[Πανελλήνιες 2021] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Alpino

Νεοφερμένος

Η Alpino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ρε παιδιά έχω προβληματιστεί πάρα πολύ... Κοιτώντας τον πίνακα τον μετακινήσεων φοιτητών την περίοδο '20-'21 δεν υπάρχει πουθενά το τμήμα επιστήμης αγωγής και αθλητισμού (τεφαα)στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο.Αυτό σημαίνει ότι δεν δέχονταν μετακινήσεις φοιτητών ή ότι απλά δεν πραγματοποιήθηκαν μετακινήσεις στο τμήμα αυτό;
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Ρε παιδιά έχω προβληματιστεί πάρα πολύ... Κοιτώντας τον πίνακα τον μετακινήσεων φοιτητών την περίοδο '20-'21 δεν υπάρχει πουθενά το τμήμα επιστήμης αγωγής και αθλητισμού (τεφαα)στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο.Αυτό σημαίνει ότι δεν δέχονταν μετακινήσεις φοιτητών ή ότι απλά δεν πραγματοποιήθηκαν μετακινήσεις στο τμήμα αυτό;
Για το 2021 αντίστοιχες σχολές τεφαα
Αθήνα ,Θεσσαλονίκη, Κομοτηνή,
Σέρρες, Τρίκαλα
Δεν ξέρω για φέτος
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Ρε παιδιά έχω προβληματιστεί πάρα πολύ... Κοιτώντας τον πίνακα τον μετακινήσεων φοιτητών την περίοδο '20-'21 δεν υπάρχει πουθενά το τμήμα επιστήμης αγωγής και αθλητισμού (τεφαα)στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο.Αυτό σημαίνει ότι δεν δέχονταν μετακινήσεις φοιτητών ή ότι απλά δεν πραγματοποιήθηκαν μετακινήσεις στο τμήμα αυτό;
Πίνακα μετακινήσεων όπως έγραψες στο ποστ ή μήπως πίνακα μετεγγραφων ???
Το επισημαίνω διότι δεν είναι το ίδιο πράγμα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,645 μηνύματα.
Παιδιά ξέρετε εάν το τεπαε Ρόδου έχει αντίστοιχο τμήμα για μεταγραφη;

εδω μαρακι ειναι ολες οι αντιστοιχες.

1626203453937.png
 

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.

Alpino

Νεοφερμένος

Η Alpino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πίνακα μετακινήσεων όπως έγραψες στο ποστ ή μήπως πίνακα μετεγγραφων ???
Το επισημαίνω διότι δεν είναι το ίδιο πράγμα.
Μπορείς να επισημάνεις σε παρακαλώ την ακριβή διαφορά μετακινήσεων και μεταγραφών;
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Μπορείς να επισημάνεις σε παρακαλώ την ακριβή διαφορά μετακινήσεων και μεταγραφών;
Από την σχετική εγκύκλιο του υπουργείου Παιδείας:
"Ως «μετεγγραφή» νοείται η δεύτερη εγγραφή ενός φοιτητή σε αντίστοιχο Τμήμα άλλου Α.Ε.Ι. ή
Α.Ε.Α. με αυτό στο οποίο έχει εισαχθεί και εγγραφεί είτε μέσω της επιτυχίας του στις εξετάσεις
πανελλαδικού επιπέδου Γενικού Λυκείου (ΓΕ.Λ.) ή Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑ.Λ.) είτε μέσω της
άσκησης του δικαιώματος πρόσβασης.
Ως «μετακίνηση» νοείται η μετακίνηση ενός φοιτητή σε άλλο Τμήμα άλλου Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α. του ίδιου
επιστημονικού πεδίου, αντίστοιχο ή μη, με αυτό στο οποίο έχει εισαχθεί και εγγραφεί μέσω της
επιτυχίας του στις εξετάσεις πανελλαδικού επιπέδου ΓΕ.Λ. ή ΕΠΑ.Λ. είτε μέσω της άσκησης του
δικαιώματος πρόσβασης."
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Κρίμα ομως να πηγαινουν απλά και μόνο για να πάρουν μεταγραφη ενώ άλλοι θέλουν να μείνουν!



