[Πανελλήνιες 2021] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nikolettari

Νεοφερμένος

Η nikolettari αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με της μετεγγραφές 2021 έκανα αίτηση φέτος με οικονομικά κριτήρια και πήρα 6 μόρια είμαι στην ειδικη κατηγορία και δεν έχω το μείον 2750 και το ερώτημα μου είναι αν δεν πάρω την μετεγγραφή και κάνω ένσταση θα γίνει δεκτή η αίτηση μου εφόσον η σχολή εχει βάση μόρια 6 ;; ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Ναι ...αν έχεις σπίτι εκεί που πέρασες ή που είναι ο αδερφός σου ή αν είναι μόνιμη κατοικία σου σε μια από τις δύο περιοχές αν ο αδερφός σου έχει υπερβεί τα έτη σπουδών (ν+2) καθώς και αν το κατά κεφαλήν υπερβαίνει τα 12500 θα την απορρίψουν...(θεωρώ αυτά ισχύουν αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος )
Εντάξει κανένα από αυτά, δηλαδή αν όλα είναι σωστά δεν μπορεί να είναι αρνητική η απάντηση
Ευχαριστώ πολύ, καλή επιτυχία και σε σένα

καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με της μετεγγραφές 2021 έκανα αίτηση φέτος με οικονομικά κριτήρια και πήρα 6 μόρια είμαι στην ειδικη κατηγορία και δεν έχω το μείον 2750 και το ερώτημα μου είναι αν δεν πάρω την μετεγγραφή και κάνω ένσταση θα γίνει δεκτή η αίτηση μου εφόσον η σχολή εχει βάση μόρια 6 ;; ευχαριστώ εκ των προτέρων
Η βάση δεν είναι σταθερή, εξαρτάται από τούς συνυποψηφίους σου αυτή την χρονιά
Τί εννοείς δεν έχω το μείον 2750;
 

nikolettari

Νεοφερμένος

Η nikolettari αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Η βάση δεν είναι σταθερή, εξαρτάται από τούς συνυποψηφίους σου αυτή την χρονιά
Τί εννοείς δεν έχω το μείον 2750;
εννοώ λόγο κατηγορίας δεν έχουμε τ (μειον 2750 μορια στις πανελλαδικές) ώστε να μην μπορούμε να βάλουμε σχολές πχ Θεσσαλονίκη Αθήνα έχουμε μόνο τα μόρια οικονομικά και κοινωνικά αρα εφόσον βγει ο τελευταίος με 6 μορια (στην κατιγορια μου πέρσι ετσι ηταν, οι τελευταίοι με 6 μορια καθαρα ) αυτο σημαίνει οτι ολοι οσοι που είχαμε 6 μόρια αλα δεν το πήραμε διότι ο άλλος/η ειχε γράψει παραπάνω στις πανελλαδικές και λογο ισοβάθμιας στα μορια στην ένσταση θα το πάρουμε δλδ θα γινει δεκτή ;; αυτό ήθελα να μάθω ευχαριστώ πολυυ και συγνώμη αμα τα έγραψα ακαταλαβιστικα <3
 

plantbee

Νεοφερμένος

Η plantbee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.

nikolettari

Νεοφερμένος

Η nikolettari αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 77 μηνύματα.

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
εννοώ λόγο κατηγορίας δεν έχουμε τ (μειον 2750 μορια στις πανελλαδικές) ώστε να μην μπορούμε να βάλουμε σχολές πχ Θεσσαλονίκη Αθήνα έχουμε μόνο τα μόρια οικονομικά και κοινωνικά αρα εφόσον βγει ο τελευταίος με 6 μορια (στην κατιγορια μου πέρσι ετσι ηταν, οι τελευταίοι με 6 μορια καθαρα ) αυτο σημαίνει οτι ολοι οσοι που είχαμε 6 μόρια αλα δεν το πήραμε διότι ο άλλος/η ειχε γράψει παραπάνω στις πανελλαδικές και λογο ισοβάθμιας στα μορια στην ένσταση θα το πάρουμε δλδ θα γινει δεκτή ;; αυτό ήθελα να μάθω ευχαριστώ πολυυ και συγνώμη αμα τα έγραψα ακαταλαβιστικα <3
Όχι ό κόφτης τών 2750 ισχύει και για οικονομικά κοινωνικά κριτήρια και για τά αδέρφια
Δεν ισχύει μόνο για τίς κατ εξαίρεση μετεγγραφές
Όσο για την ισοβαθμία μορίων, νομίζω ότι μετά ελέγχουν και την επιμέρους βαθμολογία μαθημάτων βαρύτητας, χωρίς να είμαι και τελείως σίγουρη για αυτό, θά τό κοιτάξω
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Περυσι ο αριθμος πρωτοκόλλου δηλωνε τον αριθμο αιτησεων με μορια ( οχι αδελφια).

