[Πανελλήνιες 2021] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Τι εννοείς ακριβως ο νομοθέτης, οταν λέει σε αντίστοιχη σχολή ή τμήμα πανεπιστημίου; Πρέπει δηλαδή η σχολή να είναι απ τη λίστα με τις αντιστοιχίες της σχολής που περασες, όπως γίνεται δηλαδή με τις κλασσικές μετεγγραφές, ή ισχύει ότι και με τις μετακινήσεις, δηλαδή ότι μπορείς να ζητήσεις και προς σχολές του ίδιου επιστημονικου τομέα, όπως πχ από μηχανικός πληροφορικής προς ΗΜΜΥ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Ο πετρος0001 ρωταει
Καλησπέρα , πέρασα φέτος Νομική στην Κομοτηνή , η αδερφή μου είναι προπτυχιακός φοιτητής στα Ιωάννινα , εφόσον δεν υπάρχει αντίστοιχο τμήμα Νομικής στα Ιωάννινα και με κατά κεφαλήν κάτω των 11.000 ,έχω δικαίωμα στην κατηγορία αδελφών φοιτητών να έρθω Αθήνα σωστά ; Ας βοηθήσει κάποιος
Με τους γονεις να μενουν αθηνα

Απαντηση
Ναι βεβαια αυτη η μετεγγραφη λογω αδελφου γινεται.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλησπέρα σας, πέρασα φέτος μαθηματικό Ιωαννίνων και θέλω να πάρω μεταγραφή στο ΑΠΘ. Διαθέτω συνολικά 6 μόρια μεταγραφής. Ο αδερφός μου σπουδάζει φυσικό Θεσσαλονίκης . Οι γονείς μας ζουν σε ένα χωριό στην Πιερία. Ποιος τρόπος θεωρείτε πως είναι ο καλύτερος για μεταγραφή; Να σημειώσω ότι ο αδερφός μου ήρθε στο φυσικό Θεσσαλονίκης με μεταγραφή (μοριοδότηση) από τα Γιάννενα. Το αναφέρω γιατί δεν ξέρω εάν θα επηρεάσει εμένα.
Καλημερα
Αρχικα να πουμε οτι δεν μας ενοχλει που ο αδελφος ειρθε με μετεγγραφη στην θεσσαλονικη αρκει που ειναι εκει.
Και οι δυο κατηγοριες μετεγγραφων ειναι δυνητικα δυνατες.
Με τα 6 μορια ειναι οριακη καθοτι η σχολη εκλεισε στα 6 μορια περυσι και ισως να πεσεις σε ισοβαθμιες με τα μορια πανελληνιων, δεν ειναι σιγουρος αυτος ο δρομος.
Λογω σπουδαζοντος αδελφου ειναι σιγουρη η μετεγγραφη αρκει το κατακεφαλην εισοδημα να ειναι κατω απο 12500€.

ΟΠΑ 17245
ΠΑΠΕΙ 16799
Χαροκοπειο 16082
Θεσσαλιας 1.11807 2.11247
Πελοποννησου 10511
Ιονιο 10011
Κρητης 15603
δεν εχεις ορεξη να τις γραψεις αλλα νο προβλεμ τις βρηκα εγω.
Η μετεγγραφη αου για πληροφορικη ΑΠΘ ή ΠΑΜΑΚ δεν διαταρασεται απο τις φετινες αναλογιες βασεων και αντιστοιχιων οποτε θεωρω οτι ειναι μαλλον σιγουρη

