[Πανελλήνιες 2021] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Mια παρατήρηση:

Για ποιο λόγο μεταγραφή έχουν μόνο τα Ελληνικά δημόσια Πανεπιστήμια; Δεν έχω ακούσει κάποιον να περνάει Πανεπιστήμιο Cardiff με κάποια σκορ από τις Βρετανικές εξετάσεις και να μεταγράφεται σε κενή θέση στο Πανεπιστήμιο Cambridge.

Για τον ίδιο λόγο και στα δημόσια Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια: Δεν έχω ακούσει κάποιον να περνάει στο δημόσιο Πανεπιστήμιο του Brno της Τσεχίας και να παίρνει μεταγραφή για το δημόσιο Πανεπιστήμιο Καρόλου της Πράγας στη Τσεχία.
 

Aether

Νεοφερμένος

Ο Aether αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Mια παρατήρηση:

Για ποιο λόγο μεταγραφή έχουν μόνο τα Ελληνικά δημόσια Πανεπιστήμια; Δεν έχω ακούσει κάποιον να περνάει Πανεπιστήμιο Cardiff με κάποια σκορ από τις Βρετανικές εξετάσεις και να μεταγράφεται σε κενή θέση στο Πανεπιστήμιο Cambridge.

Για τον ίδιο λόγο και στα δημόσια Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια: Δεν έχω ακούσει κάποιον να περνάει στο δημόσιο Πανεπιστήμιο του Brno της Τσεχίας και να παίρνει μεταγραφή για το δημόσιο Πανεπιστήμιο Καρόλου της Πράγας στη Τσεχία.
Γιατί υπάρχει οικονομική κρίση, πολλές οικογένειες δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν και αντί να δώσουν κονδύλια για εστίες προτιμούν να έχουν ένα τέτοιο σύστημα όπου τα παιδιά έρχονται κοντά στον τόπο κατοικίας. Μετά για κάποιους που δεν πήραν πάλι με κριτήρια υπάρχει κάποιο μικρό επίδομα τον χρόνο, κάπου στα 1000/χρόνο

Μην νομίζεις ότι παίρνουν όλοι μεταγραφή, τα κριτήρια είναι αυστηρά και έχω δει πολλούς που είχαν κάποια θέματα και δεν πήραν για διαφορά λίγων μονάδων. Γενικά αυτοί που παίρνουν όντως έχουν θέμα μεγάλο οικονομικό.

Δεν ακούγεται "αξιοκρατικό" καθώς παρά την απόδοση έρχονται τις περισσότερες φορές σε καλύτερο πανεπιστήμιο αλλά είναι βοήθεια στα άτομα που το έχουν ανάγκη οπότε... εξισορροπείται I guess.

Επίσης στην Ελλάδα δεν έχει πολύ σημασία το κύρος του πανεπιστημίου καθώς αρκετά είναι στο ίδιο επίπεδο πάνω κάτω, αλλά το που βρίσκεται. Δεν επιλέγουν πολλοί με βάση τους καθηγητές, τις διακρίσεις κτλ. Διαλέγεις το που βρίσκεται, πόσο κοντά είναι στο σπίτι σου. Έτσι δημιουργούνται οι βάσεις. Στην Ευρώπη δεν έχει σημασία που βρίσκεται το πανεπιστήμιο αλλά τι κύρος έχει, διακρίσεις, κατάταξη κτλ. Έτσι δημιουργούνται οι βάσεις στα ευρωπαϊκά. Βέβαια στην Ελλάδα κάποια τυχαίνουν και είναι στις κεντρικές πόλεις αλλά αν το ΕΜΠ η το ΕΚΠΑ η κάποιο διακεκριμένο πανεπιστήμιο ήταν στην Ήπειρο τότε θα είχε λιγοτερα μόρια από ότι ένα τμήμα σε κεντρική πόλη. Παράδειγμα πανεπιστήμιο Κρήτη που είναι στα τοπ 300 ή συγκεκριμένα πληροφορική στο πανεπιστήμιο Κρήτη

Αλλά ούτε και τα πανεπιστήμια λένε όχι για να "προστατέψουν" το κύρος τους από την είσοδο φοιτητών που δεν είχαν τα απαιτούμενα μόρια. Ακραίο αλλά θα μπορούσε να γίνει αν είχαν μεγαλύτερη ανεξαρτησία και ουσιαστικά έφευγαν από αυτό το σύστημα σαν πανεπιστήμιο