E-Ptolemeos

Στις φοιτητικές εστίες του ΤΕΙ Κοζάνης παίζουν… κυριολεκτικά τη γάτα με το ποντίκι - Δείτε φωτογραφίες
από την κοινόχρηστη κουζίνα της «κόκκινης πτέρυγας»





θα μπορούσες αν είχες παράσει εκεί? :)
 

Ziggy 1

Νεοφερμένος

Η Ziggy 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Να ρωτήσω και εγώ κάτι σας παρακαλώ πολύ!!!!! Υπάρχει πιθανότητα να μπορώ να πάρω μεταγραφή από το νηπιαγωγών Φλώρινας στο νηπιαγωγών Ιωαννίνων;; Είμαι 28 χρονών με μέσο όρο εισοδήματος κάπου στα 9.000_10.000 ευρώ, και ζω μόνη μου στα Ιωάννινα. Πιστεύεται πως έχω πιθανότητες η να το βγάλω εντελώς από το μυαλό μου αυτό το ενδεχόμενο;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,645 μηνύματα.
Να ρωτήσω και εγώ κάτι σας παρακαλώ πολύ!!!!! Υπάρχει πιθανότητα να μπορώ να πάρω μεταγραφή από το νηπιαγωγών Φλώρινας στο νηπιαγωγών Ιωαννίνων;; Είμαι 28 χρονών με μέσο όρο εισοδήματος κάπου στα 9.000_10.000 ευρώ, και ζω μόνη μου στα Ιωάννινα. Πιστεύεται πως έχω πιθανότητες η να το βγάλω εντελώς από το μυαλό μου αυτό το ενδεχόμενο;
Το εισοδημα σου δινει 2 οικονομικα μορια μετεγγραφης. Εσυ θα κανεις αιτηση βεβαια αλλα κατα την εκτιμιση μου δεν εχεις ελπιδες. Η σχολη αν και μεγαλη εκλεισε περυσι στα 6 μορια. Αυτες οι σχολες για καποιο λογο που δεν μπορω να εξηγησω εχουν πολλα 3τεκνα κοριτσια και ανεβαζουν τα μορια. Λυπαμαι.
 

Ziggy 1

Νεοφερμένος

Η Ziggy 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Καλά κατάλαβα και εγώ. Δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να μείνω στη Φλώρινα, οπότε μάλλον θα επιλέξω ιστορικό_ αρχαιολογικό που είναι Ιωάννινα.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
τι σκέφτηκα μόλις τώρα έτσι για την συζήτηση... :)

απ'οτι διαβάζω εδώ πολλά άτομα θέλουν μεταγραφή και είναι σημαντικό
να μπορεί να γίνει γιατί σε πολλές περιπτώσεις μάλλον δεν είναι απλά θέμα
γούστου να ζητήσει κάποιος μεταγραφή αλλά κάποια δυσκολία..

γιατί να μην είναι πιο ευέλικτο ολο αυτό με πιο πολλές επιλογές για τις
μεταγραφές πχ να υπάρχει και κάτι σαν ισότιµη ανταλλαγή και να παίρνει
ο ένας την θέση του αλλου μεταξύ δύο πανεπιστημίων..

Αν δεν κάνω λάθος αυτή την στιγμή το μόνο θετικό στην διαδικασία είναι
το 2750 μόρια που επιτρέπεται να εχεις διαφορά απο την βάση της σχολής που
σε ενδιαφέρει...

τα υπόλοιπα πχ να συντρέχουν ταυτόχρονα 3 λόγοι μεταγραφής, κλπ απλά
το δυσκολεύουν..

οπότε θα έλεγα να υπήρχε και δυνατότητα ισότιµης ανταλλαγής (ίδια σχολή
και με το όριο διαφοράς μορίων ως 2750).

είναι βλακεία αυτό που λέω? δεν ξέρω...απλά συζήτηση.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,645 μηνύματα.
τι σκέφτηκα μόλις τώρα έτσι για την συζήτηση... :)

απ'οτι διαβάζω εδώ πολλά άτομα θέλουν μεταγραφή και είναι σημαντικό
να μπορεί να γίνει γιατί σε πολλές περιπτώσεις μάλλον δεν είναι απλά θέμα
γούστου να ζητήσει κάποιος μεταγραφή αλλά κάποια δυσκολία..

