Πανελλήνιες 2021 ΕΠΑ.Λ.

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Την Κεραμεως δεν την ενδιαφερουν οι αντιδρασεις των αλλων , κομματα, καθηγητες ,μαθητες. Το οχι πανω απο 17 στα επαλ μπηκε για να κοψει τον δρομο των γελ προς τα επαλ και να ενισχυσει τα ιδιωτικα ΙΕΚ. Αποσυρθηκε λογω εσωκομματικων αντιδρασεων.
Έπρεπε να είχε ψηφιθει πάντως

Δεν θεωρείς ότι αν μειώσει το ποσοστό θα υπάρξουν εσωκομματικές αντιδράσεις;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
Έπρεπε να είχε ψηφιθει πάντως

Δεν θεωρείς ότι αν μειώσει το ποσοστό θα υπάρξουν εσωκομματικές αντιδράσεις;
Ναι να ειχε ψηφιστεί αν ειχε καλα δημοσια ιεκ.
Οχι δεν θα υπαρξουν σοβαρες αντιδρασεις , μονο το ΚΚΕ θα φωναξει.
Εν παση περιπτωση εγω ειμαι και λιγο προκατειλημενος διοτι εχω τις δικες μου σκεψεις για τα επαλ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Όλα αυτά είναι ακόμα θεωρητικά από ότι καταλαβαίνω.. Και οποιαδήποτε αλλαγή συμβεί ενδιάμεσα δεν νομίζω να ισχύει για τα παιδιά που θα δώσουν το 21. Απλώς από ότι έχω διαβάσει εξαιτίας της μεταφοράς πολλών παιδιών από ΓΕΛ σε ΕΠΑΛ έχουν καλύτερες επιδόσεις και για αυτό ανεβαίνουν οι βάσεις; Ειδικά για τον τομέα υγείας είδα τεράστια αύξηση που μάλλον θα συνεχιστεί και του χρόνου..
Για τον τομέα οικονομίας πιστεύετε θα υπάρχει και εκεί τόσο μεγάλη αύξηση; Και φέτος αυξήθηκαν αν δεν κάνω λάθος αρκετά αλλα νομίζω σε αυτόν τον τομέα δε θα υπάρξουν τεράστιες αλλαγές.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
To 4o δεν ειναι στο στοχαστρο των Γελ γιατι δεν εχει υψηλοβαθμες σχολες εκτος απο 3 διοικησης επιχειρησεων μεσουψηλοβαθμες ,αλλα με πολλες πολλες εναλλακτικες. Ο οποιος κινδυνος θα προελθει απο τον κοφτη μαθηματος που θα βαλουν απο 2021.
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Αυτό θα ισχύσει όμως για το σχολικό έτος 2021-2022
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Όλα αυτά είναι ακόμα θεωρητικά από ότι καταλαβαίνω.. Και οποιαδήποτε αλλαγή συμβεί ενδιάμεσα δεν νομίζω να ισχύει για τα παιδιά που θα δώσουν το 21. Απλώς από ότι έχω διαβάσει εξαιτίας της μεταφοράς πολλών παιδιών από ΓΕΛ σε ΕΠΑΛ έχουν καλύτερες επιδόσεις και για αυτό ανεβαίνουν οι βάσεις; Ειδικά για τον τομέα υγείας είδα τεράστια αύξηση που μάλλον θα συνεχιστεί και του χρόνου..
Για τον τομέα οικονομίας πιστεύετε θα υπάρχει και εκεί τόσο μεγάλη αύξηση; Και φέτος αυξήθηκαν αν δεν κάνω λάθος αρκετά αλλα νομίζω σε αυτόν τον τομέα δε θα υπάρξουν τεράστιες αλλαγές.
Παντού θα υπάρξει αύξηση ούτως ή άλλως στα οικονομικά είναι χαμηλά οπότε δεν θα πάνε και στον Θεό... Σκέψου ότι το 2020 έδινε το 30% ενώ το 21 θα δώσει το 43% των μαθητών από ΕΠΑΛ.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
Παντού θα υπάρξει αύξηση ούτως ή άλλως στα οικονομικά είναι χαμηλά οπότε δεν θα πάνε και στον Θεό... Σκέψου ότι το 2020 έδινε το 30% ενώ το 21 θα δώσει το 43% των μαθητών από ΕΠΑΛ.

Δεν μπορω να παρακολουθησω αυτη την σκεψη , πως βγαινει?
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Ούτε εγώ καταλαβαίνω από που έχει προκύψει αυτό παρόλα αυτά δε σημαίνει ότι αυτόματα επειδή αυξάνονται οι υποψήφιοι που δίνουν αυξάνονται και οι βάσεις. Αν γράψουν όλοι χάλια θα πέσουν 😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παντού θα υπάρξει αύξηση ούτως ή άλλως στα οικονομικά είναι χαμηλά οπότε δεν θα πάνε και στον Θεό... Σκέψου ότι το 2020 έδινε το 30% ενώ το 21 θα δώσει το 43% των μαθητών από ΕΠΑΛ.
Επίσης το ότι είναι χαμηλά και δε θα πάνε στο θεό είναι σχετικό, πέρσι η οδε στο ΟΠΑ ήταν περίπου 8 χιλιάδες και πήγε 13. Εντάξει, δε θα πάει στο 18 αλλά μπορεί να πάει στο 15
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Δεν μπορω να παρακολουθησω αυτη την σκεψη , πως βγαινει?
Το 2018 πήγαν στην α λυκείου το 43% των μαθητών δηλαδή τα παιδιά που θα δώσουν το 21 τα παιδιά που έδωσαν το 20 ήταν το 30%.