Edit:
Για να επεκτείνω πάνω στο κύρος, στην Ελλάδα δεν υπάρχει κάποιος πιστεύω που απορρίφθηκε από μια δουλειά λόγο Πανεπιστημίου. Άλλωστε μέχρι την αρχή της οικονομικής κρίσης ο μοναδικός τομέας ήταν ο δημόσιος όπου όλα είχαν ισάξιες μονάδες και δεν έπαιξε ρόλο το πανεπιστήμιο ποτέ. Τώρα που ο ιδιωτικός επεκτείνεται ίσως αλλάξει. Στο εξωτερικό είναι πιο πιθανό να διαλέξουν κάποιον άλλον λόγο Πανεπιστημίου. Δεν το έχουμε ζήσει δηλαδή για να αποκτήσει κάποιο πανεπιστήμιο την φήμη ότι από εκείνο έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να βρεί κάποιος δουλειά. Ακόμα οι μαθητές στην Γ Λυκείου μιλάνε για επαγγελματικά δικαιώματα που δεν έχουν καμία ισχύ στον ιδιωτικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Cortes

Νεοφερμένος

Η Cortes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Mια παρατήρηση:

Για ποιο λόγο μεταγραφή έχουν μόνο τα Ελληνικά δημόσια Πανεπιστήμια; Δεν έχω ακούσει κάποιον να περνάει Πανεπιστήμιο Cardiff με κάποια σκορ από τις Βρετανικές εξετάσεις και να μεταγράφεται σε κενή θέση στο Πανεπιστήμιο Cambridge.

Για τον ίδιο λόγο και στα δημόσια Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια: Δεν έχω ακούσει κάποιον να περνάει στο δημόσιο Πανεπιστήμιο του Brno της Τσεχίας και να παίρνει μεταγραφή για το δημόσιο Πανεπιστήμιο Καρόλου της Πράγας στη Τσεχία.
Δεν ισχύει αυτό που λες. Μπορεις να παρεις μετεγγραφή και σε άλλες χώρες πχ. Ιταλία και στην Αμερική γίνεται πχ να πας από NYU στο Columbia.
 