Τι εννοείς ακριβως ο νομοθέτης, οταν λέει σε αντίστοιχη σχολή ή τμήμα πανεπιστημίου; Πρέπει δηλαδή η σχολή να είναι απ τη λίστα με τις αντιστοιχίες της σχολής που περασες, όπως γίνεται δηλαδή με τις κλασσικές μετεγγραφές, ή ισχύει ότι και με τις μετακινήσεις, δηλαδή ότι μπορείς να ζητήσεις και προς σχολές του ίδιου επιστημονικου τομέα, όπως πχ από μηχανικός πληροφορικής προς ΗΜΜΥ;
Μονο αντιστοιχες σχολες και υπο την εγκριση της συνελευσης του τμηματος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Την μετεγγραφή την δικαιούμαι επειδή η πρώτη κατοικία είναι σε πυροπληκτη περιοχή οπότε ελπίζω να μην έχω θέμα..
Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να κάνω μετακίνηση σε τμήμα Θεσσαλονίκης- Λάρισας? Και μέχρι να γίνει η μετακίνηση δεν μπορώ να παρακολουθώ τα μαθήματα στο τμήμα της Λάρισας πχ αν γίνει κάποια συννενόηση με τη γραμματεία? Γιατί εάν πρέπει να τα παρακολουθώ στην Τρίπολη δεν θα με συνέφερε να κάνω 2 μετακομίσεις.. Εχω ακούσει για κάποια παιδιά που ήταν σίγουρο ότι δικαιούνται την μετεγγραφή και πήγαιναν κατευθείαν στο τμήμα που είχαν κάνει αίτηση να "μεταφερθούν", γι'αυτό ρώτησα αν είναι απαραίτητο να πάω στην Τρίπολη.
Πρώτα απ'όλα, έχετε διαφορετική διαδικασία εσείς στις αιτήσεις με πυρόπληκτες κατοικίες οπότε δεν μπορώ να σου δώσω τα φώτα μου επάνω σε αυτό. Την μετεγγραφή την δικαιούσαι σίγουρα, ωστόσο δεν ξέρω εάν δικαιούσαι μετακίνηση, αφού η μετακίνηση στην κανονική αίτηση υπάρχει σαν επιλογή σε περίπτωση που δεν γίνει δεκτή η μετεγγραφή. Εάν η αίτηση είναι μετεγγραφής/μετακίνησης τότε μπορείς να πας Θεσσαλονίκη/Λάρισα, εάν είναι μόνο μετεγγραφή τότε δυστυχώς μπορείς να κινήθεις μόνο για Τρίπολη-Αθήνα.
Τα εργαστήρια να τα έχεις ως χαμένα, γιατί και να σε αφήσουν να τα παρακολουθήσεις, από την στιγμή που δεν είσαι εγγεγραμμένη ως φοιτήτρια στο πανεπιστήμιο, δεν μετράνε ούτε την παρούσια σου, ούτε τον βαθμό που θα πάρεις. Εμείς που ήμασταν αρκετά παιδιά με μετεγγραφές κινήσαμε ολόκληρη πρυτανεία και πάλι δεν τα καταφέραμε. Ωστόσο, επειδή είναι επαρχία, εάν βρεις και άλλα παιδιά σε παρόμοια θέση με εσένα, να το προσπαθήσεις, μπορεί να είναι διαφορετικά τα πράγματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν πάρω μετεγγραφή σε μια σχολή δικαιούμαι να μπω και στη φοιτητική εστία της νέας σχολής και αν ναι οι αιτήσεις για φοιτητικές εστίες γίνονται πιο νωρίς από της μετεγγραφές όποτε τι θα πρέπει να κάνω ;
Εάν πήρες μετεγγραφή στον τόπο κατοικίας σου, τότε δεν δικαιούσαι. Αυτό όμως, αλλάζει ανάλογα με την κάθε σχολή. Σου προτείνω να κοιτάξεις τις αποφάσεις του τμήματος που ενδιαφέρεσαι σχετικά με τις εστίες. Επίσης, πολλές φορές ξανανοίγουν οι αιτήσεις ή/και παίρνουν κάποια παράταση. Πέρυσι λόγο κόβιντ σε εμάς η διαδικασία τελειώσε τον Δεκέμβρη. Μίλα με την γραμματεία για να είσαι σίγουρος.
 

Τρεχαγυρευόπουλος

Νεοφερμένος

Ο Τρεχαγυρευόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

Είμαστε εγώ και η αδερφή μου από Αθήνα δηλαδή οι γονείς μας είναι στο ενοίκιο στην Αθήνα, εγώ σπουδάζω Λάρισα αλλα δεν μου αρέσει και για αυτό έκανα 10%.
Πέρασα μέσω του 10% 2019 στο ΠΑΔΑ στην Αθήνα δηλαδή και η αδερφή μέσω 10% 2020 στο Διοίκησης Επιχειρήσεων στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου στην Χίο. Αφού λοιπόν κάνουμε και οι 2 εγγραφή στις σχολές , υπάρχει κάποιος τρόπος να φέρουμε την μικρή Αθήνα ; με αυτόν τον κόφτη τι γίνεται ;

Να αναφέρω ότι είμαστε και οι 2 απο επαλ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

Είμαστε εγώ και η αδερφή μου από Αθήνα δηλαδή οι γονείς μας είναι στο ενοίκιο στην Αθήνα, εγώ σπουδάζω Λάρισα αλλα δεν μου αρέσει και για αυτό έκανα 10%.
Πέρασα μέσω του 10% 2019 στο ΠΑΔΑ και η αδερφή μέσω 10% 2020 στο Διοίκησης Επιχειρήσεων στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου στην Χίο. Αφού λοιπόν κάνουμε και οι 2 εγγραφή στις σχολές , υπάρχει κάποιος τρόπος να φέρουμε την μικρή Αθήνα ; με αυτόν τον κόφτη τι γίνεται ;

Να αναφέρω ότι είμαστε και οι 2 απο επαλ.
Από την στιγμή που θα γραφτείς στην Αθήνα και μένετε Αθήνα, νομίζω πως δεν γίνεται.
 

