[Πανελλήνιες 2021] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

GiwrgosLxs

Νεοφερμένος

Ο GiwrgosLxs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Κοινωνιολογίας Παντείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά, είμαι αποφοιτος και δίνω φέτος πανελλαδικές μετά από.αρκετα χρόνια. Όσον αφορά τις μετεγγραφές έχει αλλάξει κάτι για τους υποψηφίους που έχουν αναπηρία 67% πιστοποιημένη από τα ΚΕΠΑ; Είδα τις περσινές κατηγορίες, αλλά δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί κάτι για φέτος. Με τόσες αλλαγές που γίνονται. Με έχει αγχώσει και η ελάχιστη βάση εισαγωγής, που θα εφαρμοστεί από φέτος οπότε θεωρώ ότι η δυνατότητα Μετεγγραφής είναι δυνατό χαρτί. Κάθε πληροφορία είναι χρήσιμη...
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά, είμαι αποφοιτος και δίνω φέτος πανελλαδικές μετά από.αρκετα χρόνια. Όσον αφορά τις μετεγγραφές έχει αλλάξει κάτι για τους υποψηφίους που έχουν αναπηρία 67% πιστοποιημένη από τα ΚΕΠΑ; Είδα τις περσινές κατηγορίες, αλλά δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί κάτι για φέτος. Με τόσες αλλαγές που γίνονται. Με έχει αγχώσει και η ελάχιστη βάση εισαγωγής, που θα εφαρμοστεί από φέτος οπότε θεωρώ ότι η δυνατότητα Μετεγγραφής είναι δυνατό χαρτί. Κάθε πληροφορία είναι χρήσιμη...
Δεν ξέρω να σου πω τι ισχύει για ΕΒΕ πάντως ορίστε ένα απόσπασμα από το ΦΕΚ :

Δικαίωμα μετεγγραφής καθ’ υπέρβαση του ποσοστού
της παρ. 1 του άρθρου 75, έχουν οι φοιτητές, οι οποίοι
εντάσσονται σε μία από τις ακόλουθες κατηγορίες:

γ) άτομα με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω, πιστο-
ποιούμενη από το Κέντρο Πιστοποίησης Αναπηρίας
(ΚΕ.Π.Α.) ή πάσχοντες από τις αναφερόμενες στο παράρ-
τημα της υπ’ αρ. Φ.151/17897/Β6/2014 (Β΄ 358) κοινής
υπουργικής απόφασης παθήσεις, όπως αυτή εκάστοτε
τροποποιείται ή αντικαθίσταται ή έχουν πραγματοποι-
ήσει δωρεά οργάνου ή μυελού των οστών σε συνάν-
θρωπο. Οι φοιτητές αυτοί έχουν δικαίωμα μετεγγραφής
στην πόλη την οποία ο γονέας ή ο έχων την επιμέλεια
δηλώνει ως μόνιμη κατοικία ή στην πόλη στην οποία
τους παρέχεται ιατρική μέριμνα, σύμφωνα με βεβαίωση
της επιτροπής της προαναφερόμενης κοινής υπουργικής
απόφασης.



Εάν δεν σου δώσουν την μετεγγραφή, μπορείς να αιτηθείς κατ' εξαίρεση, στην οποία τουλάχιστον φέτος δεν ίσχυε η ελάχιστη διαφορά των 2750 μορίων μεταξύ της σχολής που πέρασες και της σχολής που επιθυμείς να αιτηθείς για μετεγγραφή. Φαντάζομαι ότι και η ΕΒΕ δεν θα ισχύει σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά δεν έχει επαληθευτεί καν.
Εάν έχει βγει κάτι πιο πρόσφατο δυστυχώς δεν γνωρίζω. Το συγκεκριμένο ΦΕΚ είχε βγει λίγο πριν τις πανελλήνιες...Οπότε όταν έκανα μηχανογραφίκο έμαθα για το 2750 ας πούμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

pink_panther

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pink_panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση ο έλεγχος των αιτήσεων κατ' εξαίρεση μετεγγραφών να τελειώσει πριν το Πάσχα; Ειλικρινά έχω απελπιστεί.
 