Τους αριθμους τους ανακοινωνει το υπαιθ οταν βγαζει τα αποτελεσματα.

04-12-20 Αποτελέσματα μετεγγραφών/μετακινήσεων ακαδημαϊκού έτους 2020– 2021– Εκκίνηση διαδικασίας υποβολής ενστάσεων/αιτήσεων θεραπείας

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ενημερώνει τους ενδιαφερόμενους ότι τα αποτελέσματα των ηλεκτρονικών αιτήσεων μετεγγραφών/μετακινήσεων είναι διαθέσιμα από σήμερα, Παρασκευή 4 Δεκεμβρίου 2020, μέσω της ηλεκτρονικής εφαρμογής Μετεγγραφών 2020.

Υποβλήθηκαν 7.203 αιτήσεις βάσει οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων, ως εξής:


  • 7.089 αιτήσεις αφορούσαν τη γενική κατηγορία στην οποία 6.367 φοιτητές αιτήθηκαν μετεγγραφή σε αντίστοιχα Τμήματα, 583 φοιτητές συμπεριέλαβαν στην αίτησή τους και αντίστοιχα Τμήματα και Τμήματα προς μετακίνηση του ιδίου επιστημονικού πεδίου, ενώ 139 φοιτητές δήλωσαν αποκλειστικά Τμήματα προς μετακίνηση του ιδίου επιστημονικού πεδίου.
  • 82 αιτήσεις από φοιτητές που εισήχθησαν στα ΑΕΙ με την ειδική κατηγορία των Ελλήνων Πολιτών της Μουσουλμανικής Μειονότητας της Θράκης.
  • 32 αιτήσεις από φοιτητές κυπριακής καταγωγής.
Επίσης, υποβλήθηκαν 262 αιτήσεις από φοιτητές, οι οποίοι δήλωσαν ότι εμπίπτουν στις ειδικές κατηγορίες των περ. α΄ ,β΄ και γ΄ του άρθρου 78 του ν.4692/2020.

Επιπλέον, υποβλήθηκαν 1.857 αιτήσεις από αδελφούς προπτυχιακούς φοιτητές.

Μετεγγράφονται:


  • 4.840 φοιτητές με μοριοδοτούμενους λόγους (κοινωνικά και οικονομικά κριτήρια), εκ των οποίων 4.751 ανήκουν στη γενική κατηγορία, 57 είναι Έλληνες πολίτες της Μουσουλμανικής Μειονότητας της Θράκης και 32 φοιτητές κυπριακής καταγωγής.
  • 262 φοιτητές των ειδικών κατηγοριών των περ. α΄ ,β΄ και γ΄ του άρθρου 78 του ν.4692/2020.
  • 1814 αδελφοί προπτυχιακοί φοιτητές.
Μετακινούνται σε Τμήματα του ίδιου Επιστημονικού πεδίου:

  • 203 φοιτητές με μοριοδοτούμενους λόγους (κοινωνικά και οικονομικά κριτήρια).
  • 38 αδελφοί προπτυχιακοί φοιτητές.
Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να συνδεθούν στην ειδική εφαρμογή Μετεγγραφών 2020 με τους κωδικούς με τους οποίους υπέβαλαν την αίτησή τους μέσω του σχετικού συνδέσμου https://transfer.it.minedu.gov.gr ή μέσω της κεντρικής ιστοσελίδας του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων από σχετικό σύνδεσμο.

Ενστάσεις-αιτήσεις θεραπείας θα υποβάλλονται μέσω της ανωτέρω ηλεκτρονικής εφαρμογής από τη Δευτέρα 7 Δεκεμβρίου 2020 και για διάστημα 30 ημερών, σύμφωνα με το άρθρο 80 του ν. 4692/2020.