Τρεχαγυρευόπουλος

Νεοφερμένος

Ο Τρεχαγυρευόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Από την στιγμή που θα γραφτείς στην Αθήνα και μένετε Αθήνα, νομίζω πως δεν γίνεται.
Για αυτό λέω ύστερα απο την εγγραφή, δηλαδή εγώ θα είμαι γραμμενος αθήνα και η μικρή γραμμένη στην Χίο.
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.

Τρεχαγυρευόπουλος

Νεοφερμένος

Ο Τρεχαγυρευόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το ίδιο λέμε. Αν γραφτείς Αθήνα και μένετε Αθήνα δεν μπορεί να έρθει κάνοντας αίτηση μετεγγραφής αδερφού.
Μάλλον κάτι δεν κατάλαβα εγώ καλά, υποτίθεται ότι η μεταγγραφή αδερφού γίνεται με τον εξείς τρόπο:

Είμαι εγώ Αθήνα και έχουμε σπίτι εκεί, περνάει η αδερφή μου στην Χίο, οπότε κάνει αίτηση μεταγραφής λόγο αδερφού απο την χίο που θα είναι για να έρθει αθήνα και αυτή.

αν δεν κάνω εγγραφή στην αθήνα εδώ λάρισα είμαι 3ο έτος οπότε θέμα
 

imyrcarn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η imyrcarn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
παιδιά, εγώ για να παρω μετεγγραφή μπορώ,αλλά δεν πληρω 2.750, είναι λίγο παραπανω. αν τα ξεπερνάω, έστω λίγο, με αποκλείουν?

ποτε γίνονται οι εγγραφές? και ποτε οι μετεγγραφές?
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Μάλλον κάτι δεν κατάλαβα εγώ καλά, υποτίθεται ότι η μεταγγραφή αδερφού γίνεται με τον εξείς τρόπο:

Είμαι εγώ Αθήνα και έχουμε σπίτι εκεί, περνάει η αδερφή μου στην Χίο, οπότε κάνει αίτηση μεταγραφής λόγο αδερφού απο την χίο που θα είναι για να έρθει αθήνα και αυτή.

αν δεν κάνω εγγραφή στην αθήνα εδώ λάρισα είμαι 3ο έτο; οπότε θέμα
Δεν δουλεύει πια αυτό το σύστημα. Για να πάρει μετεγγραφή μέσω αδερφού πρέπει να μείνεις στη Λάρισα, όπου έτσι είτε θα φέρουν ένα από τα δύο παιδιά Αθήνα, είτε θα πάτε και οι δύο στην περιοχή που υπάρχει αντίστοιχο τμήμα (είτε Χίος είτε Λάρισα). Αυτό πάντα, με την προυπόθεση ότι το εισόδημα δεν ξεπερνάει τα 12.500 ευρώ (δεν θυμάμαι πως βάζουμε διαλυτικά στο keyboard)

Από την στιγμή που η κύρια κατοικία είναι η Αθήνα, και εσύ εγγραφείς στην Αθήνα, η αδερφή σου ΔΕΝ θα μπορέσει να ερθεί με αίτηση αδερφού. Πάει αυτό που λέγαμε ότι το μεγαλύτερο παιδί πέρασε Αθήνα και ''τραβάει'' το άλλο αυτόματα Αθήνα.
Επίσης, δεν γνωρίζω την εγκύκλιο για τις μετεγγραφές για τα παιδιά που έχουν κάνει 10%, εάν την δικαιούνται κτλπ. οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο :(
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

παιδιά, εγώ για να παρω μετεγγραφή μπορώ,αλλά δεν πληρω 2.750, είναι λίγο παραπανω. αν τα ξεπερνάω, έστω λίγο, με αποκλείουν?
Δεν μπορείς, θα το δεις όταν θα πας να δηλώσεις το τμήμα που επιθυμείς για μετεγγραφή, δεν θα σου το βγάζει καν σαν επιλογή. Μπορείς να δοκιμάσεις μετακίνηση σε κάποιο άλλο τμήμα που πληρείς τα 2750. Επίσης, εάν έχεις αρκετά μόρια, μπορείς να δοκιμάσεις την κατ'εξαίρεση μετεγγραφή που ανοίγει μέσα Δεκέμβρη. Εκεί, δεν ισχύει σίγουρα η ΕΒΜ.
 

fenia

Νεοφερμένος

Η fenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλησπερα
θα χρειαστω τη βοηθεια σας..
Ο γιαννης_00 μια χαρα με τα ειχε πει ...αλλα με μπερδεψαν καποιοι και θα ηθελα να το ξεκαθαρισω
γιαννη_00 για πες μας αν εχεις την καλοσυνη τι ισχυει τελικα?