γιατί να μην είναι πιο ευέλικτο ολο αυτό με πιο πολλές επιλογές για τις
μεταγραφές πχ να υπάρχει και κάτι σαν ισότιµη ανταλλαγή και να παίρνει
ο ένας την θέση του αλλου μεταξύ δύο πανεπιστημίων..

Αν δεν κάνω λάθος αυτή την στιγμή το μόνο θετικό στην διαδικασία είναι
το 2750 μόρια που επιτρέπεται να εχεις διαφορά απο την βάση της σχολής που
σε ενδιαφέρει...

τα υπόλοιπα πχ να συντρέχουν ταυτόχρονα 3 λόγοι μεταγραφής, κλπ απλά
το δυσκολεύουν..

οπότε θα έλεγα να υπήρχε και δυνατότητα ισότιµης ανταλλαγής (ίδια σχολή
και με το όριο διαφοράς μορίων ως 2750).

είναι βλακεία αυτό που λέω? δεν ξέρω...απλά συζήτηση.
Αν θεωρεις θετικο τον κοφτη 2750 να σε συστήσω στον μητσοτακη να σου δωσει μπονο.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Αν θεωρεις θετικο τον κοφτη 2750 να σε συστήσω στον μητσοτακη να σου δωσει μπονο.

σου λεει αν η διαφορά των μορίων που εχεις (προς τα κάτω) σε σχέση με την βάση της σχολής
για εκείνη την χρονιά είναι ως 2750, τότε εισαι οκ με αυτή την προϋπόθεση..

το καταλαβαίνω λάθος?

προσωπικά.. αν οι οροι και οι προιποθέσεις ήταν πιο ευνοικές γιατί να διαφωνήσω?
ισα ισα αν αυτό που σκέφτηκα να υπάρχει και περίπτωση ισότιμης ανταλλαγής
δεν θα ήταν ακόμα καλύτερα?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,645 μηνύματα.
σου λεει αν η διαφορά των μορίων που εχεις (προς τα κάτω) σε σχέση με την βάση της σχολής
για εκείνη την χρονιά είναι ως 2750, τότε εισαι οκ με αυτή την προϋπόθεση..

το καταλαβαίνω λάθος?

προσωπικά.. αν οι οροι και οι προιποθέσεις ήταν πιο ευνοικές γιατί να διαφωνήσω?
ισα ισα αν αυτό που σκέφτηκα να υπάρχει και περίπτωση ισότιμης ανταλλαγής
δεν θα ήταν ακόμα καλύτερα?
Δεν θα συνεχισω την συζητηση γιατι θα εξοργιστω και κανει και πολυ ζεστη σημερα. Οχι με σενα με αυτους εννοω.
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
σου λεει αν η διαφορά των μορίων που εχεις (προς τα κάτω) σε σχέση με την βάση της σχολής
για εκείνη την χρονιά είναι ως 2750, τότε εισαι οκ με αυτή την προϋπόθεση..

το καταλαβαίνω λάθος?

προσωπικά.. αν οι οροι και οι προιποθέσεις ήταν πιο ευνοικές γιατί να διαφωνήσω?
ισα ισα αν αυτό που σκέφτηκα να υπάρχει και περίπτωση ισότιμης ανταλλαγής
δεν θα ήταν ακόμα καλύτερα?
Αυτό με τα 2.750 μόρια είναι άσχημο γιατί κανεις δεν μπορεί να ξέρει από πριν ακριβώς τη βάση της σχολής που θέλει για να ξέρει αν θα χει απόκλιση πάνω από 2.750 μόρια. Οποτε ένα παιδί μπορεί να το ρισκάρει και να μην μπορεί να πάρει μετεγγραφή ή να μην το ρισκάρει και να χάσει τη σχολή που θέλει.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Αυτό με τα 2.750 μόρια είναι άσχημο γιατί κανεις δεν μπορεί να ξέρει από πριν ακριβώς τη βάση της σχολής που θέλει για να ξέρει αν θα χει απόκλιση πάνω από 2.750 μόρια. Οποτε ένα παιδί μπορεί να το ρισκάρει και να μην μπορεί να πάρει μετεγγραφή ή να μην το ρισκάρει και να χάσει τη σχολή που θέλει.

