[Πανελλήνιες 2021] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Αυτό για το ΙΚΑ δεν το κατάλαβα …,
Βεβαίωση πως βγάζουμε από το e-gramateia?
Το ικα ή το οποιο ικα το ζητα για να δωσει ιατρικη καλυψη.
Η βεβαιωση σπουδων συνήθως και αναλογα το ιδρυμα αιτηται με ενα κλικ στην e-gramateia ή στο φοιτητολογιο οπως το ονομαζει καθε σχολη.
Αν σε 2-3 μερες δεν υπαρξει ανεβασμα της βεβαιωσης στον ιδιο χωρο θελει και ενα τηλεφωνημα.
Βεβαια ο κατάλληλος χρονος των βεβαιωσεων ειναι οταν κοπασουν οι εγγραφες δηλαδη μετα τις 20 οκτωβριου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

angeloskar

Νεοφερμένος

Ο angeloskar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Οι αιτήσεις για μετεγγραφές ξέρετε περίπου πότε αρχίζουν, με βάση τα προηγούμενα χρόνια. Από τους περισσότερους ακούω για τέλη Οκτωβρίου με αρχές Νοεμβρίου
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Οι αιτήσεις για μετεγγραφές ξέρετε περίπου πότε αρχίζουν, με βάση τα προηγούμενα χρόνια. Από τους περισσότερους ακούω για τέλη Οκτωβρίου με αρχές Νοεμβρίου

Το υπουργειο ειναι απροβλεπτο. Μεχρι στιγμης ξερουμε αυτο:

 
Τελευταία επεξεργασία:

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Καλημέρα σας!!Πέρασα φέτος σε πτδε της επαρχίας.Φέτος υπολογίζω ότι θα έχω 4 μόρια οικονομικων κριτηρίων ενώ του χρόνου 6.Θα ήθελα να ρωτήσω αν νοικιάσω φέτος σπιτι εκεί που πέρασα αν θα επηρεαστουν τα μόρια του χρόνου γτ θα υπολογιστεί στο τεκμαρτό μου εισόδημα?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Καλημέρα σας!!Πέρασα φέτος σε πτδε της επαρχίας.Φέτος υπολογίζω ότι θα έχω 4 μόρια οικονομικων κριτηρίων ενώ του χρόνου 6.Θα ήθελα να ρωτήσω αν νοικιάσω φέτος σπιτι εκεί που πέρασα αν θα επηρεαστουν τα μόρια του χρόνου γτ θα υπολογιστεί στο τεκμαρτό μου εισόδημα?
Ναι πολυ καλη η σκεψη σου . Το ενοικο αυξανει τα τεκμηρια , βεβαια στην περιπτωση σου θα υπολογιστουν τα 2/12 του τεκμμηριου ( αν νοικιασεις 1 νοεμβρη). Νομιζω πρεπει να ρωτησεις ενα λογιστη που εχουν και τα αναλογα εργαλεια υπολογισμου και μπορουν να κανουν εξομοιώσεις
 
Τελευταία επεξεργασία:

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Με 6 μορια του χρονου υπαρχει περιπτωση να ερθω με μετεγγραφη πτδε εκπα?Να διευκρινησω οτι ειμαι ανω των 25 οποτε θα υπολογιστει μονο το δικο μου εισοδημα.Επισης θα ηθελα να ρωτησω επειδη ειμαι γραμμενη σε αλλη σχολη και εχω αιτηθει ηλεκτρονικα τη διαγραφη μου χθες δε μπορουσα να μπω φοιτητολογιο ενω εκλας και μαιλ της παλιας σχολης εμπαινα κανονικα?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Με 6 μορια του χρονου υπαρχει περιπτωση να ερθω με μετεγγραφη πτδε εκπα?Να διευκρινησω οτι ειμαι ανω των 25 οποτε θα υπολογιστει μονο το δικο μου εισοδημα.Επισης θα ηθελα να ρωτησω επειδη ειμαι γραμμενη σε αλλη σχολη και εχω αιτηθει ηλεκτρονικα τη διαγραφη μου χθες δε μπορουσα να μπω φοιτητολογιο ενω εκλας και μαιλ της παλιας σχολης εμπαινα κανονικα?
Ωχ ,αν κανεις μονη σου δηλωση εισαι σε μειονεκτικη θεση γιατι δεν εχεις διαιρέτες.
Τα 3χιλιαρικα που θελουν τα 6 μορια ειναι δυσκολα. Αν νοικιασεις στο ονομα σου μαλλον θα το χασεις. Πολυ επικίνδυνες ειναι και η αγορες με καρτες στο αφμ σου.
Το οτι δεν εμπαινες φοιτητολογιο μπορει να ειναι τυχαίο μπορει η γραμματεια σου να εχει σβησει τα δικαιωματα σου. Το οτι μπαινεις στο eclass και το mail αυτο μαλλον ειναι θεμα τον κομπιουτεραδων της σχολης αν και ποτε θα σε κοψουν.
Δεν ειναι φρονιμο παντως που διαγραφηκες απο την παλια σχολη , τι λογο ειχες?
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Διαγραφηκα απο τη παλια σχολη για να γραφτω στο νεο τμημα που περασα!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Διαγραφηκα απο τη παλια σχολη για να γραφτω στο νεο τμημα που περασα!
Α οκ , αλλα εισαι ανήσυχο κοριτσι, γιατι δεν αφηνεις να τα κανουν μονοι τους?
Σχετικα με το εισοδημα και την δηλωση του χρονου. Θα σου ελεγα να εισαι κοντα σε λογιστη.
Εκανα φετος την δηλωση της αδελφης μου και την εβγαλα 6,5 Κ , ( εχει αυτοκινητο). Δεν μπορεσα παρακατω με εκαψαν οι αγορες με καρτες διοτι τα χρηματα που τις εστελναν οι γονεις μας για τι μαστερ τα ψωνιζε με καρτες. Καλα αυτη δεν μου τα'χωσε , δεν την ενδιαφερει, αλλα λεμε.
 

