζεται κατανόηση και διάβασμα και το άγνωστο εξάσκηση. Τωρα για το φροντιστήριο αν αισθάνεσαι φέτος πως μπορείς να καταφέρεις και χωρίς αυτό μπορείς να το δοκιμάσεις απλώς σίγουρα θα σε βοηθήσει περισσότερο στην οργάνωση του διαβάσματος σου που είναι βασικό για μια κατεύθυνση όπως η θεωρητική. Ο στόχος που έχεις θέσει είναι υψηλός ωστόσο αν το θέλεις τόσο πολύ αξίζει να ξαναπροσπαθήσεις!
 

Marin22

Νεοφερμένος

Η Marin22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θεωρώ πως είμαι ένα άτομο που λειτουργεί καλύτερα με δικό του πρόγραμμα..κάθε φορά που διάβαζα με δικό μου πρόγραμμα γινόταν πιο ποιοτικό διαβασμα. Πέρσυ νιώθω ότι δεν μου έμενε χρόνος για προσωπικό διάβασμα,έχω κρατήσει τα βιβλία του φροντιστηρίου και τις ασκήσεις καθώς και τα διαγωνίσματα που κάναμε..θεωρώ ότι εκτός από άτυχη στιγμή έφταιγε ότι δεν μπόρεσα να κάνω ποιοτικό διάβασμα..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο βαθμός που έγραψες στις φετινές πανελλήνιες σίγουρα απέχει πολύ από το στόχο σου. Το γεγονός ότι ήσουν του 19+ στο σχολείο δεν έχει απαραίτητα σχέση με το πώς θα τα πας στις πανελλήνιες, είναι γνωστό πως κατά πλειοψηφία στο σχολείο όλοι του 18 και του 19 είναι..
Για μένα από τη στιγμή που λες πως διάβαζες και πως πήγαινες και φροντιστήριο και παρόλα αυτά έγραψες αυτό το βαθμό σημαίνει πως πρέπει πρώτα να καθίσεις να σκεφτείς που υπήρξε το πρόβλημα. Δεν είχες χρόνο για προσωπικό διάβασμα; Όσο φροντιστήριο και να κάνεις αν δε διαβάσεις μόνος δεν γίνεται τίποτα..
Μήπως το φροντιστήριο που διάλεξες δεν σου ταιριάζει; Μήπως είσαι άνθρωπος που του ταιριάζουν τα ιδιαίτερα ίσως; Μήπως δεν είχες δώσει βάση σε κάτι ενώ έπρεπε; Μήπως νόμιζες ότι ξέρεις τα αντικείμενα των μαθημάτων ενώ στην πραγματικότητα δεν έχεις καταλάβει κάτι;
Σίγουρα μπορεί να είχες μια κακη στιγμή, αλλά δεν νομίζω ότι μια κακη στιγμή μπορεί να σου δώσει αυτό το Αποτέλεσμα. ( Και δεν κρίνω το βαθμό ως βαθμό, απλώς τον συγκρίνω με το στόχο).
Για μένα πρέπει να ψάξεις λίγο τι πήγε λαθος..
Όσο για το αν μπορείς χωρίς εξωσχολική βοήθεια, σίγουρα είναι δύσκολο γιατί και τα ιδιαίτερα και τα φροντιστήρια αν τα χειριστείς σωστά σου βάζουν ένα πρόγραμμα, σου δίνουν ένα Ρυθμό, σου δίνουν τη βοήθεια και σου δείχνουν κάποια σημεία που ίσως ως απλη μαθήτρια να μην αντιληφθείς την παγίδα, κλπ κλπ .
Για να καταλήξω γιατί είπα παρά πολλά, πρώτα σκέψου λίγο τι πήγε λαθος, αν ήταν θέμα διαβάσματος έχεις χρόνο να το διορθώσεις, αν είναι κάτι άλλο χρειάζεται σκέψη. Για τη εξωσχολική βοήθεια είναι σίγουρα πιο δύσκολο χωρίς γιατί "ανταγωνίζεσαι" κυρίως παιδιά που την έχουν, αλλά δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν παιδιά που έχουν πετύχει χωρίς αυτην.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως :)
Θεωρώ πως έφταιγε ότι δεν είχα προσωπικό χρόνο για διάβασμα, ποιοτικό χρόνο..πάντα έτσι λειτουργούσα με δικό μου πρόγραμμα δηλαδή..με αποτέλεσμα να υπάρχουν κάποια κενά στο τέλος γιατί γενικά όλη τη χρονιά έτρεχα και δεν έφτανα γιατί δε με βοηθούσε να μου επιβάλλει κάποιος δικό του πρόγραμμα,έτσι διαπίστωσα μετα την εμπειρία μου με τα φροντιστήρια..
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,846 μηνύματα.
Γεια σας! Κάπου διάβασα ότι για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση το 2021 θα μετρούνται και οι βαθμοί προαγωγής και των τριών τάξεων του Λυκείου... Αυτό θα ισχύσει και για όσους δίνουν για δεύτερη φορά πανελλήνιες το 2021? Για όσους δηλαδή έχουν ήδη απολυτήριο;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top