imyrcarn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η imyrcarn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
καλησπέρα σας, επειδή δεν γνωρίζω για τις μετεγγραφές, θα μπορούσατε να μου δώσετε τα φώτα σας? για παράδειγμα, έχω γράψει 13.000 μόρια και περνάω Ρέθυμνο. με κοινωνικούς και οικονομικούς λόγους, υπάρχει πιθανότητα να με βάλουν στην Αθήνα, η οποία σχολή να έχει 15.000 με 16.000 μόρια? σας ευχαριστώ, εκ των προτέρων. οποιαδήποτε πληροφορία θα μου φανεί χρήσιμη.
 

Cortes

Νεοφερμένος

Η Cortes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
καλησπέρα σας, επειδή δεν γνωρίζω για τις μετεγγραφές, θα μπορούσατε να μου δώσετε τα φώτα σας? για παράδειγμα, έχω γράψει 13.000 μόρια και περνάω Ρέθυμνο. με κοινωνικούς και οικονομικούς λόγους, υπάρχει πιθανότητα να με βάλουν στην Αθήνα, η οποία σχολή να έχει 15.000 με 16.000 μόρια? σας ευχαριστώ, εκ των προτέρων. οποιαδήποτε πληροφορία θα μου φανεί χρήσιμη.
για να πάρεις μετεγγραφή στην σχολή της Αθήνας πρέπει τα μόρια που έγραψες στις πανελλήνιες και η βάση της σχολής που θέλεις να παρεις μετεγγραφή να μην διαφέρουν περισσότερο από 2500 μόρια περίπου, δεν θυμάμαι ακριβώς. Αυτό ισχύει γενικά σε όλες τις κατηγορίες εκτός από την κατ' εξαίρεση. Επίσης για να έρθεις στην Αθήνα πρέπει κατα κανόνα να συγκεντρώνεις πολλά μόρια όχι 3-4. Αν συμπληρωθούν όλες οι θέσεις και ισοφαρίσεις με κάποιον στην τελευταία ή με κάποιους στις τελευταίες μετράνε τα μόρια των πανελληνίων. Μπορείς να κάνεις ένσταση μετά. Ακόμη, δηλώνεις το πολύ 2 πανεπιστήμια, αυτό που δεν ξέρω είναι πως εαν δηλώσεις Αθήνα πατρα πχ. και περάσεις στην Πάτρα, αν δικαιούσαι να κάνεις ένσταση για να έρθεις στην Αθήνα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ο @γιαννης_00 θα ξέρει να σου πει και άλλες πληροφορίες σίγουρα, μας έχει βοηθήσει όλους με αυτό το θέμα.:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
καλησπέρα σας, επειδή δεν γνωρίζω για τις μετεγγραφές, θα μπορούσατε να μου δώσετε τα φώτα σας? για παράδειγμα, έχω γράψει 13.000 μόρια και περνάω Ρέθυμνο. με κοινωνικούς και οικονομικούς λόγους, υπάρχει πιθανότητα να με βάλουν στην Αθήνα, η οποία σχολή να έχει 15.000 με 16.000 μόρια? σας ευχαριστώ, εκ των προτέρων. οποιαδήποτε πληροφορία θα μου φανεί χρήσιμη.
Αν εχεις 13000 μορια τοτε εχεις δικαιωμα να ζητησεις μετεγγραφη σε αντιστοιχη σχολη η οποια κατα την ιδια χρονια επιασε βαση 13000+2750=15750 μορια και παρακατω. Αυτα συμφωνα με τα περσινα δεδομενα.
Αν εχεις δικαιωμα για ειδικες περιπτωσεις μετεγγραφης ( πχ αναπηρια , ασθενεια) τοτε ο περιορισμος 2750 δεν ισχυει, ισχυει μονο η αντιστοιχια σχολης.
 