Γιάννη στα αδέρφια ή δικιά μου είναι 1795, την έκανα βέβαια την Κυριακή, πόσα αδέρφια είχε πέρσι;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Τώρα το είδα, πέρσι πήραν 1815 , μπορούν να αρνηθούν σέ αδέρφια αν πληρούνται τά κριτήρια;
Κοιτα ναλα αν ο αριθμος σου ηταν 1795 την κυριακη καπου εκει θα κλεισει.
Οχι ,αμα στην δωσει η πλατφορμα ελειξε. Δεν εχεις κανει μαιμουδια και δεν ξερω τι μαιμουδιες επιτρεπει η πλατφορμα φετος. Ολα καλα ειπαμε, καρδουλες και μακρα οστα στα εδρανα.

ναι κοριτσια , οι ειδικες μετεγγραφες πραγματι δεν εχουν κοφτη 2750 , εχουν μονο αντιστοιχια και δεν εχουν μαλλον και ανταγωνισμο, ειναι καθ υπερβαση του αριθμου εισακτεων.
Η πλατφορμα θα στην δωσει την μετεγγραφη και αν τα δικαιολογητικα σου ειναι οκ οταν θα τα ελεγξει η σχολη ,ολα καλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

042003

Νεοφερμένος

Η 042003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Άκουσα κάτι ότι τα αποτελέσματα των μετεγγραφων θα βγουν τα Χριστούγεννα 😦🤯παίζει να ισχύει; Ελπίζω όχι
 

nikolettari

Νεοφερμένος

Η nikolettari αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Άκουσα κάτι ότι τα αποτελέσματα των μετεγγραφων θα βγουν τα Χριστούγεννα 😦🤯παίζει να ισχύει; Ελπίζω όχι
Δεν νομίζω τόσο πολύ πιστευω τέλος του μήνα το πολυυυ Τα αποτελέσματα των ηλεκτρονικών αιτήσεων θα ανακοινωθούν μετά την λήξη της σχετικής προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων. έτσι λέει πάντως η εγκύκλιος
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.

GGP

Νεοφερμένος

Η GGP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Έχω μπει στο σύστημα των μετεγγραφών και μου βγάζει και επιλογή μετακίνησης μπορώ να κάνω και αίτηση για μετεγγραφή και για μετακίνηση και να διαλέξω μετά;;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Έχω μπει στο σύστημα των μετεγγραφών και μου βγάζει και επιλογή μετακίνησης μπορώ να κάνω και αίτηση για μετεγγραφή και για μετακίνηση και να διαλέξω μετά;;
μπορεις να κανεις αιτηση και για τα δυο. Να επιλεξεις μετα οχι . Η μετακινηση ενεργοποιηται οταν αποτυχει η μετεγγραφη. Και αν ειναι για αθηνα η μετακινηση δυσκολα ευδοκιμεί.
 

Φραπεδοφιλόσοφος

Νεοφερμένος

Ο Φραπεδοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι δευτεροετής στην Ιατρική Ηρακλειου και θελω να παρω μετεγγραφη για ΑΠΘ. Δοκιμασα και περυσι, αλλα κοπηκα για ενα μοριο. Η βαση περυσι ηταν 5.5 και ειχα 4.5 ( κοινωνικα και οικονομικα). Ωστοσο, κοιταξα και τις προηγουμενες χρονιες, και οι βασεις κυμαινοταν απο το 4 εως το 5. Δηλαδη, περυσι ενδεχεται να ηταν ιδιαιτερα υψηλη η βάση. Ηθελα μονο να ξερω, εχω πιθανοτητες να την παρω φετος? Επισης, υπαρχουν συγκεκριμενες θεσεις μετεγγραφων για καθε ετος, ή ο αριθμος ειναι ένας για ολα τα ετη? Διοτι νομιζω οτι λιγοτερα ατομα δευτερου ετους θα δοκιμαζαν για μετεγγραφη απο οτι πρωτοετεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

George9989

Νεοφερμένος

Ο George9989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Βεβαιωση Εγγραφης απο το Τμημα/Σχολη προελευσης τι δικαιλογιτικο ειναι?
 