Από την στιγμή που θα δώσουν περισσότερα παιδιά θα ανέβουν οι βάσεις.
Ούτε εγώ καταλαβαίνω από που έχει προκύψει αυτό παρόλα αυτά δε σημαίνει ότι αυτόματα επειδή αυξάνονται οι υποψήφιοι που δίνουν αυξάνονται και οι βάσεις. Αν γράψουν όλοι χάλια θα πέσουν 😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Επίσης το ότι είναι χαμηλά και δε θα πάνε στο θεό είναι σχετικό, πέρσι η οδε στο ΟΠΑ ήταν περίπου 8 χιλιάδες και πήγε 13. Εντάξει, δε θα πάει στο 18 αλλά μπορεί να πάει στο 15
Τα παιδιά που ήρθαν είναι παιδιά που είδαν το ΕΠΑΛ ως πιο εύκολη πρόσβαση σε ΑΕΙ δεν είναι παιδιά του 12 είναι καλοί μαθητές.
Αν βάλουν πολύ δύσκολα θέματα φυσικά και θα πέσουν αν όμως είναι ίδιας δυσκολίας θα ανέβουν οι βάσεις.

Για τα οικονομικά λέμε το ίδιο
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Συνεπώς συμφωνούμε ότι αυτό αφορά κατά 90% πολύ υψηλόβαθμος σχολές υγείας η και πολυτεχνικές ακόμα.
Τα οικονομικά ανέβηκαν φέτος σε ένα σχετικά "οκ" επίπεδο για τα δεδομένα των ΕΠΑΛ και δε θα έχουν δραματικές αλλαγές αλλά αυτό το πεδίο έχει και παρά πολλές επιλογές τμημάτων για παρόμοια πράγματα. Ίσως παίζει και αυτό ρόλο
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
Ναι.. οι αυξησεις εγγραφων στα επαλ ειναι πολυ σοβαρη ενδειξη Drglitterstar. Δεν παρακολουθω ιδαιτερα το θεμα Επαλ . Εχω την αισθηση οτι το 4ο δεν ειναι στοχος γελιτων ,αν ομως εσυ βλεπεις τους αριθμους εγγραφων και εκει να ανεβαινουν τοτε ειναι οπως τα λες, αυξηση βασεων και στο 4ο , ή οπως διαφορετικα ονομαζεται στα επαλ.
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Δεν είναι στόχος γιατί υπάρχει ποικιλία στις σχολές.
Οι βάσεις ανέβηκαν φέτος κατά περίπου 5.000 μόρια γιατί συγκριτικά με πέρσι πήγαν παρα πολύ καλύτερα εξαιτίας αυτής της μεταγραφής που λέτε από ΓΕΛ στα ΕΠΑΛ. Του χρόνου όμως θα είναι συγκριτικά με φέτος, οπότε δεν νομίζω να υπάρξει τόσο μεγάλη αλλαγή.

Οπως και να έχει, είναι πολύ νωρίς και αν παρακολουθούν οι υποψήφιοι από τα ΕΠΑΛ το θέμα ας μην τους ανησυχούμε από τώρα χωρίς λόγο😁
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
Και αυτο σωστο που λες , Προσεξε ομως αν η αυξηση εισακτεων που λεει που λει το κοριτσι εγινε φετος νο προβλεμ θα εχουν θεμα αυτοι των εξετασεων του 2022 , Αν η αυξηση εγινε περυσι θα εχουν θεμα οι των εξετασεων του 2021 .
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση από αυτά που έχω διαβάσει πως η μεγάλη μετακίνηση μαθητών από ΓΕΛ σε ΕΠΑΛ έγινε το 2018, που ήταν η χρονιά στην οποία μπορούσαν πλέον τα παιδιά από ΕΠΑΛ να διεκδικήσουν θέσεις στα ΑΕΙ και οι βάσεις ήταν χαμηλότερες. Οπότε τότε μετακίνησαν παιδιά στην β Λυκείου οπότε η χρονιά που υπέστη τη συνέπεια αυτής της μετακίνησης και την μεγάλη αύξηση στις επιδόσεις ήταν τα παιδιά που έδωσαν φέτος. Από του χρόνου, οι αλλαγές ναι μεν μπορεί να υπάρξουν , αύξηση δηλαδή, άλλα όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό . Εκτός από τις σχολές υγείας που λένε ότι θα φτάσουν κορυφή
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Προβλέψεις φέτος για αστυφυλάκων και αεροπορία σμυ;;
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Προσωπικα δεν γνωριζω καλους μαθητες,οπως λετε, να στραφηκαν προς τα ΕΠΑΛ. Αφενός το δειγμα μου ειναι μικρο, αφετερου ολοι οι καλοι μαθητες θεωρησαν τα ΓΕΛ ως καλυτερη λυση, καθως υπαρχουν ακομα ταμπου για τα ΕΠΑΛ που κατ'εμε δεν ειναι εσφαλμενα...Πολυ αληταρια, και ιδιως για παιδια που ειναι ιδιατερα επιρρεπης θα είχανε αρνητικές επιπτωσεις σε πολλους τομεις της ζωης τους... Οποτε καλυτερα γελ και για εναν μαθητη του 14. Υπαρχει πληθόρα σχολών ολων των βαθμολογικων διαβαθμισεων σε ολες τις κατευθυνσεις
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Η μετακίνηση μαθητών με καλύτερες επιδόσεις από τα ΓΕΛ στα ΕΠΑΛ είναι γεγονός.. οπότε είναι λίγο αβάσιμο όλο αυτό, στην τελική τα ταμπού πρέπει να ξεπεραστούν κάποια στιγμή
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top