μα συγνώμη τις μεταγραφές πότε τις κάνουν? δεν μαθαίνεις πρώτα την βάση την σχολής που θέλεις
για την τρέχουσα χρονιά και μετά κάνεις την αίτηση για μεταγραφή εφόσον δεν βγαίνεις εκτός
του ορίου των 2750 μορίων?

ξαναλέω αν δεν το εχω καταλάβει καλά, sry...
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
μα συγνώμη τις μεταγραφές πότε τις κάνουν? δεν μαθαίνεις πρώτα την βάση την σχολής που θέλεις
για την τρέχουσα χρονιά και μετά κάνεις την αίτηση για μεταγραφή εφόσον δεν βγαίνεις εκτός
του ορίου των 2750 μορίων?

ξαναλέω αν δεν το εχω καταλάβει καλά, sry...
Σωστά τα λες πρώτα μαθαίνουμε τις βάσεις και μετά κάνουμε μετεγγραφη. Το θέμα είναι ότι τα μηχανογραφικά γίνονται τώρα οποτε κάποιος μπορεί να δηλώσει μια περιοχή με την προοπτική να πάρει μετεγγραφή και τελικά να μην τη δικαιουται
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Σωστά τα λες πρώτα μαθαίνουμε τις βάσεις και μετά κάνουμε μετεγγραφη. Το θέμα είναι ότι τα μηχανογραφικά γίνονται τώρα οποτε κάποιος μπορεί να δηλώσει μια περιοχή με την προοπτική να πάρει μετεγγραφή και τελικά να μην τη δικαιουται

ε ωραία ας πάει...να δει πχ "αν έχει ποντίκια και σκαμένο πάτωμα" σαν τη φώτο απο το άρθρο που
ανέβασα πιο πάνω :laugh: και αν κάτι δεν είναι οκ..

1. να πω να χάσει τα 2 εξάμηνα μέχρι να δικαιούται να κάνει πάλι αίτηση
με νέες βασεις και νέα δεδομένα ή πάει πολύ 2 εξάμηνα?

2. να πω οτι υπάρχουν και οι κατατακτήριες που μπορει να προσπαθήσει? (αν και στο
φόρουμ εχει γραφτεί οτι περνάνε μόνο τους δικούς τους?)

3. να πω οτι θα μπορούσε να ξαναδώσει πανελλήνιες και να προσπαθήσει να περάσει
αυτή την φορά εκεί που θέλει? και αν δεν περάσει..δυστυχώς παραμένει στην ίδια σχολή
μέχρι να μπορεί να ξανακάνει αίτηση?


το τελευταίο το λεώ, γιατι λογικά οι πανελληνιες και λόγω της προιγούμενης εμπειρίας και
του διαβάσματος ισως είναι πιο εφικτό να πετύχεις εκεί που θέλεις την δεύτερη φορά.. οχι?

Αν οχι.. τότε η εξεταστική στην σχολή θεωρείται πιο δύσκολη ή πιο έυκολη φάση απο τις
πανελλήνιες?


ειλικρινά sry αν λέω λάθος πράγματα επειδή δεν τα ξέρω καλά
απολογούμαι μετά απο κάθε μου ποστ για να μην παρεξηγηθεί κάτι
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Δυστυχώς δεν έχουν όλη τη δυνατότητα να σπουδάσουν μακριά από το σπίτι τους και δεν δικαιούνται όλοι μετεγγραφή. Οποτε αν κάποιος δεν θέλει να ξαναμπεί στη διαδικασία να ξαναδώσει έχει δυο επιλογές. Ή θα πάει σε μια άλλη σχολή ή θα πάει σε αυτή που θέλει με την προοπτική της μετεγγραφής. Προσωπικά θεωρώ ότι το υπουργείο θα έπρεπε να ενημερώνει τα παιδιά για τις προϋποθέσεις που ισχύουν κάθε χρονια πριν ληξει η προθεσμία υποβολής μηχανογραφικού ώστε να διαλέξουν τι θα κάνουν, αλλα είναι πολλά αυτά που θα έπρεπε να κάνει το υπουργείο και δεν κάνει
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top