GiwrgosLxs

Νεοφερμένος

Ο GiwrgosLxs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Κοινωνιολογίας Παντείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους παιδιά. Είχα γράψει και πριν καιρό στο συγκεκριμένο νομίζω thread αναφορικά με τις μετεγγραφές. Αρχικά να ενημερώσω ότι έχω ποσοστό αναπηρίας 67% πιστοποιημένο από ΚΕΠΑ. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω σε περίπτωση που γνωρίζει κάποιος, αν και η ειδική κατηγορία στην οποία ανήκω εξαρτάται από την προϋπόθεση της μη υπέρβασης των 2.750 μορίων (νομίζω κάπου τόσο είναι) για να εγκριθεί η μετεγγραφή ή είναι ανεξάρτητη περίπτωση και ανήκει σε ένα επιπλέον ποσοστό ατόμων που δικαιούνται την μετεγγραφή; Επίσης, η γνωμάτευση που έχω από τα ΚΕΠΑ έχει ισχύ μέχρι και τον Οκτώβριο του 2022. Ξέρω ότι χρειάζεται και βεβαίωση από δημόσιο νοσοκομείο. Με παρακολουθεί άλλωστε κάθε μήνα και ο προσωπικός μου γιατρός στο Αττικό, συνεπώς θα συντάξει κι εκείνος μια βεβαίωση για τα σχετικά. Πιστεύετε όμως ότι θα υπάρξει κάποιο κώλυμα επειδή η πιστοποιημένη απόφαση δεν είναι αορίστου χρόνου και έχει ισχύ μέχρι τη συγκεκριμένη ημερομηνία;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,599 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους παιδιά. Είχα γράψει και πριν καιρό στο συγκεκριμένο νομίζω thread αναφορικά με τις μετεγγραφές. Αρχικά να ενημερώσω ότι έχω ποσοστό αναπηρίας 67% πιστοποιημένο από ΚΕΠΑ. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω σε περίπτωση που γνωρίζει κάποιος, αν και η ειδική κατηγορία στην οποία ανήκω εξαρτάται από την προϋπόθεση της μη υπέρβασης των 2.750 μορίων (νομίζω κάπου τόσο είναι) για να εγκριθεί η μετεγγραφή ή είναι ανεξάρτητη περίπτωση και ανήκει σε ένα επιπλέον ποσοστό ατόμων που δικαιούνται την μετεγγραφή; Επίσης, η γνωμάτευση που έχω από τα ΚΕΠΑ έχει ισχύ μέχρι και τον Οκτώβριο του 2022. Ξέρω ότι χρειάζεται και βεβαίωση από δημόσιο νοσοκομείο. Με παρακολουθεί άλλωστε κάθε μήνα και ο προσωπικός μου γιατρός στο Αττικό, συνεπώς θα συντάξει κι εκείνος μια βεβαίωση για τα σχετικά. Πιστεύετε όμως ότι θα υπάρξει κάποιο κώλυμα επειδή η πιστοποιημένη απόφαση δεν είναι αορίστου χρόνου και έχει ισχύ μέχρι τη συγκεκριμένη ημερομηνία;
Εχεις δυο δρομους για ειδικη αιτηση μετεγγραφης
Και οι δυο δρομοι δεν απαιτουν τα 2750 μορια διαφορας αλλα μονο αντιστοιχη σχολη.
Ο πρωτος δρομος ( παιδια με 67%) θελει το χαρτι του κεπα ή αν δεν το εχεις βεβαιωση για την παθηση απο την ειδκη επταμελη επιτροπη καποιων νοσοκομειων την οποια δεν μπορεις για φετος να την παρεις πλεον. Αυτες οι επιτροπες δεν ειναι διαρκεις αλλα συνεδριαζουν για λιγες μερες καπου τα χριστουγεννα και δινουν τα χαρτια για τα παιδια του 5%.
Θελει επισεις ενα χαρτι απο τον γιατρο σου οτι η απαιτουμενη θεραπεια- παρακολουθηση προσφερεται στην αθηνα στο ταδε θεραπευτηριο.
Ειναι προβλημα οτι το χαρτι σου ληγει τον οκτωβριο, ισως και να ληξει πριν την υποβολη των αιτησεων. Οποτε αν μπορεις ανανεωσε το τωρα.

Ο δευτερος δρομος ειναι με τις κατ εξαιρεση μετεγγραφες οι οποιες αρχιζουν μετα τα αποτελεσματα των κανονικων. Σε αυτες θελεις το χαρτι του κεπα ή βεβαιωση απο συντονιστη διεθυντη δημοσιου νοσοκομειου και οχι απο την 7μελη επιτροπη. Τα αποτελεσματα αυτων βγαινουν αργα, αλλα σιγουρα θα προλαβεις την εξεταστικη του 2ου εξαμηνου.
Το προβλημα με αυτες ειναι οτι ικανοποιουν ελαχιστες περιπτωσεις.
 

Κέλλυ Μ

Νεοφερμένος

Η Κέλλυ Μ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Kαλησπέρα σας,ο 'ενας αδερφός σπουδάζει στο Μαθηματικό ΕΚΠΑ ,πολύ μικρό εισόδημα,εαν πληρώ τις προυποθέσεις για μετεγγραφή 2750 μπορώ να πάρω τη μετεγγραφή λόγω αδελφού.Αθήνα μένουμε.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,599 μηνύματα.
Kαλησπέρα σας,ο 'ενας αδερφός σπουδάζει στο Μαθηματικό ΕΚΠΑ ,πολύ μικρό εισόδημα,εαν πληρώ τις προυποθέσεις για μετεγγραφή 2750 μπορώ να πάρω τη μετεγγραφή λόγω αδελφού.Αθήνα μένουμε.
Με τον συστημα κεραμεως οχι δεν μπορεις ( με γαβρογλου ηταν οκ), πες στο μπαμπα να κανει φορολογικη μετοικεσια στο χωριο για να μπορεις.
 

Κέλλυ Μ

Νεοφερμένος

Η Κέλλυ Μ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ευχαριστώ,αλλά αυτό προφανώς είναι αδύνατο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,599 μηνύματα.