s93060

Νεοφερμένος

Ο s93060 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Για να κανείς αίτηση για μετεγγραφή χρειάζεται μόνο να έχεις κάνει εγγραφή ;
Πασο χρειάζεται ;
Επισης τι διαφορά έχει το username από το ID και ποιο θα χρησιμεύσει για την αίτηση της μετεγγραφής ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Για να κανείς αίτηση για μετεγγραφή χρειάζεται μόνο να έχεις κάνει εγγραφή ;
Πασο χρειάζεται ;
Επισης τι διαφορά έχει το username από το ID και ποιο θα χρησιμεύσει για την αίτηση της μετεγγραφής ;
Να εχεις κανει την εγγραφη και να εχεις ενεργους κωδικους.
Το πασο μαλλον δυσκολευει την κατασταση . Αν και θα το παρεις οταν θα εχουν ληξει οι αιτησεις μετεγγραφων.
Tι ειναι το ID?
 

s93060

Νεοφερμένος

Ο s93060 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Είναι η διεύθυνση email του πανεπιστημίου
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Είναι η διεύθυνση email του πανεπιστημίου
A μαλιστα το ονομα σου στο email της σχολης.
Οχι αυτο δεν το θελουμε. Συνηθως σε αυτο το ID που λες το πρωτο καμματι ειναι ο αριθμος μητρωου.
Το συνηθες ειναι o αριθμος μητρωου ο οποιος χρησιμοποιειτε ως user name και ενας κωδικος για ολα ( password).
Βεβαια οταν θα πας να κανεις την αιτηση σε ρωτα ποιο πανεπιστημιο και μετα συνδέεται με το πανεπιστημιο για να κανεις Login. Αυτη η διαδικασια του login προφανως θα σου ειναι γνωριμη και μαλλον αποθηκευμενη στο browser σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mikem

Νεοφερμένος

Ο Mikem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
John έχω 5 μόρια για μετάγγραφη από στατιστική σαμου σε παπει πως το κόβεις?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
John έχω 5 μόρια για μετάγγραφη από στατιστική σαμου σε παπει πως το κόβεις?
Ο Πειραιας παραμενει αδειος απο μετεγγραφες. Περιπατο θα κανεις αρκει να πληρεις τον κοφτη 2750.
Ωραιο σεναριο εκανες.
 

Mikem

Νεοφερμένος

Ο Mikem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τον περνάω τον κόφτη μακάρι ρρ φίλε να γίνει
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Τον περνάω τον κόφτη μακάρι ρρ φίλε να γίνει
Τωρα εχει γινει κιολας, απλα δεν σου τοπανε ακομα..... Απο αυριο πηγαινε να ψωνιζεις γαυρο απο τον πειραια.
Αλλα οχι... ο παπεις αρχιζει 18 του μηνα.
Ευχομαι παντως να μην βαλει ΕΒΕ στις μετεγγραφες που μαλλον δεν θα βαλει.
 

Mikem

Νεοφερμένος

Ο Mikem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Άμα βάλει γαμιεται είχα τα μόρια για παπει στατιστική και δεν είχα την εβε γαμω το σπιτάκι της. Σε ευχαριστώ πάντως φίλε περνά να σου κάνω το τραπέζι και ξέρεις τι θα φάμε
 

Ελεν

Νεοφερμένος

Η Ελεν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γιάννη καλησπέρα . Φέτος έδωσα πανελλήνιες και πέρασα χημικό καβάλας ωστόσο για οικονομικούς λόγους και μόνο έλεγα να κάνω 10% για το χημικό στο Ηράκλειο φέτος το έχασα για 85 μόρια πιστεύεις θα τα καταφέρω
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Γιάννη καλησπέρα . Φέτος έδωσα πανελλήνιες και πέρασα χημικό καβάλας ωστόσο για οικονομικούς λόγους και μόνο έλεγα να κάνω 10% για το χημικό στο Ηράκλειο φέτος το έχασα για 85 μόρια πιστεύεις θα τα καταφέρω
Καλησπερα Ελεν . To 100% της επιτυχιας το ξερεις μονο οταν βγει το excel. Νομιζω ομως ενα 80% επιτυχιας το εχεις.
Τι σε κανει να θες το Ηρακλειο εναντι Καβαλας , εισαι απο εκει κοντα ή λογω αντιστοιχιας ?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top