042003

Νεοφερμένος

Η 042003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Βεβαιωση Εγγραφης απο το Τμημα/Σχολη προελευσης τι δικαιλογιτικο ειναι?
Δες στο ακαδημαϊκό σου email αν στο έχει στείλει η γραμματεία. Εμένα μου το είχαν στείλει εκεί, είναι ουσιαστικά το πιστοποιητικό ότι είσαι φοιτητης
 

nikolettari

Νεοφερμένος

Η nikolettari αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Βεβαιωση Εγγραφης απο το Τμημα/Σχολη προελευσης τι δικαιλογιτικο ειναι?
στην ουσια ειναι η βεβαίωση σπουδών που σου λεει το ποτε μπήκες στην σχολη πχ έτσι Βεβαιώνεται ότι, όπως φαίνεται από τα στοιχεία που τηρούμε στο Τμήμα, ο τάδε του Δημήτρη και της Μαρίας γράφτηκε στο Τμήμα Νοσηλευτικής της Σχολής Επιστημών Υγείας στις 3/9/2019 στο Χειμερινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2019-2020 και εγω το πηρα πριν 1 εβδομαδα πρέπει να κάνεις αίτηση να στο δώσουν απο την γραμματεία
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλησπέρα, είμαι δευτεροετής στην Ιατρική Ηρακλειου και θελω να παρω μετεγγραφη για ΑΠΘ. Δοκιμασα και περυσι, αλλα κοπηκα για ενα μοριο. Η βαση περυσι ηταν 5.5 και ειχα 4.5 ( κοινωνικα και οικονομικα). Ωστοσο, κοιταξα και τις προηγουμενες χρονιες, και οι βασεις κυμαινοταν απο το 4 εως το 5. Δηλαδη, περυσι ενδεχεται να ηταν ιδιαιτερα υψηλη η βάση. Ηθελα μονο να ξερω, εχω πιθανοτητες να την παρω φετος? Επισης, υπαρχουν συγκεκριμενες θεσεις μετεγγραφων για καθε ετος, ή ο αριθμος ειναι ένας για ολα τα ετη? Διοτι νομιζω οτι λιγοτερα ατομα δευτερου ετους θα δοκιμαζαν για μετεγγραφη απο οτι πρωτοετεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
κάνε την αίτηση σου μπορεί όντως φέτος να είναι στα 4 και να το πάρεις και εγω ειμαι 3 ετος στο ηρακλειο και θέλω στην Θεσσαλονίκη (σίνδος) ναι μεν είναι ωραία αλα μακριά εύχομαι να το πάρουμε φέτος <3
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
στην ουσια ειναι η βεβαίωση σπουδών που σου λεει το ποτε μπήκες στην σχολη πχ έτσι Βεβαιώνεται ότι, όπως φαίνεται από τα στοιχεία που τηρούμε στο Τμήμα, ο τάδε του Δημήτρη και της Μαρίας γράφτηκε στο Τμήμα Νοσηλευτικής της Σχολής Επιστημών Υγείας στις 3/9/2019 στο Χειμερινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2019-2020 και εγω το πηρα πριν 1 εβδομαδα πρέπει να κάνεις αίτηση να στο δώσουν απο την γραμματεία
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


κάνε την αίτηση σου μπορεί όντως φέτος να είναι στα 4 και να το πάρεις και εγω ειμαι 3 ετος στο ηρακλειο και θέλω στην Θεσσαλονίκη (σίνδος) ναι μεν είναι ωραία αλα μακριά εύχομαι να το πάρουμε φέτος <3
Φετος ως φαινεται απο τα νουμερα συμμετοχης μεχρι τωρα θα εχουμε περι το 30% λιγοτερο ανταγωνισμο.
Αυτο δεν αφορα βεβαια τις υψηλοβαθμες οπως ιατρικες ,ψυχολογιες, νομικες, βιολογιες, χημικα, Ημμυ κλπ αλλα τις χαμηλοτερες.
 

nikolettari

Νεοφερμένος

Η nikolettari αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Φετος ως φαινεται απο τα νουμερα συμμετοχης μεχρι τωρα θα εχουμε περι το 30% λιγοτερο ανταγωνισμο.
Αυτο δεν αφορα βεβαια τις υψηλοβαθμες οπως ιατρικες ,ψυχολογιες, νομικες, βιολογιες, χημικα, Ημμυ κλπ αλλα τις χαμηλοτερες.
ότι και να είναι αυτό καλό είναι πάντως
 

Guest 998111

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πέρασα Πληροφορική Κέρκυρας και περιμένω μεταγραφή για Χαροκόπειο Αθήνα.

Πότε περίπου βγαίνουν τα αποτελέσματα;

Τι να κάνω για να μην πάει άδικα το 1ο εξάμηνο;
Η σχολή έχει πολλά εργαστήρια.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top