GiwrgosLxs

Νεοφερμένος

Ο GiwrgosLxs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Κοινωνιολογίας Παντείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Εχεις δυο δρομους για ειδικη αιτηση μετεγγραφης
Και οι δυο δρομοι δεν απαιτουν τα 2750 μορια διαφορας αλλα μονο αντιστοιχη σχολη.
Ο πρωτος δρομος ( παιδια με 67%) θελει το χαρτι του κεπα ή αν δεν το εχεις βεβαιωση για την παθηση απο την ειδκη επταμελη επιτροπη καποιων νοσοκομειων την οποια δεν μπορεις για φετος να την παρεις πλεον. Αυτες οι επιτροπες δεν ειναι διαρκεις αλλα συνεδριαζουν για λιγες μερες καπου τα χριστουγεννα και δινουν τα χαρτια για τα παιδια του 5%.
Θελει επισεις ενα χαρτι απο τον γιατρο σου οτι η απαιτουμενη θεραπεια- παρακολουθηση προσφερεται στην αθηνα στο ταδε θεραπευτηριο.
Ειναι προβλημα οτι το χαρτι σου ληγει τον οκτωβριο, ισως και να ληξει πριν την υποβολη των αιτησεων. Οποτε αν μπορεις ανανεωσε το τωρα.

Ο δευτερος δρομος ειναι με τις κατ εξαιρεση μετεγγραφες οι οποιες αρχιζουν μετα τα αποτελεσματα των κανονικων. Σε αυτες θελεις το χαρτι του κεπα ή βεβαιωση απο συντονιστη διεθυντη δημοσιου νοσοκομειου και οχι απο την 7μελη επιτροπη. Τα αποτελεσματα αυτων βγαινουν αργα, αλλα σιγουρα θα προλαβεις την εξεταστικη του 2ου εξαμηνου.
Το προβλημα με αυτες ειναι οτι ικανοποιουν ελαχιστες περιπτωσεις.
Ευχαριστώ καταρχάς Γιάννη για την άμεση απάντηση. Για μενα είναι πολύ πιο εύκολος ο πρώτος δρόμος, καθώς όπως προείπα έχω τη γνωμάτευση από τα ΚΕΠΑ και γιατρό που με παρακολουθεί. Αυτός θα συντάξει και την αντίστοιχη βεβαίωση. Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά πριν αλλά η απόφαση έχεις ισχύ μέχρι τον Οκτώβρη του 2022 όχι για τώρα του '21. Άρα δεν θα με καλύπτει για φέτος;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,599 μηνύματα.
Ευχαριστώ καταρχάς Γιάννη για την άμεση απάντηση. Για μενα είναι πολύ πιο εύκολος ο πρώτος δρόμος, καθώς όπως προείπα έχω τη γνωμάτευση από τα ΚΕΠΑ και γιατρό που με παρακολουθεί. Αυτός θα συντάξει και την αντίστοιχη βεβαίωση. Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά πριν αλλά η απόφαση έχεις ισχύ μέχρι τον Οκτώβρη του 2022 όχι για τώρα του '21. Άρα δεν θα με καλύπτει για φέτος;
Οπα κεκτημενη ταχυτητα , δεν εστιασα στο 22. Οκ τοτε η μετεγγραφη σου ειναι σιγουρακι αρκει ο γιατρος να αιτιολογησει επαρκως οτι η θεραπεια γινεται στο αττικον. Τα χαρτια αυτα ελεγχονται απο επιτροπες πανεπιστημιων εκ των υστερων αφου παρεις την μετεγγραφη σε πρωτη εκδοση , Οι επιτροπες αυτες ειναι πιο λαιτ απο τα τσεκουρια επιτροπες της κεραμεως . Αρκει να μην ειναι επιτροπες του ΕΜΠ ,αυτες ζητανε και τεστ DNA επιπλεον.
 