ghost

Νεοφερμένος

Ο ghost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εστω οτι ενας φοιτητης περασει σε ενα τμημα μακρια απο την πολη του, μπορει να αιτηθει κ να παρει μετεγγραφη στο ιδιο τμημα αλλης πολης που επισης δεν ειναι ο τοπος κατοικιας του παροτι δεν πληρει κοινωνικα κριτηρια αλλα οι θεσεις απο τις μετεγγραφες δεν ειναι συμπληρωμενες;(λιγες αιτησεις με βαση τις θεσεις)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Εστω οτι ενας φοιτητης περασει σε ενα τμημα μακρια απο την πολη του, μπορει να αιτηθει κ να παρει μετεγγραφη στο ιδιο τμημα αλλης πολης που επισης δεν ειναι ο τοπος κατοικιας του παροτι δεν πληρει κοινωνικα κριτηρια αλλα οι θεσεις απο τις μετεγγραφες δεν ειναι συμπληρωμενες;(λιγες αιτησεις με βαση τις θεσεις)
Βεβαιως και μπορει αρκει να μην τον κοβει το οριο 2750 και ισως να πρεπει να πληρει την ΕΒΕ της νεας σχολης , αν τελικα την βαλουν .
 

imyrcarn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η imyrcarn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
γίνεται να έχω γράψει 16.000 μόρια και να περνάω σε μια σχολή, για παραδειγμα φιλολογία, και να πληρώ τις προυποθέσεις που ζητουν για μετακίνηση, και να παω σε νομική? ή η μετακίνηση -μετεγγραφη αφορά το ίδιο τμήμα σε άλλη πολη? αντί φιλολογία Ιωαννίνων, να με πάνε Αθήνας που μενω(δεδομένου το 2.750 κάπου εκεί που ζητουν) βοηθήστε το κακόμοιρο 17χρονο που δεν έχει ιδέα :'(
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
γίνεται να έχω γράψει 16.000 μόρια και να περνάω σε μια σχολή, για παραδειγμα φιλολογία, και να πληρώ τις προυποθέσεις που ζητουν για μετακίνηση, και να παω σε νομική? ή η μετακίνηση -μετεγγραφη αφορά το ίδιο τμήμα σε άλλη πολη? αντί φιλολογία Ιωαννίνων, να με πάνε Αθήνας που μενω(δεδομένου το 2.750 κάπου εκεί που ζητουν) βοηθήστε το κακόμοιρο 17χρονο που δεν έχει ιδέα :'(
Οι μετεγγραφές γίνονται μεταξύ εφάμιλλων τμημάτων, δεν μπορείς από την Φιλολογία, όπως ισχυρίστηκες, να μεταβείς σε οποιαδήποτε Νομική, αλλά εάν λ.χ. περάσεις στην Νομική Κομοτηνής, μπορείς , με την προϋπόθεση ότι πληροίς τα κριτήρια, να πάρεις μετεγγραφή για την Αθήνα.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
γίνεται να έχω γράψει 16.000 μόρια και να περνάω σε μια σχολή, για παραδειγμα φιλολογία, και να πληρώ τις προυποθέσεις που ζητουν για μετακίνηση, και να παω σε νομική? ή η μετακίνηση -μετεγγραφη αφορά το ίδιο τμήμα σε άλλη πολη? αντί φιλολογία Ιωαννίνων, να με πάνε Αθήνας που μενω(δεδομένου το 2.750 κάπου εκεί που ζητουν) βοηθήστε το κακόμοιρο 17χρονο που δεν έχει ιδέα :'(
Παιδιά σοβαρευτείτε λίγο σε ένα μήνα δίνετε πανελλαδικές τώρα ασχοληθείτε με το να δώσετε τον καλύτερο σας εαυτό και για όλα τα άλλα έχετε ένα ολόκληρο καλοκαίρι να τα βρείτε.

