[Πανελλήνιες 2021] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Τι αλλαγες εκαναν φετος στον κανονισμο και την πλατφορμα μετεγγραφων/μετακινησεων?
Προσθεσαν κανα νεο level δυσκολιας στο παιχνιδι?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Τι αλλαγες εκαναν φετος στον κανονισμο και την πλατφορμα μετεγγραφων/μετακινησεων?
Προσθεσαν κανα νεο level δυσκολιας στο παιχνιδι?
Οτι θα σου πω δεν ειναι απο δικη μου εμπειρια αλλα απο λεγομενα αλλων παιδιων.
Προσβαση:
Δεν εχεις προσβαση στην πλατφορμα αν δεν εχεις δικαιωμα μετεγγραφης . ''Μιλαει'' με το φοιτητολογιο και σου λεει να πας γραμματεια να διωρθωσεις στοιχεια.
Οικονομικα
Αν εισαι μεγαλο παιδι βλεπει την ηλικια σου και σου σβηνει τα αφμ των γονιων.
Μετακινησεις (ανακολουθία με τον νομο).
Αν δεν τικαρεις εστω μια ανεπιθύμητη μετεγγραφη δεν σου επιτρεπει να πας μετακινησεις.
Αυτο ουσιασικα σε αποκλειει απο μετακινησεις.
Αυτο δυσκολεψε και στεναχωρησε τα συνεργαζομενα κοριτσια μου , αλλα δεν τους την χαριζω τους περιμενω στην γωνια με ενα δυνατο 10%.
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν για να κάνει κάποιος μετεγγραφή σε αντίστοιχο τμήμα με κοινωνικοοικονομικα κριτηρια πρέπει να έχει μόνιμη κατοικία στη πόλη αυτή;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν για να κάνει κάποιος μετεγγραφή σε αντίστοιχο τμήμα με κοινωνικοοικονομικα κριτηρια πρέπει να έχει μόνιμη κατοικία στη πόλη αυτή;
Οχι μαρια αυτο το στοιχειο δεν εξεταζεται. Μπορει να μενεις πατρα πχ και να ζητησεις για θεσσαλονικη.
Η κατοικια εξεταζεται στις μετεγγραφες αδελφων, ειδικες και κατ'εξαιρεση.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Οτι θα σου πω δεν ειναι απο δικη μου εμπειρια αλλα απο λεγομενα αλλων παιδιων.
Προσβαση:
Δεν εχεις προσβαση στην πλατφορμα αν δεν εχεις δικαιωμα μετεγγραφης . ''Μιλαει'' με το φοιτητολογιο και σου λεει να πας γραμματεια να διωρθωσεις στοιχεια.
Οικονομικα
Αν εισαι μεγαλο παιδι βλεπει την ηλικια σου και σου σβηνει τα αφμ των γονιων.
Μετακινησεις (ανακολουθία με τον νομο).
Αν δεν τικαρεις εστω μια ανεπιθύμητη μετεγγραφη δεν σου επιτρεπει να πας μετακινησεις.
Αυτο ουσιασικα σε αποκλειει απο μετακινησεις.
Αυτο δυσκολεψε και στεναχωρησε τα συνεργαζομενα κοριτσια μου , αλλα δεν τους την χαριζω τους περιμενω στην γωνια με ενα δυνατο 10%.
Και στα αδέρφια δεν βγάζει καθόλου μετακίνηση
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Και στα αδέρφια δεν βγάζει καθόλου μετακίνηση
Πως γινεται αυτο καρδια μου? εχουν και αυτα δικαιωμα μετακινησης και μαλιστα ισχυροτερο ( υπερβαινουν το γεμισμα απο μετεγγραφες).
Δηλαδη οταν δηλωνεις μετεγγραφη δεν σε αφηνει να πας παρακατω στην μετακινηση.?
Χμ... μηπως σκεφτεται, τι να το παιδευω το παιδι αφου του εχω σιγουρη μετεγγραφη?
Ειναι παντως ενα προβλημα να εκφρασεις ολα αυτα τα παλαβα της κεραμεως σε ενα λογισμικο.
Ε ρε βρίσιμο που θα εριξαν οι κουμπιουτεραδες?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Πως γινεται αυτο καρδια μου? εχουν και αυτα δικαιωμα μετακινησης και μαλιστα ισχυροτερο ( υπερβαινουν το γεμισμα απο μετεγγραφες).
Δηλαδη οταν δηλωνεις μετεγγραφη δεν σε αφηνει να πας παρακατω στην μετακινηση.?
Χμ... μηπως σκεφτεται, τι να το παιδευω το παιδι αφου του εχω σιγουρη μετεγγραφη?
Ειναι παντως ενα προβλημα να εκφρασεις ολα αυτα τα παλαβα της κεραμεως σε ενα λογισμικο.
Ε ρε βρίσιμο που θα εριξαν οι κουμπιουτεραδες?
Όχι λες να μήν είδα καλά;
 