τα ετη για τα οικονομικα κριτηρια για μεταγγραφη κοιταμε το 2019,2020 και τη 2021?
Αυτα τα προσθετουμε μαζι ,τα διαιρουμε δια 3 και μετα αυτο που θα βρουμε το διαιρουμε με τα οσα μελη εχει η οικογενεια?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Οι αρχικές εγγραφές γίνονται μέσα Σεπτέμβρη μέσω του register edu και μετά οι εγγραφές στα πανεπιστήμια είναι αναλόγως την σχολή. Αρχές Οκτώβρη όμως συνήθως έχει τελειώσει η διαδικασία.
Οι μετεγγραφές ξεκινάνε τέλη οκτώβρη και τα αποτελέσματα βγαίνουν τον Νοέμβρη. Φέτος μπορεί να γίνουν και πιο νωρίς επειδή δεν τους νοιάζει τόσο ο κόβιντ πια.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Μάλλον κάτι δεν κατάλαβα εγώ καλά, υποτίθεται ότι η μεταγγραφή αδερφού γίνεται με τον εξείς τρόπο:

Είμαι εγώ Αθήνα και έχουμε σπίτι εκεί, περνάει η αδερφή μου στην Χίο, οπότε κάνει αίτηση μεταγραφής λόγο αδερφού απο την χίο που θα είναι για να έρθει αθήνα και αυτή.

αν δεν κάνω εγγραφή στην αθήνα εδώ λάρισα είμαι 3ο έτος οπότε θέμα
Δεν υπαρχει πριπτωση να ερθει το κοριτσι αθηνα διοτι δεν την αφηνει ο κοφτης 2750. Οποτε η συζητηση για τον τροπο δεν εχει νοημα.
 

Marinakiiiiiii

Νεοφερμένος

Η Marinakiiiiiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
αρα κανω κανονικα την εγγραφη στη Πατρα κανονικά Γιάννη λόγο των 8,5 μοριων και μετα περιμενω να μου πουν ή παω κατευθειαν και δινω εκει τα χαρτια στο ΕΚΠΑ Ιλησιων?
 

Τρεχαγυρευόπουλος

Νεοφερμένος

Ο Τρεχαγυρευόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δεν υπαρχει πριπτωση να ερθει το κοριτσι αθηνα διοτι δεν την αφηνει ο κοφτης 2750. Οποτε η συζητηση για τον τροπο δεν εχει νοημα.
Οπότε πάπαλα , δεν υπάρχει τρόπος να αποφύγουμε τον κόφτη λογικά , όσο αναφορά τον κόφτη πάει βάση τις φετινές βάσεις που πέρασε λογικά ετσι ; Ούτε καν μετακίνηση να φανταστώ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
αρα κανω κανονικα την εγγραφη στη Πατρα κανονικά Γιάννη λόγο των 8,5 μοριων και μετα περιμενω να μου πουν ή παω κατευθειαν και δινω εκει τα χαρτια στο ΕΚΠΑ Ιλησιων?
Κανεις εγγραφη πατρα παιρνεις κωδικους πατρας ( με αυτους γινεται η αιτηση μετεγγραφης) παιρνεις βεβαιωση σπουδων απο την πατρα ( απαραιτητη για την μετεγγραφη). Δεν πας πατρα πας εδω στο αλκατραζ των ιλισιων και παρακολουθεις λαθρα. Κανεις αιτηση μετεγγραφης και οταν βγουν τα αποτελεσματα δινεις τα χαρτια που θελει η σχολη οταν τα ζητησει και περιμενεις την τελικη εγκριση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οπότε πάπαλα , δεν υπάρχει τρόπος να αποφύγουμε τον κόφτη λογικά , όσο αναφορά τον κόφτη πάει βάση τις φετινές βάσεις που πέρασε λογικά ετσι ; Ούτε καν μετακίνηση να φανταστώ
Το μορια εχετε?
 

Τρεχαγυρευόπουλος

Νεοφερμένος

Ο Τρεχαγυρευόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top