Για να σου εξηγήσω αυτό που ρωτάς, θα πρέπει να σου πω δυο ορισμούς:

1. Μετεγγραφή: Αν τυχόν περνάς σε ένα τμήμα μακριά από εκεί που μένεις και στον τόπο διαμονής σου υπάρχει επίσης αντίστοιχο τμήμα (πλέον πρέπει να έχεις και την βάση -2750 μόρια) τότε με κοινωνικά κριτήρια μπορείς να αιτηθείς μετεγγραφή από το τμήμα που πέρασες στο αντίστοιχο της πόλης σου. Πχ. Αν περνάς Νομική Κομοτηνής και μένεις Αθήνα, μπορείς να ζητήσεις να πάρεις μετεγγραφή για το τμήμα της Αθήνας.

2. Μετακίνηση: Μετακίνηση μπορεί να γίνει αν τυχόν περνάς σε πόλη μακριά από τον τόπο διαμονής σου και δεν υπάρχει αντίστοιχο τμήμα στην πόλη που μένεις, σου δίνεται το δικαίωμα να αιτηθείς να μετακινηθείς σε σχολή που την είχες πιο κάτω στο μηχανογραφικό σου και μπορούσες να εισαχθείς με τις Πανελλαδικές εξετασεις κανονικά. Πχ. Μένεις Γιάννενα και περνάς Νομική Κομοτηνής. Δεν υπάρχει νομική στα Γιάννενα άρα δεν μπορείς να πάρεις έτσι μετεγγραφή. Άρα, αν τυχόν έχεις δηλώσει στο μηχανογραφικό την Ψυχολογία στα Γιάννενα μπορείς να αιτηθείς μετακίνηση εκεί, αν και νομίζω πως επιτρέπεται μόνο σε συναφή επιστημονικά αντικείμενα.

Στην ουσία η μετακίνηση είναι ανούσια αν εσύ κάνεις σωστά το μηχανογραφικό σύμφωνα με τις ανάγκες σου και τα θέλω σου
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Θα διαφωνήσω εν μέρει με τον larry18 ως προς τον ορισμό της μετακίνησης.
Ισχύει λοιπόν το εξής:
Ο φοιτητής, ο οποίος αιτείται μετεγγραφής κατά το πρώτο έτος φοίτησής του σε αντίστοιχο Τμήμα με αυτό στο οποίο έχει εισαχθεί, δύναται να υποβάλλει ταυτόχρονα αίτηση μετακίνησης σε Τμήμα του ίδιου επιστημονικού πεδίου στις ακόλουθες περιπτώσεις:
α) εάν έχει υποβάλει αίτηση μετεγγραφής βάσει οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων, πλην όμως δεν πληροί την προϋπόθεση της βάσης μετεγγραφής, ή
β) έχει υποβάλει αίτηση μετεγγραφής βάσει οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων, αλλά η αίτηση αυτή δεν γίνεται δεκτή λόγω πλήρωσης του ποσοστού 15% από συνυποψηφίους, οι οποίοι συγκέντρωσαν υψηλότερο σύνολο μορίων βάσει οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων, ή
γ) εάν έχει υποβάλει αίτηση μετεγγραφής βάσει της κατηγορίας αδελφών προπτυχιακών φοιτητών, πλην όμως δεν πληροί την προϋπόθεση της βάσης μετεγγραφής
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Μετακίνηση μπορείς να κάνεις σε οποιαδήποτε σχολή αρκεί πληρείς το 2750, την ΕΒΕ και να την έχεις δηλώσει στο μηχανογραφικό σου. Έγω όταν πήγα να την κάνω μου έβγαλε όλες τις υπόλοιπες σχολές που είχα δηλώσει, οπότε δεν ξέρω να σου πω εάν μπορείς να περάσεις σε σχολή πιο πάνω από αυτή που πέρασες με βάση το μηχανογραφικό σου.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Ανακοινώνεται από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ότι το χρονικό διάστημα 24, 25 και 26 Μαΐου θα υποβληθούν, εκ νέου, αιτήσεις για χορήγηση κατ’ εξαίρεση μετεγγραφών/μετακινήσεων σε τμήματα και σχολές των ΑΕΙ, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 79 του Ν. 4692/2020 (ΦΕΚ Α’ 111, 12-6-2020) και του Κεφαλαίου ΣΤ΄ της Υπουργικής Απόφασης υπ’ αριθμ. 148236/Ζ1/30-10-2020 (ΦΕΚ 4806, Β΄). Οι αιτήσεις θα υποβληθούν αποκλειστικά ηλεκτρονικά, σε ειδική εφαρμογή.
 