Alexandr0s7

Νεοφερμένος

Ο Alexandr0s7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
δηλαδή εγώ με 8,5 μόρια και διαφορά 2700 μοριών από το Χαροκόπειο που ζητούσε πέρσι 5,5 μόρια το λιγότερο θεωρητικά είναι σχεδόν σίγουρο ότι έχω πάρει την μεταγραφή ή να περιμένω να βγουν τα αποτελέσματα και να μην βιαστώ να γυρίσω Αθήνα;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
δηλαδή εγώ με 8,5 μόρια και διαφορά 2700 μοριών από το Χαροκόπειο που ζητούσε πέρσι 5,5 μόρια το λιγότερο θεωρητικά είναι σχεδόν σίγουρο ότι έχω πάρει την μεταγραφή ή να περιμένω να βγουν τα αποτελέσματα και να μην βιαστώ να γυρίσω Αθήνα;
Αμα εχεις κλαη παρεα κατσε εκει.
Αμα θες να περασεις μαθηματα εξεταστικης στο χαροκοπειο ελα.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Αυτο ουσιασικα σε αποκλειει απο μετακινησεις.
Αυτο δυσκολεψε και στεναχωρησε τα συνεργαζομενα κοριτσια μου , αλλα δεν τους την χαριζω τους περιμενω στην γωνια με ενα δυνατο 10%

Αχ αυτό το 10%... Υπομονή λοιπον και αν είναι να γίνει, θα γίνει!
 

042003

Νεοφερμένος

Η 042003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποια σχολή να αρνηθεί την μετεγγραφή μου εκεί. Δηλαδή να μπορώ να μπω από άποψη μορίων μετεγγραφής (να υπαρχουν κανονικά θέσεις), αλλά για κάποιον λόγο η σχολή να αρνηθεί την μετεγγραφή. Γίνεται;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποια σχολή να αρνηθεί την μετεγγραφή μου εκεί. Δηλαδή να μπορώ να μπω από άποψη μορίων μετεγγραφής (να υπαρχουν κανονικά θέσεις), αλλά για κάποιον λόγο η σχολή να αρνηθεί την μετεγγραφή. Γίνεται;
Ε γινεται αν τα δικαιολογητικα για τα κοινωνικα μορια που θα δωσεις δεν ειναι σωστα.
 

042003

Νεοφερμένος

Η 042003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Οπότε αν είναι όλα εντάξει δεν υπάρχει λόγος; ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Οπότε αν είναι όλα εντάξει δεν υπάρχει λόγος; ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!
Ε ναι αν ειναι σωστα και γιατι να μην ειναι σωστα, ισως απο λαθος υπολογισμο ηλικιας πχ.
Με τα οικονομικα δεν ασχολουνται οτι πει η πλατφορμα
 

maria2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Κρήτης. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
6.5 μορια απο ιατρικη ηρακλειου σε ιατρικη αθηνας ειναι σιγουρο;;
 

Anestis123

Νεοφερμένος

Ο Anestis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
καλησπέρα, κατέχω 8,5 μορια κοινωνικά και οικονομικά και θέλω να εισαχθώ πληροφορική στην ασσοε, θα το θεωρούσατε σωστο να επιλέξω ως δευτερη επιλογη το παπει ή υπαρχει περιπτωση να με παρουν στο παπει ενω θα μπορουσα να μπω στο οπα και ας ειναι δευτερη επιλογή? ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
καλησπέρα, κατέχω 8,5 μορια κοινωνικά και οικονομικά και θέλω να εισαχθώ πληροφορική στην ασσοε, θα το θεωρούσατε σωστο να επιλέξω ως δευτερη επιλογη το παπει ή υπαρχει περιπτωση να με παρουν στο παπει ενω θα μπορουσα να μπω στο οπα και ας ειναι δευτερη επιλογή? ευχαριστώ προκαταβολικά.
Περυσι και οι δυο σχολες δεν συμπληρωσαν, κατι αναλογο θα ειναι και φετος.
Δεν εχεις καποιο θεμα με τοσα μορια , όποιο βαλεις πρωτο εκει θα μπεις και δεν υπαρχει λογος να βαλεις κατι δευτερο. Αλλα αν σε σενα ετσι άρεσει ,βαλε και δευτερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

MarinoB

Νεοφερμένος

Ο MarinoB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Χαίρεται ,θα ήθελα να διατυπώσω την εξής απορία : Ως πρωτοετής στο τμήμα ιατρικής του ΑΠΘ , θέλω να πάρω μετεγγραφή στην ιατρική ΕΚΠΑ , με την κατηγορία "οικονομικα και κοινωνικά κριτήρια" . Ωστόσο δεν γνωρίζω εάν μου επιτρέπεται να κάνω αίτηση μετεγγραφής μόνο κατά το πρώτο έτος ή εάν μπορώ να την επαναλάβω (στην περίπτωση που δεν την πάρω την πρώτη χρονιά) στο δεύτερο ή τρίτο έτος. Κάθε βοήθεια θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα, ευχαριστώ.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top