GiwrgosLxs

Νεοφερμένος

Ο GiwrgosLxs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Κοινωνιολογίας Παντείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Οπα κεκτημενη ταχυτητα , δεν εστιασα στο 22. Οκ τοτε η μετεγγραφη σου ειναι σιγουρακι αρκει ο γιατρος να αιτιολογησει επαρκως οτι η θεραπεια γινεται στο αττικον. Τα χαρτια αυτα ελεγχονται απο επιτροπες πανεπιστημιων εκ των υστερων αφου παρεις την μετεγγραφη σε πρωτη εκδοση , Οι επιτροπες αυτες ειναι πιο λαιτ απο τα τσεκουρια επιτροπες της κεραμεως . Αρκει να μην ειναι επιτροπες του ΕΜΠ ,αυτες ζητανε και τεστ DNA επιπλε
Δεν φαντάζεσαι πόσο άγχος έχω με αυτή τη μετεγγραφή. Κι εγώ αυτό πιστεύω όμως, ότι είναι σίγουρη όταν πρόκειται για αναπηρίες κλπ. Ο γιατρός θα γράψει πλήρως το ιστορικό. Ότι παρέχεται ιατρική μέριμνα στο συγκεκριμένο νοσοκομείο κλπ. Στην επιτροπή Παντείου θα πάνε τα χαρτιά!!! Δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό αυτό...με φοβίζουν τα λόγια σου 😅😅😅
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,599 μηνύματα.
Δεν φαντάζεσαι πόσο άγχος έχω με αυτή τη μετεγγραφή. Κι εγώ αυτό πιστεύω όμως, ότι είναι σίγουρη όταν πρόκειται για αναπηρίες κλπ. Ο γιατρός θα γράψει πλήρως το ιστορικό. Ότι παρέχεται ιατρική μέριμνα στο συγκεκριμένο νοσοκομείο κλπ. Στην επιτροπή Παντείου θα πάνε τα χαρτιά!!! Δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό αυτό...με φοβίζουν τα λόγια σου 😅😅😅
Η Παντειος ειναι φουλ δημοκρατικο πανεπιστημιο, δεν θα εχεις θεμα. Μονο το ΕΜΠ κανει μεγαλο θεμα και του περνα και λιγο καποιες σχολες του ΑΠΘ ( γεωπονοι) αλλα ενταξει το ΑΠΘ ειναι εν γενει δημοκρατικο πανεπιστημιο παροτι εχει πρυτανη σταγονιδιο.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για μενα είναι πολύ πιο εύκολος ο πρώτος δρόμος, καθώς όπως προείπα έχω τη γνωμάτευση από τα ΚΕΠΑ και γιατρό που με παρακολουθεί. Αυτός θα συντάξει και την αντίστοιχη βεβαίωση. Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά πριν αλλά η απόφαση έχεις ισχύ μέχρι τον Οκτώβρη του 2022 όχι για τώρα του '21. Άρα δεν θα με καλύπτει για φέτος;
Πέρσι είχαν υποβληθεί 262 αιτήσεις από φοιτητές που ανήκαν στις 3 πρώτες περιπτώσεις των ειδικών κατηγοριών (τέκνα των θυμάτων της τρομοκρατίας, τέκνα στελεχών των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείας που τραυματίστηκαν θανάσιμα κατά τη διάρκεια διατεταγμένης υπηρεσίας και άτομα με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω) και ικανοποιήθηκαν και οι 262.
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να έχεις τόσο πολύ άγχος!

 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dirouna

Νεοφερμένος

Η Dirouna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα.
Μετά τα αποτελέσματα των πανελλαδικών, έχω σίγουρο ότι έχω περάσει σε κάποια ιατρική,αλλά όχι της Αθήνας. Η μητέρα μου έχει προβλήματα με τη μέση της και με χρειάζεται ώστε να λειτουργεί. Θα μπορούσα να πάρω μεταγραφή στην ιατρική Αθήνας κατά εξαίρεση; Γιατί θα μπορούσα να περάσω σε άλλη σχολή στην Αθήνα αλλά η ιατρική είναι το πάθος μου. Ευχαριστώ πολύ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,599 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Μετά τα αποτελέσματα των πανελλαδικών, έχω σίγουρο ότι έχω περάσει σε κάποια ιατρική,αλλά όχι της Αθήνας. Η μητέρα μου έχει προβλήματα με τη μέση της και με χρειάζεται ώστε να λειτουργεί. Θα μπορούσα να πάρω μεταγραφή στην ιατρική Αθήνας κατά εξαίρεση; Γιατί θα μπορούσα να περάσω σε άλλη σχολή στην Αθήνα αλλά η ιατρική είναι το πάθος μου. Ευχαριστώ πολύ
Καλως ειρθες στην παρεα και συγχαρητηρια για την μεγαλη επιτυχια σου.
Θα διαβασω το βραδυ και θα σου απαντησω. Τωρα δεν μπορω θα παω να κοιμηθω.
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Κι εγώ θα ήθελα να μάθω τι ισχύει με τις μετεγγραφές. Εγώ πάσχω από σακχαρώδη διαβήτη τύπου 1 (ινσουλινοεξαρτωμενος). Ξέρω πως δικαιούμαι μετεγγραφή απλά θα ήθελα να μαθω αν υπάρχουν κ άλλες προϋποθέσεις
 