Georgepe

Νεοφερμένος

Ο Georgepe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μπορώ να κάνω μετεγγραφή ή μετακίνηση στο Β' εξάμηνο; Δεν έκανα αίτηση τον Νοέμβριο και έχει λήξει η προθεσμία. Υπάρχει περίπτωση να γίνεται και τώρα;

Ποιοι δικαιούνται κατ' εξαίρεση μετεγγραφή; Ποια είναι τα κριτήρια;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Μπορώ να κάνω μετεγγραφή ή μετακίνηση στο Β' εξάμηνο; Δεν έκανα αίτηση τον Νοέμβριο και έχει λήξει η προθεσμία. Υπάρχει περίπτωση να γίνεται και τώρα;
Oxi δεν μπορεις να κανεις αιτηση τωρα για κανονικη μετεγγραφη-μετακινηση.
Αν ομως εχεις λογους για κατ εξαιρεση μετεγγραφη-μετακινηση μπορεις να κανεις αιτηση απο σημερα μεχρι και την τεταρτη

Ποιοι δικαιούνται κατ' εξαίρεση μετεγγραφή; Ποια είναι τα κριτήρια;
Άρθρο 79

 

pink_panther

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pink_panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Γεια σας, εμένα σήμερα ολοκληρώθηκε η κατ' εξαίρεση μετεγγραφή. Μπορεί κάποιος να μου πει αναλυτικά τι γίνεται με τον Εύδοξο; Επειδή θα δώσω κάποια μαθήματα Σεπτέμβριο πιστεύω ότι έχει νόημα να παραλάβω τα αντίστοιχα συγγράμματα αν ευθυγραμμιστούν οι πλανήτες και ανοίξουν πάλι οι αιτήσεις.
 

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Παιδιά ανέβηκε αυτό χτες και είπε ότι μέχρι σήμερα είναι η κατ εξαίρεση μεταγραφές. Εγώ που είμαι πολύτεκνη και θέλω να κάνω μεταγραφή, πρέπει να κάνω τώρα ή μετά τις πανελλήνιες; Ευχαριστω
 

Συνημμένα

  • DA33D76F-64EF-43B5-A6D2-B9C096D2854B.png
    DA33D76F-64EF-43B5-A6D2-B9C096D2854B.png
    827.8 KB · Εμφανίσεις: 144

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Παιδιά ανέβηκε αυτό χτες και είπε ότι μέχρι σήμερα είναι η κατ εξαίρεση μεταγραφές. Εγώ που είμαι πολύτεκνη και θέλω να κάνω μεταγραφή, πρέπει να κάνω τώρα ή μετά τις πανελλήνιες; Ευχαριστω
H πολυτεκνια απο μονη της δεν ειναι αιτια για κατ εξαιρεση μετεγγραφη.
Αυτο το ''μετα τις πανελληνιες'' που λες τι σημαινει? οτι δεν εισαι φοιτητρια ακομα?
Παντως η πολυτεκνια αν συνοδευεται και απο 3-4 οικονομικα μορια ειναι ενα σιγουρο χαρτι για κανονικη μετεγγραφη
 

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
H πολυτεκνια απο μονη της δεν ειναι αιτια για κατ εξαιρεση μετεγγραφη.
Αυτο το ''μετα τις πανελληνιες'' που λες τι σημαινει? οτι δεν εισαι φοιτητρια ακομα?
Παντως η πολυτεκνια αν συνοδευεται και απο 3-4 οικονομικα μορια ειναι ενα σιγουρο χαρτι για κανονικη μετεγγραφη
Όχι δεν είμαι φοιτήτρια, Τρίτη λυκείου είμαι και δίνω πανελλήνιες. Αα οκευ καταλαβα
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top