Alpino

Νεοφερμένος

Η Alpino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας!! Έχω μία απορία και θα ήθελα να με βοηθήσετε εάν μπορείτε.Εχω γράψει κάπου στα 14.000 μόρια και από τα αθλήματα παίρνω άλλες 2.000.Δηλαδή σύνολο 16.000 περίπου. Όσον αφορά τις σχολές ΤΕΦΑΑ μπορώ να εισαχθώ με αυτή τη βαθμολογία στο τμήμα της Κομοτηνής,των Σερρών και των Τρικάλων. Εάν γραφτώ ας πούμε στο τελευταίο , μπορώ να κάνω αίτηση για μεταγραφή στη Θεσσαλονίκη παρόλο που δεν πιάνω τα μόρια ;ή δεν γίνεται;
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Γεια σας!! Έχω μία απορία και θα ήθελα να με βοηθήσετε εάν μπορείτε.Εχω γράψει κάπου στα 14.000 μόρια και από τα αθλήματα παίρνω άλλες 2.000.Δηλαδή σύνολο 16.000 περίπου. Όσον αφορά τις σχολές ΤΕΦΑΑ μπορώ να εισαχθώ με αυτή τη βαθμολογία στο τμήμα της Κομοτηνής,των Σερρών και των Τρικάλων. Εάν γραφτώ ας πούμε στο τελευταίο , μπορώ να κάνω αίτηση για μεταγραφή στη Θεσσαλονίκη παρόλο που δεν πιάνω τα μόρια ;ή δεν γίνεται;
μπορεις.μπορεις να μπεις και να δεις τον πινακα μετεγγραφων καθε σχολη εχει και τη βαση της.Αν πχ η σχολη που θελεις εχει βαση 6 μορια και εσυ απο οικονομικοκοινωνικα κριτηρια εχεις 4 μορια δεν εχεις ελπιδες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

μπορεις.μπορεις να μπεις και να δεις τον πινακα μετεγγραφων καθε σχολη εχει και τη βαση της.Αν πχ η σχολη που θελεις εχει βαση 6 μορια και εσυ απο οικονομικοκοινωνικα κριτηρια εχεις 4 μορια δεν εχεις ελπιδες.
αν οι σχολες ειναι ιδιες μπορει πχ να περασεις στο αει κολοπετεινιτσας με 10000και να παρεις μετεγγραφη για αθηνα που ειναι η βαση 19000 αρκει να εχεις μορια απο οικ/κα κριτηρια.χαμηλο εισοδημα τριτεκνοι κτλ.στους τελευταιους με τα ιδια μορια περναει οποιος εχει την πιο ψηλη βαθμολογια στις πανελληνιες.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,599 μηνύματα.
Γεια σας!! Έχω μία απορία και θα ήθελα να με βοηθήσετε εάν μπορείτε.Εχω γράψει κάπου στα 14.000 μόρια και από τα αθλήματα παίρνω άλλες 2.000.Δηλαδή σύνολο 16.000 περίπου. Όσον αφορά τις σχολές ΤΕΦΑΑ μπορώ να εισαχθώ με αυτή τη βαθμολογία στο τμήμα της Κομοτηνής,των Σερρών και των Τρικάλων. Εάν γραφτώ ας πούμε στο τελευταίο , μπορώ να κάνω αίτηση για μεταγραφή στη Θεσσαλονίκη παρόλο που δεν πιάνω τα μόρια ;ή δεν γίνεται;
Για να ευοδώσει μια μετεγγραφη πρεπει να συναντηθουν 3 στοιχεια.
1 Η σχολη που εισαι να ειναι αντιστοιχη με την σχολη που θες να πας ( τα ΤΕΦΑΑ ειναι)
2 Τα μορια σου συν 2750 να ισοφαριζουν ή να περνουν την βαση της σχολης που θελεις να πας ( μαλλον το εχεις αυτο)
3 Τα οικονομικα και κοινωνικα σου μορια να ειναι ισα ή παραπανω απο τους αλλους ( οπως ειπε το κοριτσι παραπανω)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top